"""feuilleton. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Eene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Dinsdag 28vSeptember 1926 No. 14669 Bureau KOEMARK TJ 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen - per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertenti ë.'n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofl'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter openbare kennis wordt gebracht dat op Woensdag den 13en October 1926 des voormid dags ten tien ure, eene schouw zal worden gedre ven over de sloot, gelegeninhetOost-Frankeland- en wel in hef gedeelte begrensd door Bakkers- ha ^en, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Buitenhaven. Schiedam, 28 September 1926. Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. Een rede van Poincaré. I it Bar-le-Duc meldt men: Poincaré zette gis teren in deij, departementalen raad, de maat regelen uiteen, welke de financieele situatie oogenblikkelijk het meest behoefde. Hij zeide, dat de regeering een administratieve hervorming heeft ondernomen ter bezuiniging. Frankrijk zal geen enkele inbreuk op zijn souvereiniteit dulden. Het heeft nooit zijn bui- tenlandsehe schulden verloochend Wij zouden reeds meer betaald hebben, indien wij niet, tengevolge van het langdurig in gebreke blijven van Duitschland, zelf voor den wederopbouw hadden moeten zorgen. Wij zullen loyaal onze schulden betalen binnen de grenzen van ons vermogen en der overdrachtsmogelijkheden. Het program van den wederopbouw kan slechts in vrede uitgevoerd worden. Geen enkel land is er meer aan gehecht dan wij.Geen enkel volk|heeft na de vredesonderteekening de bepalingen dei- verdragen beter in acht genomen dan wij. Wij vragen alleen waarborg, dat ons grondgebied definitief gereconstrueerd wordt en regelmatige betaling van de schadevergoeding. Frankrijk heeft nooit geweigerd met Duitsch land loyaal te onderhandelen en ondanks de wettelijkheid van vroegere grieven, wil het niet tegenover zijn vroegere tegenstanders een poli tiek van.haat en wrok voeren. liet blijft steeds klaar staan voor verzoenings pogingen, op voorwaarde, dat de verantwoorde lijkheid van de Duitsche regeering aan den oor log niet. in twijfel getrokken wordt en dat wij het beslissende bewijs in handen hebben, van de moreele en materieele ontwapening van onze buren. Uit Bar-le-Duc bericht men nog dat de de- departementale raad van de Maas met algeinee- ne stemmen een motie aangenomen heeft waar door hij zijn bewondering voor en zijn ver trouwen in Poincaré te kennen geeft. Poincaré is met algemeene stemmen herkozen als voor zitter van den departementalen raad ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen meldt men, dat in een redevoering, welke Cook, de secretaris der Britsche mijnwer kersfederatie, eergisterenavond te Radstock hield, Cook o.m. zeide, dat, hoewel de mijnwer kers niet van gedwongen arbitrage houden, zij toch arbitrage zouden aanvaarden, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat de loonen niet ver minderd kunnen worden. Zij zijn bereid het werk te hervatten op een verlaagd nationaal minimum, terwijl zij zich bij den achturendag willen neer leggen, omdat deze nu eenmaal in de wet is op- 14) Men had den grond geraakt en de matroos meende, dat het schip tusschen onderzeesche rotsen verzeild was geraakt. Het minste uitstel in het aangezicht van den dood, wordt zoo wel door de menscholijke ziel ontvangen, dat het onmiddellijk de deur opent voor de meest onwaarschijnlijke hoop. Halgouët die voelde, dat hij leefde en dat het water de vreemde duikerklok eerbiedigde, waarin hij opgesloten was, meende, dat er nog wel heil te verwachten was en kreeg al zijn geestkracht terug. Met de meest mogelijke voorzorgen liet hij de beide officieren tot op de opeengehoopte vaten glijden, daarna zakte hij zelf naar beneden Vervolgens doorzocht hij de zakken van den dokter en hoopte er het een of ander geestrijke Vocht in te zullen vinden. Ofschoon zijn lantaarn was uitgedoofd, ontmoette zijn hand weldra een lederen koker, hij opende dien en herkende al gauw een rij flacons. Hij berook ze een voor een en kwam tot de ontdekking dat een er van vlugzout bevatte. Hij hield onmiddellijk het fleschje onder den neus van den dokter. Het U twerksel volgde dadelijk. Sergeant, die alleen maar verdoofd was, kwam weldra tot zich zeiven en dank zij den invloed, welke de vluch- genomen. Ook zullen zij het rapport van de kolencommissie aanvaarden. Zoo noodig zullen zij zich ook een compromis aangaan. Het productieverlies door de staking. Uit Londen wordt bericht De minister van Handel, sir Philip Cunliffe Lister, heeft te War rington in-een rede gewezen op de noodzaak van een spoedige afdoening van het kolencon- flict. Hij begrootte het tot dusver geleden direct verlies alleen op de productie op waarschijn lijk niet minder dan 200 millioen pond sterling. Daarnevens is er dan nog een indirect verlies, dat eerst na tijden kan worden goedgemaakt. Het land heeft een oplossing noodig. Maar deze moet economisch juist en billijk zijn. De terugkeer der mijnwerkers. Uit Londen wordt bericht, dat de terugkeer der mijnwerkers naar de mijnen in het geheele land voortduurt. Reeds zijn meer dan 100.000 mijnarbeiders op hun posten teruggekeerd. Ech ter is er geen werkhervatting te constateeren in eenige'der grootste kolendistricten, met name in Lancashire, Yorkshire en de noordoostelijke graafschappen. BELGIE. De financiën. Uit Brussel wordt gemeld, dat de kabinets raad kennis heeft genomen van den financieelen toestand on van den toestand der schatkist. Daaruit blijkt, dat de openbare schuld, hetzij direct, hetzij door bemiddeling van het amorti- Katiefonds met meer dan 900 millioen franken verminderd is en daL het gevaar der vlottende schuld, dat zoo angstwekkend was sedert een paar maanden, thans geheel bezworen is. liet ontslag, dat om geheel persoonlijke overwegingen door Hautain, den gouverneur der Nationale Bank, was aangevraagd, is aangenomen. De koning machtigde hem om den eeretitel zijner functie te blijven voeren. De kwestie E u p e n en M a 1 m d y. Uit Brussel meldt men, dat men in België met belangstelling de commentaren der Duit sche bladen op het onderhoud te Thoiry, tus schen de ministers Briand en Stresemann volgt. Volgens de Berlijnsche bladen is niet alleen sprake geweest van een vervroegde ontruiming van den linker Rijnoever, maar ook van de kwestie Eupen-Malmédy. Volgens de Duitsche pers zou het Duitsche Rijk van België de teruggave van dit gebied wenschen tegen betaling van een bedrag van 126 millioen goud-mark. Duitsche bladen hebben hieraan toegevoegd, dat Frankrijk heeft ver klaard, bij deze kwestie niet geïnteresseerd te zijn. POLEN. Terugkeer van het kabinet- Bartel Uit Warschau wordt bericht, dat de afgetreden l'oolsche premier Bartel te Warschau is terug gekeerd. Om 10 uur overhandigde hij den Staats president de lijst der ministers van zijn nieuw kabinet. De regeering blijft gelijk aan de afge- tredene. De Staatspresident keurde daarna de ministerlijst goed. Donderdag zal de nieuwe regeering zich aan den Landdag voorstellen. Indien de nieuwe re geering geen motie van vertrouwen krijgt, zal de Landdag worden ontbonden. tige vloeistof op de slijmvliezen van den neus uitoefende. „Wat is er gebeurd, zeide hij, en waarom zit ten wij in den donker „Mijnheer de dokter, zijt ge geheel tot u zei ven gekomen, zijl. ge weer meester van u zei- ven. „Volkomen." Welnu, in twee woorden zal ik het u vertel len. De Sirius is gezonken en wij zijn ingesloten op de bodem der zee, in eene der waterdichte af deelingen. „Dat beteekent zooveel als, dat wij ontsnappen aan verdrinking om door verstikking om te komen." „Waarschijnlijk." „Zeker mijn vriend, zeker." „Voor den drommel men kan nooit weten, zei Halgouët, die nog altijd aan de hoop vast hield. „En de kommandant „Hij ligt aan uwe zijde hij is bewusteloos, tengevolge van den val, dien hij van de trap ge daan heeft." „Vooruit, zei de dokter, het stond bepaald geschreven, dat ik geen cholera-epidemie zou zien." „Waar zijn wij dan toch riep op dit oogen- blik in het duister de stem van George De Malher. „In een prachtige toestand, kommandant, antwoordde Halgouët. CHINA. Bandieten plunderen de stad S j e-K i t s j e n. Uit Sjanghai bericht men De „China Press" meldt, dat bandieten de stad Sje kitsjen in de Honan-provincie hebben geplunderd. Ongeveer duizend weerlooze bewoners werden in koelen bloede vermoord, de stad werd platgebrand en honderden gevangenen, waaronder twee vrou welijke zendelingen, werden meegevoerd, die volgens een nader bericht weer in vrijheid ge steld zijn. Het huis van de binnenlandsche zen ding werd geheel verwoest. OOST-INDIE. Complot ontdekt. Uit Batavia meldt men, dat in het Soloksche 30 mannen en vrouwen zijn gearresteerd wegens het bijwonen van geheime bijeenkomsten. Een complot is ontdekt dat beoogde de ambtenaren, die arrestaties en huiszoekingen verrichten, te vermoorden. De moord op het Adathool'd. Uit Padang wordt bericht, dat in verband met een complot tot moord op liet Adathoofd Kamangolatoek, die, zooals een Aneta-telegram van 20 dezer meldde, vermoord werd gevonden te Tamangsati 60 personen gearresteerd zijn. Drie daders zijn voortvluchtig. ALLERLEI. Uit Berlijn wordt gemeld Volgens de bladen wordt in Luxemburg overwogen, een eigen franc in te voeren. Uit Parijs De uitsluiting in de haven van Duinkerken, die 11 Juni was begonnen, is af- geloopen. De havenarbeiders hebben gisteren met 1345 tegen 795 stemmen besloten, de voor waarden die door de werkgevers op 7 September waren aangeboden, te aanvaarden. Binnenland. Afgevaardigde van de A.R.K.O. Als afgevaardigde van de Algemeene R. K. OffLierenvereeniging naar den Partijraad van de R.K. Staatspartij is, naar het Maandblad van de A.R.K.O. meldt, aangewezen de voor zitter, luit.-kolonel P. .1. van Munnekrede. Mr. A. R. Zimmerman ongesteld. Van Mr. A. R. Zimmerman uit San Francisco is bericht ontvangen, dat hij door eene keelaan doening genoodzaakt is geworden, zijne lezingen in Amerika tijdelijk te schorsen. Mr. Zimmerman hoopt ze binnenkort te kunnen hervatten, doch zijn terugkomst hier te lande zal ten gevolge van zijne ongesteldheid niettemin moeten worden Vertraagd. De berichten luiden overigens geens zins verontrustend. Moderne talen en Esperanto. Aan de Staten Generaal is bet, volgende adres verzonden. Geeft eerbiedig te kennen het Bestuur der Nederlandsche Esperantisten Vereeniging „La Estonto Estas" Nia", te Amsterdam, dat het vernomen heeft, dat bij de eerst komende behandeling der Lager Onderwijswet zal worden voorgesteld de z.g. moderne talen als facultatief leervak op de Lagere Scholen in te voeren. dat het internationaal verkeer op taalgebied eischen stelt, waaraan nationale talen thans slechts gebrekkig, in de toekomst in steeds min dere mate kunnen voldoen, In weinig woorden herhaalde hij, wat hij zoo even aan den geneesheer had gezegd. „Dan antwoorde de kommandant, is de dood binnen eenige minuten zeker „Op het eerste gezicht heeft onze afdeeling een inhoud van 130 kubieke Meters lucht, die niet meer geheel en al goed is. Wij zullen er misschien voor een half uur ge noeg aan hebben, indien wij hier ten minste niet overstroomd worden en bijgevolg ver drinken." „Welnu, mijn waarde dokter, zei George de Malher, daar alle menschelijke hulp bepaald onmogelijk is, zie ik de noodzakelijkheid niet in om onze marteling te verlengen en indien gij iets bij u draagt, dat haar verkorten kan, ge loof ik, dat wij niets anders meer te doen hebben dan eenige oogenblikken te wijden aan de dier bare wezens, die wij op aarde achterlaten, el kander de hand te 'drukken en vervolgens te sterven „Neen, antwoordde de dokter, die zich zei ven geheel meester was. Als God ons hiertoe heeft bewaard, waarom zou Hij ons dan nu aan ons lot overlaten Hij heeft ons gered, het staat dus in Zijn goddelijke raadsbesluiten vast, dat wij niet zullen omkomen, 't Is onwaarschijn lijk en vermetel, ik erken hetmaar toch houd ik aan dit denkbeeld vast. „Zoo denk ik er ook over, antwoordde Hal gouët, die in zijne krachtige Bretonsche gods vrucht meende, dat de Hemel, hem ter wille, een dat de internationale taal Esperanto binnen afzienbaren tijd een zeer belangrijke plaats in het evengenoemde verkeer zal innemen, dat het wenschelijk is bij de regeling van het onderwijs aan de tegenwoordige jeugd rekening te houden met de omstandigheden, die verwacht kunnen worden tegen den tijd dat deze jeugd volwassen zal zijn, dat het onderwijs in Esperanto op verschillen de andere leervakken gunstiger! invloed heeft, dat het gebruik van een internationale taal den wereldvrede bevordert. Redenen waarom het Bestuur voornoemd ver zoekt Esperanto eveneens als facultatief leervak toe te laten. Als toelichting wordt bijgevoegd de door de Vereeniging uitgegeven brochure „Waarom Es- peranto-onderwijs op de Lagere School en eenige andere bescheiden. Bonclsbesluursvergaderiiig der R. K. Staatspartij. Op Zaterdag j.l. vergaderde te Utrecht het Bondsbestunr onder voorzitterschap van Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. 'Afwezig waren met kennisgeving de heeren Iieerkens Thijssen. Hellebrekers en IJsselmui- den en de afgevaardigden van Tilburg, Zon der kennisgeving de heer ter Steege. Na opening en lezing der notulen werden eenige ingekomen stukken afgehandeld. Bij de bespreking van den stand der reor ganisatie, bleek dat van alle kieskringen, be halve Tilburg, de opgaven van bestuursleden en stemgerechtigde leden waren binnengeko men. De lijst der stemgqjcchtigde afgevaar digden zal, zoodra deze compleet is, in de R. K. Pers worden gepubliceerd. De vergadering van den Partijraad werd bepaald op Vrijdag en Zaterdag 22 en 23 Octo ber. De agenda, alsmede de praeadviezen van het Bondsbestuur werden vastgesteld. Een en ander zal einde dezer week worden verzonden en op de gebruikelijke wijze gepubliceerd. Besloten werd eene beslissing inzake de al dan niet-toelating der niet-katholieke pers op de Partijvergadering over te laten aan het nieuwe Partijbftuur, dat straks zal optreden. Inzake liet onderzoek naar de mogelijkheid van internationale samenwerking mét buiten- landsche R. K. Partijen of groepen, werd be sloten dit punt over te dragen aan het nieuwe bestuur, wijl het huidige defungeerende Bonds- besLuur in deze belangrijke zaak thans geen stappen meer kan zetten. Na gehouden rondvraag werd de vergadering gesloten. Geen geloof Het trof ons in een boek van Hendrik de Man, dat hij het socialisme blijft prediken en voelen als een geloof. Aldus drukt, hij zich uit„Het is voldoende, dat het socialisme aan zijn toekomst gelooft. Het is een geloof. Het is een liefde. De jongeling die een meisje liefheeft, behoeft geen wetenschap die hem uit de meting barer leden, uit de analyse van haar huidkleur, uit den stand van haar gebit bewijst, dat zij schoon is het is de schoonheid van zijn liefde, die haar schoon maakt. Zoo behoeft ook de strijder voor eene betere maatschappijorde geen wetenschappelijk be wijs, dat deze komen moet het is voldoende dat zijn geweten hem gebiedt haar na te ja gen." Het jagen naar de nieuwe socialistische wonder zou doen. „En dan, mijn waarde vriend, is de zelfmoord geen oplossing. Hij is den christen, den soldaat onwaardig en brave lieden, zooals wij, moeten er niet eens aan denken. Bovendien is de dood door verstikking niet zoo pijnlijk als gij wel denkt. Hij is minder smartelijk dan de dood door gif, hetwelk ik te mijner beschikking heb. In deze omstandigheden moeten wij ons zelve helpen. Ik heb de gedachte, dat de Hemel ons misschien helpen zal en zoo Hij er anders over mocht besloten hebben, welnu, dan zul len wij tot aan het einde onzen plicht gedaan hebben. En het is geen reden om onzen plicht te verzuimen, omdat wij ons op den bodrn der zee bevinden en er niemand is, die ons gade slaat Deze woorden waren op ernstigen toon, welke evenwel zonder droefheid klonk, uitgesproken men herkende er den man aan, die, gewoon zijn dagelijks met den dood te strijden, hem niet meer vreest en hem onder de oogen durft zien. De invloed zijner zielskracht was zoo groot, dat de twee gezellen van den dokter hun geest kracht voelden herleven en dat zij gevoelden, dat het laatste woord in deze zaak nog niet ge sproken was. „En nu, hernam de dokter, aan het werk. Laat ons beginnen licht te maken. Woi'dl vervolgd.) UWE SCHIEDAMSCHE C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1