DAGBLAD MODR SCWfcW EK OMSTREKEM, 49ste Jaargang. Vrijdag 1 October 1926 No. 14672 Bureau ^KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen! per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3^maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gelieele invaliditeit200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 21)0 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.AIgem. Verz. bank Schiedam Binnenland. Het Nederlaiidsch-Belgische verdrag. Verschenen is de nieuwe memorie van ant woord van minister Van Karnebeek in zake het Neder andsehe-Be gische verdrag. Daaruit blijkt, dat de minister tot nieuwe onderhande lingen met de Belgische regeering niet breid is. Amsterdam en de Rijn. In de Mem. van Antw. deelt de minister van Buitenl. Zaken mede, dat de verbetering van de waterwegen van Amsterdan en Rotterdam, in verband met de voordeelen die Antwerpen uit het tractaat den deel vallen, de volle aan dacht der Regeering heeft. De verbinding van Amsterdam met den Rijn zal zoo spoedig mo gelijk verbeterd worden. Weldra kunnen daar omtrent definitieve voorstellen worden ver wacht en de minister van Waterstaat stelt, zich voor, daarna zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen, mede in verband met de kostenver- deeling tusschen belanghebbenden. Het zoeken naar de Terschelling II. Het hernieuwde onderzoek door twee mijnen vegers naar de eventueele ligplaats van het ten vorigen jare vergane Terschellinger .loodsvaar- tuig heeft in de laatste weken vertraging onder-, vonden tengevolge van slechte weers- en zee omstandigheden. Bezoldiging P. T. T. -personeel. Door de commissie van overleg voor het personeel der P. T. T, is een deputatie benoemd, welke bij den minister van Waterstaat en den directeur-generaal een salarisverhooging zal be pleiten. De relletjes te Assen. De dienstplichtigen, die op den avond van de militaire ongeregeldheden, die te Assen de wacht hadden en geweigerd hebbenipatronent e ontvangen, zijn allen met streng en verzwaard arrest gestraft en bevinden zich thans nog in arrest. De positie van het Rijkspersoneel. In de dezer dagen gehouden vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg' van rijkspersoneel heeft de voorzitter, de heer Wolf man, namens de regeering een verklaring af gelegd, waarbij hij mededeelde, dat de regering niet het tijdstip gekomen acht, om in dc sala- rieering van het Rijkspersoneel eenige verande ring aan te brengen. In antwoord op van organisatiezijde gestelde verzoeken om inlchtingen, deelde de voorzitter verder mede, dat het vraagstuk van aanstelling van personeel op privaat-rechtelijke arbeidover- eenkomst bij de regeering in een vergevorderd stadium van behandeling verkeert. Het Hof van Arbitrage. Coolidge heeft Hughes, den oud-secretaris van den staat, benoemd tot Amerikaansch lid van het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, voor den tijd van zes jaar. Ned. arbeiders in IJelgie. Blijkens mededeelingen in liet Tijdschrift van den Ned. Werkloosheidsdienst, schat de Handelafdeeling van de Belgische Legatie het getal Nederlandsche arbeiders thans in Belgie werkzaam op 15 20 duizend. Einde 1925 werkten naar schatting in Noord- Frankrijk 2500 a 3000 Nederlandsche landar beiders. regelingen uit den aard der zaak onafschei den lijk, van elkander zijn, maar omdat het één en het ander noodig is. De privaatrechtelijke regeling moet er te eeni- ger tijd komen zij kan op den.duur niet worden gemist maar van zoo heel veel belang is zij niet. Zij legt alleen vast, regelt op papier, wat in de praktijk en jurisprudentie wenschelijk is be vonden. Van meer belang is de mogelijkheid tot bin- dendverk aring. Dat is een stap vooruit. Een zéér voorzichtige stap. Want er is geen sprake van, dat men nu maar alle bestaande en nog te luiten collectieve arbeidsovereenkomsten direct bindend zou verklaren. Na de argumenten vóór en tegen te hebben afgewogen, is een meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid (21 tegen 15) tot de conclusie gekomen, dat „het wenschelijk is de mogelijk heid te openen tot een verbindverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten door middel van een wettelijke regeling" als in een voor- ontwei p van wet door minister Aalberse was voorgesteld. Let wel„de mogelijkheid te openen." Vóór het tot bindendverklaring komt, moet aan stren ge voorwaarden zijn voldaan. Voorzichtiger kan het toch niet Het advies van den Hoogen Raad vair Arbeid werd d.d. 28 Mei j.l. aan den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid uitgebracht. Het stuk is onderteekend door den voorzitter van dien Raad, prof. Slotemaker de Bruine. Niet alleen alle katholieken leden, maar ook alle andere mannen van rechts als de heer Amelink en prof- Diepenhorst hebben voor deze conclusie ge stemd. Men zou nu zeggen de zaak is rijp; de Mi nister behoeft op niets meer 'te wachten.Maar Minister Slotemaker de Bruine komt meteen wetsontwerp voor een privaatrechtelijke rege ling alleen,. De „mogelijkheid" tot bindend ver klaring is van hem vooralsnog niet te verwachten. Fe dier zaxe heelt de Regeering haar standpunt nog niet bepaald. Onze zeer voorzichtige Mi nister van Arbeid acht „onze economiseh-sub- tiele tijd niet, rijp voor deze proefneming." Mogen wij vragen wanneer is de economische tijd niet subtiel Moet met elk voorzichtig pasje in de goede richting, naar den socialen vooruit gang dus, worden gewacht tot de polsslag van den tijd zóó fel klopt, dat ook mr. Drosselhuys, nar. 1-eub en ,,N. R. Ct." op spoed aandringen? Komaan, Exellentie, een beetje meer regee- ringsmoed De cxportslaelilerijt e Hoek van Holland. Naar aanleiding van het sluiten van de En- gelsche grenzen voor geslacht vee liggen de werk zaamheden aan dc export slachterij te Hoek Van Holland reeds geruimen tijd stil, bericht „Het Volk." Wel is een proef genomen om voor Duitschland en Denemarken te slachten, doch dit schijnt geen voordeel op te leveren. Het blad verneemt nu, dat met ingang van 1 October al het personeel wordt ontslagen, terwijl tevens 24 bootwerkers is lossen dienst bij de Harwich lijn, hun ontslag hebben gekregen. De collectieve arbeidsovereenkomst. We lezen in „de Tijd" Op het verkiezingsprogram 1925 der Katholie ke Partij wordt onder meer gevraagd „wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, inclusief de mogelijkheid tot verbindendverkla ring." Tweeërlei wordt hier gewenscht. Het -eer ste deel van den zin doelt op een verbetering van de bestaande privaatrechtelijke regeling (een nadere regeling ter vervanging van art. 1637n van 't Burgerlijk Wetboek) en het tweede deel op iets nieuws de mogelijkheid tot bindend verklaring. Het program spreekt, van „inclusief", vraagt dus het één en het ander. Niet omdat beide Ned. I{, Bond voor groole gezinnen. Door de Centrale Raadsvergadering van bovengenoemden bond zijn aangewezen, om zitting te nemen in den R. K. Partijraad de heer .1. W. F. van Meegeren, Vcnlo, Bondsvoor zitter en als plaatsvervangend lid, de heer J. 11. Kray, Breda, Bondssecretaris. De volgende adressen zijn door den Bond ver zonden Aan Zijne Exellentie, den Minister van Onderwijs, verzoekende1ste. Intrekking van de Wet van 30 Juni 1921 pn 2de. Spoedige in voering van een billijker schoolgehlrogeling. Aan Zijn Exellentie, den Minister van Water staat, verzoekende te willen bevorderen]* dat, gelijk in België, ook hier te lande aan de groote gezinnen cene belangrijke reductie op de spoorwegtarieven worde toegestaanen Aan Zijn Exellentie, den Minister van Justitie, verzoekende te willen bevorderen, dat wettelijk verboden zal worden dc fabrigace, invoer, han del, het in voorraad hebben of verkoopen van die zoogenaamde sanitaire artikelen, welke voor de toepassing van Neo-Malt.husiaansche praktijken worden gebezigd. Aan het verslag van de vergadering in het jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden door den bond van bedrijfsauto houders in Nederland ontleenen wij uit „de Tijd" het volgende: De voorzitter van den B. B. N„ de heer A. J. ten Hope, sprak eene rede uit, waaruit wij de volgende conclusie trekken Het groote bezwaar tegen het ontwerp sa menvattend, zou men moeten wijzen op de te genstrijdigheid der gedachten, die daaraan ten grondslag liggen. Eenerzijds is het uitgangspunt, dat het autoverkeer als een uitnemend middel van welvaartsontwikkeling, van productiviteit van bodem en van opbloei vair nijverheid en handel, krachtig moet worden bevorderd. In zoover is de grondgedachte voortreffelijk. Maar daarnaast worden zoodanige lasten ge schapen, dat deze gelijken op een kunstmatige onderdukking van de uitbreiding van het aantal auto's. De duif en de breedheid, welke den ontwer per bezielden bij zijn toekomstgedachte, in een land doorsneden van goede wegen en overal toegankelijk voor nieuwe welvaart, hebben hem verlaten toen hij den algemeenen welvaart sblik prijs gal' voor een zuiver fiscalen kijk op de motorvoertuigen en vergat, dat de ontwikkeling van het motorwezen vanzelf ook haar finan- tieele resultaten met zich brengt. Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer wij plei ten voor een regeling, waarbij wij redelijke las ten aanvaarden, maar vooral waarschuwen voor alles wat den opbloei van het moderne verkeer en dus van onze nationale concurrentiekracht zou kunnen belemmeren, wij ons geen egoïstisch doel voor oogen stellen, maar een nationaal ge meenschapsbelang dienen van de allereerste orde. INGEZONDEN. Het, typhus-gevaar. Het veelvuldig voorkomen van typhus (Febris typhoïdea) in het. buitenland en ook hier te lande, geeft onze commissie aanleiding liet, pu bliek er nog eens attent op te maken, dat melk nooil ongekookt mag worden gebruikt, tenzij men de zekerheid heeft, dat deze niet besmet is. Ook het afwasschen van groenten, die niet vóór het gebruik gekookt worden, in sloot of gracht water is gevaarlijk. Do Gezondheidscommissie, Dr. J. ENDTZ, secr. Wetenschappelijk Nieuws. OudChineeschporcelein. De rijkste verzameling aan Chineesch porce- lein heeft men, naar men tot nog toe meende, te Dresden in het Johanneum. Men heeft echter onlangs een in de kelderruimte van de schatkamer van het oude Serail te Kon- stantinopel een verzameling oud-Chincesche por- ceiein aangetroffen, die de collectie te Dresden evenaart zoo niet overtreft in waarde. Terwijl men in het Johanneum hoofdzakelijk porcelcin uit de achttiende eeuw aantreft, dagteekent het belangrijkste deel der poreeleinschatten te Kon- stantinopel uit den tijd van de Sungdynastie (9G0-1279) en Mingdynastie (1368—1643). Voor al de tijd van keizer Kia-Tsjing (15221566) is schitterend vertegenwoordigd. Hoe die schatten in de Turksehe hoofdstad zijn gekomen, staat nog niet vast, maar men vermoedt dat.sultan Soliman de Groote of de Prachtlievende, uit het midden der 16e eeuw dc verzamelaar er van is geweest. Van hem is be kend dat hij een groot liefhebber van porce- lein was. SPORT. Opgravingswerk op Java. Het Amerikaansch Museum voor Natuur lijke Historie te Wash'ngton is voornemens een fonds te stichten om het opgravingswerk voort te zetten te Trini 1 op Java, waar een volledige schedel is gevonden van den pithecanthropus erectus. Professor Elliot Smith, zeide naar aanleiding van de vondst tot een verslaggever van de „Mor ning Post" „Deze ontdekking zal e lis voor al een eind maken aan het internationaal dispuut, dat sedert eenigen tijd gevoerd wordt tusschen Engeland, Duitschland en Nederland met. betrekking Lot den waren aard van den pithecanthropus. In Engeland heeft men altijd gezegd, dat 't een mensch was, die in dat tijdperk leefde, terwijl de Duitschers meenden, dat het wezen dat toen leefde een soort groote aap was. De laatste vondst van die periode was onge veer dert'g jaar geleden, toen een schedeldak, een dijbeen en twee kiezen werden gevonden door een Ncderlandseh geneesheer, die thans hoogleeraar is te Amsterdam. Daarna is er heel veel gegraven in die streek, maar er is niets gevonden. Er zijn heel wat pogingen gedaan om den schedel te reconstrueeren uit het gevonden fragment. De resultaten waren echter met el kander in strijd. Duitschers hebben een groot bedrag aan geld over gehad voor de pgr .vingen bij Trinil. Kunst en Letteren. Het vooronderzoek over de „LaughingCavaiier" nietafgeloopen. Naar aanleiding van berichten als zou de voorloopige instructie aangaande de aanklacht wegens oplichting door den heer Mensing van de t'a. Fred Muller en Co., ingediend tegen den ingenieur Haas en den schilder-restaurateur van Wijngaarden zijn gesloten, verneemt de „Tel." dat dit niet het geval is. Het voor-onderzoek, dat geleid wordt dooi den rechter-commissaris mr. B. de Gaay Fortman is nog steeds niet beëindigd. Dit houdt tevens in, dat van een advies, dat de rechter-commissaris aan het O. M. zou hebben uitgebracht, om de vervolging niet voort te zetten, daar de voorloo pige instructie hiervoor geen termen zou ople veren, geen sprake kan zijn. Olympiade 1928. In het Maandbericht van de „Oijympiade" lezen wij het volgende Nu het werk aan den bouw van het nieuwe Stadion met kracht is begonnen, zijn thans be sprekingen gaande met het Ministerie van Wa terstaat en de Gemeente Amsterdam, om de toegangswegen naar Amsterdam, met name van het vliegveld Schiphol en uit het Gooi, te ver beteren. Aan de samenstelling van het programma der Olympische Spelen 1928 wordt thans de laatste hand gelegd het staat evenwel reeds vrijwel vast dat de Spelen in twee perioden zullen worden gehouden, n.l. einde Mei-begin Juni de voetbal- en hockeywedstrijden en om streeks Augustus de overige Spelen. Met deze verdeeling gaan alle Sport-Federaties accoord, uitgezonderd één enkele, waarmede nog onder handelingen gevoerd worden. Op 2 October a.s. is de jaarvergadering van het Nederlandsche Olympisch Comité be legd en zullen alsdan verschillende besluiten genomen worden die van beteekenis zijn voor de verdere voorbereiding der Spelen der IXe Olympiade in 1928 te Amsterdam. Rechtzaken. De rechtbank te Tiel heeft heden Otto dc Beus te Culemborg, ter zake van smaadschrift tegen den commissaris van politie, den heer J. Blok, aldaar, veroordeeld tot tweemaal 50 boete of tweemaal tien dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele vordering ad 150 aan de beleedig- de partij. Verder is bepaald, dat het vonnis ge durende één maand in het openbaar aan de hoofddeur van het Paleis van Justitie alhier zal worden aangeplakt. Tevens werd Dc Beus ver oordeeld in de kosten van de belcedigde partij, welke zijn begroot op nihil. Gemengd Nieuws. DE TYPHUS-EPIDEM1E. Te Maastricht Het aantal typhus-gevallen alhier, wordt op 50 geschat. „Volksgezondheid" heeft aan den Geneeskundigen Dienst in overweging gegeven de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen, om dat dit aantal grooter is dan normaal. Te Boskoop. Met het oog op de typhus-besmetting is ook hier ter plaatse de zweminrichting gesloten. Te Leiden. Tot heden hebben zich alhier vier gevallen van typhus voorgedaan, waarvan twee bij schip perskinderen. In verband met te Helmond heerschende ge vallen van typhus wordt voor alle dienstplich tigen, aldaar verblijvende, de opkomst voor de herhalingsoefeningen op 4, 7, 11 en 18 October a.s., alsmede de opkomst voor de eerste oefening in de tijdvakken 48 October en 1822 Oc tober a.s. tot nader order uitgesteld. Dr. de Haan, gemeentegeneesheer alhier, heeft, in verband met de typhusgevallen, welke in verschillende gemeenten van ons land voor komen, het dagelijksch bestuur dezer gemeente er op gewezen dat het niet wenschelijk is, de kermis dit jaar te doen doorgaan. Naar wij vernemen, heeft de Gezondheids commissie besloten, zich met dit advies te ver eenigen. Te Ochten en in de Avezathen (gemeente Zoe- len) doen zich ook gevallen van typhus voor. Prettige medereizigers. De 25- arige tuinman Valerius Kesteloot, werkzaam op een villa te Gapellenbosch, zat in een wagen van den trein van Antwerpen naar Esschen, toen daar ook een viertal Hollanders instapten, die blijk baar met hun guldens goeden zwier hadden ge maakt. De tuinman merkte hun op, dat het toch wel prettig was zoo gemakkelijk te kunnen leven, waarop het viertal hem een geduchte afranseling gaf, hem zijn portefeuille ontnam en na deze van 950 francs beroofd te hebben, weer leeg in zijn zak stopte. Toen openden de Hollanders het portier en wierpen hem uit den wagen. Vrij wel ongedeerd is hij op den weg teruggevonden en het mag een wonder hèeten dat hij niet door een trein uit Nederland vermorzeld is. De gen darmerie van Capellen heeft een onderzoek ge opend. Roodvonk. In de gemeente Buren en omgeving doen zich meer dan het normale aan tal gevallen van roodvonk voor. Eenige lijders aan deze ziekte zijn bezweken. Kinderverlamming. In een der bui tenwijken van Apeldoorn heeft zich bij een^ 10- jarig knaapje een geval van kinderverlamming voorgedaan. NIEUWE SCHI OURANT VVegenbelastiugwet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy n i et t er u ggeg e v e n Te Tiel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1