half twaalf brak brand uit in de papieropslag plaats van het Leger des Heils. Deze opslagplaats is gevestigd in een van de gebouwen, dat behoort bij het complex percee- len, dat tezamen het voormalige tehuis voor ouden van dagen aan den Schiedamsehen dijk alhier vormt. Het Leger des IJeils heefL het gebouw van de gemeente in bruikleen. In de opslagplaats lagen zeer groote partijen papier en houtwol opgeslagen. Vermoedt, wordt, dat de brand in het houtwol ontstaan is. Op het oogenblik dat de brand uitbrak waren, onder toezicht van enkele soldaten van het Leger des Heils vier of vijf dakloozen, die in het nachtasyl van het leger onderdak hadden ge kregen, bezig met het sorteeren van het papier Zoodra men hel vuur bemerkte heeft men nog getracht den brand met emmers water te blus- schen, maar al spoedig bleek, dat hier geen be ginnen aan was en weldra moest men dan ook haastig een goed heenkomen zoeken. In het licht brandbare materiaal vond het vuur een gretig voedsel. Do vlammen grepen dan ook bij zonder snel om zich heen. De vloer van de tw.ede verdieping was bijna dadelijk doorge brand en weinige minuten laUr sloegen devlam- meu hier en daar al door de dak. Een zware dikke grijze en, zwarte rookkolom steeg uit alle naden en scheuren op en dreef als een lange sombere wolk Westwaarts af. De bin nenplaats stond spoedig zoo vol rook, dat het ver- blijven ter plaatse bijna onmogelijk werd. In het tuintje aan de Baanzijde werd het spoedig vrij donker"tengevolge van den rook en de brand weerlieden werkten bij het licht van den rossen gloed en de felle vlammen. Hoewel zoo snel mogelijk een groot aantal stralen op het brandende gebouw gericht werden, kon in den aanvang althans, de brandweer tegen de vuurzee zoo goed als niets uitrichten. De tal rijke stralen ten spijt, zag men den brand zich zichtbaar uitbreiden. De enorme rookmassa trok natuurlijk van vele zijden de aandacht. Van alle kanten kwam het publiek opdagen. De politie zorgde voor een strenge afzetting van het terrein. Naar men ons mededeelt, waren in het bran dende gebouw ook ondergebracht een steinpel- inrichting voor werkloozen en een schilderswerk plaats der gemeente. De papieropslagplaats was niet verzekerd. De gemeente heeft het geheele gebouw en complex voor 350000 verzekerd. Inmiddels waren ook de enkele drijvende stoom- brandspuiten ontboden. De Havendienst 2, de Rijnhaven, de Havendienst 1 en de Haven dienst 4 namen ligplaats in de Leuvehaven, tegenover het Vasteland. De drie stoomers werkten in het geheel met o stralen.Zeven handbrandspuiten namen voorts met in het geheel 11 stralen aan het blusschings- werk deel. In het geheel werd er dus met 21 stralen gewerkt. De leiding berustte bij hoofdman W. Poort man. Het aan de Baanzijde gelegen gebouw is ge heel uitgebrand. Een stuk van het dak ontbreekt De andere gebouwen hebben veel van took en water te lijden gehad. Bij deze brand heeft men de groote fout begaan te trachten eerst zelf de brand te blusschen met emmers water, daarna met slangen van de eigen huisleiding. Toen men echter zag, dat de brand zich zeer snel, ondanKs alle pogingen, uitbreidde is alarm gemaakt. Dit is een van de hoofdoor zaken, dat de brand zoo'n enormen omvang heeft gekregen. Weer een vaartuig overvaren. Een persoon omgekomen. Zondagavond tegen tien uur heeft op de Maas weer een ernstig ongeval plaats gehad. In een roeiboot waren twee personen gezeten die zich van Katendrecht naar de Waalhaven begaven, om daar te visschen. Ter hoogte van het benzineterrein gekomen werd de roeiboot overvaren door een veerboot van den dienst Schiemond-Heyplaat. De kapitein van de „Heen en Weer 15" had de roeiboot niet gezien, omdat deze geen licht voerde. Terstond na de aanvaring kantelde do roeiboot en geraakten de beide mannen te water. Een hunner de 45jarige havenarbeider W. F. P. uit de Tolhuisstraat heeft zich zwemmende «enigen tijd boven water gehouden en wist zich aan de roeiboot vast tv grijpen. Even later werd hij door de „Heen en Weer 15" opgepikt. De tweede, ongeveer 40-jarige havenarbeider J. Havcrmans, verdween on middellijk in de diepte en verdronk. De rivierpolitie, die spoedig per plaats was ving onmiddellijk met dreggen aan, doch hel gelukte haar niet den ongelukkige te vinden. Naar wij nader vernemen, waren de beide man nen even te voren in een eafétje geweest aan de Barendrechtstraat en hadden zij daar bier gedronken. Volgens getuigen waren zij Loen niet geheel nuchter meer. Wel hadden zij een lantaarn bij zich, dcch deze schijnt zoo geplaatst te zijn ge weest dat de kapitein van de „Heen en Weer 15 het licht niet heeft kunnen zien. UIT DELFT. Van Deventers Glasfabrieken. In aansluiting op het bericht betreffende de stopzetting van v. Deventers glasfabrieken alhier, kan nog worden gemeld, dat ook aan het kantoorpersoneel tegen 31 October a.s. ontslag is aangezegd. De werklieden, die voor het ver richten van diverse bezigheden nog in dienst Waren gebleven, zullen evenens met ingang van dien datum worden ontslagen. De fabriek alhier zal voorloopig geheel bui ten bedrijf woren gesteld. Gemengd Nieuws. Twee kinderen bij een brand omgekomen. Een hotel in de asch gelegd. Zondagmiddag heeft te Roermond een zware brand het welbekende „Hotel Kissels" gelegen aan de Neerstrrat te Roermond voor het groot ste gedeelte in asch gelegd. Van het 6-jarig zoontje Wijnand van heer L. Kissels kon slechts liet, met brandwonden overdekte lijkje uit het perceel worden gehaald terwijl de 5-jarige Jopie bewusteloos was. Men heeft den kleinen niet meer vermogen te redden Gistermorgen om 11 uur is hij overleden. Omstreeks kwart voor zeven 'smorgens be merkten buren, dat uit de achterzijde van het gebouw rookwolken opstegen. Onmiddellijk werd de kruier „Frans" gewaar schuwd en deze begaf zich met een emmer wa ter naar boven. De brand had echter zoo snel om zich heen gegrepen, dat men met primitief blnschmaterieel niets meer kon uitrichten. De eigenaar van het hotel, diens echtgenoote als mede de kellner, die inmiddels door het lawaai wakker waren geworden, snelden half gekleed naar het nabij gelegen brandende gedeelte, waar de twee kinderen Wijnand en Jopie slie pen. loen zij zagen, dat de brand reeds op de slaapkamer der kindertjes woedde, maakte een ontzettende angst zich van allen meester. De moeder gilde radeloos van ontzetting om haar kinderen, terwijl zij haar jongste van één jaar op den arm had. Buren moesten haar weg brengen. Middelerwijl stelden de vader en de kellner, de heer Eugene Hongardy pogingen in 't werk om dc deur van de brandende kinderkamer te forceeren, hetgeen spoedig gelukte. Beide mannen drongen, niet lettend op het levensgevaar het vertrek binnen. Zij zagen de kleine jongens, die uit angst reeds uit hun bedjes moeten zijn gekropen, bewusteloos op den grond liggen. Hongardy greep een van de slachtoffertjes en rende door het brandende gedeelte van het hot.el naar beneden, terwijl de vader volgde. Het bleek, toen de mannen op veiligen grond kwamen, dat de kellner slechts een lijkje droeg, Het lichaam van het knaapje was overdekt met brandwonden, maar naar alle waarschijnlijk heid is het ventje den verstikkingsdood ge storven. liet tweede kind gaf, nadat huren hadden ge tracht het door kunstmatige ademhaling bij te brengen, teekenen van leven Beiden werden door den heer P, Lommen naar het hospitaal gebracht. Het heeft echter niet mogen baten. Ook de 5-jarige Jopie "stierf na nog vier uren geleefd te hebben. In het middengedeelte van het hotel woedde de brand het felste. Men kon niet verhinderen, dat nagenoeg het geheele gebouw uitbrandde. Slechts de gelagkamer en de voorgevel van het hotel bleven gespaard. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid, te zegden. Verzekering dekt schade. een verkeersdrama. W a g e n t j e w aa r i n 7 m enscheno m- ges a gen. Gisteravond heeft op den weg tusschen Rotterdam en Delft, even onder dc laatste gemeente een ontzettend ongelux plaats gehad Dit was gister reeds het tweede verkeers- onge uk doch in omvang en -gevolgen veel ern stiger dan het eerste. Het was een gecompiliceerd ongeval, dat zich volgens ooggetuigen, als volgt heeft toe gedragen. De iamilie van den heer Witkamp, een stal houder uit Rotterdam, was uit rijden gegaan in een klein, open wagentje, waarvoor een paard was gespannen. Het waren de schoon de ers van den heer Witkamp, diens echtge noote en zijn vier kinderen van 5, 4, en 3 jaar en een van 14 maanden. De heer W. zelf was Ihuis gebleven. Onder Delft, op den terugweg naar Rotter- am, schrok het paard van een voorbij rijdenden auto. De oude man, die mende, kon r iet voor- komen, dat het wagentje tegen de„ve hooging eed, die daar ter plaatse naast den weg is. Het sloeg 0rn eA op het oogenblik, dat alle inzittenden er uit vielen, kwam een auto aan, die blijkbaar niet moer kon remmen, en mid den m de groep op den weg liggende mensehen reed. De gevolgen wa.en ontzettend. Do schoonvader bekwam een zoodanige hoofd wonde, dat men reeds aanstonds voor zijn leven vreesde. Van de oude vrouw werd waarschijnlijk de ruggegraat beleedi'gd, het jongste kind kreeg een gapende hoofdwonde. Ook de andere kinderen bekwamen evenals hun moedor verwondingen door den val uit het wagentje, hoewel de auto hen niet heeft geraakt. De gewonden werden voorloopig bij boeren ondergebracht. De Delftsche politie, die telefo nisch was gewaarschuwd, kwam reeds tien minu ten na het ongeluk ter plaatse met den politie auto, waarin zich ook een brancard bevindt. Ook eenige Delftsche doktoren kwamen spoedig daarop per auto bij de gewonden aan. Deze werden zoo spoedig mogelijk naar het zieken huis te Delft overgebracht. Het bleek, dat zoowel de oudé mensehen als het kind in levensgevaar verkeerden. Het eerste ongeluk. Gistermiddag had op den Rotterdainsehen weg onder Delft, wederom een ernstig ongeluk plaats. De 13-jarige J. J. uit Rotterdam reed op een fiets achter een auto. Toen deze plotseling stopte, was hij genoodzaakt uit te wijken met het gevolg, dat hij werd overreden door een uit tegenoverge stelde richting komenden auto. De jongen werd met een ernstig beenfractuur en eenige hoofd wonden bewusteloos opgenomen. Nadat hij ter plaatse was verbonden, is hij naar het gasthuis te Delft vervoerd. Laatste Berichten. Weerbericht. VerwachtingZwakke N.O.* tot O. wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 1 Oct. 4 Oct. 12.11 Vg 12.11 <7f Berlijn 59.46 -59.48 Parijs - 7 08V2 - 6.997* België - 6 611/2 - 6.78 Zwitserland 48 26 - 48 26 Amerika - 2.493/„ Weenen 35.20 - 35.25 Kopenhagen - 66.25 7 2 - 66.327, Stockholm - 66,74 - 66 76V2 - 54.6772 54 677, - 37 95 -34.677, - 9 38 9 41 442e Staatsloterij. Trekking van Maandag 4 October. Ilooge prijzen. Prijs van 1000 1255 7270 20914 - 400 84024 15594 - 200 .32 10952 16642 17489 17693 - 100 974 3431 8629 10655 15535 18575 19456 SPORT. Voetbaluitslagen. Afd. I. 1ste klasse. IJmuiden Stormvogels Sparta 32. Amsterdam Blauw-Wit,—'t Gooi 26. Den Haag V.U.G.D.F.G. 34. Rotter dam ExcelsiorR.G.H. 42. Amsterdam Ajax—H.V.V. 31. Afd. II. 1ste klasse. Haarlem H.F.C.De Spartaan 12. Zaandam Z.P.C.H.B.S. 24. Rotterdam V.O.C.Feijenoord 06. Haarlem E.D.O.A.S.C. 61. Hilversum Hilversum U.V.V. 4—2. 2de klasse. A Vlaardingen FortunaS.V.V. 02. B Schiedam Hermes-D.V.S.O.D.S. 81 Bes. 2e klasse. B R'dam S.V.V. IID.F.C. III 4—4. Res. 3e klasse. B DelftConcordia II—S.V.V. III 2—4. S.V.V. V—W.R.W. II 1—1. S.V.V. IV—N.H. S. II 4—0. S.F.C. II—S.S.S. II nd. S.F.C. I— H.O.V. 1—2. Demos—Sportlnst 5—3. D.H.S. II—G.V.V. IV 5—2. D.O.V.Noorderkwartier 24. GustoHermandad 03. Gusto IIHion U.d. Schiedam IITransvalia IV 40. Ursus III—S.F.C. Ill 0—1. H.-D.V.S-O.D.S. 8—1. Onze stadgenooten zorgden gisteren voor een reuze verrassing, door het zeer sterke O.D.S. met onrustbarende cijfers te kloppen. De opstel ling van H.-D.V.S. was a. v. Smoor, Deen, De Bruin, W. Jurgens, den Hoed J. Engering, N. Boon, P. Scheffers, M. van Es, v. d. Griend, J. Nolet. O.D.S. trapt af, maar al spoedig neemt H.-D. V.S. den bal over. De keeper weet dezen aanval den kop in te drukken, v. d. Griend krijgt dan de bal toegespeeld en weet met een schuiver,die de keeper laat glippen de le goal te scoren. Een snelle ren besluit Nolet met een goede voorzet die v. d. Griend op schitterende wijze in de bo venhoek weet te plaatsen 20. P. Scheffers zet dan met een harden pass N. Boon aan 't werk. Op verbluffende wijze weet deze speler den bal op te brengen en legt dan den bal voor devoeten van van Es, en 't is 30. Aan den anderen kant heeft de bianw-witte achterhoede handen vol werk, maar steeds weten zij op 't juiste moment in te grijpen. Wanneer van Es eens op de keeper uitloopt, wil deze op gemeene wijze van Es nemen, 't Lukt gelukkig niet, maar de referee heeft 't feit geconstateerd en stuurt de keeper van 't veld, terwijl H.-D.V.S. tevens een penalty krijgt te nemen. Van Es maakt hieruit met een harden schuiver 40. Even daarna krijgt O.D.S. een penalty toegewezen, wegens te hardhandig optreden van Deen. Deze strafschop levert O.D.S. eenigste doelpunt op. Even voor de rust ontglipt v. d- Griend z'n tegenstanders en brengt de stand op 51. Na de hervatting pakt O.D.S. stevig aan. De rechtsbinnen die nu is gaan keepen wordt echter erg gemist in de voorhoede. Scheffers geeft nn herhaaldelijk de bal aan N. Boon, die steeds op keurige wijze de gasten weet te passeeren. Met een vinnig schot brengt v. d. Griend de stand op 61. Smoor weet aan de andere zijde door nitloopen een doelpunt te voorkomen. Scheffers geeft dan weer een bal door naar de vrijstaande N. Boon, die van Es weer in de gelegenheid stelt te scoren, 't geen deze zonder font doet, 71. O.D.S. speelt een verloren wedstrijd, maar toch zwerven ze dikwijls voor de Hermes-veste. Ongeveer op 't eind maakt van Es er 81 van, als hij de bal tusschen een O.D.S.'er en Scheffers uithaalt en onhoudbaar inschiet. Einde 81. Referee Bliek was volko men voor zijn taak berekend en voorkwam hoe wel 't niet veel noodig bleek, te ruw spel. H.-D. V.S. speelde een goede partij. De voorhoede weerde zich geducht. Scheffers durfde zich nog niet geheel te geven, na z'n enkel-blessure. In de halflinie is de opneming van Jurgens stellig een verbetering, evenals op de rechtsbnitenplaats waar N. Boon een keurige partij te zien gaf. Een beetje sneller voorzetten dan is z'n spel af. Nolet, aan den anderen kant verprutste nogal eens gemakkelijke kansen. Opmerkelijk is anders 't eenzijdige spel van de H.-D.V.S. linkerhelft en de midhalf. Geen bal wordt naar réchts ge plaatst, wel alles steeds naar links, 't Backstel was in|orde.Bij O.D.S. waren halflinie en backstel goed op dreef. De voorhoede was voor doel steeds 't hoofd kwijt. Fortuna—S.V.V. 0—2. S.V.V. heeft in een goeden wedstrijd van haar oude tegenstandster Fortuna gewonnen. De overwinning was volkomen verdiend, doch For tuna kwam zeker wel een tegenpnntje toe. In 't veld lieten de gastheeren dikwijls een goed sluitend samenspel zien, maar door laltschheid van de voorhoede werden goede kansen onbenut gelaten of te zacht ingeschoten en hiermede had Malta die hijzonder op dreef was, in 't geheel geen moeite. Aan beide kanten werden ook nog eenige ge makkelijke kansen gemist door de ongelijkheid van 't. veld. Om half drie trapt Fortuna af en in één rush gaat het op 't S.V.V. doel af, waar Vermaal; net nog kan redden. S.V.V. neernt dan de aanval over en na goed spel van het binnen- trio krijgt van der Gaag een gemakkelijke kans, die dooi- te lang- treuzelen jammerlijk verloren gaat. 't Spel gaat dan tot de rust gelijk op. Beide doelen verkeeren om beurten in gevaar. Een mooi schot van de Fortuna linksbuiten belant buiten hereik van Malta op dc deklat. Rust 0—0. Na de hervatting is S.V.V. meer in den aan val. Op safe wijze maakt Malta een paar schoten onschadelijk. Dan ziet Bronneman kans om door de verdediging te breken. Juist op.'t moment dat hij schieten wil haakt één der backs hem. De referee geeft penalty. De keeper kan echter de slecht door Hoofdman ingeschoten bal wegwer ken. Nog geen 5 minuten daarna weer een precies gelijk geval. Weer krijgt S.V.V. een strafschop toegewezen. Vermaat voltrekt thans het vonnis en wel op onberispelijke wijze 01. Groot en- thusiasme bij de talrijke Schiedammers. S.V.V. krijgt het nu hard te verantwoorden en 't is aan het zeer goede keepen van Malta te danken, dat. S.V.V. dit Fort,una-offensief doorstaat. Een tweetal vrije schoppen op den rand van 't, straf schopgebied worden hard ingeschoten. De één wordt keurig door Malta gestopt en de ander wordt uit doel gekopt. Hnyskes krijgt dan de bal toegespeeld en rent er mede op 't. Fortnna-doe! af. Op 't. juiste moment als alle aandacht op hem gevestigd is,geeft hij de bal door naar Bronneman die ineens inschiet 20. Kort daarop is 't einde en fluit de referee af. Vermaat was de ster van 't veld. B.M.T. II—H.-D.V.S. II 4—4. Captain Geul wint den toss en B.M.T. trapt af. Al direct krijgt de Schiedamsche verdediging handen vol werk. Langzamerhand komen de gasten er beter in en ondernemen ze eenige goede aanvallen. Th. Haazer lost eenige flinke schoten. Een ervan komt tegen de paal en ketst in 't veld terug voor de voeten van van Bochove, die geen fout maakt 01Nog voor rust wordt deze voor sprong vergroot, uit. een scrimmage. Even na de hervatting profiteert B. M. T. van een misver stand in de verdediging. 1—2. Spoedig daarna vangt Kappelhof een voorzet van links op en brengt de stand op 13. B.M.T. weet op dezelfde wijze als daarstraks aar, een 2e doelpunt, te ko men 23. Sterkman vergroot dan met een flink schot de voorsprong 24. Dan krijgt B.M.T. een drietal penalty's achter elkaar te nemen, waarvan er 2 in een doelpunt worden omgezet 44. De referee was buitengemeen slecht en strafte meestal wanneer er niets aan de hand was. Burgerlijke Stand. Geboren: Oct. 1Willem Marimis, z.v. T. B. Bezemer en J. van der Most, Westfranke- landschestr. Scheepvaart. Hoog watir te Hoek van Holland. 4 Oct. v.m. 0.53 n.m. 1.23. 5 Oct. v.m. 1.33 n.m. 1 58. 6 Oct. v.m. 2.06. n.m. 2.26. 7 Oct. v.m. 2.34 n.m. 2.52. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 2 Oct. Aangekomen G'rieksch s.s. Alhanasios, ledig van Hamburg. - Eng. s.s. Fortuguera, ledig van -Rotterdam, beide om hier te dokken in de Wilhelminahaven. s.s. Mathilda, nieuwe proeftocht van de Noordzee. s.s. Jern, van Poortershaven. s.s. Natal, van Hamburg. s.s. Rovatc, van Spezia, allen kolen bunkeren en 4 Engelsche stoomtrawlers, allen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 3 Oct. Vertrokken Eng. s.s. Audacity, kapt, W. U. Winkel, ledig naar Har burg. HARBURG, 3 Oct. Aangekomen s.s. Alchy- mist en s.s. Agility, beiden van Schiedam om olie te Iaden voor Schie dam. HAMBURG, 2 Oct. Aangekomen s.s. Gem ma, met stukgoederen van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 4 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Oct. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.per ketel. - 2.493/4 Oslo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3