DAGBLAD W30ff SCHIEDAMjE#f OMSTREtOEM» FEU ILLETOU. Eene raadselachtige verdwijning. ijl iJ! li 49ste Jaargang. Woensdag 6 October 1926, P MM No. 14676 BureauK OM ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. '?AHvPptAniis'n' u dns. 11 ,r, Abonnementen per 3 maanden 2.70 per week 20 cent, franco per pkatsen wordt 2 maal' berekend.' ilgezondV mldedeïgTVö post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. ^aterdaeravondnummpr 13 rr, rer rt&ej* met Officieel Kerkbericht 10 cf. en „iciest No. ,„«0. 'J Gratis-Ongevallenverzekering t 590 l"j levenslange gelieelo invaliditeit I SÜ0 bij verlies van een hand, voet ot oog I 200 l>ii dood f 200 bii verlies van een daim; 100 bij verhes van een wqsvinger; 115 hg verhesvan eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Bii of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van J. P. LAAN om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het pand Fabri- straat 32, kadaster Sectie M. no. 1588, met één electromotor van 1 P. K. drijvende een amandel en een klutsmachine, en met een electrisch ver warmd banketoventje. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelgd. Op Woensdag, den 20 October 1926, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen net toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Aolgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 6 October 1926. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Einde van de havenarbeiders- staking. Uit Hamburg wordt bericht Bij een stemming in een plenaire vergadering der Hamburgsche havenarbeiders, bleek, dat de vereischte meer derheid voor de voortzetting der staking niet meer kon worden bereikt. Duitse h land en de Volkenbond. Uit Berlijn wordt gemeld De secretaris generaal van den Volkenbond heeft met toe stemming van den Raad den post van onder- secretaris-generaal aan Duitschland toegewezen. De Duitsche regeering is, naar de bladen ver nemen, uitgenoodigd een candidatenlijst bij den secretaris-generaal in te dienen. Deze lijst is nog niet opgesteld. Rudolf Haas eischt schadevergoec' ing. Men meldt uit Berlijn, dat de fabrikant Hu- dolf Haas 900.000 Mark schadevergoeding van den staat eischt, op grond van het foit, dat de firma Haas als gevolg van zijn arrestatie groote schade heeft geleden en wel door liet niet opdra gen van reeds toegezegde orders, benevens door het opzeggen van credieten. BELGIE. De Belgische ministers tevreden. Uit Brussel meldt men, dat minister Francqui, die van Londen is teruggekeerd, aan het B.T.A. Verklaard heeft, dat het doel van zijn reis met den gouverneur van de Nationale Bank, Franck, Was in contact te komen met den gouverneur van de Bank of Engeland en met de vertegen woordigers van de circulatie-banken der landen met een gouden standaard, die zich thans 21 j „Zie eens, admiraalik bedrieg mij niet I is de Investigator, die daar binnenvalt." De la Renoliere nam den kijker en keek op sijne beurt. „Gij hebt gelijk,zeide hij,'t is de Investigator" „Maar Sir Owen bad opgegeven de bedoeling te hebben met de Sirius naar Beyroeth te ste venen. „Ja 't is inderdaad vreemd. Hij zal van idee Veranderd zijn. Sir Owen zal gedacht hebben, Jat hij zich zeiven en zijn bemanning aan een ernstig gevaar en aan velerlei vervelende for maliteiten blootstelde en met zijn practischen zin als Engelschman zal hij zichzelven overtuigd hebben, dat de eer van Engeland met zulke Waaghalzerij niet gebaat werd. Dat verwondert mij niet." „Of wel, antwoordde de kommandant, zal mj oenige averij beloopen hebben." „Ik geloof liet niet, zei de admiraal, want jle 1 jacht schijnt met zijn gewone vaart te zei- I Maar, voegde hij er bij, nadat hij opnieuw Jen kijker voor zijn oog had gebrachtkijk an> waarde vriend, merkt ge niets bijzonders nan het schip Mijn gezicht begint te vermin deren, ik bedrieg mij misschien. Neem den kij- Londen bevinden. De Nationale Bank zal moeten uitvoeren die het stabilisatieplan is aangewezen om de relaties met soortgelijke instellingen in het buitenland hechter te maken. Om de monetaire plannen tot een goed einde te brengen is het van iet, grootste belang verzekerd te zijn van den moreelen en materieelen steun der groote circulatie-banken. Dit, zoo verklaarde minister Francqui, was het doel onzer besprekingen. Daar het terrein, voorzoover het de prindicieele kwesties be- sPoedig geëffend was, blijft de gouver neur van de Nationale Bank te Londen om de besprekingen in zake technische kwesties en de middelen ter uitvoering voort te zetten. Wij ebben alle reden, besloot spreker, over onze reis naar Londen tevreden te zijn. o m ITALIË. Mussolini heeft het te druk v3cantie te nemen. Op voorbeeld van Mussolini hebben alle Ita- haansche ministers, behalve Federzoni, er van afgezien vacantie te nemen. De premier wenscht, dat er gewerkt wordt en met de vijf portefeuilles, die hij waarneemt, heeft de Duce voldoende be zigheid. Aan een bezoek aan het buitenland, waarvan voor eenigen tijd sprake was, zal dus ook niets komen. Ontvangst van Mussolini te ui n Perugia. Uit Rome wordt bericht, dat Mussolini gister te erugia enthousiast is ontvangen. Drie jaar ge eden koos hij dit stadje als hoofdkwartier, van waaruit zijn opmarsch naar Rome aanving. uizenden arbeiders in zwarte hemden juichten 1 ussohni toe. Ongeveer 50.000 manschappen der mihtia waren met 37 speciale treinen naar Peru gia gekomen. Mussolini hield een rede welke luide werd toegejuicht. ENGELAND. De mynwérk'erss taking. Uit Londen wordt gemeld, dat een vergade ring van mijnwerkersgedelegeerden uit Zuid- Wales te Cardiff eu een vergadering van Schot se ie mijnwerkersgedeïegcerden te Glasgow de voorstellen der regeering tot bijlegging van het mijnconiiict verworpen hebben. De veiligheidsploegen zijn uit verscheidene groote mijnen in Zuid-Wales teruggetrokken. ZWITSERLAND. Besprekingen tusschen Bern en Moskou? Lil Parijs wordt gemeld, dat de Matin" uit Genéve verneemt, dat op liet oogenblik bespre kingen gaande zijn met het oog op de hervatting der betrekkingen tusschen Zwitserland en So vjet-Rusland. De Bondsraad schijnt meer en meer over te hollen naar dit idee een enkel lid is er echter nog tegen. Van Russische zijde worden de besprekingen geleid door Rakofski. SPANJE. P e huidige toestand. ji i adridmeldtmon De premier is Maandag- ™C naar Bajadoz vertrokken om aan ver- sem lende propagand a-vergaderingen deel te nemen, welke in de provincie Estramadura worden gehouden. De koning verblijft, zooals gemeld, nog steeds te San Sebastian. ker." „Voor den drommel ja antwoordde do of ficier ik merk op, dat de Britsclio vlag op den achtersteven, zoowel als de Fransche vlag aan den giooien mast halfstok waaien." ,,W aarde vrieuczei de admiraal, ik heb spijt van hetgeen ik zooeven zeide. De Inves tigator valt binnen, omdat er een ongeluk aan boord is voorgevallen." „Voorzeker, maar dan moet ik een vraag ste len." „En ik ook, 't is waarschijnlijk dezelfde. Waarom die Fransche vlag aan den middelsten mast „Ja, waarom Sir Owen is geen Frauschman, en als er een ongeluk op zijn schip gebeurd is, welke reden kan hij dan hebben om onze vlag aan te binden?" De admiraal antwoordde nietmaar hij werd zeer bleek en de korte redeneering van den kom mandant der Guichen gaf hem onmiddellijk het duister voorgevoel van een-ongeluk, waar van hij noch de aard noch de uitgestrektheid durfde gissen. „Kommandant, zeide hij, gij moet dezelfde pijnigende gedachte hebben als ik. Het is na tuurlijk niet waar dat ik mij op dit oogenblik niet aan de beleefdheidsvormen houd doe dadelijk de kapiteinssloep uitzetten, ik begeef mij aan boord van de Investigator." Binnen eenige oogenbiikken was bet bevel uitgevoerd. Reeds wachtten de acht matrozen PORTUGAL. D e Z.-A frikaanschen consul. Volgens een bericht uit Kaapstad, heeft Por tugal geweigerd, den onlangs door Zuid-Afrika aangesteldcn consul in Angola, naast een Britsch consul te erkennen. Dit beteekent, dat Portugal Zuid-Afrika's „verhoogden status" niet erkent. RUSLAND. Russische immigratie. Uit Tokio bericht men, dat uit Llakodate op het eiland Yeso wordt gemeld, dat een Sovjet schip op het eiland Wrangel 50 emigranten ont scheept heeft, die de Engelsche en Amerikaan- sche vlaggen wegnamen en de Sovjet-vlag plant ten. Communistische verdeeldheid. Uit Moskou wordt gemeld Liet Tass-agent- schap deelt mede, dat tal van druk bezochte protestvcrgadcringen in de fabrieken en werk plaatsen alhier zijn gehouden, waar resoluties werden aangenomen, waarin het optreden der oppositie onder Zinowjef en Trotski wordt ver oordeeld. ROEMENIE. Wie wordt koning? Uit Boekarest wordt aan het Belgrader blad „Vreme" gemeld, dat ondanks alle dementi's van het Roemeensche ministerie van Buiten- landsche Zaken, onder de Roemeensche publieke meening de geruchten over een op komst zijnden troonsafstand van koning Ferdinand hardnekkig stand houden. Men wacht er echter mee, totdat koningin Maria in Amerika is aangekomen. Vóór den troonsafstand van den koning zal ex- kroonprins Carol echter naar Boekarest terug- keeren, alwaar hij wederom tot troonopvolger zal worden geproclameerd, zoodat hij dadelijk na het heengaan van den koning den troon zal bestijgen. ALLERLEI. Uit Berlijn meldt menDe Hongaarsche minister van Binnenhuidsche Zaken, Rakowski, is afgetreden. - Het Rotormotorschip Barbara is van zijn eerste reis naar Spanje en Italië te LIamburg teruggekeerd. De overblijfselen van een neergestort vliegtuig van onbekende nationaliteit zijn ge vonden op de rotskust nabij Kaap Malea. Het lot van de inzittenden is onbekend. Een onder zoek wordt ingesteld. Het huwelijk tusschen den Belgischen kroon prins en prinses Astrid van Zweden zal 20 No vember voltrokken worden. Uit Londen meldt men Alan Cobham is in den adelstand verheven en zal voortaan den titel Sir voeren. Bij decreet van den gouverneur van de Chi- neesche provincie Tsjili, is het den Ghineeschen vrouwen van Peking en Tientsin op straffe verboden, beur haar te laten afsnijden. Uit Warschau De president der Poolsohe republiek heeft een decreet geteekend, waarbij Zaleski tot minister van Buitenlandsche Zaken wordt benoemd. Binnenland. Samenstelling Partijraad. Men zendt de volgende motie ter publicatie De St. Michaël-clubs in den Rijkskieskring Tilburg, in vergadering bijeen te Breda op 3 met de riemen in do band op het bevol van don kommandant. Reeds bereikte de admiraal, tusschen een dubbele rij officieren door, de ope ning in de verschansing, toen men een boot van de Investigator vertrekken zag. Op liet oogen blik dat De la Réuoliere do trap wilde afstijgen, maakte de kommandant van de Guichen hem op deze beweging opmerkzaam. „Sir Owen in de sloep, voegde hij er bij, en hij komt recht op de Guichen af." ,,'t Is waar. Ik herken Sir Owen. Doe de ka piteinssloep verhalen en sein Sir Owen, dat hij hier moet aanleggen." De Investigator was slechts een honderdtal vademen van de Guichen verwijderd. Vandaar dan ook, dat de sloep van het Engelsche jacht met eenige riemslagen de trap bereikte. Sir Owen klom zeer bleek, maar zeer koel de tre den op. Toen hij de valreep bereikt had, groetle hij den admiraal op ernstige wijze. Deze groetle terug. Daar hij vervolgens in de duistere trekken van den bezoeker de bevestiging van het ver wachte ongeluk meende te lezen, verzocht hij hem in zijn eigen kajuit. Zoodra zij alleen waren, bood De la Réno- liere, ondanks zijn ongerustheid nog altijd wel levend, zijn be^eker een zetel aan. Deze weigerde op beleefeen toon en zeide „Admiraal, ik heb u een ontzettende tijding mede té deelen." „Ik verwachtte haar, mijnheer, daar ik tec- kenen van rouw op uw schip heb gezien October 1926, spreken er hunne afkeuring over uit, dat door het bestuur in dien Rijkskieskring verzuimd is, tijdig het reglement van dien Rijks kieskring in overeenstemming te brengen met het vastgestelde reglement van de R. K. Staatspar tij, waardoor het niet mogelijk is gebleken de af gevaardigden voor den Partijraad aan te wijzen op de voorgeschreven wijze en de kiezers hun recht matigen invloed op de samenstelling van den Partijraad is ontnomen en besluiten deze motie ter kennis te brengen van den voorzitter der R. K. Staatspartij, het Rijkskieskringbe- stuur, de besturen der provinciale kieskringen in genoemden Rijkskieskring en 'van de pers. Het verdrag Nederland-Belgie. In de eergisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het comité tot wijziging van het verdrag Nederland-België is besloten een uitvoerig adres te richten aan de Tweede Kamer, waarin zal worden verzocht, het verdrag, zoo als het daar ligt, niet aan te nemen. Verder bestaat het plan, eenige dagen vóór de behandeling van het verdrag in de Tweede Kamer een groote vergadering te houden,waar in eenige sprekers hun stem tegen het verdrag zullen verheffen. Gehoopt wordt, dat ook vele Kamerleden deze vergadering zullen bijwonen. De staking bij Heernaf. Het Kamerlid Engels heeft de partijen, be trokken bij de staking bij Heemaf te Hengelo, opgeroepen tot een conferentie op heden ten einde de mogelijkheid van bemiddelend optre den te overwegen. De aetie der Mensa Adalbertina. Onder leiding der presidente, M. baronesse van Wijnbergen, vergaderde op 27 September te Utrecht het Ned. Hoofdeomité der Mensa Adalbertina, hetwelk bijna voltallig aanwezig was, Na een breedvoerige bespreking besloot de vergadering de hu'pactie voor de arme Hon gaarsche studenten zoo krachtig mogelijk voort te zetten, daar de Nederandsche steun voor- loopig nog niet gemist kan worden. Dat du toestand in Hongarije nog zeer slecht is, bewijst, het onder den drang der omstandig heden nieuw opgerichte comité voor kinderactie, dat reeds op schitterende resultaten wijzen kan. Op het belang van eene nauwe samenwer king met laatstgenoemd comité werd de aan dacht gevestigd. Besloten werd eene loterij te organiseeren van 1000 nummers a 25 cent per lot,, waarvoor o.a. een schilderstuk van den Llongaarschen schilder Mendlik en andere voorwerpen beschik baar werden gesteld en waarvan de trekking op 1 Dec. a.s. zal plaats hebben. Evenals dezen zomer is geschied, za het comi té trachten, ook voor de volgende groote vacan- tie bij gegoede katholieke families Hongaarsche studenten te plaatsen. Gaarne wil men de Hollandsch-Hongaarsche scholen, in November 1925 te Budapest opge richt, voor de kinderen, die in Nederland zoo liefderijk verpleegd werden, steunen. Het voor naamste doel dezer scholen is, onder goede katholieke leiding den godsdienstigen grond slag, in Holland gelegd, te behouden. Waar in verschillende belangrijke plaatsen nog geen subcomité is opgericht, of geen ver tegenwoordiging bestaat, stelt het bestuur zich gaarne in verbinding met hen, die vooruit schoone liefdewerk willen ijveren, want hoe groot en onschatbaar de hulp ook is, die liefda- De Sirius ,,Do Sirius is verloren." „Schip en lading „Neon, ik heb bijna de geheele bemanning gered." „Dank u mijnheer," zei de la Rénoliere, terwijl hij Sir Owen de hand reikte. Doze nam haar niet aan. „Bedank mij niet, admiraal, hernam hij de redding is slechts helaas een geringe schade loosstelling. Ik heb den ondergang van de Sirius veroorzaakt." „Ja, ik of tenminste mijn schip. De Inves tigator heeft de Sirius in een nevel aangevaren en haar doen zinken" „Eu mij, mij, die verantwoordelijk ben voor de schepen door Frankrijk mij toevertrouwd aan mij durft ge die mededeeling mot koelbloe digheid doen „Aan u ten eerste, admiraal, uit pijnlijken beleefdhcidsplicht, daarna aan de maritieme overheden, want ik wil mij geen enkele verant- wooitkdijkheid van den hals schuiven." Hoezeer hij zich zelveu ook meester was, voelde de admiraal dat zijn bloed begun te ko ken. Worcll vervolycl.) z ij n „Gij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1