Uit BerlijnHet hoofd van het leger bestuur, generaal von Seeckt, heeft ontslag gevraagd. De reden hiervoor is niet bekend, doch is vermoedelijk gelegen in de bijwoning van de herfstmanoeuvres in Wurtemberg door den zoon van den ex-kroonprins. Uit Lausanne Venizelos heeft verklaard, zich geheel uit het politieke leven te zullen terugtrekken. Binnenland. Tegenspraak. an zijde der Nederlandsche Spoorwegen wordt ons het bericht van de „Tel." dat door de directie der Nederlandsche Spoorwegen in gestelde commissie van onderzoek naar de oor zaak van het spoorwegongeluk bij de Vink haai rapport reeds heeft vastgesteld, tegengespro ken. Het rapport is nog steeds in bewerking, verschillende factoren worden nog bekekenj in voorloopige beschouwingen zijn nog wijzi gingen mogelijk, en ten aanzien van het al of niet aanwijzen van een oorzaak staat dan ook nog niets vast. Wegbelasting. De Nederlandsche Vereeniging De Rijwiel en Automobiel-Industrie heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het ontwerp-Wegbelast.ing- wet alleen aan te nemen, indien a. de belasting naar evenredigheid verschul digd zal zijn van den eersten dag der maand af, waarin de belastingplicht is aangevangen b. ook z.g. paarden-tractie als object der weggeldbelasting zal worden aangewezen. Het ledental der Chr. Werkliedenverbond. Het aantal loden van het R. K. Werklieden verbond is in het eerste half jaar 1926 met 4074 gestegendat van het Chr. Nationaal V akverbond met 2706. Deze beide vakcentra les telden op 1 Juli j.l. onderscheidenlijk 96.870 en 51.680 leden. Zelfwerkend blokstel. Naar wij vernemen voldoet het zelfwerkend blukstelsel, dat 18 Juni j.l. op het baanvak GoudaOudewater in dienst werd gesteld en waarvan wij destijds een bescirrij ving hebben ge geven zóó goed, dat eerlang de proef op enkele andere baanvakken zal woren voortgezet. Sedert het begin van de proel' zijn slechts enkele storingen voorgekomen, die evenwel op den treindienst niet van invloed waren, en onmiddellijk konden worden verholpen. Op deze seintoe&tellen wordt een voortdurende technische controle uitgeoefend door speciaal daarvoor in dienst gesteld personeel meldt deTel. Evenals op net baanvak GoudaOudewater zal bij de te nemen nieuwe proeven het Ameri- kaansche stelsel worden toegepast. Van deskundig zijde verzekerde men ons, dat het Ainerikaansche systeem, hoewel het bijzondere technische controle vereischt, verre de voorkeur verdient boven het Fransche sys teem, waaromtrent destijds door de spoorweg autoriteiten mede een onderzoek werd inge steld. Aanklacht tegen een burgemeester. De gemeenteraad van Kattendijke heeft met algemeene stemmen een motie van wantrouwen tegen den burgemeester aangenomen en besloten, bij de justitie een aanklacht tegen hem in té dienen wegens valschheid in geschriften, ge pleegd in de kohieren van de gemeentelijke inkomstenbelasting. Verder heeft de raad den burgemeester beschuldigd, dat deze de gelden der gemeente bij een andere bank heeft uitgezet dan bij die, door den raad aangewezen. De gemeenteraad heeft geweigerd de begroo ting te behandelen. Ietwat voorbarig. Het gaat met de rijksmiddelen niet slecht. Al bracht Augustus van dit jaar 1£ millioen minder op dan dezelfde maand van het vorig jaar de voorbije maanden van 1926 gingen 18 millioen boven de raming en 20 millioen boven hetzelfde tijdvak van 1925 uit. Dit moet tot dankbaarheid stemmen Doch het mag o.i. niet tot onvoorzichtig beleid aansporen. Wat ziet men echter gebeuren Dat in verschillende kringen, welke zich met hand en tand verzetten tegen de maat regelen van Colijn, bij het verschijnen van elke maandstaat der rijksmiddelen, steeds krachtiger stemmen opgaan om nu maar weer uit royale beurs te leven. Men keurde bezuinigingen van welken aard ook, zoo scherp mogelijk afmen achtte elke belastmgverhooging, van weiken aard ook, overbodig en nu wenscht men op elke meerdere inkomst beslag te leggen om eigen wenschen te bevredigen. Dat is tamelijk vrijmoedig en ietwat voor barig. De gunstige maandstaten bewijzen in geen geval, dat de tegenstanders der bezuiniging gelijk hadden, doch veeleer het tegendeel. Indien, wat beweerd werd, Minister Colijn op noodeloos ruwe wijze had ingegrepen, dan moesten de overschotten veel grooter zijn. Om bij een meevaller van 20 millioen, terwijl het economisch leven lijdt onder een al te zwaren belastingdruk, den eisch te stellen dat alle bezuinigingsmaatregelen nu wel ingetrok ken kunnen worden, is minstens genomen iet wat voorbarig. L.Rott.'M Volkomen demoralisatie. Groot waren de verwachtingen, niet het minst in sociaal-demoeratischen kring, *>p den Volken bond gebouwd. Ontwapening, vrijhandel, werden met zooveel andere idealen meer verdedigd op grond van de broederschap, door het werk van Genéve gewrocht. Bezonnen geesten kunnen ezhter niet zwijgen van de teleurstelling, die op deze hoog gespannen verwachtingen volgde. 1 ot die bezonnen geesten behoort de socialis tische Prof. van Meurs, van de Groninger Universiteit, die het buitenlandsch overzicht in „De Socialistische Gids" verzorgt. In het Octobernummer handelt hij over de vergaderingen in Maart en September van dit jaar gehouden. Hij laakt het minwaardig politiek gesjacher, dat. Polen en Roemenië in den Raad met een ambtsperiode van drie jaar beloonde. Hij protesteert tegen het politiek gekonkel om Duitschland een vasten zetel te geven, maar daaraan vast te koppelen het besluit tot ver meerdering der Raadszetels. En dan vervolgt hij „En het ergste van alles was, dat de gehecle reorganisatie van den Raad, die de inrichting van den Bond geheel verandert, die konstitutioneel een mengelmoes was van allerlei tegenstrijdige beginselen en alleen poli tiek heel duidelijke beteekenis had zoethouden van Polen en anderen eenvoudig zonder eenige verandering geslikt Werd door de Assem blee, geslikt móest worden uit vrees voor hoog politieke rampen. Dat was erger dan de beklem ming van 1925, dat was gevaarlijker dan de „krisis" in Maart, dat was de volkomen demora lisatie". Van „volkomen demoralisatie" gewaagt Prof. van Meurs. Een hard oordeel Maar te hard („Rott.") Stads- en Gewestelijk Nieuws, Vereeniging „Verjaardag". De Octobervergadering van bovengenoemde vereeniging, welke gistermiddag is gehouden, droeg weer het kenmerk van aangename samen werking voor onze zieke medestadgenooten. Na opening en een woord van welkom door de voorzitster, mevrouw Hijman, werden de notulen door de 2e secretaresse, mevr. Rade maker—Nolet, gelezen en goedgekeurd. De voorzitster deelde mede, dat vier patiënten t sanatorium „Berg en Bosch" geheel hersteld hadden verlaten, de ontvangst van eenige brie ven, inhoudende dankbetuigingen voor den steun door de vereeniging „Verjaardag" verleend. Daarna werd behandeld drie aanvragen om l'inancieelen steun, t.w. voor een kindje, ter verpleging in 't kindersanatorium „Hoog Biari- CUm ',,V00i een Patient in 't sanatorium „Hellen- doorn' en een voor het sanatorium „Oranje- Nassauoord." Alle aanvragen werden toegestaan. Mededee- ling werd gedaan, dat mevr. Ds. Swart zich genoodzaakt zag, zeer tot haar spijt, uit 'f bestuur te moeten treden. De voorzitster'bracht hartelijk dank voor al datgene, wat mevr. Ds. Swart voor de vereeniging, sedert de op richting, had gedaan en meende het bestuur het ontslag te moeten eerbiedigen. Op verzoek van de voorzitster zijn tot het bestuur toegetreden mevr. H. J. de Boer en mevr. Dr. J. A. H. v. d. Berg, wat door de vergadering werd goedgekeurd. De opening der busjes leverde weer het ver blijdende resultaat, dat de ontvangsten weder werden overtroffen door die van de maanden Augustus en September 1925. Bovendien deelde mevrouw Koeten—Ooms mede, dat haar door een belangstellend lid, als blijk van waardeering voor het mooie werk, dat door de vereeniging wordt verricht, 10 voor de kas was ter hand gesteld. Een voorbeeld tot navolging De 2e penningmeesteresse, mevr. Roelants- Kleipool, mocht een flinke som voor de ver eeniging in ontvangst nemen. Na bespreking van eenige huishoudelijke aangelegenheden en dankzegging aan de dames bestuursleden «voor hunne aanwezigheid, werd de vergadering door de voorzitster gesloten. Belangrijke aanbesteding. De N. V. Maatschappij voor Volkshuisves ting heeft vandaag aanbesteed den bouw van een complex woningen (390), met bijbehoorende winkels, waterstokerij, werkplaatsen en schu ren op een terrein ten Oosten van de Lange Geer en ten Noorden van de Lange Welle alhier. Ingekomen waren 20 biljetten. Onder deze inschrijvers bevindt zich ook de Schiedamschc aannemersfirma J. de Kloe, met een bedrag van 1.125.000. De laagste inschrijver noteert 1.050.000 de hoogste 1.313.750.» Meisje te water. LIedemmorgen c.a. 11 uur was het 3-jarig meisje Agatha Bokkom in de Zijlstraat aan 't spelen met een jongetje. Plotseling geraakte het meisje te water. Een moedige jongen, die het ongeval had gezien, sprong te water en slaagde er in het kind op den wal te brengen. Den heer Plooy, uit Vlaardingen, die daar aanwezig was, mocht het gelukken het bewus- telooze meisje -de levensgeesten op te wekken, zoodat dr. de Leeuw geen hulp meer behoefde te verleenen evenmin als de politie, die met een zuurstofkoffer aanwezig was. D e P o s t d u i v e n v e r o e n i g i n g „H e t Westen" hield Zondag 3 October een wedvlucht van Tilburg64 K.M. De prijzen werden be haald als volgt le pr. J. Krowinkel 2 pr. Noordijk 3e pr. en dipl. PI. v. d. Hoeven 4e pr. L. Leenders 5e pr. G. v. d. Heuvel. Aankomst eersle duif 114320 laatste duif 11—47—20. Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoeststillend, slijmoplossend, verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. 3111 7 Gistermiddag te ongeveer 3 uur is een met paard bespannen voertuig, bestuurd door J. D. uit de Overschieschestraat, in de Plantagesloot, zijde Lange Nieuwstraat, terecht gekomen. Het paard schrok, doordat ter plaatse eenige vaten over den weg werden voortgerold, waarop het dier in de sloot sprong. Hulpvaardige handen brachten paard en gerij weder op het droge. D. bezeerde z.ch met ernst.g aan een been. Op de trambaan s gister m o r- gen een zwarte trekhond in tweeën gereden gevonden. Het cadaver is naar de Gemeente- Reiniging overgebracht. Het is niet kunnen blijken hoe hot ongeval is geschied of wie de eigenaar van het. dier is. Nader signalement kan niet worden opgegeven, daar het cadaver- te verminkt was. Gistermiddag te 12.15 uur liep de 5-jarige G. v. D. uit de Kortlandstraat, van de Brandersbrug de Nieuwe Haven op en kwam voor het rijwiel van M. v. W„ die daar pas seerde. Liet kind werd tegen den grond ge worpen en bekwam een bloedende hoofdwonde. Door een agent binnengedragen in de woning van den heer V., in de nabijheid, is het kind daar verbonden en vervolgens naar huis ge bracht. Den wielrijder treft geen schuld. De G e b r. S. hebben bij depolitie aangifte gedaan, dat op het werk van de in aan bouw zijnde kerk in de Nieuwe Maasstraat, door een 8-jarigen jongen een steenen plaat ter waarde van 8.50 is vernield. UIT BOTTERDAM. Felle brand in een loods. Een groote brand heeft gisteravond ongeveer halftien gewoed op een terrein, dat juist op de grens van Rotterdam en Hillegersberg is gelegen. Achter de ceintuurbaan te Hillegersberg bevindt zich bij het villapark een kolenterrein der spoorwegen, en bij de sloot van het spoor wegviaduct, dat de grens vormt tussehen Rotterdam en Llillegersberg, staan groote houten loodsen, eigendom van de heeren Stofberg en Akkermans, fouragehandelaren te Hillegersberg en Schiebroekdie in deze loodsen geperst hooi en stroo hebben opgeslagen. Een groote houten loods van veertig meter lengte en twintig meter breedte stond, toen hulp kwam opdagen, aan alle zijden in lichte laaie. Aanvankelijk deed zich een groote moeilijkheid voor. Men wist nl. niet of de loods op Rot.ter- damsch dan wel op Hillegersbergsch terrein stond. Immers kan de brandweer eencr gemeente alleen dan hulp verleenen in een andere gemeente, wanneer zulks door den burgemeester of diens vertegenwoordiger wordt verzocht. Burgemeester Van Kempen wist ook niet uit te maken of de brandende loods op zijn gebied stond, maar na kort overleg met de brandweer- autoriloiten loste men de moeilijke kwestie onmiddellijk op. Men zou inmiddels het blus- schingswerk ter hand nemen, en later aan de hand van een plattegrond uitmaken of deze brand te Rotterdam dan wel te Llillegersberg had gewoed. Aldus geschiedde. Onder leiding van brand meester P. Lfoogenberg uit Rotterdam en van opperbrandmeester Hueck uit Hillegersberg werd de blussching stevig ter hand genomen. Weldra werkte de Hillegersbergsche brand weer niet twee spuiten en die van Rotterdam met vier. Ir; totaal werd met niet minder dan acht slialen water gegeven. Alle stralen moesten echter bediend worden nut handpompen, daar ei geen waterleiding aanwezig was en het blusscbingswater uit een sloot achter de branden de loods moest worden betrokken. Het requiree- ren van een stoomspuit werd onnoodig geacht. Het was echter een enorme vuurzee, die men te bestrijden had, want het samengeperste pakhooi en stroo bood gretig voedsel aan de vlammen, die hoog oplaaiden en tot ver in den omtrek zichtbaar waren. De roode vuurgloed trok honderden belangstellenden. Liet aan allo zijden open terrein werd dan ook weldra bestormd door een enorme menschenmassa, die het blusschings- werk ten zeerste bemoeilijkte en waarbij alle ordemaatregelen tevergeefs waren. Men slaagde or ten slotte in, den brand te beperken tot één loods. Door voortdurend nathouden kon men de belendende loods be schermen. legen elf uur was de brand gelocaliseerd en het gevaar voor uitbreiding geweken. Nog waren verschillende spuiten uit Rotterdam en een uit den omtrek ter assistentie gekomen. De heer De Ruyter, de gemeentelijke ingenieur van Llillegersberg, directeur van plaatselijke werken aldaar, sLclde tijdens den brand vast, dat de brandende loods op Rotterdamsch gebiod stond. De geheele loods brandde tot den grond af, terwijl duizenden K. G. geperst hooi en stroo verleren gingen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend Het is echter niet uitgesloten, dat de geheim zinnige brandstichter, die de laatste weken Rotterdam onveilig maakt, in dezen brand wederom de hand heeft gehad. De schade bedraagt c.a. f 30.000.die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 3113 5 INGEZONDEN. Het ongeluk aan den onbewaakten overweg te Kethel. Naar aanleiding van het ongeluk van den Heer A. van Vliet en diens zoon uit Rotter dam j.l. Zaterdag overkomen aan den onbe waakten overweg te Kethel, wilde ik gaarno eenige opmerkingen maken. Op de eerste plaats vind ik het een groot schandaal dat in de Nederlandsche treinen geen verbandkist aanwezig is, zoodat dit eerst elders gehaald moet worden, en de bacteriën ruim baan hebben, de wonden te infecteeren. Een armzalige Ford-autobus op een of ander gehuchtje, is beter van verbandmiddelen voor zien. 2e. Dat de gewonde personen (de heer A. v. Vliet was reeds bij den wegwerker Lluibers binnengedragen) later weer moesten vervoerd worden om overgebracht te worden naar de woning van Daalmeyer (pl.m. 150 M. verder) kan den heer v. Vliet den dood bezorgd hebben. Immers, iemand met inwendige kneuzingen moet ter plaatse behandeld worden, en mag niet, vervoerd worden. Als de vrouw van den wegwerker last had van zenuwen, welnu, zij behoefde er toch niet bij le blijven, en had dus in een ander vertrek kunnen vertoeven. 3e. Mij is het meermalen opgevallen, dat machinisten van treinen, bij genoemden ovor- weg (ook zelfs bij mistig weer) geen signalen geven (waartoe zij niet verplicht zijn). Maar wanneer zij 100 meter verder een trein in te genovergestelde richting tegenkomen, geven beide machinisten wel een signaal, wat dan bedoeld wordt, als een wederzijdschen colle- gialen groei. Vanwaar dergelijke onzin. 4e. In Uw courant d.d. gisteren schrijft U „De Directie stelt zich n.l. op het standpunt dat aan de onbewaakte overwegen, dus ook aan dien te Kothei, geen ongelukken behoeven te gebeuren, indien het publiek zich van te voren er van vergewist, dat de baan aan beide zijden veilig is." Hierop het volgende Ik woon circa 2 jaar op pl.m. 200 M. afstand van den beruchten overweg en passeer dezen ongeveer 6 maal per dag. Ik ben dus gevoeglijk van dezen plaatselijken toestand op de hoogto Welnu, Vrijdagmorgen j.l. circa 7 uur, dus een dag voor het ongeval, passeerde ik, gelijk met den beer van Vliet, de gevaarlijke plek. De mist was zoo dik, dat men nauwelijks op 10 moter afstand kon zien. Ik stelde mij toen de vraag „Lloe moet iemand die hier passeeren met auto of wagon, bij zulk een mist, wanneer men niels zien kan De spoorwegdirectie zegt dan moet je uit de auto stappen, en- eerst hooren of er geen trein aankomt, en daarna verder gaan. Goed, laten we aannemen, dat we dit doen. De chauffeur stopt dus op circa 3 4 meter van de spoorbaan, stapt den wagen uit en gaat luis teren aan de spoorbaan. Hij hoort niets (een trein, welke uit de rich ting Vlaardingen komt, is niet eer te hooren, dan wanneer hij de bocht gepasseerd is, even voor de spoorbrug). Hij gaat dus weder naar zijn wagen terug, stapt in en rijdt in eerste versnel ling tegen de helling op en de spoorbaan over. Maar vergeet niet, dat de trein, welke zoo juist niet te hooren, noch te zien was, binnen een halve minuul den overweg passeert. En de directie oordeelt maar kalm„De menschen moeten maar uitkijken." Tenslotte nog dit Waarom rijden de spoorwegen nog met dc ouderwetsche olielampen voor op de locomo tief Is er geen betere verlichting denkbaar Dankend voor plaatsruimte 1 Kethel v. D. Gemengd Nieuws. De onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg Yweg Haal- lemmermeer heeft gisteren de trein van één uur uit Haarlem een auto aangereden, bestuurd door Lammets. De auto is vernield, de chauffeur gewond. Gisterochtend is naar de „Tel." meldt, de wagen van den melkventer G. J. Spiekerman bij den overwg naar Egmondermeer bij Alkmaar door een goederentrein, die een half uur te laat passeerde, gegrepen. De man, die dagelijks dezen rit maakt, had de voorzichtigheid om den overweg loopende de passeeren. Hij is er met een verwonding van de hand afgekomen. De melkwagen is geheel versplinterd. Bij den overweg is een bocht, zoodat men geen vrij uitzicht, had. Spiekerman had geen signa len gehoord. Gezonken. Gisteravond is een nog on bekende vrachtboot op de rivier de Maas, ter hoogte van de Steenplaat te R'dam tussehen twee rijnschepen, die samen gesleept werden door de sleepboot Merwede, gevaren. De boot kwam in aanvaring met het rijnschip Frans, dat een groot gat aan stuurboordzijde, kreeg even onder de waterlijn. Liet schip maakte veel water en is weldra gezonken. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Overleden. De heer Boonakker, die gisterochtend te Bussum op een motorfiets in botsing is gekomen met een vrachtauto, is in de Majella-stichting aldaar overleden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2