WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES. DAGBLADWOGü SCHIEDAM 49ste Jaargang. Zaterdag 9 October 1926. No. 14679 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon ïnterefimmuaaal 63085 Postbus s 39. Abonnementsn per 3 maagden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal, Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbesicht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. AdvartEntila! 5 regelï f 1,75, slks rsgs! iasrjboyen 35 at, 3 staal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden medsdeeSlngga 75 o per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gr»tl<UtnS.y.ll.nv.r7.rt.MlB*i 5#6 bij levenslange geheele invaliditeit120» bij verlies vin een h»nj, voei et «oa I 899 irij Mi toto! 180 bi verlies van een wfrvNW US h, verlies vanetten anderen vlnaer.Da verkering wordt gewaarborgd l'Jl" Ss'fa1. TWEEDE BLAD. 1 je Express hank-aff ai re. Binnenland. In dezen zomer had een aardig stelletje lo terij-zwendelaars alhier een kantoortje ge sticht, van waaruit een nieuw gok-systeem geëxploiteerd zou worden. Er werden agenten aangesteld, maar reclame werd er niet gemaakt, we hebben er althans nooit iets van bemerkt. De werkzaamheid der Express bank, zoo had den de hoeren hun onderneming gedoopt, viel ons op, doordat we in enkele steden steeds grooter groepen gokkers voor allerlei winkels de lijsten met uitgebreide nummers-ritsen zagen controleeren. Daaruit begrepen we met een nieuwe loterij te doen te hebben, maar noch die lijsten, nog eenig ander raambiljet lichtten ons verder over deze onderneming in. 't Is eigenaardig, hoe ontvankelijk de meeste men- schen over een gokje zijn wie zoo'n zaakje een beetje handig in elkaar zet, behoeft bijna geen reclame te maken, want 't gokkers-instinct schijnt de „kans" al te ruiken voor de zaak goed en wel in elkaar zit. Toch weet het. publiek dat de kans in een loterij maar zeer klein is en dat zulk kansje nog aanmerkelijk gereduceerd wordt door het feit, dat in ons land van de tien opgezette loterijen en achteraf minstens negen zwendel-affaires blijken te zijn. Toch speelt het publiek, want een kleine mogelijkheid blijft bestaart, dat, de ondernemers eerlijk zijn. De affaire was dezen keer op een zeer bijzon dere leest geschoeid. De bank gaf, voor het civiele prijsje van een kwartje, coupons uit, die genummerd waren. Wie door combinatie, van drie nummers tot een bepaald getal non komen, kreeg do prijs, daarop gesteld. Op ver nuftige wijze echter hadden de leiders der onderneming vastgesteld, welke nummers in gehouden moesten worden om elke gunstige combinatie onmogelijk te maken en daardoor te wetvcen zonder hot ricico der uir,keering van groote prijzen, öndertusschen kochten de men- schen maar steeds weer nieuwe coupons voor, wie weet op wat, overgespaarde kwartjes, in de hoop toch maar weer eens tot een gelukkige combinatie te geraken. Er zijn lieden, die op deze wijze 80100 gulden verspilden, 't Schijnt dut er ongeveer 200.000 coupons geplaatst zijn, maar nu heeft de politie er een einde aan Zoo zijn onze maniere u." We kennen dit kinderliedje nog wel, niet waar 't Wordt ook gezongen bij de Financiën in den ITaag. „Al die met ons mee wil gaan Die moet onze manieren verstaan." Wij verstaan echter niets van de manieren aan het departement van financiën, kunnen het dus niet volgen op zijn zendelinge gangen. Wij verstaan die nare gewoonten van vriend jes-politiek nietwij houden niet van dat el lendig meten met twee maten. Men herinnert zich nog wel de historie van de Hanzebank, toen die op het punt stond, mee gesleurd te worden in den val van de Bossche, maar met weinig hulp te redden was. Die hulp, een onnoozel crediet van een paar rnillioen, werd gevraagd aan de regeering en aan de Nederlandsche Bank. Minister De Geer stopte echter zijn ooren, werd nijdig cn de president van de Nederland sche Bank, loste houten vloeken met zijn maho- nie-houten bureau-deur. Een Roomsche bank hulp verleenen zoo zout hadden ze 'L nog nooit gegeten zoo hadden ze het nog nimmer op de viool hooren spelen. Zeker, er waren kapitalen verstrekt aan de Rotterdamsche Bank, maar dit was een werekl- instelling niet waar. Daar viel of stond hel pres tige van den Staat mee al moest men in die richting met milliarden smijten van wegge gooid geld mocht men toch niet sproken de heeren met de hooge hoeden en een ordeteek en der Vrijmetselaars in den mars', zijn immers de steunpilaren der maatschappij daar mogen doodgewone Roomsche middenstanders zich niet mee vergelijken. Onze mannen mochten tegen deze mallo- terij ageeren zooveel ze wilden minister De Geer en de Bankpresidcnt hielden de touwtjes strak. Hot. tweede bedrijf speelt in deze maand. De toelichting op de begrooting v an financiën is verschenen en tusschen allerlei gecijfer verscholen, staat een simpele kennisgevig,n dat minister Colijn en de president van de Ne derlandsche Bank in December 1925 zonder blikken of blozen en zonder iets te zoggen aan de Kamer een extra-crediet van 10 rnillioen gave ITollandsche guldens verstrekt hebben aan de Alg. Cëntrale Bankvereeniging voor den gemaakt. Waarom zulks niet dadelijk gebeuren kan, begrijpen we niet. Bijna allo slachtoffers zijn weer arbeiders. „Stom, t'is d'r eigen schuld", wordt er natuur- yk weer door velen gezegd, wier levensomstan digheden zóó zijn, dat ze geen loterijtje noouig ïebbeu.. De praktijk van het leven is nu een maal, dat de grootste groep onzer medemenschen gedoemd is om tot het einde hunner dagen in de tredmolen van het leven rond te stappen werken, weekloon, werken, weekloon. Voor hen allen blijft, er als voor ieder ander,nog zooveel te wenschen in het leven. Maar de arbeiders lehoeven niet te rekenen op het buitenkansje van een erfenis, de onverwachte stijging van hun effecten, meegevallen dividenten of tan tièmes, waaruit iets extra's bekostigd kan wor- dm. oor hen is de eenige mogelijkheid 'p gokje uit de loterij. Nu schijnt 't dat er menschen zijn, die dat s echt en immoreel vinden, ei^ terwille van die. groep zijn we gelukkig gemaakt niet de Loterij- wot, die aan particulieren verbiedt om een immoreele zaak als een loterij te exploiteercn. Nochthans is geen wet in staat om iets te onder- c ïukken, wat in zoo breede volkslagen begeerd wordt, met het gevolg, dat telkens en overal ondernemingen opduiken, die een poosje tus schen de mazen der wet weten door te kruipen, totdat ze verward raken. Het publiek is dan aan geld on zwendelaars kwijt geraakt en nieuwe geldwolven slaan al weer loerende blikken op hun prooi. In wezen heeft de loterijwet heel weinig tegen het loterijwezen uitgerichthet eenige gevolg is nu, dat politie en justitie gecamou- eerde gok-zaakjes niet controleeren, omdat ze oliicieel niet erkend worden en degenen, oie het publiek willen afzetten, daardoor een tijd lang vrij spel krijgen. Een wet, die de loterijen niet verbiedt, maar ze reglementeert en aan overheids-toezicht onderwerpt, zou depublieke moraliteit heel waf meer ten goede komen, dat het huidige verbod. Dc exploitanten hebben gister oen groot biljet, uoen verspreiden, waarin zij allo aan hun adres gcrichlle beschuldigingen weerleggen. De be wijzen en feiten welke zij aanvoeren zijn wel atdoend. Wij onlleenen aan dit biljet het volgende „Hel kantoor der Express-bank is gevestigd m het pand Emmastraat 28 te Schiedam dit pand heeft een grondoppervlak van 750 vieikar- Middenstand. Aan dit berichtje met een leelijk luchtje zijn een paar regels toegevoegd, waarin de ver wachting wordt uitgedrukt, dat de strop voor den Staat wel nooit grooter dan 3 rnillioen zal worden. Drie rnillioen is niet veel voor een zoogenaamde neutrale Bankvereeniging meent de Staat; dezelfde Staat, die hardnekkig weigerde aan de Ilanzebank een vierduitsi.uk crediet te geven. Wanneer we veronderstellen dan een Augias stal in vergelijkingen met ons departement van financiën nog een hygiënische inrichting is geweest, slaan we de plank bepaald niet ver mis. Houdt met mij de „heeren" in de gaten. De Renbaan. Aan het opschrift zou men denken, dat het een geschiedenis wordt van Romeinsche wagen- ïenners, die als een typhoon door de arena wer velen cn hoekjes nemen met één wiel op hel zand en het andere in de lucht. Oordeel niet te vlug, want even verder zult ge wanen, dat het een sprookje is en wederom abuis zijn, omdat het rauwe ruwe werkelijkheid is. Zoo ging het De firma Levy van Dam kocht nabij Noordwijk 300 H. A. duingrond om der speculatie wille eilaas, Levy van Dam had misgerenend hij „zat er in." De firma Levy van Dam is echter vinding rijk en ze zocht naar oen slachtoffer, dat on noozel genoeg was zich de das te laten omdoen, die haar als een „strop" benauwde. Dies werd Hillegom opgezocht en aange zocht om dit 400 LI. A. duingrond om te tooveren in een badplaats de firma was bil lijk in de concilies. Het nuchtere Hillegom evenwel lachte dc ïirrna in haar gezicht uit. Dies werd Noordwijk uitgezocht en de firma werkte met do belofte van een villapark te stichten (Noordwijk is al een badplaats) ziet u, mits er een weg van gemeentewege naar het terrein gelegd werd. De gemeenteraad schonk mild 60.000 door dat doel 'n villa-park nietwaar 't Bleek natuurlijk, dat er nadien geen ge noegzame liefhebberij was om als aandeelhouder in een dergelijk zaakje te zilten en de villa's bleven uil- Geen nood De firma richtte een N. V. Sport terrein op. Ze begon met een prachtprospectus te Meter, behoort in eigendom aan een der fir marden der Bank en is aangekocht voor 47000. De 3 automobielen, mede eigendom der fir manten der Bank zijn in het zelfde pand gestald De Directie der Bank vermeldt dit in antwoord aan allen die trachten het kantoor der Bank op een of andere manier af te breken. De uitbetalingen der Bank zijn nooit gestaakt en gaan gewoon door. Door de politie is reeds verscheidene malen een onderzoek ingesteld naar ons systeem, zonder eenig strafbaar feit te kunnen constateercn. liet eerste proces-verbaal dat opgemaakt werd, is voorgelegd aan den Ambtenaar van het, Open baar Ministerie bij het Kantongerecht te Schie dam, welke Ambtenaar bevoegd is tot oordeelcn het resultaat daarvan was, dat deze hoeft ver klaard dat de uitgifte der P.N.C. Coupons niet in strijd was met de Wet,en geen vervolging kon worden ingesteld. De Rotterdamsche Politie, met deze uitspraak niet tevreden, heeft daarop een nader, zeer nauw keurig onderzoek ingesteld, waarvoor zij onge veer een maand noodig had. Na dit onderzoen heeft, de Rotterdamsche Politie op het Hoofd bureau aan het Haagsche Veer vers 1 aard, dat het Systeem van de Express Banif niet irstrijd is met de Wet en dat de uitgifte non worden voortgezet. Thans is door de Politie van Schiedam en Rotterdam gezamenlijk opnieuw een onderzoen ingesteld, naar aanleiding van valsche verdacht makingen, om het systeem der Bank nogmaals te onderzoeken, waarbij de Directie der Bank alle mogelijke medewerking verleende. De bewijsstukken zijn in handen der Politie gesteld, waaruit ten duidelijkst zal blijken, dat de Express-Bank zich niet schuldig maakt aan kwade practijken zoodat in deze een volkomen rehabilitatie kan worden tegemoet gezien. Wat we hiervan kunnen'gelooven zal het justi tioneel onderzoek, dat op 't oogenbliK gaande is, wel uitwijzen. Een ongeluk aan den spoorwegovergang bij Ketheli doode en 1 levensgevaarlijk gewonde verkeersongeluk bij Delft1 doode, 2 zwaar gewonden hotelbrand Roermond 2 dooden auto busongeluk Heerlerheide1 doode, 2 ge wonden auto in do Waal gereden 3 dooden. Dat zijn zoo de berichtjes, die men in z'n Krant te lezen krijgt, en een inensch doet afvragen, of die typhus-epidemie nu wel zoo erg is, daar we, dank zij vooruitgang en wetenschap, tech niek en vooral door den „vooruitgang" van het weer waren vr geen goedgeloovige geld- menschen, die hun duiten afdroegen en 't werd niks. De firma sjeesde weer naar het Noordwijksch gemeente-huis en vroeg of Noordwijk niet zoo goed zou willen zijn, om voor 5 tonnen gouds van die juweelig'e obligaties te nemen. De firma praatte zoo mooi, dat de Raad ook aan 't praten sloeg, praten bleef, maar niet besloot. De firma, de vindingrijke firma, kreeg weder om een plan en noodigde den Raad uit de ren banen te Parijs op kosten der N. V. te bezich tigen. Als dit niet. hielp, hielp niets Dat voorstel werd direct aangenomen en een gedeelte der vroedschap toog naar Parijs. Aan, de grens werd een der edelaehtbarcn be trapt op het smokkelen van B. Z. K. anders ging alles best. Toen de heeren terug kwamen uit 'de licht stad evenwel, sloeg de Fransche renbaan over den kop. Weer ging de raad aan het praten, bleef pr£ften. De firma heeft nu burgemeester, secretaris, raadslid, enz. naar de Milaansche auto-baan gestuurd want de 400 H. A. duingrond wil het kwijt de strop knelt zoo. We schrijven 1926! t Militaire relletjes. 't Is weer mis geweest met de herhalingsoe feningen. 't Vorig jaar heihei in Ede en Amersfoort nu in beide plaatsen en bovendien in Assen. Liep 't vorig jaar de herrie af zonder groote ongelukken, nu kostte het een mensehenleven. Er zal wel een commissie komen. Stel je voor, dat er in Nederland iets gebeurde zonder commissie. Nu is eerlijk gezegd de handelwij ze van een militaire commissie iets anders dan een bur gerlijke. De laatste besluit gewoonlijk, na een serie prettige vergaderingen om niets te doen, ter wijl de eerste altijd concludeert dat het wel ver keerd ging bij de leiding, maar toch puik in orde was. Zooiet sals het gezegde van de Brabantsch boe ren Kaai weer van den'mergen maar tochgoei. De anti-revolutionaire „Rott rdammer"een blad, dat men toch waarachtig niet van anar- verkeer toch wel gauw aan ons levenseinde zullen komen. Er kan geen epidemie meer ontstaan of „uitgevonden" worden, of de verk eersongeval- lenepidimie behoudt haar record. Toch dreigt ons nog een groot gevaar. In Gouda is n.l. iemand aan een vreemde ziekte gestorven,die ook wel eens epidemisch heerscht en als het dèartoe in ons land komt, dan is de ellende voor ons nageslacht niet te overzien. De ziekte heet n.l. Spiroehaetosis ictero-hemorrhagica. Als ze onze kinderen later ter wille van de statistiek zullen vragen, waaraan hun vader gestorven is, dan zal 't hun niet moeilijk vallen te zeggen die is overreden of door den trein vermorzeld, of uit een vliegmachine gevallen Maar als ze moeten antwoorden die is over leden aan (zie boven dan zijn ze toch wel erg te bealagen. Het heet, dat de ziekte door ratten verspreid wordt, alleen om don menschen het uitspreken van dien onmogelijken zielctenaam te besparen, verdienen al die dieren uitgeroeid te worden. Nog eenvoudiger lijkt het ons de medische wetenschap te bewegen om een beetje meer eenvoud te betrachten in de betiteling van nieuwe vindingen. Dat is trouwens een levens belang der dokters, want 't zal heel moeilijk zijn om Spiroehaetosis ictero-haemorrhagica even populiar te maken als b.v. de Spaansche Griep, waaraan elk behoorlijk mcnsch, die met zijn tijd meegaat, eens per jaar lijdende meent te zijn. Buitenlan d. In Rusland gebeurt iets geweldigs. Daar zijn enkele communisten opgestaan, die.het gewaagd hebben om in het publiek te zeggen, dat ze het niet in alles eens zijn met andere communisten, die op het oogenblik de leiding hebben. Het feit, dat zulks als een geweldige gebeurtenis wordt aangemerkt, spreekt boekdeelen, zegt alles omtrent de tyiannieke vrijheidsbeperking, waaronder het Russische volk gebukt gaat. Zat dit optreden van do oppositie het begin zijn een democratiseering van het openbare leven in Rusland Het moet slechts aan den slaafschen geest van hot onderdrukte volk geweten worden, dat de tyrannic zoolang verdragen is. Op geen enkel gebied is de dictatuur ten zegen geweest. Schneider, de afgevaardigde der Zwitsersche vakvereenigingen uit de transport- en levens middelenbranche heeft na zijn bezoek aan Rus land zijn bevindingen op papier gesteld en dezer dagen zijn ze in boekvorm verschenen. Hij chislische neigingen mag verdenken, schreef de vorige week nog, van het officieele rapport, dat naar aanleiding van den beruchlen marsctf te Maastricht verscheen „De ontkenning waarmee men begint, en de conclusie aan het slot, zijn niets dan franje, flodderig verfrommelde franje, volstrektniet passend bij de doorloopende veroordeeling van de legerleidng in deze." De zaak is zoo klaar als een klontje. Er waren twee regimenten in Assen 't 9e werd behoorlijk behandeld en bleef rustig; 't 12e werd afgebeuld en raakte in verzet. Voor de legerleiding is en blijft echter alles duister. Er moet een commissie komen en de geijkte goedpraterij kan weer beginnen. Er stond een eenvoudig berichtje dezer dagen in een groot dagblad van den volgenden inhoud „Den commandant van de wacht van liet 9e was door een luitenant bevolen patronen uit te reiken, hetgeen deze weigerde, terwijl de manschappen weigerden patronen in ontvangst te nemen. Dientengevolge zijn ze gestraft met 14 dagen zwaar arrest, en 14 dagen nadienen, terwijl zij te zijner tijd voor dienstweigeren voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen. Anderen hebben tenslotte wel patronen aan genomen en in de lucht geschoten mis schien worden ook zij gestraft. De heeren vragen zich natuurlijk niet af, wat of er gebeurd zou zijn, indien de soldaten in de dichte menigte met scherp geschoten had den ze zullen allicht niet twijfelen aan de nood zaak om met den moordenden kogel tegen een troep overspannen, maar ongewapende menschen op te treden, en ze zullen evenmin beseffen dat de ongehoorzaamheid der manschappen, hun onbedrevenheid gered heeft, maar 't. is de kwestie of de regeering goed zal vinden, dat der gelijke mistoestanden blijven bestaan. Tucht is er noodig in een leger vooral maar men moet, geen sabel gebruiken wanneer een gummi-stok voldoende is zelfverdediging is geoorloofd, dorh men mag zijn tegenstander niet dooden, als het eigen leven geen gevaar loopt. Men kan er niettemin zijn beurs op verpanden dat de militaire commissie verrukt is over het tentoongestelde beleid en dat majoor van der Reyden en luitenant Visser weldra promotie zullen maken. MAASLANDUS. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT T A. TmSefaosi InKiesmmnssa! KRitltk D^,ti.n. on

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5