Jaarlijksche Opruiming Sleepboot Overvaren. van aan te brengen wijzigingen in de st.raatbe- planting. 9. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot het hakken van de daarvoor in aanmerking komende beplanting in het Volks park en tot het ondcrhandsch verkoopen van het afkomend materiaal. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. Herlaar P. Vink en J. Tieleman, eigenaren van de woningen aan de Oosterstraat 26,28 en 30, van een achter hun woning gelegen strook grond ter diepte van 2 en ter breedte van 10 Meter, tegen een prijs van 5 per M2. 11. Voorstel van B. en W. om te besluiten le. tot overdracht aan de gemeente van den tot het Grondbedrijf behoorenden en voor den aanlag van de nieuwe begraafplaats in gebruik genomen grond in Klein Babberspolder 2e. tot het verleenen van credieten op Hoofd stuk VI, 1 (Openbare Werken) ten behoeve van een wandelplaatsen in plantsoenen tot een bedrag van 67.680 en op: Hoofdstuk VI, §3 (Algemeene Begraafplaats) ten behoeve van de begraafplaats in Klein Babberspolder tot een bedrag van 265.820. 12. Advies van B. en W- naar aanleiding van het adres van de commissie voor admini stratie en beheer over het stedelijk museum waarin wordt verzocht ten einde het stedelijk museum ook in zijn tegenwoordige lokalen een verzorgde en wetenschappelijke huisvesting te waarborgen, de jaarlijksche bijdragen tot 600 te verhoogen. b. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente begrooting, dienst 1926. Model D 500. En verdere voorstellen en mcdedeelingen. De stukken liggen vanaf Dinsdag 12 October a.s. ter inzage. „Katholiek Leven." Vrijdag a.s. vangt K. L. wederom aan met zijn wekelijksche bijeenkomsten in den Katho- lienen Kring. Evenals het vorige seizoen zullen de 2e en 4e Vrijdagen van de maand benut wor den als inleidings- en debatingavond, terwijl op de andere dagen clubavonden zullen worden gehouden. Alle Leden en adspirant-leden," alsmede de Leden van Katholiek Streven die in de termen vallen om zich aan te sluiten bij K. L. worden verzocht om half 9 in den K. K. Lange Haven, present te zijn. Er staan reeds nu voor het winterseizoen enkele zeer interessante lezingen op het pro gram, waarover ter vergadering nadere bijzon derheden zullen worden verstrekt. Voorts zij vermeld, dat, gezien do groote animo van het vorige jaar, het Bestuur ook dit seizoen een biljart-concours, dam-, kaart-schaak- en andere spelen zal organiseeren en, last not least, in de gelegenheid zal zijn eenige zeer in den smaak vallende excursies voor de leden uit te schrijven. Tenslotte vermelden wij dat onze eigen bi bliotheek dezer dagen geheel op orde zal worden gebracht en zal op verzoek, den Leden gratis ontwikkelings- en ontspanningslectuur worden verstrekt! Het Bestuur van zijn kant rekent nu a.s. Vrijdag op een record aantal aanwezigen. Iloog water. Het Hoofd is Zaterdag en Zondag weer „ge teisterd" door het hooge water. Zaterdag was de stand 2.60 A.P. en Zondag 2.05 A.P. De traditioneele banken moesten wederom worden uitgezet. R. K. Tooncelver. „St. Servalius." Gisteravond heeft bovengenoemde tooneel- vereeniging wederom een liefdadigheidsvoor stelling gegeven ten bate van de nieuwe H. Hart- lcerk in de Gorzen. Een stampvolle zaal bewees dat pastoor Möllers parochianen en andere ka tholieke stadgenooten gaarne kleine steentjes blijven bijdragen tot het groote geheel. „St. Servatius" had een dankbaar publiek. Het stuk dat werd opgevoerd „Onschuld zege praalt vroeg dan ook veel belangstelling, zoo dat met spanning naar de onlknooping werd verlangd, waarin de schurk, die eer en geweten aan het geld ten offer bracht, zou worden ont maskerd. De spelers hebben zich goed van hun taak gekweten en verschillende van hen zijn, in vergelijking met verleden jaar al h^el wat vooruitgegaan. Door gedurige oefening en onder goede leiding zullen zij heel wat kunnen pres- teeren. De opbrengst van dezen avond zal morgen wor den bekend gemaakt. Rijkspostspaarbank. Aan de kantoren van de Rijkspostspaarbank alhier, zijn in den loop der maand September op Spaarbankboekjes ingelegd 20.598,93. (Hieronder 3 formulieren ad Irin spaarbank zegels van 1 cent (schoolsparen) en terugbetaald 19.443,96. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 1.154.97. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie opstaatsschuldboekjes niets ingeschreven en 350.afgeschreven. Er zijn geen nieuwe staatsschuldboekjes uit gegeven en geen orders uitgevoerd, tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers. Schiedamsehe IJsvcrecniging. Hiermede maken we de vele belangstellenden even attent op een advertentie in dit blad. A.s. Woensdag, 13 October, zal in de kleine boven zaal van het gebouw Musis Sacrum" op de Lange Haven en ledenvergadering worden ge houden. Het bestuur verzoekt alle leden op te komen. Tooneelavond R. K. Volksuniversiteit. Voor de leden en cursisten der R.K. Volks universiteit wordt Vrijdag 15 October in de groote Schouwburg te R'dam een tooneelavond gegeven.Het Rotterdamsch-Hofstadtooneel heeft hiervoor de wederopvoering ter hand genomen van „Hofgunst" waarin de hoofdrol gespeeld wordt door mevr. Annie van der Lugt-Melsert- van Ees. Het bestuur hoopt dat een uitverkochte zaal zal bewijzen, dat het werk door de leden en cursisten op prijs wordt gesteld. Een nieuwe autobus. De firma C. van der Ende heeft een nieuwe „Dion Bouton" op zijn traject rijden. Deze wagen is in alle opzichten een verbetering immers ze is ruim, comfortabel en luxieus ingericht, terwijl, wat per slot van rekening het voornaamste is, deze bus ook veiliger en steviger is. De wagen biedt plaats voor 33 personen. De carroserie is gebouwd van geperst staal, dat veel sterker en veel lichter is, dan de gewone carrosseriën Deze Engelsche vinding voorkomt ook nog het onaan gename rammelen van den wagen. De geperst- stalen buizen en stangen zijn bekleed met maho- nie-hout, waardoor het aanzien van het interieur van den wagen ten zeerste wordt verhoogd. Een andere nieuwigheid van deze bus is het aanbrengen van een bijzondere reminrichting, waardoor de veiligheid voor de inzittenden meer wordt verzekerd. Deze verbeterde rem is, naar we vernemen, alleen nog maar in gebruik bij een viertal gemeente-bussen te Utrecht alwaar ze schitterend moeten voldoen, 't Is de z.g. „Wes- tinghouse-rem", welke reeds langen tijd bij de spoorwegen gebruikt worden. Deze Westing- house-rem is een reminrichting, welke werkt tengevolge van de vermeerdering van den druk van samengeperste lucht, welke zich in een reser voir bevindt, welk reservoir door buizen met kleinere reservoirs in verbinding staat. Zoodra de bestuurder de lucht laat ontsnappen, staat de wagen onmiddellijk stil. Behalve deze rem, zijn er nog 2 gewone remmen. De opbouw van den wagen is op het Werkspoor gemaakt. Een laatste belangrijk punt is de „lichtbak" vooraan de bus. Ook hierop is niets aan te mer ken. Hij is helder en duidelijk. Summa summarum kunnen we besluiten met in het kort te zeggen „De wagen is af." We wenschen de firma veel succes toe met haar nieuwe bussen. Onder een auto. Op den Schieweg te R'dam is zekere J. do J. wonende alhier onder een auto geraakt. Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. Een fantast. Woensdagmiddag werd bij de politie te V laar- dingen aangifte gedaan dat een onbekend persoon bij verschillende winkeliers had getracht met behulp va.n een bedelbrief gelden los te krijgen. In dat briefje deelde hij mede, dat zijn scheepje was gezonken, dat hij en zijn gezin met levensgevaar waien gered, behalve een 18- jarige dochter, die jammerlijk was verdronken. Hij moest nu geld hebben om zijn scheepje terug te kunnen krijgen, omdat hij daarmee zijn brood moest verdienen. Bij onderzoek bleek, dat hier de beruchte E. de J., wonende alhier, weder om aan het werk was geweest. Hij werd spoedig in Vlaardingon gearresteerd. De bedelbrief had hij nog in zijn lx zit. Bij verscheidene winke liers had hij hot medelijden weten op te wekken, omdat de dood van zijn dochtertje hem tranen met tuiten deed huilen. Het geheele verhaal was echter van begin tot eind gelogen. De J. heeft voor dit feit reeds verscheidene vonnissen achter den rug. Het is bekend, dat hij er sinas lang een beroep van maakte op een dergelijke wijze aan den kost te komen. Inlichtingen verzocht. Gisterenmiddag te 5§ uur werd der politie kennis gegeven, dat er bij van Einden aan c.e Hoofdstraat een man lag, die een been had ge broken. Hot bleek, dat de man, genaamd J. Overdijk, wonende Stationstraat 52, op zijn rij wiel was gereden van het Hoofdplein naar de Rijnstraat, toen op den hoek 2 pl.m. 17-jarige jongens, die met hun rijwiel op de linkerijzde van den rijweg reden, tegen O. aanreden, waardoor allen kwamen te vallen en O. een been brak. De jongens sprongen op hun rijwiel en reden ijlings weg. Nadat door Dr. v. d. Berg genees kundige hulp was verleend is O. door de poli tie per rijwielbrancard overgebracht naar het ziekenhuis cn aldaar ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Personen, die omtrent deze aanrijding inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich te vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuw- straat 21. Stormschade. Door den storm is Zaterdagmorgen een bord van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, staande op de Ilooikade omgewaaid, terwijl van de Pandora bioscoop hot boven den ingang hangende reclamebord afwoei. In den Vrijdag nacht werd door den Havendienst aan de politie kennis gegeven, dat een stapel rolhout op het Ooster havenhoofd was omgevallen en terecht was ge komen op een aldaar staande stoomnraan, waarmede het hout wordt opgestapeld. De stoomkraan werd vernield. Te 1 uur is het werk volk begonnen om het hout op te ruimen, ten einde de kraan vrij te krijgen. T e 43/4 uur in den V r ij d a g nacht is de autobestuurder H. A. M. R. alhier, in de Lange Nieuwstraat tegen de roode lan taarn gereden, staande voor het gebouw van Loopuijt's bank. De bestuurder verklaarde, dat het daar tor plaatse nogal donker was en gedurende 10 dagen. Wij houden eens per jaar opruiming en alles moet weg tegen spotkoopjes. Groote partij Eiken Spiegels, Schilderijen, Schilderstukken, enz. Voor het omlijsten van platen, foto's extra lage prijzen. Zie etalage. Haast u. Rotterdamsche Lijstenmakerij, L. Kerkstraat 13. 3169 10 de lantaarn niet brandde deze niet te hc-bben gezien. Zaterdagavond te 10| uur gingen plotseling alle electriscbe lampen uit in Sierrebosch en Volkspark omdat vermoedelijk een afgewaaide boomtak op een leidingsdraad is gevallen. Zaterdagavond is m e j. JM.,wo- nende Buitenhavenweg, in die straat ongesteld geworden en binnengebracht in het café van Z. aldaar. Nadat baar geneeskundige hulp was ver leend is zij naar huis gebracht. De levering van het pneuma tisch Kerkorgel, met electrische windvoörzie- ning in de Kerk der Ned. ITerv. Gemeente te Giessen-Nieuwkerk, is opgedragen aan de Firma A. Standaart, alhier. UIT ROTTERDAM. 4 personen verdronken Gisteravond te halfuegen is op de Maas, ter hoogte van de Rotterdamsche Droogdok maatschappij een sleepboot overvaren, waarbij vier menschenlevens te betreuren zijn. Het binnenkomende stoomschip „Larenberg" van de Stoomvaartmaatschappij Hillegersberg te Amsterdam, dat in blast van Baltimore kwam, reqmreerde sleepboolhulp, om naar de Waalhaven te worden gebracht. De sloepboot „Eurpoa assisteerde achter, terwijl de sleep boot „Denemarken zich ter hoogte van de 1 ley plaat gereed maakte den tros van het voorschip aan te slaan. Beide sleepbooten zijn van den Nederland- schen Sleepdienst voorheen Piet Smit Jr. De „Denemarken kwam langszij om den aan stuurboordzijde uitgegooiden tros op te vangen. Aanvankelijk voer de „Denemarken"- met de „Larenberg" mee. Daarna kwam de sleepboot schuins voor de „Larenberg" varen. De bedoe ling was om den tros op te vangen en daarna weer op te draaien, doch de „Denemarken" is vermoedelijk te veel naar stuurboordzijde uit den koers gegaan, waardoor men niet meer kon draaien. Dit had tot gevolg, dat de sleepboot door de „Larenberg" werd overvaren. De „Larenberg" duwde de „Denemamen" omver m voer er .overheen. T o.n men voorbij was, bleek de sleepboot reeds in de diepte verdwenen, de bemanning, bestaande uit een kapitein een machinist een stoker en een matroos met zich mee sleurende. Van de opvarenden werd niets meer ontdekt. Het onderzoek wefti hedennacht voortgezet, terwijl eveneens met dreggen wem voortgegaan. Te half twaalf gisteravond is de politie er in geslaagd het lijk van den stoker op te halen. Dit is naar het bureau der rivierpolitie vervoerd. Het dreggen werd den geheelen nacht voortge zet. Hedenmorgen is Van der Tak 's Bergingsmat- schappij begonnen de „Denemarken" te lichten Doodelijk ongeluk op het station D. P. De 47-jarige hoofdconducteur R, W. S uit de Nicolaas Sasstraat is gisterenavond op het sta tion D. P. toen hij op de treeplank van een rijdende trein wilde springen, gevallen en tus- schen perron en trein geraakt. Ernstig gekwest js hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. UIT ROTTERDAM. Rotterd. Phil. Orkest. Het eerste populair Zaterdagmiddagconcert- van het Rott. Pliil."Orkest in het seizoen 1926 27 zal plaats hebben op 23 October a.s. 's namid dags 3 uur. Solist is Paul Schramm, die het Pianoconcert in Bes mineur van Tsjaikofski ten gehoore zal brengen. Dit concert zal bij wijze van proef in den Circus Schouwburg gegeven worden. Gemengd Nieuws. Arm uitgerukt. Te Eygelshoven had Vrijdag een 18-jarige jongeman bij hot uit de weide halen van een paard het touw waarmee hij het dier vasthield, om zijn rechterarm gebon den. Het dier sloeg op hol, met het gevolg, dat den jongen den arm totaal werd afgerukt en hij tevens ernstige verwondingen aan den hals opliep. Hij overleed korten tijd later. De politie heeft het lijk in beslag genomen, slachtoffer was de eenige zoon der familie. Door den trein overreden. Za terdagavond is te Westenbroek een passagier aan de verkeerde zijde uit den trein gestapt waardoor hij door een trein die uit de tegenover gesteld richting kwam,werd gegrepen en gedood. De verongoluktë is, naar men vermoed, een fabrieksarbeider uit Veendam. Ook een methode. Vrijdagavond is bij de heeren mr. J. H. J. E. Herkens Thijssen, voorzitter, J. H. Visser, lid, en H. J. Bouwmans armenopzichter van het burgerlijk armbestuur te Haarlem, met een steen een ruit ingegooid. Om den steen was een papier gewikkeld, waarop stond „Geeft den werkeloc zen behoorlijk on derstand, ook zij hebben recht op het leven." De politie stelt een onderzoek in. Burgerwacht tegen inbrekers. In het dorp Netterden, in Gendringen, zal de burgerwacht 's nachts in actie worden gesteld om de bevolking te beveiligen tegen inbrekers en kippendieven. De voorgevel van een huis inge stort. Een hevige storm heeft Zaterdag in Zuid-Limburg gewoed,- waardoor een aantal hoornen ontworteld werd. Te Bemelen is een groot deel van den voorgevel van een in aan bouw zijnd huis ingestort. Vrouw D. en haar kindje werden onder de steenen bedolven. Het kind is in levensgevaarlijken toestand naar het Ziekenhuis te Maastricht gebracht. De moeder kreeg een schouderontwrichting. De typhus te Breda. Zaterdag is te Breda weer een patiënt ontslagen. Te Princen- hage en beteringen blijft de toestand station- nair, in het geheel nog 83 gevallen. Op een twee tal vragen, door ons gesteld, deelde de burge meester van Breda mede, dat bij gunstig ver loop overwogen zou kunnen worden, de uit gestelde kermis eventueel tct de week van 14 tot 21 November te verschuiven. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, zoo verklaarde de burgemeester, zullen voorloopig de voor stellingen in schouwburgen kunnen doorgaan De vooruitgang van het Espe ranto. Uit Londen wordt gemeld dat in de St. George kerk van Bloomsbury Zaterdag het huwelijk voltrokken is tusschen S. Jackson Coleman en Muzza Schonau, waarbij voor de eerste maal in de geschiedenis der Engelsche kerk de geheele dienst uitgezonderd de gezangen in het esperanto plaats had. Een groot aantal Esperantisten woonden den dienst bij. Door de bioscoop gered. Een Bei- ersch treinmachinist, zekere Muller, was tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld om dat zijn trein een jongetje van drie jaar had aan gereden en gedood. De man ging van dit vonnis in hooger beroep met de bewering, dat hij het ongelukkige kind voor een boomstronk had aan gezien De verdediger van Muller liet nu een pop neerzetten ter plaatse van het ongeluk, en het geheele voorval filmen. De film werd daarop door hem voor het gerechtshof vertoond, en deze ongewone bioscoopvertooning heeft thans geleid tot vrijspraak van den machinist, daar het filmbeeld alleszins aannemelijk maakte, dat de man zich heeft kunnen vergissen. Noodloteige aamvaring. Uit Havre bericht men, dat het stoomschip „Paris" is in botsing- gekomen met een sleepboot, welke tot zinken werd gebracht. Tien leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Rooversin Polen. Uit Warschau meldt men In het district Kowel achtervolgde de politie een rooverbende van zes personen. De bende vluchtte een schuur binnen, van waaruit zij op de politie vuurde en met handgranaten wierp. Het gevolg was, dat de schuur in brand geraakte en alle roevers in de vlammen onkwa- men. DeforelverdwijntindeFransche Alpenbeken. De „Matin"- correspondent te Nice wijst er op, hoe in het departement Alpes-Maritiemes de bergbeken in vischrijkdom achteruitgaan. Strooperij en onvoldoende uit zet van jonge viseh zijn er de oorzaak van. De forel vermindert, zienderoogen. Als men geen maatregelen treft, zal deze vischsoort over eenige jaren geheel uit Frankrijks Alpenbeekjes verdwenen zijn. Het riviertje de Vésubie is al zoover, dat dit jaar zelfs de stroopers erniets uit hebben kunnen krijgen! Daar de forel een groote rijkdom is voor de Alpendalen, wordt op spoedige tusschenkomst van hoogerhand aan gedrongen. Ernstige m ij n ramp in Z u i d-A f r i- k a. Uit Londen wordt bericht Do bladen melden uit Kaapstad, dat gisteren een gewel dige ontploffing heeft plaats gehad in een mijn nabij Durban. Men gelooft, dat vier blanke en 116 inboorlingen-mijnwerkers gedood zijn. De mijn is geheel verwoest. De mannen zijn in gesloten. Als Oorzaak wordt aangenomen de aanwezigheid van gas. Uit Dundee wordt gemeld, dat den geheelen nacht het reddingswerk is voortgezet. Tot dusver zijn elf lijken van slachtoffers (inboorlingen) der mijngasöntploffing naar boven gebracht. De rook en de vlammen waren 2 mijlen in den om trek zichtbaar.De reddingsbrigades stellen thans een onderzoek in naar de dieper gelegen gangen, waar 150 inboorlingen en 4 Europeanen zijn op gesloten. De ramp had Vrijdagochtend kwart over zes plaats, kort nadat de nachtploeg in de mijn was afgedaald. De vlammen die na de ontploffing uit de schachten opstegen, waren mijlen ver in den omtrek te zien. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen, doch eerst tegen middernacht kon de eerste reddingsploeg in de mijn afdalen. Na eenige uren moesten de reddingswerkzaamheden evenwel worden gestaakt. Men had toen een aantal lijken kunnen bergen. De mijn is een der grootste van Natal en behoort aan deUruted Castle Gy. In het afgeloopen jaar heeft de mijn de productie aanmerkelijk vergroot en de laatste maand stond zij in Natal aan de spits met een totaalproductie van 70.000 ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2