bm&blm FEUILLETON. Eene raadselachtige vefdstoing. 49ste Jaargang. Woensdag '13 October 1926. No. 14682 Bureau sjK' 'O.E^.M ABKT 4. Telefoon lntercommimaal 68085 Postbus 39. HlAblonn e m e njt e n per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkberickt 10 ets. Postehèque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering f 5Ü0 bij levenslange gelieele invaliditeiti 200 duim; f 60 bij verlies bij verlies van élken anderen vinger Advertent ijëjn 15 regels 1.75 elke regel; daarboven^35 cent, 37maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden |mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. op aanvraag bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HoII.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DÜITSCHLAND. Naar het herstel der coalitie? De voorzitters van het Gentrum en van de Volks partij in den Pruisischen Landdag dr. Porsch en dr. von Campe, hebben eergisteren ^geconfe reerd en zullen in tegenwoordigheid van andere leden van beide partijen hun besprekingen voort zetten. Zij hebben betrekking op een mogelijk herstel van de groote coalitie in Pruisen. Met betrekking tot vooruitzichten van deze bespre kingen heerschen verschillende meeningen. De Volkspartij moet over de benoeming van dr. Abegg tot staatssecretaris in het ministerie van Binnenlandsche Zaken niet erg gesticht zijn, evenmin over de benoeming van Zoergiebel den hoofdcommissaris van politie te Berlijn. De grootste moeilijkheid schuilt vooi'loopig in het feit, dat het bestuur van dö Volkspartij rekening moet houden met de verschillende ge zindheid harer leden. „De Germania" merkte gisterochtend op, dat van de zijde van de Volkspartij telkens wordt gezegd, dat in Pruisen alles van het Centrum af hangt. Hot orgaan verwondert er zich over dat de benoeming van dr. Abegg de Volkspartij zou hebben ontstemd. Deze benoeming was van te voren aangekondigd en de Volkspartij had ge legenheid genoeg gehad er van tevoren tegen op te komen. ENGELAND. DeAustralische premier Bruce over de Rijksconferentie. Uit Londen bericht men, dat Stanley Bruce, de eerste-minister van Australië, eergisteren te Londen aankwam, in een onderhond met de pers zeide hij, dat op de Rijksconferentie, welke 19 dezer geopend wordt, de drie voor naamste quaesties zullen zijn 1. De onderlinge betrekkingen tusschen de deelen van het Rijk en de internationale be trekkingen. 2. De verdediging. 3. De handel en de staathuishoudkunde tusschen de deelen van het Rijk. Over al deze quaesties waren verschillende meeningen in het Rijk. FRANKRIJK. Oneenigheid over de schulden- kwestie. Ü.T)e „Volonté" deelt over de meeningsverschil- len in het FraDsche kabinet mede, dat ondanks het officieele communiqué het vraagstuk der ratificatie van do schuldovereenkomsten sedert 14 dagen tot zeer levendige discussies aanleiding heeft gegeven. Marin, de minister voor de pensioenen, bleef op het standpunt staan, dat indien do veilig heidsclausule niet in de overeenkomst zelf op genomen wordt, hij zijn portefeuille zou neer leggen teneinde de ratificatie in de kamer té kunnen bestrijden. Marin is het in dit opzicht geheel eens met zijn partijgenoot, den oud-minister van oorlog Maginot. Poincaré wilde Maginot winnen door hem tot gouverneur van Algiers te benoemen- Maginot heeft echter daarvoor bedankt en is door Marin tot voorzitter van het nationale bureau voor oorlogsinvaliedon benoemd. Aan Poincaré moet de raad zijn gegeven, de ratificatie weer uit te stellen tot na de vacantia van de kamer, zoodat deze kwestie eerst in Ja nuari aan de orde zou komen. 26 „En dan, zei Halgouët, wij zijn toch niet voor ons vermaak hier." „En hoe zullen wij het ijzeren vierkant, in den wand uitgevijld doen vallen „Met een springmiddel van mijn vinding, waarvoor ik het voornaamste element, chloraat van potasch, reeds bezit." „Maar wij zullen ook springen." „Neen, de hoeveelheid zullen we zoo voor zichtig mogJijk bepalen ook niet, omdat dr Werking van een springmiddel altijd den groot- sten invloed uitoefend op het lichaam, dat den meesten tegenstand biedt; de ijzeren wand, waartegen wij de patroon zullen vasthechten, zal den schok onderstaan en barsten." „Dat is aannemelijk, zei George na een oogn- blik nagedacht te hebben. Alleen zullen wij zeer waarschijnlijk een weinig verdoofd worden." „Ik geloof het nietwij zullen ons zoo goed mogelijk in veiligheid stellen. En opdat mijn plan slagen zal, is het voldoende, dat wij een schaduw van onze tegenwoordigheid van geest bewaren, de rest gaat vanzelf." „Laat, de rest dan liooren." „Wij bezitten twee groote kruiken met zwa- Ook van andere zijde verluidtdat de Fran- sehe regeering het vraagstuk der ratificatie denkt te verdragen. Verzekerd wordt, dat de regeering Poincaré haar opvatting over deze kwestie nog niet heeft geuit, doch besloten is tol na de Amerikaansche verkiezingen te wachten. Een aanslag op Poincaré? Uit Parijs meldt men, dat een onbekende Spanjaard op wien een revolver gevonden werd, gearresteerd is in de omgeving van Poincaré's woning. Hij had getracht een onderhoud te verkrijgen met den premier. De d e BELGIE. stabilisatievan munteenheid. Uit Parijs meldt men, dat de correspondent van Belga met Franck, den gouverneur der Nationale Bank, voor zijn vertrek naar België om halfacht een onderhoud heeft gehad, waarbij Franck o.a. verklaarde „Ik heb een beleefd heidsvisite gemaakt bij Moreeau (den gouver.- neur der Banque de France). Ik heb aan den gouverneur der Banque de France onze plannen uiteengezet over de stabilisatie der Belgische munteenheid en de overeenkomsten, gesloten met de emissiebanken der landen, die tot den gouden standaard teruggekeerd zijn. Wij zijn nu in staat om te stabiliseeren. Er kan geen sprake zijn, zeide Frank, van een dergelijke conventie met de Bank van Frankrijk, doch ik heb de formeele verzekering gekregen van de syinpathie, waarmee men onze poging zal gadeslaan en dat hier niets zal worden onder nomen, dat haar kan dwarsboomen. Beide bank- gouverneurs hebben lang gesproken over de technische kwesties en hebben over deze van ge dachten gewisseld." OOSTENRIJK. De ambtenaren niet bevredigd. Uit Weenen wordt aan de „Tel." gemeld, dat de Oostenrijksche Bondskanselier, Ramek, gister de vertegenwoordigers der „commissie van 25", van dc Bondsambtenaren en dc vertegenwoor digers der afzonderlijke organisaties van de P. 1.1. ontving. Flij deelde den vertegenwoor digers de voorstellen mede-, die de Bondsregee- ring, in antwoord op de door de ambtenaren gestelde eischen, kan doeix. In den loop van het jaar 1927 zal, volgens deze voorstellen, behalve de reeds toegezegde volle maand, nog een kwart maand salaris als toeslag worden uitgekeerd. De door de ambte naren verlangde miminum-grens voor het maandsalaris, namelijk 170 shilling, kan de re geering niet inwilligen daartegenover stelt zij een minimum van 150 shilling voor. Dc kinder toeslag van het tweede liiixd af zal van 5 tot 10 shilling per maand worden verhoogd, zulks evenwel slechts met inachtneming der behoeften. De verhooging der toeslagen zal voor het jaar 1927 een bedrag van 70.000.000 shilling eischen. Dit bedrag wordt door de Bondsregee- ring dragelijk geacht, daar voor het volgende jaar nog een restant uit de Volkenbondsleening aanwezig is. Voor 1928 zal dit evenwel niet meer het geval zijn. De pexxsioeneischen zijn door de regeering van de hand gewezen. De vertegenwoordigers der ambtenaren namen nota van de nieuwe voorstellen der regeering. Zij verklaarden evenwel onbevredigd te zijn, daar deze voorstellen slechts een verhooging van I3/, tot 2 procent beteekenen. velzuur. Eenige der kisten, die zich hier be vinden, zijn met zink gevoerd. Wij hebben dus alles tot onze beschikking, wat noodig is, om waterstofgas te maken. Het water verdeden wij in zijn samenstellende deelen door op zink zwavelzuur te laten inwerken. Laat ons nu voorstellen, dat wij ballons kunnen vervaar digen, die aan liet water weerstand bieden wij vullen ze met waterstofgas en hechten ze aan onze schouders. Wij zullen daardoor op belangrijke wijze een verbreking in het even wicht kunnen Ixewei'kstclligen. Gij weet immers, dat een lichaam, onder water gedompeld; juist zooveel in gewicht verliest, als het gewicht van het verplaatste water bedraagt." „Als wij dus b.v. 75 kilogram wegen en ons lichaam verplaatst 60 Iker water, dan verlie zen wij van ons gewicht 60 kilogram er blijven dan 15 kilogram over, die voldoende zijn om ons te doen zinken, als wij niet zwemmen. Doch als ik nu door middel van oen met lucht gevul- ballou of blaas opnieuw 15 liter water verplaatst, zal mijn gewicht, om zoo te zeggen, tot 0 wor- den teruggebracht. Maar als ik nu met dezelfde blaas 20 liter verplaats, dan zal ik op mijn beurt iets overhouden, een opstijgende kracht n.l. van 5 liter water, wat men 5 kilogrammen ge lijkstaat. Men moet natuurlijk hiervan het ge wicht van don ballon en de lucht nog aftrek ken. Indien ik waterstofgas gebruik, zal ik nog gevoeliger uitwerksel verkrijgen, daar dit ITALIË. Nieuw part ij statuut der fascisten. Naar gemeld, is in de jongste zitting van den Grooten Fascistischen Raad het nieuwe statuut voor de fascistische partij aangenomen. Hierbij wordt voor de bestuursleden der partij het ver kiezingssysteem afgeschaft. De Groote Fascistische Raad blijft de hoogste autoriteit over de lagere raden door geheel Italië, terwijl voorzieningen zijn getroffen voor de volledige uitwisseling van ideeën en ont werpen. De vierde verjaardag, op 28 dezer, van den fascistischen opmarsch naar Rome, zal tot een grootsche demonstratie ten gunste van het hui dig systeem worden. Alle leden en aanhangers der fascistische partij worden daarvoor gemo biliseerd. De Duce zal na een reusachtige parade in het Coliseum een toespraak houden, terwijl hij op 31 October te Bologna zal spreken. RUSLAND. Het komende geslacht. Te Moskou heeft een openbaar debat plaats gehad over de kwestie van de toenemende bandeloosheid der jeugd. Flierbij hebben o.m, de volkscommissai'issen van gezondheid en van justitie, Semasjko en Krylenko, het woord ge voerd. Volkscommissaris Krylenko sprak de bewering tegen, als zou de justitie veel te slap tegen de jeugdige misdadigers optxeden, maar verzette zich tegen invoering van de doodstraf voor ernstige misdaden door jeugdige personen gepleegd. Een der grondbeginselen van het Sovjet-strafrecht is immers, dat de doodstraf slechts wordt toegepast in geval van politieke misdaden. Een groot percentage der misdaden, die in Sovjet-Rusland voorkomen, wordt gepleegd door jongelieden tusschen de 19 en 25 jaar. Krylenko wees er op, dat deze jonge xnenschen in de zeer ontvankelijke kinderjaren den we reldoorlog met zijn degenereerende gevolgen en zijn algeheele ontwrichting van het cultu- reele leven hebben medegemaakt, tengevolge waarvan de ethische en sociale gevoelens bij hen slecht ontwikkeld zijn. GRIEKENLAND. De proteststaking van 24 uur. Uit Berlijn wordt gemeld De uitvoerende commissie der Griek sche beambten heeft een proteststaking van 24 uren geproclameerd, om dat de regeering salarisverhooging had geweigerd. Condylis heeft met oirtslag gedreigd. Vroegere ministers van verkiezingen uitgesloten. Uit Athene wordt bericht, dat de vroegere presidenten en ministers van de kabinetten, die onder Pangalos in functie zijn geweest, van de aanstaande verkiezingen zijn uitgesloten. CIIINA. De burgeroorlog in China Uit Hankau meldt men Dat Woetsjang Zaterdag eindelijk in handen der Cantontroe- pen is gevallen, is te wijten aan het verraad van een deel der verdedigers, dat de poorten voor de belegeraars opende. Uit ShanghaiEr blijven tegenstrijdige be richten uit Peking binnenkomen met betrekking tot den strijd tusschen Soen-Tsjoean-fang en Tsjang-Kai-sjek, doch het schijnt, dat de Can- tonneezen terrein winnen. Naar verluidt, na deren zij Kioekiang, de basis van Soen's troe pen. gas veertien maal lichctr dan de lucht en meer dan tienduizendxnaal lichter dan water is, zoo dat ik met mijn zwaarte zelfs geen rekenschap behoef te houden. Met een ballon dus, die een inhoud van honderd liter heeft, zal ik zulke belangrijke verbreking van evenwicht verkrij gen, die, ons zelve werkeloos makende, ons naar de oppervlakte drijft welke wij in een spanne tijds zullen bereiken volgens mijn be rekening, in twintig seconden." „Dat is alles volkomen juist, antwoordde George. Doch hoe zullen wij ballons vervaar digen, die volkomen juist dicht zijn en een vol doend weerstandsvermogen bezitten „Om de waarheid te zeggen, wij zullen geen ballons klaarmaken, maar gordels zwemgor dels van caoutchouc, welke meix met lucht vult en waarvan men zich bedient om te leeren zwommen. De onze zullen alleen belangrijn grootere afmetingen hebben. Om ze te manen hebben wij tot onze beschikking een pak met caoutchouc bcstrokeir linnen." „Maar men zal ze moeten naaien." „Wij zullen garen vervaardigen van het hen nep, waarmede mijn distilleerkolven en dis- tilleerflesschen omwoeld waren." „Ik belast mij er mee, zei Halgouët. De ga- renklos ken ik. Ik heb mijn goede moeder dik wijls zien spinnen." „En naalden „Met ijzer, metaal of desnoods eeu zuurstof- De berichten omtrent de ontberingen te Woetsjang zijn, volgens Amerikanen, die de stad bezochten, schromelijk overdreven. Het bleek hun, dat vele vrouwen en kinderen om het leven zijn gekomen in het gedrang bij de poorten, toen de bevolking wilde vluchten, doch dat bijna niemand van honger is omgekomen. Uit Peking wordt gemeld, dat terwijl de Chi- neesche republiek nog steeds de weeën ven den burgerkrijg heeft te doorstaan, maken de leden der voormalige keizerlijke familie ook booze tijden door. De ex-keizerlijke familie lijdt vol komen gebrekzij eischt een pensioen op dat haar door de republiek was beloofd maar dat ninxmer is uitbetaald. ALLERLEI. Uit Londen meldt men Emir Feisoel, de zoon van Ibn Saoed, deix koning van de Hedsjas is gisteren in den Haag aangekomen en zal van daar naar Frankrijk vertrekhen. Vervolgens keert Emir Feisoel met zijn gevolg naar Arabië terug. Uit Berlijn wordt berichtHet Rijn- scheepvaai't-pei'soneel, heeft de overeenkomst waarbij de huidige loontarieven gelden, opge zegd, en een loonsverhooging van 10% geëisclit. Uit Berlijn Zondagmiddag is de Engel- sche gezant lord d'Abernon, definitief van Ber lijn vertrokken. Aan het station weren, behalve vertegenwoordigers van den Rijkskanselier, het geheele diplomatieke corps aanwezig, om af scheid te nemen van hem. Uit Berlijn Wegens beschimping van Mussolini is Dumini door de Romeinsche rechtbank tot 14 maanden tuchthuisstraf ver oordeeld. Een bericht uit Londen meldt, dat uit Haifa wordt bericht, dat een hevig gevecht moet hebben plaats gehad in het land der Dje- bel Drusen. Slechts ijlings uitgezonden verster kingen hebben de hoofdstad Soeweida gered, die anders in de handen van Zeidel Atrasj zou zijn gevallen. Uit Londen Uit Santagio wordt bericht, dat het Chileensche kabinet het Nieuw-Yorksche aanbod betreffende een leening van 65 millioen dollar heeft aangenomen, waarvan 42J millioen terstond zal worden geplaatst. Uit Detroit bericht men De American Labor Federation heeft met algemeene stem men een motie aangenomen ten gunste van een nationale campagne voor de progressieve in krimping van de arbeidsweek. Uit Berlijn Volgens berichten uit Boeka rest zouden 6000 mar van het tweede Roemeen- sche legercorps dienst geweigerd hebben. Binnenland. Dc staking waarschijnlijk afgewend. Uit Pleerlen wordt aan de „Tel." gemeld, dat in de gister gehouden contactcommissie-vergade ring, waarvoor buitengewoon groote belang stelling bestond, de mijnwerkers- en arbeiders- vertegenwoordigers hun standpunt uiteenzetten. De directieleden gaven een uiteenzetting, waarin zij schetsten, dat de toestand in de mijnbedrijven niet zoo rooskleurig was als wel verwacht werd. Na uitvoerige beraadslaging en nadat de verga dering tijdelijk geschorst was geweest, stemden de directieleden er in toe, den 6-urigen werkdag op Zaterdag in te voeren, doch niet direct, zooals de mijnwerkersvertegenwoordigers vermeenden, maar eerst ingaande Januari. De mijnwerkersvertegenwoordigers deelden hierop mede, geen dadelijke beslissing te kunnen nemen, doch zich over het al of niet aannemen buis, kan men het doen." „En om onze naden voor het water ondoor dringbaar te maken „Ja, hier kan ik nog geen antwoord op geven, zei de dokter. Doch wij zullen daarvoor een vernis zien te vervaardigen." „Vergeef mij mijn vragen, zei George doch het is een belangrijk punt. Indien de naden van onze gordels niet onverbiddelijk aan het water weerstand bieden, zal de drukking hen onmiddellijk ineenpersen." „Pardon, onderbrak Halgouët, maar ik kom daar ineens op een idee." „Laat dat idee liooi'en." ,,'t Is eerder een herinnering, maar het zal ons misschien behulpzaam zijn. Eenige jai'eo geleden bevond ik mij aan boord van de Tri dent. Het schip lag op de reede van Toulon en was van een verren tocht teruggekeerd.Al mijn schoeisel was in slechten staat. Ik ging aan wal met de bedoeling het te laten herstellen, vlugger dan men het aan boora kon. Op eenigen af stand van het koffiehuis „Du Commerce" zag ik een winkel met het volgende opschrift Groote Amerikaansche Schoenmakerij. Repa ration dadelijk. De baas legde op mijn schoenen bijna onzichtbaar stukken, niet genaaid, maar geperst en nooit heeft het aldus hersteld schoei sel water doox-gelaten." [Wordt vervolgd.) NIEUWE EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1