KWATTALV Bats KW;VIT A Verven JE PHOENIX" Tel. No. 08015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETOM. Eene raadselachtige verdwijning. REEPEN Slechts één merk kan't beste zijn 49ste Jaargang. Maandag 18 October 1926. No. 14686 Bureau K 0 E M A'R K T| 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440/ |HZ"A dvertentië'n: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HoIl.Algem. Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt aan de „Tel." gemeld, dat Vrijdag a.s. volgens de „Star", een buitengewone vergadering zal plaats hebben van het uitvoerend comité van het T.U.C., ten einde den toestand in verband met het mijnconflict onder de oogen te zien. De leiders der mijnwerkers zullen deze vergadering bijwonen en hun verzoek om een heffing van alle vakvereenig/ngen en een em bargo op buitenlandsche steenkool toelichten. Een ernstige wending is ingetreden bij een mijn in Penygroes (Ammanford), waar alle veiligheidsmannen op één na, ten getale van ongeveer 43, besloten hebben mijn No. 1 te verlaten. In deze mijn werken gewoonlijk 6 a 700 man. Het besluit is bedoeld als een protest tegen de actie der mijnindustrie, die mijn No. 2, waar circa honderd man arbeiden, weer wilde openstellen. Ook in de gunstige omstandigheden is over strooming van de mijn mogelijk, zoodat de toe stand niet zonder ernst is. In het dorpje Cymmer in Wales, waar in den afgeloopen nacht de menigte een mijn bestormde en 47 personen werden gewond, is thans een politiemacht van ongeveer driehonderd man samengetrokken. De mijnwerkers, die weer aan het werk zijn gegaan, konden heden ongehinderd in de mijn afdalen. De toestand blijft evenwel onrustig en verdere politieversterkingen worden in de streek samengetrokken. FRANKRIJK. Gaillaux over de stabilisatie. Uit Parijs meldt men aan de „Tel." In een rede, welke Caillaux op het radicale congres heeft gehouden, zeide hij, ervan overtuigd te zijn, dat de onvermijdelijke stabilisatie van den franc slechts tot stand kan komen met steun van buitenlandsche credieten. De politiek, waartoe men ten slotte zou moe ten komen, volgens spreker de juiste poli tiek zou zijn „voor geheel Europa een schoone lei te maken door de spons over alles heen te halen." Het is immers, zeide hij, in de huidige omstandigheden bijna onmogelijk, het bezit van volk tot volk over te hevelen. Een resolutie van de Bergery werd na eenige discussie aangenomen. In deze resolutie wordt vastgesteld, dat bij de ratificatie der overeen komsten zekere reserves moeten worden ge maakt, in het bijzonder, dat Frankrijk in geen geval aan de Vereenigde Staten of aan Groot Brittannië meer zal hebben te betalen dan het van zijn Europeesche debiteuren zal ontvangen. Voorts, dat, in geval van verschil van meening tusschen de verschillende regeeringen de grootte der aldus beperkte betalingen door arbitrage zouden worden vastgesteld, zonder dat hierdoor de monetaire stabilisatie in gevaar zou worden gebracht. RELG1E. De huwelijksfeesten. Uit-Brussel meldt men Op 30 Octobcra.s. zal de Belgische koninklijke familie zich te Ant werpen inschepen op de mailboot Marie José" die te Gothenburg zal aanleggen. Vandaar zal een luxe trein to koninklijke familie naar Stock holm brengen. Het Belgische vorstenpaar, prins Léopold, prins Karei en prinses Marie José zullen op 2 November a.s. de Stockholm aankomen. Dien dag heeft een gala-diner plaats in het paleis en een gala-voorstelling in de Opera. Op 3 November wordt door don burgemeenster van Stockholm in de Koningszaal het burger lijk huwelijk voltrokken. Nog denzelfden avond zullen twee speciale treinen de Belgische ko ninklijke familie en de familie van. prins Karei, den vader der bruid, naar Malmo brengen, waar zij zich zullen inschepen naar Antwerpen. Verhoogiug posttarief. Uit, Brussel wordt bericht, dat met ingang van 1 November a.s. zullen de posttarieven in België verhoogd worden. In het binnenlandsche verkeer worden de tarieven dan 50 centimes voor brieven en 30 voor briefkaarten. Voor het buitenlandsche verkeer 1.50 francs voor brieven en 0.90 francs voor briefkaarten Voor Nederland zijn deze tarieven 1.25 fr. voor brie ven en 0.75 francs voor briefkaarten. Men ver wacht uit deze verhoogingen een vermeerdering aan ontvangsten van 23 millioen francs. DE VOLKENBOND. De begroeting. Uit Londen meldt men, dat de begrooting van den Volkenbond over het nieuwe financieele jaar zal worden verdeeld in 1015 eenheden, in plaats van in 936, zooals het vorig jaar geschied de. Deze verandering is grootendeels door het Loetreden van Duitsehland veroorzaakt. Het Britsche Rijk zal verantwoordelijk zijn voor 258 eenheden iets meer dan 1/4 van het totaal daarna komen Frankrijk en Duitsehland elk met. 79 eenheden. Het comité voor de hygiëne. Uit Genève bericht men, dat het Volkenbonds- connté voor de hygiëne eergistcr bijeen kwam. Het rapport der permanente commissie voor de standaardisatie van sera en serologisehe reacties en nopens de werkzaamheden gedurende de jongste zitting werd aangenomen. Het comité beraadslaagde over het voor- loopig rap.port betreffende de werkzaamheden der commissie voor de bestudeering der slaap ziekte, welke in de door deze ziekte aangetaste streken in Afrika aan het werk is. Besloten werd het mandaat dezer commissie met zes maanden te verlengen. Geconstateerd werden de vorderingen, ge maakt door den inlichtingendienst op het gebied van epidemieën, welke deel uitmaakt van de afdeeling hygiëne vdh den Volkenbond. 3256 10 29 Men weet, dat de gewone duikeruitrusting bestaat uit een ondoordringbaar kleedingstuk, om de polsen en kuiten dichtgebonden, om her binnendringen van het water te voorkomen. Rondom den hals ligt op dit kleed een stalen halsband, waarin een schroefdraad is uitgesne den. Op deze schroefdraad schroeft men een metalen holm, die, het hoofd geh. el omhullend, voorzien is van openingen, waarin groote en dikke glazen geplaats worden, welke op hun beurt we er door vlechtwerk beschermd worden. Een caoütchoucbuis brengt inadembare lucht door een ponp ingedreven, in den helm en een met een klep gesloten buis zorgt voor dé uit drijving der bedorven lucht. Een seinkoord is op de borst van den duiker bevestigd, dat hem veroorlooft noodzakelijke seinen tc geven, 't zij dat men hem naar de oppervlakte moet terug halen. Een stuk lood, als een madailon om den hals bevestigd en zolen, eveneens van lood, vergemakkelijken de onderdompeling ondanks den weerstand van het water. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat, in de zen toestand, de drukking van de ingepompte lucht in het omhulsel van den duiker gelijk moet zijn OOSTENRIJK. De regeeringscris-is. Uit Weenen meldt men De Oostenrijksche bondskanselier dr. Ramek heeft den minister raad medegedeeld, dat de centrale commissie van het P.T.T.-personeel hem heeft medegedeeld, het laatste voorstel der regcering betreffende de eischen der staatsbeambten niet te kunnen aannemen. De commissie van 25 en de vereeni ging van technische beambten deelden in een schrijven aan den bondskanselier mede, dat zij in de huidige verklaringen der regeering geen geschikte basis voor voortzetting der onderhan delingen kunnen zien. De bondskanselier constateerde, dat zijn be sprekingen met de bondsambtenaren na twee erklaringen blijkbaar niet tot eenig resultaat hadden geleid. Hij beschouwde de hervatting der besprekingen door hem als nutteloos, daar hij met het oog op de budgetaire positie van het land en de zorg voor het evenwicht in de financiën geen verdere toezeggingen kan ver antwoorden. De ministerraad nam vervolgens eenparig het voorstel van den Bondskanselier aan den Bondspresident te verzoeken de regeering vol gens par. 74 der grondwet van haar functie te ontheffen. De Bondskanselier deelde ten slotte mede dat hij den voorzitter van den Nationalen Raad van dit besluit in kennis zou stellen en hem verzoeken zou den Nationalen Raad Dinsdag bijeen te roepen. HONGARIJE. Verbetering te bespeuren in de financiën. Het oeconomisch financieel verslag van den Hongaarsehen minister van financiën over Sep tember Loont een gunstig beeld van de voort gaande consolidatie in de staatshuishouding Volgens de erbij gevoegde statistische cijfers is het aa»ital faillissementen en surséances van betaling verminderd, alsmede het aantal werk- loozen. De posten van uitgaven zijn iets hooger dan in dezelfde periode van het vorige jaar, een stijging, die aan uitgaven voor sociale doeleinden moet Worden toegeschreven. Over het eerste kwartaal van het begrootingsjaar heeft het na- deelig saldo 8 millioen goud.kronen bedragen, tegen 11.5 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Tn vergelijking met dat jaar is een stijging in de opbrengst van de directe belastingen. De inkomsten uit de omzetbelasting zijn door de verlaging van cfen multipilcator gedaald. ROEMENIE. E x-k roon prins Carol. Uit Boekaresr wordt gemeld, dat de terugkeer van den ex-kroonprins Carol naar Roemenië stellig zal plaats hebben. Aan den voormaligen premier Bratianu, die binnenkort naar Parijs vertrekt, zal door den koning officieel worden opgedragen den ex-kroonprins naar Roemenië terug te brengen. Na de heropening der parle- mentszittingen zullen Kamer en Senaat zich in Nationale Vergadering vereenigen om den terug keer van Carol goed te keuren. RUSLAND. Stalin en de oppositie. Een bericht uit Moskou meldt Volgens het officieele rapport, dat door Stalin in een zitting van het Politiek Bureau is uitgebracht, zal de oppositie volkomen geliquideerd worden. Trotski en de overige leden der oppositie mogen niet 3090 6 aan die van het water, dat op hetzelve drukt. Op dertig vaaomen diepte moet de duiker ade men on.der een drukking, welke vijfmaal groo- ter is dan de gewonen luchtdruk. Tengevolge van deze redencering was Sir Owen en toe gekomen om duiker-uitrustingen van een geheel bijzonder soort te laten vervaar digen. D^ daartoe gebruikte stof bestond uit drie lagen ondoordringbaar linnen, aan elkander gehecht door vloibaar caoutchouc. Alle naden waren natuurlijk door diezelfde stoffen ondoor dringbaar gemaakt. Behalve de ongewone dikte verschilde tot hiertoe het toestel niets van de tot heden gebruikelijke. Maar wat het onder scheidde van de tct heden gebruikte toestel len was het inwendige ijzerbeslag, dat de geleei- do Engelschman er aan had later toevoegen. Het Weefsel werd als 'L ware gedragen door een waar raamwerk, uit veerkrachtige en wer- standbiedende stalen reepen vervaardigd, die den vorm van het lichaam en de ledematen hadden. De man moest zich dus beschermd ge voelen door een raamwerk, dat uit zich zelvcn weerstand bieden kon, en zónder de drukking van het luchtkussen te voelen, dat hem omgaf en hetwelk op zijn beurt door de waterkolom ge drukt werd. Op het. eerste gezicht maakte de ingenieur eenige tegenwerpingon, waarvan de voornaamste was, dat men het tot heden zoo nooit gedaan had en dat, als het samenstel goed was, de fabrikanten van duikeruitrus tingen het iteds lang zouden hebben toege past. Door cijfers en zich beroepend op de boe ken over werktuigkunde, welke zich in de bi bliotheek van de Investigator bevonden, bewees Sir Owen, dat weefsels, door metalen geraam ten gedragen, nog grootere drukkingen konden weerstaan. En de ingenieur moest dit beamen. Na acht dagen van schier bovcnmenschelij- ken arbeid was alles gereed voor het vertrek. Het weer was prachtig, de zee kalm. Te midder nacht was alles gereed. Bij het aanbreken van den dag zou men zee kiezen. Voor de eerste maal begaf zich Sir O wen zich toen naar zi.in kajuit om te slapen. Hij was deze nauwelijks binnengetreden, toen een sloep de Investigator op zijde kwam. Een man kwam aan boord en verzocht den kominandant drin gend een brief te mogen overhandigen. Deze brief, welke ondanks het late uur door den directeur van het postkantoor aan Sir Owen ter hand werd gesteld bevatte het volgende „Waarde Oom, „Welke ook de oorzaken van het schrikba- barend ongeluk mogen zijn, heb ik, in de on metelijke smart, welke mij beheerscht, slechts eene gedachte, dezelfde,wolke gij mij in uw brief lezen laathet lijk terugvinden van mijn on- gelukkigen echtgenoot. Ik vertrek morgen om mij bij de onderneming aan te sluiten. Uw liefhnicht, Henrietta de Malher." deelnemen aan de zittingen van het centrale executieve comité, waar over de a.s. conferenties zal worden beraadslaagd. Een lid der oppositie te Moskou heeft ver klaard, dat qien zich wel genoodzaakt zal zien, zich bij de meerderheid der partij aan te sluiten, ten einde de Sovjet-Unie voor buitenlandsche moeilijkheden te behoeden. Verschillende leden der oppositie uit den Kaukasus zullen uit de partij worden verbannen. De Joodsche commissie der Russische com munistische partij heeft haar vertrouwen in het beleid van Stalin uitgesproken. SPANJE. Een koninklijk besluit over het vernietigen van vonnissen. Uit Madrid bericht men, dat het Spaansche Staatsblad een onmiddellijk in werking tredend koninklijk besluit brengt, dat de regeering mach tigt rechterlijke vonnissen, ook die, welke door het hoogste gerechtshof geveld zijn, te vernieti gen. De toestand van den kroonprins. Uit Parijs meldt men, dat de gezondheids toestand van den prins van Asturië precair blijft. Hij herstelt zich langzaam van de jongste in zinking, die weer zooveel ongerustheid verwekt en zal nog eenigen tijd in het kasteel Prade bij Madrid blijven. De kans van het wederoptreden van niet te stelpen bloedingen maakt het onmogelijk voor het oogenblik te hopen op algeheel herstel. OOST-INDIE. Timoreesche s o 1 d a t e n-r e 11 e t j e s. Uit Magelang wordt gemeld, dat vijf en zeven tig Timoreesche soldaten de kazerne van do Javaansche soldaten met klewangs en steenen hebben aangevallen. De versterkte wacht loste met scherp een salvo in de lucht,waarop de Timo- reezen gekalmeerd terugtrokken. De wacht werd verdubbeld en onder commando van een officier gesteld. Er zijn twee gewonden deuren en ramen wer den vernield. De aanleiding tot alles is een kwestie over vrouwen. ALLERLEI. Uit Bordeaux meldt men In tegenstel ling met de loopende geruchten is Franklin Bouillon niet uit de radicaal-socialistische par tij getreden. Uit Parijs Naar uit Bordeaux wordt ge meld, is Maurice Sarraut tot voorzitter van de radicale partij benoemd, ter opvolging van Herriot. - Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat de pogingen der Sovjet-regeering om met Tsjang-tso-iin tot. een vergelijk te komen, vol komen mislukt zijn. Uit Genève wordt gemeld De Fran- schc gedelegeerde Fromageol en de Turksche minister van Justitie zijn tot een compromis gekomen aangaande de ,,Lotus"-kwestie. De zaak komt waarschijnlijk reeds in Februari voor het TIaagsche scheidsgerecht. Te Santiago di Chili is een organisatie ontdekt, die sluikhandel met opiumhandel over geheel Zuid-Amerika dreef. Sir Owen liet onmiddellijk een zijner offi cieren roepen. „Luitenant, zei hij, ziehier een cheque van 500 pond (6000 gulden). Ga naar den wal, zoek een stoomer huur hem en draag den kapitein op zich ter beschikking te stellen van Mevrouw Henrietta de Malher. Zoodra mijn nicht aan boord zal zijn, moet de stoomer ons bij het ei landje Syrtos, waarvan gij de ligging kent, komen opzoeken. Daar Mevrouw de Malher op reis is en ik bijgevolg geen plaats ken, waarheen ik een telegram kan zenden, moet ge in de groote hotels van Athene en de Piraeus een brief voor haar afgeven, waarin de naam genoemd wordt van den stoomer, die haar wacht. Wij vertrekken te zes uur in den morgen, luitenant Gij hebt dus vijf uur voor u." ,,'t Is wel, kommandant. Uw bevel zal uit gevoerd worden." Te half zes keerde de luitenant aan boord van de Investigator terug en ontmoette Sir Owen die zijn vertrokken verliet. „Welnu, Mijnheer?" ,,'t Is klaar de stoomer, welken ik gehuurd heb, is gereed en mevrouw De Malher zal zich dadelijk na aankomst kunnen inschepen aan boord van d,. Miltiades." Wordl vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1