Herfstweer PTJROl vermeerdering van inkomsten met bijna 100.200.000. Even gemelde besparing op de uitgaven is verkregen dank zij de ook in 1925 voortgezette bezuiniging. De werktijdenregeling voor bakkerijen. Er beeft zich een commissie uit de patroons- en gezellenorganisaties in het broodbakkersbe drijf gevormd, welke zich ten doel heeft gesteld, door onderling overleg te trachten tot overeen stemming te geraken voor <1 samenstelling van een schema tot verbetering van dat deel der Arbeidswet hetwelk de werktijdregeling in de bakkerijen behecrscht. Op dringend ver zoek dier commissie is de minister van arbeid handel en nijverheid er toe overgegaan, een voorzitter en een secretaris van di^zelf-gecon- stitueerde commissie aan te wijz.en,OTs hoedanig zijn benoemd: tot voorzitter de heer C. P. J. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, tot secretaris de heer Th. G. Geudeker, hoofd van administratie ter directie van den arbeid. Groote belangstelling voor het Ned.-Belgisch verdrag. Voor de vergadering, die hedenavond vanwege liet Nationaal Comité van actie tegen het verdrag met België in don Haag zal worden gehouden, waren gisteren reeds geen toegangsbewijzen meer verkrijgbaar. Er wordt daarom overwogen nog eén tweede vergadering te «beleggen. 15. K. Milit. Vereen. Bij gelegenheid van het CO jarig bestaan van de R. K. Militairen-Vereeniging te 'sGraven- hage is Zaterdagavond een feestavond in den Dierentuin aldaar gehouden. Mgr. Gallier, de Minister van Oorlog en verschillende andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten woonden den feestavond bij. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Prijsverlaging industrie-gas. De directie van de gasfabriek maakt bekend, daL met ingang van 1 November a.s. de prijs van het gas voor industrieele doeleinden, volgens verordening, G et. per M3. zal bedragen. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat dit gas apart moet worden gemeten. In verband hiermede wordt hen aangeraden zich zoo spoedig mogelijk om inlichtingen tot de directie van de gasfabriek te wenden. Sint Liduina-patronaat. Op zeer gemoedelijke, maar degelijke wijze is gisteravond de opening gevierd van de nieuwe wintercursus van ons meisjespalronaat der Fran- kelandsche parochie. Zeer veel ouders, vaders zoowel als rpoeders, hebben door hun aanwezigheid liun belangstel ling voor ons werk ondubbelzinnig willen toonen. Na het zingen van ons patronaatslied voerde kapelaan Beune het woord tftn der nieuwe cursus in te leiden. Wijzend op bisschoppelijke voor schriften meende spreker alle bezwaren tegen patronaatsactie te kunnen en te moeien afwijzen en wanneer men zegt, dat patronaatszorg voor de jongens voldoende is, dan herinnert hij er aan, dat de patronaatsmeisjes van nu later de moeders worden, die bekwaam moeten zijn om den jongens hun eerste opvoeding te geven. Daarom spannen zooveel goede krachten zich voor het patronaatswerk in. Maar ook het beste kan bedorven worden en daarom zou spreker liever geen patronaat willen leiden dan een slecht. Hij roept de medewerking in der ouders, die vooral de thuiskomst der meisjes moeten controleeren, hetgeen zij gemakkelijk kunnen, omdat alle lessen precies om 9. uur eindigen! Hij wijst de meisjes op de noodzakelijkheid van een gewillige volgzaamheid ten opzichte van de dames, die les geven. Aan het einde van zijn toespraak vermeldt de eerw. directeur het win terprogram. De Maan dagavond wordt voornamelijk gewijd aan gods dienstles en algemeen® ontwikkeling. Op Dins dagavond worden alle meisjes iedere week in de Liduina-congregatie verwacht. De Woensdag en Donderdagavond worden benut voor naai en strijklessen, terwijl de Vrijdagavond is open gelaten voor repetities van zang- cn tooneelclub. Met een herinnering aan het succes van het afgeloopen jaar. dat zijn bekroning vond i:. de zoo goed geslaagde tentoonstelling, sloot de directeur zijn toespraak met een herhaalde korte, maar 'krachtige aansporing. Hierna werd op verdienstelijke wijze door het zangclubje ten gehoore gebracht het twee stemmige „Ave Maria" van Haagh. Zoo verdien stelijk was de zang, dat dit nummer op verzoek van een der ouders aan het einde der bijeenkomst moest herhaald worden. Als slotnummers voerde de tooneelclub nog twee aardige stukjes op Do verdwaalde tooneel- speelster en De goedbewaakte Tante. Beiden mochten een warm applaus ontvangen. Met een dankwoord aan'bestuur en dc dames leeraressen, aan de aanwezige ouders en belang stellenden, sloot de directeur dezen veelbeloven- den aanvangsavond. Utile Dulei." Ier gelegenheid van het 3e lustrum van de bekende Schicd. tooneelvereen, „Utile dulei" is een gedenkboekje verschenen, dat er in alle op zichten zijn mag. Het keurig verzorgde boekje bevat aardige beschrijvingen van het wel en wee der tooneel vereeniging, gedurende haar 15 bestaansjaren vele bijzonderheden, overzichten en andere lezenswaardigheden. Verder is het werkje geïl lustreerd met, eenige tableaux van opgevoerde stukken. Het ligt, in de bedoeling op de a.s. feestvoor- stellingen deze gedenkboekjes naast het pro gramma te verkoopen tot den prijs van slechts 35 cents, teneinde het onder bereik te hrengen van een ieder, die in „Utile dulei" belangstelt. Mandolineclub O. N. Deze club zal op 28 Oct. a.s., des avonds 8 uur, onder leiding van den dir. B. Hakkert, in het, gebouw Musis Sacrum" een uitvoering geven. Het entree kost 50 ct. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen deze uitvoering van deze wel bekende club wenschen bij te wonen. Voor ver dere inlichtingen verwijzen wij naar de adver tentie van dit blad. Het 60-jarig bestaan van Orpheus. Voor de viering van het 60-jarig bestaan van. de Kon. Zangvereen. Sehied. Mannenkoor,.Or pheus" staan o.m. de volgende punten op het program Op Zondag 7 November van 2 tot 4 uur zal in de groote zaal van den R. K. Volksbondeen receptie worden gehouden. Het feesteoncert, dat de jubileeren.de ver eeniging zal geven, bevat twee belangrijke werken, n.l. „Meine Gottin" van Wilhelm Berger en „Columbus" van Heinrich Zollncr, beide met begeleiding van orkest. Als solisten zullen hieraan medewerken de Haagsche zange res Lotti Muskens— Steurs en de heeren Richard van Helvoirt Pel en Jos. Ilolthaus. In verband met de beperkte plaatsruimte in de zaal van den R. K. Volksbond zal dife con cert tweemaal gegeven worden, en wel op Woensdag 10 November, uitsluitend voor do nateurs, buitengewone leden en genoodigden, en op 11 November tegen entree. „Sinl Liduina." Het Rotterdamsch tóoiveelgezelsehap (leden van het Siut Liduina meisjespatronaat) ontving dezer dagen de uitnoodiging om het tooneelspel „Sint Liduina", dat. hier ter stede met zooveel succes is opgevoerd, te R'dam weer r,weemaal te vertoonen en wel op Donderdag 21 October en Vrij dag 22 October in het Odeon gebouw aan de. Gouvernestraat. Voor hen, die liet. Liduina-spe) van Lassooy nog niet bezochten, een welkome gelegenheid om het nu te zien. Voor hen, die zich vooraf nog van plaatskaarten willen voorzien, bestaat hiertoe de gelegenheid bij de Jong, West- Kruiskade no. 67, Rotterdam. Ook uit Venray is een uitnoodiging binnen gekomen, het spel daar ter plaatse op te voeren. Jeugdige dieveggen. Door de politie is gistermiddag ten omstreeks 2| uur in den wi kei van den goudsmid B. nan de Hoogstraat aangehouden een tweetal meisjes, die een gouden ringeltje hadden ontvreemd.Zij gaven op gedamd te zijn A. O. efl'W, S., bei den wonende te Vlaardingen, Het meisje O. bekende een gouden ringetje, ter waarde van 3 in den winkel van B. te hebben ontvreemd, toen zij quasie een ringetje te koop vroeg. Haar vriendin wist van dien diefstal af. Toen B. het ringetje vermiste,liet zij het op den grond vallen. Tijdens de overbrenging van die meisjes naar het Hoofdbureau van politie liet het meisje O. een paar nieuwe zijden dameskousen van onder haar mantel op straat vallen. Een hoofd agent, die dit zag nam die kousen in beriag. Het meisje S. bekende dat zij die kousen even te voren in een haar onbekenden winkel op de Hoogstraat, had ontvreemd, toen zij den winke lier te kennen had gegeven kousen te willen koopen. Nog bleek, dat het meisje O. 2 nieuwe gouden ringetjes aan de vingers had waarvan zij verklaarde, deze te hebben ontvreemd in 2 goudsmidwinkeïs to Vlaardingen, in gezelschap van haar vriendin. Ook hebben zij een bezoek gebracht bij den goudsmid S. aan de Hoogstraat alhier en zich gouden ringen laten voorleggen, doch hebben geen kans gezien diefstal te ple gen. Ten overvloede bekende liet meisje O. een valse he naam f.e hebben opgegeven en gaf zij op genaamd te zijn L. P. M. Procesverbaal wordt van een en ander opgemaakt waarna de meisjes ter beschikking zullen worden ge steld van dc politie te Vlaardingen. Besmettelijke ziekten. In den afgeloopen week is ter gemeente-secre tarie aangifte gedaan van 4 gevallen van rood vonk. Volksbadliuis. Op 15 on 16 October werden genomen 481 baden. lste Klasse kuipbaden 34, regenbaden 59, kinderbaden 1 2de Klasse kuipbaden 42, regenbaden 338, kinderbaden 7. De p o s t d li i v e n v ér. „TI et W e s- ten" hield Zondag 17 Oct. een wedvlucht vanaf Eindhoven afstand 88 K.M. De prijzen werden behaald als volgt le pr. H. Verinaat'; 2e pr. Chr. Smit.; 3e pr, J. Krou winkelciiplM. Damrne. Los 10.30. Aankomst lste duif 12.58, laatste duif 1.02. De kampioen dezer africhting is de heer J. Krou wink el. D., die Zaterdag een enveloppe met. 70 verloor heeft der politie kennis gegeven dat het geld is terugbezorgd. Het geld is gevon den door mej. M. v. d. Tas, wonende Baan 64, die het onmiddellijk na de vinding terugbracht aan het adres, dat op de enveloppe stond ver meld. D. gaf echter eerst gisteren in den namid dag na de terugbrenging kennis. Door de politie te Rotterdam is hier aangebracht de minderjarige W. II., die aldaar zwervende was aangetroffen. Hij is ter beschikking zijner ouders gesteld Eenwielrijd'erdeedgisterenmor- gen bij de politie aangifte, dat hij in de Ger- Bij guur, vochtig weder worden huid cn handen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met 3262 7 rit. Verböonstraat was aangereden door een brockwaybus, waardoor het voorwiel van zijn rijwiel was ontzet. De best uurder v&rklaarde voor de Koemarktbrug te hebben moeten wachten en, toen hem een te'eken werd gegeven dat hij kon doorrijden, het stuur naar links te hebben omgegooid om recht voor de brug te komen. Hierdoor ontstond de aanrijding, tien de wiel rijder tegelijkertijd de bus wilde passeeren. De bloemenkoopman H. v. d. K. gaf gisteren der politie kennis, dat hij in den Oostsingel een geit had opgevangen, die in die straat 2 hem toebehoorende vingerplantcn had opgevreten. De eigenaar van de geit, D. L. was bereid de aangerichte schade zijnde /1.50 te vergoeden. INGEZONDEN. Katholieke Lectuur. De zomer heeft weer afscheid van ons genomen en is voor ons de wintertijd aangebroken met zijn „lange avonden." En als onze dagtaak'is geëin digd, wordt de tijd van den langen avond in „kouten" en „lezen" doorgebracht. Vooral aan lezen worden veel uren zoek gebracht en deze uren, wanneer het „goede" lectuur is, kunnen voor ons van zoo'n Kapitale beteekenis zijn. Doch ook hier dienen wij als katholieken een zeker standpunt in ,te nemen. Niet alle lectuur is voor ons Roomschen goed. Hoevelen toch he laas zijn door het lezen van niet-Roomsche latuur op een dwaalweg gekomen of afvallig geworden. In het kiezen van gezonde lectuur hebben we dus leiding noodig en een goede leiding daarin vinden we in de katholieke lees zalen. Onze stad Schiedam mag zich verheugen in het bezit van zoo'n iristituul. Maar hoevelen zijn er, die er een gretig gebruik van maken Hoevelen zijn er, die dit instituut naar waarde weten te schatten Hoevelen zijn er, die er geen lid van zijn en als ze liet zijn, dan nog voor de laagste contributie Onze katholieke leeszaal „St. Liduina" geniet niet. die voordeden als een openbare leeszaal, waar geen R. K. voor staat. Wij katholieken hebben helaas nog die volle geloofsvrijheid niet, die ons verzekerd is bij de Grondwet van 1878 en zoo volgens. Maar wij katholieken zijn on danks dat toch na de Crondwet van 1848 en na de herstelling der hiërarchie in 1853 een kracht geworden, waarmede rekening gehouden dient te worden. En dat krachtige katholieke leven kunnen we voeden door gezonde katholieke lectuur. Vandaar dat er een kracht uitgaat van een katholieke leeszaal. Zij verricht op dat gebied in den volsten zin des woords apostolisch werk. Maar wil zij dezen arbeid met vrucht verrichten, dan moeten wij katholieken haar de middelen aan de hand doen om haar taak te ver vullen. Op dan katholieken van Schiedam steunt de leeszaal „St. Liduina" met uw offers. Wordt allen lid en dan niet voor een luttel, maar voor een flink bedrag al naar gelang uw beurs dit toelaat. En ook hier is weer goeden raad te geven, door bijv. uw lidmaatschap in termijnen af te betalen. Waar een wil is, daar is ook een wer betalen. V aar een wil is, daar is ook een weg. Beschikt onze leeszaal over de noodige midde len, dan kan ze ook meer prestoeren, meer nieu we werken aanschaffen. Dat mijn opwekkend woord door Gods zegen weerklank moge vinden is de innigste wensch van. „Blank-om-een." Gemeenteraad. Vergadering van 15 Oet. 1926. Vervolg ingekomen stukken. Van Administrateuren van het Fonds her komstig van het voormalig Oude Manhuis te Schiedam, schrijven, waarbij wordt ingezonden de rekening en verantwoording over het jaar 1925. In handen van de Commissie voor het Onder zoek der Rekeningen. Van den Commandant der Brandweer, aan bieding van het verslag van de werkzaamheden der Brandweer in de gemeente Schiedam over het jaar 1925. Kennisgeving. Van den heer J. H. Nattekaas schrijven, waarin hij met het oog op de concurrentie, protesteert tegen de voorgenomen oprichting van een filiaal van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Gorzen. Kennisgeving. Van den Centralen Ouderraad adres, waarin verzocht wordt de niotie van het raadslid, den heer E. H. van Waardenberg, betreffende aanstelling van een schoolverpleegster, in het belang van het schoolkind aan te nemen. Te voegen bij de hierover reeds ingekomen stukken. Van de al'deeling Schiedam van Volksonder wijs, den Bond van Nederlandsche onderwijzers, het Ned. Onderwijzers Genootschap en den Centralen Ouderraad adres, waarin zij met aandrang verzoeken zoo spoedig mogelijk to besluiten tot het. stichten van twee openbare bewaarscholen, één in het Westen en één in het Singelkwartier. Van den heer M. v. d. Bosch schrijven, hou dende dankbetuiging voor zijn definitieve be noeming tot leeraar in Stenografie aan den Gemeentelijken Handelsavondcurcus. Als kennisgeving. Van den heer Mr. J. H. Welcker schrijven, waarin hij mededeelt, dat hij zijn herbenoeming tot lid van het College van Curatoren, gaarne aanvaard. Kennisgeving. Van den heer M. de Regt schrijven, waarin hij onder dankbetuiging voor liet in hem ge steld vertrouwen mededeelt, zijn benoeming tot onderwijzer, in handenarbeid aan de Cen trale school van het 7e leerjaar gaarne te aan vaarden. Kennisgeving. Agenda 1. Aanbeveling van de commissie voor liet Gemeente Ziekenhuis ter benoeming van een lid gekozen uit de burgerij van hare com missie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. J. H. C. Kok. Aenbevolen worden de heeren 1. Mr. J. H. C. Kok 2. M. van Apeldoorn. De heer mr. Kok wordt herbenoemd, 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan den heer M. Wouters overeenkomstig zijn verzoek, als zoodanig ver leend eervol ontslag. Aanbevolen worden de heeren 1. E. A. Zeiand, directeur der St. Josephscholen, 2. E. Westerweld, hoofd der R. K. school aan de Warande 150. Benoemd wordt de heer Zeiand. 2bis. Aanbeveling van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs ter benoeming van 4 leden van hare Commissie ter voorzie ning in de vacatures, ontstaan door het aan mej. Th. C. van Rhijn en de heeren M. W. Wou ters, J. Ingelse en F. A. 11. van den Vaart, overeenkomstig hun daartoe gedaan verzoek, verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden a. groep Meerder jarige onderwijzers der openbare lagere scho len (vacature Mej. Th. C. van Rhijn) 1. de. heer A. Noordijk, 2. mej. A. Lankamp. b. groep meerderjarige onderwijzers der bijzondere lagere scholen (vacature, M. W. Wou ters) 1. de heer P. A. Zeiand, 2. de heer P. W. Westerveld. c. groep ouders der op een bijzonder la gere school ingeschreven leerlingen (vacature J. Ingelse) 1. de heer T. Slavenburg, 2. de heer S. Bijl. (vacature F. A. H. van der Vaart) 1. de heer W. H. Hoenderop, 2. de heer A. H. M. Melchers. Benoemd worden dc heeren A. Noordijk, P. A. Zeiand, T. Slavenburg en W. H. Hoenderop. 3. Aanbeveling van B.enW. ter benoeming van een lid der commissie van beheer der fondsen van bat voormalig Oude Manhuis in verband met de periodieke aftreding als zoodanig van dc lieer W. A. Beukers A. Jzn. Aanbevolen worden de heeren 1. A. J. Beukers A. Jzn. 2. J. A. J. Nolet. De heer Beukers wordt herbenoemd. 4. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van den heer A. Hoogerwerf als ha venloods. De heer Hoogerwerf heeft thans een jaar dienst gedaan en wordt nu definitief als zoo danig benoemd. (Wordt vervolgd). Gemengd Nieuws, Wie een put graaft voor een ander... Den laatsten tijd deden de Duitsclic kommiezen aan de Geldersche grens belangrijke aanhoudingen, waarbij ze werden geholpen door een man uit het grensplaatsje Anholt, die de rol van verklikker speelde en de kommiezen op de hoogte hield wanneer er werd gesmokkeld. Thans hebben de kommiezen dezen man zelf aangehouden toen hij bezig was een zak met tabak uit ons land naar Pruisen te smokkelen. De moordenaar aangehouden. De commissaris van politie te Heerlen, bijgestaan door den inspecteur der recherche en van den inspecteur en twee rechercheurs te Heerlerheide heeft gistermiddag in Heerlen aangehouden de 22-jarige C. de V., afkomstig uit Oost-Friesland verdacht van den moord op den 41-jarigen mijn werker V. v. V De man heeft gisterenavond voor den com missaris van politie bekend v. V. te hebben gestoken. Hij was, zoo verklaarde hij, samen met het slachtoffer van de kermis te Hoensbroek ge komen. Zij hadden toen woorden gekregen, waarbij hij door v. V. was bedreigd. Hij trok daarop een mes, waarmede hij den doodelijken steek toebracht,. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Niet veel maar toch genoeg. Op Op de Bossche veemarkt werd een vermake lijke weddenschap aangegaan. Slager W. deed op de veemarkt een bod voor een koebeest van een boer uit Veldhoven. Deze ging hierop in de verste verte niet in, dat was geen bod voor een beest, dat 700 pond haalt. „700 pond Nog niet met jouw erbij was het bescheid. Het liep zoover dat deze gewichtskwestie onder getuigen leidde tot een weddenschap Als de koe met den eigemaar 700 pond haalt, betaalt W. het dubbele van de gevraagde som, in het andere geval ontvangt de boer geen cent Begrijpelijkerwijze trok een on ander veel belangstelling, vooral toen na aankomst van de veetram het' beest naar de weeginrichting van het slachthuis werd geleid. Uitslag wegingboer 122 pond, koebeest 274 kilo, tezamen 670 pond. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DB0- Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2