fim.TTAsfts Bat's KWATIA Verven „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Bene raadselachtige verdwijning. Slechts één merk kan't beste zijn 49ste Jaargang. 'Maandag 25 October 1926 No. 14692 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postelièque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 1' 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoII.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Onderhandelingen over een concordaat tusschen Duitschland en Rome. Uit Berlijn bericht men aan „de Tel.", dat, naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" meldt, het Duitsche rijk met den Heiligen Stoel in onderhandeling zal treden over het sluiten van een concordaat. SoortgelijKe verdragen met den Heiligen Stoel, die de gemeenschappelijks rechtsaan- gelegenheden tusschen Kerk en Staat regelen, waren reeds door verschillende Duitsche landen gesloten. De rij ksregeering staat op het stand punt, dat in de nieuwe rijksgrondwet geen scheiding van Kerk en Staat heeft plaats ge vonden. Toen in het jaar 1925 het Beiersche concordaat onder sterke oppositie in den Rijks dag behandeld werd, is de meening uitgespro ken, dat het meest doelmatige systeem zou zijn, indien de verschillende Duitsche landen met den Heiligen Stoel afzonderlijke verdragen zouden sluiten en dat vervolgens deze gezamen lijke verdragen, samengevat in een algemeene rijkswet, door het rijk zouden worden goed gekeurd. Tusschen Pruisen en de Curie bestaat nog steeds een overeenkomst, die reeds in 1821 tot stand is gekomen. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen meldt men Er is zeer veel be langstelling gewekt door het adnbod, hetwelk lord Derby gedaan heeft, om op te treden als bemiddelaar in het mijngeschil. Cook, de secretaris der mijnwerkers, door persvertegenwoordigers gevraagd, of hij lord Derby zou accepteeren als bemiddelaar, zeide, dat hij lord Derby of ieder ander zou accepteeren, die een nationale regeling tot stand wilde bren gen. FRANKRIJK. De Franse h-D u i t s c h e besprekingen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Duitsche gezant te Parijs, Von Hoesch, een bezoek heeft gebracht aan Briand. Deze besprekingen én die met Berthelot, den secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken hebben ten doel de be handeling voort te zetten voor een Fransch- Duitsche toenadering. De moeilijkheid is, welke voordeelen Duitsch land Frankrijk kan aanbieden. Het voorstel betreffende de Duitsche spoor- wegobligatics is voor het oogenblik op den achtergrond geraakt in verband met de ratifi catie van de Washington-overeenkomst. Het plan is geopperd, om de mijnen in het Saargebied aan Duitschland te verkoopen. Ook is als plan naar voren gebracht, dat Frankrijk zijn algemeene Europeesche politiek zou verbeteren, door van Duitschland gaianties te vragen ten aanzien van Oost-Europa en tegen de mogelijkheid van een verbond met Oostenrijk. Een garantie betreffende Oostenrijk zou Frank rijk zeer zeker welkom zijn, doch het is twijfel- achtig, of de Quai d'Orsay het thans een geschikt oogenblik vindt om op een dergelijke garantie aan te dringen. Ten slotte zou er aan herinnerd kunnen wor den, dat de onderhandelingen over een han delsverdrag, die vele maanden lang zijn ge- 34 Het was den dokter, zooals hij vooruit ge zegd had, gelukt, de temperatuur op de ver- eischte hoogte te brengen, door zuurstof in de vlam te doen stroomen door middel van een zinken buisje, uit de kisten verkregen. Doch het zink smolt zeer snel. Doch men verving het buisje aanhoudend door een ander en het me taal ontbrak, Goddank, niet! Toen alle zuurstof-bewaarplaatsen vol waren, distelleerde de dokter het zeewater, verkregen door de kleine opening in den zijwand. Toen sloeg men vervolgens dit water om er lucht in te brengen en het diende tot drank en als reini gingsmiddel want de kleine kolonie hield er de zorgzaamste gezondheidsleer op na en de dikwijls herhaalde wasschingen met zoet water maakten het lichaam meer geschikt en speelden een groote rol in de handhaving der gezondheid. Eindelijk verkreeg de dokter ook nog zonder moeilijkheid, door de ontbinding van het water onder den invloed van zwavelzuur en zink, waterstofgas. Terwijl hij zich met zijn distelleerkolven bezighield, waren zijn gezellen volstrekt niet voerd, nog niet tot een permanente overeen komst hebben geleid. Ofschoon voor de hervatting dezer onder handelingen nog geen juiste datum vaststaat, gelooft men wel, dat voor het einde van dit jaar de onderhandelingen weder zullen beginnen. BELGIE. De stabilisatie van den franc. Lil. Parijs bericht men Uit Londen wordt gemeld, dat de besprekingen tusschen Franequi, den Belgischen minister van Financiën met de Britsche en Amerikaansche bankiers geleid heb ben tot het vaststellen van de voorwaarden eener leening tot stabilisatie van den Belgischen franc. SPANJE. Primo over het m a n i 1' e s t der bankiers. Uit Madrid bericht men Het te Barcelona ver schijnende dagblad „La Vanguardia" publiceert een door Primo de Rivera onderteekend ar tikel, waarin deze zich o.m. bezighoudt met het manifest der bankiers. Hij verklaart daar in, dat, in weerwil van de meening der onder teekenaars van het manifest, de economische oorlog zal voortduren, zoolang de valuta's niet gestabiliseerd zijn en zoolang sommige landen het dumping-stelsel zullen blijven toepassen. Slechts die volken, welke over de beste outil lage en de beste arbeiders beschikken, zullen als overwinnaars uit het strijdperk [reden. Primo is van oordeel, dat Spanje in dezen oorlog kan overwinnen, dank zij zijp landbouw. Hij is voorts van meening, dat de nationale nijverheid krachtig beschermd moet worden, opdat zij het tegen de buitenlandsche concur rentie zal kunnen opnemen. Hij verklaarde, dat de economische richtlijnen van het land in hoofd zaak de volgende zullen zijn le. bescherming der reeds in Spanje bestaande takken van nij verheid 2e. een eenvoudig en ongecompliceerd belastingstelsel, gebaseerd op de' goede trouw der bevolking 3e. stabiliteit der regeering en haar economische politiek. RUSLAND. De roode vlag wordt vervan gen door een nieuwe S o v j e t-v 1 a g. Uit Parijs meldt men, dat de „Chicago Tri bune" uit Warschau verneent, dat volgens mede- deeling van de Sovjet-legatie aldaar de roode vlag niet langer het embleem van Sovjet-Rus land zal zijn. Zij zal worden vervangen door een rood-groene vlag met gouden rand, waar op ook de hamer en de sikkel zullen voorkomen. NOORWEGEN. De gevolgen der mijnwerkers- staking. Uit Oslo bericht men Het kolentekort veroor zaakt ernstige moeilijkheden voor de Noorsche scheepvaart. De voorzitter van de Bergensche Stoomvaartmaatschappij verklaarde, dat,, wan neer zijn maatschappij geen kolen uit de regce- ringsvoorraden zou kunnen krijgen, de passa- giersdienst Bergen-Newcastle zou worden ge staakt. Eenigc plaatselijke stoomvaartmaat schappijen hebben zich reeds genoopt gezien, den dienst te beperken. G een beroep op den Volkenbo d s- r a a d. Naar aanleiding van een bericht uit Geneve, -ra- rA «g-» w.1 M.» a dat bij verwerping van het Ned.-Belgisch jpTr/ik Jt^lliSZjJr*JEjI\l I verdrag door de Nederlandsche volksvertegen woordiging, de Belgische regeering een beroep zou doen op den Volkenbondsraad, heeft de Tel. zich te Brussel gewend tot een gezagheb bende persoonlijkheid van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Deze deelde woor delijk het volgende mede „Het bedoelde bericht is van iederen grond ontbloot. Deze kwestie doet zich niet voor daar de Belgische regeering het vaste vertrou wen heeft, dat het verdrag in Nederland zal worden aangenomen zooals zulks ook in Bel gië is geschied 3353 10 ALLERLEI. Volgens een bericht uit Parijs zijn de haven arbeiders te Marseille in staking gegaan. Uit BerlijnNa afloop van een com munistische vergadering in het Westen van Berlijn had een gevecht met de politie plaats, waarbij twaalf communisten gewond werden. Ongeveer vijftig personen werden gearresteerd. Uit Batavia meldt men De gewone dienst over het jaar 1925 sluit met een voordeelig saldo van 101,500,000. Vandaag zal in de nabijheid van het plaatsje Oebisfelde de eerste spade in den grond worden gestoken voor het Mittellandkanaal. Binnenland. De partijraad. De middagzitting. In de Zaterdagmiddag voortgezette verga dering van den Partijraad der R. K. Staats partij te Utrecht hield dr. H. Moller een inlei ding over art. 177 der Indische Staatsbegrooting. Hierna sprak de voorzitter een slotwoord, waarin hij dank bracht aan de stemgerechtigde leden, aan de adviseerende leden en meer be paald aan den inleider dr. Moller, aan de deel nemers bij de besprekingen en aan de pers. Spr. zal het voorstel van dr. Moller, tot instel ling van een Katholiek Indisch Bureau aan den Partijraad voorleggen, wanneer de vergadering daarmede accoord gaat. (instemming). Een woord van afscheid richt spr. tot enkele leden van het oude bondsbestuur, die hun plaats iu de nieuwe organisatie niet meer innemen.. Hij zegt hun allen dank voor hetgeen zij in het belang der Katholieke zaak hebben gedaan en hoopt van harte dat deze vergadering mag worden beschouwd als een welgeslaagde proef, die voer verbetering vatbaar is in de toekomst. Spr. vertrouwt het volgend jaar allen hier in gezondheid te mogen terugzien en sluit na dezen wensch de vergadering met den groet „Geloofd zij Jesus Christus." Het Nederlamlsch-Bchjisehe verdrag. Een Belgisch geluid. Het ministerie van buitenlandsche zaken deed Zaterdagmiddag officieel mededeelen, dat een bericht in Nederlandsche bladen, volgens het- welk België do Nederlandsch-Belgische verdra genkwestie voor den Volkenbond zou brengen, indien het Nederlandsche parlement het Bel- gisch-Nederlandsch verdrag zou verwerpen, van allen grond ontbloot is. België, zooghiidt de verklaring verder, twijfelt er niet aan, dat het verdrag in het Nederlandsche parlement een evengoed onthaal zal vinden, als in het Belgi- sche»parlement het geval was. 3090 6 werkeloos. Uit het caoutchouclinnen sneed Hal gouët de reddingsgordels en de zakken voor de ademhaling.. Hij bezat geen naalden, maar hij had nog altijd zijn matrozenknijf, een uitstekend stalen mes, dat hij zoo scherp als een scheermes maakte, door het te wetten op een ijzeren staaf, en met behulp waarvan hij zeer handig de stof sneed, uitgespreid op het deksel van een kist. Hij was er ook in geslaagd een soort spinnewiel te vervaardigen en na twee uren lang beproefd te hebben, gelukte het hein van hennep een dik maar stevig garen te vervaardigen. Wanneer Quosé van het snijden vermoeid was, zette hij zich neer om te spinnen, hij hurkte dan op een stapel vaten en plaatste de beenen als een klee dermaker. En de twee officieren konden zich niet weer houden te lachen over den ernst, waarmede lbj dezen ee tijds vrouwelijken arbeid verrichtte. Wat George de Malher betreft, hij had de taak op zich genomen de uitgangsdeur te maken, zooals de dokter op vroolijken toon zij. Hij begon op den stalen wand een vierkant te trekken van vijftig centimeter lang en breed. Daarna stelde hij tegen het te springen gedeelte een sterken stut, bestaande uit een stuk hout, dat tegen den grond steunde, en bestemd om de drukking van het water weerstand te bieden, als de uitgevijlde stalen plaat onmachtig zou zijn haar alleen te verdragen. Daarna begon hij hij den buitengewonen arbeid, welke bestond in het vijlen langs de getrokken lijn van een voren van acht millimeter diepte. Het werk was bovenmate vermoeiend, uithoofde van de gebogen houding, welke hij aannemen moest en het gebrekkige der werktuigen. En daarna moest er nog een hinderpaal overwonnen wor den de vijlen versleten snel. Dat was een ern stig geval,want als men er niet in slagen kon de opening te maken, welke de ontploffing vervol maken moest, dan moest Vnen alle hoop laten varen. Doch de dokter wist uit het staal van de schermdegens handvatten te maken, waauloor de van .voren afgesleten vijlen achter aanschenen aan te'groeien. Van tijd tot tijd loste Quosé den kommandant af. De dokter hielp ook som- rij ds. Het werk vorderde zoo goed, dat men voorzien kon de geul Klaar te kunnen hebben voor den vastgestelden Lijd. Op zekeren dag 't was de zesde na de schipbreuk legde Quosé zijn spinrollen neer, nadat hij twee uren gesponnen had hij wendde zich tot Sergeant en zeide „Mijnheer de dokter, ik heb niets meer te doen al mijn gordels zijn gesneden mijn zak ken zijn klaar en hier heb ik een kluwen, dat driehonderd meter garen moet bevatten. Ik geloof, dat het voldoende is, heb dus do goedheid mij ander werk te geven of ik zal, zeer tot mijn spijt, genoodzaakt zijn een anderen patroon te zoeken.' Op dit oogenblik liet ook George de Malher Het conflict hij Ileeinaf. Naar wij vernemen, heeft de heer Van IJssel- steyn de directie van Ileemaf en de metaalbe werkersbonden uitgenoodigd tot een bespreking op a.s. Dinsdag. Steun aan mobilisatie-slachtoffers. In een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeert op het oogenblik een wetsont werp, houdende regeling voor de toekenning van uitkeering aan de mobilisatie-slachtoffers. Tot dusver zijn deze uitkeeringen, naar men weet, niet wettelijk geregeld en worden de gelden daartoe elk jaar ojr de begrooting van Oorlog aangevraagd. Bureau advies middenstand. Fraude? De heer P. A. II., directeur van het Bureau van Advies voor den Middenstand te 's-Hage, is, zegt de „Tel." door het bestuur dezer instelling geschorscht, onder verdenking van wanbeheer. Heden wordt een vergadering van het be stuur gehouden, waarin zal worden uitgemaakt, in hoeverre H. inderdaad schuldig is aan de handelingen, waarvan men hem verdenkt. Het schijnt een ingewikkelde zaak te zijn waarbij ook de Centrale Middenstandsbank is bet rokken. Verlofsoffieicren contra den Staat. Namens het Bureau tot invordering van te weinig betaalde tractementen enz. aan verlofs officieren, zijn Zaterdagmorgen aan het Departe ment van Oorlog aangeboden de declaraties van 999 officieren, tot een totaal bedrag van f 558.923.46. Tevens is de Staat bij deurwaarders-exjrloit ten verzoeke van de bij gemeld Bureau aange sloten officieren tot betaling van het door ieder hunner gedeclareerde bedrag aangemaand. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gevaarlijke zakenlui. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoor den surveilleerend agentm van politie iemand gillen, wat uit de richting Noordvest kwam. Op weg daarheen werd door burgers meegedeeld, dat op de Noordvest iemand was mishandeld door een persoon met één arm en een ander persoon, die beiden in de richting Damlaan waren gevlucht. Uit het onderzoek bleek, dat de manufacturenkoopman J. G. van de Hoog straat was aangevallen door twee personen, van wie en hem in het gelaat sloeg, terwijl de ander hem met een hard voorwerp op het achterhoofd trof, waardoor hij bewusteloos raakte. Daarna namen de aanranders de vlucht. Burgers hebben het werktuig vallen, waarvan hij zich bedien" de en zeide „En ik ook, waarde dokter, mijn taak is ook afgewerkt.Mijn geul heeft overal een diepte van acht millimeter." „Welnu, ik ook, zei de dokter, die gereed kwam met het vullen van eenige blikken doozen met een witachtig poeder, ik ben ook gereed. Voor twee dagen minstens hebben wij zuurstof en waterstofgas in voldoende mate om onze gordels te vullen, en ik ben juist klaar gekomen met de bereiding van de ontplofbare stof, die ons de deur zal openen. Nu blijft er dus alleen nog over onze toestellen te naaien en de naden ondoordringbaar te maken. Hier zijn voldoende naalden, die ik van gescherpt, en gehard ijzer heb gereed gemaakt. Om het ondoordringbare vernis te verkrijgen ga ik zwavelkoolstof ver vaardigen daarin zullen wij alle overschotjes, die Halgouët ter zijde heeft gelegd, alsmede eenige stukken van caoutchoucbuizen wer pen." „Daar zijn ze, zei de matroos, terwijl hij op een stapeltje snippers wees. „Goed. Daar er niet genoeg i? en wij nog) ondoordringbaar linnen hebben, zullen wij hieraan alles toevoegen, wat wij eenigszins mis sen kunnen. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1