PUBOL Schrale Lippen Ziekte en P ij n G., die een bloedende wonde aan het achter hoofd had bekomen, in diens garage binnendra gen, Na eenigszins te zijn bijgekomen is hij door de politie naar zijne woning vervoerd. Daar is geneeskundige hulp ingeroepen. G. verklaarde zelf gisteren aan de politie, dat hij Zaterdagavond met zijn Fordauto van de markt te Rotterdam was gekomen, in gezelschap van zijr 12-jarig zoontje Hij stalde zijn auto in de voormalige draakmolen en toen hij de buitendeur had dicht gedaan, bemerkte hij dat er een man achter de auto stond, die maar een arm had en die onge merkt moet zijn binnengekomen. Toen hij G. zag, vioeg hij hem of hij zijn zaak kon koopen, waarop deze ontkennend antwoord de en hem verzocht de garage te verlaten. Toen de man hieraan niet voldeed zette hij hem buiten de deur. Even later met zijn zoontje op weg naar huis zijnde, had de aanval plaats. In verband hiermede zijn gisteravond door de politie aangehouden A. van H. en B. v. d. S., beiden wonende hier. Zij ontkennen echter. Het politieonderzoek wordt voortgezet. Inbraak. Zaterdagmorgen werd door de firma Vincent der politie kennis gegeven, dat in brekers een bezoek hadden gebracht aan hare fabriek en kantoren aan den Buitenhavenweg. Het bleek, dat men de fabriek aan de achterzijde was binnengedrongen door een raam, dat stuk was. Met een vijl uit de fabriek zijn op het kantoor de bureaux opengebroken, doch geld wordt niet vermist. Dit een kistje, dat op eeo der bureaux stond, zijn pl.m, 80 sigaren weggenn- men, waarvan er 10 in de fabriek zijn terugge- gevonden. De politie stelt een onderzoek in. „Recht, plicht en orde." Met verwijzing naar de annonce in dit blad berichten wij de leden der R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde", dat de uitgeschreven vergadering op morgen, Dinsdagavond, is uit gesteld tot nader bericht. Dc sluiting van het Iridmun van de Hanze. Nadat Zondag onder de H. Mis van 7J uur de Hanzeleden gezamenlijk de H. Communie had den ontvangen, heeft 's avonds ten uur de plechtige sluiting van het triduüm plaats gehad. De zeereerw. pater Proest O.P. sprak een woord tot opwekking aan de leden. Hij maande hen aan om niet zelfstandig te blijven staan, maar zich aanéén te sluiten, zich goed te organiseeren. In de gezellige bijeenkomst, welke daarna in het verkooplokaal plaats had en welke inderdaad zeer gezellig was, sprak pater Proest nog een woord van opwekking om in het vervolg trouw de vergaderingen bij te wonen. Ook pater Ligt- hart, pastoor van de kerk van den H. Joannes de Dooper sprak de vergaderden nog even toe. Het geschenk „Orpheus." De commissie voor het „Orpheus"-geschenk schrijft ons Degenen, die zich hebben belast met de verdere uitvoering van het plan door den heer Mr. V. Sickenga geopperd, zijn zoo gelukkig geweest, daarbij de medewerking te verkrijgen van verschillende stadgenooten. Besloten werd, huis aan huis een lijst aan te bieden, waarop ieder zijn bijdrage kan vermel den. Men kan tegelijkertijd het geld afgragen aan den persoon, die de lijst ter teekening aan biedt. Deze week wordt met de inzameling begon nen. Daarom wordt bij dezen een beroep gedaan op alle Schiedamsche ingezetenen. Legt het bedrag, waarmee ge ons wilt steunen, gereed, opdat de inzameling der gelden een vlot verloop zal kunnen hebben. Geen enkele woning zal worden overgeslagen, omdat we overtuigd zijn, dat ook de kleinste beurzen bereid zullen zijn, mee te werkenaan het mooie plan. Door deze schenking aan „Orpheus" zullen We onze gemeente in het be zit stellen van een practische schulp voor zang en muziekuitvoeringen, waarvan ieder bewoner zal kunnen genieten. Helpt allen zoo gul mogelijk mee, en reeds in den aanstaanden zomer kan de schulp in gebruik genomen worden. Blijft niet in gebreke Bij de receptie van „Orpheus" op 7 November a.s. moet het bedrag er zijn. Verschillende mooie toezeggingen moch ten we reeds ontvangen. Doet ieder stadgenoot zijn plicht, dan wordt het geschenk aan „Orpheus" er een, waarop geheel Schiedam trotsch kan zijn. Onze stad zal aan andere gemeenten ten voorbeeld ge steld kunnen worden en haar naam als kunst lievende plaats zal zij ten vollo kunnen hand haven. Ieder bij voorbaat voor zijn hulp dankend. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan her Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags streng touw, portemonnaie inh. 0.52|, rijwiel plaatje, sleutel, pet, taschje, ceintuur, honden- halsband(riem), slot met sleutel. Bij vinders R. K. kerkboekje, C. Koppen hagen, L. Achterweg 38/1 witte werkkiel, J. de Jonge, Broersvest 10/11; autoband met velg, Terrein Wilton cape, C. Janson, Veenlantst.r. 24b gymschoentje, M. Geul, Heerenstr. 19 zakmes, B. v. d. Berg, Hagastr. 57 zakje inh. bril in étui, F. v. d. Graaf, N. Maasstr. 57 portemonnaie met inh., J. Gerards, Gasstr. 19 étui met schrijfbehoeften, A. Verkoeijen, Maria- str. 55a paar handschoenen, Fluijskes-, Nieuwe Haven 1 pakje ondergoed, J. Scheffers,Rijnstr. 20 kindermuts, C. Esephius, Puttershoeksche- str. 25 damesvest, J. v. d. Schalk, Oostsingel 81 missiekruis, J. Bouwer, St. Liduinastr. 38 doublé armband, J. v. d. Hammen, Schie 96 rozenkrans, A. v. d. Haven, Stationstr. 13/5 geld, H. Feelders, Warande 91 postduif, J- Aartsen, Zwartewaalschestr. 44 papieren geld, J. Penning, Louise de Colignystr. 11b duif, J. Willebrand, Mariastr. 109 ringetje, P. Mak Ged. Broersvest 58a portemonnaie met inh. H. Smit, Broersveld 153 ring met sleutels M. Vermeulen, Kortlandstr. 29motorbroek, B. Harteveld, Fabristr. 87e broche, P. Wijntjes, Rott. Dijk 51 broche, H. Vijgeboom, Weezen- buurt 40 rijwielplaatje, B. Vermaat, Brandpad 19 k. portemonnaie inh. 5 ct„ J. Scheffers, Nieuwe Haven 15collier, P. Overdevest, Heerenstr. 25/13 portemonnaie met inli., C. Deijl, Zijlstr. 28. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 et. 3351 6 concert te geven. Wij twijfelen er velen zullen van deze welkome gaarne gebruik maken. niet aan of gelegenheid De havengelden. In totaal werd aan havengeld voor zeevaart tot 1 October ontvangen 935.779 (v. j. 771.624 Dat bedrag overtreft reeds de raming van het vorig jaar 920.000 en nadert zeer dicht het voor het geheele jaar 1927 geraamde bedrag van 948.000. Gasvcrslikking. Toen gisteravond om kwart over tienen me.j. Van B. thuiskwam in haar woning Laanzicht- straat, vond zij haar 58-jarigen echtgenoot M. A. van B„ bewusteloos op een stoel in de keuken zitten. Zij riep onmiddellijk de hulp van buren in en deze waarschuwden de politie en den ge neeskundigen dienst. Terstond ra aankomst begon een verpleger zuurstof toe te dienen, doch alle pogingen bleken vergeefsch. Vermoedelijk is de man bij zijn thuiskomst langs het gasstel geloopen, waardoor de slang is losgeraakt en het gas kon uitstroomen. Verstikking is de oorzaak van zijn dood. Een autobus v heeft Zaterdagmorgen reden, staande op den an Stadsverkeer een lantaarn omverge- hoek Brouwerstraat en Willielminaplein en wel om een aanrijding te voorkomen, toen een bespannen voertuig plot seling uit de Dwarsstraat de Brouwerstraat kwam ingereden. De schade zal worden ver goed. W. L. F. uit de Hoofdstraat deed Zaterdag bij de politie aangifte, dat hij ten 4£- uur op den hoek Steenstraat en Groenelaan is aangereden door den motorrijder S„ die volgens zijne verklaring, links van den rijweg uit de Steenstraat de Groenelaan inreed. Het rij wiel van F. werd ten deele vernield. D.e politie stelt een onderzoek in. Zaterdag zijn door de politie 2 pl.m. 12-jarige meisjes aangehouden, die uit den winkel van S. aan de Lange Kerkstraat 2 rollen droptabletten hadden ontvreemd. G. M. D. van de Damlaan is Z a t e r- dagmiddag, terwijl hij op zijn rijwiel op den Dam reed, omvergeloopen, door een persoon, die wat teveel aan Bacchus had geofferd. Het achter wiel van het rijwiel werd eenigszins verbogen. De schade ad 2.50 werd vergoed. St. Barbara. Boven vernoemde vereeniging roept haar donateurs, begunstigers(sters) en leden op, tot het houden eener vergadering op Dinsdag 26 October a.s. des avonds 8 uur, gebouw Ned. R. K. Volksbond. Aller opkomst is zeer gewenscht. Brievenbus-verplaatsing. De brievenbus op de Groote Markt wordt he den van den achtergevel van het stadhuis ver plaatst naar den zijkant van de trap Zuidzijde. Verdronken Gistermorgen gaf zekere D. der politie ken nis, dat hij op de Vellevest langs den waterkant een lange en een korte jas had gevonden. Op vermoeden, dat ter plaatse iemand te water was gesprongen, is de politie terstond met dreggen is begonnen. Later deelde H. uit de Kreupel- straat aan de politie mede, dat hij te 5| uur iemand in zijn hemdsmouwen had zien loopen op de Korte Haven, gaande in de richting Lange Haven. Het dreggen is daarna gestaakt. De jassen zijn door de politie in beslag genomen. Het zijn een bruine ulster met roode ruit en een blauw geruite colbertjas. Ontrouwe penningmeester. Het bestuur van een zangvereeniging heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een gewezen penningmeester de vereeniging heeft opgelicht voor 20. Politieonderzoek wordt ingesteld. M. van D„ wonende Dam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn rijwiel is ontvreemd uit het portaal van het café van Wasman aan de G. Verboonstraat. De gebr. K. zijn gistermorgen, op hun rijwielen rijdende in de Hoofdstraat, om vergeloopen door 2 honden, die plotseling uit een pakhuis de straat oprenden. J. K. sclïeurde daarbij zijn broek, waardoor hij 7.50 schade lijdt. In den af'geloopen. nacht is in- gebroken in het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur aan het Broersveld. Pl.m. 9 wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. UIT DELI T. O p 1 i c h t e r s-p r a k t ij k. Bij de Delftsche politie kwamen den laatsten tijd klachten in over een ongeveer 55-jarige vrouw, die ook te Delit woonachtig is en die bij inkoopen in het drukke deel der stad, aan de betrokken winkeliers voorgaf, dat zij haar portemonnaie thuis had laten liggen. Zij maak te daarbij een goeden indruk, gaf haar naam en adres op en wist aldus eenige winkeliers te bewegen het door haar gekochte op crediet mee te geven, en bovendien haar enkele guldens te leen en, daar zij voorgaf nog enkele inkoopen te moeten doen. Den volgenden dag zou zij dan een en ander treffen. Zij gaf daaraan ech ter geen gevolg, ook niet toen zij aan haar wo ning werd gemaand. De politie zal trachten een einde te maken aan die oplichters-praktijk. INGEZONDEN. Winkelsluiting op R. K. feestdagen. De aanhef van het bisschoppelijk schrijven betreffende „Zondagviering van verplichte R. K. feestdagen luidt „Wij, Aartsbisschop van Utrecht en Bisschop van Haarlem meenen de in ons aartsbisdom en bisdom gevestigde ka tholieke eigenaren van bedrijven, kantoren, winkels en zaken er op te moeten wijzen, dat de bedrijfsschade, voortkomende uit de verplich ting om uitsluitend op katholieke feestdagen te sluiten, eertijds als geldige reden kon worden aangevoerd,door ontheffing van die verplichting. Zooals begrijpelijk is, bedoeld het bisschoppe lijk schrijven alléén R. K. feestdagen. Maar hoe handelen nog steeds vele R. K. win keliers op Zondagen Zij meenen mogelijk, dat voor hun het 3e ge bod niet geldt, althans zij verkoopen op Zonda gen even gemakkelijk als op de gewone werk dagen, Begrijpen zij dan niet, dat afgezien van hun kerkelijke overtreding, zij door hun handel wijze steeds een voortdurende bron van ergernis zijn, zoowel voor Roomsch-kathoFiekeB, als andersdenkenden. Iedereen voelt dat hier den Mammon hoogtij viert en is er wel eens iemand van Zondagver koop rijk of gelukkig geworden Houden wij R. K. winkeliers onze zaken op R. K. feestdagen in het bijzonder, maar op Zondagen in het algemeen gesloten, dan voldoen wij niet alleen aan den wensch onzer bisschoppen, maar ook aan onze kerkelijke leer. In verband hiermede moet als conclusie gel den Ik koop alleen bij die winkeliers, welke op de Zondagen hunne winkels gesloten houden. U, M. de R„ bij voorbaat vriendelijk dankend voor plaatsing met alle achting H. R. W. aangegeven, betreuren het, dat zij het stelsel door den Paus aangegeven niet in zijn geheel hadden overgenomen, n.l. dat de ontwapening in de verschillende landen gelijktijdig en weder zijds moet plaats hebben. De economische toestand van ons land. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de economische toestand van ons land op dit oogenblik veel te wenschen overlaat. Zij merkten op, dat land- en tuinbouw worden belemmerd in den afzet van hun producten, dat de plattelandsbevolking veel te weinig grond heeft om nieuwe krachten werkzaam te doen zijn, dat de middenstand voortdurend worstelt in den strijd om het bestaan der oprichting van steeds weer nieuwe en vaak overtollige distributiebedrijfjes, dat het jongere intellect en halfintellect in grooten getale niet in staat blijkt te zijn zich een positie te verwerven. De positie der ambtenaren. Verscheidene leden drongen aan op een her ziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. In de eerste plaats moet het technisch worden herzien, opdat het leesbaar en begrijpelijk wordt. Voorts behoort wijziging te worden gebracht in de positie van de Centrale commissie van georganiseerd overleg. De bijzondere commissie moeten worden opgeheven, de Centrale Commis sie moet in haar vroegere positie worden her steld en deze moet werkelijkoeen commissie van overleg zijnj? Wat de materieele wijzigingen betreft, drongen verscheidene leden aan op een verbetering van de positie der landsdienaren, die op maand- of weekloon werken. Naar de meening dezer leden behooren voorts die groepen van ambtenarenen en werklieden, met wie het Rijk een burgerrechte lijke arbeidsovereenkomst heeft gesloten, onder de Werking van het Bezoldigingsbesluit en de Pensioenwet te worden gebracht. Verder waren zij van meening, dat het geschil inzake de periodieke verhoogingen voor onge huwde onderwijzers en voor andere ongehuwde ambtenaren moet worden opgeheven. Sommige leden hadden bezwaar tegen de thans bestaande classificiatie. Zij wenschten een herclassificatie op grond van een door het Centraal Bureau voor de Statistiek te verstrek ken uitgebreid cijfermateriaal. De heer M. A. Schoof, coiffeur, wonende St. Liduinastraat, behaalde aan de Eerste Ned. Kap- en Knipschool te 's-Graven- hage het diploma voor onduleeren, kappen, knippen en andere tot het vak behoorende werkzaamheden. UIT ROTTERDAM. Orgelconcert in het W. B. Theater. Zaterdagmiddag 1.1. had in het W.B. Theater een concert plaats, ter kennismaking met het nieuwe, geheel gerestaureerde orgel, hetwelk bespeeld werd door den organist, Prof. M. Grobs. Daar het vorige instrument niet geheel voldeed, hetgeen vooral gebleken is bij het vertoonen van de Potemkinfilm, is tot restauratie overgegaan. Wij twijfelen er niet aan, of deze verandering is een enorme verbetering en de directie en ook het publiek zullen met het resultaat tevreden zijn Behalve orgelbespeling gaf het uitgebreide W.B. orkest, onder leiding van den Italiaanschen kapelmeester F. Delia Lena, nog eenige mooie muzikale nummers ten gehoore. De goed bezette zaal gaf een schitterend getuigenis hoezeer de muzikale krachten van het theater in den smaak van het publiek vallen. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van de directie, na eenigen tijd nogmaals een Eindverslagen. Eindverslag is uitgebracht over de hoofdstuk ken II (hooge colleges van staat), VII A (na tionale schuld), XII (onvoorziene uitgaven) en over de wet op de middelen. Gemengd Nieuws. ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapirin-tabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 3350 7 Sla ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Staatsbcgrooting voor 1927. Hoofdstuk I. (Algemeene beschouwinge n.) Verschenen is het voorloopig verslag over het eerste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1927. Besproken werden o.a. de samenstelling van het kabinet en de Troon rede desiderata, enz. Vervolgens Oorlog en Marine; ontwapening. Sommige leden, die er hun voldoening over uitspraken, dat de voorstanders van ontwape ning blijk geven te willen gaan in de richting, door Paus Benedictus XV in Augustus 1917 ONGERUSTHEID OVER EEN LOGGER. De logger VI. 25, eigendom van den reeder den heer Knoester te Scheveningen, is acht weken geleden van Vlaardingen vertrokken en nog niet teruggekeerd. Vóór den storm is het schip nog gepraaid en toen had het 22 last aan boord, zoodat vermoed kon worden, dat het spoedig thuis zou komen. Sindsdien is er niets meer van den logger vernomen. Omtrent den logger Vlaardingen 25" reeder K. J. Knoester te Scheveningen, vernemen wij nog, dat het schip reeds acht weken op zee vertoeft, dat voor dezen tijd van het jaar on gewoon lang is. Het komt echter wel eens voor, dat loggers nog langer op zee blij ven- Zoo is er thans nog een andere Scheveningsche logger, die reeds negen weken weg is. Maar daar maant men zich niet zoo ongerust over, omdat andere loggers de wegblijvers gesig naleerd hebben, zooals ook met dezen Sche- veningschen logger het geval is. De „Vlaardingen 25" is evenwel in de laatste weken door geen enkel visschersvaartuig op Doggersbank opgemerkt. Alleen was bekend, gelijk wij reeds berichten, dat het schip voor den storm reeds zeer veel haring had gevangen en daarom wel spoedig op de terugreis zou gaan. De reeder Knoester heeft in alle visschers- havens geinformeerd, of binnengekomen log gers iets gerapporteerd hebben over de „Vlaar dingen 25." Tot nog toe zijn er alleen de vrij belangrijke verklaringen van den Scheveningschen schipper aie met zijn logger op Doggersbank lag dat hij tijdens den storm van Zondagmorgen 10 dezer, omstreeks halfelf, een zwarten logger heeft zien vergaan en in de diepte verdwijnen, zonder eenig spoor na t^ laten. Eerst heeft men gedacht, dat het de logger „Theodoor" zou zijn geweest, doch gebleken is, dat deze reeds vroeger, omstreeks halfzes is vergaan. Het signalement, dat de Scheveningsche schip per van den verganen logger gat, is vrijwel vaag, Alleen komt overeen met de „Vlaardingen 25" dat het schip zwart is. Gasverslikking. 3 d o o d e n. Te Alkmaar zijn heden op een klein boven huis in de St. Jacobstraat drie lijken gevonden, n.l. van de veertigjarige weduwe Mantel, haar veerlienjarigen zoon en een zekeren Klarenbeek- Weduwe Mantel was juist Zaterdagavond verhuisd uit een steeg in het Klein-Nieuwland en Klarenbeek had haar helpen verhuizen. De lijken lagen, geheel gekleed, op den vloer terwijl de bedden onbeslapen waren. De doodsoorzaak is vermoedelijk gasverstik- king ten gevolge van een lek in de gasleiding- Justitie en politie stellen een onderzoek in. Door den trein gegrepen. Gister morgen om vier uur is de 47-jarige hoofdcon ducteur H. v. d. M., toen hij, uit de stations wachtkamer komende, het emplacement wilde oversteken, door een locomotief gegrepen en onmiddelijk gedood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy ni etteruggegeve n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2