DE WINTER NADERT. Nu de laatste mooie dagen van September en begin October bijna weer vergeten zijn, de eerste herfststormen de boomen nebben ontbladerd, nu koude en regen ons dagelijks bedreigen en alles op den naderenden winter wijst, nu winlei- kleeren en kachels te voorschijn genaaid worden en een ieder zich tracht te wapenen voor de aan staande wintermaanden, nu achten wij het met van belang ontbloot onze lezers te wijzen op de lastige ongemakken van ons grillig en vochtig' klimaat, zooals koude vatten, mliuenza, rheu- niat-ische pijnen en wat de winter ons nog meer hrengen kan. Het is bijna vanzelfsprekend, waar de lucht in ons laag gelegen land zoo'n hoog vochtgehalte heeft en weergesteldheid en temperatuur zoo dikwijls wijzigen, dat bijna iedereen, vooral in het najaar en in den winter, meermalen koude vat. Op zichzelf genomen is verkouden zijn met erg, wij zijn het helaas maar al* te dikwijls. Erger is het wanneer men een gevatte koude niet be strijdt, denkende dat deze vanzelf wel overgaat. Hoewel dit in sommige gevallen waar mag zijn, mogen we toch niet vergeten dat veie pijnlijke en lastige ongemakken door koude vattenkunnen ontstaan. Wij noemen b.v. pijnen in spieren en gewrichten, aangezichtspijnen, koorts, influenza en griep. Deze zijn meestal van voorbijgaanden aard en, mits men zijn gezondheid en de natuur te hulp komt en het goede geneesmiddel kiest, in enkele dagen genezen. Doch ook ernstiger kwalen, zooals rheumatiek, ischias en soortge lijke ziekten ontstaan vaak doordat men een gevatte koude verwaarloosd heeft. Statistieken wijzen uit, dat door gevatte koude en hare ge- Volgen, jaarlijks millioenen guldens aan ziekte dagen verloren gaan. Het zou ons te ver voeren hiervan thans alle details weer te geven, het is dan ook enkel onze bedoeling, nu de winter voor de deur staat, in het algemeen belang te waar schuwen tegen de gevolgen van koude en vocht. De wetenschap bezit vele middelen om boven vermelde ziekten en ongemakken te bestrijden en te genezen. Onder deze wenschen wij de aan dacht te vestigen op Mijnliardt's Sanapirin- tabletten. Reeds jaren worden deze door hare genezende en pijnstillende werking terecht aanbevolen. Bovendien zijn Sanapirin-tabletten een product van vaderlandschen bodem en is het onbetwist baar vastgesteld, dat Nederlandsche genees middelen tot de beste belmoren welke wij kennen. Wanneer wij daar nog aan toevoegen, dat Sana pirin-tabletten uit dezelfde pharmaceutisclie fabriek afkomstig zijn waar ook Purol, het be kende middel voor genezing en verfraaiing der huid, wordt gemaakt en de fabricatie onder toezicht van een apotheker geschiedt, dan kun nen wij onzen lezers veilig aanraden het volgende rijmpje te onthouden en zoo nöodig in toepassing te brengen Laat bij gevatte koude en pijn Sanapirin Uw helper zijn Ht slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Brand in een Trappistenklooster. Een zeer zware brand heeft Zaterdag de voorraadschuren en stallingen van het klooster van de paters Trappisten te Lilpost bij Echt nagenoeg geheel in asch gelegd. De schade bedraagt ca. f 100.000. ERNSTIGE AARDBEVING IN ARMENlë. Uit New-York meldt men Een kabel-tele gram uit Erivan aan de Amerikaansche steun organisatie voor het Nabije Oosten meldt, dat honderden inenschen gedood zijn en duizenden gewond bij een aardbeving welke Zaterdag in Armenië heeft plaats gehad. Nader wordt nog gemeld, dat de aardbeving m den avpnd van den 22slen en ook Zaterdag werd waargenomen. Zij is de hevigste, welke ooit in dit gebied werd geconstateerd. Ook te Batoem werden Zaterdag om 11 uur schokken waargenomen. Nader bericht men Het telegram, dat het Amerikaansche bureau voor de ondersteuning van Armeniërs heeft ontvangen, spreekt van oen groote aardbeving, welke in het bijzonder Armenia's hoofdstad Erivan heeft geteisterd. In laatstgenoemde stad duurde de aardbeving 20 minuten. Een Reuter-bericht uit Moskou meldt nader Vreeselijke bijzonderheden over de aardbeving m Armenië. De ramp heeft nog grooter uit breiding gehad dan eerst gemeld werd. De aardbeving begon gisteren om 7 uur 40 en Vooral werd getroffen Leninakan, hef vroegere Alexandropel en het district van dien naam. Te Leninakan en omstreken zouden 3000 men- schen gedood zijn en vele duizenden gewond. Ongeveer de helft der gebouwen van Leninakan E vernield. Verscheidene dorpen in de humt zijn geheel verwoest. De telegrafische verbin dingen tusschen Leninakan en Erivan zijn ver broken. Een kostbaar h a n d je. Een typistetje nit Wichita, een Amerikaansch stadje heeft ePn ongeluk met haar hand gehad, een tweetal vingers verloren, en eischt nu van haar patroon een schadevergoeding van 627.487 dollar, ofte wel een goede anderhalf millioen gulden. Is't niet wat duur Brand in het krankzinnige n-g e- sticht. Uit Brussel wordt gemeld dat, Za terdagmiddag 4 uur brand uitbrak in den hou ten dakstoel van een der paviljoens, waaruit bet krankzinnigengesticht te Doornik is samen gesteld. Naar men gelooft was kortsluiting de oor zaak. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat van het geheelc paviljoen van 100 meter lengte en 10 meter breedte wel dra enkel de muren over waren. Er was geen voldoende bluschwater aanwezig. De krank zinnigen konden allen gered worden. Laatste Berichten. Weerbericht. VerwachtingMatige tot krachtige Zuide lijke tot Westelijke windmeest zwaar be wolkt of betrokken waarschijnlijk regenbuien aanvankelijk iets zachter. WISSELKOERSEN TE ROITERDAM. 22 Oct. 25 Oct. Londén 12.12s/8 12.121/, Berlijn -5949 -5946 Parijs - 7 57 - 7.66 België- 7 08 6.961/2 Zwitserland 48 26 - 48 25 Amerika - 2.501/g - 2.507i8 Weenen -35.35 - 35 32l,2 Kopenhagen - 66 50 - 66 47lja Stockholm66 88 66 65 Oslo 62.10 - 61 971/2 Madrid 38,- 38. Milaan 10.90 1125 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 22 Oct. 25 Oct. Lenden /12 12Va ƒ12.12»/, Berlijn - 59 48 59 47 Parijs - 7 57x/2 - 7.441/, Brussel - 7.071/s - 6.951/, Zwitserland - 48 28 - 48.27 Weenen 35 30 - 35.30 Kopenhagen - 66.55 66 .50 Stockholm - 66 89 - 66.85 Oslo -61.90 - 62 20 New-York - 2.50 - 2 50 Telegrammen, DEMONSTRATIE VAN 200000 SPOORWEGARBEIDERS. PARIJS, 25 Oct. [draadloos) 200.000 spoor wegarbeiders hebben in geheel Frankrijk ge demonstreerd tegen de onvoldoende Iconen. BESPREKINGEN OVER HET MANDAAT VAN PAUL BONCOUR. PARIJS, 25 Oct. (draadloos) De raad voor de socialistische federatie voor het departement van de Seine, heeft besprekingen gevoerd over het mandaat van Paul Boncóur in den Volken bond. Een motie, over handhaving van Bon- cour's mandaat, verkreeg 1480 stemmen, ter wijl op een motie, waarin diens onmiddellijke aftreding geëischt werd, 212 stemmen werden uitgebracht. COOK IS ZONDAG HET SPREKEN VÉR BODEN. LONDEN, 25 Oct. (draadloos) Vier verga deringen, welke door Cook gister zouden worden toegesproken, zijn door den minister van bin- nenlandsche zaken verboden. Naar vernomen wordt zal dit spreekverbod slechts voor Zondag gelden. AMERIKAANSCHE ANTIPATHIE TEGEN HET BANKIERS-MANIFEST. WASHINGTON, 25 Oct. (draadloos) Naar gemeld wordt, is men van oordeel, dat het ban kiers-manifest de Amerikaansche welvaart be dreigt. Dc Amerikaansche onderteekenaars heb ben de Amerikaansche politiek en welvaart 'voor een inhoudloos plan opgeofferd. Het mani fest wil de Europeesche, doch ook de Ameri kaansche douanekwesties regelen. LOONKWESTIES IN FRANKRIJK. PARIJS, 25 Oct. (draadloos) De Fransche ambtenarenorganisaties zijn gister in vergade ringen bijeengekomen, teneinde de loonkwesfie te bespreken. Een totale herziening der salaris sen zal worden geëischt. steeds alle onheil. W. Jurgens speelt keurig op de reclitshalfpiaats en zet z'a voorhoede steeds aan 't werk. Dan weer een snelle H.-D.V.S. aan val. Thans is 't v. d. Griend zelf, die doelpunt met een hard schot. 30. De rechterwing van Nept. is een doorloopend gevaar voor de H.-D.Y .S.'ers. Gelukkig dat Nept. over geen schutters beschik te zooals H.-D.V.S. ze heeft, anders hadden ze zeker tegengescoort. Rust 30. Na de hervatting gaat H.-D.V.S. er van den aftrap gelijk van door en van Es lost #en kei op doel, die de keeper onvoldoende verwerkte. Van der Griend was er snel bij en bracht den standop 40. Nept. werkt hard om tenminste eens te kunnen tegenscoren, maar door slecht schieten gelukt 't hen niet. Als Scheffers met een flinke trap Boon aan 't werk zet, rent deze langs de lijn, zwenkt een beetje naar binnen en zet dan hoog en scherp voor doel. De bal verdwijnt over de verwonderde keeper heen in 't net 50. Dan komt Nept. aan een tegenpuntje. De rechts binnen lost een scho.f op doel. Smoor laat den bal gaan voor Deen, die zich op.de doellijn heeft opgesteld en Deen laat 't omgekeerd aan Smoor over. Op die manier verdween de bal juist in 't net. 51. Dan gooit H.-D.V.S. er nog een schopje op. Scheffers krijgt den bal te pakken en geeft een keihard schot, dat de keeper maar terhalve kan stoppen. Weer is v. d. Griend er als de kippen bij om er dankbaar van te profi- teeren. 61. Even voor 't einde probeert van Es 't ook nog eens. Hij draait om een paar spelers heen en heeft dan den bal voor zich uit. Z'n ge weldig hard schot verdwijnt net onder de lat in 't net. Een juweeltje van een goal. Een voor zet van J. Nolet kopt Scheffers rakelings over en dan is het einde daar. 71 Scheidsrechter Visser leidde op zeer goede wijze deze prettige wedstrijd. Bij Nept. waren de linksback, keeper en rechterwing goed. Bij H.-D.V.S. speelden allen een goede wedstrijd. SPORT. De Voetbaluitslagen. Afd. I. Ie k 1 a s s e. DordrechtD.F.C. 't Gooi 64. Haarlem R.G.H.Stormvogels 16. Den Haag II.V.V.Blauw-Wit Amsterdam: AjaxV.U.C. 11. Rotterdam: Sparta—Excelsior 22. Afd. II. Ie klasse. Rotterdam: Feye- noord—H.B.S. 6—2. Leiden A.S.G.—TT.F.C. 44. UtrechtU.V.YZ.F.G. 11. Hilversum: HilversumV.O.G. 2— 2. Amsterdam De Spar taan— E.D.O. 3-1. 2 e KlasseA. Den Haag V.I.O.S.—8.V.V. I—4. Schiedam: H.-D.V.S.—Neptunus 7—1. Res. 2e klasse A. Rotterdam: Excels. IIH.D.G.S. II 40. B. Schiedam S.V.V. II St. Hooger II 22. Res. 3eklasseB. MaassluisV.S.L. II— H.D.V.S. III 3—2.. Vios—S.V.V. 1—4. Gelukkig heeft S.V.V. zich al weer hersteld na haar nederlaag van verleden week. Met een zeer onvolledig team; A. Feelders, Vermaal Huyskes en van 't Zelfde ontbreken, hebben de S.V.Y.'ers na feilen strijd de puntjes naar hier gebracht. Bij S.V.Y doen thans v. d. Most weer mee en verder Versteeg Jr. en Mastenbroek. Vios heeft 2 invallers. Na den aftrap is Vios direct in de meerderheid en ze bestoken 't S.V.V. doel, zonder echter 't net te kunnen vinden. Dan komen echter de gasten in 't offensief en de Vios verdediging krijgt handen vol werk. Vios krijgt een vrijenschop te nemen op den randvan 't beruchte gebied. Met een formidable schot doelpunt de Vios-spil daaruit. Even daarna maakt Bronneman ecu goed doelpunt, dat de referee echter annuleert. Vlak voor de rust heeft Y. d. Most succes als hij 't met een ver schot probeert. Rust 11. i Direct na de hervatting pakt S.V.V. fanatiek dan en is sterk in de meerderheid. Lang echter duurt dit niet, daar Vios zich wondervlug weet ije herstellen en S.V.V. een flink antwoord geeft. Beide achterhoeden zijiT goed op dreef eu hóewei niet op de juiste manier, ze weten toch hun ge^ bied schoon te houden. Als de keeper vanVios den bal slécht afwerkt, weet J. Versteeg hiervan te profitecren en schiet hard in 12. Spoedig hierna krijgt Bronneman, na een goede aanval den bal toegespeeld en weet de voorsprong met een goed schot te vergrooten 1-3. Vios zet er alles op en gaat haar opstelling wijzigen, wat een negatief resultaat heeft. S.V.V. blijft steeds gevaarlijK, maar de Vios doelman is op z'n post en keert alles. Circa 5 minuten voor 't einde heeft Bronneman succes, als hij ëen mooien voorzet ineens ink op tl4.Met dezen stand komt het einde. De overwinning was vol komen verdiend. De leiding was goed. De in vallers van S.V.V. verdienen allen een pluim voor hun enthousiast werd. 't Is echter te hopen, dat de reserves van S.V.V 1I met meer noodig zullen blijken in dc volgende wedstrijden, 't Was van dezen keer maar een zwakke broeder, die de kous op den kop kreeg. R o 11. Voetbal b o n d. Gusto I—D.L.V.S. 11—2, D.H.S. II—Siod III 0—0. S.V.V. IV—D.C.L. II N.D. Gusto II— Hollandiaan II 1—1. Demos II— R.D.M. III N.D. Ursus HI—D.E.Z.V. II 1—6. H.-D.V.S.Neptunes 7—1. In e.,n zeer snel gespeelden wedstrijd hebben onze blauw-witte stadgenooten over 't R'dam- sche Nept. gezegevierd. H.-D.V.S. is geheel vol ledig. In 't begin zitten de R'dammers steeds op 't H.-D.V.S. doel en ze bezorgen de Schie- damsohe supporters eenige benauwde oogen- blikken- Dan komt H.-D.V.S. er beter in en men krijgt eenige goede aanvallen te zien. Eenige flinke schoten weet dekeepervan Nept. tekeeren. Na een fraaie aanval van rechts beland de bal bij J. v. d. Griend, die op listige wijze doorgeeft aan P. Scheffers. Deze bedenkt zich niet lang en schiet zuiver in de uiterste hoek 10. Even later herhaalt zich hetzelfde spelletje. V. d. Griend passeert thans door naar van Es, die ontzettend hard er 20 van maakt. Eens geeft N. Boon vanaf de achterlijn naar P. Scheffers. De keeper stopt echter 't harde schot. Nept. zit onderwijl ook niet stil, maar Deen en de Bruin voorkomen land, schitterend genoemd mag worden, is hoofd zakelijk te danken aan de dames-senioren- afdeeling, die het grootste gedeelte der prijzen binnenhaalde. In 't geheel maakten 128 Excelsiorleden den tocht mede. De regeling was keurig verzorgd en onder de talrijke junioren, meisjes en jongens, heerschte een vroolijke stemming. De junioren vertrokken 8.15 uit Schiedam. In Gouda werd de Hoogmis bijgewoond, waar voor in de kerk plaatsen gereserveerd waren. Daarna werd in café-restaurant „Harmonie" een lunch gebruikt en vingen de wedstrijden aan. Na den wedstrijd vereenigden zij zich weder in de „Harmonie" waar het vroolijk toeging. Met den trein van 7.15 vertrokken zij weder ui.t Gouda. De dames en heeren welke zich met de leiding hadden belast komt voorzeker een woord van lof toe voor de keurige regeling. De senioren vereenigden zich na afloop der prijsuitreiking aan een diner, waar, .zooals begrijpelijk een zeer opgewekte stemming heerschte. Er werden door bestuursleden, lee raren e.a. hartelijke woorden van dank en geluk- wensch gesproken. Na afloop van het diner bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en veel te spoedig was het tijd om te vertrekken. Het is ongetwijfeld voor Excelsior een buiten gewone succesdag geweest. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat Excelsior de allerhoogste prijs behaald heeft, zijnde de eere-prijs voor het beste gemiddelde behaald door vereenigingen zoowel binnen als buiten het Bisdom. Verder werden behaald le Prijs Heeren Senioren, groepen van 6, wedstrijdoefeningen. le Prijs (wisselprijs D.H.G.B.) Dames Senio ren, wedstrijdoefeningen. le Prijs (wisselprijs Kring) Dames Senioren, wedstrijdoefeningen. 2e Prijs (na loting met den le prijs) Dames Senioren, eigen gekozen werk. 2e Prijs, Dames Senioren, wedstrijdoefenin gen, groepen van 12. 3e Prijs, Heeren Senioren, eigen gekozen werk. 4e Prijs, Dames Junioren, 2-kamp. 7e Prijs, Dames Junioren, 2-kamp. Dit succes is niet alleen voor het bestuur, doch vooral voor de leeraren J. Simons, P. Simons en Th. Kreuger een groote voldoening geweest. De prijzen zullen in het sigarenmagazijn van den heer C. Janse worden geëtaleerd. Burgerlijke Staud. Geboren: Oct. 22. Herman, z.v. H. Rosen- dahl en E. Maan, v. Leeuwenhoeckstr. 23. Anna, d.v. P. van der Velden en A. Meijer, Schie. Overleden Oct22. J. C. Mulder, oud 81 j., Wed. B. G. Kleinekoort, Westvest. Excelsior II— H.-D.V.S. II 4—0. Met een Zeer gehavend elftal werd aan het Toepad van Excelsior verloren. Na den aftrap is H.-D.V.S. direct sterker en ziet het er naai uit, dat ze wel kunnen winnen. Maar 't geknoei voor* 't, doel doet deze veronderstelling te niet gaan. Geen schutter is er en alzoo moeten de goals wel uitblijven. Excelsior komt ook stevig' opzetten. Een kogel ketst van de lat weer 't veld in. Tot aan de rust blijft do stand, zooals ze begonnen zijn. Na de thee beginnen de R'dam- mers met overdonderend aan te vallen en al spoedig hebben ze succes wanneer de rechts binnen langs de uitloopende keeper in 't net schiet. 10. Wanneer W. Brounts hands maakt krijgen de gastheeren een penalty toegewezen, die ze weten te benutten. 2-0. De H.-D.V.S. aanvallen zijn ongevaarlijk en de verdediging der gastheeren zuiveren steeds met forsche trappen hun terrein. Hazer gaat het eens alleen probeeren, doch zijn schot gaat naast. Excelsior weet nog tweemaal Hodes te passeeren. Met 40 voor de R'dammers komt 't einde. In 't veld deden de partijen niets voor elkaar onder. Excelsior. De groote bondsturnwedstrijden, welke gis teren te Gouda plaatsvonden, zijn voor Excelsior een buitengewoon en ongedacht succes geworden. Niet minder dan 9 prijzen werden behaald, w.o. 3 eerste, 3 tweede, 1 vierde en 1 zevende prijs benevens 1 eereprijs. Bovendien behaalden de dames senioren voor eigen gekozen werk precies evenveel punten met Achilles (A'dam). Bij loCing kreeg Achilles de le en onze stadge nooten de 2e prijs. Het succes dat, gezien de uiterst zware con currentie van vereenigingen uit het geheele Scheepvaart, Hoog water te Hoek van Holland. 25 Oct. v.m, 4.41 n.m 4 57. 26 Oct. v.ra. 5 24 n.m. 5.42. 27 Oct. v.m. G.13 n.m. 6 33. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 22 Oct. Aangekomen s.s. Wil- helmina, van Plymouth. s.s. Bage, van Santos via Antwerpen in de Wilhelminahaven. s.s. Ivari, van Nordenham op stroom aan boei 12. s.s. Sisto, van Odda. Eng. zeesleepboot Sea man, van Huil en 6 Engelsche stoomtrawlers, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhel minahaven. s.s. Baltmor, met papierhout van Riga. SCHIEDAM, 22 Oct. Vertrokken s.s. Lys, naar Cork. HARBURG, 22 Oct. Vertrokken s.s. Auda city, met olie naar Schiedam. SABANG, 15 Oct. Vertrokken s.s. Oostkerk, met olie naar Schiedam. s.s. Mentor, met, olie naarSchiedam. SCHIEDAM, 24 Oct. Aangekomen Eng. s.s. Audacity, kapt. K. U. Winkel, van Harburg met olie voor N. V. Schieveem aan de Wilhel minahaven. s.s. Baltmor, met papierhout van Riga aan den steiger Oosterhaven. s.s. Sisto, van Olda. s.s. Johannes Maersk, van Susa en 4 Eng. stoomtrawlers, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. s.s. Presenté, ledig van Londen. Deensch s.s. Gerda, ledig van Londen aan boei 10 op stroom. SCHIEDAM, 23 Oct. Vertrokken s.s. Lucy, ledig naar Riga. s.s. Duquesa, naar Buenos- Ayres. s.s. Emelie Maersk, naar Hampton Roads. s.s. Zwarte Zee, naar Bilbao. Handelsberichten, Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 25 Oct. Officieele notecring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 25 Oct. Men noteert voer Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Speeüngvereeniging". Heden 2.30 per ketel. ROTTERDAM, 25 Oct. Ter veemarkt werden heden aangevoerd 374 verre runderen 151 vette kalveren 1446 sch. of lamm. 845 varkens. Vette koeien 46494143—-30 o2i os sen 454135 kalv. 87|9072i75 572 buitenl. sch. 1924 lamm. 14 18 varkens 35—36.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3