DAGBLAD W&GB9 SCHtmBAM EÊFS GMSmEÊOEH* FEUILLETQÜ. Eene raedselachiiye verdwijning. 49ste Jaargang. Woensdag 27 October 1926. No. 14694 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ct». Posiehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitt 200 f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. hij verlies van een band, voet of oog f De verzekeringwordt gewaarborgd door 200 bij dood f 200 bij verlies van een deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo P. GILL1SSE om vergunning tot op lichting van een drogerij van sigaren in het pand Vellevest 6a, kadaster SectieA. No. 746 en 2o. de DRUKKERIJ GEBR. STEENS om vergunning tot oprichting van een boek- en handelsdrukkerij in het pand Overschiesche- straat 74, kadaster Sectie 1, No. 1398, met 4 electromotoren van resp 33/t, 1, I en 1 P. K*., drijvende 2 snel en 2 degelpersen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 10 November 1926, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet? tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lich ten. Schiedam, 27 October 1926. Buitenlandse!* Nieuws. DUITSCHLAND. Over de ontwapening van Duitschland. Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, zal de Gezantenraad het aan de intergealüeerde militaire controle commissie overlaten, opmerkingen tot het Duit- sche Rijksweerministerie te richten in verband met Duitschlands 'tekortkomingen in zake de ontwapening. Dit geschiedt, omdat men scherpe nota's van den Gezantenraad wil vermijden. Genoemde correspondent meent te weten, dat Frankrijk daaróm bezwaren oppert tegen het veranderen van de geallieerde controle in Volkenbondseontröle, omdat het daarvan een verslapping van het toezicht ducht. Frankrijks bezwaren zouden slechts verdwijnen, als lo. de geallieerden een overgroote meerderheid zouden krijgen in de Volkenbond^contröle- commissie 2o. het onderzoek vaker en regel matiger zou geschieden dan men zich tot dusver gedacht heeft3o. het onderzoek in de gede militariseerde Rijnzone scherper is dan in overig Duitschland en 4o. de Volkenbondsraad de bevoegdheid zou krijgen om bij meerderheid van stemmen sancties op te leggen tegen schen ding der Duitsche verplichtingen. Regeet ingsbe middeling bij het loon conflict van den Rijn. Uit Bochum meldt men, dat de Duitsche rijksminister van Arbeid in het loonconflict bij de Rijnscheepvaart*bemiddelend heeft in gegrepen en vertegenwoordigers van beide par tijen te Bellijn ontboden. In Rijnscheepvaartkringen verwacht men, dat het conflict ten gevolge hiervan zal worden bijgelegd, zoodat het gevaar van een staking zou zijn afgewend. ENGELAND. De mijnwerkers en Cook. Uit Londen meldt men De minister van Bin- nenlandsche Zaken verklaarde in het Lagerhuis met betrekking tot het optreden van Cook, dat het moeilijk valt, een vervolging van Cook achterwege te doen blijven, terwijl lagere func tionarissen wél vervolgd worden. De regeering zou er zeker slechts ongaarne toe overgaan, de mijnwerkers federatie te be- rooven van Cook's raad en steun. Tot dusver is het nog niet noodig geoordeeld, Cook te ver volgen en de minister hoopte, dat het ook later niet noodig zou blijken. De regeering streeft er naar, zoo zeide hij, het aantal vervolgingen te beperken tot een minimum en het verhitten der gemoederen te vermijden. Uit Londen wordt aan „de Tel." gemeld Het verbieden var Cook's redevoeringen in het Cannock Chasedistrict heeft de uitwerking ge had, die Cook daarvan verwachtte. Hij zeide namelijk, toen hij Zaterdag het meetingsterrein onder politiegeleide verliet: „Iets beters had den zij niet kunnen bedenken Inderdaad is de verontwaardiging onder de mijnwerkers in dit district, die tot nu toe op goeden voet met de politie hebben gestaan, zóó groot, dat veel minder werklieden aan het werk zijn gegaan. Er bestaat evenwel geen officieel verbod tegen vergaderen, zoodat Cook Maandag weer naar Cannock Chase is vertrok ken in de hoop, zich de voor hem gunstige omstandigheden ten nutte te kunnen maken. Inmiddels heeft het hoofd der politie in York shire heden een vergadering verboden, waarin de voorzitter der mijnwerkersfederatie, Her- bert Smith, het woord zou voeren. Over het geheele land is het aantal mijnwer kers, dat sedert Zaterdag aan het werk is ge gaan, met 5000 gestegen en bedraagt thans to taal 246.383 man. Uit Durham meldt men, dat tweeduizend mijnwerkers met steenen hebben geworpen naar politiebeambten, die honderd werkwillige mijnwerkers escorteerden. 36 En ik weet het niet, of het door het leed komt, dat ik ondervonden heb, maar ik gevoel iets, dat op vermoeidheid gelijkt. „Als ge een hartsterking naamt „Neen, dank u. Het zal wel overgaan, als ik eenige schreden gedaan heb." „Sergeant, ik smeek u, zei George, wees kal mer Zoek bedaard gij zult vinden, ik ben er zeker van." „Maar ge ziet toch wel, dat ik kalm ben," antwoordde de dokter op afgebeten toon. Hij stampte met den voet op den vloer. George en Halgouët zagen elkaar met onge rustheid aan. Sergeant hervatte zijn wandeling. Van tijd tot tijd haalde luj een zakboekje voor den dag, waarin eenige oude aanteekeningen stonden. Hij hoopte, men weet niet door welk onmogelijk toeval, eenige aanwijzing reeds lang geleden opgenomen en opgeschreven in dit boekje, dat hem nooit verliet te vinden. Iedere maal stak hij het weer in den zak, haalde het er vervolgens weer uit, als vreesde hij, eenige bladzijden over het hoofd gezien te heb ben. Eensklaps stond hij stil, bracht de hand aan het voorhoofd en wankelde. Halgouët, die zich juist aan zijn zijde bevond, had nog BELGIE. De op goud gebaseerde B e 1 g.a-e e n h e i d. Tot de besluiten die koning Albert van België met betrekking tot, de stabilisatie van den Bel gischen franc heeft geteekend, behoort er een waarbij een op goud gebaseerden munteenheid de Belga, wordt ingevoerd. Deze Belga zou de berekeningseenheid zijn voor het verkeer met het buitenland en vijl' gestabiliseerde francs waard zijn. In den officieelcn tekst, te vinden in het Staatsblad, vinden wij een nadere omschrijving van het nieuwe begrip. Art. 8 van het stabili- satiedecreet dat zegt, dat de wisselkoers van den Belgischen franc tegenover het buitenland is specie, goud of zilver, of in gouddeviezen, eveneens de Belga als grondslag voor haar be rekeningen nemen. Ook hier wordt de Belga dus in plaats van den franc de regelingseenheid. Noteeiing van den Belgischen franc onder een anderen vorm dan in veelvouden van vijf (Belga) is verboden. Art. 9 van het decreet zegt dan, dat als de Nationale Bank ertoe mocht overgaan, biljet ten, in Belga luidende, uit te geven, deze bil jetten tevens het bedrag in francs (dus het vijfvoud) zullen vermelden. Biljetten die al leen in francs luiden de „oude" biljetten dus zullen steeds tegen zulke „nieuwe" biljet ten inwisselbaar zijn, met inachtneming van de verhoudingéén Belga—5 francs. Op het ou gen blik komt er dus geen nieuwe Belgische munt, genaamd Belga, de Belga is uitsluitend rekeningseenheid. Op het oogenblik komt er blijkbaar ook nog geen bankpapier, in Belga luidende, maar de Nationale Bank kan tot uitgifte van zulk pa pier overgaan. FRANKRIJK. De arbeidsmethodes bij het Fransche ministerie van Oorlog eischen verbetering. Uit Parijs meldt men Generaal Hellot., oud inspecteur-generaal van de genie, heeft in de „Figaro" scherpe critiek uitgeoefend op het ministerie van Oorlog. De generaal zegt, dat thans minder werk wordt verricht dan in 1870, hoewel er toen ter tijd de helft minder ambte naren waren. Het huidige systeem van werken deugt niet en er is groote vereenvoudiging noodig. Franqui over Frank r ij k s voor- beieidingen tot stabilisatie. Minister Francqui deelde in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Agence Economique et Financiére" mede met betrek king tot de stabilisatie over den toestand, dat de toestand in Frankrijk, volgens hem, op het oogenblik zeer gunstig schijnt en het feit, dat België het eerst met zijn stabilisatie gereed is, moet alleen worden toegeschreven aan het feit, dat beide landen niet even ver waren met hun voorbereidende maatregelen. Op de vraag of de stabilisatie in Frankrijk tegen een anderen koers dan dien in België geen moeilijkheden in den weg zou leggen aan het welslagen der operaties in de beide landen, antwoordde de minister ontkennend. OOSTENRIJK. Een regeeringsaanbod aan de Oostenrijksche ambtenaren verworpen. Uit Weenen bericht men De Commissie van 25 der Oostenrijksche Bondsambtenaren en het bestuur der Technische Unie hebben in een gistermorgen gehouden gemeenschappelijke zit ting besloten, een eergisteren door de regeering gedaan aanbod als niet voldoende te verwerpen. De gevolgen van de mij n- wer kersstaking. Uit Weenen meldt men Er begint een veront rustende schaarschte aan huisbrand te komen, die reeds tot onwettige prijsopdrijving aanlei ding heeft gegeven. De regeering heeft de be langhebbende partijen tot een vergadering uitgenooaigd om maatregelen te nemen tegen het gevaar van een tekort in den komenden winter. juist den tijd hem in zijn armen op te vangen. Door den kommandant geholpen, strekte hij hem uit op een der legeisteden, waar zij hun korte rust namen. „Ach mijn God, zei de Betagner, mijn God, arme brave man, wat is hem overkomen George voelde hem den pols. Hij was een weinig geneesheer, zooals alle menscherdie in overheid gesteld zijn en wier betrekking het meebrengt, dat zij dikwijls met de mannen der wetenschap in aanraking komen. „De pols is een weinig zwak, zeide hij, maar regelmatig. Ik geloof, dat het niets te beteeke- nen zal hebben. Waar is de zakinstrumentko- ker „Hierzoo." George opende hem, nam er een klein fleschje met ether uit en liet dit zijn vriend inademen. Tegelijkertijd goot Halgouët hem eenige drup pels brandewijn tusschen de opeengeklemde tanden door. Het uitwerksel volgde snel. Na verloop van vijf minuten opende Sergeant de oogen. Hij bleef nog een oogenblik versuft lig gen en zei daarna: „Ha 't is mijn beurt om de wacht te betrek ken 1 Gij hebt moeite gehad om mij wakker te krijgen niet waar Ik was in zwaren slaap ge dompeld Ik heb hoofdpijn." „Wilt ge nog niet een weinig rust nemen „Neen, neen, 't is mijn beurtMaar ter zake, hernam Sergeant die langzamerhand het gebruik zijner rede terugkreeg, ik sliep niet RUSLAND. Zinowjef moet weg. Uit Riga meldt men, dat bij het besluit van Stalin en andere landen van het Politieke Bureau om Zinowjef uit de communistische internatio nale te verwijderen, zich een moeilijkheid voor deed, doordat Zinowjef indertijd door het vijfde congres van de communistische internationale als voorzitter werd herkozen. De communistische leiders omzeilden deze moeilijkheid door een „verklaring" op te stel len, die de vertegenwoordigers van de commu nistische partijen in Duitschland, Frankrijk, Engeland, Cechoslovakije, Italië, Amerika, In- dië, Peizië en Japan aan het centrale comité van de communistische partij aanboden. Gisteren is het uitvoerend comité van de communistische internationale bijeengekomen en heeft het de verklaring geaccepteerd, zoo dat op deze wijze Zinowjef uit de internatio nale was gezet. Er zijn thans drie vice-voorzitters namelijk de Rus Boekliarin, de Duitscher Tölmann en de Franschman Semar. Boekharin heeft de meeste kans tot opvolger van Zinowjef te worden gekozen, maar er is ook een streven, dat de benoeming van een niet-Rus wenscht. Het part ij-c ongres geopend in het Kremlin. Uit Moskou bericht men Het congres van de al-Russische communistische partij is gister in het Kremlin geopend. De 817 gedelegeerden, die het congres bijwonen, kozen met algemeene stemmen het presidium, dat uit 37 leden be staat. Hiertoe behooren o.m. Stalin, Rykof, Boekharin, Molotof, Tomski, Kalinin, Woros- jilof en Koeibisjef. Het eerste verslag omtrent den internationalen toestand werd door Boek harin uitgebracht. DENEMARKEN. De gevolgen van de Engelsche M ij n werkersstaking. Uit Kopenhagen meldt men In verband met de pogingen om regelingen te treffen aangaande de brandstoffen-voorraden in Denemarken, ge durende de voortduring van de moeilijke situ atie op de internationale kolenmarkt, tengevolge van de mijnwerkersstaking in Engeland, heeft het Deensche ministerie van Handel Zaterdag een conferentie gehouden met vertegenwoordi gers der voornaamste industrieele organisaties, groote verbruikers en importeurs. Het ministerie heeft thans bevel gegeven, dat op 27 October een lijst moet worden opgesteld van alle voor raden kolen, cokes, briketten, welke de tien ton te boven gaan en in het bezit zijn van handelaais, coöperaties en dergelijke organisaties, verschil lende industrieën etc. Hierbij moet ook melding worden gemaakt van de hoeveelheden, die zich nog onderweg bevinden. OOST-INDIE. De N i e u w-G u i n e a expeditie door P a p o e a's aangevallen. Uit Batavia meldt men, dat een 200-tal Pa poea's een transport Dajaks van de Ned.-Amerik- Expeditie in Nieuw-Guinca met pijlen beschoot, zoodat het genoodzaakt was terug te trekken. Een volgende tocht kon ongestoord geschieden. ALLERLEI. Uit Berlijn meldt men De luitenant-gene raal Heye, de nieuwe chef der legerleiding, heeft Maandag zijn ambt aanvaard, nadat hij door den Rijkspresident was ontvangen. Uit Berlijn De Pruisische staatsinkom sten hebben van April tot September een defi cit aangewezen van 665 millioen. Uit Londen De stoomvaart-maatschap pij te Bergen heeft zooveel regeeringskolen ont vangen, dat zij den dienst naar Newcastle tot het begin van het volgend jaar kan handhaven. Uit Beyroeth wordt bericht Ten Oosten van Kissouch is een deel van een bende aange- ik ben bewusteloos neergevallen. Is bet niet dom ,,'t Komt door het afbeulen uwer hersenen, het aanhoudend onderzoek, de afgrijselijke pogingen, welke gij van heden morgen af in het werk hebt gesteld, mijn arme kameraad." „Ja en daarna de teleurstelling. Maar het gaat beter. Een weinig water, om mijn slapen te verkoelen en alles zal weer bij het oude zijn." Terwijl Halgouët hem een schotel water bracht, zette de dokter zich neder. „Maar wat ruik ik hier toch vroeg hij eens klaps „Ether. Wij hebben u dat laten inademen." „Ha, ja, 't is waar Maar mijn vrienden mijn vrienden De dokter sprong plotseling op zijn oogen stonden verwilderd. „Wat, dokter wat riepen Jan en George, opnieuw verschrikt, uit. „Mijn vrienden, ether lost ook caoutchouc op De drie mannen omhelsden elkander op krachtige wijze, terwijl de tranen in hunne oogen stonden. „Gij ziet wel, zei George, dat God ons niet verlaatMaar gij moet weer geheel en al op uw verhaal komen, mijn vriend, wij kunnen u niet missen" „Ha, ik ben weder geheel en al de oude. De vreugde is het heilzaamste van alle middelent mijn kinderen" „Pardon, mijnheer de dokter, zei Jan met ongerustheidmaar, ziet u, wij hebben niet veel ether." „Ik weet het, mijn brave maar, voor de ether, heb ik iets anders en dezen keer ben ik er zeker van. Geef mij alkohol, zwavelzuur Goed. Breng me nu gebluschte kalk. Ik heb eigenlijk zand noodig, om een bad te maken, maar daar ik het niet heb, zullen wij maar kaïk nemen.. Daar is het. En laat nu zuurstof door de alkoholvlam stroomen. Binnen 48 uren verlaten wij de Sirius I" Twee dagen later waren de laatste toebereid selen gemaakt. Er bleef niets anders over dan de ontploffing voor te bereiden. Men maakte van alles, wat de waterdichte afdeeling aan kisten, planken en vaten inhield een soort van verschansing rondom het te springen stuk wand. Tegen het uitgevijlde vierkant bevestigde de dokter de patroon, zoo gesteld en aangebracht, dat de gevolgen niet al te ontzettend waren. De ontsteking moest door een schok voortgebracht worden. Om den schok te verkrijgen, had men een zware massa aan een touwtje opgehangen, waaraan een lont eindigde. (Worcll vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1