LOUIS DOBBELMANN Hand wondjes PUROL werk moeten verrichten, ontvangen hiervan schriftelijk bericht. Het zevende leerjaar. De minister van onderwijs heelt naar het „(Jtr. Dgd." meldt aan de inspecteurs voor het lager onderwijs opgedragen te onderzoeken welke scholen wel en welke niet een zevende leerjaar hebben en eventueel, voor welke scho len bij invoering een lokaal zou moeten worden aangebouwd. Het tollen-vraagstuk. De Minister van Waterstaat verklaarde gis teren in de Tweede Kamer, dat hij hoopte de noodige medewerking te zullen verkrijgen, om spoedig een ontwerp in te dienen, waarbij een begin wordt gemaakt met de opheffing der tollen. De Bioscoopwet. Naar „Het Volk" verneemt, wordt binnen kort, waarschijnlijk te Amsterdam, een verga dering gehouden van de Vereeniging van ge meentelijke en particuliere Bioscoopcommissies in Nederland. In deze vergadering zal aan de orde worcen gesteld het rapport, uitgebracht door de in de algemeene vergadering van dit jaar benoemde commissie, die in opdracht had de wenschen der Vereeniging te formuleeren voor wat de uitvoering van de Bioscoopwet betreft. Naar men ter oore komt, heeft de commissie zich in haar rapport grootendeels bij de reeds thans beoefende praktijk aangesloten. Zoo is zij wat de Rijksfilmkeuring betreft van oordeel, dat waar de tegenwoordigekeuring door particulieren in het algemeen geen reden tot klagen heeft gegeven, het gewenscht is ook de in te stellen Rijkskeuringscommissie niet te doen bestaan uit ambtenaren, maar evenzeer uit particulieren. De Gijselaar's aftreden. In de vergadering van den Raad van Leiden bracht het oudste raadslid, het door den burge meester aangevraagde ontslag ter sprake. Niet alleen de raadsleden, maar de gansche gemeente, zeide spr., is door deze aanvrage ontsteld. Maar de reden kennende, hebben wij dit besluit echter te eerbiedigen. Spr. hoopte, dat het Jhr. De Gijselaar in zijn nu gedeeltelijk ambteloos leven goed moge gaan en dat zijn gezondheid weder moge verbeteren. (Applaus). De voorzitter, die zeer geroerd was, zeide, dat hij tegen het besluit om ontslag te vragen heeft opgezien, maar dat hij voelde, dat het er toch van komen moest. Hij gaat Leiden met, leedwezen verlaten. De ex-burgemeester van St. Philipsland. Zooals men weet, heeft de burgemeester van St. Philipsland, de heer N., tegen I October ontslag moeten nemen, omdat minder oir- bare dingen aan het licht waren gekomen. Volgens de „Tel." is in een vergadering «van de vereeniging „Het Groene Kruis" medegedeeld, dat de heer N. ook als voorzitter daarvan din gen zou hebben gedaan, die niet door den beugel konden. O.m. zou hij provisie hebben ontvangen van aaukoopen voor de vereeniging. Sla ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag27 October. Besloten wordt de behandeling van het Belgisch verdrag Vrijdag om 1 uur te beginnen en aangekondigde interpellaties eventueel voort te zetten na de redevoeringen in eer sten termijn over het verdrag Aan de orde is de voortzetting van de be handeling van de wegenbelasting. Minister de Geer zet uiteen, dat de staat optreedt als bankier tegenover het fonds, dat rente zal hebben te betalen aan den staat. De afschaffing van de rijwielbelasting zou de vlot heid van den bankier schaden. De minister zal voorstellen het tarief voor vracht-auto's te brengen van 10 op 6 en dat van autobus sen van 12.50 op 8. Voorts zal de regeering voorstellen haar bevoegdheid te geven van vrijstellingen. Minister van derVegte maakt nog eeni- ge opmerkingen en betoogt dat de grondslag (gewicht van den wagen) de juiste is. Hij hoopt medewerking te kunnen vinden ten einde spoe dig in te dienen een voorstel om een begin te maken met het einde van de tollen. Een wegen- raad acht spr. overbodig en remmend. Een aparten wegendienst is evenmin noodig. Alles wordt geregeld in het district wegentechniek van het departement, dat wel contact moet houden met de maatschappij, een contact, dat den minister hindert in zijn werk. Minister de Geer antwoordt, dat ook de wielrijders door deze wet zullen profiteeren van betere wegen, door den aanleg van ver harde en aparte rijwielpaden. Het kan zaak zijn, de rijwielbelasting nog eens nader te be zien, maar spr. kan hieromtrent niets toe zeggen. De motie Hiemstra. betreffende de afschaffing der rijwiel belasting, wordt verworpen met 47 tegen 28 stemmen. Verder worden nog beraadslagingen gehouden over verschillende amendementen. Stads- en Gewestelijk Nienws. De bouw van het nieuwe R. K. Ziekenhuis. Vanmorgen hebben we inlichtingen inge wonnen over den bouw van het Ziekenhuis. De werkzaamheden gaan gelukkig voorspoedig. De kozijnen zijn reeds gesteld. Eerst wordt de achterbouw, d.w.z. het klooster met operatie zalen en kapel afgemaakt. Men hoopt echter, dat het dak an dit gedeelte over ongeveer 3 weken gespant zal zijn. Daarna komt het voorgebouw waarvan men nu druk bezig is met de muren aan het optrekken, aan de beurt. Zooals gezegd, gaat alles voorspoedig, op de trap na is het betonwerk gereed. Waarschijnlijk zal binnen 14 dagen met de werkzaamheden aan het, electrisch licht en met de centrale verwarming worden aangevangen door den adviseerenden ingenieur. In Januari wordt het terrein omrasterd en de tuin beplant, terwijl ongeveer midden Juni het bouwwerk geheel gereed zal zijn. Volgens deskundigen op verplcgingsgebied is het een gunstig en gericf-lijk feit, dat het zie kenhuis geen verdiepingen heeft. Daar alles op den beganen grond ligt, zal er geen vervoer langs trappen noodig zijn en kan b.v. ook het eten van de keuken (welke zich in een aparten hoek van het gebouw bevindt, vanwege het dóórdringen van etens-geuren in de zalen) door wagentjes naar de verschillende deelen van het ziekenhuis vervoerd worden. Nog moet worden opgemerkt, dat het bestuur voornemens is na verlooj! van tijd zijvleugels te laten bouwen, waarin mannen- en vrouwen zalen zullen komen, daar in het nu te bouwen deel eigenlijk geen zalen, maar klasse-kamers zullen worden ingericht. Tenslotte kunnen we nog mededeelen, dat we van bevoegde zijde hebben vernomen, dat Woensdag 10 November de eerste steen-legging zal plaats vinden door den HoogEerw. Heer deken A. J. C. Schraag. Katholiek Leven." Met het oog op de feestelijkheden in de di verse kerken is er morgenavond geen vergade ring. Vrijdag 5 November komt kapelaan L. Beune ons spreken over het leekenapostolaat. Met, zoo'n onderwerp zal de zaal dien avond te klein zijn. Nog is het tijd voor nieuwe leden om zich bij het bestuur aan te melden. Zaterdagmiddag 6 November le excursie, n.l. een bezoek aan de klompenmakerij van den heer J. de Kwant. Alle verdere bijzonderheden ter vergadering. II. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het bestuur van de R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek „St. Liduina", Lange Haven 92, maakt bekend, dat op Maandag 1 November a.s., het, feest van Allerheiligen, de leeszaal en de bibliotheek gesloten zullen zijn. In den afgeloopen nacht he fa- ben inbrekers een bezoek gehracht, aan het houten walkantoor der firma Varekamp, staande aan den Buitenhavenweg, Door verbreking van een ruit is men binnengekomen. Uit het kan toor zelf wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. UIT ROTTERDAM. Een Havenziekenhuis. Het vroegere hotel Continental te Rotterdam wordt havenziekenhuis, voor behandeling eri studie van tropische en scheepsziekten. B. en W. van Rotterdam hebben het op vijzelen van de Willemsbrug aanbesteed. Paradijsvogels. De diergaarde is, naar de directeur dr. K. Kuiper mededeelt, verrijkt met twee mooie, kerngezonde exemplaren van den grooten Pa radijsvogel, Paradisea apoda, de drager van de beroemde veeren. In de eerste groote kooi rechts bij den ingang van het vogelhuis zijn deze beide heeren,-of liever heer en jongeheer, gehuisvest. Het overbrengen dezer vogels is een zeldzaam heid en het slagen daarvan mag met nadruk toegeschreven worden aan de zorgen en de jarenlange ervaring van kapt. Ter Marsch van den Rott. Lloyd, onder wiens hoede de reis naar het kille Noorden gemaakt werd. Melkprijsverhooging. Zooals wij reeds meldde»,, hebben de melk veehouders in Zuid-Holland een melkprijsver hooging gevraagd van een cent per liter. In een vergadering van de ondernemingen, welke Vrijdagmiddag hier ter stede gehouden wordt, zal daarover een beslissing worden ge nomen. In de kringen der ondernemingen is men al gemeen van oordeel dat vastgehouden moet worden aan den ouden melkijrs, welke geba seerd is op een grondprijs van negen cent per liter. Men gelooft echter niet, dat het hier ter stede tot een melkoorlog zal komen, zooals Amsterdam die gekend heeft. Actie Duitseli Rijnvaart-personeel. In verband met de actie van het Duitsche Rijnvaartpersoneel vernemen wij, dat de I-lol-, landsche Rijnschippers bij een eventueel conflict niet met hun schepen naar Duitschland zullen varen om daar kolentransporten te halen. Van een algeheele solidariteits-staking in de Neder- landsche Rijnhavens zal echter geen sprake zijn. Nader wordt nog gemeld Naar het secretari aat van de Internationale Transportarbeiders- federatie meedeelt, hebben de bij hen aange sloten organisaties van Duitsche binnenscheep- vaart-personeelen alle maatregelen getroffen om de gevraagde loonsverhooging van 10 pet. door middel van een stakingsbeweging ingewil ligd te krijgen en zijn er reeds vertrouwens lieden van de Duitsche organisatie naar Neder land vertrokken, teneinde tot een volledige nederlegging van den arbeid op de Duitsche Rijnschepen te geraken. Den laatsten tijd werden te Rotterdam herhaaldelijk bestellingen per telefoon gedaan Wf geeft uithoudingsvermogen en voorkomt een droge keel. BZK onderscheidt zich door den verfrisschen- den pittigen smaak en de langdurige stevigheid in den mond. Juist door de zuinigheid in het gebririk is BZK het voordeeligste. ROTTERDAM. Wordt vervolgd. bij winkeliers, handelaars, schoorsteenvegers, "begrafenisondernemers enz enz. voor bepaalde adressen opdrachten uit te voeren en hiervoor te disponeeren aan andere adressen. De vrouwenstem, die deze opdrachten ge'eft, klinkt kordaat en beschaafd. De bestellingen worden uitgevoerd voor zoover dat mogelijk is, want schoorsteenvegers en doodkistenmakers worden, geweigerd ter wijl degenen, wien zulk een buitenkasje ge beurt valt, niet hoeft te betalen en den onbe kenden gever zegent. Daartegenover vertikken anderen het, om te betalen voor goederen die ze nooit ontvingen, of waarvan ze niets afweten. De winkeliers worden dan boos, doch daar de lefefoon gedul dig is en de stem zelf geen of een valsch adres opgaf, is er voor hen verder ook niets aan te doen. Lijn 14. Met ingang van Maandag 1 November zal de dienst van lijn 14 als volgt worden gewijzigd De wagens rukken uit, 6.406.507.-7.47 v.m. in de richting Centraal Station en om 6.456.557.57.45 v.m. in de richting Hil- ligersfaerg. Van 8 tot 9 uur v.m. en van 12 uur 's mor gens tot 8 uur n.m. wordt om de minuut ge reden en op de overige uren een 10 minuten dienst. De laatste tram vertrekt van Centraal Station naar Llillegersberg en van Hillegersberg naar Centraal Station 12 uur 's nachts. De wagens rukken in van Centraal Station en van Hillegersberg naar remise Kootschkade (Hillegersberg) om 12.1012.20—12.30 's nachts. UIT OVERSCIIIE. Groote bouwplannen. Op verzoek van een combinatie van grond eigenaren en bouwondernemers heeft het ar chitectenbureau Granpré Moliere, Verhagen en Kok, alhier, een teekening gemaakt voor een tuinstad aan den nieuwen hoofdweg Rotterdam- Den Haag onder Overschie. De plannen zijn grootsch van opzet. Zij om vatten vele straten en bouwblokken, ruimte biedende aan 10.000 woningen. Tevens zijn sportvelden en speelparken bij het complex ontworpen. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met morgen vonden een begrafenisondernemer en een familielid van de omgekomen vrouw bij een nader onderzoek in het huis, waar de gas- verstikking heeft plaats gehad, het vermiste geldkistje in een kist bij de steenkolen. De ver miste papieren weiden daarin ook gevonden, zoodat thans het raadsel is opgelost. Een pseud o-religieus. Den laatsten tijd komt het in de Zuidelijke provinciën her haaldelijk voor dat men, speculeerend op de godsdienstige gevoelens der bevolking, zich langs allerlei slinksche wegen in het bezit tracht te stellen van geld. Dit gebeurde dezer dagen in een der Zeeuwsch-Vlaamsche plaatsen, waar bij een wagenmaker iemand zich aanmeldde als broeder B. uit St. Nicolaas (B). Hij moest naar Ter Neuzen om betalingen te doen, doch onderweg was hem zijn valies ontstolen. De rest begrijpt men. De wagenmaker voldeed aan het verzoek en gaf hem het geld, temeer daar B. zeide het te zullen terugzenden, zoodra hij weer in 't gesticht was. Wat echter op zich liet wachten het geleende geld. De wagenmaker ging na eenige dagen op onderzoek, en toen bleek, dat B. reeds geruimen tijd uit het ge sticht was verwijderd. De pseudo-religieus, die reeds velen op dezelfde manier geld had afgetroggeld, was den laatsten tijd nachtpor tier in een Brusselsch hotel. Hij is door de po litie in arrest gesteld. Nieuwe Fokker vliegboot. Gister is op het Buiten-Y te Amsterdam een nieuw type Fokker vliegboot door den test- pilot" der N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek. ir. J. C. Crasé, met succes ingevlogen. Doos 30-60-90 ct. Gemengd Nieuws. A u t o-o ngeluk. Eergistermorgen is tus- schen Dinslaken en Kirschhellem een met 6 personnel! bezette vrachtauto van een Neder landsche firma bij het uitwijken tegen een zi geunerwagen opgereden. Van de inzittenden van den auto zijn er 4 ernstig gewond, van wie een levensgevaarlijk. Het geldkistje teiecht. Gister- Een veelbelovende. Te Beverwijk werd dezer dagen een 16-jarige jongmensch gearresteerd, die zich aan een reeks oplichtingen had schuldig gemaakt. Bij het door de politie ingestelde onderzoek kwam althans aan het licht, dat hij het vak op intensieve wijze had beoefend. Te Beverwijk maakte hij achtereen volgens negen, te Velsen drie slachtoffers onder de winkeliers. Alle mogelijke artikelen, welke hij maar los wist te krijgen, werden onmiddel lijk verkocht, of, wanneer de transacties niet vlot tot stand kwamen, beleend. Hij bezocht daartoe zelfs de banken van leening te Amster dam. Alkmaar en Leiden. In beleeningsbriefjes dreef hij weer een aparte negotie. De opbrengst van een en ander gebruikte hij om er van uit te gaan. Twee opkoopers liepen eveneens tegen de lamp, toen Ijet zaakje ontdekt werd. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt wegens heling en wegens het niet inschrijven der opgekochte goederen in het daarvoor bestemd register. De veelbelovende jongeman is ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Haarlem. Hoog water. Te Roermond is de Maas de laatste 24 uur 32 c.M. gewassen. Op verschil lende plaatsen is ze reeds buiten de oevers. De Nijmeegsche kermis blijft. De gemeenteraad te Nijmegen heeft gistermid dag beraadslaagd over een voorstel van de 'jbïée/i&i ..«„ntilllgSr 3369—112 3374-9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2