DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* 49ste Jaargang. Vrijdag 29 October 1926, No. 14696 Bnreau i KOEMARIKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummera 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheel© invaliditeitf g@g dnim; f 60 bij verlies van ©en wijsvinger? f 15 bij verlies van eiken anderen vln®eg„ Advartantilm 1—-5 regek f 1.78, slks rags! daarboven 35 e nt, 3 naai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedaelingen 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk edverieeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een band, voet o! oog I 210 bij doodf 100 b^j verlies van een Deverzekering wordt gewaarborgd door da N ..Moll. Algem.Verg. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij bun besluit van 28 October 1926 de verzoeken van a. L. GROENEWEG om vergunning tot op richting van een steenhouwerij in een houten loods, staande op het terrein aan de Heeren straat 41/1, kadaster Sectie B no. 2998 en b. J. F. OSTERMEIER, om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het hakken, rooken en koken van vleeschwaren in het pand Groenelaan 31, kadaster Sectie M no. 2627, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een ge- haktmachine, verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 29 October 1926. Sta ten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag28 October. Aan de orde is de voortzetting van de behan deling van de wegenbelasting. De heer E b e 1 s (V. D.) verdedigt het amen dement om de opbrengst der rijwielbelasting buiten het wegenfonds te houden. De heer Hiemstra (S. D.) wijst er op, dat rijwielen al zoo onbillijk belast zijn, dat de op brengst der rijwielbelasting gelijk is aan de op brengst der belasting op alle autobussen en au to's tezamen. Spr. kondigt een motie aan om de rijwiel belasting te verlagen van 3 tot 1.50. De Mi nister van Financiën staat op het standpunt, dat de rijwielbelasting een essentieel deel van het wegenfonds vormt. Hij houdt daarom vast, aan liet '2e lid van art. 39. Het is echter geenszins de bedoeling voor 1930 de mogelijkheid van verlaging uit te sluiten. In particulieren kring heeft spr. de hoop reeds uitgesproken, dat de rij wiel belasting tot f 2 verlaagd kan worden. Spr. geeft den beer Hiem stra in overweging zijn motie in te trekken, omdat het voor spr. een scherpere prikkel zal zijn de mogelijkheid van verlaging te onderzoe ken indien er geen motie wordt aangenomen. De heer Hiemstra trekt zijn motie in. De heer v. Rijckevorsêl (R. K.) merkt op, dat er tusschen de regeering en sommige provinciale besturen verschil van meening schijnt te h, staan over de secundaire wegen. Spr. vraagt of dc regeering inderdaad wil aansturen op be perkte provinciale wegenretten. De Minister van Waterstaat, de heer v. d. Vegte, antwoordt den heer van Rij- ckevorsel, dat onder secundaire wegen in de provincie de doorgaande verbindingswegen wor den verstaan, wat in het land de rijks wegen zijn. Dit brengt mee, dat het secundaire wegennet beperkt wordt gehouden in het be lang der verbetering van primaire en secundaiie wegen. Na vele andere discussies wordt dc vergade ring verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Binnenland. Naar Rome en Assisie. Wij vernemen uit goede bron, dat de Centrale Reiskas van het R. K. Werkliedenverbond erin geslaagd is, tegen buitengewoon lagen prijs (nog geen ƒ200) een twaalfdaagsche reis naar Italië te organiseeren, welke prijs bij gebruik maken van 3e klas nog tot 150 zal worden teruggebracht. Binnen enkele dagen zullen omtrent een en ander nadere, definitieve be richten verschijnen en prospectussen worden verkrijgbaar gesteld bij den Secretaris, denHeer A. Pordon, Vlasakkerweg 60 te Amersfoort. De leiding is in goede handen en wij twij felen niet of een groot aantal Katholieken zal van deze goedKoope gelegenheid gebruik maken. De volgende plaatsen zullen worden bezocht Florence, Alverna, Asisië, Padua, Venetië, Milaan, Lucerne, terwijl de afscheidslunch te Keulen plaats heeft. Overigens wachte men de nadere berichten af. Agitatie het voornaamste. Het orgaan van den modernen Fabrieks- arbeidersbond spreekt er zijn voldoening over uit, dat Stenhuis, de krachtige en energieke voorzitter, de man met groote agitatorische bekwaamheden, ook verder als voorzitter aan het N.V.V. leiding en richting zal geven. We onderstreepten slechts één woord, schrijft de „Rolt.", omdat Stenhuis als agitator groote bekwaamheid bezit, daarom is hij dus de ge schikte voorzitter, volgens den schrijver in genoemd orgaan. Dat wil dus zeggen, dat het Voornaamste werk van de socialistische vak beweging het verrichten van agitatie, van on rust zou zijn. Niet opbouwende, reformeerende arbeid. Dè grootste aanbeveling voor een voor zitter van die beweging behoort te zijn, dat hij een bekwaam agitator is dat hij onrust kan ver wekken in de wereld van den arbeid. Gelukkig heeft de christelijke vakbeweging ander en hooger ideaal. Geen agitatie en onrust maar opbouwenden arbeid, die gericht is oji rust en vrede in het bedrijf wenscht zij. Toe passing van recht en gerechtigheid in de ver houding tusschen de verschillende maatschap pelijke groepen. 15. KL Bakkerspatroonsbond. Gisteren vergaderde te Utrecht het Centraal Bestuur van den Ned. Bakkerspatroonsbond, gevormd door het hoofdbestuur en de gedele geerden der al'dedingen. Namens den Ned. R. K. Middenstandsbond waren de heeren Dr. J. van Beurden, Mr. J. G. A. M. van Kollenberg Hubar en Chris Jansen op deze vergadering aanwezig. Met algemeene stemmen, waaronder mede de stemmen der afdeelingen Amsterdam en Arnhem, die eerder het voornemen hadden te kennen gegeven het lidmaatschap van den na tional en bond op te zeggen werd besloten aan den Ned. R.K. Middenstandsbond op te dragen cene dusdanige reorganisatie van den katho lieken bakkersbond voor te bereiden, dat daarin zor.der zakelijk bezwaar door alle R. K. Bakkers kan worden plaats genomen. In verband hiermede werden een tweetal hoofdbestuursvacatures niet aangevuld. Kerknieuws. De leeftijd der missionarissen. Zooals bekend, leven de boodschappers van het geloof in vele missies niet lang, namelijk waar het klimaat ongezond is en geen doktoren of geneeskundige inrichtingen aanwezig zijn. Dat echter bij rationeele gezondheidsvoor zorgen ook de missionarissen lang kunnen leven, bewijst een missietabel uit de Jezuitenmissic van Kiang-nan in China, terwijl tusschen 1842 en 1852 de gemiddeldel eeftij cl der missionaris sen. in deze missie slechts 38 jaar en negen maan den was, steeg dit gemiddelde getal in den laat- sten tijd tot 57 jaar en acht maanden. De missionaris Leveille kwam op zijn 34ste jaar naar China en de doktoren gaven hem nau welijks een jaar leven in de moeite-volle werk zaamheden van de Missie, in waarheid leefde hij echter nog vijftig jaar in de Chmeesche missie en arbeidde rustig voort tot aan het einde van zijn leven. Onder de missionarissen van Europeesche afkomst in de Missie van Kiang-nan waren er in 1922 zes priesters van over de 80 jaar oud en 30 over de 70. Vier leef den meer dan vijftig jaar in China en 20 meer dan veertig jaar. Daarentegen bereisden 11 nog niet hun dertigste levensjaar en 25 stierven voor ze twee jaar in de missie hadden door gebracht. De Kardinaal-legaat Bonzano werd in Chicago door een katholiek oogarts, Dr. J. I. Lucey, behandeld. Nu bood de beroemde opticus zich aan naar Rome te reizen en den H. Vader zelf te behandelen. Zijn aanbod werd aanvaard. Daarbij is het interessant, dat de brillenglazen voor den H. Vader volgens een huistraditie steeds uit Ierland geleverd werden. Reeds twefc admiralen der Japansche vloot zijn heden katholiek Admiraal Yamamoto en de vici-adiniraal Saito, die eerst voor drie jaar katholiek werd. - Admiraal V amamoto behoort tct de vooraan staande katholieke leeken van het verre Oosten. Het eucharistisch congres in 1930. Men verzekert, dat mgr. Heylen, de bisschop van Namen en voorzitter van de internationale cn eucharistische congressen den wensch uit gedrukt heeft het congres van 1930, mede ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Belgische onafhankelijkheid, te Brussel te zien houden. Er blijkt veel kans te bestaan, dat deze wensch zal worden ingewilligd. SPORT. De crisis in den N. W. R. Naar wij vernemen heeft de heer Th. C. P. M. Kolfschoten te Edam aan het bestuur van den N. W. B. bericht, dat hij met ingang van 1 November a.s. zijne functie als voorzitter neerlegt. Verwacht wordt, dat het geheeie bestuur en bloc zal aftreden. Billardwedstrijd Drost Prof.P. Bol. De gisterenavond gespeelde Billardwedstrijd DrostP. Bol in café Promenade, Singel 114 (700 Caramb. met 500 voorgift) eindigde in eene overwinning van onzen stadgenoot. Drost 625 Caramb. gemid. 34.7. P. Bol 200 Caramb. gemid. 11.1. Voor dezen wedstrijd was groote belangstel ling. Gemengd Nieuws. Ondankbaar. Toen gistermorgen de 17- jarige dienstbode M. v. B. in de Batavieren straat te R'dam het paard van een groente wagen een klontje suiker wilde geven, heeft het dier haar üen tup van den rechterwijsvinger afgebeten. Het meisje is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. Een noodlanding op de Zuidet- z e e. Gistermiddag heeft het Duitsche Junker vliegtuig D. 946 van de Luft Hausa, op weg van Hamburg via Bremen naar Amsterdam, waar schijnlijk wegens gebrek aan benzine in de buurt van Bunschoten een noodlanding moeten maken Het vliegtuig geen watervliegtuig kwam in het water terecht nabij Bunschoten. De Zuiderzee is daar slechts één meter diep en de piloot slaagde erin, het vliegtuig zóó neer te zetten, dat de vleugels en de cabine droog ble ven. Met een vaartuig zijn de zes passagiers uit het vliegtuig gehaald en dezen zijn later per auto naar Amsterdam vervoerd. Van Schip hol is hulp gezonden om het vliegtuig op het droge te brengen. Behalve de zes passagiers waren een piloot en een macanicien aan boord. Een oud spoorboekje. Op 2 Octo ber kocht ik, zoo verteld een inzender in De Zakenwereld "te Amsterdam, een nieuw spoor boekje. Moeilijk is het echter, naar ik ondervond, het oude boekje kwijt te raken. Eerst probeerde ik het op den Dam. Ik was geen honderd stap pen de Kalverstraat ingeloopen, toen een wel willend heer mij op den schouder tikte en hijgend verklaarde ,,U hebt uw spoorboekje laten vallen, mijn heer." Kon ik den man, die zich buiten adem ge- loopen had om mij in te halen, een smadelijke teleurstelling bereiden Er viel niets anders te doen dan den eerlijken vinder vriendelijk te bedanken en mijn zomerdienstregeling weer bij mij te steken. Een straatje verder waagde ik het er weer op. Voorzichtig deponeerde ik het boekje op den vensterpost van een winkel en wandelde verder „Meheir, meheir Dezen keer was het een straatjongen, die mij met een triomfantelijk gebaar uit de verte reeds mijn boekje toezwaaide. Met geveinsde blijdschap nam ik den onge- lukkigen zomerdienst weer in ontvangst, zeg gend: „Dank je wel jö, ik ben blij, dal ik het weer terugheb." Ter hoogte van den Heiligeweg ontmoette ik een kennis, waar ik even mee bleef staan spre ken. Met voorzichtige manipulaties wurmde ik al pratende het boekje uit de diepte van mijn zak naar boven. Pats, achter mijn rug. Meteen werd er aan de overzij op een ruit gekloptHet kloppen werd een trommelvuur, dat ik tevergeefs trachtte aan de aandacht .van mijn vriend te doen ont gaan. „Zij roepen je", zeide hij. „Wie, wat?" vroeg ik, den verkeerden kant uitkijkend. „Neen, daar in dien winkel, zij wenken iets." Ik voelde dat ik het spel verloren had en nam het boekje maar weer op. Ik kwam op de Munt en verkende het ter rein. Voorzichtig naderde ik de brugleuning van het Singel. Mijn had tastte, greep het boekje, ik keeK nog even om en staarde in het verwonderde gelaat van een politie agent, die mij nauwlettend gadesloeg. Een politie-agent, een dreg bliksemsnel doorzag ik de situatie. Men een onnoo zelen grijns merkte ik op „Hoog 'water vandaag, wat?" De agent gaf geen antwoord. Ik begreep, dat hij mij in de gaten zou houden. Met een onver wachte beweging stak ik het plein over, liep de brug naar de Doelenstraat op en weer terug smeet bij het omdraaien meteen het spoorboekje overboord. Welk een verlichting, toen ik den plons in het water hoorde. 's Avonds, thuis, wilde ik in het nieuwe spoorboekje een trein opzoeken, ik haalde het uit mijn zak het was de oude zomerdienst- regeling Lijk erkend. Bij de politie te 's-Graven- hage is bericht ingekomen, dat het lijk, d&t te Castricum is aangespoeld' en waaromtrent nade re inlichfingen werden verzocht, is herkend als dat van den omstreeks 40-jarigen C. Plug- van de „Katwijk 152". Op het nippertje. Eergisteravond had op den Zeeweg onder Driehuis (gem. Vel- sen) een ongeval plaats, dat noodlottige gevol- liad kunnen hebben. Een autobus van den dienst IJmuidenHaarlem zou den spoorweg overgang passeeren, toen de overwegwachter de afsluiboomen sloot voor een naderenden trein. Dit geschiedde, toen de autobus reeds vlak bij den overweg was, zoodat ze tegen den boom reed, dezen geheel vernielde en tot de rails doorreed. De ehauffèur wist nog juist tij dig den wagen van de spoorbaan terug te rijden. Noodlottige aanrijding met een gestolen auto. Dinadagmiddag liepen drie meisjes te Sassenheim uit school naar huis, toen ter hoogte van het St. Bernar- dusgesticht enkele militaire auto's met matigen gang kwamen aanrijden, gevolgd door een auto met den firmanaam „Os, Pletterijkade, den Haag". De chauffeur hiervan wilde de mili taire auto's passeeren, doch haalde teveel links uit, waardoor een der drie meisjes, de 10- jarige Luus G„ wonende aan den Warmonder- dam werd aangereden en onder de auto terecht kwam. Met een hersenschudding en een gebro ken been werd het meisje in het St. Bernardus- gesticht opgenomen. Haar toestand is zorge lijk. De chauffeur, die de aanrijding veroorzaakte, alsmede de inzittende kameraad waren spoor loos verdwenen. Zij hadden den auto eenvoudig achtergelaten. Bij informatie bleek, dat de auto was gestolen. De inzittenden hadden dus wel reden om spoorloos te verdwijnen. Hoe in Japan de luchtmacht de politie behulpzaam i s. In de Japansche pers lezen wij van de wel zeer moder ne wijze, waarop in het land der Rijzende Zon misdadigersve» völging wordt aangepakt. Het district Chiba-ken werd langen tijd on veilig gemaakt door een moordmaniak, zeke ren Iwaboesji Koemajiro. Telkens en telkens vielen slachtoffers van dezen Japanschen Jack the Ripper in ieder dorp, waar hij op 't onver wachtst opdook, moest een of meer zijner be woners onder het mes van dezen waanzinnigen moordenaar het leven laten. Eenzame landar beiderswoningen werden leeg-gemoord. Einde lijk zaten de vervolgende politiemannen den gevaarlijken gek zóó dicht op de hielen, dat Koemajiro vluchtte in de onmetelijke bosschen bij Koegjamoera, waar achtervolging zonder zorgvuldige voorbereiding een onbegonnen werk zou zijn. Daarop werd de hulp van de militaire lucht vaart-autoriteiten ingeroepen. En zoo hebben, op instructie van het bureau van den generalen staf te Tokio, negen vliegmachines uit het mili taire vliegkamp Sjimosjizoe het geheeie bosch-, gebied uit de lucht verkend en nauwkeurig in kaart gebracht. Elk der negen secties, waarin het woud bij dit onderzoek uit de lucht bleek verdeeld te kunnen worden, werd vervolgens afzonderlijk door troepen bezet en „afgejaagd". Na een drijfjacht van drie etmalen slaagde de bezetting der derde sectie er in, Koemajiro voor de bajonet te krijgen. Een oogenblik scheen het, of de gek zich op zijn belagers wilde storten toen wierp hij zich ter aarde en werd zonder moeite overmeesterd. De doodstraf in Italië een eer. Een moordenaar, Domenico Groppe genaamd, werd te Napels wegens moord en nog 48 an dere misdrijven tot levenslange gevangensstraf veroordeeld. Toen de man zijn vonnis had hoo ien voorlezen, verzocht hij, nu de doodstraf weer in Italië wordt ingevoerd voor aanslagen op den koning de troonopvolgers en don minis ter-president, de eerste te mogen zijn, die de doodstraf zou ondergaan Statistiek over het aant'al o n- weders per jaar. Weet men dat er over de geheeie wereld ieder jaar 16 millioen on- weders voorkomen en dat op ieder oogenblik dat men dit leest, zooals trouwens op ieder uur dan dag en nacht, 360.000 bliksemflitsen haar reusachtige zigzags tegen het firmament afteekenen Prof. Talman, van het meteorologisch insti tuut der Ver. Staten heeft uit zijn statistieken deze conclusie getrokken. De schade, jaarlijks door onweders op aarde aangericht, wordt op 160 millioen dollar geschat. Toch hebben zij ook hun goede zijde. In vele streken, zegt Talman, wordt het grootste deel der voor den landbouw noodige regens door onweders voortgebracht. Een Joegoslavisch stadje, geheel in asch gelegd. Zondagmiddag is, naar de bladen melden, een hevige brand uitgebroken in het Zuid-Servische stadje Soewa Reka. Door den krachtigen wind brèiddc dc brand zich in korten Lijd zóó snel uit, dat het geheeie plaatsje er door weid aangetast. Bijna NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5