DAGBLAD \fOORSCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETO Eene raadselachtige verdtcijaieg. 49ste Jaargang. Woensdag 3 November 1926. No. 14699 Bureau K 0 EM ARKI 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b'o n n e m e n't e'n rper 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3" maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim: I 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken andcrenvinger. De v e r z ekeri ngvv ordtpgewj^rborgc^^ Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van II. J. MARX en CO. om vergunning tot oprichting van een drogerij van sigaren in het pand Boterstraat 18, kadaster Sectie B. No. 1360. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 17 November 1926, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijdie niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 3 November 1926. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Geen verkeerss taking. Uit Berlijn wordt gemeld Tegen de verwach ting in heeft de stemming onder het personeel der Berlijnsche autobusmaatschappij niet de voor het proclameeren eener staking vereischte twee derde meerderheid opgeleverd. Dienten gevolge is de arbitrale uitspraak van den rijks bemiddelaar aanvaard en een staking vermeden. Ook het personeel der „Hochbahn" heeft na nieuwe besprekingen met de werkgevers be sloten de tenuitvoerlegging van het stakings- besluit op te schorten. S o c.-d emocralen en de r e g e e r i n g. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." bericht Op een vergadering der sociaal-democratische partij van Midden-Silezië voerde o.m. de voor zitter van den Rijksdag, Loebe, het woord. Spreker gaf zijn partijgenooten in ernstige over weging, of het onder de huidige omstandigheden verstandig zou zijn, dat de grootste partij in den Rijksdag de regeeringsverantwoordelijk heid van de hand zou wijzen en het terrein aan haar tegenstanders zou overlaten. Loebe wees op de ontwikkeling bij de Rijks- Weer. Er is een tijd geweest, zoo zeide hij, dat Noske als Rijksweerminister uitriep ,,De ar beiders in de Rijksweer Wij echter hebben gezegd „Er buiten blijven Wat de Rijksweer destijds nog niet was, dat is zij gelijdelijk ge worden „nationalistisch verpest." Winkeliersstaking te Berlijn. Uit Berlijn meldt men aan „de Tel." Een groot aantal Berlijnsche winkeliers heeft beslo ten heden een protestdag te houden tegen de on dragelijk geachte bedrijfsbelasting. De winkels zullen van 2 tot 5 uur gesloten zijn. Aan de actie nemen deel bakkers, slagers, behangers, schilders, timmerlieden enz. Het Rijnscheepvaart-conflict. Uit Bochum wordt aan „de Tel." bericht De Rijksminister van Arbeid heeft, in verband met het verwerpen door de werkgevers van de uitspraak van het scheidsgerecht, de betrokken partijen uilgenoodigd Donderdag naar Berlijn te komen, om de bindendverklaring van deze uitspraak te bespreken. De minister heeft den Transportarbeidersbond verzocht voorshands geen actie te beginnen. Be ENGELND. mijnwerkersstakin g. Uit Londen meldt men nog Het aantal aan den arbeid teruggekeerde mijnwerkers is gister met. 3600 toegenomen en bedraagt thans 281.000. De stemming onder de leden van den natio- nalen zeeliedenbond over het voorstel tot in stelling van een embargo op steenkool had tot tesultaat, dat dit voorstel met 10.060 tegen 908 stemmen werd verworpen. FRANKRIJK. Vertrouwen in Pau 1-B oncour. Uit Parijs De nationale raad der socialistische partij heeft na een langdurig debat over de kwestie van den Volkenbond en Paul-Boncoui's deelneming aan zijn werkzaamheden, met bijna algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin met tevredenheid wordt geconstateerd, dat de pogingen van Paul-Boncour en Debrou- ckére in de ontwapeningskwestie succes hebben gehad. Voorts wordt het vertrouwen in Paul- Boncour uitgesproken om de partij van zijn werkzaamheden op de hoogte te houden en haar mededeeling te doen, indien hij instructies van de regcering mocht krijgen, die in strijd zijn met 't socialisme. Paul-Boncour's missie te Genéve wordt voorts bevestigd. Nadat Paul- Boneour zijn dank had uitgesproken, beëindigde de raad zijn arbeid. Fransche consulaat gaan demonstreeren. Een leider der fascisten hield oen voor Frankrijk zeer onvriendelijke rede. SPANJE. Revolutionnaire actie in Spanje. Uit Perpignan meldt men De gendarmes en beambten van den veiligheidsdienst hebben in den omtrek van Perpignan in Frankrijk 38 Span jaarden en Italianen gearresteerd. Door den veiligheidsdienst is een onderzoek naar hun identiteit ingesteld. Naar vei luidt, staat hun arrestatie in verband met, door Italianen en Spanjaarden gesmede politieke samenzweringen. Nader wordt gemeld, dat omtrent deze arres tatie, dat deze in verband staat met revolu tionnaire agitatie in Spanje. Personen, die tot een uitstekend georganiseerd genootschap be hoorden, begaven zich als touristen gekleed naar Spanje. In hun koffers werden complete veldtelefoon-installaties gevonden. ITALIË. Na den aanslag op Mussolini. Uit Rome meldt men Er bestaat hier weinig twijfel aan, dat, de aanslag te Bologna geïnspi reerd is door politieke tegenstanders. Dezelfde personen, die' een idiote vrouw gebruikten, hebben een vijftien jarigen knaap gekozen om den aanslag te doen. De jonge Anteo Zamboni, die onmiddellijk na den aanslag gedood werd, kreeg 44 messteken. De Fascistische afgevaardigden eischen de onmiddellijke bijeenroeping van het Parlement, teneinde de doodstraf weder in te voeren. Mussolini keert heden naar Rome terug, teneinde de feestelijkheden op 4 November bij te wonen. Buitengewone voorzorgsmaatregelen worden genomen om een nieuwen aanslag te voorkomen. Er heeft eergisteravond op het Colomnaplcin een grootsche demonstratie plaats gehad tor eeie van Mussolini. De fascistische partij eischt, de doodstraf voor wie een aanslag pleegt op den duce. De groote raad der partij hoopt dat Zani- poni, Capelle, Lucette, onmiddellijk zullen wor den geëxecuteerd. Weer eens een a n t i-F ransch incident. Uit Nice meldt men De „Eclaireur de Nice" verneemt uit Vinturelle, over de Italiaansche grens, dat aldaar ook een demonstiatie ter ecre van Mussolini heeft plaats gehad. Het fascisti sche strijdlied werd gezongen en een aantal Fransche spoorwegbeambten, die daarbij den noodigen eerbied niet betoonden, werd door de menigte overvallen. Later is men daar voor het GRIEKENLAND. De verkiezingsstrijd. Uit Athene bericht men In tegenstelling met de absolute onverschilligheid, welke door het Grieksche volk aan den dag werd gelegd tijdens de jongste revoluties, wordt er thans in het geheele land een opgewekte verkiezings strijd gevoerd. Met groote belangstelling wordt de dag van Zondag tegemoet gezien. CHINA. Fransch consul door Chinees c, he bandieten gedood. Uit Peking bericht men De Fransche consul te Loengtsjau, de heer Robert, is op een auto tocht door bandieten gedood. Een andere Franschman en de chauffeur zijn ontkomen. De Chineesche autoriteiten hebben een bataljon troepen uitgezonden om de bandieten op te sporen. 41 Er viel niet te aarzelen. De drie mannen sleegen den weg ter linkerzijde in en terwijl zij hijgend en zweetend, maar met zoete hoop in hét hart, over den met. steenblokken bezaaiden Weg voortrokken, schreden zij onder de verplet terende en doffe oogen van een grooten gra nieten sfinx voorbij, die op zijn pooten neer gehurkt, hen als een roofdier begluurde. XIII. EEN ARTIKEL UIT HET DAGBLAD AGORA. Zoodra Sir Owen, na het vlotbrengen van de Sirius, de zekerheid verkregen had, dat men aan boord van het ongelukkige schip zelfs de lijken niet had gevonden, liet hij de Investigator op de plaats achter en kwam in de Piraeus terug mei een der lichte stoombooten, die hij gehuurd bad, om hem bij het werk ter zijde te staan. Hij had aan zijn plaatsvervanger de noodigc bevelen gegeven om het vlotbrengen te beëin digen en de Sirius in zulk een staat te brengen, dat men haar op sleeptouw nemen kon. Voor het oogenblik was zijn tegenwoordigheid in de wateren van het eilandje Syrt.os niet noodig en andere plichten riepen hem naar Griekenland terug. Ten eerste was hij er zeer ongerust over, dat hij mevrouw de Malher niet had zien aankomen, wier aankomst op het oogenblik van zijn ver trek als aanstaande kon worden 'beschouwd, waarom hij dan ook, zooals men zich zal herin neren, een stoomer, de Miltiades voor haar ge huurd had. Vervolgens had hij Thomas Tingle, den be werker van het aan de Sirius overkomen onge luk, in handen van de maritieme overheid ge steld. Doch hij was de gewichtigste getuige in de ante van beschuldiging van den matroos en, in zekere mate, deelde hij als kommandant van de Investigator, in de verantwoordelijkheid. Zonder hem zou het gerecht zijn loop niet kunnen hebben. Eindelijk wenschte Sir Owen onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen, om op het verlaten eiland, in welks nabijheid de vreese- lijke ramp was voorgevallen, een duurzaam ge- denkteeken op te richten ter herinnering aan de ongelukkige slachtoffers. Toen hij in de Piraeus aankwam, erkende hij dat hij wel gedaan had, met zich te haasten. Ten eerste vernam hij, dat zijn nicht, die door de onerwachte Lijding van de ramp weduwe was geworden, tijdens haar droevige reis ziek was geworden en aan het ziekbed gekluis terd lag. Gedurende twee dagen had de OOST-INDIE. Windhoos op Java. Uit Soerakarta meldt men Een windhoos vernielde tien loodsen en een gedeelte van den aanplant van de tabaksondeineming „Djiwo", gelegen in de afdeeling Klaten. De o p i u m-s mokkel. Uit Singapore bericht men De havenpolitie heeft een hoeveelheid opium ontdekt, ter waarde van tien duizend dollar. Twee Chineezen zijn ge arresteerd. De Volksraad. Uit Batavia wordt gemeld De Volksraad heeft het reglement van orde voor den nieuwen Volksraad in behandeling genomen. Goedge kèurd werden de voorstellen van de commissie, dat voor indiening van een voorstel inzake het voorbehoud, bedoeld in artikel 80 van de Staats: regeling, tien leden noodig zijn wanneer de Volks raad bijeen is en 20 wanneer hij niet bijeen is. Luchtvaartdiensten van land en zeemacht. Uit Bandoeng bericht men De „Preanger Bode" meldt, dat de legeering afzag van de sa mensmelting van de luchtvaaitdiensten van land en zeemacht. De commandanten van beide dien sten zullen worden uitgenoodigd een perma nente commissie in te stellen om de mogelijk heid van samentrekking te ondei zoeken. ALLERLEI. Uit Berlijn meldt men De verschillende on dernemersbonden hebben zich uitgesproken te gen het onmiddellijk herstel van den achtuurs arbeidsdag. Uit NewYork Gister heeft de verkiezing plaats gehad van de 435 leden van het Huis van Afgevaardigden en van een derde der leden van den Senaat, die er in 't geheel 96 telt. Volgens een telegram uit Cairo heeft Egyp te definitief de oase Solloem (aan de kust op de grens tusschen Tripolis en Egypte) aan Italië afgestaan. Uit Bern De Bondsraad heeft het wets voorstel goedgekeurd lot het sluiten van een arbitrage- en verzoeningsverdrag tusschen Bel gië en Zwitserland. Uit Belgrado Uit Tirana is bericht ont vangen, dat in Albanië een regeeringscrisis is uitgebroken. De Albaneesche gezant te Belgrado is naar Tirana geroepen om een nieuwe regeering te vormen. Het kabinet van Irak heeft koning Feisoel na de parlementsopening zijn ontslag aange boden, omdat de regeeringscandidaat voor het Kamerpresidentschap niet gekozen werd. Waar schijnlijk zal het parlement ontbonden worden. Uit Saarbrücken meldt men In het Saar- gebied dreigt een mijnwerkersstaking in ver band met den slechten economischen toestand. Sta ten-Genera»!. jonge vrouw tegen een hersenaandoening ge kampt, welke op het punt gestaan had haar in het graf te sleepen. Nu was het gevaar geweken. Maar de toestand van do zieke maakte de grootste zorgen noodzakelijk men moest voor al strijden tegen het vastgewortelde denkbeeld hetweik haar geheel vervulde, dat zij zich moest ontdoen van de zorgen, waarmede een harer verwanten haar omringde, en naar de plaats des onheils te snellen. In haar ijlende koortsen riep mevrouw De Malher elke minuut uit, dat haar echtgenoot levend was, dat men hem niet vermocht tc-rug te vinden en dat zij alleen hem redden kon. Men kan nagaan, hoe deze slechte tijdingen het leed van Sir Owen vergrootten. Maar an dere beproevingen wachtten hem nog. De Engelsche consul had Thomas Tingle op- geëischt en deze was in een kerker, in de mari tieme gebouwen van de Piraues, opgesloten, om op de komst van den gepantserden Engel- schen kruiser Nelson te wachten. Naar het oordeel van het zeerecht moest de schuldige inderdaad geoordeeld worden door een krijgs raad, vergaderd hetzij in het Engelsche consu laat, dat het dichtst bij de plaats der misdaad gelegen was, hetzij aan boord van een oorlog schip der Britsche zeemacht. Daar de aankomst van de Nelson in de haven van de Pyraeus was aangekondigd, had men bevel den gevangene tot op het oogenblik te bewaren, waarop het schip ter rcede zou ge komen zijn en hem dan ter beschikking van TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 2 November. Het traetaai met Belgie. De voorzitter deelt mede, dat het in zijn voornemen ligt, wanneer Woensdag alle leden, die over het Belgisch tractaat in eersten termijn het woord willen voeren, nog niet ge sproken hebben, de vergadering 's avonds te doen voortzetten, zoodat de minister Donderdag hij den aanvang aan het woord kan komen. Bij de voortgezelle algemeene beschouwingen over het tractaat bespreekt de heer Tilaa us het veiligheidsvraagstuk. Hij vraagt, of de casus belli-verklaring niet, in strijd is met art. 57 van de gewijzigde grondwet, volgens hetwelk de Koning geen oorlog verklaart zonder de toe stemming van de Staten-Generaal. Wij riemen hier een bedenkelijk militair obligo op ons. Opheffing van 'het verbod voor Antwerpen om oorlogshaven te zijn kan voor heel West- Europa moeilijkheden opleveren. Spr. vraagt, welke de militaire kwestie was, waarover de minister in België heeft gesproken met zijn ambtgenoot aldaar. De heer Nolens betoogt, dat de beste tech nici en politici aan de totstandkoming van het tractaat hebben meegewerkt. Er is onredelijke propaganda gemaakt, o.a. met advertenties. Spr., die zegt op enkele dagen na 30 jaar lid van de Kamer te zijn, heeft zich steeds aan deze dingen geërgerd. Bezwaar bestaat, dat men zich in de Kamer te veel stelt op materieel, financieel en commercieel standpunt, zonder rekening te houden met internationale belangen. Het is plicht der regeering en der Kamer een oplossing tot stand te brengen in het algemeen belang. De heer Heemskerk (A. R.) wijst er op, dat het een vereischte is van het parlementaire stelsel, dat een zaak alsdezeniet worde beschouwd als partij zaak, maar als een zaak, rakende het den bevelhebber te stellen. Toen Sir Owen land de was de gepantserde Engelschman reeds een dag op de reede de matroos was onmiddellijk aan boord overgebracht en in boeien geklon ken en de kommandant had op staandeu voet n officier met het onderzoek belast. In alle landen is het kenmerk der militaire rechtspraak snelheid. Sir Owen was niet weinig verrast, toen hij, nauwelijks aan wal gestapt, een uitnoodi- ging ontving, om zich onmiddellijk aan boord van de Nelson te begeven naar den officier, met de instructie belast, niet alleen in zijn hoe danigheid van getuige, maar ook „om te ver antwoorden, indien het noodig was, als kapi tein van de Investigator, op de vragen omtrent de aanvaring van de Sirius voor zijn schip." De ongelukkige geleerde zou zonder twij fel op de bank der beschuldigden moeten plaats nemen. Zooals het zich laat denken, gaf deze zaak aanleiding tot veel gepraat, vooral onder de vreemuelingen. Ondanks alles, wat men van het rechtvaardige en edelmoedige karakter van Sir Owen weten kon, droegen de Fransche hem een hevigen haat toe. In de kringen, waar in deze zich vereenigderi, zoowel als aan de open tafels der hotels, twistte men tot in het oneindige over „het beruchte Engelsche stel sel, dat allo zeeën als het eigendom van hetVer- eer.igde Koninkrijk beschouwde en er te varen over het lichaam van allen, die er durfden zeilen. Wordl vervolgd). EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1