leae raadselachtige verdwijning, Vraagt IWATTA-SPHJULAAS BAGBLMO IfOOR EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 'SRct: VOLLE-MELK-REEPj Beterdan6oedJDCBESTE 49ste Jaargang. Donderdag 4 November 1926, No. 14700 Bureau K 0 E(M ARKT 4. Telefoon Intercoramunaal 68085 Postbus 39. A If o n n e m*e n t e n per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3""maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per "regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. De zitting van het Ft ij k s- kabinet. Uit Berlijn meldt men Gistermiddag vond een zitting van het rijkskabinet plaats, waarin de kiesrecht hervorming besproken werd. Ook werd de kwestie der wereldtentoonstelling be sproken. Het Rijkskabinet vond geen aanleiding, over de kwestie der wereldtentoonstelling thans een besluit te nemen. De R ij k s d a g. Uit Berlijn bericht men De eerste zitting van den Rijksdag na de vacantie is gistermiddag om 3 uur geopend. De communist Stöcker stelt nu voor alle communistische voorstellen en interpellaties betreffende het met de Iiohenzollern getroffen vergelijk als no. 1 op de agenda te plaatsen. Hij zegt, dat de Pruisische regeering gedurende de vacantie haastig een schandelijk verdrag heeft gesloten om van de zaak af te zijn en den Rijks dag voor een uitgemaakte zaak te plaatsen. Dezen hoon moet de Rijksdag zich niet laten welgevallen. Het voorstel stuit op verzet van alle rechtsche partij en en komt niet in behandeling. Hierna gaat Loebe over tot de agenda. De Duitsch-Nederlandsche en Duitsch-Deen- sche ontwerp-arbitrageverdragen worden zonder debat, naar de commissie voor buitenlandsche zaken ter nader onderzoek verwezen. Evenzeer, na een paar opmerkingen, het Duitsch-Poolsche vestigingsverdrag en de met Frankrijk en België voorgestelde verdragen nopens het wederzij dsche luchtverkeer. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt gemeld Op de conferen tie van gedelegeerden, vertegenwoordigend 3 millioen leden van vakvereenigingen, is gister een eventueel aannemelijk compromis gevon den in een motie, die ingediend werd door den secretaris van een arbeidersgroep. Deze motie stelt voor, dat de leden der vakvereenigingen, die aan den arbeid zijn, vrijwillig een bijdrage zouden afstaan van niet minder dan 1 penny per dag tot ondersteuning van de mijnwerkers. Deze bond stelde voor een grondslag voor het fonds te leggen door een vrijwillige bijdrage van 10.000 pond uit zijn eigen fondsen. Dit compromis werd aangenomen. De algemeene raad van het vakvereenigings- congres publiceerde naderhand een verklaring, die den leden verzocht zich een buitengewoon offer te getroosten om bij te dragen tot het fonds. Een ervaren vakvereenigingsleider schatte, dat, zelfs indien alle leden, die aan het werk zijn, één penny per dag bijdroegen, er slechts 50.000 pd. per week voor de mijnwerkers beschikbaar zou komen. Ernstige relletjes in de R h o n d d a-v a 11 e i. Uit Londen bericht men De rust werd ge stoord in de Rhondda-vallei in Zuid-Wales in verband met de hervatting van het werk door verscheidene mijnwerkers. Een woedende menig te, op de heuvelen geschaard, deed gedurende 2 volle uren een regen van steenen neerdalen, tot zij door de politie met den gummistok uiteen gedreven werd. Er zijn tal van gewonden onder de betoogers en de politie. De verkiezingen in Engeland en Wales. Uit Londen meldt, men Volgens de laatste uit._ 42 Tevergeefs merkten de gematigden op, dat de bezitter van de Investigator alles gedaan had Wat in zijn verinogen was, om het door hem ver oorzaakte kwaad zooveel mogelijk te herstel len. Tevergeefs deden zij de smart uitkomen, welke de edelman ondervonden had. De stroom was te sterk. En wanneer Sir Owen, nadenkend in diepe gedachten verzonken, langs de stra ten van Athene of de Piraeus liep, had hij hunnen opmerken, indien hij tenminste niet ]n gedachten voortstapte, welke blikken de Franschen hem toewierpen, die zich op zijn weg bevonden. Verscheidene malen was hij, ondanks zich zeiven, gedwongen de gevoelens op te merken, Welke hij opwekte. Toen hij op zekeren dag een niagazijn binnentrad, zag hij een geheele troep hoopers met gemaaktheid heengaan zonder hun inkoopen te voleindigen. Te recht vaardig om zulke gevoelsuitingen niet te ver geven en te zeker van zijn geweten om er zich door geminacht te gevoelen, verdroeg hij de beleediging met koelheid. Doch hij ondervond ech snijdende smart en had al zijn zelfbeheer- 6ching noodig om die niet te laten merken. Hij slagen der gemeenteraadsverkiezingen in Enge land en Wales heeft de Labour Party een winst gemaakt van 147 zetels. De conservatieven verloren 70 zetels, de liberalen 49. In Labour- kringen is men uiterst voldaan over den uit slag dezer verkiezingen. BELG IE. Zal Fran cq ui aftreden? De Brusselsche correspondent van „het Vad." meldt, dat in officieele kringen het gerucht de ronde doet, dat de minister van de schatkist, wiens gezondheid te wenschen overlaat, vroeger dan eerst verwacht werd ontslag zal nemen. Dit zou reeds dadelijk na de huwelijksleesten van prins Leopold te Brussel geschieden. Francqui zou na zijn aftreden lid worden van den regentenraad en van de Nationale Bank. FRANKRIJK. A n t i-F ranse he incidenten. Uit Berlijn wordt gemeld Uit Parijs melden de bladen, dat er incidenten te Bengazi en Tripo lis voorvielen, waar fascisten het Fransche con sulaat binnendrongen. De Fransche gezant pro testeerde dadelijk te Rome. Uit Rome Het protest van den Franschen gezant heeft betrekking op de volgende feiten te Bengazi wilde een menigte den Franschen consul dwingen om de Italiaansche vlag naast de Fransche te hijschen. Te Tripoli waren de betoogers het consulaat binnengedrongen. De Fransche begrooting goedgekeurd. Uit Parijs meldt men De financieele com missie van de Kamer heeft de begrooting van oorlog goedgekeurd. De nieuwe nuntius. Uit Parijs bericht men, dat Mgr. Meglione, de nieuwe nuntius, hier is aangekomen. DE VOLKENBOND. Uit Genéve wordt gemeld "Van 1 November af is hier de 10e zitting van de permanente mandaatscommissie van den Volkenbond be gonnen. Deze commissie heeft tot taak de jaar verslagen der mandatarissen te bestudeeren en den Volkenbondsraad rapport uit te brengen Verschillende verslagen zijn ingediend. De be sprekingen, die meestal geheim zijn, zullen 14 dagen duren. Uit Londen wordt gemeld Op een banket, hetwelk den gedelegeerden ter rijksconferentie was aangeboden, heeft R. Cecil een uitvoerige rede gehouden over den Volkenbond. Hij wees op den vooruitgang, welke er naar zijne meening ieder jaar sinds zijn stichting door den Bond ge maakt is. De verschillende eerste ministers hielden daarop korte toespraken, waarin zij eveneens den Bond roemden en hun geloof uit spraken in zijn toekomstige ontwikkeling. ITALIË. Na den aanslag op Mussolini. Naar de Matin" uit Rome verneemt, houdt men het te Bologna algemeen voor zeker, dat Zamboni een medeplichtige heeft gehad. In deze veronderstelling wordt men aldaar ver sterkt door het feit, dat vijf minuten na den aanslag op Mussolini het volgende telegram werd aangeboden in het Bologneesche hoofd bureau „Ik ben buiten gevaar." Wat den naam van den geadresseerde betreft, daarover wordt het meest volstrekte stilzwijgen bewaard. De vader van Zamboni heeft, zooals gemeld, een drukkerij. Flij was zulk een bewonderaar van het fascisme, dat hij voor den Bolognee- kon bij zijn landgenooten niet eens troost vin den, want indien deze hem ook al niet de smet verweten, die op het vaderland geworpen was, beschuldigden zij hem toch, omdat zij met de gebeurtenissen onbekend waren, van weinig ervaring en'onbekwaamheid. Daarom verlangde Sir Owen zeer sterk naar den dag, waarop de terechtzitting zou plaats hebben. Van zijn kant wenschte de kommandant van de Nelson deze vervelende zaak zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. Het onderzoek werd zoo spoedig mogelijk voortgezet. Men zond naar Syrtos om de matrozen van de In vestigator te zoeken wier getuigenis meer licht over de zaak werpen kon en drie dagen na de aankomst van de Nelson in de wateren van de Piraeus hield de krijgsraad zijne zitting. Hier volgt een vertaling van een artikel uit het Grieksch dagblad, de Agora" dat een ver- verslag van het rechtsgeding geeft. EEN MISDAAD OP ZEE. De aanvaring en de Ondergang van het Fransche oorlogschip de Sirius. Gisteren heeft aan boord van het Fransche Pantserschip Nelson het rechtsgeding plaats gehad van twee personen, die beschuldigd wer den den ondergang veroorzaakt te hebben van het Fransche marinevaartuig de Sirius, dat zich met allen spoed naar Beyroeth begaf, om de door de cholera bezochte bevolking hulp te 10 schen „fascio" alle drukwerk gratis leverde. Een broer van den gelynchte behoorde tot de eerste fascisten en nam zelfs deel aan den op- marsch naar Rome in 1922. Botsing tusschen oud-strijders en fascisten. Uit Parijs meldt men Het „Journal" meldt uit Beau-Soleil nabij Nice Een optocht van oud strijders, die van het kerkhof kwam, is in bot sing gekomen met een aantal fascisten, waarbij het tot een handgemeen kwam. Incidenten te Genua. Uit Rome meldt men De avondbladen mel den eenstemmig, dat de Groote Fascistische Raad in zijn zitting van 5 dezer zal besluiten, het besluit betreffende de invoering der dood straf voor politieke misdadigers onmiddellijk in werking te doen treden en wel met terug werkende kracht. De „Lavoro d'Italia" meldt uit Genua, dat aldaar verscheidene incidenten hebben plaats gevonden. Een der drukkerijen van het blad werd in brand gestoken en vernield. Voorts trachtte een fascistische bende het huis van den oppositioneelen afgevaardigde Bossi te bestormen. De bestorming werd even wel door de militairen verhinderd hierbij zijn twee fascisten en een carabiniere gedood, ter wijl 7 carabinieri werden gewond, van wie drie ernstig. Te Venetië werd de drukkerij van het demo cratische blad „Gazzettino" vernield. SPANJE. Uit Perpignan meldt men De opgesloten revolutionnairen zijn gister aan een afzonderlijk verhoor onderworpen. Het zijn meest jongelieden van 25 30 jaar. Men gelooft niet, dat er nog verdere revolutionairen op weg zijn. De beweging die vanochtend bij het aanbreken van den dag in Spanje beginnen zou, werd zonder gevechten in de kiem gestikt. In Spanje heerseht rust. De politie heeft in een hotel, op het oog'enblik, dat hij zieh naar Spanje begeven wilde, een der voornaamste separatistische leiders, Roche ge naamd en te Lion woonachtig, gearresteerd. Roche werd in het bezit gevonden van documen ten betreffende het complot. De nationale vergadering. Uit Madrid wordt berichtPrimo de Rivera heeft verklaard, dat de kwestie der nationale vergadering in deze maand zal worden opgelost, doch dat de vergadering waarschijnlijk niet vóór het begin der volgende maand zou kunnen bijeenkomen. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche sociaal democraten. Uit Linz a/Donau meldt men Het sociaal democratisch congres heeft een motie aange nomen, waarin regeeringsmaatregelcn ter be strijding der werkloosheid en ter waarborging van de rechten der werkloozen worden geëischt. verleenen. Op een uitsluitend daartoe strek kend bevel van de admiraliteit te Londen is de krijgsraad aan boord van de Nelson verga derd. Ook Sir Owen Townsend wordt voor deze krijgsraad gedaagd, omdat hij met bijzondere zendingen belast was, welke hem en de beman ning van de Investigator verantwoordelijk deden zijn aan eiken krijgsraad der Britsche marine. De krijgsraad is samengesteld uit den kapi tein ter zee Taylor, voorzitter, een kapitein luitenant ter zee, twee luitenants ter zee le klasse, twee luitenants ter zee 2e klasse en een officier der marine. De betrekking van rechter van instructie wordt vervuld door een luitenant ter zee, die van kommissaris van het gouverne ment en van griffier door twee officieren van administratie. De raad houdt zitting op het achterdek van de Nelson, met zeildoek overdekt. In het midden staat een tafel met groen kleed bedekt.Achter deze tafels staan de zetels voor de rechters. Links en rechts twee kleinere tafels, de eene voor den griffier, de andere voor de regeerings- kommissaris. Voor deze tafel twee stoelen voor de beschuldigden Op het midden van de raad- tafel een opengeslagen Bijbel, waarop de voor geschreven eeden moeten worden gezworen worden. Mariniers, met het geweer bij den voet, teekenen rondom de ledige ruimte af, aan haar uiteinden afgesloten door een kabeltouw dat van de eene verschansing naar de andere De leden der partij worden voorts tot eenheid en vastberadenheid opgewekt. De partij-voor zitter, dr. Seitz, werd herkozen. NOORWEGEN. Dreigend conflict in haven bedrijven. Ten gevolge van de opzegging der collectieve verdragen in de Noorsche havenbedrijven van de zijde der werkgevers, die loonsverlaging en verslechtering der stukwerktarieven wenschen is het uitbreken van een conflict in de Noor sche havens waarschijnlijk. Dit conflict zal 4000 leden van den Noorschen Transportarbei dersbond omvatten. Met het oog op eventueele solidariteits-actie door boycot der Noorsche schepen, heeft de T. F., die bovenstaande meldt, zich met de betrekkelijke organisaties buiten Noorwegen in verbinding gesteld. ALLERLEI. De rijksregeering heeft haar goedkeuring gehecht aan de door het rijksdepartemeut van binnerlandsche zaken ontworpen nieuwe kies wet. Uit Berlijn Het groote debat over de buitenlandsche politiek zal de volgende week in den rijksdag aanvangen. Uit Weenen wordt berichtDe staats beambten besloten de onderhandelingen met de regeering te hervatten. Uit Lissabon De militaire autoriteiten hebben het buitengewoon vakvereenigingscon- gres alhier verboden zijn zittingen voort te zet ten. Uit Berlijn De Rijksdag zal zijn werk zaamheden van 13 tot 22 November, van 4 tot 9 December en van 17 Dec. tot 1 Jan. 1927 on derbreken. Uit Berlijn De nieuwe Engelsche gezant sir Ronaid Lindsay heeft gistermiddag zijn eerste officiecie bezoek bij minister Stresemann ge bracht. Uit Berlijn De Rijksregeering zal de Duitsche ,,Werkbund"-tentoonstellmg te Ber lijn eerst dan ondersteunen, wanneer haar ka rakter van wereldtentoonstelling gewaarborgd wordteerst dan zal een rijkscommissaris be noemd worden. Uit Berlijn De door den handeldrijvenden middenstand aangekondigde betooging tegen de hooge belastingen had gister plaats. Van twee uur tot half vijf werden ruim 20,000 zaken ge- oioten. Sla ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 3 November. Het verdrag met Belgie. Besloten werd, de vergadering gisteravond voort te zetten, indien de lijst van sprekers gistermiddag niet kon worden afgewerkt. Bij de voortzetting van de algemeene beschou wingen over het Belgisch tractaat zegt de heer M a r c h a n t, dat zijn heele fractie van meening is, dat het tractaat niet behoort te worden aan vaard. Verwerping zonder meer is echter niet wenschelijk. Er is geen grond, toekenning van economische voordeelen te beschouwen als een compensatie voor politieke eischen. De souve- reiniteitsbeperking op de Schelde gaat te ver, evenals de bevoegdheid der commissie van be heer. In ons volk leeft de overtuiging, dat het trac taat niet moet worden aanvaard. Het is een fout loopt. Het is onmogelijk zich eenvoudiger en tegelijk indrukwekkender plaats voor te stellen, dan deze rechtszaal, aan elke zijde door ijzeren torens beheerscht, waarin reusachtige kanonnen slapen en op den achtergrond afgesloten door de breede rode plooien van de Britsche vlag, welke zich onder den adem des winds ontik- kelt en den vlaggestok doet buigen. De zitting is openbaar een vijftigtal mannen, tot de bemanning van de Nelson behoorend, verdringen zich achter den kabel. Er heerseht een plechtig zwijgen dit militaire zwijgen, dat uit eerbied voor de krijgstucht geboren wordt. Achter de zetels, voor de rechtbank bestemd, zijn een dertigtal stoelen ter beschikking ge steld voor eenige officieren der Grieksche ma rine, de consuls van Frankrijk en Engeland, een zeker getal onzer overheidspersonen en einde lijk vertegenwoordigers der pers, aan wie kom mandant Taylor heeft toegestaan het rechtsge ding te mogen volgen. Juist op den middag weerklinkt een bevel. De wacht presenteert het geweer, het hof neemt om de tafel plaats en de genoodigden, die zich tot nu toe in groep jes op den achtergrona bevormen, namen de voor hen bestemde zetels in. Kommandant Taylor, een oud zeeman met sneeuwwit hoofu- haar en baard, met heldere vrijmoedige oogen, geeft bevel de beschuldigden binnen te leiden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1