ziet hij op z'n akker neer hem zijn zwaren arbeid met kracht en lust verrichten, waardoor hem dit jaar een groote oogst ten deel viel. BZK weert vermoeid heid en geeft een aan genaam humeur. BZK houdt lang tegen, is daardoor voordeeliger in het gebruik. Slot volgt 3464 106 geweest, dat in 1924 de grondslagen voor de onderhandelingen van 1919 door ons zijn ge handhaafd. Met de verdwijning van het annexio- nisme zijn die grondslagen vervallen. Met dit verdrag is geen vriendschap tusschen beide landen te verkrijgen. De heer Vliegen laakt de actie, die tegen het verdrag is gevoerd. De heer Kortenhorst beperkt zich tot twee hoofdzaken in hoeverre de Kamer vrij is in de beoordeeling van dit tractaat en welke de gevolgen zijn cis dit ontwerp is geratificeerd. Spr. erkent, dat naast de staatsrechtelijke vrij heid de staatkundige en moreele gebondenheid zeer wel denkbaar is. Wil de Kamer echter dit tractaat van alle zijden bezien, dan doet zij ver keerd zich gebonden te achten door de over wegingen van de regeering in 1919 en 1920. De opheffing van het verbod Antwerpen oorlogshaven vloeit niet voort uit de emanci patie van België, want het verbod bestond al toen Nederland en België nog vereenigd waren en de opheffing is voor ons niet zonder gevaar, er ligt daarin een bron van internationale onaan genaamheden. Omtrent de doorvaart van oorlogsschepen bestaat geen o\ereenstemming, evenmin als aangaande de casus-belliverklaring. Ook de Wielingenkwestie blijft ongeregeld. Avondvergadering. De heer Albarda wenscht eenige opmer kingen te maken over de bekende casus belli- verklaring. Met zekere voldoening heeft spr. de beschouwingen gehoord, welke gisteren door de heeren Nolens en Heemskerk aan dit onder werp zijn gewijd. Zij hebben die verklaring beoordeeld op een wijze, welke bij spreker's critiek in „het Volk" nauw aansloot. Daarover kan spr. zich niet anders dan verheugen. Spr. staat nog steeds op hetzelfde standpunt, dat aanvaarding van een zoodanige verplichting zou zijn een hoogstgevaarlijk spel, waaraan de volksvertegenwoordiging nooit haar goedkeuring mag hechten. Dr. de Visser hoopt, dat alsnog een voor beide partijen bevredigende oplossing tot stand zal komen, waarvoor spr. bereid is offers te bren gen. Het thans voorgelegde verdrag bevat eenige offers, waarmede spr. zich niet kan vereenigen. Spr. hoopt, dat het dezen minister zal gelukken een nadere overeenkomst tot stand te brengen. Spr. zegt dezen minister, omdat minister Van Karnebeek het vertrouwen heeft bij België, bij de mogendheden en voor ieder, die goed na denkt, ook bij het Nederlandsche volk. Ook spraken nog de heeren Ds. Lingbeek en L. de Visser, die beiden verklaarden hun stem tegen het tractaat te zullen uitbrengen. Het woord is daarna aan den Minister van Buitenlandse he Zaken, die vandaag zijn rede zal houden. De voorzitter verdraagt de Vergadering te 11 u. 50 tot Donderdag 1 uur. Binnenland. Tweede Kamer. Naar we in het Tweede Kamer verslag lezen, zal vandaag minister Van Karnebeek zijn verdedigingsrede houden. Daarna zullen aan de orde zijn de interpel laties van de heeren L. de Visser en K. ter Laan over de militaire ongeregeldheden. De behandeling daarvan zal Vrijdag a.s. worden voortgezet. De verwachting is, dat Dinsdag de behande ling van het Ned.-Belgische tractaat zal worden voortgezet en de volgende week de beslissing is te verwachten. Het Nederlandseh-Belgiscli verdrag. Met het oog op de zich weer herhalende over stroomingen heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich wederom gericht tot de Tweede Kamer, thans met een telegram aan den voorzitter, waarin met klem wordt aangedrong en op aanneming van het verdrag en dat bij niet-aanneming in dezen toestand in den eer sten tijd geen verbetering zal kunnen komen, daar alsdan het in het verdrag voorzien over leg met België wegvalt, welke overleg ingevolge, de bij aanvullend protocol in artikel zeven ge brachte verduidelijking ook het oversüroomings- vraagstuk tegelijk met de waterwegenkwestie tot oplossing kan brengen door kanalisatie van de Maas van Luik tot Maastricht" Anti-üev. Actie tegen het Verdrag. Eer 15-tal anti-revolutionaire a in Groningen hebben telegrafisch aan de A. R. Kamerfractie medegedeeld, dat zij het voorgestelde Neder- landsch-Belgische Verdrag voor ons land on aannemelijk achten op gronden, duidelijk uit eengezet in het adres van de 22 Rotterdamsche anti-revolutionairen aan genoemde fractie en den wensch uit spreken, dat de A. R. afgevaar digden zullen medewerken dat het bedoelde Verdrag in zijn huidigen vorm niet wordt aan genomen. \ierde Algemeenc Nederlandsche Katholiekendag. Het, hoofdbestuur der Nederlandsche Katho liekendag deelt ons mee Het Doorluchtig Episcopaat heeft zijn goed keuring verleend aan het voorstel van het hoofdbestuur om den eerstvolgenden Neder- landschen Katholiekendag te houden niet in den loop van 1927 maar in de Pinksterweek van 1928, en wel te Maastricht. Gaslevering door de Staatsmijnen. Eergisteren heeft te Roermond een bijeen- plaats gehad van commissieleden van de ge meenten Sittard, Roermond en Venlo, ter be spreking van een eventueele gemeenschappe lijke gasvoorziening, waarbij de Staatsmijnen als leveranciers zullen optreden. Besloten werd deze kwestie in de resp. gemeenteraden ter sprake te brengen voor het verkrijgen van een principieele beslissing of gaslevering door de staatsmijnen voor deze drie gemeenten ge- wenschelijk wordt geacht. De 6-urige Zaterdag in de mijnen. In de gisteren gehouden vergadering te Heerlen van de Contactcommissie voor de Mijnindustrie werd na uitvoerige besprekingen door de mijndirecties medegedeeld, dat zij aan het verzoek van de arbeidersorganisaties, den 6-urigen Zaterdag reeds 1 December te doen ingaan, niet kunnen voldoen. De regeling zal 24 December worden ingevoerd. Als compensatie werd echter door de mijn- directies toegezegd, dat in de maand December een tijdelijke loonsverhooging van 5% voor alle arbeiders zal worden gegeven. In de maand December zal de Contactcom missie wederom vergaderen, waarbij nieuwe voorstellen omtrent de loonen na 24 December gedaan zullen worden. Staking van de eleclricileitsgebruikers. Als protest tegen de hooge electriciteitsta- rieven hebben de Maastrichtsche winkeliers besloten gedurende drie avonden hun étalages niet te verlichten en ook hun lichtreclames niet te laten branden. Oud-gouvern.-gen. Fock. De oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. D. Fock is gistermiddag, na zijn korte ver blijven te Weenen en te Keulen, van zijn reis uit Indië naar het vaderland te 's-Gravenhage terug gekeerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Katholiek Leven. Is er voor de leden van K. L. nog een op wekking noodig om morgen avond te komen luisteren vaar kapelaan Beune Natuurlijk niet Spreker, onderwerp en plichtsbesef zijn hun een spoorslag als één man op te gaan naar den Katholieken Kring. Doch het woord dat we thans spreken geldt voor hen, die met K. L. en zijne werkwijze nog niet bekend zijn. Wij hebben aan enkele jonge lui, die wij denken voor lidmaatschap in aan merking komen, een schrijven gericht om eens kennis te komen maken. Ook zij zullen aan onzen oproep gehoor geven. Maar velen hebben wij natuurlijk nog vergeten. En voor hen geldt thans onze oproep Voor de R. K. jongelui die belang stellen in K. L. en van bestuurs- of andere zijde nog geen in vitatie kregen om eens een kijkje te komen nemen. Als er morgen avond eens stoelen te kort waren Denk er aan half 9 precies. En dan Zaterdag op excursie. De R. K. Openbare Leeszaal. Gedurende de maand October 1926 werd de R. K. Openbare Leeszaal „St. Liduina", L. Haven 92, bezocht door 571 personen, waarvan 547 heeren en 24 dames. Uitgeleend werden 2263 banden, waarvan 133 studieboeken. Het boekenbezit vermeerderde met 28 banden, zoodat dit thans 10665 banden bedraagt. Inter Nos. De uitslag van de verloting gehouden door de Schied. Mannenzang-Vereeniging „Inter- Nos", heeft het volgende resultaat gehad. Het nikkelen horloge is stil blijven staan op 10 uur 27 minuten 12 seconden. Het zilveren horloge is stil blijven staan op 10 uur 17 minuten en 60 seconden. De hoofd-inspecteur van Veen heeft het verzegelde kistje geopend en heeft bovenstaande tijden opgegeven. Men wordt cr aan herinnerd dat de prijzen 3 maanden na trekking niet afgehaald aan de vereeniging vervallen. Demonstratie. Gisteravond vond in Musis-Sacrum een demon stratie-avond plaats, welke gegeven werd door de afdeeling Schiedam der N.^B. en K. B. De leden van den kappers-bond waren goed verte genwoordigd zoo ook vele bedienden. De voorzitter van de afdeeling Schiedam heet te de aanwezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat, daar tegenwoordig bijnaallecoiffeurs- zaken ook dameskapsalons hebben, de K.B. een demonstratie-avond niet overbodig oordeelde. Spr. deelde vervolgens mede, dat deze avond een inleiding is tot een wintercampagne, welke hierin zal bestaan, dat gedurende den winter een cursus zal worden gegeven in bobbed-, singled, onduleeren en wasschen. Deze cursus zal 5 a 6 avonden duren maar is alleen toegankelijk voor leden van de vereeniging en oudste bedien den. De kosten zijn gering, ongeveer 1,25 Vervolgens hield spr. nog een korte verhande ling over den bond, zijn bloei en zijn werkzaam heden o.a. uitkeeringen bij ziekte, rampen enz. Daarna demonstreerde de heer Simons model- wasschen en onduleeren, waarop de heer Hagen doorn een niet minder interessante demonstratie gaf in model-knippen en onduleeren. Dat beide heeren zich in een groote en ijverige belangstelling mochten verheugen, maakte dezen avond tot een werkelijk succes. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig te samen, waarbij piano-muziek niet weinig tot de prettige stemming bijdroeg. UIT ROTTERDAM. Brutale inbraak. Gistermorgen kwart voor vier liep een hoofd agent op de Linker Rottekade, alhier. Hij was juist pand 42, waarin is gevestigd de lompen handel van de firma E. M. en Zoon, gepasseerd toen hij achter zich hoorde praten. Hij keek om en zag twee mannen uit genoemd pand komen. Aanvankelijk koesterde de agent geen argwaan, omdat hij geloofde dat het leden van het per soneel van de firma M. waren. Toen hij evenwel zag, dat de mannen zich nog al snel verwijder den, begreep hij dat de zzaak niet in den haak was en hij riep Blijft staan. De mannen gaven aan deze sommatie geen gevolg. Op het zelfde oogenblik werd van achteren de agent beet gegrepen en tegen den grond geworpen. Het bleek, dat inmiddels nog een derde man uit het pand was gekomen en dat deze zich op den agent had geworpen. Laatstgenoemde greep zijn revolver, zijn aanvaller riep niet schieten, maar tegelijkertijd wist hij het. wapen te grijpen en het den agent te ontrukken, waarna hij er met het wapen vandoor ging, de beide anderen achterna. De hoofdagent, die bij zijn val een paar ribben had gekneusd en die een weinig versuft was, kon de vluchtenden niet terstond achterna gaan. Hij blies evenwel op zijn sigaalfluit, waarna twee burgers kwamen opdagen, die dadelijk de vluchtenden achterna zetten, maar zonder resultaat. De agent heeft daarop een onderzoek in het pand van de firma M*. ingesteld. Het bleek hem, dat de drie mannen daar op een brutalen manier hadden huisgehouden. Een oud model brandkast was naar voren gehaald en aan de achterzijde a la sardine opengescheurd. Voor 600 a 700 aan effecten is uit de kast gesto len, benevens een bedrag in contanten van 200 en enkele andere voorwerpen. Alles wijst er op, dat eenige beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest. Vermoedelijk hebben zij kans gezien, gisteravond 6 uur, toen het personeel het pand verliet zich te laten inslui ten. Er zijn enkele vingerafdrukken aange troffen. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. De hoofdagent bleek geen ernstige kwetsuren gekregen te hebben, zoodat hij naar huis ton gaan. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiccle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 1 November 1926 vergunning ver leend aan lo. A. H. OSTERHOLT tot uitbreiding van den scheepstimmerwerf aan den Lange Nieuw- straat 43, kadaster Sectie L. no 2110, met een reparatieinrichting voor automobielen en mo toren en door bijplaatsing van 3 electromotoren van resp 3, 1/4 en 1/8 P. K„ drijvende diverse werktuigen en door verwijdering van 5 electro motoren totaal 15l/s P. K., drijvende diverse werktuigen 2o. A. A. DE LANGE tot uitbreiding van de broodbakkerij in het pand Kreupelstraat 28, kadaster Sectie B. nos. 2559 en 2824 (ged.), met een heeteluchtoven 3o. de HANDEL- EN TRANSPORT MIJ. GEBR'S ROEST CO. tot oprichting van een zakkenmakerij en -herstelplaats met klopin- richting en van een transportinrichting van goederen in de panden Nieuwe Haven 65-67, kadaster sectie M. no. 796, met 4 electromoto ren van resp. 1, 1, 3 en 3 P.K., drijvende diverse zakkenklop-naai-,stop- en stempelmachines en G6n lier 4o. l'. GROENEWEG tot oprichting van een steenhouwerij in een houten loods, staande op het terrein aan de Heerenstraat 411, kadas ter Sectie B. no. 2998. Schiedam, 4 November 1926. INGEZONDEN. Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Mijnheer de Redacteur, Mag ik 'n klein plaatsje, om even m'n blijd schap te uiten Het „nieuwe geluid" van gis teren heeft in mijn hart 'n snaar aan 't trillen gebracht. Dat is 't, wat we in onzen tegenwoor- digen tijd noodig hebben 'n Tentoonstelling van R. K. Jeugdlectuur. Nu is de keuze gemakkelijk Hulde Met ongeduld zie ik nadere inlichtingen te gemoet. Dankend voor plaatsruimte, 'n Abonne. R. K. Damclub. Reeds gcruimen tijd is 't geleden, dat wij door midaol van Uw geëerd blad, de aandacht moch ten vestigen op onze R. K. Dambeweging hier ter stede. Niet dan met den groatsten drang in ons, komen wij ook heden wederom door Uw blad de aandacht vragen voor de beoefening van het damspel onder R. K„ hetwelk geheel kwijnt en dreigt te niet te gaan, wanneer er niet spoedig hulp en steun komt opdagen, in den vorm van nieuwe leden en nieuwe beoefenaars. Velen hebben, hoewel het damspel beoefenend, geen idee om lid te worden van een of andere R. K. Damclub, teneinde daar hun spel op hooger peil te brengen en te vervolmaken, of wel, zij geven zich niet de moeite er achter te komen, wat een R. K. Damclub is en wat zij biedt. Ook zijn er vele R. K„ die meenen goed te doen door zich in niet-katholieke z.g. neutrale ver- eenigingen op dit gebied te bewegen. Deze laat- sten' zouden wij willen toeroepen „Schaamt U zich niet om de R. K. vereenigingsidee af te breken en het neutrale element den kop te doen 'opsteken Hopen wij echter, dat zulke menschen nog tot 'n goed inzicht zijn te brengen en den weg dier dwaling zullen verlaten. Wij hebben dan ook om bovengenoemde re denen gemeend, een propaganda-avond uit te schrijven op morgen, Vrijdag 5 Nov., 's avonds 8 uur in gebouw Lange Haven No. 70 alhier, alwaar de heer II. Regouw (kampioen v. d. Ned. R. K. Dambond) een blindpartij zal spelen tegen den R. K. Kampioen v. Schiedam. Deze wijze van spelen is geheel nieuw en voor de eerste maal, dat zooiets in Schiedam plaats vindt. Na afloop van deze blindpartij zal dezelf de speler simultaneeren tegen de aanwezige personen, welke zich daarvoor interesseeren. Wij vertrouwen nu, dat dezen avond z'n doel (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) fpgy Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2