DMGBLMD WGQÜ SGHSE Of QM&TREi€BM* te raadselachtige verdftpisg. FEUILLETON. 49ste Jaargang. Dinsdag 9 November 1926 No. 14704 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen fier 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst Nq, 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5110 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 20D bij verlies van een duim; f GO bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Bij ot krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W.» van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij lien is ingekomen een verzoek van CORNELIS JOHANNES VISSER, al hier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de rechter-beneden-voorlocaliteit van het perceel Oranjestraat 4 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij bun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 November 1926. Buitenlandseh Nieuws. DU1TSCHLAND. De werloozenkwesfcie. Uit Berlijn meldt men Het Rijkskabinet kwam gister voor het eerst na de opening van den Rijksdag hijeen en besloot de reeds voor bereide regeling betreffende de verhooging der werkloozenondersteuning in den geest der voor-' stellen der regeeringspartijen en de besluiten der soc.-politieke commissie van den Rijksdag aan de morgen samenkomende commissie uit den Rijksraad voor te leggen. In verband daarmede kan er wel op gerekend worden, dat de nieuwe tarieven van af heden in werking zullen treden. Nog wordt gemeld De Rijksdag nam, bij de behandeling der werkloozenondersteuning, een voorstel der soc.-democraten aan, dat veel verder dan het compromis der regeeringspartijen gaat. Ook de Duitsch-nationalen stemden voor het voorstel der socialisten. De Rijksminister van arbeid verklaarde, dat het voorstel voor de regeering onuitvoerbaar is. Uit Berlijn bericht men Het Seniorencon vent uit, den Rijksdag heeft besloten van Dins dag tot Donderdag aanvullingsbogrootingen en kleinere ontwerpen op de agenda te plaatsen. Vrijdag begint dan het debat over de buiten- landsche politiek. Het loongeschil in de R ij n- Scheepvaart. Uit Duisburg wordt bericht De arbitrale beslissing in de Rijnscheepvaart is door den Rijksminister van arbeid bindend verklaard. Daardoor zijn de door de werknemersbonden genomen besluiten om, voor het geval, dat de beslissing niet bindend werd verklaard, in staking te gaan, vervallen en blijft de vrede in de Rijn scheepvaart bewaard. ENGELAND. Dc m ij n werkersstaking. I it. Londen wordt berichtDe premier Baldwin heeft te zsmen met andere ministers het executieve comité der mijnwerkers ont vangen, om op de hoogte te worden gebracht van het standpunt der mijnwerkers tsn aan zien van de compromisvoorstellen door de re geering naar voren gebracht. Men gelooft te weten, dat, terwijl de mijnwerkers een nationa- len arbitrageraad ten zeerste wenschen voor bestudeering der distric.tsovereenkomst.en, de mijneigenaars hiervan sterke tegenstanders zijn. 46 De vier mannen, die den beschuldigde be waken, trekken zich terug. De eerwaarde Heer komt naderbij, wisselt eenige woorden, met Tingle, houdt hem zijn geopenden Bijbel onder de oogen en wijst hem de Bijbelteksten met den vinger aan. Vervolgens geeft hij den matroos een handdruk en verwijdert zich. De provoost legt zijn hand op den schouder van den ver oordeelde en leidt hem naar den bakboords touwladder. Hij klimt het eerst naar boven tingle volgt nog altijd zonder zwakheid. Maar daar zijn handen op den rug saamgebonden zijn, kan hij den touwladder niet bestijgen zonder de krachtige hulp van de twee helpers van den provoost. Op halverhoogte gekomen blijft men staan. Men werpt hem een touw om den hals. Een luide kreet weerklinkt, een rauwen, krachtigen roep, waarvan wij alleen het woord Franschcn verstaan, een laatste uitdrukking van haat aan het adres van de Uranschen. Daarna werpen de helpers hem in de lucht en zonder eenige spiertrekking schom melt het lijk van den veroordeelde aan den be zaansmast. Aan de rechtvaardigheid is voldaan. Draadloos wordt gemeld, dat na de confe rentie met de mijnwerkers de mijneigenaars uitgenoodigd werden, die met den premier een afzonderlijke bespreking hadden. Om halfzeven gisteravond duurden, de onderhandelingen nog voort. Uit mededeelingen van de leden van het bestuur der mijnwerkersfederatie kan men op maken, dat belangrijke punten nog steeds ir bespreking zijn- Gister werkten 304.333 mijnwerkers of 5875 meer dan Vrij dag. Uit Londen meldt men De prijs voor huis houdelijk gebruik wordt morgen te Londen verlaagd van 4 sb. 3 d. (ca. 2.55) tot 4 sh. (ca. 2.40) per cwt. (ca. 50 K. G.j Dit is mo gelijk geworden door de verlaging van den steenkoolprijs in de mijnen van Nottinghamshire en Derbyshire van 55 sh. tot 50 sh. per ton. De productie dezer districten heeft thans de 50.000 ton per week bereikt. BELGIE. China verklaart het tra-etatt met België vervallen. Uit Londen bericht men Wellington Koo, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, heeft den Belgischen gezant te Peking medegedeeld, dat China het verdrag van 1865 vervallen verklaart. Aan alle provinciale over heden is bevel gegeven in dien zin. Volgens den tekst van het verdrag had België alleen het recht het op te zeggen. China heeft het Belgische aanbod afgewezen om de zaak voor het' internationale gerechtshof te brengen. Door het vervallen van dit verdrag heeft België alle ex-territoriale rechten in China ver loren. Kolen gebrek in België. Uit Brussel wordt gemeld, dat wegens gebrek aan kolen, het treinverkeer eenige inkrimping heeft ondergaan. Ongeveer veertig treinen zullen vanaf Donderdag a.s. komen te vervallen. Prinses A s t r i d in België. Nadct Zondagmiddag het jonge paar met on beschrijfelijke geestdrift in Antwerpen werd ontvangen, had gisteren een niet minder geest driftige ontvangst te Brussel plaats. Om 12 uur kwam do koninklijke trein lang zaam het station binnenstoonaen. Hoornsignalen klonken, de militaire muziek speelde het Zweedsche volkslied en de Braban- connc. Het vaandel bracht den groet, de sol daten presenteerden het geweer, wanneer Ko ningin Elisabeth, Koning Albert, Prins Leopold, Prinses Ast.rid, de heetog en hertogin van West- Gothland uit het salonrijtuig stapten. Vervolgens stappen de andere prinsen cn prinsessen uit, benevens de heeren Jaspar, Vandervelde, Dardel, de Zweedsche gezant te Brussel. De koninkl'ijke familie wordt door den gouverneur van Brabant baron Beco de heeren Max en Fricq en militaire autoriteiten ontvangen. In dc koninklijke wachtkamer wor den de daar aanwezige personen voorgesteld. Aa* Prinses Astrid, Koningin Elisabeth en dc hertogin van West-Gothland worden bloemen aangeboden. Wanneer de koninklijke fafilie met gevolg het station verlaat, lossen de kanonnen saluut schoten, terwijl de kapel der karabiniers de nationale hymnen speelt. Vele vorstelijke personen zullen het huwelijk hijwonen, voornamelijk uit Scandinavische ko ningshuizen, Prins Henry van Engeland, eenige prinsessen uit het huis Bourbon, de groother togin van Luxemburg, enz. Vier kinderen van hoogen adel zullen als pages van prinses Astiid bij de huwelijks plechtigheid dienst doen, o.a. een kind van Graaf Eugene d'Oultremont. XIV. BIJ DEN EGYPTISCHEN GOUDSMID. De weg door George de Malher en zijn ge zellen ingeslagen, was niet gemakkelijk. Nauwe lijks was men de sfinx voorbij, of men bevond zich in een soort van straatje, dat eertijds drie of vier meters breed had moeten zijn, masr door puinhoopen, welke zich overal en aan alle zijden opstapelden, veel van zijn breedte ver loren. De huizen, aan de zijden van deze straat, waren gespleten, vol gaten of ineengestort. Op sommige plaatsen vormde de muren niet meer dan een op eenstapeling van bouwstoffen, aan elkander gehouden door microscopische plantjes, in den loop der lijden veranderd in een soort cement. Breede scheuren gaapten bovendien in de wan den, die groote en geheimzinnige diepten ont blootten, waaruit een verstikkende en zware damp ontsnapte, welke de reeds bleeke vlam der lampen deed verbleek en. Bovendien brand den de lampen zeer slecht in dezen ondcraard- sclie atmosfeer. De bodem vormde een rij van bergjes, welke men moest omtrekken of.over springen, Bovendien moest men tusschen twee muren doorloopen, welke zich tot elkander vooroverbogen en elkander in gevaarlijk even wicht hielden. Elk oogenblik lieten steenen los geheele blokken vielen omlaag, gehoorzamend aan een eenvoudige verplaatsing van de lucht FRANKRIJK. Decentralisatie in Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld Een belangrijke administratieve hervorming, die zal leiden tot decentralisatie, is door den Franschen minister van Binnenlandsche Zaken Albert Sarraut aan gekondigd. Door deze hervorming worden ze kere bevoegdheden van de departementale en gemeentelijke besturen uitgebreid, welke tot dusver bij het centraal bestuur te Parijs be rustten. Hierdoor zal het mogelijk worden een groot aantal zuiver locale aangelegenheden terstond der plaatse te regelen, zonder tus- schenkomst van Parijs. De departementen zullen verder gemachtigd worden samen te werken door syndicaten te vormen. Deze syn dicaten krijgen dan eigen begroetingen en de bevoegdheid werken ten uitvoer te brengen welke de verschiller de districten betreffen. Op deze wijze hoopt men de vorming van eco nomische districten te kunnen bevorderen welke niet onderhevig zijn aan de moeilijkheden en beperkingen, die de bestaas dc zuiver territo riale districten vaak opleveren. ITALIË. Miss Gibson komt vooreen rechtbank. Uit Berlijn meldt men De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Rome meldt, dat miss Gibson, alhoewel de zenuwartsen haar on toerekenbaar verklaard hebben, door het Open baar Ministerie voor een rechtbank al worden gedaagd, onder beschuldiging het leven van Mussolini, dat aan het heil en de rust van het gansche volk is gewijd, in gevaar te hebben gebracht. OOSTENRIJK. Een nieuw ultimatum van de P. T. T. aan de regeering. Uit Weenen meldt men De technische unie, waarvan ambtenaren van de telegraaf- en tele foondiensten deel uitmaken, heeft besloten met ingang van heden lijdelijk verzet te plegen, nu de regeering in tegenstelling met de eischen van andere categorieën ambtenaren, welke werden geaccepteerd, de eischen der unie heeft afge wezen. Indien deze eischen op 15 dezer niet zijn in- gewiliigd, zal tot staking worden overgegaan. POLEN. ,,M u i 1 k o r f w e t" tegen de Pers. Uit Warschau bericht men De Poolsche regeering heeft, een „muilkorfwet" tegen de pers uitgevaardigd, die wederom aanleiding kan ge ven tot conflicten zoowel met de pers als den Landdag. Ondanks waarschuwingen; der journalisten organisaties en zonder dat de Landdag erin gekend is, werd een decreet gepubliceerd, dat reeds 8 dezer in werking is getreden en waarbij overtreding met strenge straffen wordt bedreigd. ALLERLEI. Uit Kopenhagen meldt men De verkiezingen voor het Folketing zullen 2 December plaats vinden. -Uit Milaan Volgens de „Ouotidien" zijn de fascisten te Milaan 200 particuliere huizen, bin nengedrongen. Te Bologna en geheel Emilia is herhaaldelijk op terroristische wijze opgetre den. Uit Angora De Kamer heeft met alge- meene stemmen der 156 aanwezige leden het beleid der regeering goedgekeurd. II inuenlsnd, Eerste Kamer. De leden van de Erste Kamer zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, des avonds te half 9 uur. Postcheque- en Girodienst. Met voldoening werd vastgesteld, dat de postcheque- en girodienst zich nagenoeg ge heel van de ondervonden moeilijkheden heeft hersteld, aldus lezen wij in het Voorloopig Vér slag der Tweede Kamer over de begrooting 1927 der Posterijen. Telegrafie en Telefonie. Maar, vervolgt het verslag, met de bedragen tegoed is het niet zoo gunstig besteld als in 1923. Bedroeg dit tegoed in 1923 gemiddeld 2490 per rekening, in 1925 bedroeg het slechts 1754. Dit nadeelig verschil is klaarblijkelijk een gevolg van de afschaffing der rentevergoe ding, waardoor de aangeslotenen er toe komen het tegoed steeds tot het laagst mogelijk bedrag te doen dalen. Hoe denkt de minister er over een wederinvoering van de rentevergoeding Tegen de wederinvoering van rentevergoeding werd aangevoerd, dat het niet wenschelijk is, dat de postcheque- en girodienst uit alle gemeen ten van het land belangrijke bedragen tot zich trekt om te beleggen. Daardoor toch worden de kleine bankinstellingen en bankiers van bun deposito's ontbloot. De spoorwegramp bij ,..De Vink." Het openbaar onderzoek der commissie van onderzoek in zake het spoorwegongeluk nabij „De Vink", zal onder leidingvan den voorzitter, prof. Kraus, Woensdagmorgen te halftien aan vangen, in een der zalen van het Ministerie van Waterstaat. Het onderzoek zal minstens vier dagen in beslag nemen. Misschien zal het ook nog de volgende week Maandag voortgezet moeten wor den. Huwelijksgeschenk. Namens de Nederlandsche kolonie in zal aan kroonprins Leopold, ter gelegenheid van zijn huwelijk, een mooi stuk Dell'tsch por- eelein worden geschonken. of aan de trillingen, door de stappen van de ge zellen veroorzaakt, die bijna geen vlugheid ge noeg bezaten om deze vallende blokken te ver mijden, wat doodelijk zou kunnen zijn. Na te midden dezer gevaren een uur gaans afgelegd te hebben, had men slechts tweehonderd meter afgelegd op den bochtigen weg, welken men in geslagen had. Men klom altijd, het is waar, maar geen. enkele andere aanwijzing wees aan, dat men de goede richting ingeslagen had. Het straatje scheen nog over grooten afstand voort te loopen, want de stemmen werden door geen echo weerkaatst. De dokter stelde voor eenige rust te nemen en zich terzelfder tijd door eer maaltijd te verster ken, hoe erbarmelijk die ook mocht zijn. De drie mannen begaven zich in een huis, welks deur onbeschadigd was gebleven. Zij bezweken van vermoeidheid, waren met zweet bedekt en gevoelden volstrekt geen lust om zich met oud heidkundige studiën bezig te houden. Toch ston- zij verstomd over het schouwspel, dat het huis aanbood, waarm zij binnengetreden waren. Het had weerstand geboden aan de overstroo ming, welke de stad verwoest had en alles was in bijna volmaakten staat gebleven. Deze woning was eertijds door een goudsmid bewoond geweest. Dc zaal, waarin de zeelieden zich bevonden, was tegelijk zijn werkplaats en- zijn magaijn. Daar het Huis in zijn geheel weg gezakt was, tegelijk met den grond, waarop het stond, zonder ineenstorting of scheur in de mu De onbewaakte overwegen. Door het R. K. Werkliedenverbond werd 8 November j.l. volgend adres gezonden, aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal Hoogedelgestrenge Dames en Heeren, Telkens, wanneer de bladen melden, dat zich op een onbewaakten overweg weer een ongeluk heeft voorgedaan, wekt dit hij ons een gevoel van wrevel over het feit, dat, tengevolge van dc omstandigheden, men ook in ons land is overgegaan tot het nemen van een maatregel, waarvoor klaarblijkelijk het Nederlandsche pu bliek (nog) rikt rijp is. Herhaalde malen reeds hebben wij ons ter zake gewend tot de Directie der Spoorwegen en tot Zijne Excellentie den Minister van Wa terstaat, laatstelijk nog in verband met het droevig ongeval te Gaanderen, hetwelk twee menschenlevens vorderde. ren, was de schikking binnenshuis niet in de war gebracht. Links zag men nog den oven van den werkman, geheel van gebakken steen ge bouwd, versierd met een klein scherm van ge bakken aarde, dat hem den dienst van licht scherm bewees. Ter zijde stonden ijzeren pijpen, welke in dat verwijderd tijdperk den Egyptischen goudsmeden dienden, om door het eenvoudig blazen door deze buizen de vermenging der metalen te verkrijgen. Om de waarheid te zeggen, waren deze pijpen eigenlijk niets anders dan een hoop roest, welke bij de minste aanraking in elkander viel. Maar men kon in algemeene trekken nog zeer oed hun lange vormen onderscheiden zij droegen aan bet uiteinden een verdikking, welke in een spitse punt eindigde. In een hoek bevond zich cene lage werktafel er op deze stond nog de draai schijf, welke een zilveren struik droeg, waar aan de kunstenaar werkte op het oogenblik, waarop de aardbeving plaats had. Ter zijde van dit werktuig, op het bijna vermolmde blad, bevond zich de kruk, welke door den draaier met de linkerhar.d bewogen werd, om de schijf haar kringvormige beweging te geven. Liet koord alleen was verdwenen, men kon evenwel nog zeer goed de plaats zien, waar het was vast gehecht geweest en waar het zijne werking ver richt had. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR ~T |l ■■■III 111 Mil IJl Ill Ml Ml IIlllllllllll Hl lil'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1