Stads- en Getvestelqk Nienws. Het halve eeuwfeest der Congregatie van de H. Familie. De „Opheus"-feesten, Gemengd Nieuws. Ofschoon elkeen, die onbevooroordeeld de zaak bekijkt, zal moeten toegeven, dat de over weg in Gaanderen, tengevolge van de omstan digheid, dat in de omgeving zeer veel gebouwd is, een zeer gevaarlijke is dagelijks passeeren 'n 400-tal kinderen viermaal dezen overweg en zeer vele arbeiders moeten over dezen overweg om hunne fabriek te bereiken wordt daar, blijkens de medcdccling van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, geen bewaking ingevoerd, mede op grond van de omstandig heid, dat het een locaal-spoorweg betreft en de overweg dus nooit bewaakt is geweest Wel zal zooals bekend door verplaatsing eener halte naar dezen overweg, ernaar worden gestreefd, dat de treinen met minder vaart den overweg passmen. Onze indruk is, dat met het opheffen van bewaking bij de overwegen te ver is gegaan en dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de toename van het verkeer over bepaalde overwegen, doch te krampachtig vastgehouden aan eenmaal bereikte financieele resultaten of aan bestaande toestanden, zeer ten nadeele van de veiligheid van het publiek. Wij hebben daarom de eer U.H.E.G. beleefd te verzoeken ernaar te streven, dat op den in geslagen weg eenige passen terug zullen worden gedaan, dat alsnog op de drukkere overwegen de bewaking zal worden hersteld en niet kramp achtig zal worden vastgehouden aan de om standigheid, dat een overweg ook in 'n lo caalspoorweg nooit bewaakt is geweest. Verder schijnt 't ons zeer wenschelijk Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat uit te noodigen, aan het Rijks Toezicht op de Spoorwegen op te dragen aan het verkeer over onbewaakte overwegen zijne bijzondere aan dacht te schenken en daaromtrent, jaarlijks te rapporteeren. Alleen op deze wijze lijkt 't ons mogelijk tijdig maatregelen te nemen in het belang der veiligheid. Hopende en vertrouwende, dat U H.E.G. zult willen medewerken om dit moderne gevaar binnen redelijke grenzen terug te brengen. Il.et Beheer van Fondsen. De ministers van Financiën en van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben een commissie ingesteld tot onderzoek van een vereenvoudi ging in het beheer van de bij de wet ingestelde fondsen, door belegging van de gelden dier fondsen hetzij in 's Rijks Schatkist, hetzij, in meerdere mate dan thans, in Nationale Schuld De St. Janskerk in feesttooi. Een groot aantal vrouwen, alle leden van de jubileerende congregatie der H. Familie, had zich gisteravond rond het feestelijk ver sierde en verlichte hoogaltaar geschaard om deel te nemen aan de kerkelijke herdenking van het 50 jarig bestaan der congregatie. Op kunstvolle wijze was een schat van bloe men, groen en palmen aangebracht, terwijl honderden electrische lichtjes een zee van licht uitstraalden. Heel hoog ter weerszijde van de altaarkroon schitterden de jaartallen 1876—1926 Om 8 uur ving het Lof aan, dat werd gecele breerd door den hoogeerw. heer deken Schraag, geassisteerd door den herder der parochie, pas toor Ligthart en pater A. van Dijk O.P., resp. als diaken en sub-diaken. Met het 3-stemmige Veni Creator van Frans- sen werd het tridüum geopend, terwijl, nadat het Allerheiligste ter aanbidding was uitgesteld, het Jesu Dulcis van A. Arts op innig-devote wijze werd uitgevoerd door het dameskoor der Congregatie onder leiding van mej. Mendel. Hierna besteeg de ZeerEerw. pater Wenne- kendonk, praeses van het Dominicanerklooster der H. Familie den kansel om de jubileerende congregatie toe te spreken. De gewijde redenaar zegt met Paulus „Dit is Gods wil, dat gij uzelve heiligt." Zeer terecht hebben de leden der FI. Familie dit begrepen daar de congregatie een middel bij uitnemendheid is om tot zelfheiliging te geraken. De innerlijke kracht moet uitstralen van zoo een vereeniging en moet een voorbeeld en hechte toetssteen zijn voor anderen. Vooral, zoo zegt spr. in dezen modernen tijd is de' congregatie van de H. Familie een niet te onderschatten factor van het huiselijke en maatschappelijke leven. De eerw. spreker deed een beroep op de vrou wenleden, waaronder zoovele moeders, steeds op te zien naar Hen, wier namen de Congregatie draagt Jezus, Maria en Jozeph en hun levens wandel te toetsen aan dit zoo verheven huisge zin. Nadat nog op verdienstelijke wijze door het koor „Tota pulchra es" van Haagt en het Tan tum Ergo was gezongen gaf de deken den zegen met het Allerheiligste, waarmede de eerste avond der kerkelijke viering was beëindigd. Vele ge- loovigen hadden zich nog in de kerk verzameld om de plechtigheden bij te wonen. Zooals we weten, wordt heden- en morgenavond de féest- viering voortgezet, terwijl Donderdagavond de sluningsavond zal plaats hebben, die geleid zal worden door den IIoogEerw. pater provin ciaal der Dominicanen B. D. van Breda. Hoewel 't in ons voornemen lag na de eerste uitvoering een meer volledig overzicht te geven van het verloop der feestelijkheden, zijn we hiervan afgestapt, omrede eenige belang hebbenden het wenschelijker achten het ver slag der receptie niet zoolang uit te stellen. De versiering der zaal. Zelden zagen we de groote zaal van den R. KJ Volksbond in zoo'n luxueus en feestelijk kleed gestoken als thans, nu ze in dienst staat van de jubileerende koninklijke mannenzangvereeni- ging Orpheus", die 60 jaar lang het kunstzin nige publiek van Schiedam heeft gediend. Prachtige tapijten, welwillend afgestaan door de heer Verwayen, sierden de wanden, terwijl door de firma van Vooren een schat van bloemen en groen kunstig was gegroepeerd: Onder leiding van den heer P. Sanders is deze hoogst te waar- deeren versiering tot stand gebracht. De receptie. De eerste felicitatie werd op het podium, waar bestuur, directeur en werkende leden waren gezeten, uitgesproken door het gemeentebestuur. De burgemeester, die het woord voerde, over handigde als voorzitter van het eere-comité een bijdrage voor de te geven concerten, terwijl hij namens het gemeentebestuur een gouden medaille overreikte, waarop vermeld Herinnering aan het 60-ja.rig bestaan van de Kon. Zan.gvereen. Schiedams Mannenkoor Or pheus 1866—1926. Aangeboden door het Ge meentebestuur. De heer Sterk, 2de secretaris van Orpheus, nam, wegens ongesteldheid van den voorzitter, de heer WII. v. d. loom, de honneurs waar. Hij dankte den burgemeester voor zijn hoog gewaardeerde medewerking en deed namens de vereeniging de belofte, dat de goede naam, die Oipheus in ons land heeft gewonnen, zal blijven bestendigd en hoopte, dat het eere-comité nog lang hunne steun aan Orpheus zal verleenen. De concertschulp. De heer Mr. de Kok als woordvoerder van de „Commissie uit de burgerij", wier samenstel ling wij Zaterdag j.l. meldden, bood hierna met eenige toepasselijke woorden het bestuur het batig saldo der collecte aan,zijn de/ 1150. welk bedrag bestemd is voor de vervaardiging van een Orpheus waardige concertschulp. Weer nam de heer Sterk het woord, om na mens Orpheus den dank over te brengen aan de burgerij, die op treffende wijze heeft getoond het streven der vereeniging te waardeeren. Complimentaties van zuster- vereenigingen en andere in stellingen. Hierna volgde een groot aantal sprekers, deputaties uit het geheele land, die allen blijken can belangstelling gaven en wilden bijdragen tot verhooging der feestvreugde. Zoo waren daar de heer Hagen, voorz. van he- N.Z.V. met vertegenwoordigers van Maastricht ter Staar en Apollo uit A'dam. De lieer Hagen memoreerde de verdiensten van de hceren v. d. Toorn en Sterk en prees de goede verstandhou ding tusschen bestuur, directeur en leden. De heer H. B. E. Blaisse sprak namens de afd. Schiedam van de mij. tot bev. der toonkunst. De heer Mouwens namens de R. K. Volksbond. De heer Mctsemakers namens Gemengd Koor. De heer Veldkamp overhandigde namens Apollo een zilveren beker. De heer Hengst complimen teerde als afgevaardigde van de R. K. gem. zangver. Lorenzo Perosi. De heer Nuyen namens Ceacilia uit den Haag de hecrcn Vollmar en Loeb, als bestuurders van N.Z.C. De heer M. M. Melchers sprak namens het R. K. Kerkkoor Cantemus Domino. De lieer Feelders complimenteerde namens St. Ceacilia van liiei de heer de Bruin deed dit namens Polyhymnia de heer v. d. Tang namens het Zeister Mannenkoor. De heeren Straatmans en Feltzer resp. namens O.B.K. en „L. v. Beet hoven." Alsmede waren er nog; afgevaardigden van Euphonia en de Vercenigde zangers te den Haag. Ten slotte bood de heer A. v. Meurs, welkend lid van Orpheus een herinneringsme daille aan. Verder las de heer Post als ceremoniemeester, van welke taak hij zich uitstekend kweet, het schrijven van oud-burgemeester Honnerlage Grete voor, alsmede van den heer Textor. Van vele vereenigingen uit den lande waren nog schriftelijke gelukwensehen binnengekomen. Dankwoord van den heer Sterk. In geestige en hartelijke bewoordingen bracht spr. dank voor de grootsche hulde, aan Orpheus bereid. Initiatiefnemers, uitvoerders, autoritei ten, allen werden gememoreerd. De burgerij werd toegezegd te kunnen rekenen op een uiting van dankbaarheid voor het prachtige geschenk. Voorts deed spr. mededeeling, dat het in het voornemen ligt van onzen oud-burgemeester bij de uitvoering op Woensdagavond tegen woordig te zijn. Spr. besloot met te wijzen op de vele vriendschappelijke verstandhoudingen ten opzichte van Orpheus en hoopte dat deze betrekkingen niet zullen worden verbroken. Een luid applaus en 3 hoera's op den voor zitter vormden een waardig slot. St. I*ranciscus v. Assisie's Eeuwfeesten. Een comité van voorbereiding. Op uitnoodiging van den hoogeerw. heer deken A. J. Schraag, heeft zich een comité gevormd, hier ter stede, ter voorbereiding van de wereld lijke viering van het zevende eeuwfeest van St. Franciscus van Assisië. Het comité is samenge steld als volgtde heer G. J. Vincent, voorz. mevr. C. PluymPloedemakèr, sccr.esse de heer T. W. S. Naring, penningm. en dè heeren J. G. PI. Brounts en T. J. H. Mouwens. Datum der feestviering en verdere bijzonder heden zullen zoo spoedig mogelijk nader bekend gemaakt worden. Frankelandselie Propagantla-Club. De geest. adv. kap. L. Beune schrijft ons Morgenavond zal in Maison van der Heiden op de Hoogstraat de eerste bijeenkomst plaats hebben van de gereorganiseerde propaganda- club van de Frankelansche parochie, (aanvang half negen.) Op onze uitnoodiging hebben meerderen toe zegging gedaan, deze eerste vergadering ter kennismaking bij te wonen, om aan het einde der bijeenkomst zich als lid op te geven. Meer deren hebben zich reeds zonder meer voor het lidmaatschap aangegeven. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of uit dit eerste begin zal een sterke club kunnen geformeerd worden. Toch is de mogelijkheid niet geheel uitge sloten, dat de een af ander vergeten is bij de rondzending der invitaties. Vandaar dit bericht als een algemeene uitnoodiging tot allen, die in aanmerking kunnen komen voor het lid maatschap. De leeftijdsgrens is gesteld op 18 jaren. Die dezen leeftijd nog niet bereikt hebben, kunnen voor het lidmaatschap niet in aanmer king komen. Wij hopen, dat naast degenen, die zich reeds opgegeven hebben, nog meerderen zullen aan wezig zijn. Alle cathegoriën onzer parochianen moeten in qualiteit en quantiteit in onze club sterk vertegenwoordigd zijn. Er is ook een begin gemaakt met het aan werven van donateurs. Ook in deze is ons reeds van meerderen zijden royale steun toegezegd. Wij mogen vertrouwen, dat ook hunne rangen sterk genoeg zullen worden, om ons in de ge legenheid te stellen overeenkomstig den wensch van onzen Bisschop een sterke en vruchtbare club van actieve leeken-apostelen te worden. Zilveren huwelijksfeest. Men schrijft ons Zondag vierde het echtpaar W. F. A. Janse zijn zilveren huwelijksfeest. Des morgens werd de gezongen H. Mis in de parochiekerk vaif het Allerh. Hart van Jezus uit dankbaarheid aan God opgedragen, terwijl vele vereenigingen en particulieren tijdens de re ceptie gebruik maakten van de gelegenheid om dezen stoeren R. K. werker hunne gelukwen sehen aan te bieden. Zoo waren daar o.m. kap. Goossens, namens het patronaat de voorz. der Vincentius-ver- eenigingdeputaties der St. Jozephgezellen- vereen. Barbara-vereen., Vereen, van Eerbied in Gods Fluis, enz. In den loop van den dag kwamen tal van fe licitaties binnen, w.o. een hartelijk schrijven van kap. Leesberg uit Haarlem, oud-kapelaan der parochie. Zoo heeft katholiek Schiedam weer op waar dige wijze een ijverig werker voor de katholieke zaak geëerd. Moge de heer Janse en echtgenoote nog vele jaren in voorspoed leven en eens het goud hun hoofd nog sieren. R. K. Politiebond „St. Raphael." Door de afdeeling Schiedam van den R. K. Politiebond St. Raphaël is aan den gemeenteraad gevraagd de heffing van pensioen premie 3J met ingang van 1 Januaii a.s. te laten vervallen en weder premievrij pensioen in te voeren, voorts het politiepersoneel in een hoogere loongroep te plaatsen, waarbij de loonen zoodanig worden verhoogd, zij gelijk zijn aan het loon, dat voor het politiepersoneel is vastgesteld en bijna alle gelijk gemeente als Schiedam. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is ter gemeente-secreta rie aangifte gedaan van 3 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van mazelen. Rijkspos ts paarbank. Aan het postkantoor Schiedam en bij- en hulp postkantoren werd, in den loop der maand October, op spaarbankboekjes ingelegd 19.688,09 en terugbetaald 17.930.—. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald 1758,09. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 22. Door tusschenkomst dczër kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven 300. Derhalve minder in- dan afgeschreven 300.—. Volksbadhuis. Op 5 en 6 November 1926 werden genomen 482 baden, n.l. le Klasse 35 kuipbaden 59 regenbaden, 1 kinderbad 2e Klasse 35 kuipbaden, 345 regenbaden, 7 kinderbaden. Faillissement, Opgeheven: J. Soeters, alhier. Gisteren is te 's-G raven h age ge- slaagd voor het Machinistenexamen diploma A. de heer G. Elanque, alhier. Aan mej. M. Krabbendam is op haar daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend als re serve-onderwijzeres voor de Maria-Bewaar-school UIT ROTTERDAM. Vechtlustig Rotterdam. Zaterdagavond heeft in een café in de le Schansstraat, alhier, een ernstige vechtpartij plaats gehad. De 62-jarige J. v. Z. die in het bij het café behoorend logement woont, kwam bij den eige naar over het eten klagen. Hij maakte zich daarbij zeer kwaad. Twee mannen, die zich in de zaak bevonden, trachtten den ouden man te kalmeeren, doch deze maakte zich hoe langer hoe driftiger. Hij haalde ten slotte een mes te voorschijn en sneed den 18-jarigen P. B. den neus af, ter wijl hij den anderen twee pezen van de rech terhand doorsneed. Beiden zijn in het zieken huis aan den Coolsingel verbonden. De dader, die van de omstanders een flink pak slaag kreeg, is in bewaring gesteld. De moordzaak in de Asterstraat. Gistermiddag en gisteravond zijn nog verschil lende getuigen gehoord. Zoo kwam zich, naar aanleiding van den oproep in de bladen, heden middag bij commissaris Alberda een kantoor bediende aanmelden, die het geheele voorval had meegemaakt en goed had waargenomen. Hij kwam aan, juist op het oogenblik, dat de moordenaar op zijn weerloos slachtoffer, dat reeds op den grond lag, nog een drietal schoten afvuurde. Toen hoorde hij een der om standers duidelijk zeggen „Ach jo, zie je niet, dat die knul dronken is. 't Is een bleekpoeier- tje (knalpistool), 't Is geen meenens want de vent die geschoten heeft, ken ik." De kantoor bediende zag daarop, hoe de moordenaar zich kalm verwijderde. Op eenigen afstand geko men, heeft hij zich nog eens omgedraaid om te zien, of men hem opmerkte, waarop hij kalm een zijstraat insloeg. Flet zoeken is nu naar den man, die deze woorden geuit heeft. Behalve de R. en De W. zijn thans ook voor den commissaris geleid twee bekenden, die herhaaldelijk met Reingoud gevochten hebben, doch alle getuigen hebben zeer pertinent verklaard, dat dit tweetal de daad niet bedreven kan hebben.» Men heeft goede hoop, ten slotte den dader te ontdekken. Het cynisme, waarmede de moordenaar de daad bedreven heeft, wettigt echter het ver moeden, dat hij heden weer gewoon aan zijn werk is gegaan en de stad niet heeft verloten. Men zoekt hem onder de havenarbeiders. Gistermiddag is de sectie op het lijk van den verslagene verricht. UIT DELFT. Veelbelovende kinderen. In den laatsten tijd werden alhier uit ver schillende winkels en ook van kramen op de weekmarkt, artikelen ontvreemd. Als dade ressen van deze diefstallen zijn door de recherche aangehouden vier meisjes van 11 tot 13 jaar. Het is gebleken, dat dit veelbelovende viertal geregeld op roof uittrok. Op geraffineerde wijze wisten de jeugdige dieveggen wat van haar gading was, te bemachtigen. Onder het gestolene, dat ten huize der ouders in beslag genomen is, werd, behalve een groot aanta. kousen, poppen, boodschaptasschen etc., een volledig stel likeurglaasjes met lekbakjes ge vonden. Ook tegen de ouders der meisjes is proces verbaal opgemaakt. Noodlanding. De militaire vlieger, tweede luitenant Veene- daal, uit het vliegkamp Soesterberg, was gis termiddag ongeveer omstreeks halfvier, ten gevolge van den regen, welke alle uitzicht benam, genoodzaakt plotseling een noodlanding te maken op een weiland aan de Schie nabij de grens dezer gemeente. Ondanks de dreigende moeilijkheden slaagde de noodlanding volkomen. Het vliegtuig, dat door den technischen dienst der politie aan ankers is vastgelegd, is onder militaire bewaking gesteld. De Maas weder sleigende. De Maas is gister de laatste 24 uur weder 1.53 M. gestegen. De peilschaal aan de Maasbrug te Maastricht wijst thans 2.99 M. d.w.z. 45 M. boven N. A. P. De was heeft ditmaal bijzonder vlug op den regen gereageerd. België seint ook nog eenigen was. De Sambre is stationnair. De Ourthe vertoont geringen was. De Maas, welke in Midden-Limburg gedurende een dag wederom binnen haar bedding was, is sinds gisterochtend sterk wassende en dreigt voor de tweede maal in één week uitgesterekte landerijen onder water te zetten. De Rijkspeilschaal te Maastricht gaf heden ochtend een sLand aan van 17.20 plus N. A. P. met een was voor het laatste etmaal van 37 c.M. Nadien stijgt het water met een snelheid van 6 c.M. per uur. Nadere berichttn luiden Uit Maastricht De Maas is sedert gistermor gen nog 22 c.M. gewassen en stond om 1 uur 3.20 M. België meldt stilstand. Uit Grave Na van eergisteravond 5 uur tot gistermiddag 12 uur nog 28 c.M. te zijn gevallen is de Maas voor deze gemeente tot stilstand gekomen Nu er bij dezen waterstand te Grave nog 1.53 was uit Maastricht gemeld is en er waarschijn lijk nog meer was achter zit, kan haast met zekerheid gezegd worden, dat in den loop van deze week, de Beersche Maas zal gaan stroomen en Provinciale wegen en Rijksweg (Elftweg) onder water zal zetten. De pont zal, nu de val tot staan is gekomen nog niet aan de reep ge legd worden, daar er nog 20 c.M. water op de Veerstraat te Neder-Asselt staat. Overtocht blijft dus geregeld van Grave naar de zooge naamde brouwerij van Neder-Asselt. Uit Roermond van gisteren De Maas, die tot Zondag is blijven vallen en toen een stand aanwees van 16.83M. N.A.P., is gisternacht weer 37 c.M. gestegen. De typhus. Te Princenhage zijn weer twee nieuwe gevallen van typhus vastgesteld. Daar zijn nu 16 gevallen. Te Breda, waar weer 2 patiënten zijn ontslagen, nog 17 gevallen. Een h a a r s n ij d e r. S. V., uit de Kogel vangerstraat te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat Zaterdagmiddag een man op de openbare straat zijn 8-jarig dochtertje de haarvlecht heeft afgeknipt. Vermakelijk Nèderlandsch. En kele fabrikanten te R'dam hebben uit Enge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2