sportT land, schrijft de „N. C. R." den volgenden brief ontvangen Lieve Mijnheeren, In genoeg vinden en zenden u in af zonder papier eene afschrift der derde uitgave der Adresboek van Manufacturen in 't groot invoeren, n en uitvoerenen zuur den Noord Eastern Railway Stelsel", dat is verkondig van agentschap. Manufacturen in Engeland en Gewest uot- vangen het ander uitgaven der boek en ik hopen dat de nieuw uitgave bewijzen voordeel de firma den aanschouwer van iets niets nieuw maar sparen of ontzien. Hoogachtind Enz. A u t o T e w a t, e r. Zondagnacht is de heer K. Slot, uit Broek op Langendijk niet zijn auto in de breede vaart langs den Twijzerweg tus- schen Sb. Pancras en Broek op Langendijk ge- gereden en verdronken. Eerst gistermorgen vond men den wagen in het water liggen. Een vliegtuig in zee gestort. Zondagavond ongeveer hall-acht is ongeveer drie mijl Noord-West van IJmuiden een vlieg tuig, gekomen uit Noordelijke richting, na een onzekere beweging in zee gestort. Onmiddellijk uitgevaren sleepbooten kwamen een half uur na het ongeval op de plaats aan, doch konden geen spoor van vliegtuig of inzittenden ont dekken. Auto van een dijk gestort. Gis termorgen is een auto met arbeiders uit Helder, Werkzaam bij de Zuiderzeewerken te Medemblik, Van den hoogen dijk bij Winkel gestort, De auto ging driemaal over den kop. Vier personen werden ernstig gewond een van hen brak zijn ruggegraat. Allen zijn per auto naar Helder overgebracht. De autobus is ernstig beschadigd. Weer een agent mishandeld. We derom heeft te Rotterdam een ernstige vecht partij met de politie plaats gehad. Toen Vrijdag middag een surveilleerende rijwielagent aan de Heyplaatstraat een gemeentelijken veersteiger passeerde, zag Jhij drie mannen, die het een jeugdige verkoopster bij een wagentje met eet waren, zeer lastig maakten. De agent maande het drietal aan, daarmede op te houden, doch in plaats daaraan gevolg te geven, keerden zij zich tegen den politieman. Deze pakte een hun ner beet, en voegde hem toe :,,Man loop nu door", doch de tweede gaf hem een klap. Dc agent trok toen zijn gummistok, doch voor hij de gelegenheid had dezen te gebruiken, was de derde man hem op den rug gesprongen, en greep den gummislik beet, tengevolge waar van deze brak. De agent rolde met het drietal op den grond. Hij kreeg nog eenige slagen en schoppen, en een slag op het hoofd met het afgebroken deel Van zijn eigen gummistok. Eenige voorbijgangers snelden toe om den agent te ontzetten, waarna het drietal de vlucht nam. De agent kon nog waarnemen dat zij aan boord van Imt „Pilse L. M. Russ" in de Waalhaven Zuidzijde liggende achter het lerrein van de firma G. Swarttouw, verdwenen. Men liet het drietal in den waan, dat men hun spoor bijster was geworden, doch intusschen Werden de poorten van het terrein der firms Swarttouw bewaakt, terwijl de rivierpolitie ge waarschuwd werd en zich met een politieboot langzij de „Pilse L. M. Russ" begaf. Men slaagde er in het drietal mannen aan boord te arresteeren. Zij werden met de poli tieboot, meegenomen en naar 't bureau Nassau- haven onvergebracht. Daar bleken het te zijn de 21-j arige stoker J. P. B. de 28-jarige sto ker W. T. en de 24-jarige matroos H. G., alle drie Duitschcrs. Zij zijn in voorloopige be waring gesteld. De agent heeft een verwonding aan de han den en eenige builen op het hoofd opgeloopen. Hoog water in België. Uit Brussel meldt men De zware regens der laatste dagen hebben de rivieren in België opnieuw doen Wassen. Gisteren is de gasfabriek te Charleroi Weder overstroomcf, doch de verlichting der stad werd niet onderbroken ook de kelders staan weder onder water. De weg naar Mar- chienne is weer onbruikbaar, terwijl ook de omringende velden blank staan. De Haine en de Troulle zijn weer buiten haar oevers getreden. Dit Jemappes worden eveneens overstroomingen gemeld. Te Bergen staat de machinehal van de wa terleiding gedeeltelijk onder water. Te Namen ls de Maas weder een meter gestegen. De Lys en de Semois zijn gezwollen ten gevolge van de regens en den sneeuwstorm van gistermid dag. Wolkbreuk in Noord- F r a n k r ij k. Uit Parijs wordt bericht Sedert 48 uur wordt het gebied van Reims onophoudelijk door Wolkbreuken geteisterd. De Marne, de Aisne en de Maas met al haar zijrivieren zijn gaan was- sen. De Maas is reeds buiten haar oevers ge treden. Verkeersongelukken te Lon den. Te Londen zijn in het kwartaal Juli- ^eptember 269 personen gedood door onge vallen op straat, een toeneming van 15 tegenover 1925. Van dit aantal kwamen 76 gevallen op rekening van particuliere auto's Het aantal met-doodelijke ongevallen verminderde met bijna 4000 tot 26.727. Hevige aardbeving in Nicara gua. Er heeft Vrijdag te Managua (Nicaragua) een aardbeving plaats gehad, heviger dan in vele jaren is voorgekomen. Verscheidene personen zijn om het leven gekomen en er is groote schade aangericht- De schokken duurden ongeveer een minuut en zijn door het geheele land waargenomen. Zij blijken het hevigst te zijn geweest in de nabij heid van den Masaya-vulkaan.Te Managua zijn verscheidene gebouwen, waaronder de kathe draal, zwaar beschadigd. Te Santiago zijn vele huizen vernield. De seismograaf van de universiteit te New- York registreerde de krachtigste aardbeving sedert vele jaren, uitgezondend dan die, welke onlangs in de Stille Zuidzee plaats had. Instorting. Door een instorting van een schacht van de gas- en electr. werken te Charleroi zijn 2 ar beiders gedood en 1 gewond. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Krachtige tot matige, later wellicht weer toenemende W.- tot Z. wind tijdelijk opklarend later weer regen aanvan kelijk kouder. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 8 Nov. 9 Nev. LondenI2.123/g Berlijn - 59 39 Parijs- 8.19 België - 34.62Va Zwitserland t- 48 20 Amerika - 2.5CP/i Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Milaan 35 30 - 66.50 - 66 79 - 62 55 -37.67 Va 10 52 12 127s - 59.37 - 8 14 - 34 82l/2 - 48 20 - 2.50 Vx, - 35 30 - 66 50 66.78 - 62.55 - 37 92l/s - 10 52Va Telegrammen. HONGAARSCHE NATIONALE VERGADERING ONTBONDEN BERLIJN 9 Nov. (draadloos). Volgens be richten uit Boedapest is de Hongaarsc.he re geering voornemens de Nationale Vergadering te ontbinden DE VOLKEN BONDSRAAD. GENEVE, 9 Nov. (draadloos) In den aan staanden bijeenkomst van den Volkenbondsraad, welke 6 Dec. aanvangt, zullen ditmaal slechts kwesties van gering belang aan de orde komen. De agenda, welke 20 punten bevat, zeI eerst daags gepubliceerd worden. Zij bevat de rap porten der verschillende commissies. DE GOUDEN STANDAARD IN DENEMARKEN. LONDEN 9 Nov. (draadloos) De „Times" meldt uit Kopenhagen Vanaf 1 Jan. a.s. zal Denemarken terugkeeren tot den gouden stan daard. INGEZONDEN. Jeujjdlectuur. Schrik niet, mijnheer de Redacteur, dat er alweer een stukje komt onder datzelfde hoofd Het is al meer dan welletjes geweest Ik ben het volkomen met U eens, maar zoudt U het niet onbeleefd van mij vinden, wanneer ik mijnheer X. niet liet blijken, dat ik nu van hem gelezen heb, dat pater Gielen een eia-en spoorlijntje heeft. Dat Z.Ëerw. op den bok van '1, trein- t j e zich niet behagelijk scheen te voelen dat die mijnheer X. mij n.t.b. als straf voor mijn vra gen, in G iel en's karretje zet en mij daar rond laat rijden als een voorstander, neen beter nog, als een vader zonder vrees voor neutrale lectuur. Ja, ja, waarde heer X., dat heb ik allemaal gelezen doch ik was zoo brutaal zóóveel te zetten, dat U die maar een beetje als niet gezien hebt voorbijgereden. Ik vind het heusch niet erg, mijnheer X. Ik begrijp het best. Ik had Uw stukje niet aangegrepen om den jeugdlectuur-voorraad in de R. K. Bibliotheek aan te roeren, wanneer mij bekend was geweest, wat namens den ZeerEerw. Overste der Broeders op dien zelfden avond in dit Blad geschreven werd. Een bravotje voor hen, voor die mannen, waaraan Roomsch Schiedam reeds zoo ont zettend veel te danken heeft. Hulde aan die echte werkers, mede-opvoeders onzer jongens, die nu weer zoo flink ingrijpen in datgene, wat. zoo nooclig blijkt. Ja, mijnheer X., enkele vragen van mij, had U niet behoeven te ontwijken, indien het in wording zijnde Comité, waarover U rept, reeds een tijdje in actie was geweest. Laat ons nu hopen, dat, wat staat ten toon gesteld te worden, in het vervolg ook in de R. K. Biblio theek zal te verkrijgen zijn. Dat deze tentoonstelling dan te gelijk benut wordt om bezoekers gelegenheid te bieden een offertje te brengen, ter aanschaffing van die boeken, waarmede de R. K. Bibliotheek dient verrijkt te worden. Met een „Succes Broeders sluit Een Vader X. 9 Nov. 1926. „Ga eens kijken." „Wat, kijken Een uitverkoop Neen, wees maar gerust. „Een spannende film of anders zeker een Sinterklaas, die er wat gauw bij wil zijn." -O, neen, heelemaal mis. „Maar wat dan Ik zal het u zeggen een tentoonstel ling van Roomsche Jeugdboeken. „Zoo, dat moet wel aardig zijn, zoo'n heele verzameling van boeken, maar een mensch kan toch niet overal naar toe gaan, niet? Enne.... jeugdboeken, dat interesseert me nou zoo erg niet, ik heb eigenlijk zoo weinig met die dingen te maken." Maar met. St. Nic.olaas koopt u toch wel eens een boek voor uw jongen Natuurlijk,maar daar hoef ik zooveel drukte niet om te maken. Als het zoover is, loop ik wei eens 'n boekwinkel binnen. De juffrouw weet wel wat de jongens graag lezen. Of eigenlijk, wat lezen ze niet graag Vooral van die roovers- of Indianengeschiede- nissen, je rilt er al van als je die platen ziet. Maar dat is nou net iets voor jongens, hé. En dan die boeken over zoo'n troepje jongelui, die er op uit trekken 1 Je weet gewoonweg niet wat ze in zoo'n boek al niet uitvoeren. Mijn man kijkt ze 's avonds wel eens in zoo nu en dan, maar hij moet er zelf mee lachen, de dolste kunsten kun je d'r in lezen. En gek als die jon gens er op zijn, ze zijn er om zoo te zeggen niet af te slaan. Als 's avonds mijn jongen zit te le zen, moet ik dikwijls het. boek uit zijn handen trekken en hem naar bed sturen ze kunnen er gewoonweg niet mee ophouden." Zoo eer goeie jongen, anders wel, die van u. „Ja, dat is zoo, er zit een echt goed hart in den jongen, maar hij heeft, toch van die vervelende dingen over zich en daarom heb ik er toch wel eens wat mee te stellen. Wat zal ik zeggen, 's avonds laat thuiskomen, soms zes uur, aanhoudend hebben ze ruzie op straat en dan van die leelijke woorden in zija mond, waar hij ze vandaan haalt weet ik niet, bij mij thuis hoort hij ze in elk geval niet. 's Avonds als ze naar bed zijn, heb ik 't er wel eens over met mijn man, ja, zoo nu en dan een brutale mond open zetten, daar is ie ook niet bang van en dan zoo echt godsdienstig kan ik ook riet zeggen, dat hij is. Hij gaat, natuurlijk wel naar dc kerk op zijn tijd, maar ik denk dikwijls, nou, in onzen tijd waren wij zoo niet. Zoo'n beetje, hoe zal ik dat zeggen, zoo wat onverschillig, net of hij er niet veel om geeft. Als ie dat nou 'ns kon af- leeren." Nou, dat is nog al wat, maar weet. u, waar ik denk dat veel van die dingen vandaan komen Ze zeggen wel eens, een aap van een jongen en ze hebben meer gelijk dan ze zeli' weten, want het naapen zit een jongen in 't bloed. Nu, die boeken waar u me juist van sprak, daar staat me wat in. Eerstens geen greintje godsdienst, de naam van God wordt er meestal zorgvuldig in verzwegen. Verder trekken ze er maar op uit, maken avonturen mee, kampeeren, halen kwajongeosstreken uit en de rest. En let nu eens op uw jongen als hij zit te lezen. De wereld verdwijnt voor hem, hij leeft in zijn boek, al het andere laat hem koud. Je kunt. 't, hem aanzien, zijn gezicht wordt rood, een nijdig schudden als iemand hem stoort. Maar nu zult u wel in zien, dat alles wat hij daar leest, diep in zijn hoofd binnendringt, het blijft er vastzitten, hij denkt en droomt er den hcelen dag over. Die lieve jongetjes van zijn boek worden in zijn oog tot helden, die onnoozele jongensstreken worden in zijn verbeelding feiten van gewicht. En daar uit die boeken al het godsdienstige geweerd wordt, vervullen die andere dingen zijn hoofd en daarvan komt dan die onverschilligheid, waar u van sprak. „Zou 't werkelijk daar vandaan komen Ja, ik wil natuurlijk die boeken niet van alles de schuld geven, maar wie veel met jongens om gaat, kan dat gemakkelijk constateeren, wat voor invloed zooiets heeft. Een boek, hetzij goed of niet goed, doet langzaam en zeker zijn werk. Daarom wordt er nu op de Lange Haven 92 van 9 tot 17 November een tentoonstelling gehouden van Roomsche Jeugdboeken. „Maar jongens houden toch over tiet algemeen niet va o die heilige boeken." Dat een jongen niet van heilige boeken houdt, dat hen ik heele maal met u eens en ik kan hem, onder ons gezegd, nog niet zoo'n groot ongelijk geven. Maar u stelt zich zoo'n boek verkeerd voor. In die boe ken worden ons trissche, blije kinderen beschre ven. Is de Roomsche blijdschap niet spreek woordelijk geworden Inplaals van die koude godsdienst looze omgeving, waar onze goed- Roomsche jongens toch wat vreemd tegenover moeten staan, worden ze hier gebracht in een innig-katholieke sfeer. Zeker, een boek moet niet droog of saai zijn, het moet een jongen „pakken", maar nog minder moet het zijn zonder God of godsdienst. Een jongen met een goed en rein hart, zooals er gelukkig nog veel zijn, laat zich gemakkelijk meevoeren niet het hoogere en ideale, dat een Roomsch jeugdboek bevat. Gij wilt toch, dat uw jongen tot een degelijk Katholiek man zal opgroeien. Dan moet ons schoon Roomsch geloof er diep in. Het. Room sche jeugdboek helpt u Dus, ga kijken E. B. Radio-nieuws. Een wereld-omroepzender In Schenectady wordt door de General Elec tric Company een radiotelefoniezender gebouwd, waarvan de energie 250 K.W. zal bedragen (10 maal zoo sterk als Daventry). De bouwkosten bedragen 30 millioen gulden en de zendkosten 2400 gulden per uur Theoretisch moet deze zender in dc geheele were.d gehoord worden. Dat dit bericht meer is dan een gerucht blijkt uit het feit, dat men reeds met twee der meest- bekende symphonie- en jazz-orkesten onder handelt om aan het eerste concert mede te wer ken. met de montage van den zender aangevangen. De antenne-torens naderen hun voltooiing en zijn resp. 60 en 36 M. hoog. In December worden de eerste zendproeven genomen. Alweer ,,De Duilschland-zender." Ondanks de minder goede weeisgesteldheid vordert de bouw van den Duitschland-zender bij Langenberg goed. De zender-schakeltafel is reeds opgesteld en Ontslag bij de B.B.C. De B.B.C. (Engelsche Omroep Maatschappij) wordt met 1 Januari geheel gereorganiseerd en belangrijke bezuinigingsmaatregelen ingevoerd. Zoo zelfs, dat, bijna 2/3 van het personeel (tech nici-kantoorpersoneel en artisten) overbodig wordt. De artisten hebben weinig of geen kans meer door de tooneel-directies, die in de radio een ernstige concurrent zien, geëngageerd te worden, terwijl voor de technici en kantoorpersoneel ook al geen plaats is. Dat liet personeel in ang stige afwachting is van de plannen van het B.B. C.-comité, laat zich licht begrijpen. Badiofolugrajiê Dnihchland-Brazilië. De Telefunken Mij. heeft onlangs proeven genomen mot het draadloos overbrengen van fo to's tusschen Nauen en Rio de Janeiro (Brazilië), die bijzonder goed geslaagd zijn. De proeven worden nog voortgezet. Kunst cn Letteren. Het „Lam Gods" niet naar Londen. Uit Brussel wordt, gemeld De commissie belast met het uitbrengen van advies over het zenden van het „Lam Gods" naar Londen heeft geoordeeld dat enkele paneelen onder het vervoer niet lijden zouden, terwijl voor andere vervoer gevaarlijk zou zijn. In deze omstandigheid heeft minister G. Huysmans geoordeeld, dat gansch het „Lam Gods" beter te Gent blijft. Deze beslissing werd aan den premier Jaspar medegedeeld. DAMMEN. Vrijdagavond heeft de R. K. Damclub I.D.O. een welgeslaagde propaganda-avond gehouden. Het bestuur der R. K. Damclub I.D.O. vond den heer Regouw bereid een blind-seance te spelen tegen de heer J. Neid, kampioen van R. K. Schiedam. Dat voor deze blind-seance veel belangstelling zou wezen, mocht verwacht worden, doch dat de belangstelling zoo groot zou wezen, overtrof verre de verwachtingen. Om 8 uur opende de voorzitter deze avond, heette alle aanwezigen, hartelijk welkom en memoreerde in zijn openingswoord, dat de heer Regouw de eerste Nederlander is, die in het openbaar blind-seance's geeft. Hierna nam de wedstrijd een aanvang en werd gewonnen door de heer Regouw. Na afloop hiervan werd door de bondsvoor zitter de heer G. Snijders de behaalde prijzen voor het persoonlijk kampioenschap van R. K. Schie dam uitgereikt, waarna de heer Regouw nog een simultaan-seance gaf. Aan deze simultaan-seance werd door 12 personen deelgenomen. Gewonnen werden door de lieer Regouw 11 partijen, terwijl hij er een remise speelde. Duur der seance 1 uur en 10 min. of 6 min. per partij. Na afloop hiervan dankte de voorzitter de heer Regouw en sloot deze welgeslaagde avond. Hedenavond begint de clubcompetitie der R. K. Damclub I.D.O. Deze wedstrijden zijn voor ieder toegankelijk. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 9 Nov. v.m. 4.17, n m 4.24. 10 Nov. v.m 4 56 n.m 5.05. 11 Nov. v.m. 5.38 n.m. 5 53. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 8 Nov. Aangekomen s.s. Stanja, van Londen. s.s. City of Johannesburg, van Houston in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 8 Nov. Vertrokken s.s. Auda city, met olie naar Harburg. s.s. Guildford Castle, naar Hamburg. s.s. Dupleix, naar Havre. s.s. Barbara., naar Finland. s.s. Lys, naar Londen. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 9 Nov. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 9 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 24. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel. ROTTERDAM, 8 November. Buitenlandsche granen. Rogge Western disponibel 12.7513.60, Zuid-Russische disponibel f 12.3512.70, La- plata disponibel 13.20, dito stoomend 13, Düitscb/Poolsehe aangekomen 12.40. Gerst 48 pd. Malting disponibel 218, dito stoomend 215, Canada No. 3 disponibd 230. Haver Canada No. 2 disponibel 12.60, dito No. 3 dito 12, 38 pd. White Clipped disponibel 10.50, Donau disponibel 9.75. Mais per 2000 kilos Laplata disponibel 182— 183, dito aangekomen 179. Binnenl. granen en peulvruchten. Tarwe min der t,er markt, flauw onveranderd. Puike 15.25 tot 15.40, verder naar kwaliteit 14.2515. Gerst. Chevalier onveranderd 1212.50. Haver onveranderd 9.7510.10. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3