L m LOUIS DOBBELMANN BZK is pikant van uit zwakheid of vrees de belangen van het va derland ten achter stellen. Na voorafgaande besprekingen dient de heer Marchant (V. D.)...de volgende motie in: „De Kamer, overwegende dat Nederland een onderlinge vriendschappelijke regeling met Bel gië van de hangende vraagstukken op den hoogsten prijs stelt en vertrouwt dat een voor beide partijen aannemelijke gemeenschappelijke formulcering der grondslagen zeker is te vinden, dat tegen het thans aan de Kamer voorge legde tractaat van, 3 April 1925 ernstige bezwaren zijn gerezen, hoofdzakelijk hierin beslaande, dat 1. het standpunt van Nederland inzake zijn bevoegdheid om in tijd van oorlogsgevaar en van oorlog het watergebied van de Westerschelde voor oorlogsverkeer te sluiten niet uitdrukkelijk is erkend 2. van den aanleg van het kanaal Antwerpen Moerdijk, zooals het in het tractaat en de toelichtende memorie tot het tractaat is gedacht, voor Nederland ernstige bezwaren zijn te duch ten dat bij een voortgezet overleg deze bezwaren zullen kunnen worden uit den weg geruimd spreekt den wensch uit, dat het overleg om trent de voor beide partijen aannemelijke ge meenschappelijke fonnuleering worden voort gezet, ten einde alsnog met België tot overeen stemming te komen besluit de beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat van 3 April 1925 te schorsen tot dat zij het resultaat van het voortgezet overleg zal hebben vernomen, en gaat over tot de orde van den dag." Binnenland, liet Belgisch Verdrag. Het verluidt, dat het in de bedoeling ligt, om, wanneer vandaag de discussies over het Nederlandsch-Belgisch tractaat op een niet al te laat tijdstip eindigen, de stemming over de eventueele motie-Marchant, subs, het tractaat, direct na afloop der beraadslagingen te doen houden. Er zijn echter nog vier sprekers ingeschreven. Nadat deze het woord hebben gevoerd, zal de minister dupliceeren. Indien er evenwel nog meer sprekers bijkomen, zou het debat wellicht op een zoodanig uur eindigen, dal de stemming niet dadelijk plaats heeft. Arbeiders naar het buitenland. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft aan de burgemeesters in zijn provincie bericht,' dat den minister van binnenlandsche zaken, in overleg met zijn ambt genoot van arbeid, ,,de wenschelijkheid is ge bleken, om werklooze Nederlar.dscho arbeiders die naar het buitenland willen vertrekken om aldaar tijdelijk tot het verrichten van werk te verblijven (zonder dat bij hen sprake behoeft te zijn van hel voornemen zich aldaar blijvend te vestigen), daarin niet te belemmeren door weigering van het, voor de reis benoodigdc bewijs van Nederlandschap, op grond, dat zij belastingschuld hebben-" R. K. Staatspartij. Naar de „Fles.bode" verneemt, heeft prof. dr. A. Steger ontslag genomen als voorzitter van den Rijkskieskring 's-Gravenhage en tevens als lid van den Cewtralen Raad. Drukke werkzaamheden zouden de oorzaak zijn, dat prof. Steger zich uit de actieve poli tiek in die stad moet terugtrekken. De positie van het P. T. en T.-personeel. Het bestuur van de Bedrijfsorganisatie van P. T. en T.-personeel besprak in een dezer dagen gehouden vergadering het communiqué van de audiëntie van de deputatie uit de Commissie van Overleg bij den Minister van Waterstaat op 27 September j.l. Ten.opzichte van de daarin voorkomende, mededeeljng,: dat de vraag, of er voor het bestellerskorps iets kon worden' ge daan, eerst dan in behandeling kon komen, wanneer de Commissie van Overleg onomstoote- lijk kon aantoonen, dat de bestellers ten opzichte van een andere categorie onjuist waren ingedeeld, meende het bestuur, dat, hoe ook de verzamelde gegevens mochten zijn, het een uitgemaakte zaak is, dat geen genoegen kan worden ge nomen met het aanbrengen van onvoldoende verbeteringen. Onverkort zal dan ook worden vastgehouden aan een maximum salaris van 1800 gulden. De conventie op de slavernij. De Nederlandsche zaakgelastigde te Bern, jhr. Van Leunep, beeft op het Voikenbonds- secretariraat in naam der Nederlandsche re geering de conventie op de slavernij, die door de zevende Volkenbondsvergadering is vastge steld en reeds door bijna dertig staten onder teekend is, eveneens onderteekend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De eerste steenlegging van het R' K. Ziekenhuis. Het gunstigi.- weer lokte gisterenmiddag' veel mensehen om getuige te zijn van de eerste steenlegging van het R. K. Ziekenhuis, de Dr. Nolet Stichting. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de Ifoogeerw. Heer Deken Schraag, verschillende Pastoors en kapelaans, eenige zusters, de burgemeester, weth. v.Velzen alsmede eenige raadsleden, het Bestuur van dé Stichting, doktoren, de architect van het werk de heer Joling, de aannemers, de heeren C. Leenderts, P. Heijnsbroek en A. Brand. Rede van d r. Koene. De, president van het bestuur van de Dr. Noht-stichting, dr. Koene, heette den Deken, de geestelijken, zusters, burgemeester, wet houders, raadsleden, de afgevaardigden van verschillende verecnigingen en verder alle aan wezigen hartelijk welkom. Spr. deelde mede, dat deze plechtigheid in alle eenvoud zou ge vierd worden, aangezien het jaargetijde gewoon lijk guur en gevaarlijk is en, zooais spr. als medicus 'dikwijls genbtg kan constateeren, het menschdom gemakkelijk een verkoudheid kan bezorgen. Spr. wensehte nog even Dr. Nolet, de stichter, te herdenken, die tijdens zijn leven van geen dank wilde hooren. Vervolgens las spr. dc oor konde voor, waarop vermeld was wanneer de eerste steenlegging plaats vond, onder het be stuur van welken Paus, Bisschop, Deken, Bur gemeester enz., alsmede de namen van het bestuur waarna hij zijn rede voortzette. Éindelijk na 13 jaar kunnen we cTe lijnen van het gebouw onderscheiden. Niettegenstaande vele liiiancieele moeilijkheden, heeft het bestuur den bouw aangedurfd. Spr. hoopt, dat ook de exploitatie van het nieuwe ziekenhuis goed mag slagen en riep daarvoor de hulp in van het hoofd van Schiedam, de burgemeester, van de gees telijkheid, van medici en alic overige aanwezigen. Voorts bracht spr. nog een woord van harte- lijken dank aan den hoogeerw. deken Schraag, herdacht met een hartelijk woordje den vorigen deken Vcrhoeve, waarna hij Deken Schraag ver zocht den eersten steen te leggen. Eerst nam echter, nadat dr. Koene gesproken had, de burgemeester het woord. Toespraak van den burgemeester. Hoogeerw. heer Deken, Flooggeachte dokter, Mijne heeren, De plaats, uitgekozen voor den bouw van dit nieuwe ziekenhuis, is gelegen dicht in de nabij heid van het reeds bestaande gemeentelijke ziekenhuis, hetwelk reeds zoo onnoemelijk veel goeds heeft verricht ten hate van de inwoners van Schiedam. Wij moeten eerbiedigen uw besluit om thans een eigen huis te gaan betrekken voor de ver pleging van zieken. Laat dan dit feit van de nabijheid dezer beide zieken inrichtingen het symbool zijn van een goede en. eendrachtige samenwerking en hier aan kunnen wij niet twijfelen, want beide beoogen immers eenzelfde verheven doel, het verleeneu van hulp aan de lijdende menschheid, hun smarten en pijnen te verzachten. Wij hopen dan, dat de vruqhten van uw arbeid ook in dit uw ziekenhuis mogen zijn vele en groot en dat deze mogen strekken tot heil onzer stad. De steenlegging. Na deze toespraak teekenden o.a. de burge meester, dc president dr. Koene, dr. Gcerdes, weth. v. Velzen, pastoor Lighthart, pastoor Moller de oorkonde. Vervolgens werd het ge- teekende stuk in een bus gedaan en nadat deze dicht gesoldeerd was, door den deken in den van inscriptie voorzienen hollen steen gemetseld; Eerbiedig werden bij het uitspreken der kerke! üjke gebeden en de besprenkeling met wijwater door de aanwezigen het hoofd ontbloot. Door eenige persfotografen werd de plechtigheid op een gevoelige plaat vereeuwigd. Vervolgens nam de hoogeerw. deken nog even het woord:. Rede van deken Schraag Spr. wensehte een kort woord van dank te uiten aan de aanwezigen. In 1913 werden reeds plannen gemaakt voor den bouw van het ziekenhuis, waarmee men in 1914 wilde aam- vangen. Vervolgens memoreerde de hoogeerw. spr. de beletselen, welke tegenwerkten om dé grootsche plannen ten uitvoer te brengen. Maar het bestuur heeft zich als goed beheerder ge toond, zoodat nu de plannen verwezenlijkt zijn geworden. „Moge", zoo eindigde de deken, „het hun gegeven zijn, het werk tot een goed einde te brengen". Ten slotte metselden achtereenvolg ens dr. Koene, dr. Geerdes, de burgemeester, de heeren J. A. J. Nolet, mr. Kavelaars, W. Beuker^, kapelaan Paulusse, de pastoors Lighthart en Moller gewone b.aksteenen rondom den offici- celen eersten steen waarna deze plechtige eerste steenlegging weer tot het verleden be hoort. i De „Orpheus"-feesten. Het feestconcert. Het glanspunt der feest, viering. ,,'t Was bemind hij allen, als een trouwe kameraad", schreef W. Sterk in hot Orpheus- lid. Thans meer dan ooit is Orpheus" ons een kameraad geworden, een kameraad waar wij, Schiedammers, trotsch op zijn. Nog klinkt het machtige „Victoria", de slotzang van Columbus" ons in de ooren, zóó overweldigend hebben de mannen van „Or pheus" hunne vreugde geuit. Immers, wie méér dan zij konden en mochten victoria jubelen, nu bij het diamanten feest de mannen van het koor als evenzoovele diamanten schitteren aan Or pheus kroon. Maar ook het publiek heeft spon taan zijn vreugde en dank getoond, want nau welijks had de onvermoeide Paul v. d. Putten afgezwaaid, of alle aanwezigen lostten eenparig een applaus-salvo, dat aangroeide tot een geest driftige ovatie. Orpheus" was gisteravond dan ook op zijn best en het gepresteerde grensde aan het onge- loofelijke. Het is daarom niet te verwonderen, dat de harten der aanwezigen werden veroverd, zoodat, staande een spontane eneerbiedige hulde aan alle medewerkers werd gebracht. Met het „Orpheus-lied" een oude bekende, werd het concert op waardige wijze geopend, daar dit werk geheel binnen het bereik ligt van houdt mond en keel frisch en voorkomt besmette lijke ziekten, smaak enblijft lang stevig in den (notid. BZK is de goedkoop ste in het gebruik. ROTTERDAM. 3obl 102 het koor, was de uitvoering ervan volkomen Even meesterlijk als Guido Gezelle de zegepraal der zon heeft bezongen heeft het „Orpheus-koor" de rijke compositie van L. F. Brandts Buys op Gezelle's „Zegepraal" vertolkt. Punctueel, tech- nisch-af is deze brok schoonheid tot ons ge komen. Het „bersten en bassen, het plessen en plassen" en daarboven de triomph der vech tende, overwinnende zón was eenig, exellent. En mocht er in deze lichtende zonne-zegepraal- zang een heel klein wolkje zich vertoond heb ben, dan zou 't zijn in ,,'t Is donker nu", maar daar was het dan ook donker voor. tiet programma bood een rijke afwisseling Er volgden thans een 4-tal liederen voor sopraan, gezongen door mevr. Lotti Muskens—Sleurs te 's-Gravenhage. Zij zong Lentelied van Bé Hoogendijk, ge toonzet door Marius Kerrebijn. hoofdleeraar aan „Toonkunst" te R'dam. Een simpel, maar fijn lied. Het subtiele „Madonnakind" van Loui se de Clercq op muziek van Cath. v. Rennes werd op sublieme wijze door de zangeres vertolkt- Vervolgens zong zij nog „Lentemorgen" van H. v. Eko, gecompaneerd door Max Yredenburg en besloot met het dan verwijtende, dèn ner veuze, dan weer hupsche en hartstochtelijke „Cupidootje" van C. S. Adama van Scheltem eveneens op muziek van Max Vredenburg. Mevr. MuskensSleurs wist haar auditorium spoedig voor zich te winnen, evenwel meenden we in de hoogste regionen watoneffenheden te bespeuren. Dat de volkomen ontwikkeling van haar ge- luids-volume wat hard klonk, is misschien te wijten aan de acustiek der zaal. Een warm ap plaus viel haar ten deel. Dan bestijgt de bekende tenor Jos. Holthaus te R'dam het podium en zong „Schluszscene aus „Guntram" van Rich. Strauss, alsmede het gebed uit J. Massenets opera „Le Cid." Nog steeds bewonderen wij het technisch-zuiver kunnen van dezen kunstenaar. Zijn voordracht is bewust en beheerscht. Tenslotte zien we voor het voetlicht verschij nen (of was er geen voetlicht Richard van Helvoirt Pel uit A'dam, die met zijn prachtig bariton-geluid de aria van Wolfram uit „Tann- hauser" en „Die beiden Grenadiere" van H. Heine, muziek van R. Schumann, ten gehoore bracht. Voor velen zal ook van Helvoirt Pel geen onbekende zijn en zij, die hem nog niet hoorden, zullen niets dan lof voor hem heb- ven, vooral in het koorwerk „Columbus" na de pauze, trad hij sterk op den voorgrond. De heer Gerard Verstraten, die accompagneer de, ontpopte zich als een uitstekend pianist. In verscheidene solo-zangen had hij een dankbare partij. Niet zonder reden werd hij daarom in het applaus van de solisten betrokken. Tot slot van het eerste deel van het programma werd het Orpheuscorps weer in het gelid geroe pen om gezamen;ijk met het orkest, bestaande uit leden van het Rotterd. Philharm. orkest, Meine Göttin ten gehoore te brengen. Niet zon der reden was in onze krant reeds eerder een bijzondere aandacht gevraagd. Deze exellente compositie van Wilh. Berger op het werk van Goethe is een kunstvolle prestatie, zoowel voor mannenkoor als orkestbegeleiding. Paul v. d. Putten heeft dezen stap gewaagd en niet misre kend. Orpheus was volkomen berekend op dit uiterst moeilijke, maar fraaie werk. Het publiek was vol bewondering en de groote krans, die aan het slot werd aangedragen, werd onder da verend applaus aan den eminenten dirigent overhandigd. De pauze. In de bestuurskamer hadden zich tijdens de pauze het bestuur en de autoriteiten verzameld. Hier sprak de heer Horn, namens het hoofd bestuur van de Mij. tot bevordering der toon kunst, die het bestuur bij dit heugelijk feest complimenteerde en deed Orpheus" de toe zegging een koorwerk naar vrije keuze uit t,e mogeu kiezen. Vervolgens bood ook onze oud-burgemeester Honnerlage Grete, die het feest, door zijn tegen woordigheid opluisterde, zijn gelukwenschen aan. Deze ,,Orpheus"-veteraan komt zeker ook een woord van lof toe voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan. Als laatste spreker trad de heer Kornacker naar voren, die als voorz. van Rotte's mannenkoor woorden van hulde bracht aan de jubileerende vereeniging en den voorz., de heer v. d. Toorn het koorwerk „Lente van I-lub. Guypers overhandigde. „Orpheus"- voorzitter dankte hierop de sprekers voor hunne tegenwoordigheid en de "bijzondere geschenken- Vermelden we nog, dat in de zaal, die overvol was, vele autoriteiten aanwezig waren, w.o. de burgemeester onzer stad, de wethouders en vele gemeenteraadsleden. Het gedeelte na de pauze werd geheel ge vuld mot het groote en machtige werk „Colum bus van Heinr. Zöllner. Een compositie voor koor, orkest en soli. Wij hebben niets dan lol' en nog eens lof voor wat P. v. d. Putten met zijn koor heeft gepresteerd. De vreugde klatert ©ver het water als na het bange wachten „land, land, land" in zich komt. Zoowel koor, orkest .als solisten hebben gegeven wat zij konden, terwijl de dirigent als een machtig man, als een kapitein, als een Columbus .(zonder afbreuk aan v. Hel voirt Pel) daarboven uit stond. Schiedam heeft gehoord, gewaardeerd, gejuicht en zal ook in lengte van dagen Orpheus weten hoog te dragen, hoog te eeren, een eereplaats geven in de analen van de stad. Vergadering van de R. K. Propagandat-lub- Gisteravond om half 9 had hoven Maison v. d. Heiden in de Hoogstraat een vergadering plaats van de Propagandaclub. Na een woord van welkom las dc voorz. de heer Steens, de notulen van de vorige vergade ring voor. De geestelijke adviseur, kap. Bern e, deelde hierna mede, dat hij een nieuw bestuur geformeerd had, bestaande uit de heeren: W. Rademaker voorz., Steens vice-voorz., Post eere-voorz. Wittkamp secr., mej. de Boer 2e secr.esse., Hoenderkamp penningm. Spr- verzocht den leden, het bestuur voorloopig te bevestigen. De oude voorzitter sprak een kort afscheids woord, waarin hij de leden gelukwenschte met het nieuwe bestuur en hen aanspoorde Godszegen over de Propagandaclub af te smeekcn om, zoo als Paulus zegt „Zelf geleeraard hebbende, niet verloren te gaan Hierna nam de nieuwe voorzitter de plaats van den heer Steens in, en dankte kap. Beune en den .heer Steens voor het vele goed, dat zij earr de propagandaclub gedaan hebben Na het doel van de club nog eens in 't kort uit eengezet te hebben, las spr. het huishoudelijk reglement voor, dat voorloopig werd aangeno men. In een volgende verg. zal hierover nog gediscussieerd kunnen worden. Kap. Beune

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2