Bene raadselachtige verdwijning. FEUILLETON. 49ste Jaargang. Vrijdag 12 November 1926. No. 14707 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. A b\> n n e m e d t e n per 3 maanden j 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Poslehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandssh Nieuws. DUITSCHLAND. Een overeenkomst in de Duitsche regeering bereikt. Uit Berlijn wordt gemeld De onderhande lingen tusschen de regeeringspartijen en de sociaal-democraten in verband met de situatie, door de merkwaardige stemmingsuitslagen in den loop der laatste dagen ontstaan, hebben tot een resultaat geleid. Wel is waar is de groote coalitie nog niet hersteld, maar men heeft althans bereikt, dat de aanneming der sociaal-politieke ontwerpen der rijksregeering verzekerd is. De regeering is tegemoet gekomen aan de sociaal-democra tische wenschen in zake de verlenging van den steuntermijn aan werkloozen. In ruil daarvoor heeft de regeeriug van de sociaal-democraten de toezegging gekregen, dat voorvallen als die der laatste dagen, waarbij, naar gemeld, de re geeringspartijen telkens opnieuw tegenover de vereenigde communisten, sociaal-democraten Duitseh-nationalen en Völkischen in de min derheid bleven, zich niet zullen herhalen. De sociaal-democraten hernemen dus hun houding van welwillende oppositiepartij tegen over de minderheidsregeering, zoodat deze voor- loopig veilig is, totdat de stemming in de par tijen voor het herstel der groöte coalitie gunstiger zal zijn geworden. Naar voorts vernomen wordt, is bij de be sprekingen tusschen Rijkskanselier Marx en de leiders der sociaal-democraten overeengeko men, dat hij voor de behandeling van belang rijke wetsontwerpen en politieke kwesties met de sociaal-democraten in contact zal treden. ENGELAND. De mij nwerkersstaking. Uit Londen wordt bericht, dat de gedelegeer denconferentie der mijnwerkers met algemeene stemmen heeft besloten het executieve comité algeheele volmacht te geven voor het voort zetten der onderhandelingen met de regeering. Het comité is thans van plan de regeering mede te deelen, dat de mijnwerkers districts overeenkomsten zouden aannemen wat de werk uren en de loonen betreft, echter onder inacht neming van nationale principes of een hof van arbitrage Nog wordt gemeld, dat de executieve na de conferentie den premier alsmede minister Chur chill heeft ontmoet in het kabinet van eerst genoemde in het Lagerhuis. Later nam ook de geheele steenkoolcommissie uit het kabinet aan de bespreking deel. In sommige kringen bestaat de hoop, dat een voorloopige regeling hedenavond zal worden bereikt. In dit geval zal door den officieelen draadloozen dienst nog een speciaal nachtbericht worden verzonden. Verplichte steun aan de mijn- werkers. In antwoord op gestelde vragen heeft de Brit- sche minister van Binnenlandsche zaken in het Lagerhuis gezegd, dat volgens de laatst ontvangen inlichtingen 1.087.000 pond sterling uit Rusland werd ontvangen voor hulp aan de mijnwerkers. Voorts is gebleken, dat in zekere gevallen diegenen, die in Rusland hebben bij gedragen, daartoe verplicht waren. BELGIE. Uit Brussel meldt men, dat Prins Leopold en prinses Astrid een telegram met dankbetui gingen gezonden hebben aan den burgemeester van Antwerpen en den burgemeester van Brus sel. 49 Onder den weldadigen invloed van dezen luchtstroom keerden de zeelieden tot het be wustzijn terug. Men nam een slok brandewijn, waarvan de dokter gelukkig een flesch vol had medegenomenal tastende vervolgde men den weg en toen men op eenigen afstand van de plaats des onheils was gekomen, en de dokter de zekerheid had gekregen, dat de lucht ge zuiverd was, sloeg men vuur en stak de lampen Weder aan. Men bemerkte dan, dat de gevolgde weg ge heel verdwenen was door het instorten van een der wanden door de ontploffing van het *nijngas. Tegenover zich had men een muur van granietrechts opende zich een weg langs den muur van den tempel. En deze weg daalde. De groothertogin van Luxemburg en haar gemaal prins Félix de Bourbon, die met hun gevolg het huwelijk van prins Leopold en prinses Astrid bijwoonden, hebben de hoofdstad Woens dagavond verlaten. De hooge bezoekers zijn in een hofauto, waarin ook koning Albert had plaats genomen, naar het station gereden. Prins Henry heeft gistermorgen, alvorens naar Ostende te vertrekken, een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Nog wordt gemeld, dat prins Leopold en prinses Astrid, die na de receptie van gisteren zich naar het koninklijke paleis te Laeken heb ben begeven, hedenochtend incognito naar het Zuiden van Frankrijk zijn vertrokken. Herdenking van den wapen stilstand. Uit Brussel bericht men Een enorme men- schenmenigte woonde de plechtigheid bij welke plaats vond bij het graf van den Onbekende Soldaat ter gelegenheid van de herdenking van den Wapenstilstand. De koninklijke familie werd luide toegejuicht. XV. DE MUUR VAN GRANIET. Een oogenblik beraadslaagde men. De toe- FRANKRIJK. Duitse h lands ontwapening. Uit Parijs meldt men In den loop van de uiteenzetting, welke Briand in den jongsten ministerraad gaf met betrekking tot Duitsch- lands in gebreke blijven ten aanzien van de ontwapening, trok de volgende mededeeling de aandacht Begin October jl. nam de ministerraad ken nis van een boekje, getiteld „Instructies voor de soldaten van het rijksleger (Reichsheer)", waarin o.m. een zin voorkomt, welke zegt, dat geen Duitsch soldaat mag vergeten, dat het hoogste doel van Duitschland is het heroveren der verloren provincies en koloniën. Het boekje is gedateerd „1926", dus na Locarno. Er werd geprotesteerd bij de regeering te Berlijn, welke aanvoerde, dat het haar nog aan tijd had ontbroken, de politiek van Locarno door allen te doen aanvaarden en dat het boekje betrekking had op het „Reichsheer", dat slechts in de verbeelding bestaat en niet op de rijksweer. Zij beloofde ook, dat het boekje vernietigd zou worden, doch het is nog steeds te koop bij de Berlijnsehe boekhandelaars. DE VOLKENBOND. Uit Berlijn meldt men In den Landdag van Tirol is een voorstel aangenomen, waarin van de Oostenrijksche bondsregeering wordt ge vraagd, dat zij den Volkenbond hulp zal ver zoeken tegen de Italiaansche maatregelen in Zuid-Tirol. ITALIË. 11 a 1 i ë's veiligheidswetten. Volgens een bericht uit Rome heeft de directe inwerkingstelling van de nieuwe wet betreffende de veiligheid van den staat in verband met de anti-fascistische organisaties, zonder incidenten plaats gehad. Alle politieke of andere organisaties, die anti fascistisch zijn of andere, die een verdacht karakter dragen, zijn ontbonden. Wat de eco nomische organisaties betreft, wier leiders tot verdenking aanleiding gaven, zijn de leidende personen door regeeringscommissarissen ver vangen. Dinsdag j.l. heeft Italiaansche Rijkspolitie de bureaux van de Tiroolsche Volkspartij te Bozen bezet, met de mededeeling, dat de partij ontbonden is. Allen, die in de bureaux aan wezig waren, zoo verneemt de „Neue Freie stand was ellendig als men den eenigen weg opging, welke open was, verloor met het ver overde terrein. En toch kon men geen andere uitkomst vinden. Misschien zou men op korten afstond een kruisweg vinden, welke opnieuw een klimmenden weg aanbood. Vooraleer men het straatje betrad, verzekerde men zich er van, of de weg achterwaarts afgesloten was. Men trok dus honderd vijftig meter achteruit, tot aan de plaats, waar door den invloed van het ontploftende mijngas de instorting had plaats gehad. Een ontzaggelijke rotsmassa, welke alleen door de volmaakte rust in even wicht op zijne plaats was gebleven, was van haar voetstuk afgerukt en juist op een plaats neergekomen waar de weg zeer nauw werd en het straatje bijgevolg van den gron'd tot het gewelf afgesloten was. Als men op zijne schreden had willen terugkeeren, had men een steenmassa van minstens tien meter moeten doorboren. Er viel niet aan te denken, van deze zijde af een poging daartoe in het werk te stellen. En toch wilde de dokter met alle geweld de natuur van dezen kolossalen hinderpaal onderzoeken. Wat meer is, het scheen hem groot genoegen te doen, dat men tot het besluit moest komen dat de weg zoo bepaald mogelijk afgesloten was. De opeenstapeling van rotsen bood een helling aan, langs welker onregelmatige oppervlakte het mogelijk was naar boven te klauteren. Hij Presse", werden aan den lijve gevisiteerd. Ook het lokaal der gymnastiek-vereeniging werd doorzocht. Te Brixen (Bressanone) bezetten fascisten de Tiroolsche drukkerij. De Duitsche Bond, de Duitsche Volkspartij en de gymnastiek-vereeni ging werden er ontbonden verklaard. ALLERLEI. Uit Parijs meldt men Briand heeft opnieuw Von Hoesch ontvangen. -Uit Ottawa Vincent Massey is benoemd tot Canadeesch gezant te Washington. Uit Berlijn Naar de bladen uit Madrid melden, is de leider der Spaansche Republi- keinsche Partij Lerroux weer op vrije voeten gesteld. Uit Pretoria bericht men Officieel wordt gemeld, dat het Unie-parlement 28 Januari heropend wordt. Gedurende het halfjaar eindigend Septem ber heeft Groot-Brittannië op rekening der oor logsschulden van Frankrijk en Italië elk 2 mil- lioen pond sterling ontvangen, alsmede 4.130.000 pond sterling op rekening der Duitsche herstel betalingen. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 11 November. De motie-L. de Visser (afschaffing herhalings oefeningen en opheffing politietroepen) wordt verworpen met 64 tegen 22 stemmen. Van de soc.-dem. stemde de heer Schaper tegen. De motie-K. ter Laan (nieuwe commissie van on derzoek) wordt verworpen met 57 tegen 31 stemmen. Vóór de soc.-dem. en de vrijz.-dem., de heer Braat en de communist. Het verdrag met België. Bij de voortzetting van de beraadslaging over het verdrag met België bespreekt de lieer Vliegen de nationalistische hetze. Hij aan vaardt de verklaring op eerewoord van het Comité van actie, dat het geld alleen uit Neder land afkomstig was, maar is ten aanzien van de behartiging van de Nederlandsche belangen niet tevreden. Spr. wijst erop, dat het beginsel, dat de Schelde te allen tijde moet voldoen aan de eischen der scheepvaart, ook bij verwerping van het verdrag blijft bestaan. Antwerpen is sinds 1923 van 32 pet. op 17J pet. aan Rijnver- voer achteruitgegaan. Dit geeft reden tot be zorgdheid. Door toezeggingen in 1919 zijn wij aan het kanaal naar den Moerdijk gebonden. Voor Rotterdam zal dit kanaal wel even weinig beteekenis hebben als voor Antwerpen zelf. De heer Korten horst verklaart, dat zijn voornaamste bezwaar omtrent verdere Belgische eischen door den minister is ontzenuwd. Spr. stelt alsnog eenige vragen. De heer van Vuuren mengt zich in het debat, omdat hij en eenige van zijn politieke vrienden zich niet met het betoog van den vori- gen spreker kunnen vereenigen. Spr. heeft tegen het verdrag overwegend principieel bezwaar. Spr. heeft een algemeen bezwaar tegen het tractaat. Voor hem staat vast, dat indien het vóór 1914 was ingediend, hij er nooit zijn stem aan zou hebben gegeven. Tegenover België heeft ons land niets goed te maken. Hadden België en Nederland intus- schen vriendschappelijk samen aan de confe rentietafel die zaken besproken, spreker zou zich niet tegen een regeling hebben verzet. Doch het uitgangspunt van het tractaat ligt bij de mili taire en politieke eischen van België, die vor men nog steeds "den grondslag van het verdrag. ontdeed zich van de zakken, welke hij droeg en begon, met de medegenomen lantaarn van de Sirius in de hand, langs de helling omhoog te klimmen. Zijn gezellen begrepen van deze vasthoudendheid niets en brachten hem onder het oog, dat de oogenblikken kostbaar waren. Zij liepen op de plaats heen en weer en een ge voel van bitterheid schemerde in hun woorden door. Halgouët was een eenvoudig, aan de krijgstucht gewend man en stelde voorzeker een blind vertrouwen in zijn beide officieren. George had een rechtvaardig en goed karakter. En toch zoo slecht is de terugslag van aanhou dende teleurstellingen, dat deze mannen tegen elkander begonnen verbitterd te worden en dat zij al hunne rechtschapenheid noodig hadden, om deze inwendige gemoedsbeweging te be strijden. 't Was dan ook op harden toon, dat George riep „Kom, Sergeant, daal naar beneden. Geen dwaze stijfhoofdigheid „Luister naar den kommandantvoegde Halgouët er bij. „Geduld, geduld", antwoordde de dokter, die op tien meter afstands boven den grond hing- Van beneden volgde men het klenine licht dat allerlei bochtige kringen beschreef, ter wijl de onzichtbare drager er van, zijn geheim zinnige onderzoekingen voortzette. Het wachten duurde tien minuten. Halgouët Die eischen zijn steeds onrechtvaardig geweest" We staan geheel buiten Versailles. De ontstemming in België over verwerping van het tractaat zal gauw genoeg verdwijnen Vandaar dat spreker zonder eenige aarzeling tegen het tractaat zal stemmen. De heer D e V i s s e r (G. FI.) verklaart uit liefde voor zijn vaderland, uit liefde voor de toekomst, zijn stem niet aan dit tractaat te geven. De heer Nolens (R. K.) herhaalt enkele vragen, waarop hij van den Minister nog geen antwoord heeft gekregen en verzoekt den heer Marchant zijn motie niet in te dienen. Ze zou een uiterst lastige quaestie scheppen, aange zien het tractaat toch door de beide regeeringen is onderteekend en reeds door België aangeno men. De wijze van handelen als de heer Mar chant zich voorstelt, zou schadelijk zijn voor ons internationale prestige en in hooge mate in strijd met 's lands belang. De heer Schaper (S. D.) verklaart als te genstander van het tractaat niet te begrijpen, dat de rede van den Minister in deze Kamer bekeeringen heeft kunnen maken. Hij erkent, dat het mooie gebaar bij den Minister is, maar het is hem onmogelijk vóór te stemmen, aan gezien het belang van ons volk geschaad wordt. Het antwoord van den minister. Minister Van Karnebeek merkt op dan hem ook van kanten vanwaar hij het niet had verwacht, is verweten stukken te hebben achtergehouden, en wijst dit verwijt af. Van een commissie om de zaak nog eens te onderzoeken kan geen sprake zijn, aangezien in België de zaak reeds is afgedaan. Onze souvereiniteit. In zake de rechtspositie der Schelde, den doortocht van oorlogsschepen, betoogt de mi nister, dat hem van een vroegere reserve van België niets bekend is. Een materieele reserve kan de Belgische reserve niet zijn, die is onbe staanbaar, vast staat dat er géén verandering is gekomen in het politiek en militaire regime en dat onze souvereiniteit ongewijzigd en onge rept is. Een poging om van België een conventio- neele bewilliging te verkrijgen ontraadt spreker ten stelligste. Ons recht moet vaststaan en we kunnen het niet laten afhangen van een bewil liging van België.Wat te Parijs tot stand geko men is er is in de rechtspositie der Schelde geen verandering gekomen, ze is gesloten. Spreker weet dat het altijd sukkelen zal blij ven met de verhouding tusschen Nederland en België als we niet den voorgestelden weg op gaan. Het Kanaal. 't Betreft hier een quaestie van staatkunde. Nadere besprekingen na onderteekening van het tractaat zullen niet alleen in het belang van Nederland, maar van beide landen kunnen zijn. De minister betreurt dat in de appreciatie van het verdrag zoo vaak een gevoel van wan trouwen in het andere volk is gebleken. We moeten niet teruggaan in een verleden van- wederkeerig wantrouwen doch in beide landen het gezicht keeren naar de nieuwe toekomst. Hij ontkent dat op hem een odium zou rus ten als hij de gevraagde nieuwe onderhande lingen niet zou voeren, omdat er geen reden voor is en omdat hij niet weet wat het resultaat er van zou kunnen zijn. Hierna wordt de schorsings-motie- Marchant (de tekst publiceerden wij reeds gisteren) in stemming gebracht en verworpen met 53 44 stemmen. Vervolgens komt het tractaat in stemming en George waren op den grond gaan zitten. De kommandant woelde onrustig den grond met het uiteinde van een der ijzeren staven, welke hij droeg. Wat Ouosé betreft, om niet werkeloos te blijven en in het een af andere handwerk een afleiding voor zijn woede te zoeken, stren gelde hij, met garen uit zijn hemd getrokken, een stuk pit voor de lampen. Eindelijk daalde de dokter naar omlaag. „Mijn vrienden, zeide hij, gij hebt u ongedul dig getoond maar gij zult het niet meer zijn, als ik u den uitslag mijner onderzoekingen mede deel. Ik heb de zekerheid verkregen, dat een tweede instorting heeft plaats gehad aan de •andere zijde van den nauwen doorgang. „En welk genoegen, welk geluk ligt daar dan wel in opgesloten" vroeg George. „Ik zie er, waarde vriend, heel eenvoudig de elementen voor een betrekkelijke veiligheid in. En ziehier waarom langs den geheelen weg welken wij hebben doorloopen, heb ik opge merkt, dat de gang, waarin wij ons bevonden, een soort van tunnel vormde. Bijna onophoude lijk hebben wij, rechts geloopen langs de ont zaglijke muren, uit geweldige rostblokken sa mengesteld en opeengestapeld, zooals de on vernietigbare Pelasgische en cyclopische bouw werken van Mycena. {Wordi vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1