Het M.-Belg.tractaat aangenomen. Verstopping en wordt aangenomen met 50-47 stemmen. Voor stemden 24 Roomsch- Katholieken 10 Anti-Revolutionairen 14 Soc. Democraten 1 R. K. Volkspartij 1 Plattelander. Tegeno Roomsch- Katholieken 2 Anti- Revolutionairen 10 Soc. Democraten 8 Vrij heidsbond 7 Vrijzinnig- Democraten 11 Chr- Historischen 1 HerV. Geref. Staatspartij 2 Staatk. Geref. 1 Communist. De heeren Dresselhuys (V.B.Y. Scheurer (A.R.) en Van oorst tot Voorst (R.K.) zijn afwezig. De Voorzitter verdaagt de vergadering tot Dinsdagmiddag 1 uur. Binnenland. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer is, nadat de schorsingsmotie van Mar- chant werd verworpen met 53—44 stemmen, het tractaat aangenomen met 50—47 stemmen.' (Voor nadere bijzonderheden zie Tweede Kamer). Op het Binnenhof. Daar ligt het Binnenhof. Voor ons schemeren de torens der Ridder zaal weg m den duisteren nacht. Naast ons werpen de lantarens een schijnsel van bevend licht neer op de hobbelige keien. Van over de daken daalt zoo nu en dan een rauw geluid van een voortsnellende auto of klikt het gebel van een lichtende tram. Er is een geroezemoes van stemmen op het anders zoo stille plein. Helmen van veldwach ters glinsteren in ontelbare sterretjes. Een vreemd gezicht. Er staan vele mensehen, ze nuwachtig bijeen, smoezen met elkander, kij ken heel gewichtig of ontmaskeren de heeren die uit het gebouw van de Tweede Kamer komen en „net doen of ze de Kamerleden zijn Wat is dat alles eigenaardig. Al die men schen. Binnen in het gebouw spreekt minister Van Karnebeek. Buiten wachten de velen op het groote nieuws Wordt het verdrag aangenomen of verworpen? stil huppelen de carillonklanken van den Jacobstoren over de grauwe gebouwen, klept een der torens der Ridderzaal, 't Is halfzeven. Daar Ineens een geloop naar den ingang der publieke tribune. Er komen eenige kopy- jongens uit. Dan hooren de menschen het aan, zwijgend de motie is verworpen. Als een oopend uurtje verspreidt het nieuws zich. Dan nog enkele minuten. Vol verwachting kijkt men naar de verlichte vensters, 't Is tien minuten over halfzeven. Ineens ziet men. in het ge- 'ouw, de publieke tribune leegstroomen langs de trap, zenuwachtig De menschen van het Dmnenhof stormen toe En Aangeno men, roept één, bijna heesch Aangenomen („Vad."). Ilooge Baad van Arbeid. Naar de \olkskrant meent te weten, zou het m het voornemen liggen van den minister van arbeid, handel en nijverheid, binnenn niet te angen tijd bij de Tweede Kamer een wetsont werp in tc diehen tot wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid (ingesteld bij K. B. van 4 Oct. 1019, Stbl no. 591). Is het blad welingelicht, dan zou dien Raad eerlangs ter beoordeeling worden voorgelegd een voor-ontwerp van wet, betrekking hebbende op de arbeidsbemiddeling. Het Engelsclie invoerverbod tegen vlcesch. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft de fmancieele secretaris van de Engelsche sc/ia gezegd, dat behoorlijk kemüs zou wor- den gegeven van elk voornemen om het verbod op den invoer van buitenlandsch vleesch in te trekken. Gezien het heerschende mond- en klauwzeer m 'ui-opa, lijkt het niet waarschijnlijk, dat de voorwaarden voor opheffing spoedig bereikt zullen worden. He vlasakkers worden verkocht. Het bekende militaire barakkenkamp aan De lasakkers te Amersfoort, zal binnenkort door den ontvanger der registratie en domeinen aldaar onder den hamer worden gebracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het gouden feest van de Congregatie der H. Familie. De sluitingsdag. Op waardige wijze heeft de congregatie van de H. Familie in de St. Janskerk haar gouden jubileum gevierd. 1 Gu'er,eUl de sluitingsdag, hebben verschillende p ei ïugheden plaats gehad. Des morgens werd door den directeur, pater van Dijk, die, zooals T m 3diaar de congregatie leidt, een plechtige 11. Mis opgedragen voor de leden. Het dameskoor zong ook hier op heel verdienstelijke wijze een meerstemmige mis. Aan het einde van de H Mis verzamelden de prefectricen en onder-prefcctncen zich in de pastorie, waar de pastoor der parochie, als hoofd van de congre gatie werd toegesproken en gecomplimenteerd door de hoofd-prefectrice. Vervolgens werd pater van Dijk gelukgewenscht met het 30-jario- directeurschap en werd hem dank gebracht voor het vele en goede, wat hij gedurende die lange periode voor de congregatie heeft gedaan Aan pastoor Ligthart werd een cadeau onder couvert overhandigd als bijdrage voor de be schildering der doop- en biechtkapel. Hierop nam de pastoor het woord en bracht zijn dank uit voqt het mooie geschenk en prees den ijver, dien de leden der congregatie bij dit gouden feest hebben betoond. Ook aan pater van Dijk bracht spr. zijn dank, die gedurende een tijdsverloop van 30 jaar een groote stuw kracht is geweest voor „de H. Familie". Van 122 uur had, eveneens in de pastorie, een druk bezochte receptie plaats, die geopend werd door de bestuurders van de jongens- en meisjescongregaties nl. de paters Wolterbeek en De Boer, die zoowel den pastoor als pater van Dijk hunne gelukwenschen op dit dubbele feest aanboden. Zij spraken den wensch uit, hunne illustre voorgangers in hun sporen te volgen. Verder sprak nog de algemeene prefectrice, mej. W. Wuystér, die pater van Dijk eveneens een cadeau onder couvert overhandigde. Vele bloemstukken en schriftelijke felicitaties werden intusschen binnen gedragen van parti culieren en andere congregaties. Des avonds werden de plechtigheden besloten met een plechtig lof, dat werd gecelebreerd door den hoogeerw. pater provinciaal der Domini canen, P. D. van Breda, waarbij de hooge celebrant werd geassisteerd door den pastoor der parochie en pater van Dijk, resp. als diaken en sub-diaken. Ook nu hield pater Wenneken- donk, die op voortreffelijke wijze het triduüm leidde, een toespraak, waarin hij de leden vooral aanspoorde tot een innige godsvrucht voor de H. Familie. Hierna had de aanneming plaats der 35 postu lanten tot leden der congregatie, welke plechtig heid werd verricht door den hoogeerw. pater provinciaal. Pater Wermekendonk richtte zich daarop tot de nieuw aangenomenen en wenschte hen geluk met dezen gelukkigen en vromen stap. Vervolgens bracht hij een woord van hulde tot de jubilaressen, waarvan er 8 haar gouden en 10 haar zilveren feest als lid van ,,de H. Familie" vierden. Ook memoreerde de eerw. spr. de dames-zangexessen, die zich op zoo kunstzinnige wijze van haar taak hebben ge kweten. Ten slotte werd ook tot het bestuur der congregatie en vooral den directeur een woord van lof gebracht voor al hetgeen deze hoog geachte werker en ijverige werksters voor de congregatie hebben gedaan. Daarna traden de gouden en zilveren bruiden voor het altaar, ten einde haar gouden en zilveren medailles in ontvangst te nemen. Onder deze plechtigheid zong het dameskoor de gre- goriaansche „Laudate", waarna op zeer ver dienstelijke wijze door twee zangeressen het tweestemmige „Ave Maria" van Riga werd ten beste gegeven. Vervolgens gaf pater Wenneken- donk den pauselijken zegen, waarna op plechtige wijze het „Te Deum" werd aangeheven. Na het „Tantum Ergo", door alle geloovigen meegezongen, gaf de hoogeerw. pater van Breda den zegen met het Allerheiligste, waarna werd besloten met het feestlied, waarmede de feest viering van het gouden jubeltij der congregatie ook weder tot het verleden behoorde. of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp ol pijn met - Mijnhardt's Laxeertabletten - Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. 3584 6 Derde lustrum-viering van „Utile Dulci." Waarom trekt het sympathieke dilettanten- toonecl „Utile Dulci" altijd en natuurlijk ook gister, volle zalen Dat is iets vanzelfsprekends, zult U zeggen. Trouwens in de vraag ligt het antwoord al opgesloten omdat de vereeniging zoo sympathiek is En sympathiek is ze ons (en ook in de omliggende plaatsen) omdat ze „goed spel" geeft en zoo vele voorstellingen geeft ten bate van liefdadige doel-einden. In het gedenkschrift van het 15-jarig bestaan van U.-D. vinden we b.v. dat vanaf 28 April 1924 tot 23 April 1926 in totaal 19 liefdadig heids-voorstellingen zijn gegeven. der viering van het 15-jarig bestaan van U.-D. werd gister in Musis Sacrum ten bate van de Schied. Gezondheidskolonies, Schied. Ver. tot Bescherming van Zuigelingen, Ver. tot Bestrijding der T.B.C. en het Damescomité tegen Armoede een Amerikaansch blijspel van James Montgomery opgevoerd, n.l. „O m 10 000 d o 11 a r." Het le bedrijf speelt op het kantoor van Ralston, een effectenmakelaar, in de City van New-York. De dochter van Mr. Ralston, gwen is in een liefdadigheidsgenootschap. Haar vader heeft haar beloofd, dat, als ze voor het einde der maand 20,000 of meer voor een liefdadig- doel bijeen heeft, hij het bedrag zal verdubbelen. Zij heeft echter pas 10.000 dollar gwen spreekt met haar verloofde, Bob, een compagnon van Mr. R. af, dat hij het geld zal beleggen, of ten minste, ze geeft hem de 10.000, waarop hij be looft, dat hij zal zorgen, dat het binnen 5 dagen tot 20.000 is aangegroeid. Even later discussieeren Mr. R„ met zijn beide compagnons Bob en Dick, waarbij ook een huisvriend van Mr. R., n.l. Mr. van Dusen aanwezig is, over de onmogelijkheid om altijd de waarheid te spreken, 't Slot van het liedje is, dat Mr. Bob met de 3 andere heeren een wed denschap aangaat van 10.000 dollar, dat hij ge durende 24 uur geen enkele leugen zal zeggen. Door voortdurend de waarheid te spreken, brengt Bob de andere 3 heeren aanhoudend in een hoogst onaangename positie, hoewel die heeren .alles in het werk stellen, Bob de weddenschap te doen verliezen. Tegen 4 uur precies is de tijd verstreken en heeft Bob gewonnen. Mr. R. heeft dat grapje nog vele duizenden dollars gekost, doordal Bob hem met zijn waarheidsliefde voort durend stroppen bezorgd in een speculatie van waardelooze papieren van een kwikmijn. De spelers. tiet oer-komische stuk werd uitstekend en vlot gespeeld. Hoe meer de climax aan het eind van het blijspel bereikt werd, des te meer lach salvo's daverden door de zaal. Alle spelers en speelsters zonder uitzondering gaven zooals gezegd vlot spel, waardoor wij ons gedrongen gevoelen, en den regisseur, A. de Groot hen in 't bijzonder, welgemeend te complimenteeren. De hoofdrollen van Mr. Ff. en Bob werden werkelijk meesterlijk vervuld door resp. de hee ren Mr. D. Visser en Jan Vos. Een woord van hulde aan hen in 't bijzonder. Vooal Jan Vos deed ons absoluut niet gevoelen een dilettant voor ons op het tooneel te zien. Mevr. R. (mevr. L. CokartRobertson,) en Gwen (Ag. Vos), alsmede de derde compagnon van Mr. R., n.l. Dick (J. Hazeu), van Dusen (Dr. v. d. Berg) en dominéé Doran (Mr. E. A. Cokart) moeten wij een woord van lof toezwaaien De dominéé echter was volgens ons, hoewel goed in z'n rol, niet „zalvend" genoeg (let wel „ge noeg"). De rollen van mevr. R. en dochter waren o.i. goed verdeeld. De vriendin van Gwen, Ellis Clark (Meta Thiebout) en Mabel en Sabel als variété-artisten (resp. Jetty van den Bvrg en Hetty Beekman) gaven verdienstelijk spel. Ook hij hen was ech ter een klein gebrekje te bespeuren, n.l. dat als ze het tooneel moesten verlaten, ze wel een weinig te verlangend schenen te zijn, van het podium te verdwijnen. De laatste speelster, de dienstbode Martha (mevr. T. Hoogcndijkde Groot) had weinig te doen, maar wij twijfelen niet, of zij zou ineen belangrijker rol succesvol hebben opgetreden. Nog dient het onvermoeide U.-D. strijkje vermeld te worden, dat onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus, op verdienstelijke wijze de stemming in de zaal vervroolijkte. Bloemenhulde. Na het hartelijk geestdriftig, langdurig, en welverdiend applaus, van het dankbaar genoten hebbend publiek, werd aan ieder van de speel sters een bouquet aangeboden. Vervolgens werd acht ereenvolgens door verschillende vereenigingen prachtige bloemenmanden aangeboden, o.a. door de 4 vereenigingen, ten bate van wie de opbrengst van deze opvoering is, door de Ver. „Volks onderwijs, de R. K. Rooneel Ver., het Stedelijk Muziekcorps. Bij iedere aanbieding sprak de afgevaardigde van de resp. ver. een woord van hulde dank en waardeering aan de ver., waarop de voorzitter, de heer Mr. D. Visser in hartelijke bewoordingen dank bracht van de attentie. Laten wij ons met de dankbare vereenigingen U.D. na deze nog vele jubilea toewenschen. Gev. en verk onroerende goederen. Notaris P. R. v. E 11 e c o m. I. Het huis, bestaande uit afz. beneden-en bovenwoning met erve en tuin Beyerlandsche- straat 17 a. b. Kad. Gemeente Schiedam Sectie M. No. 1287, groot 99 c.A. geveild voor 4750. II. Het huis, bestaande uit afz. beneden- en bovenwoning met erve en tuin, Beyerlandsche- straat 25 a. b. Kad. Gemeente Schiedam Sectie jM. No. 1291, groot 99 c.A. geveild voor 4750. III. Het huis met erVc en open grond Rot- terdamsche Dijk 7. Kad. Gemeente Schiedam Sectie L. No. 3, groot 77 c.A. geveild voor 1500. IV. Het huis met erve en tuin Tielman Oemstraat 12 Kad. Gemeente Schiedam Sectie M. No 2099, groot 109 c.A. geveild voor 5900. Afslag Vrijdag 19 November a.s. UIT ROTTERDAM. I)e moord in de Asterstraat. Gisternacht vervoegde zich een man op het politiebureau aan de Paul Krugerlaan, die belangrijke verklaringen heeft afgelegd betref fende den moord op de havenarbeider Reingoud uit de Asterstraat. De mededeelingen hebben de politie ertoe geleid de caféhouder F. de R„ die reeds Zaterdagavond als verdachte van den moord werd aangehouden, doch, op grond van onvoldoende bewijzen wederom in vrijheid ge steld, in den afgeloopen nacht om 3 uur van zijn bed te lichten en hem vervolgens opgesloten op het politiebureau aan de Nasdhukade. gistermiddag heeft de politie uit de Maasha ven alhier, tegenover de woning van den ver dachte, opgevischt een revolver, waarvan het kaliber overeenkomt met dat, waarmee de scho ten op Reingoud zijn gelost. Het wapen is in beslag genomen. In den loop van den dag zijn eenige ooggetuigen met den verdachte gecon fronteerd. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van het slachtoffer onder groote belangstelling op de algemeene begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld. Later wordt bericht Bij een onmiddellijk door den commissaris ingesteld verhoor bleef de dader hardnekkig ontkennen. Gisteravond heeft de commissaris hem nog eens verhoord. Hij sprak hem gemoedelijk toe, liet uitkomen dat de politie veel wist en toonde ten slotte de revolver toen barstte de café houder in tranen uit en bekende. Een jaar geleden was Rijngoud in connectie geweest met zijn vrouw, vertelde hij snikkend. Daarna bleef Rijngoud hem telkens plagen. Een paar maanden geleden zou hij hem zelfs bedreigd hebben. Toen heeft de caféhouder een revolver gekocht. Zaterdagavond sarde Rijngoud weer. En toen heelt hij de revolver getrokken en geschoten. Hij wilde eerst de hand aan zich zelf slaan. Maar daar miste hij den moed voor. Toen heeft hij het op een drinken gezet. En voor hij thuis kwam, heeft hij de revolver in het water gegooid, denkende dat er dan geep haan naar kraaien zou. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dag 12 November, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de burgemeester, de heer A. J. Gij sen. Tegenwoordig zijn 26 leden. Goedgekeurd worden de notulen van 7 Sep tember j.l. De voorzitter doet mededeeliug van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Door het raadslid, den heer W. Collé, zijn nog voor de heden te houden raadszitting de na volgende vragen den burgemeester toegezonden 1. Is het waar, dat op heden of tot voor kort in de le klasse van school A 2, hoofd de heer Lemsom, 56 leerlingen waren ingedeeld 2. Indien dit onjuist is, hoe groot is dan het aantal leerlingen der klasse 2 3. Indien het wel juist is, is de wethouder van onderwijs dan bereid ten spoedigste maat regelen te treffen om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken 4. Is de wethouder bereid voor de volgende raadsvergadering aan de raadsleden opgave te verstrekken van de bevolking in de klassen der openbare lagere scholen in onze gemeente g Weth. de Bruin (S.D.A.P.) constateert, dat het aannemen van leerlingen een kwestie van het hoofd der school is. Op deze school zijn 248 leerlingen. Om 6 leerkrachten uitbetaald te krijgen, moeten er 241 leerlingen ingeschreven zijn. Toen de wethouder in gezelschap van den heer Stavega een onderzoek instelde naar den toestand op deze school, omdat beweerd werd, dat er 65 leerlingen in de le klas zouden zijn ingeschreven, bleek dit aantal echter 55 te zijn. Van een abnormalen toestand op deze school kon evenwel niet worden gesproken. Toch blijft volgens spr. een t e groot aantal leerlingen een ongewenschte toestand, waaraan hij als weth. weinig kan doen, daar ook de weth. van finan ciën daarin en woordje heeft mee te spreken. De heer Collé (S.P.) verwachtte, dat de weth. een ander geluid had doen hooren en een emde had gemaakt aan den tot nu toe gevolgden weg, al moet het dan wat geld kosten. Spr. acht het daarom noodig, nu uit de burgerij stemmen zijn opgegaan tot verbetering, dat uit den raad het initiatief moet komen tot een betere verdeeling der leerlingen. Weth. de Bruin bestrijdt de meening van den heer Collé en acht een verandering van systeem zeer ten nadeele van de Schiedamsche gemeente, omreden daardoor een teveel aan onderwijzers komt, welk feit de gemeente 75.000.zal kosten. Voorts zijn de navolgende stukken ingeko men Van Burgemeester en Wethouders schrij ven, waarin wordt voorgesteld artikel 4 van het „Tarief en Woorwaarden voor de levering van gas der „Gasfabriek van de Gemeente Schiedam voor industrieele doeleinden," vast gesteld in de vergadering van den Gemeente- ïaad van lo October 1926, te doen vervallen en het „Jarief" in zijn geheel opnieuw vast te stellen. Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten. an Burgemeester en Wethouders schrij ven waarin wordt geadviseerd gunstig te be schikken op verzoek van mej. C. Horstman, onderwijzeres aan de Gemeentelijke Bewaar school aan de Laan, om buiten de Gemeente te mogen blijven wonen door haar de gevraagde onthefling wederom voor den tijd van een jaar te veileenen. Hiertoe wordt besloten. Van Burgemeester en Wethouders schrij ven waarin machtiging wordt gevraagd, tot openbare verhuring voor den tijd van 4 jaren van wei-, hooi-, en tuinland in den Polder Oud-Mathenesse ten Noorden van den Paral lelweg. Deze achtiging wordt verleend. an Buigemeester en Wethouders schrij- van waarin wordt overlegd het afschrift van het Koninklijk besluit van 13 October 1926 houdende beschikking op het ingestelde beroep tegen het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 5 Febru ari 1926, In verband met deze beslissing in hoogste instantie wordt voorgesteld het raads besluit van 5 Februari 1926 tot wijziging van de Verordening regelende het verhaal van de njdragen wegens inkoop van diensttijd voor pensioen op grond van artikel 134 der Pen sioenwet in te trekken. Hiertoe wordt besloten. Van den lieer P. de Bruin en 5 andere leden van den Gemeenteraad schrijven waarbij zij den Raad een motie voorstellen om als zijn mee ning uit te spreken dat het wenschelijk is, dat Regenten van het St. Jaconbs-Gasthuis hun mandaat ter beschikking van hen Gemeente raad zullen stellen. In handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Van de^ R. K. Vereeniging voor ziekenverple ging te Schiedam adres houdende verzoek te willen besluiten, dat on- en min- vermogende patiënten, die wenschen in haar ziekenhuis te woiden verpleegd en voor ondersteuning door het Burgerlijk Armbestuur in aanmerking ko-1 men, daarin zullen worden opgenomen voor re kening van het Burgerlijk Armbestuur en tot sluiten van een overeenkomst met verzoekster (aan te gaan voor onbepaalden tijd en opzeg baar met inachtneming van bij de overeen komst vast te stellen bepalingen), volgens welke die verpleging zal geschieden tegen een betaling van een verpleeggeld van 4 per bed en per In handen van Burgemeester en Wethouders om advies. (De zitting duurt voort)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2