H. J.VM OttTROP ZOON, EotteMaisciie üaokVereenigmg Spaarbank R. I MM AI Sclieflai. t mm&,LrJkT N. KRABBENDAM Amsterdansche Bask BIJKANTOORSCHIEDAM, Westvest 36- R. IV Beta IEES ZOONEN - Mm malie Bankzaken. Bezorging van alle Assurantiën. Safe-Deposit. LOOPUYTS BANK AMSTERDAM. Kapitaal f 55.000.000 Reservefonds f 43.000.000 Tarief op aanvrage verkrijgbaar. INCASSEERINREN DEPOSITO'S, SAFE-DEPOSIT AAR- ER VERKOOP EFFECTEN 4 Rent©. Opent provisievrfie cheque- rekening met rentevergoeding Aan- en Verkoop van effecten, cheques en Buitenlandsch bankpapier. Safe-Loketten Rente op rente. SsM Ten MMiiüra- M Contrite. Opleiding voor Examen en Praktijk. goudachtig gelen grond. Op beide kieuwdeksels vertoont zich een vermiljoen roode vlek, net of er een druppel zegellak op gevallen is, buiten dien is het oog dan schitterend geel met vuur- rooden iris. Alleen jonge exenplaren van pink- lengte zijn voor het aquarium geschikt. Wanneer het water rijk is aan zuurstof, (veel planten dus), en het voedsel goed is, zullen de kleuren, hoewel niet zoo intens als bij volwassen dieren, toch buitengewoon fraai zijn. Op nog jonger leef-tijd is hun kleur egaal metaalachtig blauw. De rugvin heeft even als onze baars zijn geduchte stekels, maar toch is de aard van den zonnebaars zeer vreedzaam. Bij een waterplant of Uiteen kan hij soms even als onze baars of snoek uren lang stil staan, alle vinnqn wijd gespannen, alleen de groote borstvinnen langzaam heen en weer bewegend. De mannelijke exemplaren van deze soort bewaken, even als die der andere Ameri- kaansche soorten met grooten moed en liefde bet nest, een groeve of uitdieping in het zand, waarin de kuit gelegd is geworden, meestal verscholen tusschen de lange dinkergroene bladeren van het Amerik. Pijlkruid. Het manne lijk dier versmaadt in dien tijd alle voedsel; in schuinen stand staat hij boven het nest, overal heenziende naar de mogelijke vijanden, de eieren nieuw zuurstofrijk water toevoerend door het regelmatig bewegen der borstvinnen. Het verbreidingsgebied van deze soort is enorm groot, j et alleen in het geheele Oosten der Unie, maar o k in Zuid-Oost Canada en de groote meren is deze soort algemeen. Daar de mond opening zeer klein is, bestaat zijn voedsel uit allerlei waterinsecten en schaaldieren. In het aquarium houdt men hem zeer goed in het leven met fijn geschaafd runderhart (rauw), Daphnias muggenlarven, en kleine waterslakken die men zeer gemakkelijk met een fijn gazen net in dicht begroeide sloLen vangen kan. Oorsprongen wezen der vetplanten. Onder Vetplanten, met een vreemd woordt „Succulenten" genoemd, vat men samen alle planten, die ongeacht verwantschap of indee ling in het natuurlijke plantensysteem, ééne eigenschap gemeen hebben, die is dat haar bladeren en (of) stengeldeelen dik en vleezig zijn. Met „vet" hebben ze niets uit te staan, wat de naam licht zou doen vermoeden. Niets is haar zelfs meer vreemd dan dit, en ze hebben niets uitstaande met de nuttige vet leverende planten, zooals lijnzaad, de Olie- en Cocos- palmen, enz. De planten, welke ik hier bedoel, zijn dus geen vethoudende of vetleverende planten, maar integendeel zeer waterrijke plan ten, planten met dikke, sappige bladeren en (of) dito takken. Zijn die vleezige, sappige bladeren niet heel vreemd voor planten, die als regel in de droogte en dorste streken van de aarde voorkomen Neen, dit is niet zoo vreemd als het schijnt Want die vleezige bladeren, takken en stammen moet men beschouwen als waterreservoirs, die het water, cerzameld in de korte regenperi oden; vasthouden en bewaren voor de droge tijden, die daarna komen. Die organen zijn dan ook geheel voor dit doel ingericht, en heel anders gebouwd dan bij de planten met gewone, dunne bladeren en buigzame takken. Zij bezitten n.l. een veel dikkere opperhuid en heel veel minder huismondjes, zoodat het aanwezige water zelfs bij de grootste zonnewarmte zoo goed als niet verdampen kan. Ook is het water vaak in zulk een toestand met andere stoffen gebonden, dat ook daardoor de verdamping wordt be moeilijkt. En nu is het merkwaardige dat die eigen schap van vleezige bladeren of takken, omgeven door een dikke opperhuid met weinige huid- mondjes, niet tot planten van één of slechts enkele, afgeronde plantengroepen gebonden is, maar dat onderscheidene plantenfamilies en kele of meerdere soorten tellen, die deze merk waardige karaktereigenschap vertoonen, en welk alle gemeen he.bben in droge streken of op droge plaatsen voor te komen. De nieuwe, in een zelfde, bepaalde richting gaande omstandig heden hadden op de plantenwereld een gelijk vormige uitwerking, waardoor het te verkla ren is, dat planten uit geheel verschillende fa milies groote overeenkomst in uiterlijk ver toonen, wat vooral sterk uitkomt bij de Cac tussen, Euphorbiaceae cn Asclepiadaceae (Sta- pelia, Ceropegia, enz.) wier vormen veel op. el kander kunnen lijken. Deze planten moeten dus becchquwd worden als aanpassingstypen, wier bijzondere eigenschappen verband houden met veranderde omstandigheden, over lange geolo gische tijdperken. Oorspronkelijk bestonden er geen vetplanten De aarde was, in de eerste ontwikkelingsperi ode der levende natuur, overal vochtig, en slechts planten met groote bladeren (Varens c-n Varenpalmen), en later ook sterk tra nspireerende loofgewassen, vormden de vegetatie. Maar ge leidelijk veranderden de toestanden op den aardbodem. Er ontstonden hoogten boven het aardniveau bergen en hoogvlakten verrezen, waardoor diepe dalen ontstonden, zoodat er verschil ontstond in dc levensomstandigheden der planten. De hoogvlakten en dc bergen werden arm aan water en ook de atmosfeer werd daarmee droger, waardoor de vocht minnende planten het niet meer konden uithouden cn verdreven werden ze trokken zich terug in de vochtige dalen en waterrijke laagvlakten. Slechts dc planten, die in verband daarmede in den loop der Lijden haar structuur en den bouw harer organen konden wijzigen, die in staat waren nieuwe typen met grooter weerstandsvermogen, met beschuttende organen voort te brengen, konden het op zulke droge plaatsen bolwerken. Wordt vervolgd). Gemengd Nienwg. Ernstige aanr ij dingopeen onbe- waakten overweg bij Delft. Uit Delft wordt gemeld dat gistermorgen omstreeks elf uur op den onbewaakten overweg aan 't Haantje nabij deze stad een ernstig ongeluk gebeurd is waarbij weer een doode valt te betreuren- De 72-jarige J. Janknegt, rijkstaxateur te Kwintsheul, reed met zijn zoon in een tentwa gentje over de spoorlijn, juist op het oogenblik dat een sneltrein uit Rotterdam naderde. De wagen werd gegrepen en de inzittenden er uit geslingerd. De vader was op slag dood, terwijl zijn zoon een ernstige hoofdwonde bekwam en in be- wusteloozen toestand naar de verbandplaats van de Gistfabriek alhier vervoerd werd, waar hij voorloopig werd verbonden. Zijn toestand is ernstig. De wagen werd totaal versplinterd het paard bleef ongedeerd. Nader wordt nog het volgende gemeld De wagen werd bestuurd door den 29-jarigen zoon. Achterin zat zijn vader. Het voorste deel van den wagen was reeds de spoorlijn gepasseerd toen het achterste gedeelte door de locomotief werd gegrepen. De toestand van den zoon is minder ernstig dan aanvankelijk bleek. Hij is nog geheel in de war en kan zich van het gebeurde niets meer herinneren. De politie te Rijswijk, die het onderzoek leidt, heeft het lijk naar de Algemeene Be graafplaats aldaar vervoerd. Zwendel in den muziekhandel. Het „Hbld." schrijft Wij hebben eenigen tijd geleden bericht, dat bij een muziekhandelaar hier ter stede een hoe veelheid muziek in beslag is genomen, die op onrechtmatige wijze van oorspronkelijke num mers was nagedrukt. De politie heeft sindsdien het reeds ingestelde onderzoek voortgezet en dit heeft tot merkwaardige resultat.cn geleid. Wij geven hier in het kort een overzicht van dit geval, zooals we het heden van de zijde der benadeelden vernamen. Reeds geruimen tijd was het aan de Neder- landsche muziekhandelaren bekend, dat op een of andere wijze muziek in den handel werd gebracht, die van de oorspronkelijke uitgaven moest zijn nagedrukt en tegen prijzen, belangrijk lager dan de officieele, werd verkocht. Het bleek, dat de firma H. Leicher, Stadhouderskade te Amsterdam, die onder den naam „Hijmophon" een winkel heeft op het Rokin, deze muziek nummers invoerde en, zooals wij voor enkele weken berichtten, de politie heeft naar aanlei ding hiervan bij de firma een huiszoeking ge daan, waarbij voorhanden muziek en adminis tratie in beslag werden genomen. Uit het onder zoek van deze administratie volgden nog enkele' inbeslagnemingen van muziek en wel bij acht muziek-firma's in Amsterdam, drie in Rotter dam en één in Leiden, afnemers der firma Lei cher verder leidde het spoor in de stad Schram berg. Een inspecteur van de Amsterdamsche politie, vergezeld van den lieer J. Poeltuijn, muzick-uitgever hier ter stede, die als deskundige het onderzoek, dat de vorige week is ingesteld, medemaakte, vond daar de clichés van ongeveer 60 verschillende muziekwerken van Duitschen, Oostenrijksclien, Zweedsehen, Engelschcn, Fran- schen, Italiaanschen en Belgischen, ooispiong. En tevens trof men in deze drukkerij aan een voortreffelijk ingericht fotografisch atelier, waar de na te drukken werken uiterst zorgvuldig werden gefotografeerd, ten einde de chichés te verkrijgen, waarvan de afdruk nagenoeg geheel gelijk is aan den oorspronkelijken druk. Door deze practijken heeft de Nec&rlandsche muziekhandel, zooals wij reeds zeiden, groote schade geleden doch deze niet alleen, ook de uitgevers en de componisten misten het inkomen, dat hun toekwam. Dat dit een aanzienlijkbedrag moet zijn, blijkt uit het feit, dat ongeveer 80 verschillende muzieknummers, die per nummer een oplaag van duizenden exemplaren hadden, gedrukt werden;sommige zeer populaire muziek nummers beleefden meermalen een herdruk. Fransche en Duitsche uitgevers hebben aan het begin van dit jaar de zaak ter onderzoek opgedragen aan de Vereeniging van Muziek handelaren en -Uitgevers in Nederland, waarvan de heer Joh. A. Alsbach voorzitter is. Het resul taat van dit onderzoek heeft men hierboven kunnen lezen. Wij vernamen nog, dat behalve de Neder- landsche handelaren, benadeeld zijn elf Duit sche firma's, twee Oostenrijksche, acht Fran- jsche, twee Belgische, één Italiaansche, één Engclsche en één Zweedsche firma. Van één, uitgeverij zijn zelfs 21 uitgaven nagedrukt. Tegen den muziekhandelaar Leicher, die reeds meermalen wegens knoeierijen terecht stond, is een aanklacht ingediend, waarin hij van be drog en oneerlijke concurrentie beschuldigd wordt. aangehouden den 21-jarigen Duilscher K., die in het bezit was van ongeveer 150 gouden en zilveren voorwerpen, zeker ter waarde van eenige duizenden guldens. Alles was gestolen uit de tijdelijk bewoonde villa van mevrouw de wed. B. C. Coninck Westenberg-Calkoen. De man was door braak in de villa gekomen. Hij bekende de inbraak. K. wordt van nog meer diefstallen verdacht. Typhus. Het aantal typhus-gevallen te Breda en omgeving neemt zeer snel af het bedraagt te Breda nog 13 en te Princenhage Vergeten! Men meldt ons uit Bodegra ven Gister kwam een veehandelaar met koeien te Woerden in de stad, waarop de marktchef hem vroeg, wat dit beteekende. De koopman antwoordde, dat liij koeien kwam markten op de namarkt, welke bij verordening is vastgesteld 14 dagen na de groote najaarsmarkt, te houden. Blijkbaar hadden noch het dagelijksch bestuur der gemeente, noch het markt personeel aan dezen marktdag gedacht en in grooten haast werden palen gezet c-n draad gesparmc-n, waar aan ten slotte ongeveer 100 stuks koeien kwamen te staan De markt had hoegenaamd geen ver traging. Krim, tevreden met zijn lot. Na ar de Matin" uit Rabat verneemt, heeft Azer- kane de gewezen minister van Buitenlandsche Zaken van Ald-el-Krim, een brief van dezen ontvangen. Krimt deelt daarin de geboorte van zijn dochtertje mee, en vertelt, dat hij te vreden is met zijn lot en vertrouwen in Frank rijk blijft stellen. Ten slotte belooft hij, dat hij vaak zal schrijven. De meeste vroegere medewerkers van Krim mogen niet in Fez blijven wonen. Sjeik Boe- laja is naar Tergoen bij Meknes gezonden, j Azerkane gaat naar Mazagan, t.eiwijl Kaid Haddoe naar Mogador verhuist. Slechts Ei Maboeb, de arts van Krim, mag te Fez blijven wonen Zamboni's lijk te Bologna be graven. Hedenmorgen is het lijk van Anteo Zamboni, die den jongsten aanslag op Mussolini heeft gepleegd, in alle stilte bijgezet. Het lijk is begraven in een hoek van het kerkhof te Bologna, waar ook eenige op grond van desertie gefusileerde soldaten begraven liggen. 'n Goudzoeker. Eergisternacht tegen zes uur hebben eenige agenten te Aerdenhout, Een vervolging van de „H u m a- n i t Uit Parijs meldt men Tegen den uit gever van de „Humanité" en Vaillant Coutu rier, communistisch Kamerlid, is door de Fran sche regeering een vervolging ingesteld in ver band met een artikel, op 2 November in ge noemd blad gepubliceerd en geschreven door Vaillant Couturier. In dit artikel wordt naar aanleiding van den aanslag op Mussolini o.a. gezegd „Wanneer wij ook individueele daden van dezen aard afkeuren, laat ons dan het hoofd buigen voor het kind Zamboni, marte laar, omdat hij een geheel volk wilde wreken." Hoe Mexicaansche verkiezin gen plaatsvinden. Volgens nadere be richten uit Mexico zijn bij vechtpartijen naar aanleiding van de plaatselijke verkiezingen tien personen gedood en bijna dertig gewond. In den staat Mexico zijn, luidens ontvangen tele grammen, zeven personen gedood en verschei dene gewond in Tampico twee gedood en zes gewond en in Tabasco een gedood en 22 ge wond. Korte Kerkstraat, Telefoon 68077. MEUBELTRANSPORTEN SCHIEDAM SINGEL 6 T&. 68146 Fa. Wed. J. KOOYMAN BIJKANTOOR SCHIEDAM Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, In het- Róndsgehonw L. Haven. IT 171717i-7l7l717 J-7I717 i-T 17 iTi-Ti-TlTlTlTlTiTlTlTi-lT ARCHITECT JL- IT It ir 17 17 17 ir 17171717171717171717171717171717171717171717171717 Telefoon 69109—69110. Gevest, sedert 1894. Kantoor s Eerste Tuinsingel no. 19. luiere. Telefoon ne, 68184. Inrichten, bqwesken, in orde brengen, eontroleeren en geregeld bijhouden van administration van weiken aard ook. Leereer in Staathuishoudkunde en Statistiek, Beekhonden, Handelstekenen en Handelsrecht. B IJ KANTOOR SCHIEDAM. taps Effecten Incasso's. NATIONALE EN INTERNATIONALE BERGPLAATS VOOR INBOEDELS CO KORTE HAVEN 38 SCHIEDAM, TEL. 68555 i| I— i'lll— 'Hl'i IIIBMHn IHIIIII 'II 11—lll'l'n '"IIIHII1!!! il" 1111 |I 11 I'lHi'lMIIIMIlli H SAFE DEPOSIT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6