Ruwe Huid jaar voorkomende post van 500. Komt er ern stig gebrek voor aan een kazerne, zooals nu het geval is met het oude gebouw aan de Groote Markt, dan is meer geld noodig. Door den dienst van Gemeentewerken is begroot, dat deze post met 1300 verhoogd moet worden om den topgevel met dak-aansluiting te kunnen herstel len. Volgn.407. Onderhoud der lan taarns en verdere kosten der ver lichting. Wat betreft de kosten der verlichting, bereke nen de bedrijven wel de volle prijzen, doch dragen zij de kosten van onderhoud der lan taarns. Volgn. 410. Kosten van den school- artsendienst. Wij zijn bereid de behandeling van het voor stel tot aanstelling van een schoolverpleegster zoo veel mogelijk te bespoedigen, doch merken op, dat, waar men zich hier op een nieuw ge bied zou gaan begeven, dat nieuwe lasten zqu medebrengen, het voorstel ernstig moet worden bekeken. Volgn. 423. Kosten van den keu ringsdienst ingevolge de vleesch keuringswet. De slagersorganisaties zijn nog kort geleden ter voldoening aan een verzoek van het Rijks- toezicht gewezen op de verplichting om op 1 Juni 1927 alle in de Vleeschkeuringswet bedoelde inrichtingen te doen beantwoorden aan de bij of krachtens de wet gestelde eischen. Wat betreft de inrichting van de localiteitcn van den Gemeentelijken Keuringsdienst wordt door de betrokken diensten overwogen, op welke wijze met de minste kosten hierin zal kunnen worden voorzien. Volgn. 458. Onderhoud van huizen torens, poorten en dergelijke ge bouwen, voordenopenbarendie nst bestemd, nietinanderehoofdstuk- ke h b eg re pen. lij het pand Broersveld 142 zijn 3 diensten ondergebracht t.w. Arbeidsbeurs, Burgerlijk Armbestuur en Schoolnrtsendienst. Voor vergoeding voor onderhoud enz. wordt ten laste van deze diensten gebracht respectieve lijk 950, 950, en 500. Deze yergoedingen worden in ontvangst geboekt op volgnummers 54 „Vergoeding van diensten voor het ingebruik hebben van lokalen." Volgn. 459. Onderhoud van stra- t e n. Naar aanlieding van de desbetreffende vraag kunnen wij mededeelen, dat in het begin van elk jaar door de Commissie voor de Gemeente Werken wordt vastgesteld, welke straten ver nieuwd of hersteld zullen worden. Belangstel lende raadsleden zullen op het bureau van Gemeentewerken gaarne inlichtingen daarover worden verstrekt. Voor de vraag betreffende de bestrating van de Hoogstraat verwijzen wij naar hetgeen over "deze straat is^op§emerkt' onrlër de aïgëmeerie" beschouwingen. Volgn. 461. Onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen. v Hier worden vermoedelijk bedoeld de vragen over de oprichting van een hertenkamp. Dit punt is raar aanleiding van den door den Tech- nischen dienst verstrekt rapport nog bij ons College in overweging. Waar reeds zooveel voor bosschen parken en plantsoenen wordt gedaan, en het hier nieuwe uitgaven zou betref fen, moet dit punt ernstig worden bekeken. Volgn. 464. Onderhoud en bedie ning van klokken, uurwerken, speelwerkenen dergel ij ke. Naar aanleiding van de opmerking van het uurwerk van den Grooten Toren, mogen wij er op wijzen, dat dit het beste is van al onze open bare uurwerken. Houflt men in het oog, dat men aan een zoo aan alle weergesteldheid bloot gesteld uurwerkniet te hooge eischen mag stel len, dan kan gezegd worden, dat het behoorlijk ^nauwkeurig loopt, Wat betreft de gemaakte opmerkingen over dep spoorbrug in de Schie, het, je niet te ontkem pén., dat deze eeri ernstige belemmering voor de scheepvaart beteekent, Deze staal echter al vele jaren. Het is oné niet bekend of bij invoering der electrische tractie, de uren van opening zullen worden verminderd. (Volgn. 474 enz.) Hoofdstuk 6 2. Haven dienst. De vraag of de bruggen en sluizen ook in de avonduren geopend kunnen worden werd reeds eerder onder de oogen gezien, doch in hare al gemeenheid ontkennend beantwoord. Wanneer de bruggen en sluizen 's avonds na 7 :upr ook voor elk doorvarend schip moeten worden geopend, brengt dat niet alleen bezwaren medé voor den dienst van het personeel, maar het zou ook te hinderlijk zijn voor het drukke verkeer over de bruggen. Met de tegenwoordige regeling, waarbij na besloten tijd schepen op aanvrage worden door gelaten, indien zij bestemd zijn om in Schiedam te laden of te lossen, wordt o.i. met de Schie- damsche belangen van handel en industrie onvoldoende rekening gehouden. Volgn. 621. Kosten van subsi- dieering der bijzondere bewaar scholen. De vraag of de aanvrage van het Gerefor meerd Schoolbestuur voor een bewaarschool nog voor of bij de begrooting zou kunnen worden behandeld, heeft ons verwonderd. Wij meenden, dat de Raad het op prijs zou stellen den toestand van het Bewaarschoolonderwijs te overzien, alvorens verdere uitbreiding aan het Bewaar schoolonderwijs zal worden gegeven. Wij meenen het te weten, dat deze zaak bij de Onderwijs commissie aanhanging is. Onzerzijds zullen wij de zaak zooveel mogelijk bespoedigen. Volgn. 625. Kosten van het plaat- ^elijk schooltoezicht. Wanhèer de toelage vóór de Commssie Van Toezicht op het L. O. te laag is, bestaan bij ons geen overwegende bezwaren tegen eenige ver hooging. Intusschen merken wij op, dat door de Commis sie op verhooging niet is aangedrongen. Volgn. 630. Kosten van recht sreeksche verstrekking van gemeentewege van voeding en kleeding aan schoolgaande kin deren. Deze post is uitgetrokken tot een bedrag overeenkomstig met dat, hetwelk in het vorige jaar voor dit onderdeel noodig is gebleken. Het Burgerlijk Armbestuur deelt ons nader mede, dat het zich wel vereenigen kan met een ver hooging van het bedrag tot 5000, Volgn. 655. Kosten van het gym nasium. Ten aanzien van de bevolking van het Gym nasium werden ons de volgende inlichtingen verstrekt Er zijn in totaal 59 leerlingen, waarvan afkom stig uit Schiedam 21, uit Rotterdam 16 uit andere gemeenten 22. Ten aanzien van de vraag, naar de wensche- lijkheid om het Gymnasium in een Lyceum om te zetten, zij medegedeeld, dat wij daarover nog met Curatoren in briefwisseling zijn. In tusschen hopen wij aan het verlangen om voor de indiening der begrooting 1928 den Raad in de gelegenheid te stellen hierover te oordeelen te kunnen voldoen. Volng. 691. Kosten van het Mu seum. Toegegeven moet worden, dat de huisvesting van het museum slechts zeer bescheiden kan worden genoemd. Toch mag worden gewezen op de verbetering, welke, dank zij de kort ge leden daarvoor beschikbaar gestelde gelden, daarin zal worden gebracht. De voorgestelde verhooging van den betrok ken post (van 200 op 7Ö0) dient om te voor zien in de noodzakelijkste uitgaven voor schoon houden, enz. welke werkzaamheden tot nog toe wegens gebrek aan middelen achterwege moes ten blijven. Omtret het doel van het museum kan o.i. geen onzekerheid bestaan. In de aller eerste plaats dient het om die voorwerpen bijeen te brengen, welke voor de geschiedenis van onze stad van belang zijn. Daarnaast zullen natuur lijk ook gaarne zaken van meer algemeenen aard in ontvangst worden genomen, al is het uitgesloten, dat daarvoor financieele uitgaven zullen worden gedaan. Volgn. 693. Kosten van het stede lijk Muziekkorps. Wij meenen, dat het Stedelijk Muziekkorps, vroeger de Schuttersmuziek - te diep in ons Stedelijk leven is ingeworteld en te vee.l door de burgerij wordt gewaardeerd, dan dat van hare opheffing sprake zou kunnen zijn. (Volgn. 736) Hoofdstuk 11 §2 Arbeids beurs. Naar aanleiding van het opgemerkte .betref fende de arbeiders in Jumet moeten wij mede deelen, dat onzen ambtenaren van dergelijke verklaringen niets bekend is. Afzonderlijke bedrijven. Grondbedrijf. Naar aanleiding van de opmerking over de huur betaald door tennisvereenigingen moeten wij er op wijzen, dat deze verhuringen indertijd met machtiging van den Raad zijn aangegaan Voor onbepaalden tijd en wel aan de clubs „Game" en „de Maas" in 1918 en aan de Schie- damsche Lawntennisvereeniging in 1922. Waar men daarop niet kan terugkomen, is de bedoeling van de vraag ons niet duidelijk. Waterleiding. Wij meenen, dat het nieuw waterleidingstarief als het nog weder zal zijn verbeterd, gelijk in den geleidebrief werd aangegeven, een allens- zins voldoende regeling geeft. Woningbedrijf. Wat betreft de exploitatie van de woningen, aan den Parallelweg is het oordeel van den Di recteur van den Woningdienst voorloopig be vredigend. Waarschijnlijk zullen de exploitatiekosten (de kostenrekening is zoo opgezet dat de Ge meente geenerlei verlies lijdt, door de huurop- opbrengst ruimschoots gedekt worden. Evewel blijft het beheer over dit blok zorg vereischen. Voor het volgende jaar kan nog weinig worden voorspeld, daar de toestand dik wijls van week tot week verandert. Ziekenhuis. Ofschoon het wenschelijk ware geweest, zoo aan de drie in het Ziekenhuis aanwezige wacht kamers indertijd grootere afmetingen waren gegeven, heeft de Commissie dit euvel weten te ondervangen door het bezoeken der patiënten op de drie bezoekdagen n.l. Woensdag en Vrijdag naar vaste regels te doen geschieden. Deze regeling bestaat daarin, dat aan de patiënten bij de opname vier kaarten van vier verschillende kleuren worden verstrekt, ieder recht gevende' op bezoek gedurende een daarop aangegeven kwartier. Dit is noodzakelijkerwijs ingesteld moeten worden, omdat de toeloop van bezoekers voor meerdere patiënten zoo groot was, dat de goede gang van zaken en de geboden rust, in de instelling, in gevaar dreigde te Worden gebracht. Iedere bezoeker weer dus precies op welke vaste tijden hij het Ziekenhuis kan binnen komen indien de bezoekers moeten wachten, hebben zij dat aan zich zelf te wijten dikwijls verkiezen zij ook na bezoek nog in de nabijheid van het gebouw te blijven. Bij slecht weer worden bezoekers met kinde ren, ouden van dagen e.d. zooveel mogelijk on dergebracht in de wachtkamer bij de polikli niek of die bij den portier en in de gangen. In het gebouw zelf is voor grootere wacht kamer geen ruimte en een aanbouw daarvan zou met groóte kosten gepaard gaan, zoodat daartoe bezwaarlijk kan worden worden overgegaan. De vraag omtrent de aanschaffing van een ziekenauto heeft ons eenigszins verwonderd waar dit vraagstuk op bevredigende wijze is opgelost door de aanschaffing daarvan door een onzer par ticuliere autoverhuurders, die haar tegen een matig tarief beschikbaar stelt. Daarvoor was er reeds opgewezen, dat tegen aanschaffing door het Ziekenhuis overwegend bezwaar bestond met het oog op de hooge kos ten van aanschaffing, stalling en bediening, gevoegd daarbij de onzekerheid omtrent het gebruik. Te meer moet het worden gewaardeerd dat bedoelde ondernemer in deze behoefte heeft voorzien. Bij het halen van zieken per brancard, wordt, indien voorzien wordt, dat hulp van verpleeg sters bepaald noodig is, deze in overleg met de Directrice, verstrekt. Het is geenszins noodzakelijk, steeds deze hulp mede te geven, hetgeen trouwens onmoge lijk zoude zijn, door het beperkt aantal ver pleegsters, die dringend voor ander werk in de instelling noodig zijn. Wij merken nog op, dat een nieuwe brancard van het laatste stelsel door de Commissie is aangeschaft, ter vervanging van de thans be staande. Wat betreft den post onderhoudskosten, deze moest belangrijk hooger worden geraamd daar verschillende onderdeelen meer uitgaven vereischen, waarvan wij de voornaamste hier willen aangeven. Voor de centrale verwarming moeten eenige reserve-deelen worden aangeschaft daar de aanwezige verbruikt zijn het bedden en linnengoed moet, tengevolge van het zeer in tensieve gebruik der laatste jaren noodzake lijk meer dan tot heden noodig was, worden aangevuld de markiezen aan de zuidzijde zijn versleten, ook dit vereischt een belangrijke uitgave de bij den aanvang aangeschafte keu keninventaris moet voor een groot deel worden vernieuwd ten slotte moeten eenige heel- en verloskundige instrumenten worden aange schaft. Burgerlijk Armbestuur. Het is ons verklaarbaar, dat men veronderstelt dat nu de werkloosheid is verminderd, ook de werkzaamheden aan den Inlichtinge dienst zijn verminderd. Voor het administratieve werk is dit ook tot op zekere hoogte juist. Er is dan ook reeds een werkkracht in een vacature elders overgeplaatst. Dit geldt echter niet voor de controle, die in dezen overgangstijd meer dan ooit noodig is. De verlenging van de aanstel ling van den betrokken ambtenaar geschiedt overigens telkens voor een maand, zoodat hij niét langer in dienst behoeft te worden gehouden dan noodig is. Gemeen tel ij ke fondsen. De O. W. uitkeeringen zijn alle in mindering gebracht van de destij ds gemaakte kosten ten behoeve van de oorlogscrisis. Het saldo van deze kosten hetwelk nog afgeschreven moet worden bedraagt per ultimo December 1926 457989.54| Het fonds tot aankoop van schuldbrieven ter verleening van hypothecaire credieten tijdens de oorlogscrisis heeft nog aan te realiseercn obligatiën van de Provinciale crediet- en Spaar bank een bedrag van 35500. Vervolgens heeft de gemeente nog te vorderen van de Centrale Bouwmaterialen-voorziening een bedrag van ƒ3700. Hoe groot het bedrag zal zijn, hetwelk nog zal worden ontvangen is niet te zeggen. Algemeen Handels entrpot. Voorgesteld wordt om de jaarwedde van den magazijnmeester met 200 te verhoogen en dus te bepalen op 1900 per jaar. in verband met- de meerdere werkzaamheden aan het Entre pot verbonden tengevolge van de uitbreiding van de entrepotruimte. „Onder Ons." t Muziek is een.behoefte des levens. Dit is ook gisteravond in Musis Sacrum weer geblsken Zoowel de spelers voor het voetlicht als het publiek er achter hebben elkaar een prettigen avond bezorgd. De spelers door hun prestaties, het publiek door hun waardeering. De vereeni- ging deed haar woord gestand, want het was een prettig „onder ons." De voorz. sprak eenige woorden van dank tot het publiek, voor hun groote opkomst, tot de leden van het strijkorkest voor hun ijver in het bijwonen der repetities en tot de tooneel- vereeniging,,Vriendenkring", die bij elke uit voering tijdens het 2§-jarig bestaan van „Onder Ons" de gezelligheid heeft verhoogd. Nadat spr. den spelers succes en den aanwezigen een gezel- ligen avond heeft toegewenscht, slaat de direc teur af voor den eersten marsch „lm Dienst", die evenals de „Onder Ons-marsch" van D. A. Voorhuijsen,na de pauze, zeer wel in den smaak vielen. Zij werden pittig en met de noodige fleur vertolkt. Zoowel in de,,Geschichten aus dem Wienerwald Valse" van Strauss,als „Der Freischutz, fantasie van Weber, die, hoewel o>p verdienstelijke wijze ten gehoore werden gebracht, nog wel wat aan zuiverheid kunnen winnen, waren verschillende malen de eerste violen, vooral in de hoogere tonen wat onzeker. „Von Bühne zu Bühne" en Serenade Napoletana" mochten, zoomede door een uit stekende uitvoering, veel succes oogsten. Verge lijken we deze uitvoering met de vorige dan con- stateeren we met vreugde een niet onbelangrijke verbetering Aan samenspel is al heel wat be reikt aan de afwerking van de détails kan echter nog worden gewonnen. Gaarne zouden we ook wat slagwerk erbij willen hooren. Ook kregen we nog iets extra's n.l. het derde trio van L. v. Beethoven voor piano viool en cello door de heeren Berkhout, Voorhuijzen en Vrijman. Dit moeilijke werk werd op kunstvolle wijze voorgedragen en bracht den uitvoerders een daverend applaus Vermelden van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 et. PÜROI 3712 6 we nog 2 vioolsolo's door een der leerlingen van den heer Voorhuijzen. Kan deze jeugdige vio list in de toekomst succes oogsten, thans achten wij nog niet het oogenblik gekomen om reeds voor een volle zaal als solist op te treden- Na de pauze overhandigd' de voorzitter den heer Voorhuysen onder eenige hartelijke woor den een grootenlauwerkrans, alsmede maakte hij melding van een feestavond in het begin van het volgend jaar ter gelegenheid van het 3(bjarig bestaan van „Vriendenkring." „Arme Rijken," dat deze vereeniging gister avond opvoerde, heeft danig de lachspieren aan het werken gezet. Vooral Hubert toonde zich een begaaf speler. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Naar wij vernemen, is iu de gisteravond ge houden Betuursvergadering van het Departe ment Schiedam der Nederlandsche Maatschapp'J voor Nijverheid en Handel besloten om de eerst daags te houden algemeene leden-vergadering voor te stellen, een commissie in het leven te roepen ter bestudeering van de voor- en nadeeleHi verbonden aan een eventueele vereeniging van Schiedam eb Rotterdam. Een en ander houdt verband met de ontwerp-geneentebegrooting voor 1927, waarin naar de meening van genoemd bestuur wederom niets te bespeuren is van ern stige bezuiniging. Vleesehhouvverij en spekslagerij Jb. Poot. Morgen opent de heer Jb. Poot een Vleesch- houwerij en Spekslagerij op het Broersveld 159' Toen we een kijkje gingen nemen, waren getroffen over de hyper-moderne geest, die n11 overal inademden. Ter halve hoogte is de moderne en symetrisehe pui opgebouwd van graniet en het volgend ge deelte van blank teakhout. Op de puibalk is met moderne letters in brons, de naam van den heer Poot geplaatst en terweerszijden daar va*1 geven in brons en glas in lood uitgevoerde lair taarns een toepasselijk reclamebeeld. Bekijken we den winkel, dan treft ons de groC" te ruimte, waarvan de wanden over de voU® hoogte in moderne kleuren betegeld zijn, vloer belegd is met een frissche tegel en eea glasplafond in goede kleurcombinatie een g°e. geheel met elkander vormt. De etalages in marmer uitgevoerd geven zoo wel voor de groo te spiegelruiten als voor die der beide portiek6® een schitterende gelegenheid tot etaleeren. B'J avond wordt deze ruimte electrisch verlicht door speciaal vervaardigde glas in lood lampeW' Een geheel ingebouwde koelcel zien wij &an de achtergrond, terwijl de ijsinlading vanaf t'e open plaats geschiedt. In de geheel gemetselde, met marmer bla^ en glasopstand afgedekte toonbank is een kleine ijskast ingebouwd ter bewaring van aan gesneden winkelwaren en biedt overigens hygiënische wijze gelegenheid tot berging va» de noodige embalage. Een marmer opstand tege11 de linkerzijwand geeft, met de daarop geplaatst6 artikelen, een decoratief geheel. Behalve de in voldoende mate aanwezig® majolica-hangstellingen biedt deze ruime winke' gelegenheid tot het ophangen van een geslacht® koe in haar geheel. Vanuit het kantoortje in het midden van de achterwand heeft men een overzicht over deze verkoopruimte. Onder den winkel ligt de groote kelder, be* noodigt voor het pekelen of op andere wijze cofl' serveeren van vleesch waren. Nadien bezochten wij de werkplaatsen, het heldere slachtlokaal, de ligplaats voor varkenS en de stalling van runderen. De localiteiten bezitten een natuurlijke mechanische luchtverversching en uiterst hy giënisch geconstrueerde en geplaatste werk tuigen en zijn bijzonder hoog en opvallend ih^ terwijl de vloeren en wanden bekleed zijn nie lichte, gladde tegels. Als bijzonderheid willen wij nog wijzen °P het geheel nieuwe systeem beton vloer en balk' constructie. Deze constructie is een octrooi va" den heer N. Krabbendam, architect van he werk en C. van Konijnenburg en werd hier v°°r het eerst toegepast. Wij juichen de ondernemingslust van d®1* heer Poot van harte toe en wenschen hem vee succes. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is aangifte gedaan vaI1 4 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van zelen. Volksbadhuis. Op 19 en 20 November 1926 werden genomeJ1 504 baden. Ie Klasse 40 kuipbaden, 61 regenbaden(. 2e Klasse 37 kuipbaden, 352 regenbadc11' 14 kinderbaden. Ned. JR. K. Volksbond. Zondagavond vierde de afd, „St. Willibrordus- het patroonfeest Na opening van de voorzitter, de heer Mo1' wens, die een bijzonder woord van welkom rich te aan den feestredenaar van dezen avon Pater de Boer, spoorde hij o.m. na eerst de kef kelijke herdenking te hebben gememoreerd, aanwezigen aan tot volle medewerking bij a.s. poging van het bestuur om het officii bondsorgaan het „Verbondsblad" in onze a deeling ingeburgerd te krijgen. Hierna nam kap. Paulussen even de geleg® heid te baat, om het a.s. St. Aloysius-tridiü0 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2