Gebr. Beausar St. Nicolaas-Cadeaux Luxe- en Fantasie-Artikelen DE VOLKENBOND. De controle op de bewapening. Volgens de „Observer" hoopt men in Vol kenbondskringen, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Austen Chamberlain, er in zal slagen een compromis tot stand te brengen tusschen de Fransche en Duitschc op vattingen in zake omzetting der geallieerde militaire controle in Duitschland in Volken- bondscontröle. Het blad verwacht, dat men toch eerst in December te Genéve tot een accoord in deze zal kunnen komen. FRANKRIJK. Tegen de duurte te P a r ij s. Uit Parijs bericht men Gisteravond tracht ten 6000 gemeentewerklieden van de stad Parijs voor het stadhuis een bctooging te houden tegen de duurte en voor -een Ioonsverhooging. Het gelukte de politie, met behulp van toege snelde gewapende manschappen, de demon stranten uiteen te drijven. B r i a n d over de ontruimings kwestie. Uit Parijs Voor de commissie voor Buiten landsche Zaken van de Fransche Kamer heeft Briand gepreciseerd,' dat de Fransch-Duitsehe besprekingen niet noodzakelijkerwijze moeten leiden tot de vervroegde ontruiming van het Rijnland. Flij verklaarde verder, dat Frankrijk in het Saargebied een goede positie inneemt en zich mag verheugen in de sympathie van de bevolking. De minister drukte de hoop uit, dat de ententes tusschen de naties zich steeds meer zullen uitbreiden en dat' de toenadering tusschen Frankrijk, Duitschland, Engeland, Italië, steeds grooter mogen worden. ITALIË. Nieuwe grensbewaking in Italië. Uit Rome meldt men Dc vrijwillige militie zal, ingevolge een beslissing van Mussolini, de bescherming van de Italiaansche grens op zich nemen. De carabinieri zullen teruggetrokken worden, terwijl bepaalde militieposten langs de geheele grenslijn zullen worden opgesteld. De politiedienst langs de grens zal intact blij ven, evenals de dienst van het departement voor de openbare veiligheid. Benedetti gear r£ s teerd. Uil Rome De vroegere^" communistische afgevaardigde Benedetti is met vier aanhangers gearresteerd. BULGARIJE. De Agrariër Todorof vermoord. Uit Sofia bericht men Maandagmorgen werd de voorzitter .van de plaatselijke afdeeling der agrarische partij, Kost.a Todorof, in een der bui tenwijken in stervenden toestand aangetroffen. Met een hamer had men hem den schedel in geslagen. Men vermoedt, hier met een politieken aanslag te doen te hebben. ALLERLEI. Uit Belgrado De 1 lerichtcn, die hier binnen komen omtrent den opstand in Albanië? zijn vol tegenstrijdigheden. Ook is het nog onbekend of zich Mohammedanen bij de beweging aan gesloten hebben. Dc laatste berichten spreken er van, dat de regeeringstroepen zich onder zware verliezen terug trekken en dat er ver sterkingen vanuit Tirana op komst zijn. Uit Parijs Bérenger heeft in een brief aan Briand geweigerd het ambassadeurschap te Washington weder op te nemen. Uit Parijs Uit ofl'icieele bron verklaart men, dat er nog geen enkel besluit genomen is betreffende het plan eener ontmoeting van Briand, Chamberlain en Mussolini. De adviseerende commissie in zake de Bel gische spoorwegtarieven heeft nog geen be slissing genomen omtrent de gevraagde ver hooging. Vooral van industrieele zijde schijnt ernstig verzet tegen de voorgestelde verhoo ging te bestaan. De Duitsch-Poolschc onderhandelingen over de stikstofl'abriekcn te Chorzow zijn gisteren officieel aangevangen. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 23 November. Aan de orde is de voortzetting van de Jrehande- ling van de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw. De motie van der Sluis, betreffende^ be noeming van een directeur-generaal van* land bouw, wordt verworpen met 50 tegen 27 stem men. Minister Kan beantwoordt de sprekers. De begrooting wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde is vervolgens de begrooting van marine. De heer Brautigam (s.-d.) betoogt, dat men zich inzake de gedachte, dat Nederland een maritieme mogendheid kan zijn, te veel vasthoudt een schimmen van het grijs verleden. De zeemacht dient beperkt te blijven tot het geen noodig is tot nakoming van de internatio nale verplichtingen. Voor Indië is een politie- vloot voldoende. j gg? jjé ||i Inzake de afvloeiing van personeel dringt spreker aan op ontslag in de eerste plaats van hen, die gaarne weg willen. De heer Snoeck Henkemans (C.H.) pleit voor de handhaving van het gezag in de koloniale wateren en voor splitsing van het de partement van Leger en Marine. Minister Lambooy antwoordt, dat het contact met de Kolonie zeer intensief is en zoo snel mogelijk naar een definitieve oplossing wordt gestreefd. Het is nimmer de bedoeling geweest het begrip Staatsmarine los te laten, maar er wordt gestreefd naar een wegwerking van het overcompleet personeel in Nederland, dus naar een economische oplossing van het personeelsvraagstuk, zonder de verzwakking- van de Marine als zoodanig natuurlijk.^ fc fc jc De regeering heeft, zich gesteld op 't practisclie standpunt om eens te zien wat tot, 1930 kan worden verricht en wat de Volkenbond in dat tijdperk heeft verricht. Een wachtgeldregeling is in bewerking en aan personen, die overcompleet rakende, de Marine willen verlaten, zal de gelegenheid daartoe ge geven worden. Ten slotte constateert spr., dat samenvoeging- der twee departementen best kan geschieden en dat de voor de landsdefensie bestemde gelden het best door één persoon kunnen worden ver deeld. Aan de samenvoeging wordt hard ge werkt, doch het moet met beleid geschieden. In de avondvergadering worden de Alg. be schouwingen gevoerd over de begrootingen van Buitenlandsche Zaken en Justitie. Binnenland. R. K. Staatspartij. Het dagelijksch bestuur der R. K. Staats partij heeft in zijn vergadering van 13 November j.I. besloten de volgende punten onder de aan dacht te brengen van de besturen der R. IC. Rijkskiesgringorganisaties 1. Met het oog op de verkiezingen, zoo voor Provinciale Staten als voor Gemeenteraad, welke in 1927 zullen worden gehouden, en in verband met de thans voltooide reorganisatie R. K. Staatspartij, die over het algemeen een zoo goeden indruk heeft gewekt en den goeden geest van onderlinge samenwerking heeft be vorderd, acht het dagelijksch bestuur thans het geschikte oogenblik daar, om tot uwe be sturen. de aansporing te richten in uwe kies kringorganisaties een flinke propaganda te ontwikkelen om zooveel mogelijk R, K. kiezers als lid der plaatselijke kiesvereenigingen te doen toetreden, voor de sluiting der ledenlijst over 1925 zal plaats hebben. In sommige kieskringen is dit werk reeds met loffelijken ijver krachtig ter hand genomen. Het dagelijksch bestuur acht het echter voor een krachtige positie der Partij organisatie zoo wel als voor een bevrediging wekkende func- tionneering dier organisatie van het grootste belang, dat over het geheele land die actie tot uitbreiding van het ledental der R. K. Staats partij met ijver wordt ter hand genomen, opdat door een zoo groot mogelijk aantal R. K. kie zers aan het verkiezingswerk der R. K. Staats partij worde deelgenomen. Het dagelijksch bestuur verzoekt uwe bestu ren daarom met aandrang, met alle U nuttig lijkende middelen de activiteit der plaatselijke kiesvereenigingen in uwen kieskring ten deze te bevorderen. 2. Het tweede punt, waarvoor het dage lijksch bestuur de aandacht uwer besturen vraagt, betreft de a.s. candidaatstelling voor de Provinciale Staten en Gemeenteraden. Zonder zich te willen mengen in de compe tentie der partijorganen, die op dit stuk de ver antwoordelijke leiding hebben te geven, meent het dagelijksch bestuur toch een aansporing te mogen richten tot u, en door aan u allen, die bij dit verkiezingswerk betrokken zijn, om bij die candidaatstelling zich te laten leiden door den geest, die ook de geheele reorganisatie Hoogstraat 39-99. Telefoon 68266 en 68254. Schiedam. Uitgebreide keuze zeer geschikt voor der R. K. Staatspartij heeft bezield. De geest n.l. om door onderlinge samenwerking en waar deering te komen tot een veelzijdige samenstel ling ook van de Provinciale en Gemeentelijke bestuurslichamen. Flet is immers het éérste practische verkiezingswerk, dat na de reorgani satie der Partij plaats vindt. Vertrouwd mag worden, dat de bevrediging mogelijk gebleken bij de samenstelling van den Partijraad, ook bij dit werk bereikt kan en zal Worden. Het spreekt vanzelf, dat allereerst naar bekwaam heid en geschiktheid der personen moet worden gezien. Maar de handhaving van dezen alleszins redelijken eisch, behoeft de door. het dagelijksch bestuur en door ieder lid onzer Partij wensche- lijk geachte veelzijdigheid en bevrediging niet in den weg te staan. Moge de candidaatstelling door de Provinci ale Staten en de Gemeenteraden in onze kies vereenigingen daarom geschieden in goede har monie, onder erkenning van de wederzijdsche belangen van al Onze volksgroepen en onder vermijding van eenzijdigheid in de afvaardiging Uwe besturen worden beleefd verzocht, waar mogelijk, hun goeden invloed in deze richting aan te wenden. De goede geest in de Rijkskies- kringorganisaties, en daardoor tevens in onze geheele Partij, zal er niets anders dan wel bij waren. 3. Het dagelijksch bestuur heeft voorts overwogen het verzoek, in de veragdering van den Partijraad van 23 October j.I, door een der aanwezigen tot 't bestuur gericht, om te komen met een model-reglement voor de Rijkskieskring- organisaties en verdere lagere organen der R, K. Staatspartij. Die overweging heeft geleid tot de overtuiging dat het wel niet mogelijk en evenmin gewenschf is, om op dit punt met een éénsluidend model te komen. De Rijkskieskringorganisaties verschil len onderling zoozeer van karakter, hebben ieder zoozeer hun eigen groei en ontwikkelings gang, dat ieder voor zichzelf het best kan be- oordeeelen, welke wijze van organisatie voor ieder het meest wenschelijk is. Natuurlijk met in achtneming van de lijnen, die in het Partij reglement zijn aangegeven. Wel meende het dagelijks bestuur de Rijks- kieskringbesturen te mogen verzoeken, te zor gen, dat voor de e.v. Provinciale kieskringor ganisaties en dc plaatselijke kiesvereenigingen, onder uw rayon behoorend een modelreglement worde beschikbaar gesteld, dat met de eischen, in het. Partijreglement omschreven, rekening houdt. Volgens art. 9 van het Partijreglement moeten immers deze reglementen door uwe be sturen worden goedgekeurd, nadat ze bij u zijn ingezonden. Om de correcte uitvoering dezer bepaling en daardoor een gezonde en ernstige organisatie der lagere partijorganen te verkrij gen, zou het verstrekken uwerzijds van een model-reglement zeer nuttig en wenschelijk zijn. 3717 50 Aljjeiiieeue II. K. Werkgevcrsver. Maandag 22 November vergaderde het Fe deratie-bestuur der A. R. K. W. V. na bezich tiging van het mailschip „de Prins der Neder landen' in het administratiegebouw der maat schappij „Nederland" te Amsterdam. De begrooling voor het jaar 1927 werd in die vergadering vastgesteld. De heeren J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom, II. W. D. Hellebrekers te Rotterdam en F. Schoemakcrs te Zwolle werden bij'acclamatie onderscheidenlijk tot voorzitter, vice-voorzitter en penningmeester herkozen. De Vergadering behandelde hierop het voor stel der A. R. K. W. V. in het Bisdom Haarlem om bij de Eerste Kamer der Staten Generaal te requestéeren tot verwerping van het ratifica tie-ontwerp i.z. het Nederlandsch-Bëlgische Trac taat. Getracht werd een compromis-voorstel aan genomen te krijgen, waarbij het federatie-be stuur aan de Eerste Kamer zou verzoeken, her opening der onderhandelingen mogelijk temaken teneinde alsnog het Antwerpen-Moerdijk-kanaal uit het tractaat te verwijderen. Ovc r dit voorstel ontspon zich een levendige gedaehtenwisseling, waaraan afgevaardigden uit alle diocesen deel namen. Tegenover de nadeden, die voor Rotterdam en Amsterdam gevreesd worden, werden de voordeden voor die havens uit de verbinding met het Luikse he industriegebied geplaatst, verder werd de aandacht gevestigd op de ver beteringen in Iqet vervoer der Limburgsche kolen en cokes, op de levensbelangen van Zecuwsch-Vlaanderen bij een economische toe nadering tot Belgié, op de noodzakelijkheid van samenwerking' op cultureel en materieel terrein tusschen beide landen, die van nature op elkander zijn aangewezen, op de voordeelen die Westelijk Noord-Brabant uit het Moerdijk kanaal verwacht wordt en op de familie- en zakenrelaties, die in de grensprovincies Neder landers en Belgen sin-ds onheuglijke tijden ver binden Bovendien plaatste de algemeene secretaris, Dr. L. G.KortenhorsL de economische concessies die in het tractaat worden gedaan in het kader der iractaten van 1839 en in dat der opheffing der neutraliteit van België. Hij betoogde de noodzakelijkheid voor Nederland om zich ten opzichte van het herboren België opnieuw en grondig te orienteereu en wel zoo, dat in de verre toekomst nimmer uit de geografische historisch geworden ligging van Zuid-Limburg en Zecuwsch Vlaanderen een voorwendsel kan worden ge maakt om te trachten in het grondgebied van ons land eenige wijziging aan te brengen. Bij het vormen van internationale kartels en trusts zal de gecombineerde Belgische en Nederlandsch industrie een macht kunnen vormen, die voor beide landen voordcel zal afwerpen. Hierna werd besloten niet over te gaan tot het zenden van een compromis-voorstel naar de Eerste Kamer. Geen Dir.- Generaal van Landbouw. Bij den aanvang van de gister gehouden Tweede-Kamerzitting is gestemd over de motie Van der Sluis, luidende „De Kamer van oordeel, dat een directeur- generaal van de afdeeling Landbouw noodzake lijk is, gaat over tot de orde van den dag." De motie werd met 50 tegen 27 stemmen verworpen. Voor stemden de sociaal- en vrij zinnig-democraten en de heer Braat (Platte land). Binnen!. Zaken en Landbouw. Na bespreking van de afdeeling Visseherijen- is gisternamiddag dc begrooting van Binnen landsche Zaken en Landbouw zonder hoofde lijke stemming door de Tweede Kamer goedge keurd. Duitseh.-Ncd. Arbitrage verdrag. In de commissie voor buitenlandsche zaken van den Rijksadg is het Duilsch-Nederlandschc arbitrageverdrag naar een speciaal daarvoor tè houden zitting, verwezen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 11. K. S. V'. Excelsior. Zoo heeft dan Zondag j.I. Excelsior's Junior's leeft plaats gehad. Excelsior's hope heeft ge- toont in alle opzichten het „Mensa sana in oor- pure sano" te verstaan. Een gezonde ziel in een gezond lichaam, zie daar Excelsior's leuze, die Zondag weer eens bewaarheid is. „Mensa sana#.. een gezonde ziel dat bleek ons toen wij uns naar de Haven- kerk begaven om getuige te zijn van de alge meene H. Communie der Junioren. Toen, dan ook Excelsior's adviseur Pater v, d. Burg het priesterkoor van de Haven-kerk betrad om de H. Mis van half acht op te dragen lot intentie van het geestelijk en tijdelijk welzijn der ver- eeniging zaten een 130 tal jongens en meisjes in het middenschip van de herk in gebed ver zonken. Nadat organist Ooms de eerste orgel klanken door het kerkgebouw had doen ruischen zongen de jongens met heldere stemmen het Veni creatorEcce panisen Salve Regiua. Na de PI. Mis togen de junioren in ordelijke rijen voorafgegaan door een der commissieleden naar dc Gommuniebai k om daar in hunne kin derharten te ontvangen den grapten kinder vriend Jezus. Mens sana een gezonde ziel. Schooner l'eest konden wij ons niet indenken. Om 9 uur haastten zich de juniortjes naar den R. K. Volksbond, waar alles keurig geregeld was om te bewijzen dat een juniorlid ook beschikt over het „corpore sano" een gezond lichaam. Allen waren opgewekt en uitgelaten. Iedereen zocht spoedig zijn plaatsje op om den nwen- dig'en mensch te versterken. Nadat de Eerw. Pa ter v. d. Burg het gezamenlijk gebed had verricht, begon het ontbijt. Flet was een fleurig gezicht, die twee lange tafels met jeugdige Excelsioranen. Bestuur en commissieleden hadden aan een tafel voor het tooneel plaats genomen. Na afloop van het ontbijt bleef men nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen. De populaire zwart wit liedjes galmden reeds spoedig door de zaal. De stemming was voorbeeldig. Mijnheer Simons nam van het geheel nog een photo. Terwijl ook nog een groep photo op het podium op de gevoelige plaat gebracht werd. Hierna overhandigde de heer W. van Kcmenade namens de eerste elftallers de J. C. een bronzen sportbeeldje teneinde dit jaarlijks onder junioren te doen verspelen. Tenslotte rest nog, Dinsdag 30 November, die de kroon op het werk zal moeten zetten, waaraan wij dan ook geen oogenblik twijfelen. Immers met de propagandarede van de Eerw. Pater Borromeus de Greve is succes al verzekerd, terwijl cabaret en strijkje voor 't amicale gedeelte zullen zorg dragen. Een beperkt aantal introducties is nog voor handen bij den heer B. Scholte, Boterstr. 76 tusschen 6 en 7 uur n.m. Uilvoering van Toonkunst. Gisteravond gaf de Mij. tot Bevordering der Toonkunst een uitvoering in Musis Sacrum". J'ïunmer, dat de zaal zoo matigjes bezet was, wat misschien was te wijten aan den hoogen entree-prijs. Maar hoewel de zaal voller had kunnen zijn, de optredenden en medewerkenden lieten zich -daarom niet ontmoedigen en deden hun uiterste best. Precies om 8 uur ving het dameskoor van de zangvereeniging der afdeeling, onder leiding van den directeur, den heer Ed. van Beinum, met het eerste nummer van het programma aan n.l. „Sur la iner" van Vincent d'Indy. Het betrekkelijk kleine koor voldeed niet kwaad in het vooral voor muzikale uitvoeringen ongeschikte zaaltje van Musis. Het publiek gaf dan ook door een dankbaar applaus zijn dankbaarheid te kennen, een applaus, dat nog in enthousiasme toenam, toen den directeur een groote bouquet werd overhandigd. Mej. Elsa Nolthenius, een Amsterdamsche pianiste, begeleidde hierna mevr. Beatrix Nol- jora, eveneens uit Amsterdam. De soliste zong Resit et air de Lia" van Claude Debussy op zeer dramatische wijze. Het is een klaagzang van een moeder over het verlies van haar kind, zoodat hel dras atische hier zeer wel op haar plaats was. Het derde en laatste nummer voor de pauze was ecu technisch zeer bekwaam gegeven vleu gel-bespeling van „Suite pour le piano" even eens van Claude Debussy, door mej. Elsa Nol thenius. Deze muzikale avond beloofde geen nachtwerk tc worden want, hierna, 't was pas 10 over hall' negen was er reeds pauze. Na bekomen te zijn van het eerste gedeelte van de emotievolle vooravond, zong mevr. Noljora een drietal solozangen, n.l. Ridonami

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2