EêMQ&LMBW&Om SGHIMBMM ËH OMSTHfffiEflT. Bene raadselachtige verdwijning. FEUILLETON. 49ste Jaargang. Zaterdag 27* November 1926, No. 14720 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 6S085 Postbus 39. Abonnemen Leu per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Posiehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 hij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van ejken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoIl.AIgem.Verz. bank Schiedam bij EEMSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. ROEMENIE. De koning van Roemenie stervende? UiL Par neldt men De „Paris -Midi" be vat het 1 ende telegram uit Berlijn Be richten ui >ekarest en Belgrado melden, dat de koning Roemenië lijdende is aan kanker. Zijn toest: is hopeloos. De telefonische ver bindingen usschen beide hoofdsteden zijn ver broken. Men vo rziet dat het overlijden van koning Ferdinand ernstige binnenlandsclie gebeurte nissen tengevolge zal hebben, en dat wellicht een burgeroorlog zal uitbreken tusschen deaan- hangers van den ex-kroonprins Carol, een groot deel van het leger, de boerenpartij en an dere partijen waarvan generaal Averescu en de ex-premier Bratianu de leiders zijn. Beide partijen zijn van gelijke kracht. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt bericht Bij de indiening Van zijn voorstel tot verlenging van de noodwet ten zcide do minister van Binnenlandsche Zaken, Joynson Hicks, in de Lagerhuiszitting van he den, dat het hier zuiver een voorzorgsmaatregel betrof. De minister hoopte, dat het mogelijk zal zijn de bepalingen over enkele dagen of ui terlijk één a twee weken op te heffen. Van de circa één millioen mijnwerkers heeft bijna de helft den arbeid hervat. De aan de politie ver leende machtiging om vergaderingen te verbie den is reeds ingetrokken. Namens de Labour Party verzette Clynes zich tegen de verlenging der noodwet. De de batten werden daarop verdaagd. De conferentie der gedelegeerden van de ^n ij uwer kers 's vandaag te Londen bijeengeko men ten einde de districtsovereenkomsten te bestudeeren. Rapporten zijn uitgebracht om trent het stadium, dat bij de onderhandelingen in de verschillende districten is bereikt. Hoewel de onderhandelingen, naar vernomen wordt, feitelijk in geheel Schotland, Northum berland en Cumberland geëindigd zijn, was nog geen volledige districtsovereenkomst bij de conferentie der gedelegeerden ingediend. Om deze reden is geen besluit genomen. Gemeld wordt,' dat in een aantal districten de werkgevers geweigerd hebben met de offici- eele vertegenwoordigers van de mijnwerkers- federatie te onderhandelén en dat zij in sommige gevallen individueele overeenkomsten sluiten. De conferentie nam een motie aan om dc aan dacht der regeering op deze handelwijze van de Werkgevers te vestigen. DUITSCHLAND. S Iresema n n's R ij k s d a g r e d e. Uit Parijs bericht men biet „Journal" meldt, dat de Fransen® minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, in zijn onderhoud met den Duit- schen gezant, Von Hoesch, dezen niet verheeld heeft, dat hij geen der conclusies, welke dc Duilsche minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann in zijn jongste Rijksdagrede heelt getrokken, kan onderschrijven. ALBANIË. Tendentieuze berichten. Uit Rome meldt men Uit Tirana wordt ge meld Naar een officieel communiqué meldt, moeten de berichten over ch n opstand in Al banië als t ridentious worden beschouwd. Het 62 Flet gevoel van vreedzaamheid voor de toe komst maakte zich van deze mannen meester, die tot-hiei toe aan zooveel lijden hadden bloot gestaan, en nu een onzichtbaar welzijn en een °ugekcnd gevoel van rust genoten door den terugkeer tot het gewone leven doorgebracht bi gezonden arbeid, in zuivere lucht, eh in het "volleicht. Het gevolg van dezen geestestoestand was, dat men zich dezen avond vroeger ter ruste egafdat de slaap geheel zijn rechten nam en dat het reeds lang dag was, toen Halgouët het. eerst wakker werd en zijn gezellen, die nog sliepen, op krachtige wijze wakker schudde. ,,Ik vraag u vergeving, kommandant, zeide 'dj op vroolijken toon, dat ik de hand aan mijn o'ficier sla, doch 't is voor het welzijn van den dienst. Er moet gewerkt worden en, ofschoon wij 'dien goed geslapen hebben, moet ik bekennen, dat het mij niet spijten zal, als ik den volgenden haeht op een andere plaats dan hier zal kunnen 8mpen, al was het dan ook in een visschershut, betreft hier slechts, aldus het communiqué, een zuiver plaatselijke beweging, welke van elk belang ontbloot is. Eenige oproerlingen wisten door bedrieglijke voorstellingen de bergbewoners van Dukaggin in Noord-Alban.ië tot rebellie over te halen. Dank zij het krachtig en snel optreden van de regeering werden de opstan delingen binnen 24 uur verslagen en gevangen genomen. Overal heerscht rust. BELGIE. Het Belgisc h-C hineesch verdrag. Uit Londen bericht men Officieel wordt medegedeeld, dat .de Engeleche regeerir.g op een desbetreffende vraag van dc Belgische regeering heeft geantwoord, dat volgens de opvatting van Engeland de Chineesche regeering niet het recht heeft, een wijziging van het Belgisch-Chineesche verdrag te vorderen. SPANJE. De hervorming van het leger. Uit Madrid meldt men De koning van Spanje heeft een reeks besluiten voor de her vorming van de infanterie en de cavalerie onder teekend. Dientengevolge zullen verschillende regimenten ontbonden worden. De actieve officieren, die ontslagen worden, zullen terstond een burgerlijke betrekking krijgen. ALLERLEI. Volgens bericht uit Moskou zou Krassin te Londen worden opgevolgd door Sokolnikof. Uit Athene bericht men De onderhande lingen, die gisteren gevoerd zijn tusschen Ka- fandaris en generaal Metaxas over de vorming van Teen coalitiekabinet, liebbcn tot volledige overeenstemming geleid. Uit Berlijn Een. telegram uit Shanghai meldt, dat Nanking ontruimd is door de troepen van generaal Soen-Tsjoean-fang. Uit Parijs Generaal Vidalon is benoemd tot opperbevelhebber der Fransche troepen in Marokko ter vervanging van general Boichut, die benoemd is töt lid van den Oppersten Oor logsraad. -Uit Parijs De „Echo de Paris" meent te weten, dat Poincarë het voornemen koestert, de onderhandelingen over de schuldregeling zoo spoedig mogelijk te hervatten. Naar uit welingelichte bron wordt verno men, zal de Poolsche minister van Buitenland sche Zaken zich medio December naar Moskou begeven. Uit Skoetari Volgens een bericht van het persagentschap is de Albaneesche regeering-den toestand weer meester. De verliezen der regeeringstroepen bedroegen tien dooden en vijftien gewonden die der rebellen twintig dooden en honderd gewonden. - Uit Belgrado Uit Albanië komen tegen strijdige berichten binnen. De algemeene indruk is echter, dat de regeeringstroepen in Albanië nog steeds in het defensief zijn en dat de val van Skoetari elk oogenblik te verwachten is. Binnenland. Tweede Kamer. In de gisteren, gehouden zitting der Tweede Kamer werd de behandeling van de begrooting van Arbeid. H. en N. voortgezet. Het jongste spoorwegongeluk te Leiden werd ter sprake gebracht De eeou. wereldconferentie. De correspondent van de „Soir" te Geneve deelt mede, dat de toestand thans zoo is, dat naar alle waarschijnlijkheid de economische wereldconferentie te Amsterdam zal worden gehouden. Er zouden reeds energieke stappen bij den Volkenbondsraad gedaan zijn, ten einde de keuze van Amsterdam te bewerken, Duitsch-Nederlandsch arbitrageverdrag. De Rijksdagcommissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden zal mórgen bijeenkomen. Op de agenda staat o-.m. het Duitsch-Nederlandsch Arbil ra'geverdrag. De AJg. Centr. Bank voor den Middenstand. Het tweede Kamerlid J. B. van Dijk, heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld Is de minister bereid Bet overzicht van de baten en de lasten van de( Algemeene Centrale Bank voor den Middenstand met. de daarbij behoorende nota, waarvan sprake is op bladz. 26 en 27 van de M. van A. van hoofdstuk VII B, en die als vertrouwelijk is nedergelegd ter inzage van de leden, alsnog als bijlage van de M. van A. te doen verschijnen Zou Z.Ex. bereid zijn deze viaag te beanl- Woorden voor de openbare behandeling van hoofdstuk VII B. De minister heeft op deze vragen geantwoord, tot bedoelde overlegging niet gerechtigd te zijn. geheel met den geur van visc-h doortrokken, t Is bepaald aardig, dat ik op dit oogenblik verlang naar den geur van visch in een visschers hut Halgouët was dervvorigen avond geheel met het vlechten zijner kabels klaar gekomen, die hij, netjes opgerold, aan den voet van den bouw had neergelgd. Tijdens den eersten dag werkte hij in gezelschap van George en den top van het gebouwtje, terwijl de dokter voortging met hun het hout.toe te voeren. Men trok nog twee meter op. Op dat oogenblik scheer, het den kom mandant cn, Halgouët toe, dat het lichte torentje een weinig- onder hun gewicht sidcleide. t, Is duidelijk, zei George, dat ónze balkjes te zwak zijn. Ik geloof, dat het voorzichtig zal zijn, als een onzer naar heneden gaat ik meen te mogen denken, dat bet gebouw het gewicht van een man verdragen kan, maar niet van twee mannen. ,,'f Is zoo, antwoordde Quosé. Daal af, kom mandant." „Niet ik, mijn vriend, zeide George. Ik geloof de knoopen vlugger te kunnen leggen dan gij dit zeg ik niet om u te belcedigen. Gij hebt genoeg diensten bewezen maar ik durf niet een besluit maken het werk zal daardoor ook vlugger gaan. „Ik moet zeggen, dat u knoopen legt als de Comm. van deskundigen voor de Rijnvaar!. De minister van waterstaat heeft onder in trekking van vroeger genomen beschikkingen voor deli tijd van vijf jaar, te rekenen van 23 December, benoemd in de commissie van des kundigen voor de Rijnvaart te, Rotterdam tot, leden de heeren H. Kortland!, scheeps bouwkundige, te Rotterdam G. C. Ney, direc teur van de N. V. Nederlandsche Stoomspeel- dienst te Rotterdam F. Verschoor van Nisse, adjunct-havenmeester der gemeente Rotter dam. tot plaatsvervangende leden de heeren P. A. van Halewijn, scheeps- en werktuigbouw kundige te Rotterdam A. Hammerstein, recder, te Rotterdam. Gemeenteraad. De heer Slavenburg (C. H.) als derde spreker, sluit zich aan bij den dank van den heer Evers over de begrooting. Spr. constateert een gunstiger toestand dan de in het afgeloopen jaar bestaande. Het spijt spr., dat niet in alles bevrediging is te vinden. Het grondbedrijf baart spr. veel zorg. Goed bezien kan men niet meer spreken over grondbedrijf. In Schiedam is weinig leven. Om daarin verandering te brengen, moet de belasting worden verlaagd. Ook kon Schiedam meer bewoonbaar gemaakt worden, dit kan evenwel heel goed bevorderd worden door op de eerste plaats niet te besluiten tot onnoodige en kostbare uitgaven. Het oprichten van een'abattoir acht spr. b.v. een onnoodige luxe, vooral nu dc vleeschexport naar Engeland is verboden. Weth. v. Vel zen: Heel juist. VVeth. H out m a n Heelemaal niet. Spr. acht, dat de bezuiniging sterker moet worden doorgevoerd. Zoo moeten we afzien b.v. van een schoolverpleegster, verhooging der alatissen van ambtenaren en gemeentewerk lieden. Een overgroot deel ziet de situatie van Schiedam niet. Spr. wil een weg aangeven. De exploitatie van het Havenbedrijf overbren gen in een naamlooze vennootschap. De toestand, ligging en positie is geheel anders dan van R'dam. De opleving dit jaar in de haven is alleen te danken aan de kolenstaking in Engeland. Deze knapste marsgast. Welnu, ik ga nat r bene den." Omlaag gekomen, zei Quosé tegen den dok ter „Dan zal ik u een handje helpen." „Waartoe zou dat goed zijn Ik kan het best. alleen af. Mijn vriend, gij zoudt mij eerder hin deren. „Kan ik dus mijn aimen oyer elkaar leggen „Ja en wachten tot ik vermoeid ben. Dan zult ge mij vervangen." „Zooals ge wilt, liever dan hier te blijven en niets te doen, ga ik een laatste bezoek brengen aan huis van onzen uitmuntenden Egypti- schen doodkistenmaker." „Dat is een dwaas denkbeeld. Maar als gij er zooveel prijs op stelt „Mijn Hemel, moet ik er dan geen prijs- op stellen maar u heeft dit misschien nog niet opgemerkt Terwijl hij zoo sprak, haalde hij uit den zak van, zijn verscheurd buis een dunne metalen plaat te voorschijn, die vijftien centimeters lang cn tien centimeters breed was. „Kijk, zei de dokter, maar dat is «oud „Ja. mijnheer de dokter, ik heb. lret onder de flessclien en pakkengevonden. De zeer rijke Egyp tische mummiën waren dikwijls gepantserd met periode heeft ons geleerd, dat van het Haven bedrijf wat te maken is. Spr. wil van deze exploitatie maken een gemengd bedrijf, waarbij dus zoowel particu lieren als de gemeente is betrokken. Ook Rusland past dit systeem toe met inmenging van par ticulieren. Vervolgens is spr. er voor om de geheele 'pensioenpremie ten volle in rekening te brengen, omdat ook de ambtenaren in de vrije bedrijven hun pensioen moeten betalen. Hiermede moet echter gepaard gaan een her ziening van de salarisec-n. Het is niet goed, zoó- als de heer Dinkelaar wil, de pensioenkwestie aan de begrooting te koppelen. Het: komt spr. voor, dat de salariëren een noodige verandering moeten ondergaan. Spr. dient daarom de volgende motie in De Raad van oordeel, dat een algehcele her ziening van de salarissen en loorien van gemeen teambtenaren en werklieden noodzakelijk is, noodigt B. en W. uit met de betreffende voor stellen te komen en gaat over tot de orde van den dag. Spr. wil echter niet, dat wederom het salaris- vraagstuk in dit. debet wordt gemengd. Het Grondbedrijf besprekend, zegt. spr., dat men met het bijschrijven van rente vocizichtig moet zijn. Er is geklaagd verleden jaar over te weinig actie, omdat er te weinig grond wordt verkocht. Om die rede ziet spr. niet langer het bestaansrecht in van dit bedrijf. Wat den toestand betreft ten opzichte van R'dam vreest spr. voor een algeheek n aanbouw en daarmede ook voor het lot van Schiedam. In verband hiermede verwijst spr. naar Delfs- liaven. Een goede verbinding wil spr. tot stand -zien gebracht met den nieuwen verkeersweg R'damDen Haag en waarschuwt voor een eventueelc uitsluiting. Spr. komt tot de conclusie, dat als eerste maat regel, in 't belang der gemeente, moet worden doorgevoerd belasting-verlaging. Zich richtend tot den heer Dinkelaar, wijst spr. er op, dat de leuze „democratie" door hem wel wat voor zichtiger kon worden verkondigd. Men kan niet volstaan met alsmaar de burgerij heerlijke vooruitzichten, die meestal uitsluitend materi alistisch zijn, voor te spiegelen men moet haar leeren offers te brengen. Spr. geeft den heer Dinkelaar den raad, ook wat meer oog te hebben voor de geestelijke belangen der bevolking. De heer H ij m a n (V. D.) brengt eveneens zijn gunstigen indruk omtrent de begrooting naar voren. Voor het belangrijke vraagstuk der an nexatie vraagt spr. den bijzonderen aandacht van B. en W. Bij het onderwijs zag spr. gaarne volontair- onderwijzers aangesteld, die bij ziekte e.a. de plaats zouden kunnen innemen. Wat de asphal teering der winkel bestrating betreft blijft spr. nog steeds op zijn ingenomen standpunt staan en vraagt of de wantoestand van diverie winkelstraten, o.a. de Hoogstraat, moet demonstreeren de armoede van Schiedam. De proefneming op een gedeelte van de Hoog straat, met vulling is een volslagen mislukking bij regen is dit gedeelte een ware modderpoel. Spr. vraagt bij zonderen aandacht voor het Grondbedrijf. Al sedert een paar jaar worden telkenmale 50.000 gereserveerd voor event, voorkomende schadeposten, enz. Dit acht, spr. onnoodig, evenals de reserves bij de Techn.- bedrijven die thans 90.000 bedragen. Deze gelden konden volgens spreker beter in de ge meentekas worden gestort, wat dan zeker Weth. Boddeus in 't vooruitzicht kon doen stellen van een belastingverlaging. gouden platen, cn onze doodkisten-koopman, die zooals wij bemerkt hebben, een vooruitziend man en een zeer bekwaam koopman was, zal met alleen deze plaat bezeten hebben. Daarom ga ik zien, ol' hij ei nog meer bezit." „Ha, ja zei George, altijd met liet oog op den ouden dag „Zooals gij zegt, kommandantaltijd om voor den ouden dag te zorgen. Ziet u er geen bezwaar in, dat ik naar een toevoegseltje voor mijn gage ga zoeken „Neev, brave kerel. Blijf niet te lang weg, wij zouden ongerust worden- „O een halfuur of drie kwartier Ouosé vertrok onder het. neuriën van een zeemansliedje. Nauwelijks waren, tien munulen verloopen, toen haastige stappen aan de andere zijde van de lava-versperring zich deden liooren. Hardloopend*kwam Ouosé terug; dc dokter, die juist bezig was een balk aan het koord te binden, dat George hem toegeworpen had, staakte den arbeid. De kommandant, begreep, dat Halgouët niet zonder ernstige reden zoo haastig terugkeerde in twee seconden was hij dan ook op den grond terug. (Wordl vervolyd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1