keering na de bevalling en bovendien in genees kundige verzorging. Inzake de algemeene toepassing van den acht- urendag dient gelet te worden op de landen, waarmee wij het meest te maken hebben. De toestanden in die landen zijn nog zoo onzeker, dat de minister ratificatie van de 48-urige con ventie van Washington niet verantwoord acht. Intusschen zullen onderscheidene andere con venties waarschijnlijk worden geratificeerd. In de avondvergadering was aan de orde de begrooting van justitie. O.m. is in behandeling gekomen het ver- zekerings en echtscheidingsvraagstuk De heer v. S c h a i k (R. K.) bepleit nogmaals de instelling van een Vennootschapskamer ter controle op de gestie der naamlooze vennoot schappen. De heer Va n Aa 1 ten] (V. D.) wijst er op, dat de rijkspolitie uit drie korpsen bestaat njksveldwacht, marechaussee en politietroepen, wat eenvoud en samenhang in het politiewezen doet ontbrekehtjiwaardoor'de politie niet op de beste en goedkqopste wijze haar taak vervult. Een reorganisatie is dan ook noodzakelijk, waarbij dan de recherche aan de gemeentepo litie moest ontnomen en bij de rijkspolitie ge voegd. De heer v. Sas se v. Ysselt (R. K.) pleit voor herstel van de toelage aan de officie ren der marechaussee, die evenals de brigade commandanten onvoldoende bezoldigd zijn. Wil men geen toelage dan dient men de salarissen te verhoogen, in het bijzonder die der districts commandanten. De heer Van Rappard (V. B.) mej. K at z (C. H.) en de heer Duymaer Van Twist (A, R.) steunen dit verzoek. Als de klok 12 uur heeft aangewezen komen alle leden, die dan nog in de zaal zijn, geleidelijk den voorzitter gelukwenschen met zijn ver jaardag. M inister Donner zegt overweging toe en zal de kwestie met den minister van Oorlog bespreken. Mej. M e y e r (R. K.) bespreekt het onder wijs in de gevangenissen, dat op andere leest geschoeid moet worden. De onderwijzer heeft geen tijd om zich behoorlijk met iederen gedeti neerde te bemoeien, wat zou kunnen worden ondervangen zoo het onderwijs niet in de cel doch ,in beperkte gemeenschap zou worden ge geven. Hierop werd de vergadering verdaagd tot heden 1 uur. Bin nenland. Het rapport van het R. K. werkliedenverbond. Naar aanleiding van de publicatie van het Rapport van het R. K. Werkliedenverbond aan den Raad van Overleg der R. K. Sociale Organisaties voelde het Bestuur der Algem. R. K. VVerkgeversvereenigingen zich gedrongen Vrijdagavond j.l. een communiqué te geven in de pers. Dit communiqué is in zijn tendenz misleidend êh bevat verscheidene onjuisheden, zoodat wij ons verplicht achten tot een kort wederwoord. Tor goed begrip van de zaak is het noodig even terug te grijpen in de geschiedenis en eraan te herinneren, dat in den jare 1919 met groot er.thousiane, ook van de zijde der Al R. K. W. V. werd opgericht de R. K. Centrale Bond van Bedrijven, waarvan de bedoeling mede was „de goede verstandhouding tusschen de R. K. Wergkevers en de R. K, arbeiders te be vorderen. Rokend is maar we leven tegenwoordig zoo snel en er is dus hier en daar veel vergeten - dat bij de R. K. werkgevers, toen „zekere ge- vaien van de 1 richt waren en de economische omstandigheden zich hadden gewijzigd, spoedig de geestdrift voor de beoogde ideëele zaken was bekoeld, bet werken van den Centraler. Raad door de A. R. K. W. V. voortdurend werd gesa boteerd, totdat eindelijk voogde het besluit dier werkgeversvereeniging om uit den Raad te treden. De overige organisaties van middenstanders iboer«(E en .arbeiders blijven bijeen. Uit het bovenstaande blijkt overduidelijk: le. welke waarde moet worden toegekend aan de droefheid van het bestuur der R. K. Werk geversvereniging over hét benadeelois van de goede verstandhouding, die er moet bestaan, maar sedert jaren niet meer bestaan heeft, niet door de schuld der arbeiders 2e. dat wij tot ons leedwezen reeds lang ge leden voldoenden grond hadden om het ver trouwen in de R. K. Werkgeversvereniging te verliezer.. 3e. dat de ontboeziming „Bezield door het verlagen om de goede verstandhouding tus schen de R. K. werkgevers en de R. K. arbei der^ en hunne organisaties bij voortduring te verbeteren, in een twijfelachtig licht verschijnt. Na de uittreding uit den Centraler; Raad van Bedrijven, toer, van verschillende zij der., erop was -geWuzeii, dat dit openlijk breken met het solu!,u isme toch moeilijk in overeenstemming was te brengen met de steeds van Katholieke zijde verkondigde beginselen omtrent maat- scbappelij-ordenmg, verscheen zeker rapport- Helle brekers, hetwelk tot de conclusie kwam, dat er m de plaats van het college van samen werking, den Centralen Raad van Bedrijven moest komen een college van overleg, een zuiver praat college dus. Mr. dr. Deckers, als altijd eropuit de Katho lieke groepen bijeen te brengen en te houder vond hierin aanleiding tot een initiatief en deed door middel van de R. K. boerenbond een po ging om de afgescheiden werkgevers weer bij de andere groepen te, brengen. Het resultaat hiervan is geweest de stichting van den Raad van overleg, het college, hier in het geding. Bij de totstandkoming daarvan juichten som- HTV mige katholieke bladen, omdat de samenwer king zou zijn hersteld. Hierin vond de R. K. Werkgeversvereeniging aanleiding tot een com muniqué, waayin zij hare meening gaf omtrent het karakter van den Raad van Overleg. Dit communiqué luidde als volgt „De kwestie der bedrijfsorganisatie staat geheele buiten het nieuw te stichten instituut, dat alleen bedoelt te zijn een orgaan van overleg, dat de volgende kermerken vertoont het treedt niet naar bui ten op, het kan geen enkele verplichting opleg gen aan hen, die bij het instituut zijn aange sloten, terwijl het een zuiver adviseerend karak ter heeft en alleen contrete onderwerpen van actueel belang behandelt." Ofschoon onze verwachtingen niet hoog ge spannen waren en ondanks de ondervinding^ in den Centralen Raad van Bedrijven opgedaan, besloot de Cenfrale der Arbeiders tot den Raad van Overleg toe te treden, omdat zij niet op zich wilde laden het odium de goede verstandhou ding tusschen R. K. werkgevers en arbeiders in den weg te gaan. Dit naar aanleiding van den aanhef van het communiqué en de heele tendenz daarvan, n.l. de meening te suggereren, dat het R. K. Werk liedenverbond de goede verstandhoding zou belemmeren. Wij zouden hieraan nog kunnen toevoegen de ondervinding, op ander terrein opgedaan, doch zouden dan te veel te uitvoerig worden.^ Nu het ontstaan van het rapport. De heer K. schreef in ,,De Volkskrant" over de toestanden bij de R. K. werkgevers in het Zuiden, welke hij op grond van betrouwbare informaties slechter oordeelde dan bij andere werkgevers. In dit artikel zag de R. K. Werkgeversver eeniging een beleediging en sommeerde in den Raad van Overleg de vertegenwoordigers van het Werkliedenverbond, tot het geven van fei-' ten, bewijzen. Deze werden toegezegd en de overstelpende massa leidde tot bet thans gepu bliceerde Rapport, hetwelk, zooals dat met alle stukken van belang gebeurt, aan de besturen der aangesloten bonden werd toegezonden, met een begeleidend schrijven, waarin op de vertrouwe lijkheid werd gewezen. De reden, waarom publicatie thans plaats vond, is voldoende bekend. De Raad van Overleg heeft nooit geprotesteerd een belofte, dat het Rapport niet zou worden gepubliceerd, is nooit, gedaan. Nadat er inde,,Morgen"enenkeleandere bladen over geschreven was, werd alleen mede gedeeld, dat wij pogingen hadden gedaan om ontijdige publicatie te voorkomen. De mededeelingen daaromtrent in het com muniqué der R. K. Werkgever» vereeoiging zijn dus absoluut onjuist en haarprotestisgeheel misplaatst. Resumeerende stellen wij dus vast - le. dat de goede verstandhouding tusschen Katholieke groot-werkersvereeniging en de Cen trale der Katholiek georganiseerde arbeiders reeds lang ernstig was geschaad door de werkge versorganisatie. 2e. dat de vraag gewettigd is of de Raad van Overleg zijn ontstaan wel uitsluitend of in hoofdzaak dankt aan het verlangen der R. K. Werkgeversvereeniging om met de R. K. ar beiders een goede verstandhouding te bevorderen zooals de oningewijde uit de twee eerste ali nea s van het werkgevers-communiqué zou op maken 3e. dat de Raad van Overleg bij het R. K. Werkliedenverbond protesteerde 4e. dat het R. K. Werkliedenverbond nooit een belofte deed tot niet publiceeren van het Rapport. Wij achten het niet uitgesloten, dat er bij zoo'n massa feiten eenige zijn, waarvan een andere lezing kan worden gegeven, doch dit kan aan het doel van het Rapport, bewijzen te leveren, dat hetgeen de heer K. schreef en anderen zei den juist is, geen afbreuk doen. Dat de R. K. Werkgeversvereeniging in haar communiqué uitdrukkingen gebruikt als „on verantwoordelijk", „luchthartig" en dergelijke, protesteert en dreigt, verraadt een mentali teit, die wij allerminst bewonderen, doch in de gegeven omstandigheden niet geheel onver- klaarbaar is. Wij hebben gemeend het Bestuur der R. K. Werkgeversvereeniging niet op dien weg te noeten volgen, doch te kunnen volstaan met. een zakelijke uiteenzetting der feiten. Adres van De Hanze aan de Tweede Kamer. Het bestuur van De Hanze heeft zich gericht tot de Tweede Kamer met het volgende adres Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen ',,De Hanze" enz. dat, naar gebleken is, in December 1925 de garantie ten behoeve van de Alg. Centr. Bank- vereen. voor den Middenstand verhoogd is tot 17.3 miliioer. gulder,, waarvoor de staatskas tot een bedrag van ten hoogste 11.5 millioen gulden aansprakelijk is dat aan de llanzebank in het bisdom Haarlem, gevestigd te Delft, van 1 Juni 1923 tot en met Januari 1925 door de regeering ondanks herhaal de verzoeken elke moreele en financieele hulp stelselmatig is geweigerd dat niettemin de Hanzebank voornoemd dezen steun vroeg om volkomen gelijksoortige redenen als die, welke de Alg. Centr. Bank- vereen, voor den Middenstand tot het inroepen van regeeringshulp hebben bewogen, en dat zij evenzeer bereid was aan volkomen dezelfde voorwaarden te voldoen als aan laatstgenoemde instelling waren gesteld dat uit de overgelegde bescheiden bij den aanvang van de crisis der Hanzebanken is gebleken, gelijk later in den loop der liquidatie 3805 8 door de feiten is bevestigd, dat de Hanzebank ui het bisdom Haarlem op het oogenblik, dat tijdelijke steun van overheidswege werd ge vraagd, in staat zou zijn geweest bare verliezen en risico's geheel door het geplaatste aandeelen- kapitaal te doen opvangen dat tengevolge van bet door de regeering eenzijdig weigeren van steun grootc schade voor den katholieken middenstand is ontstaan, welke schade te grievender wordt gevoeld, nu blijkt, dat aan eene andere middenstandsbank steun in zeer ruimen zin werd verleend dat de ondergeteekende van oordeel is, dat tegen dezen door de regeering verleenden steun aan een deel van bet middenstandscrediet op zichzelf beschouwd geen bezwaar behoeft te worden gemaakt, doch dat rpcht en billijkheid vorderen, Ld^t dan ook alsnog. voor zooveel mogelijk "gelijkerwijze steun, worde verleend aan andere niet minder belangrijke deelen van het middenstandscrediet redenen, waarom de Hanze in het bisdom Haarlem de Tweede Kamer der Staten-Generaal met aandrang meent te moeten uitnoodigen, den Memoriepost sub art. llü Hoofdstuk VII B te willen aanvaarden, onder gelijktijdigevaststelliiig van een gelijksoortige regeling ten behoeve van het katholieke middenstandscrediet, in casu door de gelegenheid te openen, om de nog loo ped de eredieten bij de Hanzebank in het bisdom Haarlem onder garantie van de regeering te doen overnemen door eene andere bankinstelling. Hetwelk doende enz. Het spoorwegongeluk bij „De Vink." De minister van Waterstaat heeft een en ander medegedeeld over het onderzoek naar aanlei ding van het spoorweg-ongeluk bij de Vink. Thans wordt ook een onderzoek ingesteld over alle spoorwegen met belangrijk verkeer naar den algemeenen toestand van den weg. Afwezigheid bij stemmen. Aan het Centraal Stembureau is een denk beeld voorgelegd, hoe kiezers aan de stemming zouden kunnen deelnemen, ook al zijn zij op den dag der stemming afwezig. Een nieuwe parlij. Enkele dagen geleden is in Den Haag een samenkomst gehouden van het bestuur van den Christ. Democratischen Bond en het landelijk comité uit de Protestantsche Volkspartij. Daar in werd algeheele overeenkomst verkregen be treffende een samensmelting van deze beide groepen tot één nieuwe partij Op Zaterdag 11 December zal te Utrecht een vergadering worden gehouden, waarin zal wor den beslist, of de beide groepen in één partij zullen worden opgelost. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Raadsovcrzickt. De beslissing gevallen. Lof aan de burgerij. - Vermaning tot de jeugd. Nu we voor eenige dagen uit het rijk der welsprekendheid zijn verbannen geweest en we zoo goed als zeker het peil van normaal mensch weer bereikt hadden, moesten we gisteravond onze schreden weer naar de. gemeentelijke sociëteit wenden om het heerlijk schouwspel „van aanschijn tot aanschijn" wederom ten volle te gaan genieten. En óf we genoten hebben Zelfs nu nog heeft men 't noodig geacht een causerietje op te zetten over de beruchte 3 pensioenkorting. Dit heet dan, parlementair uitgedrukt, stem-motiveering. Had reeds deze kwestie in de vijf voorafgaande zittingen als een spook rondgewaard, de begrooting als 't ware beheerscht, zelfseen nevenmotie, (motie-Ingelse, salarisherziening) geschapen, thans, ondanks dé afwezigheid van den wethouder van financiën, die ongesteld is, (wij wenschen hem van harte een spoedige beterschap en hopen, dat de gevoelige slag, gisteravond toegebracht aan de gemeentelijke schatkist, geen deuken zal nalaten op wethouders lichamelijke gesteldheid) is er weer ruim een uur zoek gemaakt om over een uitgerafelde kwestie, waaraan niets meer te pluizen viel, te debatteeren. Wij zouden in overweging willen geven om, alvorens tot de verdere behandeling der hoofdstukken over te gaan, een avondje te besteden aan „algemeene na-beschouwingen". Gezien de gang van zaken gisteravond, is dit beslist noodzakelijk. Het ging nl. over de gewijzigde motie van de R. K. raadsfractie, luidende „De Raad, van oordeel, dat het premievrij pensioen, eenmaal in verordening vastgelegd, dient gehandhaafd te worden, gaat over tot de orde van den dag". 't Heeft ons verbaasd, dat er zóóveel verant woordelijkheidsgevoel in den Raad aanwezig is. Nu, plotseling, bij het nemen van een beslissing, die het gevolg is van een eens gegeven woord, schuiven velen de verantwoordelijkheid van zich af en leggen deze geheel op de schouders van de initiatiefnemers.. Zoowel de heer v. Pelt (A.R.) als weth. Houtman spraken zich uit tegen de annu leering van de 3 korting. Vooral de laatste ^.rok te velde voor deze „onbesuisde daad"(?) en nam 't op voor de geheele burgerij, die, volgens den heer Houtman, de dupe zal worden, omdat de regeering absoluut zal ingrijpen met betrekking tot de 75 crisistoeslag. De heer v. d. Tempel (C.H.) vond den loonstandaard der gemeentewerklieden welletjes en achtte daarom zijn stem tegen de motie-Evers te moeten verheffen. Maar waarom nog zoo lang gedisputeerd, als we weten, dat er toch reeds sinds lang bij het rijk plannen bestaan om haar financieelen steun aan onze gemeente in te krimpen. Consequent is het dan niet om dezen eventueel te nemen rijksmaatregel op rekening te brengen van de 3 Daar er ook nog zooiets was van een motie- Ingelse tot salarisherziening, welke, als deze zou zijn aangenomen, zeer zeker salarisv e r 1 a- g i n g tengevolge zou hebben gehad, werd natuurlijk met hand en tand aan de motie-Evers vastgehouden. Bij stemming werd de motie met 168 stemmen aangenomen. Op voorstel van weth. De Bruin sloeg de voorz. hierna half-time, om het vuur der emotie volle gemoederen te blusschen met een kopje thee. Na de pauze werd een aanvang gemaakt met de artikelsgewijze behandeling der hoofdstukken, die zeker wel wat vlotter van stapel had kunnen loopen als we zoo doorgaan, zal St, Nicolaas ons de gewenschte surprise de goedkeuring der bëgrooting, niet brengen. Aan elk puntje bijna werd nog eens getornd. Hier een praatje, daar 'n liefje en 'n leedje. Dan verleden-jaarsche en soms eer-verleden- jaarsche opmerkingen, maar zelden wat nieuws of iets heel, heel ernstigs. Bij de behandeling van het hoofdstuk der politie bracht de voorzitter lof aan het politie korps, dat zich volkomen had weten aan te passen bij de getroffen bezuinigingsmaatregelen, w.o. den 8£-urigen arbeidsdag; alsmede voor de wijze, waarop zij haar taak in het afgeloopen jaar heeft vervuld. Maar wij voegen daaraan onmiddellijk toe, dat niet alleen aan de dienaren der gerechtigheid deze hulde toekomt. Integen deel De burgerij, als politie-object, als indirecte aanleiding van dit blijk van sympathie van het hoofd der politie in onze gemeente, heeft zeker recht op de helft daarvan. Dit werd dan ook door haar burgemeester begrepen, die niet naliet op de loftuiting aan de Schiedamsche politie, den ingezetenen van onze stad hulde te brengen voor de goede en voorbeeldige gedragingen in alle geledingen der burgerij. Een uitzondering hierop maakt de jeugd, wier gedrag nogal te wenschen overlaat. Met 15-9 stemmen werden de Burgerwacht en de Landstorm gehandhaafd. Een bespreking over het verkeersvraagstuk, opgeworpen door den, heer Ingelse, nam steeds grootere proporties aan. Rapporten en adviezen worden van bevoegde zijde door het college van B. en W. verwacht. Zoo zullen we binnen ecnigen tijd de hand zien slaan aan ons Plantagesehoon om het verkeer bij Loopuyt's bank te bevorderen. De heer Scheffers zag gaarne, dat de autobussen, die het transitoverkeer onderhouden tusschen R'dam en Vlaardingen, ook bijdroegen in de kosten van het bestratingsonderhoud. Voor Schiedam lijkt het ons evenwel niet wen- schelijk het verkeer té bemoeilijken, daar met de vele intercommunale relaties ook de bloei van Sch iedam parallel loopt. De door de Vereen, tot bestrijding des Tuber culose gevraagde subsidie, groot 2700, werd na eenige opmerkingen zonder stemming toe gekend. Dat wij ons moeten houden aan het nakomen van beloften(0 3 %-duivel) heeft de voorzitter ons aan het einde der vergadering getoond door klokslag 11 uur af te hameren. Een tijd, die fatsoenlijke burgers betaamt. Met een opmerking over koude beenen, namen we afscheid tot Donderdagavond. R. K. S. V. Excelsior. De stampvolle zaal in den Volksbond gaf gisterenavond, bij gelegenheid van den feest avond van het le lustrum der Juniorafdeeling en clubblad, wel een schitterend getuigenis hoe bekend en geëerd Excelsior hier ter stede is. De voorzitter opende dezen verwachtingsvol len avond met een sympathieke rede. In 't bijzonder heette hij Pater Borromeus de Greve, pastoor Moller, den geestelijken adviseur -Pater v. d. Burg en de andere aanwezige geestelijken welkom. Alvorens echter met de verdere af wikkeling van het programma over te gaan, wenschte spr. nog een woordje te spreken voor de Juniorafdeeling, waar de toekomst van Ex celsior vanaf hangt. Deze afeeeling begon 5 jaar geleden met een twaalftal jeugdige leden en telt nu 145 kleinen. Spr. bracht de leiders van die junioren hartelijk dank en bovenal een woord van specialen dank aan den voorz. dier commissie, den heer B. Scholten. Daarna ver zocht de voorz. pater de Greve het woord te nemen. Deze, ook in Schiedam welbekende en gevier de redenaarhield een alLes en ieder meesleepende redevoering over „Sport en Jeugdopvoeding", nu eens fijntjes en lachend sarytisch, dan weer overweldigend door de kracht van zijn »terk pro- za, beginnend met te geven een aanbeveling en spontaan toejuichen vaïi de sport, d.w.z. van den echten, degelijken sportman, maar later een tweemaal zooveel afbreken van de gebreken en wantoestanden, welke onder zoovele clubs heer- schen. De ecrw. spr. deelde mede dat velen er tegen waren, dat spr. een invitatie van eeii sport- ver. aanvaardde, zij beschouwden hem meer als een bazuinstoot van het Evangelie, sommigen hadden weer andere bezwaren, die dit, gene dat. Maar spr. kwam niet als een ouden sportliefhebber en als priester durfde hij onmoog'lijk weigeren, want hét gold de jeugd, het troetelkindje van de Kerk, de toekomst, de lente, de onschuld. De katholieke Kerk gaf steeds haar beste kracht voor de jeugd. Boven dien gold het hier de jeugd in spel en ontspan ning. De ontspanning, dat voorname, dat waar devolle in het menschenleveu. De waardemeter en Schrale Lippen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2