KWATTAft' """feuilleton. Yoor fle a.s. St. licoto: van de bakker? H. BEHLE, DMGBLJW MOOR SGHtEDMM EK ONB&TKEM3EMÊ* VOLLE-MELK-REEP Vraagt KWATTA-SPECULMS Eene raadselachlige verdwijning. Boterletters, Spritsletters, Choc, letters, Speculaaspoppen, Marsepaln Hoogstraat 33, - Tel. 68913. Beter dan GoedDE BESTE 49ste Jaargang. Donderdag 2 December 1926. No. 14724 Bureau KOEMARKT 4.CTelefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. HÊÉlf Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3£maal - plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. A b"o n n'e meuten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3 -per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Posichèque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 hij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken ggj^envinger. De verzekmngwirdtjgevvgj^ f 200 bij verlies van een bank Schiedam Bultenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Duitse h lands ontwapening. Uit Brussel bericht men De „Etoile Belga" meldt, dat de Belgische regeering Zaterdag aan de regeering te Londen haar antwoord heeft gezonden in zake de mededeeling van deze re geering betreffende de ontwapening van Duitsch- land. Tegelijkertijd heeft de Belgische regecring den tekst van haar antwoord aan Parijs en Rome doen toekomen. De „Etoile Beige" meent te weten, dat de Belgische regeering zich bij de Engelsche op vatting aansluit. De regeering, die haar ant woord heeft opgesteld, na overleg met den staf van het Belgische leger, wijst echter nadrukke lijk op het gevaar, dat nog bestaat wegens het optreden der vaderlandslievende organisaties in Duitschland, die op militaire wijze worden geoefend en zich niets aantrekken van de be sluiten der Duitsche regeering. Het blad zegt voorts, dat het antwoord voor behoud maakt ten opzichte van de samenstel ling van den staf van het Duitsche leger. de onder levendige toejuiching, dat deze termijn moest dienen om de hangende moeilijkheden uit den weg te ruimen. FRANKRIJK. De rede van Briand. Uit Parijs wordt bericht De redevoering, welke Briand in de Kamer gehouden heeft over de Fransche buitenlandsche politiek, wordt door de linksche pers gunstig beoordeeld. Rechts is er echter hoogst ontevreden over. De ,,Echo de Pagis" zegt ,,In een zijn ver antwoordelijkheid beter bewust parlement, zoo als b.v. het Engelsche lagerhuis, zouden de sentimenteele opmerkingen, welke de Fransche minister van buitenlandsche zaken zich gere geld veroorlooft, onmogelijk zijn. Terwijl alle andere volksvertegenwoordigers hare onderhandelaars voor de komende bespre kingen met Duitschland een nauw omschreven „marschroute" meegeven, schrijft het Fransche parlement ongelukkig Briand een blanco-cheque uit. De fascistische „Nouveau Siècle" vergelijk! de rede van Briand met een reis om de wereld in anderhalf uur. De „Avenir", het blad van Millerand, meent, dat uit de rede van Briand valt vast te stellen, dat in de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk moeilijkheden zijn ontstaan. Bri and heeft met zijn sentimenteele rhoiry-poli- tiek tegenover Duitschland een verkeerden weg ingeslagen, maar hij blijft bij zijn besluit. Ilij schijnt de psychologie van het Duitsche volk niet te kennen en heeft gisteren zelis de rol van verdediger van Stresemann gespeeld. ITALIË. Een arbeidscode van Mussolini. Uit Rome meldt men Een „magna charta" voor den arbeid in Italië wordt momenteel uitgewerkt door de presidenten der corporaties. Dit nieuwe documént (het plan is van Musso lini) zal duidelijk de verhoudingen vaststellen tusschen werkgevers en werknemers en hun wederzijdsche plichten. Het zal de basis vormen voor een „arbeidscode" waarin de nieuwe ar beidswetten belichaamd zullen zijn. Het doel is de noodzakelijkheden der produc tie-ontwikkeling in harmonie te brengen met de bescherming en de ondersteuning- der ar beiders. De gemeenschappelijke belangen van arbeid en kapitaal zullen als basis voor de ont wikkeling aangenomen worden. De voorzitters der corporaties, die momen teel te Rome vertoeven, confereeren met den afgevaardigde Bottai, onderstaatssecretaris voor de corporaties. Zij zullen nauwkeurig vaststel len, welke deze gemeenschappelijke belangen ;zijn. Daarna zullen zij een gedetailleerd plan langs de breede lijnen uitwerken, welke door den duce aangegeven zijn. Het einddoel van de Italiaansche arbeidswetten is de arbeiders be lang te doen hebben bij het resultaat der ond< neming, waarvoor zij werken. 10 ler- I'OLEN. Een nieuw conflict. Uit Warschau wordt bericht Er is een nieuw conflict uitgebroken tusschen de regeering en den landdag. De minister van justitie Mejstro- wickz, een vriend van Pilsoedski, werd in de begrootingscommissie door den socialist Pragcr scherp aangevallen. Hij verliet daarop demon stratief de zittingszaal, waarop de commissie ten teeken van wantrouwen de begrooting van justitie met, 100 zloty verminderde. OOSTENRIJK. De liquidatie der Gentr. bank. Hit Weenen bericht men De nationale raad heeft het wetsontwerp inzake de liquidatie der Zentralbank aangenomen. Bij de slotstemming, waaraan de verwerping der sociaal-democratische voorstellen tot vol ledige schadeloosstelling der beambten vooraf ging, kwam het tot stormachtige tooneelen op de publieke tribunes, waar vooral ambtenaren hadden plaats genomen. De zitting moest, ge schorst en de tribunes moesten ontruimd wor den. Aan het slot der zitting werd van sociaal democratische zijde het voorstel gedaan om aan de commissie van sociale zaken voor het, rap port over de arbeidsverzekering een termijn tot, 15 Maart toe te staan. Bondskanselier dr. Seipel verzocht, het, huis namens de regeering deze formeele voorstellen- te aanvaarden en verklaar- 66 Het was onmogelijk een woester landschap voor te stellen, dan dit eiland, hetwelk zicli nog geen twee mijlen omtrek had, aanbood. De le vende rots dook, loodrecht onder water met- veel moeite hadden de sloepen een kleine kreek ontdekt, waar zij op een kleine zandige vlakte konden landen. Overal, tot aan den voet van. den vulkaan kegel, waarboven op sommige oogenblikken een kleine wolkzuil zich verhief, was de bodem met leem bedekt door de werking van zon en re gen gespeten en bepaald afkomstig van een geheel bijzondere vulkanische aschsoortdat op het lavaschild der doode stad rustend, deze voor het binnendringen van, het water beveiligde Zoo ver het oog reikte, zag men geen andere planten dan eenige rozenstruiken en twee wilde vijgeboomen. Sir Owen stelde voor het monument op de halve hoogte van den kegel op te richten, op een soort van rotsachtige vlakte, welke men an vere waarnemen kon, doch mevrouw De GRIEKENLAND. Een Coaliti e-k a b i n e t. Uit Athene meldt men Er is een coalitie kabinet gevormd. Premier is Zaimis. De nieuWe Grieksche premier, Alexander Zaimis, is op 28 October 1855 te Athene ge boren en dus thans 71 jaar oud. Hij is reeds meermalen premier geweest. Van 1906 tot 1908 was hij voorts Hooge Commissaris der groote mogendheden op Kreta. In 1916 werd hij ge durende korten tijd premier vervolgens weder om in het jaar 1917. Na verdrijving van koning Constantijn (Juni 1917) trad hij af, doch werd in 1922 na de revolutie opnieuw premier. ALLERLEI. Uit LondenZooals verwacht werd is de mijnwerkersstaking ook in Wales geëindigd. De arbeid is onmiddellijk hervat. De begrootingscommissie van den Duit- schen Rijksdag heeft op voorstel der socialisten twee millioen mark voor kindervoeding uit getrokken. Reuter meldt uit New-York het overlijden van William Henry Porter, lid van het bekende bankiershuis Morgan. Op 30 November zijn te Berlijn de ratifi catie-oorkonden gewisseld van het voorloopige Duitsch-Finsche handelsverdrag, dat 30 Dec. in werking treedt. Vervolgens bepleit spr. meer steun voor uit zending van kinderen in Drente. De vergadering wordt hierop tot heden 1 uur verdaagd. Binnenland. De Int. eeon. wereldconferentie. Kosten ca. 100.000. Volgens te Brussel ontvangen berichten zou den de kosten voor een bijeenkomst van de int. economische conferentie te Amsterdam door het Volkenbondssecretariaat op 200.000 Zwit- sersche francs worden geschat, welke uitgave de Ned. regeering dan voor haar rekening zou moeten nemen. Staten-Generaal 3812 15 Malher deelde deze meening niet. „Als werkelijk, zeide zij, mijn echtgenoot en zijn gezellen omgekomen zijn, dan is de zee hun grafplaats. En omdat het monument, dat wij gaan oprichten, een grafteeken is, verlang ik, dat het zoo dicht mogelijk bij de plaats op gericht wordt, waar zij rusten. Ik zou dus wen- schen, dat het zich dicht bij den oever ver hiel. De zeelieden, die langs de kust van Syrtos zullen varen, zullen het dan zeer goed kunnen onderscheiden. Het zal den voorbij varenden gemakkelijker vallen, als zij weten willen, waarvoor het is opgerichtals mén aan lahd komt, zal men het opschrift gemakkelijker kunnen lezen, zij zullen er dan gemakkelijk tos gebracht worden een traan en een gebed ts storten voor de zielerust onzer arme zeelieden 1" Sir Owen moest toegeven. Men koos een sooit van lagen uitwas van den bodem op een vijftigtal meters van de kust, dicht genoeg om het verlangen van mevrouw De Malher te bevredigen, en ver genoeg om in dagen van storm en aanval der zee beveiligd te zijn. Dade lijk liet Sir Owen het vierkant trekken, alwaar men de fundamenten zou uitgraven, Poulpi quet maakte een kruisteeken, nam zijn schop en duwde zijn werktuig in de aarde. Op hetzelfde oogenblik begonnen zijn gezellen ook te graven. TWEEDE KAMER. Vergdderiny van Woensdag 1 December. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van arbeid, handel en nijverheid bespreekt de heer Drop (S. D.) de mijnonge vallen en betoogt, dat de directies niet steeds handelen volgens voorschrijft van de ongeval lenwet door niet alle ongevallen bij de Rijksver zekeringsbank aan te geven. De heer H e r m a n s (R. K.) zou een onder zoek willen instellen naar de verhouding van de fabric,ksartscn tot de directies van de onderne mingen. Spr. vraagt meer werkgelegenheid voor invaliedc arbeiders. De heer vandeuHeuvel (A. R.) wijst op de hooge administratiekosten van de sociale verzekering en hoopt, dat bij ziek teverzekering een overheidsorgaan slechts zal dienen lot aanvulling, waar het maatschappelijk orgaan tekort schiet. De heer B r a a t repliceert en stelt de volgende motie voor De Kamer, van oordeel, dat alle in Nederland wonende Nederlanders, die invalide zijn of den 65-jarigen leeftijd bereikt hebben en geen in komen genieten van minstens 5 gulden per week, een uitkeering uit ':.Rijks schatkist- te behooren te verkrijgen, die hun dit bedrag verzekert. dat ter gedeeltelijke bestrijding der kosten de de pensioenstorting der ambtenaren behoort ojj te houden en dat betalen van premie door werkgevers moet worden afgeschaft, zulks ter voorkoming van ongelijke belastingverdeeling. gaat over Lot de orde van den dag. De motie wordt niet ondersteunt en komt dus niet in behandeling. De heer Braat: Waar zijn nu de demo craten De heer Drop hoopt, dat de Minister zeer voorzichtig zal zijn ten aanzien van de ophef fing der Huurcommissies. Spr. wijst op het geval te Delft, waar de op heffing der Huurcommissie een fout was. De heer Bakker (C. H.) zegt, dat er thans van woningnood niet meer kan worden gespro ken. Hij keurt de woningpoli lick der regeering dan ook goed. Mevr. BakkerNort wijst op misbruiken, die voortvloeien uit het systeem van verpachting van yergunuingen. Er wordt in vergunningen een ware handel gedreven. Er dient een verbod tot verpachten te komen. Voorts moet tot de .toelatingsleeftijd voor drankgelegenheden' tot 18 jaar worden verhoogd. Het zevende leerjaar voor belastingverlaging. In tegenspraak met desbetreffende berichten in sommige bladen, verneemt het Corr. Bur. van de meeste bevoegde zijde, dat de regeenng, zooals ook minister De Geer in de Kamer reeds heeft medegedeeld, geen uitvoering zal kunnen geven aan de beide door de Tweede Kame: aan genomen moties tot salarisverhooging voor onder wijzend personeel en tot onverwijlde invoering van het zevende leerplicht-jaar. Gelijk in de Memorie van Antwoord over de begrooting voor Financiën voor 1927 is medegedeeld, zou den de beide moties'te zamen twintig millioen 's jaars kosten en deze millioenen „zelfs voor geen gering deel beschikbaar", en kan „reeds om die reden aan de moties geen gevolg worden gegeven." Ter overbrugging van de kloof tusschen L. O.- wet en Arbeidswet zullen binnenkort worden ingediend een wijziging van artikel 203 der Ar beidswet en een regeling van het leerlingwezen. Zoodra zich een nieuw overschot op de be grooting voordoet, zal het herstel van het ze vende leerplicht jaar preferent zijn aan verdere belastingverlaging. Wanneer dit het geval zal wezen, valt niet te voorspellen- De onlangs tot stand gekomen belastingverlaging beloopt 8.5 millioen meer dan het overschot op de begrooting voor 1927 bedraagt. Bovendien gaat de opbrengst der Rijwielbelasting, thans nogvoor een deel onder de gewone middelen geraamd straks geheel naar het wegenfonds enstaaneenige onvermijdelijke nieuwe uitgaven, zooals het herstel der invaliditeisbijdrage e.a., voor de deur. Van het succes der reorganisatie en van het voortgaand accres der middelen zal het af hangen, of een nieuw overschot zich eerlang zal voordoen. Doch na eenige minuten moest men het werk staken; het leem, waarin men werkte,was slechts tien centimeter dik. Daaronder vond men een harde lavabedding. „Kommandant, zeide Poulpiquet, onze ge reedschappen zullen op deze rots breken- Ik denk, dat het beter is een springend middel te gebruiken." „Gij -hebt gelijk, mijn vriend, antwoordde Sir Owen. Ik zal dadelijk om patronen laten zenden." Zich daarna tot zijn nicht wendende, zeide hij „Mijn arm ldnd, gij hebt hier voor het oogen blik niets meer te doen, uw verlangen zal ge hoorzaamd worden, laten wij deze brave lieden laten werken, en keeren wij naar boord terug." De jonge vrouw vatte den arm van haar oom. Zij daalde tot op de kleine zandige vlakte af. Op het oogenblik dat zij in de sloep stappen zou als een verlaten weduwe, welke niet gela ten het nog geopende graf kon vaarwel zeggen, vouwde zij de handen en op bijna smeekenden toon verzocht zij haar oom te mogen blijven. Tevergeefs merkte Sir Owen op, dat zij rust noodjg had en zich in acht moest nemen, dat .de zon fel brandde en het eiland geen schuil plaats bood. Niets hielp. Zij verzette zich, wel Vereenvoudigde spelling. Prof. Kollewijn en zijn volgelingen, die ja renlang geijverd hebben voor een vereenvou digde spelling der Nederlandsche taal, zullen, qaar de Limb. Koerier verneemt, hun actie spoedig bekroond zien. Door den minister van Onderwijs schijnt thans besloten te zijn, een voorstel te doen om de vereenvoudigde spelling wettelijk in te voeren bij het onderwijs, even wel niet geheel het systeem-Kollewijn, doch een, waarbij de uitgang „lijk" in plaats van het Kol- lewijnsche „lik" (aldus gevaarlijk, in plaats van „gevaarlik") behouden blijft. Vervallen zullen echter de dubbele klinkers zoodat wij schrijven zullen „lopen" in plaats van loopen, „wenen" in plaats van weenen. Ook de ch van de seh (gebruikt als s) zal ver dwijnen, zoodet we in de toekomst schrijven zullen uit „vissen gaan", terwijl tevens de verbuigings-n's eveneens tot het verleden zullen behooren en de kinderen dus schrijven „van DE man." Minister Waszink wil laten schrijven, zooals de woorden uitgesproken worden, zoodat de altijd zacht, maar toch ferm en Sir Owen moest andermaals toegeven. Men bracht een zonnescherm van een der sloepen men maakte een zetel met de kussens van het achterste gedeelte der sloep en de jonge vrouw zette zich in de schaduw van deze zoogenaamde tent neder en hield de oogen ge richt op de groep Engelsche en Fransche zee lieden, die, op hun schoppen geleund', den terug keer afwachtten van de boot, welke de noodige patronen van de Investigator moest haleo. De mijn werd weldra aangelegd. Op het ooger.blik dat men het vuur aan de lont zou brengen, trokken allen een honderd passen achteruit. Een roerganger van het jacht, die aan boord het beroep van vuurwerker en kanonier uitoefende, stak de lont aan en liep toen zoo gauw mogelijk naar de groep arbeiders en toeschouwers. Een minuut verliep. Eensklaps zag men een vuurstraal. Een doffe knal, honderd voudig versterkt door de echo's van het geberg te, liet zich hooren. Een groote massa steenen werd in de lucht geslingerd, een breed gat werd op de plaats der mijn zichtbaar en tot verbazing van allen, sprongen kolommen water, door de lavablokken opgejaagd, uit de opening te voorschijn. [Slol volgl NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1