J. J. ESLER Extra goedkoope Aanbieding Pantalons en Borstrokken Bij zonder e Koopjes ClnMantBuils eii Votes Gemoltonneerde Gekleurde Wollen- Tricot-Onderjnrken. in ZWARE WOLLEN DEKENS - en SATINET DEKENS - Bedden Matrassen- Ledekanten D irectoir-Pantalons Gekleurde Wollen Dameskousen Handschoenen Sokken Schoolkousen Dames-Kindervesten. Zie de lage prijzen in de Uitstalkasten. Garnituren 2 Fauteuils, 4 Stoelen in Leerdoek, Moquette, Velours vanaf f 29.« tot 235.- Zie de lage prijzen in de Uitstalkasten. „ch" als g-klank ook als „g" geschreven wordt. Onnoodige t's verdwijnen eveneens, zoodat het woord „wordt" spoedig „oud-Nederlands" zal zijn- Opgemerkt dient, dat het rapport der door den minister ingestelde commissie nog niet gereed is, zoodat ons bovenstaand bericht op zijn minst voorbarig lijkt. Mocht de minister echter tot invoering der vereenv. spelling be sluiten, dan zal men wel een ruime overgangs termijn gesteld moeten worden voor de aanpas sing van leerkrachten en leermiddelen. Het „Vad." meldt nader Hoewel het bericht van de Limburger Koerier wat voorbarig was, en niet heelemaal juist, is toch wel waar, dat de Minister van Onderwijs ernstig de invoering van een nieuwe spelling (gewijzigd Kollewijnsch) overweegt en met be langstelling het rapport der door hem benoemde commissie tegemoet ziet. Naar wij van den, Minister zelf vernamen, is het natuurlijk niet zijn bedoeling de nieuwe spelling imperatief op te leggen noch haar in voering aan eenigen termijn te binden. De nieuwigheid moet langzaam „doorsiepelend' zooals Z. E. woordelijk zeide. De Kweekschool zal natuurlijik een der hoofd instrumenten zijn. Aan grootc uitgaven voor wijziging der leermiddelen denkt Z. E. niet. Als de tijd rijp is, zullen ook het leermiddel en de leerkracht zich geleidelijk bij het nieuwe aan passen. Toepassing tandprothese. Bij Kon. besluit is bepaald dat zij die op 1 December 1926 nog niet in het bezit zijn van het verëischté bewijs van bevestiging, van dien dag af niet bevoegd zijn tot toepassing van de volledige tandprothese. Het wrak van de Nijverheid I. Het wrak van de op 25 November van het vorige jaar in de Zuiderzee vergane goederen- stoomboot Nijverheid I. van J. en A. van der Schuyt's stoombootreederij to Rotterdam be vindt zich sedert enkele dagen in het begin van de vaargeul te Harderwijk. Het wrak is thans leeggehaald. Behalve een fust met wijn is hier een partij mais in zakken aangebracht. De bedoeling is, het wrak hier in de haven te brengen, om het aan den meestbiedende te verkoopen Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verhuring van gronden. B. en W. hebben gisteren in het openbaar voor den tijd van 4 jaren verhuurd een 8-tal perceelen wei- hooi en tuinland gelegen in den polder Oud-Mathenesse, welke in totaal heeft opgebracht een jaarlijksche huurprijs van 2475. het lijk dreef van een vrouwspersoon. Bij on derzoek bleek dit te zijn van Mej. K., die sinds gisteravond uit hare woning aan de Raam ver mist werd. Het lijk is door de politie naar de woning vervoerd. Distriets-arbeidsbeurs. Op 31 October 1926 stonden ingeschreven 1012 werkzoekenden. Het aantal ingeschreve nen in den loop der maand November 1926 be droeg 806 aggevoerd werden in de zelfde maand 416 inschrijvingen het aantal plaatsingen be droeg 135, zoodat op 30 November 1926 nog ingeschreven stonden 1267 werkzoekenden. R. K. Leeszaal St. Liduina. Gedurende de maand November werd de R. K. Leeszaal en Bibliotheek „St. Liduina", L. Haven 92 bezocht door 691 personen, waarvan 16 dames en 675 heeren. Uitgeleend werden 2595 banden, waarvan 108 studiewerken. Het boekbezit vermecrerde met 29 banden, zoodat dit thans 10694 bedraagt. „Katholiek Leven." Morgen, op de twee-wekelijkschen ontwikke lingsavond van Katholiek Leven, zal onze stad genoot, den jeugdigen kunstschilder Thomas Groenendaal, spreken over „Het kunstwerk". Wij hopen, dat alle leden present zullen zijn, terwijl ook niet-leden toegang hebben en on getwijfeld gretig van deze gelegenheid zullen profiteeren. De bijeenkomst heeft plaats in de zaal van de Katholieke Kring. De schildpad weer aangereden. Gistermiddag omstreeks 3 uur reed de chauf feur A. van IJ., in dienst van de firma H. te Vlaardingen met een vierwielig motorrijtuig over de schildpad, liggende in de Lange Nieuw- straat voor Loopuijt's Bank en wel, om dat hij plotseling moest uitwijken voor een jongen, die de rijweg overstak. Bedoelde verkeersaanwijzing werd eenigszins ontzet, terwijl de auto dermate beschadigd werd, dat verder rijden onmogelijk was. Eerlijk dcelen. P- A. uit de Wattstraat, reed gistermiddag 1 uur vanaf de Koemarkt in de richting Broers- vest, terwijl van tegenovergestelde richting een auto kwam aangereden van P., bestuurd door J. W. Doordat de bestuurders elkander niet begrepen, had een aanrijding plaats, waardoor het voorwiel van het rijwiel werd vernield. Zij gaven elkander de schuld van het geval, doch kwamen later overeen de aangerichte schade te betalen. In den schouder gebeten. A. van W. uit het, Klein Groenendal, deed gisteravond bij de politie aangifte, dat hij ten 8 uur op de Hoogstraat door een paard, dat gespannen stond voor een wagen van van G.' &.L in den schouder was gebeten, waardoor zijn overjas scheurde. Vleesohhomverij C. de Jong. In de Hoofdstraat" 141 heeft de heer G. de Jong hedenmiddag een vleesclihouwerij ge opend. De aannemers Klips v. Vliet enMaun hebben daareenige ruime winkelhuizen gebouwd. Dat ze goed werk geleverd hebben, blijkt uit genoemde, heden geopende zaak. De winkel is helder wit betegeld, licht en frisch. De schilder Kuypers verzorgde het schilder- en llogendoorn het loodgieterswerkterwijl Uil de elect rise he leidingen had te leggen. De installatie, waaraan het versche roode vleesch al hing, is van An- driesse, terwijl de snijmachine en motor door de bekende firma v. Berkel werd geleverd. Wij raden een ieder aan eens een kijkje te nemen in deze zaak, die er degelijk en ver trouwenwekkend in z'n helderheid uitziet. Nog willen we even vermelden, dat onder de zaak een ruime waterdichte kelder is, geheel van beton opgetrokken. Wij wenschen den heer C. de Jong veel voor spoed met deze onderneming. Gisteren slaagde te Den Haag voor het machinistenexamen, diploma B. de heer N. Meerhof, van hier. In de woning van G. K. aan de Streyenschestraat ontstond gisteravond een, schoorsteenbrand. De brand was ontstaan om dat een der huisgenooten petroleum op het vuur geworpen had. De vlammen zijn door de politie gedoofd. Gemengd Nieuws. Moordaanslag. Maandag- avond is bij de marechaussée-kazerne te Woudrichem een moordaanslag gepleegd op den majoor-mare- chausseé Blokland. De dader, de 4I-jarige vis- scher C. V. is gearresteerd en gevankelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Lijk opgehaald. Hedenmorgen werd der politie door een bur ger kennis gegeven, dat in de Raamgracht Weer een goederentrein ont spoord. Bij den post „Noordelijke richting", nabij Haarlem is gisternacht een goederentrein ont spoord. De eenigc gewonde is de spoorwegwerker A. Troost, dien wij, zoo schrijft de ,.N. R. Ct." in zijn woning te Santpoort opzochten. Hij lag te bed, maar voelde zich heel goed. Hij vertelde De goederentrein, die uit ongeveer 25 wagens be-' stond, kwam van het goederenstation. Met zijn drieën stonden wij op de locomotief, de machi nist, de leerling-machinist en ik. Ik heb te zorgen voor de veilighed onderweg. De trein reed met een kalm gangetje, want wij moesten de vaart verminderen voor den overweg aan de Klever laan. Op eens hoorden wij, dat dé trein uit de rails liep. Het gaf een vreeselijken slag. Ik zelf raakte met mijn voet op de locomotief ergens tus schen bekneld. Toen de locomotief evenwel van den dijk afreed, kwam mijn voet weer vrij. Toen kon ik evenals mijn kameraden van de locomo tief afkomen. Wij moesten evenwel in de sloot springen. Alles gebeurde in den tijd van eenige seconden. De oogenblikken beschrijven, kan ik niet. Alleen is het mij bijgebleven, dat ik reeds den dood voor oogen' had. Toen ik later nat en bibberend aan den kant van de sloot stond, drong het tot. mij door, dat ik er het leven had afgebracht. Wel was ik aan de voet gewond, maa niet ernstig. Ik werd naar het seinhuis gebracht, waar een geneesheer uit Haarlem mij heeft ver bonden. In dit seinhuis werden wij van droge kleeren voorzien. Daarna ben ik van morgen met het eerste treintje naar Santpoort gegaan. Nu lig ik in mijn bed te rusten, en ik wacht tot de wonde aan mijn been genezen is. Het is, hoe wel ik reeds lang bij de spoorwegen werk, het eerste spoorongeluk dat ik heb meegemaakt. Behalve wij drieën die op de locomotief stonden, waren er nog eenige menschen op den trein cn was er een beambte in den ontspoorden bagage wagen. maar die toen het ongeluk bebeurd was, ongedeerd uit den wagen stapte. Evenzoo de remmer, die in den achtersten wagen zat. De machinist F. J. Boerleman kon niet zoo gauw van de locomotief springen. Hij moest na de ontsporing door liet tenderraampje naar buiten klimmen. De commissaris van politie te Bloemendaal deelde verder mede, dat het onderzoek der politie belemmerd werd, daar reeds dadelijk gisternacht met het opruimingswerk begonnen is. Hierdoor kon niet precies worden nagegaan aan welke oorzaak het ongeluk gewezen moet worden. De vermoedelijke oorzaak is volgens den commissaris evenwel verkeerde wisselstand. Een „zoetein val" gevraagd. Volgen de advertentie, uit het „Vaderland" geknipt doet in de pers de ronde „Iemand die zich verbazend leuk kan voordoen en zich bij aardige families direct op zijn gemak gevoelt, zou graag bij zijn verblijf in Den Haag enkele adressen willen hebben, waar hij zonder voorafgaande aanmelding, een kopje thee kan komen drinken. Ook is hij niet ongenegen eventueel te blijven eten en den avond verder genoeglijk verder door te brengen. Zijn leeftijd is 25 jaar, hij is v. g. h. en woonachtig in het Noorden, zoodat een te drukke conversatie niet mogelijk is." Klaploopers kunnen wel eens komieke inval len hebben. HOOGSTRAAT 20 2823 82 VAN HOOGSTRAAT 5- 30 Groote keuze in goedkoope met leerdoek, kunstleer, velours. Groote keuze Tafels, Buffetten, Dressoirs, Spiegels, enz. enz. Gevaarlijk spel. Bij een wedstrijd Forward-A. R. G. te Noordscharwoude gespeeld, had de A. R. C.- speler C. Venneker het ongeluk zijn neusbeen te breken. Hij kopte naar den bal op het moment, dat een speler er naar trapte en daarbij zijn neus raakte. BrandaanboordvandeMaasdam Te Gibraltar is gisteren een herhaald S. O. S.- scin opgevangen van de Maasdam van de Hol- land-Amerikalijn, die op een dag afstand van de Portugeesche kust, in den Oceaan in brand staat. De omvang van den brand is echter nog onbekend. Gibraltar heeft het noodsein onmidel- lijk aan alle in de huurt zijnde schepen doorge geven. Later seinde de kapitein van de Maasdam draadloos, dat er voldoende assistentie in de nabijheid was. Het stoomschip Beemsterdijk van dezelfde reederij en het Amerikaansche stoomschip West Ivis stoomden, volgens een iets vroeger ontvangen mededeeling, ter assis tentie naar het in nood verkeerend schip. Moordaanslag in de mijnstreek, In aansluiting op ons bericht van gister melden we nog De 20-jarige P. H. Luyten, wonende te Roermond, die zich gistermorgen naaf de mijn begaf, deed plotseling met een mes een aanval op een zekeren M. Door twee jassen heen stak hij hem in den linkerpols. M. die dezen aanval sinds lang verwacht had, ging steeds gewapend naar de mijn. Hij trok een revolver en loste een schot op L., dat dezen in den buik trof. M. nam de vlucht in de richting Hoens- broek. Eenige mijnwerkers trachtten den da der nog te achtervolgen, maar deze was reeds verdwenen- J- werd naar de verbandkamer der mijn overgebracht en na verhoord te zijn naar het hospitaal te Heerlen vervoerd Zijn toestand is vrij ernstig. De 'dader zekere C. Moisya, afkomstig uit Joegoslavië werd een uur later in Hoensbroek bij den ingang der staatsmijn Emma gearres teerd. Deze aanslag is het gevolg van een twist, welke veertien dagen geleden heeft plaats ge had, waarbij Luyten M. met een stuk ijzer een gat in het hoofd sloeg. Nieuwe overstroomingen in Z. O.-F r a n k r ij k. Uit Parijs meldt men: Ern stige overstroomingen worden gemeld uit het Loire-departement, waar vooral de Gier nabij St. Etienne plotseling sterk is gestegen. Te Izieux is veel schade berokkend, <>.a. aan een veterfabriek. Door aardverschuivingen op de spoorlijn LyonSt. Etienne is de dienst onderbroken. Ook de Boven-Loire stijgt snel, waardoor vele fabrieken te St. Etienne waterschade heb ben geleden. De Rhöne wast snel en het laag gelegen ge deelte van Avignon staat wederom onder water op sommige plaatsen staat het water zelfs een meter hoog. In de Riviera zijn alle rivieren in de omgeving van Cannes en Antibes overstroomd, terwijl in die streek zware regens zijn gevallen. P e t r o 1 e u m-o pslagplaats te A u- bervilliers in brand. Uit Parijs meldt men Een groote brand is uitgebroken in de algemcene opslagplaatsen te Aubervilliers. De petroleumloods werd door het vuur aangetast. De schade, welke veroorzaakt is door den grooten brand in het petroleumdepöt te Auber villiers bedraagt lü miilioen frank. 'Antwerpensch diamantindus trie in dreigende staking. Uit Brussel wordt aan de „Tel." gemeld Sedeit eenigen tijd heeft de Vereeniging der Antwerp- sche diamantbewerkers aan de werkgevers gevraagd, de loonen te verhoogen en in over eenstemming te brengen met het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, hetgeen echter door de werkgevers is afgewezen. De arbeidersvereeni- ging heeft daarop de kwestie bij de officieele be middelingscommissie, die op 5 Mei j.l. door de regeering is ingesteld, aanhanging gemaakt. De werkgevers hebben geweigerd, zich met deze commissie in verbinding te stellen. Ook voelen zij er niet voor, het geschil te onderwerpen aan een arbitrageraad, waarin afgevaardigden van beide partijen zouden zetelen. De arbeidersver- eeniging heeft zijn bestuur telegrafisch bijeen geroepen. In arbeiderskringen werd medegedeeld, dat in een vergadering van arbeidersafgevaardigden welko hedenmiddag om vier uur zou wordenge- houden, wellicht een beslissing zal vallen. Het conflict verklaarde men, schijnt onvermij delijk en er bestaat alle kans op een staking. De regen veroorzaakt vele aard scheuren bij Roquebilliére. Het scheen eenige dagen, dat mooi droog weer paar en perk zou stellen aan de onzalige natuur krachten, die het gebied van Roquebilliére in de Zeealpen teisterden. Reeds leek het gevaar voor nieuwe aardschuivingen geweken maar thans regent het in de ongelukkige streek weer bij stroomen en van alle kanten komen berich ten omtrent bedenkelijke aardscheuren, die zich links en rechts vertoonen. Wanneer de regen aanhoudt, valt inderdaad te duchten, dat nieuwe steen- en modderstör- tingen het vreeselijke werk van vorige week zullen voortzetten Kerknieuws. Mgr. van Sehaik. De toestand van Mgr. J. A. S. van Sehaik president van het Klein-Seminarie te Culemborg, is de laatste dagen achteruit gaande, meldt het „Ctr." De krachten van Zijn Hoog. Weerw. nemen af. Kalenders. Kalender W. B. Theater. Evenals in vorige jaren geeft het W.B. Theater ook voor 1927 weer een kalender uit. Een prac- tische maandkalender, duidelijk en overzichte lijk, voorzien van een memorandum en vermel ding van de verschillende feefstdagen. Letterden cijfers zijn alle zwart gedrukt,en om beter uit te komen zijn ze met een rood lijntje omlijst. Bovendien bezit deze kalender nog een bijzon dere waarde door de zich daaraan bevindende coupons, waardoormen in de gelegenheid wordt gesteld 4 maal per maand het theater tegen sterk gereduceerde prijzen te bezoeken. Deze kalender zal in dc week van 39 Dec. aan alle bezoekers van het theater worden uitgereikt. Zonder twijfel zal deze kalender bij velen in den smaak vallen, zoowel wat het practische van den kalender betreft, als wat het amusementsgedeelte, nl. de couponnetjes, aan gaat. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke, wellicht toe nemende wind uit Westelijke richtingen nevelig tot half of zwaar bewolkt weinig of geen neerslagdes nachts lichte vorst of om het vriespunt later iets zachter. De Int. Econ. Wereldconferentie. V. D. seint ons Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is bij het Volkenbondssecretariaat in onderzoek, of het mogelijk is, te Amsterdam de int. econ. wereldconferentie te houden. Zoo wordt o.m. een onderzoek ingesteld of er vol doende plaats is in hotels en pensions, om de verschillende delegaties te huisvesten. Heden zijn met vooraanstaande stedelijke autoriteiten besprekingen gehouden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 1 Dec. 2 Dec. Londen12.12'/, 12.12,1/. Berlijn-59 46 -59.47 Parijs -8 25 - 9.23 België- 34 80 - 34.80 Zwitserland- 48 241/, - 48 25 Amerika - 2.50a/i# - 2.501/. Weenen- 35.25 - 35.32V2 Kopenhagen- 66 60 - 66.60 Stockholm- 66.731/, - 66.75 Oslo- 63.121/, - 63 75 Madrid- 37 90 - 63.25 Milaan- 10.57 - 10.67

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2