Voor de a.s. St. Icoto van de bakkerij H. BEHLE, Eeie raadselachtige verdwijning. Boterletters, Spritsletters, Choc, letters, Speculaaspoppen, Marsepain Boomstraat 33, - Tel. 68913. SiAGBLMB VOOR BCHiEDAÊk FEUILLETON. 49ste Jaargang. Vrijdag 3 December 1926. No. 14725 Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon Ixitoreommnnnai 68085 Postbum j 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiickt 10 cte. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advert eotiSni 15 regels 1.78, elke regel daarboven 38 nt, 3 maal plaateen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdtdaeiingan 78 o par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advcrteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 501) bij levenslange geheeie invaliditeit1 20$ daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een D® verzekering wordt gewaarborgd dam de N.Pell.Algem.Vera. bank Schiedam EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DU1TSCHLAND. Duitschlands ontwapening. Uit Parijs meldt men Voornamelijk gelden de punten de besprekingen die officieus met den Duitschen minister van Buitenlandsche zaken, Stresemann, te Genève zullen worden besproken o.a. de voltooiing van Duitschlands ontwape ning, het beëindigen van het huidige controle systeem en terugtrekken der intergeallieerde controle-commissie, alsmede het toezicht door den Volkenbond en de ontruiming van het Rijn land op een vroegeren datum dan m het verdrag van Versailles is vastgelegd. Na het zenden van het Britsche memoran dum aan Parijs, in het begin van de vorige maand, hebben de Fransche en Britsche re geering van gedachte gewisseld over de meest op den voorgrond tredende kwesties, waardoor de taak van Chamberlain en Briand zeer is ver gemakkelijkt. Een van de moeilijkheden, welke bij de on derhandelingen zal worden ondervonden is, dat Frankrijk en Engeland niet hetzelfde be lang hechten aan de verschillende vraagstuk ken. Terwijl voor Frankrijk de ontwapening der patriottische bonden in Duitschland van groot belang is, hecht Engeland meer waarde aan het verbod van den uitvoer en fabricage van oorlogstuig. De ontmanteling der Duitsche versterkingen aan de Oostgrens interresseert vooral Polen cn de Poolsche minister van Buitenlandsche zaken, Zaleski, die vandaag te Parijs aankomt, zal on getwijfeld het Poolsche standpunt voor Cham berlain en Briand uiteenzetten. ENGELAND. Na het einde der m ijnwerkers- staking. Uit Londen meldt men De vertegenwoor digers van de mijneigenaars en van de mijnwer kers in Zuid-Wales hebben besloten een telegram aan den minister van het mijnwezen te zenden, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid dat de beperkende bepalingen omtrent den uit voer van kolen terstond worden opgeheven aan gezien, indien dit niet spoedig geschiedt, dc mij nen weer spoedig zullen moeten sluiten. Het einde van de kolenstaking doet zijn gun- stigen invloed op de ijzer- en staalindustrie reeds gevoelen. Een aantal hoogovens is weder in bedrijf gesteld. Het aantal mijnwerkers, dat het werk heeft hervat is tot 700.000 gestegen. FRANKRIJK. De. a.s. Senaatsverkiezingen Uit Parijs meldt men aan de „Msb." De com missie voor het algemeen stemrecht van de Kamer heeft een zeer belangrijke beslissing genomen. Bij den huidigen toestand heeft de Verkiezing van senaatsleden op zeer getrapte wijze plaats. Reeds geruimen tijd is aangedrongen op wij ziging der verkiezingswijze. De commissie voor het stemrecht, die de zaak in studie heeft, be sloot heden haar rapporteur Bonnefous een gunstig advies te doen uitbrengen over het voorstel om het stemrecht voor den senaat voortaan toe te kennen aan alle burgers, die den leeftijd van 40 jaren hebben bereikt. SPANJE. Een aanslag op koning Alfonso. Uit Parijs meldt men Uit Madrid wordt aan de Parijsche editie van de „Chicago Tribune" ge seind, dat aldaar vier gewapende syndicalis ten zijn gearresteerd. Zij bekenden, in 1924 kar dinaal Sol del Villa en een bankier te Gijon 67 Iedereen spoedde zich naar het gat, om de oorzaak van dit vreemd verschijnsel te ontdek ken. Doch toen men halverwege gekomen was, bleven de matrozen en Sir Owen als aan hun plaats genageld staan, terwijl mevrouw De Mal- heer op de knieën viel. Uit het door de mijn geopende gat heschen zich drie bleeke, gehavende, druipnatte man nen omhoog. Hun blikken stonden verdwaasd, als konden zij niet aan het onwaarschijnlijk heil, aan de verrijzenis gelooven. 't Waren de drie verdwenen schepelingen van de Sirius. XXI. vermoord te hebben. Men vermoedt dat zij een aanslag op den koning en op Primo de Rivera voorbereidden. ALBANIË. De opstand in Albanië alweer „onderdruk t." Uit Belgrado meldt men Over den toestand in Albanië verluidt, dat het offensief der regee- ringstroepen volgens het opgestelde plan voort gang heeft. Bij Djakovitsj hebben de regee- ringstroepen belet, dat de opstandelingen naar Joegoslavisch gebied trokken. Nog wordt uil, Belgrado gemeld Uit Skoetari wordt gemeld, dat de revolution!} aire beweging in Albanië als onderdrukt kan worden beschouwd De opstandelingen zijn op alle punten verslagen en hebben zich in het gebergte verspreid. Zij zullen de bergen echter wel moeten verlaten ten gevolge van het slechte weer en door gebiek aan levensmiddelen en munitie. BESLUIT. Wij kunnen niets zeggen van hetgeen er in OÖST-1NDIE. Berouwhebbende communisten. Uit Batavia wordt gemeld Uit Weltevreden zijn 350 communisten van Tanah Abang, mee- rendeels op gelijke wijze in het wit gekleed met een zwart hoofddeksel, naar het regentschaps kantoor gegaan. Zij wenschten vergiffenis aan bet bestuur te vragen. Het voor-erf van het kantoor was stampvol met belangstelleren. De communisten verklaarden Wij zijn ont moedigd en wisten het doel van het commu nisme niet. Wij hebben nu spijt. De patih gelastte hun zorg te dragen, dat geen communisten hun. kampongs zouden bin nenkomen en zeide daarop Arresteert hen en levert dc vuurwapens in. De communisten antwoordden Wij zullen degenen, die nog communist zijn, arrestecren. Dit beloven wij. Stakende contractkoelies. Uit Mcnado bericht men De contractkoelies op een naburige koffie-onderneming staakten wegens een loongeschi! en namen een vijandige houding aan. Een politie-sergeant werd ver moord. Versterking, die in zeven auto's aan kwam, herstelde de rust. De operaties in Atieh. Uit Koetaradja wordt gemeld Marechaussees legden in het Tapatoeansche eer. lid van de bende van Alocr Pakoe neer. Door een patrouille werden in Boven-Bakongan twee oproerlingen neergeschoten, o.w. teungkoe Nagor. Drie ver zetslieden hebben zich te Troemon gemeld. CIIINA. Eernstige toestand te Foetsjau Uit Shanghai meldt men Ten gevolge van het uitbreken van vijandelijkheden binnen de stad Foetsjau in de provincie Foekiën,verkecren meer dan 200 Amerikanen in gevaar. Behalve de torpedojager Hart, zijn ook Japansche tor- pedojagers naar Foetsjau gezonden om de Ja pansche bewoners te beschermen. Gemeld wordt verder, dat eegisteren in den 3812 15 het eerste oogenblik voorviel. Er zijn vreugden, welke zich door geen menschelijke pen laten beschrijven. Een uui later bevonden zich allen in de salon van de Investigator, de heldhaftige vrouw aar, de zijde van haar man onze drie helden vfaren een weinig versterkt door de zorgen welke men hun bewees, en gaven een geregeld verhaal van hun afgrijselijke lotgevallen. En terwijl zij spraken, groepeerden de zeelieden van de Investigator, ondanks de krijgstucht en hun onbekendheid met de Fransche taal, zich voor de deuren, om de draad van het verhaal eenigszins te raden. Onze rol van trouw verteller einigt hier. Er rest ons alleen nog mede te dae'.en, wat er van de verdwenen Sirius en hun vrienden ge worden is. Ondanks dit ontzettend voorval heeft George de Malher den zeedienst niet verlaten. Hij moet nu kapitein-luitenant ter zee zijn. Na zes maan den uitgerust te zijn, hetwelk hij zeer noodighad, heeft hij den minister verlof gevraagd, om zich gedurende twee jaren te mogen wijden aan het omtrek der stad een gevecht ontstond tusschen de Zuidelijke en Noordelijke troepen, die ge land waren. Het aantal dooden bedraagt onge veer 1000. Hoewel de provincie Foekiën aan de zijde der Zuidelijken staat, tracht men Fengtien- troepen te doen landen te Foetsjau, ten einde te beletten dat de Zuidelijken oprukken naar Sjanghai. De Canto n-r egeering naar W o e t s j a n g. Uit Hongkong wordt bericht, Officieel wordt bekend gemaakt dat de nationalistische regee ring te Canton definitief besloten heeft, den zetel der regeering te verplaatsen naar het te genover Hankau gelegen Woetsjang. ALLERLEI. Volgens de Matin" is een gedeelte van de Beni Idder in Marokko opnieuw tegen de Span jaarden in opstand gekomen. De rebellen heb ben Tazeroet hernomen. De eerst onderworpen sjeik Ben Aisja, van den djebel Ansar, heeft zich bij den opstand aangesloten. Uit Parijs meldt men In parlementaire kringen loopt het gerucht, dat Poincaré het plan koestert, het mandaat van de Kamer met twee jaar tot 1930 te verlengen, ten einde de politieke onrust, welke de verkiezingen met zich mede zouden brengen, te vermijden. Uit Parijs Volgens een bericht uit Dwinsk is de Sovjet-delegatie voor de hervatting der schuldbesprekingen tusschen Frankrijk en Rus land geheel gereorganiseerd. De Fransche gezant te Moskou, Jean Her bette, wordt binnenkort met verlof te Parijs verwacht. In de zitting van den Duitschen Rijksdag van Woensdag werd den supplementaire be grooting van het departement van Voeding en Landbouw aangenomen, alsmede in tweede le zing de supplementaire begrooting van Binnen- landsche Zaken. Naar het Wolffbureau meldt, heeft de Landdag van Memel een motie van wantrouwen tegen het nieuwgevormde directorium-Falk aan genomen, Sta tea-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 2 December. Eenige kleine ontwerpen en conclusies zijn aan de orde. De afschaffing van de speelkaartenbelasting wordt zonder beraadslaging of stemming aan genomen Bij het ontwerp tot wijziging van de wet, houdende vaststelling van de regeling voor hef fing van opcenten ten behoeve van de ge meenten op de dividend- en tanticmebelasting, dient de heer Boon (V. B.) een amendement in, om den datum van ir.-werkingtredirig te stellen op 1 Januari 1926. Het amendement wordt bestreden door de heeren Van V uurea (R. K.) De Wilde (A. R.) en J. ter Laan (S. D.) die wijziging van den datum verkeerd achten, in verband met het feit, dat de begrootingen der gemeenten reeds zijn vastgesteld. Het amendement wordt verworpen met 60 tegen 12 stemmen. In de avondvergadering werd de/ begrooting van justitie z. h. s. aangenomen. Binnenland. R. K. Werkliedenverbond. In de op 30 November gehouden Algemcene Verbondsvergadering van het R. K. Werklie denverbond ia Nederland werd onderstaande motie met algemecne stemmen aangenomen. Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, namens 110.000 arbeiders in algemeene verga- helpen uitvoeren van een denkbeeld van Sir Owen. Deze heeft een plan opgevat, hetwelk als gevolg kan worden beschouwd, van het treur spel, waarin hij een rol gespeeld heeft. Hij (heeft zich tot taak gesteld de aanvaringen op 'zee te voorkomen en om te beginnen heeft hij de zuive ring van de groote wrakstukken van de Allan- tischen Oceaan ondernomen. Alle wrakstukken, die altijd de scheepvaart bedreigen, worden verwijderd. Jan Halgouët, bijgenaamd Quosé, heeft ver lof tot herstel zijner gezondheid aangevraagd. Dit verlof zal duren tot het einde van zijn diensttijd. Hij is naar zijn klein geboortedorp in Bretagne teruggekeerd en dank zij de gouden staven 'van den Egyptischen goudsmid heeft hij een prachtige visschersboot gekocht, welke hij Mummie heeft gedoopt, tot schrik van het gan- sche land. Gedurende den eersten tijd keek men hem voor gek aan, totdat een openlijke verkaring vanwege den minister hieraan een einde maakte. Zijn vriend Poulpiquet heeft zich bij hem aange sloten cn doet dienst als stuurman. Alle twee hebben de militaire medal je ontvangen op den len Januari van het afgeloopen jaar. dering bijeen, kennis genomen van de pauselijke Encycliek omtrent de houding der Mexicgansche regeering tegenover de Katholieke Kerk in Mexi co elk soort van machtsmisbruik ten overstaan van volksrechten en volksvrijheden veroor- deelend, op de eerste plaats aanranding der godsdienstvrijheid, stelt er prijs op te verklaren, dat het 's pausen ber,oep op de publieke opinie zoo krachtig mogelijk steunt en besluit deze verklaring in dc wereldpers te publicecren. Gisteren werd de vergadering van het R.'K. Werkliedenverbond te Utrecht voortgezet. Flet voorstel, om zes adviseerende vertegenwoordi gers te benoemen in den Partijraad, werd aan genomen. De speelkaartenbelasting. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming goedgekeurd het wetsontwerp tot afschaffing van de speelkaartenbelasting. Bij deze wet, welke 1 April 1927 in werking treedt, is gelegenheid gegeven, teruggaaf van belasting voor onverkochte en ongebruikte spellen te bekomen. Het nieuwe rijwielplaatje. Het rijwiei-belastingplaatje voor 1927 zal thans in het midden een vierkanten vorm hebben in afwijking met dat van 1926 dat rond was. Het zal ditmaal in rood koper worden uitge voerd. Geen Limburgselic Katholiekendag. Naar het ,,L. D." verneemt, heeft het be stuur der Limburgsche Katholiekendagen be sloten het volgend jaar geen Limburgschen' Ka tholiekendag te houden. Burgemeester van Culemborg. Naar wij vernemen, is benoemd tot burge meester der gemeente Culemborg de heer Y. Keestra, administrateur ter gemeentesecretarie van 's-Hertogenbosch. De benoemde, die katholiek is, is 35 jaar. De Weldadigheidspostzegels. Van de opbrengst der Weldadigheidspostzegels die gedurende December aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn, zal 2% ten goede komen van een stichting ten behoeve van kinderen van post- personeel. Dit betreft uitsluitend de opbrengst van de zegels, die door middel van de postambte naren worden verkocht. Directeur der gemeenteplantsoeuen. De gemeenteraad heeft gLter tot directeur der dienst der gemeenteplan Goeneu te Den Haag benoemd den heer S. O. A. Dooreubos, tuinar chitect te Rotterdam. Op den heer Dooreubos werden 23 van de 32 stemmen uitgebracht. Het wegen-vraagstuk. Met groote waarschijnlijkheid kan worden voorspeld, dat. voor het onderhoud en de ver- belering der rijkswegen in 1927 op voldoende inkomsten uit een Wegenbelastingwet mag wor den gerekend, zegt de minister van Waterstaat in de onlangs verschenen Memorie van Antwoord En hij vervolgt Voor de vrees, dat de uitgetrokken bedra gen in verband met het eerst tegen Mei te ver wachten in werking treden van het wegenfonds onvoldoende zouden zijn, zoodat stilstand in de wefkzzamheden zou zijn te verwachten, bestaat geen reden. De werkzaamheden voor de brug bij Kater- veer zijn thans zoo ver gevorderd, dat de aan besteding voor den onderbouw heeft plaats gehad. De vereischte publiekrechtelijke vergun ningen voor den bouw van een brug voor het openbaar verkeer over de Eendracht zijn on langs aan de gemeente Tholen verleend. Wat den dokter betreft, zoodra deze in de Piraeus aan wal stapte, maakte hij zijn toebe reidselen om de cholera te Beyroeth te gaan be- studeeren. Tot zijn groolen spijt vernam hij, dat de besmettelijke ziekte had opgehouden te heerschen. Eenigszins geraakt zeide hij „Het schijnt wel vast besloten te zijn, dat ik nooit de cholera zal zien." Al deze mannen, door zulke vreeselijke be proevingen en zulke aangrijpende herinneringen verbonden, staan voortdurend met elkander in briefwisseling. Op gemeenschappelijken kosten hebben zij op het eiland Syrtos het gedenkteeken doen gprichten ter gedachtenis aan den jongen adelborst, die stierf bij de vervulling van zijn plicht. Op dit oogenblik verstrooid, schrijven zij el kander lange brieven, welke alle eindigen met den wensch elkander in minder verschrikke lijke omstandigheden weer te zien. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1