Het Ned.-Belg. verdrag. Een aantal vooraanstaande personen uit Den Haag, Amsterdam en Haarlem hebben een adres gericht tot de Eerste Kamer, waarin zij betoogen de wenschelijkheid, dat alsnog.de onderhandelingen met België worden heropend op dezen grondslag, dat de bepalingen betreffen de het kanaal Antwerpen-Moerdijk uit het trac- taat vervallen en dat de Belgische reserve ten aanzien van de vaart van oorlogsschepen op de Schelde, voorkomende in de interpretatieve memorie, worden'teruggenomen. Daartegenover zou dan door Nederland het Belgische standpunt inzake de Wielingen kunne worden aanvaard. Dit zou, aldus adressanten, ongetwijfeld beteekenen het brengen van een nieuw zwaar offer door 'Nederland, maar daar mede zou dan ook ditmaal verkregen worden, dat het verdrag in voor Nederland gunstigen zin ten aanzien van twee onderdeden werd gewijzigd, waartegen hier te lande onoverko melijk bezwaar wordt gevoeld. Wel zou een afwijkend votum der Eerste Kamer teleurstelling misschien zelfs tijdelijke ontstemmning in België wekken. Zoo mogelijk ware dit te voorkomen en indien tezelfdertijd bleek, dat weliswaar de Eerste Kamer - ten deze stellig in overeenstemming met de volksovdr- tuiging in ona land op de twee genoemde punten( Kanaal Moerdijk en Belgische oorlogs schepen) wijziging van het tractaat onvermijde lijk achtte, doch tevens dat men hier te lande eventueel bereid zou zijn, in het Wielingen- vraagstuk aan de Belgische wenschen tegemoet te komen, dan zóu dit uit den aard der zaak de mdruk in België veel minder ongunstig zijn dan bij eenvoudige verwerping van het tractaat Adressanten besluiten In dit historisch oogenblik ziet de natie met spanning, doch met vertrouwen op naar de Eerste Kamer, van welke zij verwacht, dat zij haar het onheil zal be sparen, zich dit tractaat in zijn huidigen vorm opgelegd te zien. De ondergeteekenden spreken de hoop uit, dat het aan de Eerste Kamer moge gelukken een uitweg te openen, waarlangs de hangende vraag stukken op voor beide landen eervolle en be vredigende wijze kunnen worden opgelost. Wel licht kan dit geschieden op de wijze als hierboven aangegeven. St. Bónifacius Heiligdom te Dokkum. Een goede zaak beginnen. Volharden, kloek van zinnen Ja, het wordt tegenwoordig wel wat opdringe rig en minder aangenaam, telkens te vragen om gevraagd te worden om medewerking lot vol tooiing van een goed werk, maar de voldoening eenmaal de kroon te zetten op het werk, spoort mij aan te volharden, kloek van zinnen. 1 e bedelen schaam jk mij niet nu het geldt de eer van onzen heldhaftigen geloofsverkondiger den H. Bónifacius, Bisschop-Martelaar. Men draagt steentjes bij voor onze kerken en inrich tingen, maar hier worden bijdragen gevraagd voor de vereering van Nederlands roemrijken apostel, voor herstel zijner heilige martelplaats. Het geldt hier waarlijk een eereschuld vav. Nederland s Katholieken De gronden., wélke de ovei levering aanwijst, als de plaats, waar eens de H. Bónifacius predikte en doopte en in welks naaste omgeving zoo niet op dezelfde plaats hij met zijn gezellen den bloedigen marteldood stierf, moest vrijgekocht worden en Sijn. gekocht zonder dat het noodige geld daarvoor aanwezig was, omdat anders de gelegenheid daartoe voor" goed voorbij was en de toestand op de heilige martelplaats zou gebleven zijn zooals hij sinds eeuwen was ergerlijk en onduldbaar. Dit de feiten is allerduidelijkst gebleken, dat deze handelwijze, n:l. te koopen zonder geld, de goedkeuring heeft van de vele vereerders des Heiligen, onder wie zijn meerdere Hoogwaardige Bisschoppen, vele priesters en geloovigen. Wij behoeven slechts te wijzen op de luis terrijke en indrukwekkende eerste Nationale bedevaart op 23 Augustus van dit jaar wij be hoeven U slechts te Wijzen op de talrijke namen, die staan ingeschreven in het groot register van grondeigenaren, die allen een of meer vierkante Meters van dien grond hebben vrijgekocht en afgestaan aan de kerk te Dokkum voor de hul diging van St. Bónifacius. Ruim 25000 is op deze wijze door de Katholieken geofferd wij melden het met groote dankbaarheid en vreug de. Maar daarmee zijn wij er nog nietWel is nu aan dei onhoudbare!» toestand op de heilige martelplaats een einde gekomen doordat bij de St. Bonifuciusbron een eigen terrein is aange kocht en aangelegd tot processiepark en bij ge legenheid van de eerste Nationale bedevaart aan de H. H. Bónifacius en gezellen allerplechtigst toegewijd. Maar er rust nog een schuld op van ongeveer 20.000. Ook aan dezen onhoud bare toestand moet een einde gemaakt worden, willen wij op deze historische plek den man blij ven eeren aan wien Noord- Nederland naar Gods beschikking voor een groot deel het Katholiek geloof te danken heeft, Aan het nieuwe St. Bónifacius Heiligdom in het Noordelijkste Be devaartsoort mogen geen offers onthouden worden, omdat daar de met martelaarsbloed doordrenkte grond spreekt van veel grootere offers. Offeren van tijdelijk bezit alleen valt zoo ge makkelijk eri. licht als wij de groote waarde waardeeren van ons H. Katholiek geloof, dat SL. Bónifacius er» de zijnen ten koste van zijn bloed en leven ons heeft gebracht. Vol vertrou wen zetten wij daarom de klomp onder het motto Volharden, kloek van zinnen Namens de St. Bönifaciusstichting, Pastoor Arends, Dokkum,, Postrekening 114925. Ds. Lingbeek aan liet woord. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de actie tegen het verdrag met België in een anti-papis- tisch relletje dreigt te ontaarden. In eene vergadering van de Hervormd. Gere formeerde Staatspartij op 29 November te Amsterdam, voerde ds. Lingbeek het woord over 't, verdrag met België. Volgens het verslag in het ,,Alg. Handelsblad" stelde spreker de vraag, waar de Kamer bang voor was, toen zij het ver drag goedkeurde. Ten aanzien van de Roomschen zeide daarop spreker het was een Roomsch tractaat en de Roomschen wilden België voort helpen tegenover Nederland. Dit wordt aldus toegelicht, dat de Paus, die den Roomschen het consigne geeft, wellicht aldus heeftgeredeneerd België is Roomsch Nederland is Protestantsch België staat onder mijn bescherming en oet groot worden, maarHolland, dathctgezantschap bij den paus verWerp, gaat er onder En wat de Anti-Revolutionairen betreft lezen wij ,,Men weet, dat het anti-revolution- naire volk er niet voor was. Maar Colijn kwam in „De Standaard" met een artikel voor den dag, ten betooge van de wenschelijkheid om voor het verdrag te stemmen. En 't werd Voor stemmen Wat mag daar achter zitten, dat de anti-revolutionnuiren zoo eendrachtig voor het tractaat hebben gestemd Spr. sprak er met iemand over, die de veronderstelling opperde, Colijn is moeten aftreden als minister en zijn eenige kans om weer aan het roer te komen, is de hulp der Roomschen- Dus als de Roomschen wijzen, moet Colijn prijzen Naar aanleiding hiervan schrijft nu de heer R. v. R. (Rutgers van Rozenburg) het volgende in „De Nederlander", onder het hoofdje „Zoo als de waard is vertrouwt hij zijn gasten „Wij achten zulk een voorlichting van ons volk ontstellend". De „Rott." voegt hieraan toe Als dat niet helpt, dan helpt er niets meer natuurlijk stemmen nu alle ware protestanten in de Eerste Kamer tegen het tractaat( Wel blijven ook na deze openbaring van Ds. Lingbeek enkele duistere punten over waarom stemden dan de heeren Wijnbergen, Van Vuuren en nog een drietal Roomschen tegen het trac taat.? Maar dat is een Jezuitenstreek geweest de Paus heeft hun gelast tegen te stemmen, om die kettersche Geuzen op een dwaalspoor te brengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentebegrooting. Gisteravond heeft de Raad vergaderd ter verdere afhandeling der Gemeentebegrooting. Er komt nu 'n beetje schot in de eindeiooze be sprekingen, die vaak tot vele herhalingen leiden. Ondanks het hardnekkig vasthouden van den voorzitter aan zijn voornemen om nog in deze vergadering tot afhandeling der begrooting te komen, mocht het hem niet gelukken, dank zij den tegenstand van den heer Ingelse, die zijn motie betreffende het waterleidingtarief eerst wilde zien behandeld alvorens tot verdere af handeling der begrooting werd overgegaan. Bij de bespreking betreffende het hoofdstuk tot ondersteuning aan behoeftigen heeft de héér Gollé wederom bij ons den ziekelijken indruk gevestigd van permanente vaagheid en onjuist heid bij zijn altijd en nooit onderbroken beröep van criticus. Zijn voorstel om bij het Armbestuur stappen te doen om in den vervolge niet meer over te gaan tot het opeischen van verleende ren- telooze voorschotten bij bevalling, enz., werd met bijna algemeene stemmen verworpen, dank zij de waarschuwingen van de wethouders de Bruyn en v. Velzen, die dit systeem ongezond en in strijd met de wet achtten. Verder is nog ter sprake gebracht, de asphal- teering van de Hoogstraat, waarvoor de heefen Hij mans en Brounts opkwamen. De betrokken we.th. kon echter nog niet Lot een nadere beslissing overgaan.Deheer Kavelaars wilde een betere verlichting zien aangebracht op de Vlaardingerdijk en de heer van Dorp pleitte voor afschaffing van de paardenmarkt, die volgens hem geen nut meer had voor de gemeente. De behandelde hoofdstukken werden allen z.h.st. aangenomen. De volgende vergadering zal plaats hebben Dinsdag a.s. Vereeniging van Radio bezitters. Hier ter stede is eergisteren, dank zij het initiatief, genomen door de heeren Joh. Nauman, en B. Jurgens, opgericht de Vereeniging van Schiedamsche Radiobezitters, welke zich ben doel stelt, amateurs op radio-gebied met elkaar in contact te brengen, clubavonden te organi- seeren, zoo mogelijk nu en dan sprekers te laten komen, in het algemeen om van voorlichting te dienen, en mede om het veroorzaken van storingen te voorkomen, of tegel» te gaan. Waar er in Schiedam ongeveer 700 radio- bezitters zijn, ligt het voor de hand, dat een vereeniging als deze groot nut kan afwerpen. Tct voorlopige bestuursleden werden gekozen de heeren Joh. Nauman, Lange Haven 64, P. de Vogel, Oostsingel 74 en A. Vermeer, Makker- straat 1, hij wie zij die met het streven der ver eeniging sympathiseeren, zich als lid kunnen aanmelden. Uit de oprichtingsvergadering gingen stemmen op, om de contributie laag te houden, ten einde zooveel mogelijk bezitters van toestellen tot. het lidmaatschap te kunnen bewegen. Het voor- loopig bestuur zegde toe, dit advies ter harte te zullen nemen. Het is niet uitgesloten, dat de nieuw-opge- richte vereeniging een afdeeling zal vormen van de Ned. Vereeniging van Radiotelegrafie. Goed voorbeeld Het R. K. Parochiaal Armbestuur geeft on der vriendelijke dankzegging kennis dat het R. K. Weeshuis heet't ontvangen twee varkens en 25. Moge deze aardige St. Nicolaas surprises navolging vinden De Weldadigheidszegels en briefkaarten. Door de propaganda-commissie voor de wel dadigheidspostzegels wordt 'verzocht nog mel ding te willen maken dat de postzegels en de Jan Steen briefkaarten ook verkrijgbaai zijn in den Boekhandel Henri Rebers, Oranjestraat. Voorts wordt medegedeeld dat de op den verkoop der zegels er» briefkaarten betrekking hebbende reclameplaten binnen enkele dagen in de stad zullen worden verspreidt. UIT ROTTERDAM. Waarschuwing. De politie waarschuwt tegen twee circa 40- jarige mannen, die den laatsten tijd alhier colporteeren met lijsten waarop geld voor werk- loozen wordt gevraagd. Indien men niets geeft bieden zij sigaren te koop aan, welke naderhand van inferieure kwaliteit blijken te zijn. UIT DELFT. De gemeente-ontvanger. De gemeenteraad heeft gistermiddag den heer JA. van der Lee, hoofd-commies der afdeeling financiën ter gemeentesecretaire alhier, benoemd tot gemeenteontvanger. Gemeenteraad. Vervoly avondvergadering van Woensdag 24 Nov. Algemeene beschouwingen. De weth. van financiën zegt, dat de toestand voor 1926 niet rooskleurig was, hetwelk spr. niet heeft verbloemd. Evenwel heeft het te zwart schilderen van den toestand slecht ge werkt naar buiten. Nu is er naar waarheid een optimistische toon te bespeuren. Sprekend over de motie van den heer Evers, merkt de weth. op, dat deze er niet. gekomen zou zijn, als liet niet was op grond van een belofte van verleden jaar. Voor "financieele vraagstukken acht spr. geloften gevaarlijk. Ook is de weth. tegen de motie-Diukelaar, omdat hij afkeerig is van „principieel" vrij pensioen. Spr. -is var, meening, dat het voor de gepensiouneer- dei» aangenaam moet zijn,te weh-n, zelf aan hun pensioen te hebben bijgedragen en kan daaiom noch het nut, noch inhoud of vorm van de motie-Dinkelaar inzien of hegrijpen. Komende bij de motie Slavenburg verklaart spr. zich beslist tegen een algeheele salaris herziening. Dit- kan hij zonder eenig bezwaar zeggen, omdat in schrijnende gevallen is voor zien. Als de heer Slavenburg evenwel bedoeld heeft een wijziging' van de onderlinge verhou dingen, dan is spr. daar niet tegen. Dat de heer Dinkelaar zich op de eerste plaats ten doel stelt belastingverlaging verwondert spr. niet wel zou 't spr. verwonderen,, als er een partij was, die zich vóór verhooging zou uit spreken. Als wij echter willen bezuinigen moeten we elke maatregel die geld kost, vermijden. Is de heer Ingelse vóór salarisverhooging, dan moet zijn partijgenoot Slavenburg er tegen zijn. (Gelet zijn pogingen tot het aanstellen van een bezui- nigings-inspecteur). Spr. is erkentelijk voor de verklaring van de S.D.A.P.-sche raadsfractie, die zich van stemming over de motie-Evers zal onthouden. Verder brengt spr. hulde aan het democratisch betoog van den heer Dinkelaar. (Wonderlijk I). Het voorstel van den heer Slavenburg, n.l. over te gaan tot instelling van een particulier havenbedrijf, is volgens weth. een vraagstuk van groot gewicht, dat zoo maar niet aanstonds onvoorbereid tot rijpheid wordt gebracht. De heer Slavenburg: Ik heb geen motie ingediend. Weth. B o d d e s Dat ontbreekt er nog maar aan Zijn er in werklijkheid dergelijke, naaml. venn., zaoals b.v. in Vlaardingen, die zulke schitterende successen boeken en ook voordeel afwerpen voor de gemeente De heer Hijman beantwoordend betreffende de annexatie vraagt spr. hoe het komt, dat. de ze tot zulk een inzicht, als geboren Schiedam mer is kunnen komen. Verder vraagt spr. wat de heer Hijman nader ligt, belasting-verlaging of annuleering der 3 korting. De heer H ij m a n (V.D.) zegt, dat het gedane onrecht moet worden hersteld, dus annuleering. Spr. is verheugd, dat, men niet hals over kop over is gegaan tot het instellen van een stor tings- en ophaaldienst, daar de resultaten in andere gemeenten ongunstig zijn. Dat de Havendienst niet in de begrooting is opgenomen geweest, berust op een verzuim, in het andere geval zou de post evenwel niet lager geweest zijn. Hierop geeft de voorzitter een uiteen zetting van het standpunt, ingenomen door het college van B. en W. ten aanzien van de annexa tie, waarvan wij de inhoud reeds in ons blad van Donderdag 25 Nov. publiceerden. Daarop neemt de weth. der technische be drijven, de heer van Velzen (R. K.) het woo d en begint met te zeggen, dat de weth. van financiën in 't algemeen reeds de taak vol- b.acht heeft, die op het college rust. Over het algemeen dragen de besprekingen te weinig verantwoordelijkheidsgevoel. Spr. on derscheidt een psychologisch element, hetwelk zich door de tot heden gehouden besprekingen heeft gestrengeld en loodzwaar drukt op de verschillende uitingen, n.l. een sombere stem ming, die spr. niet anders kan verklaren, dan alleen uit het feit, dat verschillenden van hen, die thans deel uit maken van den Raad, bij de volgende verkiezing in het komende jaar, zich niet meer in deze arena geplaatst zullen zien. Dit is begrijpelijk, 't Is eigenaardig, dat de huishouding der gemeente wordt bestuurd door een niet-permanent bestuur. Dit heelt, volgens spr., een goede zijde, want nieuw bloed brengt opleving en verfrissing, maar 't heeft ook een zwakke zijde. Het bestuur voelt zich in 't laatste geval niet sterk genoeg, bij gebrek aan continuïteit, waardoor belangrijke vraag stukken niet voldoende voorbereiding hebben. Sprekend over de financiën komt spr. op de bedrijven en zegt, dat enkele leden ten onrechte de meening hebben doen post vatten verlaging der tarieven als onmogelijk te beschouwen. Spr. is echter de meening toegedaan, dat als we tot ingrijpende veranderingen overgaan, eerst belastingverlaging moet worden bevorderd. Dit acht spr. hoog noodig, daar de druk over de geheele linie zóó hoog is, dat deze belangrijke factor een belemmering kan worden genoemd voor hen, die zich in Schiedam willen komen vestigen. Wij moeten ten dien aanzien rekening houden met onzen grooten buurman Rotterdam. Een lage inkomstenbelasting is een belangrijk trekmiddel voor vestiging in een gemeente. Wordt vervolgd SPORT. BILJARTEN. „Promenade"„Ons Genoegen, Stand na drie gespeelde partijen „Prome nade" 308c. „Ons Genoegen" 339 c. Hedenavond voortzetting in Café „Promena de", Singel 114, alhier. WATERPOLO. Gisteravond is voor de dames-wintercompe titie te R'dam gespeeld de wedstrijd S.Z.C. S.V.H. De Schiedammers wonnen met 30. Rechtzaken. De collecte-dieven. De Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam deed gister uitspraak in de zaak tegen den 47-jarigen kleermaker, zijn 41-jarige echt- genoote en zijn 22-jarigen zoon; eveneens kleer maker, die, zooals men zich herinnert, op 18 November j.l. hebben terecht gestaan, ter zake dat zij uit drie collectebussen, waarmede op 24 September j.l. de moeder, de zoon en een dochter (die niet is vervolgd) in de hoofdstad collecteerden voor het herstelfonds „Zonne straal", geld hebben genomen, om dit ten eigen bate aan te wenden. De rechtbank veroordeelde achtereenvolgens de moeder tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar, onder de bijzondere voorwaarde, dat zij zich onder toezicht zal stellen van het Genoot schap tot zedelijke verbetering der Gevange nen, den vader tot anderhalf jaar en den zoon tot vier maanden gevangenisstraf. Telegrammen. POLEN ALS BEMIDDELAAR. WARSCHAU 3 Dec. (di-aadloos). In de 2de helft van deze maand zal de Joego Slavische minister van buiteulandsche zaken naar Warschau vertrekken. Het bezoek wordt als officieel beschouwd. Hij zal van een speciale delegatie vergezeld worden. Het verluidt verder, dat dit bezoek beoogt Polen als bemiddelaar tusschen Joego Slavië en de Baltische staten te doen optreden. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachti g: Matige tot ki-aeht ige, Zuid Westelijke tot Westelijke wind zwaar bewolkL tot betrokken met tijdelijke opklaring regen buien, zachter des nachts overdag weinig ver andering in temperatuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 2 Dec. 3 Dec. 12.12*/. 12 123/ Berlijn -59 47 - 59 451/ Pa rij - 9.23 - 9 58 België - 34 .80 - 34 77 V Zwitserland - 48 25 - 48 23 V Amerika - 2.501/, - 2.501/, Weenen - 35 321/j - 35 221/ Kopenhagen - 66 60 - 66 571/ Stockholm r - 66 75 66 73V Oslo - 63 75 - 63.90 Madrid - 63.25 - 38 121/ Milaan 10 67 - 10 72 Burgerlijke Stand. Geboren: 1 Dec. Wilhelmina, d.v. L. G- Bontenbal en W. M. M. van Eijk, Aleidastr. —2 Franciscus. z.v. H. van der Velden en C. van Rosmalen, Haveudijk. Ondertrouwd: W. But, 26 j. en J. v. d. Tempel, 21 j. J. H. van der Knaap, 26 j. en A. M. Meeder, 19 j. J. F. Slavenburg23 j. en, J. Brouwer 22 j. Gehuwd: A. Robberegt, 27 j. en N. Jong ste, 25 j. M. de Keijzer, 25 j. ei» M. Goudappel, 28 j. J. Maan, 55 j. en E. Klein, 59 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 3 Dec. v.m. 0.58 n.m. 1.20. 4 Dec. v.m. 1.37 n.m. 1.52. 5 Dec. v,m. 2.09 n.m. 2.24. Gem. Hoogwater 74 c.M. -4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 e.M. N.A.P. Handelsberichten. Rears van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Dec. Officieele noteering van i mm mm mm m, mmm mm. mmm mmm mm mm mm' mm mm mm. mm mm mm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2