SINTERKLAAS. FEÜÏLLËTOir DAGBLAD IfOOR S CHS EBJJEW OMSYREXBHÊ*. Philip, de kleine Zanger. 49ste Jaargang. Zaterdag 4 December 1926. No. 14726 Bnreau i KOEMARKT 4. Telefoon 68085 Postbus 89. AboimemeBUB per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer raet Officieel Kerkbesicht 10 cte. Postchèque- en girodienst No. 81440. AdvertsntiSnt 15 regels f 1.75, »fk# rs»g#i daarboven 35 at, 3 waal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededselingen 75 c pur regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertesran. Tcrievsn wordsa op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 509 bij levenslange yeheele invaliditeitf 290 Mf verlies van een band, voet of oog t 29© bij iood f 100 bij verlies van «en duim; f 60 Mj verlies van een wijsvingers f 15 bij verlies van eiken anderen vinger»De verae.kermg wordt gewaarborgd gk ^r NJ?»H.Alar<>niVen bmk Sebiedsi» EERSTE BLAD. Zoo rond den 5en December moet het voor een cynicus een vreeselijken tijd zijn. Als menschen van elke phantasie gespeend zijn en de gewoonte hebben aan alle feiten en gebeurlijkheidjes op nuchtere, zakelijke wijze te ontleden, dan moet tegen Sinterklaas de wereld hun wel een groot gekkenhuis voorkomen, waarin alle kinderen dol van opwinding zijn en de groote mensehen kindsch worden. Maar juist deze tijd bewijst, dat er gelukkig maar weinig cynici zijn en de zwakzinnigheid dar menschen van onschuldigen en goedigen aard is. Och, de wereld is zoo slecht nog niet, als ze er behagen in schept om door legendarische verhaaltjes de jeugd in een blijde spanning en hoopvolle verwachting te brengen en als de grooteu dooi het bedenken van verrassingen van allerlei aard zich weer een oogenblik met den speelschen cu onschuldigen geest van hun kinderjaren weten te bezielen. Wel loopen er tegenwoordig moderne paeda- gogen" rond, gewoonlijk lange en magere men schen, met een tanig en zuur gezicht, een apen- bril en' blootshoofd, die ons voorhouden, dat we er toch heusch héél slecht aan doen met de kinderen jokkentjes voor te houden van ooie vaars en aardmannetjes en feeën en Sinterklaas- sen, paedagogen, die van alle jonge kindertjes vroeg-wijze oude mannetjes en vrouwtjes zou den willen maken, die zich in geen phantasie meer te vermeiden weten, doch slechts oor en oog en spraak hebben voor nuchtere realiteit, maar hun paedagogie zal op de wereld toch geen vat, hebben, omdat het doen voortleven van een fabel geen leugen is, maar een onschuldig spel, dat we door onze verbeeldingskracht spelen kunnen en mógen met onzen eigen geest ot' dien onzer kinderen, verwanten of vrienden- Feesten als St. Nicolaas kunnen we niet missen ze halen ons eens uit onze gewoonte-sfeer, ver jongen onzen geest, 'en ze doen ons het mooie genoegen smaken, dat het „geven" den men schen bereidt een genot, dat iedereen deelachtig kan worden, omdat, het op zulke dagen niet de waarde der cadcaux is, die ons vreugde brengt, maar hei feit, dat er aan ons is gedacht en de vriend of verwant zijn geest heeft gespitst om ons te verrassen. Allemaal goed en wel, zeggen de ouders, die onder zorgen"gebukt gaan, maar bij ons zit het er niet aan, of bij ons kan het er niet af. Toch moeten ook dezulken hun kinderen niet teleur stellen. Er zijn dingen in het leven, die noodiger zijn dan brood. Voor kinderen vooral komt het niet op de waarde der geschenken aan kinderen voelen zich nog rijk met klatergoud en of ze een „fijnen Sinterklaas" zullen hebben, hangt vooral af van de entourage en de wijze, waarop we door onze vertelselen den geest der kinderen hebben voorbereid. Geef een jongen met een nuchter, gebaar en afgepaste wóórden „alsjeblieft jongen, voor je Sinterklaas", een kostbaar stuk speelgoed en hij zal misschien wel dankbaar, maar toch niet uitgelaten blij zijn. En met een gevoel van spijt ongetwijfeld, zal hij den volgenden dag vóór schooltijd luisteren naar de opgewonden verhalen \an eenvoudige volkskinderen, over hun pret, toen de pepernoten op geheimzinnige wijze de kamer binnenvielen, over het geslom- mel, dat zc duidelijk op den zolder gehoord HOOFDSTUK I. liet Kerstlied. Midden December Snijdend voer de Noord westenwind door Milwaykee's met sneeuw be dekte st.rat.en zijne vleugelen waren van ijs nu eens huilde, dan weer kermde hij zijn adem maakte de gezichten der voorbijgangers rood en joeg hun de eene rilling na de andere door de leden. Nauwelijks was het drie uur geslagen op de klok van het reusachtig en toch sierlijk stadhuis, en reeds begon het duister te worden. De dag had treurig, somber kunnen zijn en hij was 't, niet zoo tenminste dacht er een jonksken van ongeveer tien jaar over, dat zich verlustigde in de beschouwing van al de heerlijk heden, achter 4e spiegelruiten van een der voornaamste suikerbakkers der stad opgesta peld. Zijn neusje was rood van de felle kou zijn dunne lippen samengeknepen en blauw. Zijn groote, zwarte oogen keken tevreden, zelfs gelukkig de wereld in, alsof hij meende, in elk voorbijganger een vriend te zien Een vreemdeling, die den helderen, aantrek- heblien, over de versjes, die ze zongen, toen Sinterklaas, of soms Zwarte Piet alleen, de kamer binnenkwam en de „faène prenteboeke" en de „reuze blokkcdoos" in hun gelukkige handen achterliet. Sommige van de kleinste kinderen gelooven nog i« de realiteit van al die phantasie! j es, maar zelfs degenen, wier twijfel is overgegaan in zekerheid omtrent het wezen van den Sint, doen rog graag als-of' en langzaam gaat hun passieve medewerking over in een actieve. Degenen, die het „doen" kunnen, moeten niet te spaarzaam zijn met St. Nicolaas. Zoo vaak zoeken we of moeien we', bij gebrek aan beter, ontspanning zoeken in het banale, welnu, laten we het Sinterklaasfeest aangrijpen om door die onschuldige fopperij tjes en het uitdeelow van kleine geschenken, die de vriendschap onder houden, weer eens een echtgcmeend, onschul dig en hartelijk genoegen te beleven. Laten we tenslotte vooral niet vergeten, dat we tekort gesc.hote, zullen zijn in de uitvoering van onze rol, als we niet gedacht hebben aan, die gezinnen, die ieder wel in zijn eigen kring kent, waar zorgende moeders, zieke of door het noodlot geslagen vaders, als in wanhoop be denken moeten, hoe ze de blijde verwachting, die ook in het hart harer of zijner kinderen ge kropen is, bevredigen kunnen. Sinterklaas is een dag, waarop men anoniem zoo veel goeds kan doen en op een wijze, die niet kwetst ot' aanstoot geeft, omdat het nu eenmaal zoo gewoonte is Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Ook in Cumberland de arbeid hervat. Uit Londen meldt men De werkhervatting in de mijnen blijft geleidelijk voortgaan. In Cum berland zijn wel de voorstellen der eigenaars verworpen, maar het onvoldoende meerderheid, zoodat de arbeiders ook hier van de executieve opdracht hebben gekregen aan het werk begaan Er blijven nu alleen nog in enkele districten kleinere moeilijkheden op te lossen. Verwacht wordt, dat de normale productie nog voor het eind van het jaar bereikt zal zijn. Met het oog hierop hebben thans reeds enkele mijneigenaars de kolenprijzen verlaagd. BELG IE. De Belgische oorlogspremier C ooreman overleden. Uit Brussel meldt men In den leeftijd van 74 jaar is gistermorgen overleden de minister van btaat, Gerard Cooreman, oud-voorzitter der Kamer en voorzitter van den ministenaad, ten tijde dat de Belgische, regeering gedurende den oorlog haar zetel naar Havre had verlegd. Cooreman behoorde tot de katholieke partij, die hij tal van jaren in het parlement heeft vertegenwoordigd DÜITSCHLAND. „S c h 'm utz u n d Schund Uit Berlijn meldt men In den Rijksdag werd gister de wet tot bescherming dor jeugd tegen pornographische en. prikkellectuur („Schmutz und Schund bij hoofdelijke stemming met 250 stemmen tegen 158 en drie onthoudingen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten, com munisten en een deel der democraten. Toen de aanneming van de wet bekend werd kelijken blik uit die mooie kijkers opmerkte, zou er de vertrouwelijke vraag in hebben ge lezen Zijt gij niet een vriend van mij Na een wijle op zijn gemak de uitstalling des suikerbakkers bekeken te hebben, wijdde het kereltje zijn opmerkzaamheid aan een rondrei zend koopman, die met een kleurige verzame ling blinkende manchetknoopen, dasspelden en ander klatergoud ventte het verwonderde ons vriendje niet weinig, dat de voorbijgangers al dien mooien en toch zoo „goedkoopen" ar tikelen geen blik waardig keurden Dra echter werd de kou ook hem te vinnig. En geen wonder zijn broekje was zoo dun en afgedragen, zijn buisje zoo versleten, en hij had geen overjas Diep begroef de knaap zijn handjes in zijn zakken, vervolgde huppelend zijn weg en vermaakte zich met, al loopende, sneeuwvlokjes te happen. Bij die oefening kwam hij al spoedig op onzachte wijze in aanraking met een paar voorbijgangers en de twee of drie woorden, welke hij aan den mond van de slachtoffers dier botsingen hoorde ontglippen, waren niet bijzonder geschikt om hem aan te sporen, lang met „sneeuwhappen" voort, te gaan. Het spelletje werd dus gestaakt, en op nieuw wijdde hij zijn gedachten aan bewondering aan de verleidelijke uitstallingen der groote winkeliers, die bij de nadering van Kerstfeest en Nieuwjaar hun kostbaarste artikelen tentoon stelden. gemaakt, lieten de communisten een storm achtig ,,foei"-geroep hooren. Zij dienden voorts tegen den rijksminister van Binnenlandsche zaken, dr. Kiilz, een motie van wantrouwer, in. Na afhandeling van genoemde wet werd in alle drie lezingen een novelle op de werkloozen- verordening aangenomen. De Rijksdag werd ten slotte tot a.s. Donderdag verdaagd. FRANKRIJK. Linksch verzet tegen het lucifersplan. Uit Parijs wordt bericht Het bericht, dat de Fransche regeering' het voorstel ir» overweging beeft, genomen het lucifersmonopolie aar. par ticuliere fabrieken over te dragen, heeft eer gisteravond in de Kamer een storm van veront waardiging gewekt, welke vooral tegen Poincaré gericht was. Niet minder dan 5 Kamerleden der linkerzijde willen de regeering over dit onderwerp interpelleeren. Poincaré zette uiteen, dat de regeering haar houding nog niet heeft vastgesteld en dat elke stap, dien men voornemens was te doen de Kamer in den vorm van een wetsontwerp zal bereiken. Eerst zal men ook nog de meening en de houding der werüeden in de staatsfabrie ken nagaan. Deze verklaring schonk den socialisten en radicaal-socialisten voldoening, doch dit was niet het geval met de communisten, die de regeering bleven aanvallen, waardoor een kost baar uur van den begrootingstijd werd ver speeld. Ten slotte werd de interpellatie uit gesteld tot na het aanriemen der begrooting. De oppositie, die er tegen het voornemen der regeering bestaat, zal wel tot gevolg heb ben, dat een eventueel wetsontwerp voor eenigen tijd opgeborgen zal blijven. SPANJE. De ver ij del de aanslag op Primo en Alfonso. Naar van de Spaansch-Fransche grens aan de „Vossische Zeitung" wordt geseind, is het der Spaansche politie op het laatste oogeblik gelukt, een aanslag op Primo de Rivera te ver ijdelen. Naar hét: heet zouden de daders hun opdracht van het revolutionnair Catalaansch comité hebben gekregen. Ten gevolge van de censuur zouden geen nadere bijzonderheden bekend zijn. Nog wordt uit Parijs gemeld De „Chicago Tribune" verneemt uit Madrid, dat in verband met dè samenzwering tegen het leven van den koning en van generaal Primo de Rivera nog negen syndicalisten zijn gearresteerd. De ar restatie had plaats in een der afgelegen stads wijken waar het hoofdkwartier der samenzweer ders was gevestigd. Er werden bommen enj| munitie ontdekt en in beslag genomen. GRIEKENLAND. Het nieuwe Greiksche kabinet Het coalitie-kabinet in Griekenland zal heden beëedigd worden. In de eerste veertien dagen zal de kamer zich bezighouden met de behande ling van de nieuwe grondwet. liet leger zal een reorganisatie ondergaan, doordat het van zekere dementen zal worden gezuiverd en alleen -capabele beroepskrijgers in dienst zullen blijven. CHINA. Foetsjau geeft zich over. Uit Amoy mddt men Foetsjau heeft zich Juist toen de kleine zich omkeerde kwam een man van tamelijk gevorderden leeftijd voorbij. Hij droeg een langen, zwaren, verwilderden baard zijne wangen waren hol, zijn teint vuil geel. De breede rand van 's grijsaards zwarten hoed hing hem zoo diep over de oogen, dat men nauwelijks de donkerblauwe glazen bespeurde van den bril, welke op den langen, mageren neus troonde. Geheel zijn voorkomen zijn verwaarloosde kleeding,zijn lange sluike haren, zijn grimmige knevel, de „roovershoed" en de verwilderde baard maakte een niet zeer geruststellenden indruk op den voorbijganger. Hij schreed haastig voort en liep ons vriendje die zich juist wilde omkeeren om een ander magazijn in oog'enschouw te nemen, zoo ruw tegen het lijf, dat de kleine in de straatgoot rolde. „Kijk toch uit uw oogen snauwde de be- .leedigde jongen hem toe Maar de zonderlinge man scheen dat verwijt niet te hooren hij bleef staan en zijn blik ves tigde zich zoo doordringend op den knaap, die het gebeurde reeds vergeten was en slechts oog had voor de rijkdommen van een speelgoedwinkel. Nog stond de oude als aan den grond gena geld. Hij had zijn hoed achterovergeworpen, met eene haastige beweging de glazen bril voor de oogen gebracht. Plotseling kwam er een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat, eene als zonder slag of stoot aan de Cantonneeschc troe pen overgegeven. Canton zendt e e n protest nota naar Londen. Uit Hongkong bericht men Het Cantor.neesch persbureau publiceert den tekst van een nota, welke naar het departementvan Buitenland- sche Zeken te Londen is gezonden als protest tegen de arrestatie van veertien leden der Can- tonneesche regeringspartij door de Britsche consulaire autoriteiten, die hen aan de Mand- sjoerijsche autoriteiten zouden hebben uitge leverd. De nationalistische regeering stelt de Britsche regeering hiervoor verantwoordelijk en zal een schadeloosstelling eischen wanneer de gevangenen worden terechtgesteld. RUSLAND. De zitting der communisti sche Internationale gesloten. Uit Riga meldt men dat de zitting van de communistische Internationals te Moskou ge sloten is. O. m. werd besloten, de propaganda- actie in den Balkan en in Azië uit te breiden. De plenaire zitting hechtte hare goedkeuring aan de houding van de Communistische Inter nationale in zake de staking in de Britsche mijn- isdustris. Einde December of begin Januari zal de volgende zitting van het Russisch-Britsch comité plaats vinden. ALLERLEI. Uit Boekarest meldt men De koning blijft goed vooruitgaan. Gisteren heeft hij den nieuwen Spaanschen gezant in audiëntie ontvangen. Volgen^ een bericht uit Moskou is Trotzky op zijn verzoek ontheven van zijn post als voor zitter van de Gosplan-, de staatsplannen-com missie, die adviezen verstrekt voor het geheele economische leven van Rusland. Tot zijn opvolger is benoemd de plaatsvervan gende voorzitter van den oppersten economi- schen raad Roechimowitsj Naar gemeld wordt, is de Roemeensche minister van oorlog, Mirtcescoe, vertrokken tot het maken van een buitenlaudsehe reis, die verscheidene maanden moet duren. Volgens een bericht uit Relgrado aan de „Journal" is men aldaar van opvatting, dat het verdrag van vriendschap, gesloten tusschen Al banië en Italië, een err.stig gevaar oplevert voor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Joego-Slavië en Italië. Uit Managua In Nicaragua heeft Secasa een republikeinsch kabinet gevormd. Hij heeft aangekondigd, dat hij de militaire operaties tegen de regeering-Diaz zal voort zetten. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 3 December. Voortgezet werd de beraadslaging over de begrooting van arbeid, handel en nijverheid. De heer Engels (R. K.) meent, dat. ër nog steeds woningnood beerscht. Er is een primaire taak voor woningbouwvereenigingen. Spr. zet zijn denkbeelden daaromtrent uiteen. Spr. vraagt steun aan vereenigingen, die ar beiders aan een eigen woning willen helpen. De heer Staalman (V. B.) verlangt uit breiding van de Warenwet ten aanzien van on edele metalen, die met benaming vanedelmetaal worden verkocht. Aangaande de positie der drogisten vraagt spr. wijziging van de wet. van die van een inbreker, welke de kans schoon ziet om zonder veel moeite of gevaar zijn slag te slaan hij ging naar de overzijde van de straat en scheen zich te willen verbergen achter een lantaarnpaal Onverpoosd hield hij den blik op den arge- loozen knaap gevestigd als ware de kleine eene zeldzame verschijning, hel. éénig jongske op Gods wijde wereld, geweest Het voorwerp dier scherpe, verdachte waar neming hield zich intusschen weder met sinaas appelen en roomtaartjes bezig. ,,'t Geen me verwondert, sprak hij tot zicli- zelven, is, dat niet een ondeugend mensch komt en hier inbreekt Als ik slecht was, zou ik weten, wat te doen Zoo sprekende drukte hij zijn neusje tegen het spiegelglas en bewonderde peinzend het voor werp zijner begeerte een groote kunstig versierde taart, die er bijzonder smakelijk uit zag. De man aan den overkant van de straat had intusschen hoed en bril afgenomen nu zag hij er, zoo mogelijk, nog ongunstiger uit een anarchist, zou men onwillekeurig gezegd hebben. De politieagent John Spencer, die zijne ronde deed, bemerkte den kerel en hield hem een wijle in 't oog. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1