OMGBLAD VOOR SCHIEBAM EB? OMSTREKEN» WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES. 49ste Jaargang. Zaterdag 4 December 1926, No. 14726 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3£maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Binnenlan d. Dat zijn in korten lijd drie spoorwegongeluk ken, die we op het belangrijkste baanvak van ons land beleefd hebben. De laatste twee onge vallen betroffen gelukkig slechts goederen wagens en hadden niet het verlies van menschen- levens ten gevolge, maar dat alles is toch slechts gelukkig toeval, wat een goederentrein kan overkomen is een lot, dat ook een personentrein beschoren kan zijn. Natuurlijk is er nu ongerustheid. In ons land wordt vrij veel gebruik gemaakt van de spoor wegen en als het voornaamste baanvak geen veilig verkeer waarborgt, dan is tenslotte nie mand meer gerust, als een verwant of vriend, langer dan beraamd was, van zijn reis uitblijft. Er schijnen zelfs al menschen te zijn, die van het verminderd vertrouwen in onze vervoer middelen gebruik hebben gemaakt voor het voeren van een zakelijke reclame. We schrijven deze regelen n.l. onder het genot van een pijp, festopt uit een zakje tabak, dat naast primo portorico een polis inhield, gedurende 14 dagen geldig, die onzen nabestaanden een pleister ter waarde van 1000 gulden verzekert, op de wonde van ons verlies, als dat te wijten is aan een ongeluk met een openbaar vervoer-' middel. Voorheen hebben we die verrassing nooit aangetroffen en zal ook wel niet zakelijk-loonend geacht geweest zijn. Zakelijk zijn de ongevallen ook opgenomen door de directie der Spoorwegen en door de regeering, die beiden een onderzoek naar de oorzaken van het eerste der bedoelde ongeluk ken hadden doen instellen. Het onderzoek der Spoorwegen leverde géén resultaat op en was geheim, het onderzoek echter der regeering, in het openbaar gehouden, leidde tot vaststel ling van verschillende tekortkomingen. Deze onderscheidene uitkomsten wijzen wel op de wenschelijkheid om zulke onderzoekingen, za ken van algemeen belang rakende, uitbanden te houden van betrokkenen of belanghebbenden, die elkaar uit een gevoel, door kliekgeest in gegeven, zooveel mogelijk trachtten te sauvee- ren. We willen niet beweren, dat zulks ook, in het onderhavige geval geschied is, maar de omstandigheden zouden er toch toe kunnen leiden en 't veiligheidsbelang Van reizend Neder land vereischt daarom een openbaar toezicht en, na een ongeval, openbaar onderzoek. Dat laatste we zeiden het reeds leidde dezen keer tot de vaststelling van verschillende .tekortkomingen, hetgeen wel van veel belang is, maar tevens' de vraag afwerpt, hoe die tekort komingen worden gestraft en of die straf zwaar genoeg is om een herhaling van zulke onacht- Communisme. De vorige week werden we opgeschrikt door een communistischen opstand in West-Java. Honderden Javanen, gekleed in witte ge waden het teeken, dat ze zich ten doode gewijd hadden - trokken moordend en ver nielend op tegen het Nederlandsch gezag om tenslotte neergeschoten of gevangen gezet te worden. Telegrammen brachten dra geruststellende berichten en als illustratie, hoe luchtig men in Indië zelf dit drama opvatte, werd geseind, dat in de hotels en sociëteiten der hoofdsteden de diners-dansant druk bezocht waren, waarbij de ernstige gebeurtenissen werden weggelachen in flirtend discours. Ook de Indische bladen namen meerendeels 't geval „en bagatelle" slechts 'n paar trokken geducht van leer en een daarvan adviseerde de regeering als geneesmiddel tegen de onlusten zet alle opstandelingen tegen den muur en geef ze den kogel. Deze twee uitlatingen zijn typeerend voor den Indisch-Hoilandschen geest. Zoolang mogelijk wil men het gevaar weg lachen, maar wanneer werkelijk gevreesd wordt voor een verstoring van de rustige rust, dan moet de kogel helpen. Of het geval zoo eenvoudig is zal ieder be twijfelen, die inziet dat de inlanders uit Java's Westhoek feitelijk slechts werktuigen waren in de handen van de Europeesche agitators, die mogelijk en waarschijnlijk uit Rusland hun instructies krijgen. Instee van tegen de gevolgen alleen, moet men zich voornamelijk tegen de oorzaken richten. Op de eerste plaats moet krachtig stelling genomen worden tegen deze verderfelijke pro pagandisten en ten tweede moet het volk zooveel mógelijk onvatbaar gemaakt worden voor de bolchewistische invloeden. Het is een feit, dat het communisme zijn zaamheid of onverschilligheid ten gevolge te hebben. Welnu, wat we omtrent die bestraffing te hooren kregen, was min of meer verbijsterend. Den heeren Panthaleon baron van Eek, Leith en Berghuys is n.l. een schriftelijke berisping thuis gestuurd, omdat ze door nalatigheid en het veronachtzamen van ingekomen klachten, de veiligheid van het verkeer in gevaar zouden hebben gebracht. Omtrent de schuldkwestie hebben we natuur lijk geen persoonlijk oordeel, tot het vormen daarvan zijn we geheel incompetent. Maar van de twee één of de genoemde heeren fungeeren maar als zondebokken, omdat men geen oor zaken kan achterhalen en dan is deze bestraf fing onnoodig, of hun nalatigheid kan wer kelijk het droevig gebeuren, waarbij vier dooden vielen, t.en gevolge hebben gehad en dan is deze schriftelijke berisping schandelijk goedertieren, en de toevoeging in het betreffende perscom muniqué, al zou een schriftelijke berisping onder het spoorwegpersoneel als een zware straf gel den, krankzinnige sotternij. Buitenland. De theorie, als zou een vesting niet meer té houden zijn, als eenmaal de eerste bres er is ingeschoten, is in den jongsten oorlog niet steeds door de practijk bevestigd (Verdun fort Mi chel), maar voor do politieke vestingen schijnt de theorie toch nog steeds geldend te zijn. We zien het in Duitschland. Het na-oorlog- sche leger, de Rijksweer, was tenslotte vooral een politieke burcht De Rijksweer is als mili taireorganisatie zoo goed, als ze naar omstandig heden zijn kan, maar als weermacht had ze door haar geringe sterkte toch geen rol te ver vullen. ITaar beteekenis lag voornamelijk in haar politiek karakter. De republikeinsche Rijksweer is de haven geweest, waarin de mo narchistische en militairistische elementen uit het oude leger een toevlucht hebben gevonden om er tesamen de kern te vormen voor een latere militairistische ontplooiing en ook om door middel van dit machtsinstituut, onmisbaar in de handen der regeering, een te verre door voering der.republikeinsche gedachten en metho den tegen te gaan. De democratische burgerlijke partijen heb ben steeds begrepen, dat Duitschland nog een na-revolutie noodig had, die de Rijksweer zou zuiveren van haar militairistischen inhoud en monarchistische leiding, wilde het land voor een tijd lang van het spook der contra-revolutie verlost zijn. Maar ze stonden er stevig, de paladijnen der Rijksweer opperbevelhebber von Seeckt en de „democratische" rijksweerminister Gessier. Ze hadden ontegenzeggelijk groote verdiensten ze hebben de macht van dit instituut tot een bewonderenswaardige hoogte opgevoerd en de niet gemakkelijke taak verstaan om de Rijksweer grootste tegenstanders heeft in den godsdienst en in het bezit. Daar, waar het geloof het geringste en de armoede het grootst is, heeft het dan ook het meeste succes. Wil men deze moderne uitwas afdoende tegen gaan, dan dient men dus den godsdienst op te wekken en de welvaart te verspreiden. Dit laatste liet in Java's Westhoek alles te wenschen over. Of zegt het niet genoeg, als een Javaan liever sterft dan blijft leven En wat de godsdienstige verzorging betreft heeft men zich ten dien opzichte niet van grove nalatigheid te beschuldigen Moet de missie nog niet steeds hoofdzakelijk van liefdegaven bestaan en heeft de Indische Volksraad zich het vorige jaar niet uitgesproken tegen den onbeperkten arbeid der zending Voor de roode volksopruiers was men immer veel gastvrijer. De vruchten bleven niet uit. Maar ze zijn zeer wrang. Niet altijd is de Oost-Indische doofheid een gemak. Te veel of tekort? De omstandigheid dat de laatste jaren het aantal medicijnen sterk is toegenomen -in 1-900 bedroeg het 1287 en in 1925 reeds 2256 heeft prof. v. d. Hoeven aanleiding gegeven tot het slaken van een noodkreetmet het oog op lnm maatschappelijke positie, vond de hoog geleerde het noodzakelijk, dat het getal sLuden- ten sterk vermindert. Nederland zou geen Nederland zijn, wanneer er na die uitlating geen commissie te voorschijn was gekomen. Inderdaad heeft de medische faculteit te Leiden nu zoo'n orgaan in het leven geroepeu en het heeft tot taak gekregen om de studenten die in de medicijnen willen blokken daarvan te weerhouden, met allerlei schrikmidde- len. (Jammer dat ze riet meer bang voor Zwarte Piet zijn De algemeene bond van Ned. onderwijzers heeft voor eenige jaren ook in dien geest gewerkt. De leden van dien bond waren zoo verbolgen toen zij salariskorting kregen, dat zij alle ouders aan- binnen de perken van het Verdrag van Versailles te houden, 't Is vermoedelijk om deze verdien sten, dat ze alle aanvallen tegen hun positie hebben weten te weerstaan. In de negen kabinetscrises, welke Duitschland in de laatste zes jaar doormaakte, gingen en kwamen velen, maar wie ook gingGessier bleef hij maakte deel uit vaA de kabinetten Bauer, Fehrenbach, de beide kabinetten Wirth, de regeering van Cuno, Stresemann, Luther en de beide kabinetten Marx. De minister hield den opperbevelhebber ter been, de laatste steunde den eerste en bei den handhaven het karakter van de Rijksweer Maar opeens werd een bres geschoten in deze politieke burcht tot volkomen verrassing ook van de belegeraars, 't Was de ex-Kroonprins, die de Rijksweer dit koopje bezorgd had. Door een intrige had hij zijn oudsten zoon in de offi ciersgelederen der „republikeinsche" rijksweer doen opnemen én daarmee de positie van den opperbevelhebber onhoudbaar gemaakt. Hij was als de voetbalspeler, die zijn club het buiten kansje bereidt in eigen doel te trappen Von Seeckt moest heen en met wellust wierpen alle belegeraars zich nu op den alleenstaanden Rijksweerminister, Gessier. Zijn positie wordt, met den dag meer onhoud baar en zóó scherp is de strijd thans tegen hem ontbrand, dat de sociaal-democraten bereid schijnen te zijn tot de regeeringscoalitie toe te treden, mits Gessler geofferd worde. We hebben bij een en ander wat uitvoeriger stilgestaan, omdat we de feiten voor de komende gebeurtenissen in Duitschland van veel belang achtten. De sociaal-democraten willen voor goed de zuivering der Rijksweergelederen en schijnen voor dat doel de zetel van Rijksweerminister voor een hunner mannen op te eischen. Krijgen ze hun zin, dan zal het zeer de vraag zijn, of de Rijksweer bereid gevonden zal worden om zich te laten „entpolitisieren" en of de mo narchisten in Duitschland niet zullen pogen toe te slaan, vóór hun het eenige beteekenende, maar dan ook werkelijk machtige, wapen uit de han den wordt gewrongen. De koning van Roemenië ligt volgens de bc richten dagelijks een paar keer op sterven, maar hij zelf laat dat evenveel malen tegenspreken en de ministers zijn er op uit om te verzekeren, dat Z.M. zelfs nog geen feestmaaltijden overslaat. Intusschen is er iets aan de hand de Koningin is plots uit Amerika teruggekeerd en in het land zelve doen allerlei geruchten over een putch ten behoeve van den voorma ligen kroonprins Carol den ronde. Een schrijven van den koning, dat gepubli ceerd is en handelt over zijn gezondheidstoe stand, alsmede een beroep omvat om zich rond zijn troon te scharen, terwijl ook nog eens de droeve verhoudingen tusschen den koning en raadden hun kinderen verre van de normaal- en kweekscholen te houden. De ouders waren toen niet te overtuigen, dat het pedagogisch vak zoo slecht bezoldigd werd en het gevolg werd dan ook, dat de raad in den wind geslagen werd en bedoelde scholen meer leerlingen kregen dan ooit. We denken dat de commissie tot wering van medici, eenzelfde mislukking zul krijgen te boeken, want wanneer we zoo eens verschillende doktersrekeningen inzien, dan kunnen we ons geen zorg over het lot der Hitschrijvers maken. Ook uit andere feiten blijkt ons, dat het materi- alc in deze kringen wel goed behartigd wordt. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de kan tonrechter in een Zuid-Hollandsehe provincie stad een kantoorbediende, die zich 500 voor een blinde-darm-operatie in rekening zag aange bracht, in bescherming nam en bij vonnis den chirurg „slecht!" 150 toewees. Maar 't. meest stuit ons nog, wanneer we, zuoals onlangs weer. per advertentie een dokters praktijk zien aangeboden, met het verlokkende toevoegsel „lucratief." Een weinig meer concurrentie in deze branche lijkt ons dan ook niet zoo benauwend-, voort, 1 wanneer we bedenken, dat do hooge genees- en heelkundige nota's v.n.l. bezwaren dé minder bedeelden, die om stand oi' fatsoen, de hulp van de gemeenschap niet kunnen of willen inroepen. Over voorzichtigheid. We behooren tot een voorzichtige natie. Wc weten dat voorzichtig 't lijntje niet breektwe knikkebollen instemmend wanneer de voorzichtigheid tot mama van de porselein kast wordt benoemd en we kijken liever de kat uit den boom dan dat we in het vuur naar kas tanjes tasten. Voorzichtigheid is een treffelijke Hollandsche deugd korter 't is een deugd mits ze eer lijk blijft, want anders ontaard ze in lafheid, draaierij en slinksche streken. Toen we de trieste histories der ontsporingen op de lijn RotterdamAmsterdam volgden, vreesden we dat de voorzichtigheid met 'n ruikje zijn oudsten zoon worden opgehaald, heeft veel opzien gebaard, 't Is een van de bittere zijden van een koningschap, dat een vorst ook nog gedwongen kan wezen om in het belang van het land zijn ouderleed over de wereld uit te schreeuwen. Loos a 1 a r Ba.Toen eergisteravond omstreeks half tien de dochter des huizes thuis kwam in de ouderlijke woning aan de Lange Warande te R'dam vond zij de woning verlaten. Een beetje niet/op haar gemak door het zich alleen weten in het donkere huis begon zij in de gang, welke flauw verlicht werd door een straatlantaarn, haar mantel uit te trekken. En toen opeens Met ontzetting staarde zij naar den kapstok vlak voor haar.Het leed geen twijfel,daar bewoog iets, daar stond iets, het was een man, die zich Tusschen de daar hangende kleeren trachtte te verbergen. De jongedochter slaakte een gil en rende, den mantel half uit, do gang doornaar de straat, waar zij luidkeels om hulp begon tc schreeuwen. Van alle kanten schoten burgers toe, wie zij het verhaal van haar ontstellende ont dekking deed. Agenten kwamen, rechercheurs kwamen, om een inspecteur werd getelefoneerd Manmoedig traden de politiemannen de bedreig de woning binnen, maar hoe zij ook zochten in kasten en kelder, onder bedden en kanapée, zij vondel) niets. Eindelijk kwam men tot de ontdekking, dat het meisje het manchester pak van haar vader, dat aan der> kapstok hing, voor een man had aangezien. Koppel sc.hapen door den trein gegrepen. Bij den spooroverweg in de Hoep bij Schagen is gisterochtend een koppel schapen door den trein overreden. Elf dieren werden ge dood een twaalfde moest worden afgemaakt. De Maasdam. Het stoomschip Maasdam is gistermiddag van Vigo naar Rotterdam ver trokken. De passagiersverblijven zijn bescha digd. Moordaans'I a g. Omtrent den moord aanslag op_ den marechaussae Blokland te Woudriehem vernemen wij nog, dat de dader, de vissclier G. V., aan de kazerne aanbelde. Toen Blokland de deur opendeed, traehte V. hem met een groot mes een steek toe te brengen. Blokland wist den stoot te ontwijken en vluchtte naar boven om wapens te halen, achlervolgd door zijn aanrander, die, toen de commandant gewaarschuwd was, de vlucht nam doch achter haald en gearresteerd werd. Hij heeft zijn daad bekend en verklaarde een der marechaussées, onverschillig wie, te hebben willen treffen. de hoogere regionen van het spoorbeheer ver- muf te. O, wat leken ons de verantwoordelijke amb tenaren voorzichtig Dc machinisten, die reeds lang met looden schoenen, de machines voor het genoemde tra ject bestegen, kregen op zekeren dag, na hun herhaalde waarschuwingen over de slechte baan, de boodschap thuis, dat ze wat voorzichtig moesten zijn mot hun alarmeerende opmerkingen dat gaf maar werk en onrustigheid. Voorzichtigheid bestuurde ook de uitlatingen bij het onderzoek naar de oorzaken van het on geluk bij de Vink. Risten getuigen en deskundige wezen het slechte ballast-bed aan de ingenieur die het aanging femelde geleerde formules in den trant, van op elkaar correspondeerende trillingen van locomotief en machine. Bijzonder voorzichtig. Na het ongeluk van de vorige week, dat ont staan is, doordat men den trein over een te ver gedemonteerde baan liet rijden, wezen de toe gesnelde helpers den opzichter hier op de ver bouwereerde en in 't nauwgebrachte man, wist daarvoor geen andere verontschuldiging, dan dat men al twintig jaar, bij dergelijke werk zaamheden, de 1 routen op een na (een is geen in dit geval) losschroeft. Die woorden kwamen letterlijk in de kranten maar een paar dagen nadien lanceerde men, dat de vermoedelijke oorzaak lag in een buiten- laridsche wagon, die blijkbaar nog geen twintig jaar over losse rails gereden had en daarom uit de baan geloopen was. Toon werden we nogmaals in de meening versterkt,, dat in de spoorvoor- zichtiglieid de eerlijkheid ontbrak. Gelukkig hadden we ongelijk, want. Maan dagmorgen kwam de tijding, dat de spoorweg directie de beambten, verantwoordelijk voor de baan nabij de Vink, wegens plichtsverzuim een berisping heeft toegediend. We geven toe, dat de straf heel licht is, maar ze houdt een bekentenis in van begane fouten en het is een uiting van eerlijkheid, die ons weer vertrouwen geeft in de gezondheid van de voor zichtigheid tij de Spoorwegen. Maasi.andus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5