Hand wondjes overweging zal laten. De 5 pCt. uitkeering, die spr. wenseht, heeft geen betrekking op de duurte, maar op herstel. Er zijn ambtenaren, die een veel grootere korting hebben ondergaan. Spr. wijdt nog enkele woorden aan den steun aan slachtoffers van den watersnood en dringt aan op voorziening in den woningnood in ver band hiermede, vooral in het land van Maas en Waal. De heer v. Sc ha ik' (R. K.) zegt, dat de minister in de Memorie van Antwoord blijkc-n heeft gegeven van toenadering tot de Kamer door aan het 7e leerjaar het recht van prefe rentie toe te kennen. De heer Albarda heeft de verantwoordelijk heid voor den parlementairen toestand op de Katholieken geschoven, doch de heeren Albarda en Marchant hebben zelf mede de parlemen taire regeering ten val gebracht. Op hen rust de verantwoordelijkheid. Het is onjuist, dat de riet-uitvoering der moties een gevolg is van den altnormalen toestand. De heer Albarda gaat te veel uit van de opvatting der volks- souvereinitcit, die spr. niet deelt. In een land als het onze is het vormen eener parlementaire meerderheid ccn moeilijke kwestie. Er bestaat bij de Katholieken nog geen neiging om hun partij te maken tot een zusje van de soc.-dem. en vrijz.-dem. partij. De Minister aan het woord. Minister De Geer zegt, dat de classificatie met betrekking tot de persincele belasting bin nenkort zal tot stand komen. De kwestie van de herziening der forensen- belasting zal nog eens rustig moeten worden herzien. Afschaffing van registratierecht voor coop- vereenigingen zal overwogen worden. De 9 millioen uit den vleeschaccijns kan spr- nog niet missen. Wat den accijns op het gedis tilleerd betreft, inderdaad is de opbrengst zoo sterk gedaald, dat het motiet, waarmee de verhooging was ingesteld, niet bereikt is. Spr. heeft overwogen den accijns terug te brengen van 300 op 200 gulden. Gebleken is echter, dl t op grond van berekeningen het grootste deel der drankbestrijders-organisaties zich tegen die verlaging verklaarden. Voor een deel is de verminderde opbrengst de danken aan ver mindering van verbruik. Daarom is spr. op zijn voornemen teruggekomen. Er is gevraagd om steun voor opbouw van het land van Maas en Waal. Den minister is geen enkele aanvrage bekend. De ontevreden heid, dat de één iets te veel, de ander iets te weinig kreeg, zou men steeds gehad hebben. Er' is geen reden tot. publiekrechtelijk optre den. De opmerkingen over de oud-ge pens ion neer- den hebben spr. verbaasd. Het scheen of er niets gebeurd was, terwijl toch de Kamer een ontwerp heeft aangenomen, waarbij de oud- gepensionnerde gelijkgesteld werden met de oud- rentetrekkers. Een aangenomen motie is een wensch van de Kamer. De regeering moet weten of zij zich daarnaar kan gedragen. Het alternatief dooi" den lieer Alberda genoemd, gaat, dan ook niet. op. De regeering kan niet optreden als typiste van de Kamer. Spr. herhaalt dat invoering van het verplichte 7e leerjaar zal voorafgaan aan verdere belasting verlaging. Lcn aanzien der ambtenaarssalarissen is de minister wel bereid, een fout, die aangewe zen wordt, te herstellen, doch aan een algemeene verhooging denkt hij niet. De,algemeene beraadslagingen worden'geslo- ter. De vergadering wordt te ruim 7 ure verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland. Ulo- en Muloseholcn. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag dér Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging der L. O.-wet 1920 (art. 193, tweede lid) De opmerking van sommige leden, dat de eenige bestaansreden der oude ulo- en mulo- scholen tot dusver deze was, dat in die scholen ook beneden het zevende leerjaar onderwijs in vreemde talen kon worden gegeven en dat. indien'het wetsontwerp No. 191 tot wet wordt verheven, er geen reden meer zou zijn, deze scholen in stand te houden, is niet juist. Een andere reden om deze scholen te doen voort bestaan ligt. hierin, dat het schooltype, met name van de 9- of 10-klassige mulo-school zoo geheel anders is dan dat van de gesplitste lagere school met 6 of 7 leerjaren en de uloschool met 3 leerjaren, dat de minister meent, deze scholen, waar zij nog bestaan, in stand t.e moeten houden, hangende liet onderzoek naar de vraag of het niet gewenseht zou zijn, een dergelijk schooltype in de toekomst weder tot nieuwen bloei te bren gen. Komt het hiertoe, dan ware het hoogst ge wenseht, het bestaande type thans geheel te doen uitsterven. Een reden voor het in stand houden der nog bestaande Oude mulo-scholfen is gelegen in de daaruit voortvloeiende bezuiniging. Naar den toestand van Januari 1926 zou bij het besten digen van de oude mulo-scholen de besparing alleen wegens hoofdcn-marge ongeveer 100.000 gulden per jaar bedragen. Ten aanzien van den leeftijd van toelating is er inderdaad voor de oude ulo- en mulo- scholen een privilege, maar een voorschrift, dat daaraan een einde maakt, kan in deze over gangsbepaling niet worden ingevoegd. Het R.K. Werkliedenverbond en de Rijwielbeiasting. Het R. K. Werkliedenverbond zond 6 Decem ber het volgend schrijven aan den Minister van Financier. Door de Rijwielbelastingwet werd aan alle gebruikers van rijwielen een belasting opgelegd van 3.per jaar. Daarbij werd in 't geheel geen rekening ge houden met de aanleiding tot het gebruiken van een rijwiel en evenmin met de draagkracht van den gebruiker. Of men 't rijwiel noodig heeft voor zijn beroep of bedrijf dan wel het uitsluitend houdt voor z'n genoegen, of men veel of weinig inkomen- heeft, 'n groot of klein gezin heeft, ieder is ver plicht 3.per jaar te betalen, behoudens de uitzondering, bij amendement toegevoegd aan art. 1. Was dit tot dusver reeds een bezwaar, men troostte zich met het vooruitzicht, dat de Rij wielbeiasting, die werd ingevoerd om mede te voorzien in den oogenblikkelijken nood der schatkist, van voorbij gaanden aard zou zijn. Daarbij deed ook de overweging zich gelden, dat de maatregel genomen werd om ontwaarding van ons betaalmiddel te voorkomen, 'n kwestie ook voor de minst draagkrachtigen van het hoogste belang. Door liet onlangs in de Tweede Kamer aan genomen ontwerp van wet tot het heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten behoeve, van openbare verkeerswegen te land waarbij werd bepaald, dat ook de opbrengst der Rijwielbelasting geleidelijk zal overgaan tot het wegenfonds, wordt de situatie totaal gewijzigd de belasting zal nu een permanente worden en de bestemming wordt ook volkomen veranderd. Door een en ander zullen de onbillijkheden, die aan het systeem der heffing' verbonden zijn, veel zwaarder drukken. Uwe Excellentie bleek bij de behandeling van bovengenoemd wetsontwerp in do Tweede Kamer dit bezwaar eveneens te voelen en, al werd nog niets toegezegd, de mogelijkheid werd tocli door Uwe Excellentie geopperd, dat aan deze bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen door verhooging der inkomeugrens, waarbeneden vrijstelling wordt verleend. Ons daarbij aansluitend, hebben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken bij de komende herziening der Rijwielbclasting-Wct de bepaling te willen opnemen, dat van deze belasting zullen zijn vrijgesteld gezinshoofden of'kostwinners., wier inkomen, na toepassing van art. 38 der wet op de Rijksinkomstenbelasting, minder bedraagt dan 2000.per jaar en die een rijwiel voor de uitoefening' van hun beroep of bedrijf -noodig hebben. Rij eene zoodanige wijziging' der wet blijven weliswaar nog verschillende bezwaren bestaan, doch dan zal de druk hiervan tenminste niet meer worden gevoeld daar waar iedere belasting van het noodzakelijke voor het levensonderhoud moet worden afgenomen. Daarmee zal ook bij de Rijwielbelasting toet- passirjg vinden het gezonde beginsel, dat voor de vaststelling van iemands draagkracht reke ning moet worden gehouden' met het. kindertal, terwijl de administratie-onkosten er niet door zullen worden verzwaard. Het verdrag met Belgie. Ruiten eenig orginisatorisch verband om hebben honderd drie en tachtig Rotterdarnsche leeraren van openbare ca bijzondere scholen een adres gezonden aan dc Eerste Kamer van den volgenden inhoud Ondergeteekendenallen werkzaam bij het voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs te Rotterdam, kennniS genomen hebbende van de aanneming van het Belgisch-Nederlandsch Verdrag door de Tweede Kamer, dringen er Hij u met kracht op aan, het tractaat in zijn lniidi- gen vorm te verwerpen." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Mij. voor Nijverheid en Handel. De annexati e. In de eergisteravond gehouden ledenvergadering van het Departement Schiedam der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel is ter sprake gebracht de financieele toestand der gemeente Schiedam. Aan de hand van de onlwerp-be- grooting voor 1927 werd o.m. uiteengezet, dat er van eenige ingrijpende bezuiniging wederom niets te bespeuren valt. Door een lid werd erop gewezen, dat, waar in de begrooting de ramingen van de opbrengsten der technische bedrijven aanmerkelijk lager waren dan het vorige jaar, B. en W. in hun geleidebrief van dit opmerkens waardig verschil'geen melding hadden gemaakt. De voorzitter wees er daarentegen op, dat het vorige jaar belangrijke bedragen uit de reserves in de opbrengsten waren opgenomen, waardoor feitelijk de batige saldi van het gasbedrijf nog 31.000.^—, der waterleiding /2000.en van het electriciteitsbedrijf 38.000.-hooger zijn geraamd dan voor 1926. Omtrent het grondbe drijf werd opgemerkt, dat hoewel volgens den geleidebrief van het college de uitkeering van dit bedrijf aan de gemeente 7000.minder is geraamd dan het vorige jaar deze uit keering in werkelijkheid 92.000.hooger is geraamd, nl. voor 1926164.979,69voor 1927: 257.205,56. Niet zonder instemming werd geconstateerd, dat thans ook het gemeen tebestuur wijst op het groote gevaar, gelegen in het voortdurend bijschrijven van de rente bij de reeds zoo hoog opgevoerde boekwaarde der gronden. Weldra zal dan ook deze rente ad ruim 400.000.per jaar moeten worden gebracht ten laste van den gewonen dienst met als onvermijdelijk gevolg belangrijke be- lastingverhooging, waar blijkens het rapport van B. en W. ingrijpende bezuinigingen door het college uitgesloten worden geacht. Met algemeene stemmen werd het bestuurs- doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct, PUROL 4005 8 voorstel tot instelling eener commissie ter be studeering van de. voor- en nadeelen, verbonden aan de eventueele vereeniging van Schiedam met Rotterdam, aangenomen. De samenstelling van deze commissie werd aan het bestuur over gelaten. Door verschillende leden werd er nog op aangedrongen, dat deze commissie haar rapport zoo spoedig mogelijk zal uitbrengen. Tenslotte werd het bestuur gemachtigd cm in afwachting van de afhandeling der begroo ting zich ter zake met een adres tot Gedeputeer de Staten te wenden. Jubileum. De heer D. Voogd, magazijnmeester bij N.V. Unie Winkel-maatschappij, zal morgen den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij deze maatschappij in dienst trad. Katholiek Leven. De lezing van den heer Thomas Groenendaal is een groot succes geworden voor den jeugdigen kunstschilder zelf, zoowel als voor Katholiek Leven. Op meer dan voortreffelijke wijze heeft de heer G. de leden van K.L. gesproken over „het Kunstwerk" in het algemeen en had te dien einde zijne lezing in vier gedeelten samengevat, n.l. a. het menschelijk werk in zijn eenvoudigste vorm b. het menschelijk werk als kunstwerk c. het menschelijk werk als schoon kunstwerk en d. het menschelijk werk als Christelijk kunst werk. Was elk gedeelte van spreker's rede de volle aandacht overwaard, het glanspunt van den avond was wel de behandeling van het 4e ge deelte, n.l. het menschelijk werk als Christelijk kunstwerk. De stille aandacht en het spontane applaus waarmede de heer Groenendaal aan het eind zijner rede werd begroet was een spre kend bewijs van de voortreffelijke keuze, die het bestuur had gedaan door dezen inleider te inviteeren. Alles bijeengenomen een prachtvollen avond met groot succes voor K.L. Wij herinneren de Leden aan de lezing van kapelaan Paulussen op heden avond in den R. K. Kring, alsmede de lezing van pater Hen- drichs op Donderdag 16 dezer, waarvoor tot Vrijdag 10 dezer gereserveerde plaatskaarten verkrijgbaar zijn aan het secretariaat. De excursie naar Kon. Holl. Pijpen- en aarde werkfabrieken te Gouda heeft plaats op Woens dag 15 dezer er zullen diverse bizonderheden nog nader worden geconvoceerd. O. B. K. Het Harmoniegeze'schap „Oefening baart Kunst' Dir. J. G. M. Feltzer, zal Zondag 12 De cember a.s. in den R. K. Volksbond voor leden en Donateurs zijn jaarlijksch Winterconcert geven. Ditmaal zal een dubbel kwartet saamgesteld uit leden van de Koninklijke Zangvereeniging „Schiedams Mannenkoor Orpheus" met eenige nummers medewerking verleenen, terwijl voorts net trio van der Horst en Rouge zullen optreden. Een gezellig samenzijn zal dezen avond sluiten. Uurwerk in een nieuwe toren. Door den Algemeenen Kerkeraad der Her vormde gemeente is aan den gemeenteraad ver zocht., in navolging van andere gemeenten, in den toren van het nieuwe kerkgebouw aan de Nieuwe Maasstraat een uurwerk te plaatsen. I laatsclijk Comité voor de K. S. A. R 'eds werd medegedeeld, dat bovengenoemd comité zich weder heeft hersteld. Het bestuur dat in de laatste comité-vergadering werd geko zen, heeft de functies onderling als volgt ver deeld 1J. LI. Mouwens, voorz. Th. van Keme- nade. penniugm. H. J. Steens en J.G.LI. Brounts W. v. d. Weijden. St. Liduinastraat 29a. Secre taris. De actie is ingezet met het organiseeren van een avond, die door katholiek Schiedam op prijs zal worden gesteld. Op 16 Dec,, a.s. zal pater Ilendrichs S. J. in do gehoorzaal van den R. K. Volksbond zijn lezing met lichtbeelden houden over de catacomben, getiteld „De Steenen spreken". Het schijnt, dat sommigen de advertentie in uit blad van 1.1. Zaterdag hebben overzien. Daarom wordt hier nogmaals medegedeeld, dat kaarten voor deze lezing verkrijgbaar zijn bij de boekhandelaren Rebers, Hoogstraat, Rebers Oranjestraat en Ullers alsmede in den R. K. Volksbond en in de R. K. Leeszaal. De lezing, die door den spreker zelf in de ca tacomben werd voorbereid, zal geen aanbeveling meer behoeven de herhaling daarvan in de groote steen is voldoende recommandatie, ter wijl de naam van den beroemden conferencier ons een avond van hoogstaand genot en leering waarborgt. Arbeidsbeurs voor sleehthoorenden en dooven. Hier ter stede is opgericht een arbeidsbureau voor sleehthoorenden en dooven voor Rotterdam en omstreken. Het bureau houdt zitting iederen 2en Dinsdag der maand in de Inrichting voor doofstommen onderwijs te Rotterdam, Ammanstraat, des namiddags van half vijf tot half zes. Schriftelijk kzn meh zich bovendien tot de secretaresse, Mevrouw A. Grimeijer Krijger, Vierambachtstraat 49b, Rotterdam, of Wal- vischsteeg 1, Schiedam, wenden. Het bureau is aangesloten bij een Centraal bureau te Amster dam, leider de heer Harms. Verhuring van grond. B. en W. schrijven aan den Raad In Uwe op 12 November j.l. gehouden ver gadering werd aan de orde gesteld ons voorstel dd. 8 November 1926 om aan den heer E. Kap- petein te Rotterdam voor den tijd van 10 jaren onderhands te verhuren een strook grond aan den Vlaardingerdijk nabij den West-Franke- landschen dijk, ter oppervlakte van pl.m. 420 M2, tegen een huurprijs van 1-per M2. per jaar, zulks voor den houw van een koffiehuis. Bij de behandeling van genoemd voorstel werd op de wenschelijkheid gewezen om alsnog een regeling te treffen ten aanzien van vergoe ding van schade in geval het noodig mocht zijn de huur tusschentijds te beëindigen. In verband hiermede werd ons college uit- genoodigd de kwestie der schadevergoeding als nog onder de oogen te zien en werd het betrek kelijk voorstel aangehouden. Aan deze uitnoodiging hebben wij gevolg gegeven. Wij kunnen U mededeelen, dat, ter voldoening aan de geuite wenschen in de overeenkomst een bepaling zal worden opgenomen, ingevolge waar van bij tusschentijdsche beëindiging door de gemeente een schadevergoeding zal worden ge geven ten bedrage van de sLichtingskosten van het gebouw verminderd met een tiende deel voor ieder vol jaar, dat na den ingang van de huur zal zijn verstreken. Deze stichtingskosten zullen dadelijk na de voltooiing van het gebouw worden vastgesteld, zoodat daaromtrent later geen moeilijkheden kunnen ontstaan. Wij vertrouwen, dat thans bij Uw Raad geen bezwaar zal bestaan, ons tot het aangaan der overeenkomst te machtigen in verband waar mede wij hel ontwerp-besluit wederom hierbij aanbieden." Deze machtiging is in de eergister gehouden gemeenteraadszitsing verleend. Symphonic Orkest. Wij herinneren onze lezers hiermede nog even aan het concert, dat het dilettanten symphonie- orkest „L. v. Beethoven" morgenavond om 8 uur in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond zal geven. Zonder twijfel zal een ieder, die niet absoluut verhinderd is, het concert wenschen bij te wonen, zoodat wij aanraden, om teleur stelling te voorkomen, gebruik te maken van de gelegenheid tot plaatsbespreking, wat lot 4 uur 's namiddags kan geschieden hij den heer Vrijland, Lange Kerkstraat 82. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce van gisteravond. Te water geraakt. Gistermiddag omstreeks half twee is de 12-ja- rige J. L.=K„ wonende in de Prins Mauritsstraat, in de Schie gevallen. De jongen stond met eenige vriendjes bij het Proveniershuis te praten en is toen ongemerkt te ver naar achteren geloopen. De 12-jarige H. I. mocht er in slagen den dren keling- aan wal te brengen. Overgebracht naar de politiepost aan de Broersvest is hij aldaar van droge kleeren voorzien. Spaarbank Schiedam. Gedurende de maand November is ingelegd 203.035.en terugbetaald 161.489.11. Liet aantal inleggers is 18298 en het aantal nieuwe deelnemers 125. 37 Deelnemers zijn geheel afgeschreven. Liet totaal aantal inleggers bedraagt dus 18386. Het verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 Nov. 1926 is 5.397.075.96. UIT ROTTERDAM. De tentoonstelling in 1928. Bewoners van den Westersingel hebben aan den gemeenteraad een adres gezonden met ver zoek, voor de tentoonstelling, die hier in 1928 gehouden zal worden, niet het land van Hoboken beschikbaar te stellen. Het staat intusschen reeds vast, dat voor deze tentoonstelling niet het land van Hoboken, maar zeer vermoedelijk een terrein in den polder Blij- dorp gebruikt zal worden. Gemeenteraad. Avondvergadering van Donderdag 2 5 November. (Vervolg). Weth. van Velzen acht ook de 4 hier ter stede werkende bouwvereénigingen volkomen betrouwbaar. Spr. belandt verder nog bij den Parallelweg en voegt daarbij de opmerking, dat velen dit vraag stuk als spr.'s troetelkindje zullen gaan be schouwen. De heer D i n k e 1 a a r (S.D.A.P.) De raad behoeft zich met dien weg niet te bemoeien, dit is een particuliere onderneming. Weth. van Velzen: Was 't maar par ticulier. Evenwel blijkt 't nog niet zóó erg ver schrikkelijk te zijn, want na eenige besprekingen riep spr. uit„We leven nog." De kwestie van het afschuinen van de hoeken zal in de commissie onder de oogen worden ge zien, terwijl spr. zal aandringen op betere na leving der verordening. Wat de annexatie betreft, hieromtrent sluit spr. zich aan bij de meening van B. en W. en acht nog lang niet de tijd gekomen om een der gelijk vraagstuk ter tafel te brengen. Wat dc Rotterdarnsche weth. de Jong ten aanzien vav de annexatie heeft gezegd kan heel belangrijk zijn, maar laat spr. volkomen koud. De opgeworpen kwestie betreffende de 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2