Zidkbi vnftjri SanaRjrin Minister W a s z i n k acht een nieuwe wette lijke regeling voor het M. O. dringend noodig. Hij wenscht. daarop niet vooruit to loopen. Spr. hoopt te bereiken, dat er een straffer orga nisatie komt op het gebied van het voortgezet onderwijs. Er zal ook naar een oplossing wor den gezocht om een te groot aantal scholen van hetzelfde type in betrekkelijk kleine plaatsen te voorkomen. Daarna kan misschien gedacht worden aan beperking van het aantal Mulo- scholen- Spr. wil overwegen om het eindexamen afd. A der H.B.S. terugwerkende kracht te geven. Wat de salariskwestie betreft, zal de minister zijn aandacht Wijden aan het ter sprake gebrach te door den heer Ketelaar. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Binnenland. Raad van toezicht op de A. C. B. Naar wij vernemen zal mr. J. W. Beyen, di recteur van de Javasche bank te Amsterdam, in verband met zijn benoeming tot directeur der Rotterdamsehe Bankvereeniging, het a.s. voorjaar aftreden als voorzitter van den Raad van toezicht van de Alg. Centrale Bankveree niging voor den Middenstand. De spoorwegongevallen De motie van Braambeek aangenomen. Bij den aanvang van de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer zou worden gestemd over de gisteravond ingediende motie van beek, luidende De Kamer van oordeel, dat een grondig on derzoek naar den algemeenen veiligheidstoe stand bij de Nederlandsche Spoorwegen door een deskundige commissie waarin ook de vak verenigingen zijn vertegenwoordigd, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag. Stemming werd echter niet gevraagd. De motie werd z.h.st. aangenomen. Mededcelingen van den K. R. O. Iets onbegrijpelijks? We lazen in de dagbladen het volgende stukje, in niet al te duidelijk Hollandsch Een commissie van hei Algemeen Nederlandsch Verbond, Het hoofdbestuur van het Algemeen Neder- landsch Verbond heeft een commisie in het leven geroepen, welke tot taak heeft door overleg met de daarvoor in aanmerking komende ver- eenigingen te trachten een oplossing te vinden, waardoor de verdeeldheid voorkomen wordt, die* het gevolg zou zijn van de regeling, voorge steld in het Rapport van de Regeeringscommissie voor den Nationalen Draadloozen Omroep en waardoor zoo algemeen mogelijke bevrediging wordt gewekt en tevens wordt bewerkt, dat de Nederlandsche Radio-ómroep dienstbaar worde gemaakt aan de wensehen der land- en stamgeno ten in de omliggende landen. De heer P. J. de Kanter, algemeen voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, zal deze commissie op 10 December a.s. installeeren, waarna zij haar werkplan zal vaststellen. Behalve dat aangeboden diensten zelden aangenaam zijn, moeten wij eerlijk verklaren de bedoeling van het A. N. V. uit boven afgedrukte regels niet goed te begrijpen. Er is door de Staats commissie een rapport opgesteld, waarin de regeering wordt voorgelicht omtrent de wijze, waarop*een nationale omroep tot stand zou kun nen komen. Deze commissie heeft getracht een werkelijk naiiofiaal instituut tot stand te bren gen, niet. een neutraal, maar een nationaal, d.w.z. zij heeft de uitzending zoo trachten in te richten, dat de voorname stroomingen van ons godsdien stig en cultureel leven alle gelegenheid hebben zich per radio te uiten, ieder op zijn beurt en ieder naar de mate van zijn getal en invloed. Dit plan is voor de commissie met meerderheid aangenomen en voor zooverre wij weten, heeft geen der in die commissie vertegenwoordigde grootegroepen zich daartegen verzet. Integendeel meenen wij met zekerheid te weten, dat en de Christelijke, en de Katholieke, en de Socialisten, en de Vrijzinnigen zich allen vrijwel met het plan der Staatscommissie konden vereenigen. Er is eenige kwestie, van zeer ondergeschikt belang, tusschen de groepen van links over het verdeelen der aandeelen in de toekomstige ven nootschap, meer niet. Het gaat daarbij over een paar aandeelen minder of meer, niet van betee- kenis wat de groote lijn van het rapport betreft. Wat beteekent du deze uiteenzetting der feiten; wat beteekent nu toch die commissie van het A. N. V.? Waarvoor moet een oplossing worden gevonden Welke verdeeldheid is het gevolg van de regeling, voorgesteld in de Regee ringscommissie Eerlijk gezegd, dat begrijpen wij niet Wat wij dan wel begrijpen 1 Het zal de zooveelste poging zijn, op de zooveelste maxtier geprobeerd, om te komen tot een omroep, die neutraal is. Want men geeft van zekere zijde den moed nog maar niet op om een neutralen omroep te krijgen, waarbij dan het groote won der zal moeten geschieden, wat nog nooit op aarde geschied is, n.l. dat neutraliteit mogelijk is bij mensche.n, die een levensovertuiging hebben. Wie inziet, dat deze mogelijkheid onmogelijk is, zij gewaarschuwd voor het streven dezer nieuwe Commissie. Trouwens, wij zi,in er diep van overtuigd, dat zij niet zal slagen'. Ons volk is gelukkig nog niet een volk van water en melk en men kan er zeker van zijn, dat de groote partijen in ons land zich zulk een omroep nooit zullen laten opdringen. Wij rechtocben zeker niet, omdat wij ten slotte met al die fameuse neutraliteit als altijd het kind van de rekening zullen worden. L. H. PEROUIN, Voorz. v.Jd. K.B.O. Stads- en Gewestelijk Nieuws. F'raukelandsehe Missie-actie. De herxeving van de Roomsche Missie-actie heeft ons in de laatste tien jaren veel moois gebracht, maar onder aile missie-hulp is deze wel dc mooiste en de nuttigste, waardoor recht streeks van uit het vaderland wordt mede gewerkt aan de vorming van een eigen geeste lijkheid in de missielanden. De Frankelandsche parochie heeft de geboden gelegenheid benut, om via het St. Petrus liefde werk de opleiding te bekostigen var, een priester student in de Missie. Zoo wordt door deze pa rochie een Chinees in de gelegenheid gesteld om het hoogheilig en hoogverheven priester ideaal te bereiken. Binnenkort hopen» wij in de gelegenheid te zijn, portret en nadere bijzonderheden van dezen inlandsehen priesterstudent te publiceeren, om daarbij tevens iets te vertellen van China het millioenenland, waar een schoone toekomst voor de Kath. Kerk openligt, als.er maar ge1 noegzame hulp wordt geboden. Voor beden vragen wij bovenal het gebed voor dat Rijk en in het bijzonder voor onzen Chi- neeschen beschermeling. Financieele verhoudingen tusschen Rijk r" 'J W 4n gemeente. Adres van het gemeente- bestuur aan de Eerste Kamer. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gericht waarin het le. herinnert aan zijn adressen van dit en het vorig jaar aan de Tweede Kamer inzake de bclastingontwerpen 2e. opsomt de verschillende maatregelen voor en na door het Rijk in het nadeel der gemeenten genomen, o.a. het niet continueeren van de verhoogin.g van de uitkeering volgens de wet van 1897, die in 1921 en '22 heeft gegolden en die alleen al noodzakelijk zou zijn met het oog op de daling van de koopkracht van Het geld door den oorlogwaarbij wordt verwezen naar een nota, waarin getracht is een eenigszins volledig beeld van de schiedenis in dezen te geven 3e. er op wijst, dat het, nu de middelen daar toe niet langer ontbreken, het vanzelfsprekend moet worden geacht, dat in de eerste plaars, vóór alle andere dingen, dit nadeel behoort te worden goedgemaakt 4o. haar bevreemding er dan ook over uit spreekt, dat de regeering bij de belastingont- werpen heeft opgemerkt, dat deze maatregelen met elke andere gewenschte voorziening moes ten worden gelijkgesteld 5e. haar groote verwondering te kennen geeft, dat, waar de Troonrede 1925 reeds toe zegde, dat de financieele Verhouding zal worden herzien, daarvan met geen enkel woord in de millioéRennota van dit jaar wordt gerept. 6e. er op wijst, dat het hier niet alleen betreft een zaak van recht, maar dat ook de aan dit herstel te besteden gelden het meest aan de verlichting van den belastingdruk zullen tongoe de komen, daar de gemeentelijke inkomsten belastingen veel meer dan de rijksinkomsten belasting de zware druk uitmaken voor de Lage. en middelbare inkomens, zoodat deze gelden dan ook niet als verlies zijn te beschouwen, maar een zeer gunstige verplaatsing van druk zullen teweegbrengen. 7e. dit duidelijk tracht te maken door een vergelijking van verschillende gevallen,toegepast op zijn gemeente, Waaruit blijkt, dat, wanneer liet bedrag der nooduitkeering 1922, zijnde 13.9 millioen, werd beschikbaar gesteld, door de gezamenlijke belastingbetalers der gemeente zou worden genoten: bij vermindering van de rijksinkomstenbelasting (R.I.B.) ƒ66.895.—, bij verhooging van de uitkeering wet '97 100.020. of 49 meer en bij voortzetting van de nood uitkeering 127.160.of 90 meer, hetgeen volgens het adres duidelijk is, omdat in de minst welgestelde gemeente de minste opbrengst van dè R.I.B. wordt verkregen, terwijl de wet van '97 rekening houdt met de minder gunstige om standigheden der gemeente, hetgeen bij de nooduitkeering nog sterker het geval was 8e. opmerkt, dat het geld, dat wordt besteed tot vermindering der gemeentelijke inkomsten belasting (G.I.B.) met het oog op de mindere progressie, veel meer ten goede komt aan dc lage en middelbare inkomens, dan bij vermindering van de R.I.B. Mocht men er aan twijfelen, of het geld door de gemeenten wel aan belastingverlaging zou worden besteed, dan geeft het adres aan daar van een voorwaarde van de uitkeering te,maken. 9e. er op wijst, dat het zeer te betreuren is, dat niet reeds thans, in plaats van afschaffing van de opcenten R.I.B. van het Leeningsfonds, waartoe het aanhangige wetsvoorstel strekt, het saldo van dat fonds, dat hiervoor ruim vol doende zou zijn voor dit herstel wordt gebruikt voor het herstel noemt het adres een 15 20 millioen waarbij aan hen, die meenen, dat bedoeld saldo moet worden bestemd tot verlaging van belastingen van het fonds,wordt tegemoctgevoerd, dat daartegenover staat., dat men in 1921 de verhooging van de uitkeering volgens de wet van 1897, door de gemeenten zelf heeft laten betalen, uit wat haar nog toe kwam uit de opbrengst der O.W.-belasting, een maatregel, die zeer funeste gevolgen had, om dat, waar deze uitgaaf dus te voren niet op den gewonen dienst had gedrukt, het begrijpelijk was, dat men er in, 1923 tegen op zag, deze nieuw op den dienst te brengen waardoor aan de Gemeenten groot kwaad werd gedaan bijv. moest Schiedam 131.000.— derven, die reeds op hare begrooting van 1923 waren gebracht terwijl men echter door den gemeenten recht te doen met het saldo uit het Leeningfonds, zoo concludeert het adres, niemand benadeelt ontstaan door kouvatten bestrijdt men snel en goed door MIJN HARDT In Buisjes van 12 25en 50tabletten Qiï 75d BsMTBTTApoth.en Dr°9'stenJM 4031 15 10. verwijst naar zijn vorig adres ten aanzien van de wijziging van de personecle belasting, die volgens hun raming de gezamenlijke gemeenten 4.2 millioen en Schiedam 45.000 zou kosten in welk adres het door de regeering aangewezen middel om daaraan te ontkomen, is bestreden en waarin de hoop werd uitgespro ken, dat dit eer reden te meer zou zijn, oki nu tot het herstel over te gaah 11e. er op wijst, dat steeds een scherp onder scheid is gemaakt tusschen het herstel, dat als zaak van recht zeer urgent is, en de nieuwe rege ling der financieele verhouding, die als moei lijk vraagstuk veel tijd zal vorderen, en het her stel is geenen deele in den weg mag staan, zoo dat het adres het zeer te betreuren vindt, dat de regeering wel over de financieele verhouding doch niet over het herstel een toezegging deed. 12e. er op wijst, dat, waar voor het herstel de weg zich van 'zelf wijst, een advies van de staatscommissie, waarvan de minister van Bin- nenlandsche Zaken sprak, niet noodig is en dat dit met het oog op de treurige ervaringen ten aanzien van de adviezen van dezen commis sie in 1922 en '23 opgedaan, ook niet gewenscht is welke bewering men, volgens het adres, ge rechtvaardigd zal vinden bij lezing van de nota en die adressant ook in het kort nader tracht te staven 13e. de groote vrees uitspreekt, dat de ge schiedenis zich zal herhalen, daar het adres meent, dat de onlangs vanwege de comm. rond gezonden vragenlijsten reeds aangeven, welke richting de commissie uit wil, en dan zou, als die veronderstelling juist is, volgens het adres, in plaats van een regeling op logischen en duur zamer grondslag, die minister de Geer bij zijn installatierede vooropzette, een hoogst onbe duidend en bovendien verkeerde regeling worden verkregen, die lang niet gelijkwaardig was aan dc bestaande Vólgens de wet van '97 uitkee ring voor Schiedam pl.m. 114.000 tegen 133.000 volgens de wet van 97 en waarboven deze laatste verre te verkiezen zou blijven, zoo dat adressant, als zijn onderstelling juist is, met zekerheid mëent te kunnen voorspellen, dat fangs dezen weg de herziening der financieele vethoudirtg er zeker NOOIT zal komen i 14e. meent te hebben aangetoond, hoe aller- urgentst een adres is, speciaal een wederinvoering van een verhooging van de uitkeering voigens de wet van 1897 met het oog op de daling van de koopkracht van het geld door den oorlog, die hoe kan het ook anders, meent het adres door den heer de Geer reeds in 1920 billijk is genoemd waarom een ernstig beroep op de Eerste Kamer wordt gedaan om er bij dc regeering op aan te dringen, dat daartoe ten spoedigste zal worden overgegaan. Symphonic Orkest „Beethoven." Gisteravond gaf het dilettanten symphonie- orkest ,,L. van Beethoven" een concert in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond. Daar het orkest gedirigeerd werd door den heer J. F. M. Feltzer, is het bijna vanzelfsprekend, dot het concert een goed verloop had en uitste kend geslaagd is. Het programma was goed verzorgd. De diepe stilte onder de stukken en het spontane applaus na afloop van elk nummer, toonde duidelijk aan, hoezeer het publiek het gegeveno wist te waardeeren en hoe het genoot. Het eerste nummer van het program was „Huldigingsmarsch aus Sigurd Jorsalfar van E. Grieg." Daarna stond op 't program aangegeven Peer Qynt Suite I, dat fragmenten bevat uit dc omvangrijke muziek, welke Grieg schreef bij het voor het tooneel geschikt gemaakte dichtwerk van Ibsen. Het eerste fragment „Mor- genstimmung" verplaatst ons in een landelijke omgeving. De fijne muziek werd schitterend weergegeven. Zoo ook bracht het aangrijpende, in een zucht wegstervende fragment van „Ases ^Tod" de door de muziek uitgebeelde stemming onder het gehoor. In „Anitria's Tanz" bekoorde de mystieke .luchtigheid, terwijl het zware, vol orkestrale fragment „In der Ilalle des Bergköniifgs", met zijn stijgende climax van wildheid en woestheid dit hoofdnummer van het program tot een succesnummer maakte. Mej. Coba Rijneke, gaf met orkest-begeleiding „Pianoconcert no. 4 (C mol) van C. Saint-Saens, hetgeen subliem werd gespeeld. Na afloop werd de gevierde pianiste onder daverend applaus een bouquet aangeboden. Na de pauze werden we op „Ouverture „Obe- ron" van C. M. von Weber vergast, waarop mej. G. Rijneke een tweetal stukken van Fr. Liszt ten gehoore bracht, welke zulk een spon taan, telkens opnieuw oplevend applaus uit lokten, dat zij zich gedwongen gevoelde een extra stukje op de prachtige Steinway concert- vleugel te geven. Het symphonie-orkest sloot dezen genot vol kunstrijken avond met een fantasie op Ver di's Opera „La Triviata" van E. Tavan, waarop de propvolle zaal langzaam leegstroomde. Het syriiphonié-orkest „Beethoven" kan met trots terugzien op zijn prestaties van gisteravond. „De Steenen Spreken". Daar sommige vereenigingen met. den verkoop van kaarten aan hun leden nog niet gereed zijn, is de termijn voor den kaartenverkoop verlengd. Men zie de advertentie in dit blad. „Onderling Belang." In de afgeloopen week werd door de eerste Schiedamsche pluimvee en konijnenvereeniging „Onderling Balang" een ledenvergadering ge houden waarin verslag werd ui,gebracht van den afloop der gehouden tentoonstelling. Verwacht kon worden dat ditmaal de resul taten niet zouden zijn zooals in andere omstan digheden het geval zou zijn geweest. In teveel dicht bijeengelegen gemeenten werd op gelijken datum eenzelfde tentoonstelling gehouden zoodat ieder voor zich slechts op matige inzending kon rekenen. Evenwel, heeft deze tentoonstelling geen be paald succes te boeken, de uitkomsten zijn niet teleurstellend. Mededeeling werd nog gedaan van een in gekomen.schrijven van den heer Muis te Amers foort, niet betrekkingTot het toekennen van de twee eereprijzen, n.L de zilveren Jurgensbeker en zilveren sigarenkoker „Miss Blanche" waarop nóg geen beslissing was genomen, en waartoe drie personen in aanmerking kwamen. Volgens mededeeling nu'zijn deze piij zelv gewo'nnen door uen heer van der Kruit. 'sGraveland- alhier. Pandora. Pandora heeft deze week weer wat men noemt een „rijk" programma, zoowel kwantitatief als kwalitatief. Begonnen wordt met een vari- eerend journaal. Hierna een aardige tweeacter, getiteld „Pa en Ma". Als eerste hoofdnummer draait een film in zeven acten. „De Spooktrein" genaamd, welke een overvloed biedt aan span ning en sensatie en die bewerkt is naar het ge lijknamige toneelstuk. Op het tooneel Piet Groenendaal, die met zijn geestige en ook meer serieuse liedjes, gepaard aan een goede voordracht, stemming in de zaal weet te brengen en dan ook een dankbaar ap plaus oogst. Na de pauze een schitterende film in acht ac ten, genaamd „Christl van den Houtvester" en welke 'een verfilming is van de operette,,Förster- christl" van Buchbinder en Jorna. Het verhaal, dat meer aardig dan waarschijnlijk mag heeten. speelt aan het hof van Jozef 11 van Oostenrijk. De hoofdrollen, n.l. die van Christl en Josef II zijn in handen van Lya Mara en Harrij Liedtke en worden evenals de overige rollen zeer goed ge speeld. De regie is uitmuntend, terwijl het stuk schitterend gemonteerd is, met al de pracht en praal, eigen aan den tijd en omgeving waarin het speelt. Een bezoek aan Pandora kunnen we dan ook warm aanbevelen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor en hulppostkantoren alhier werd in den loop dér maand Nov. 1926 op spaarbankboekjes ingelegd ƒ27.147.18 en terugbetaald 14.186.63. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 12.960.55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 24. Aan het Mondharmonica - corps „Schiedam Voo.uit" is doo. B. en W. voor haar in Januari a.s. te houden concours een bronzen medaille beschikbaar gesteld. UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. De directie van 't Prinsestheater tracht door 'n steeds nieuw en welverzorgd program haar publiek te bevredigen. En zij slaagt hierin volkomen. Na een variant journaal hebben wij deze week als eerste hoofdnummer de Fairbankfilm „Het teeken van Zorro." De naam van den hoofdrolvertolker Douglas Fairbank zegt genoeg. Hij is de man van den eeuwigen glimlach en Zorro is 'n film vol tintelende humor en sensatie. Als variété optreden van de bekende Duitsche acrobaat Victor Plenz, wiens toeren zeer interes sant zijn. Vervolgens krijgen we als extranummer een film van de spannende boksmatch Tunney- Dempsey. En last not least na de pauze een in teressante en boeiende film getiteld „Het mon ster." Het is een spookachtig fantastische film, waar evenwel een pittig humoristischen draad doorheen gewerkt is. Lon Charry vervult de.hoofdrol. Een programma, dat wij buitengewoon kun nen aanbevelen. W. B. Theater. Voor hen die nog geen kalender hebben is er deze week nog een te verkrijgen, doch dient men reeds om 7 uur te komen, daar dan reeds begon nen wordt met de film der vorige week. Om acht uur twintig wordt aangevangen met. het nieuwe programma. Na elke revue en journaal treedt als variété-nummer op het duo Hofman, een zangnummer met liederen allen betrekking hebbende op het mijnwerkersleven. Als eerste hoofdfilm gaat „Het vliegend tra- pezium"nummer" een drama uit het circusleven, vol spanning en sensatie alsmede goed spel Na de pauze een mooi filmwerk in zes acten, genaamd „Een menschenleven in ^gevaar". Het is de geschidenis van een onschuldig veroordeel de, die uit de gevangenis weet te ontsnappen en precies op tijd komt om zijn dochter uit een brandend huis te redden.Ook in deze film wordt goed spel geboden, terwijl ook hier de spanning niet ontbreekt. Gaarne bevelen wij dit programma aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2