Voor de a.s. Kerstdagen Bakkerg I. FEHLE. DAGBLADVOOR fSSSHiE-DMM£JY QMSTREKEM. FEUILLETON Hoogstraat 33. Tel. 68913. Philip, de kleine Zanger W einachtsstollen, Fijn Krentenbrood, Kerstkransen, Fijne Koekjes en Gebakjes 49ste Jaargang. Woensdag 15 December 1926. No. 14735 Bnienu i KOEMARKT 4. Teiefooo InSeBeammmaisa! 68085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per weak 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbesicht. 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advsrtentilni 15 regels f 1,75, »lks rage! daar boven 88 nt, 8 aseol plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeeliagtn 75 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevaileffiverzekeriïsg 500 ^ij levenslange geheel® invaliditeitf 29® feg verlies van ©en hand, voet of oog f 20® dood f 100 bij verlies van ©ee duim; f60 bif verlies van een wijsvinger? f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N MoU.Algam.Ver®. bank Schiedaitt BQ kvaehtass wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HEFFING SCHOOLGELD. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat door den Raad dezer gemeente in zijne openbaré vergaderingen van den 26sten Februari 1926 en den 24sten September 1926 is vastgesteld de volgende 1. Wijziging van de verordening op de hef fing van schoolgeld voor de nijverheidsavond- school te Schiedam (Gemeenteblad no. 13 van 1923). 2. Wijziging van de verordening op de hef fing van schoolgeld voor den gemeentelijken handelsavondcursus te Schiedam (Gemeente blad no. 10 van 1922). Dat bovenstaande heffingsverordeningen zijn goedgekeurd bij K. B. van 19 November 1926, no. 34. Buitenlandse!! Nieuws. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1. de BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ (voorheen N. V. „Acetylena") te 's-Gravenhage om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met een onder, grondsch reservoir met een inhoud van 6000 L. en een bovengrondsche aftapinrichting in en op de voetstraat van de Nieuwe Raven, kada straal bekend in Sectie M. No. 320 (ged.), vóór het pand Nieuwe Haven 247, kadaster Sectie M. No. 2977, zulks ter vervanging van het be staande reservoir met een inhoud van 2000 L. 2. de N. V. melkhandelarenvereeniging ,,DE LANDBOUW" om vergunning tot uitbreiding van de zuivelfabriek in het pand Vellevest 16, kadaster Sectie A. no. 1426, door bijplaatsing van 1 electromotor van P.K. en 3 electromo- toren van 3/4 P.K., elk drijvende een spoelmachi- ne, een gortketel en 2 pompjes en door verplaat sing van een boterkneedmachine 3. de Suikerwerken fabriek „D.O.V.O." om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van suikerwerken in het pand Boterstraat 28-30, kadaster Sectie B. no. 3112, door bijplaatsing van 6 electromotoren van resp. 15, 2, 2, 10.20 en 0.25 P.K., drijvende diverse arbeidswerktuigen en pompen en door verwijdering van 3 electro motoren van resp. 10, 4 en 3 P.K. 4. A. VAN EIJK om vergunning tot op richting van een bewaarplaats van lompen en oud ijzer in het pand Sehie 16, kadaster Sectie A. no. 1692 Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 29 December 1926, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren legen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóói het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of en of meer zijner leden zijn verschenen, tereinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 15 December 1926. 10 Himmelsteip zei dikwijls, dat die stem „niet tegen goud kou opgewogen worden", totdat Philip hem eens vroeg, hoeveel pond Isabella s stem wel kon wegen Van-toen-af drukte zich „professor" een weinig nauwkeuriger uit, maar zijne bewondering steeg nog immer. Hij wilde en drong er stork op aan, dat men Isabella tot verdere opleiding in de kunst naar Berlijn zou sturen. De muziek onderwijzeres van het door Isabella bezocht Instituut deelde 's professors gevoelen, ja, legde nog méér geest drift dan hij aan den dag. Mevrouw Lachance, zelf ook een rijk begaafde vrouw, dacht ernstig na over het middel om Isabella tot vorming van hare stem op een conservatorium te plaatsen. Dan, hoeveel liefde tot de kunst Isabella ook bezielde, zij meende, in haar boezem eep gevoel te ontwaren, dat haar tot hoogere dingen riep Aanvankelijk lette zij niet op die fluisterende stem in haar binnenste maar vurig gebed en het dikwijls ontvangen van de H. Sacramenten hadden het hunne gedaan en nu wachtte zij DUITSCHLAND. Uitbreid ingder regeering s- coalitie naar rechts? Uit Berlijn wordt gemeld De Rijksdagaf gevaardigde Freiherr von Reinhaben sprak eergisteravond op een openbare vergadering der Duitsche volkspartij te Görlitz over den politiek en toestand. Hij deelde het scepticisme, dat in de jongste rede van dr. Scholz tot uiting was gekomen betreffende de uitbreiding der groote coalitie. Hij meent, dat de sociaal-de mocraten niet bereid zullen zijn, de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor de maatrege len, die noodig zijn om het Duitsche bedrijfs leven gezond te maken. Anderzijds heeft de Duitsch-nationale partij op haar congres te Keulen niet ondubbelzinnig verklaard, dat zij bereid is, in de buitenlandsche politiek met de andere partijen samen te werker Een uitweg uit dezen toestand ziet von Rein haben slechts daarin, dat bij de a.s. politieke debatten in den Rijksdag slechts een goed keurende formule en niet een motie van ver trouwen zal worden ingediend. Wanneer de Duitsch-nationalen ook dan nog niet voor die formule stemmen, is er geen mogelijkheid, de regeeringscoalitie naar rechts uit te breiden. De staking ia de Hamburgsche haven geëindigd. Uit Hamburg meldt men De dreigende crisis in de havens van Hamburg en Altona is thaus voorkomen door een overeenkomst, waarbij de loonen op werkdagen met ingang van 1 Januari worden verhoogd van M. 7.20 tot M. 7.60 (ge- eischt werd M. 8.20). De overeenkomst kan niet voor 30 September 1927 worden opgezegd. ENGELAND. Afscheiding van de Labou r-p a r t y. Uit Londen bericht men Flet resultaat van de stemming onder de leden van den Nationalen Zecliedenbond over de kwestie van aansluiting bij een politieke organisatie is, dat 13.986 stem men tegen en 2382 stemmen voor aansluiting zijn uitgebracht. Dit beteek ent, dat de Zeelieden- bond zich van de Labourparty afscheidt. Weer rust in Ierland. Uit Dublin wordt berichtAlle personen die in den Vrijstaat Ierland gearresteerd waren op grond van de wet in zake den uitzonderings toestand, zijn op bevel van den uitvoerenden raad in vrijheid gesteld. Geroemde wet werd aangenomen als gevolg van de toenemende re- publikeinsche actie, ie zich manifesteerde in aanvallen op kazernes der gendarmerie. BELGIË. Belgiës belangen in China. Uit Brussel wordt, aan de „Tel." gemeld van de 4049 15 met innig verlangen, ja, bijna met ongeduld, het oogeublik af, dat die stemme luider zou spre- ken. Heden sloot zij juist éene noveen ter eere der zoete Moeder van Altijddurenden Bijstand. Dien laatsten dag der vrome oefening was hare ziel nog meer dan tevoren ontroerd. Zij bad om een teeken, maar vruchteloos. Enkel duis ternis en moedeloosheid De wereld lokte van haren kant met zoet en vleiend gekoos die reine maagdeziel en in 't klooster was het zoo stil en treurig Op dien Zaterdagmorgen, op het oogenblik, dat zij tot de H, Tafel naderde, ontving zij plot seling het vurig verbeide antwoord. Zoo handelt God en God alléén kan zoo plotseling eene ziel geheel voor Zich eischen. Bliksemsnel greep nu eene verandering plaats in hare ziel. loen de H. Flostie hare tong raakte, werd beur hart inet de Lèederste liefde tot haren Verlosser vervuld, terwijl nu de zachte, nauw hoorbare stem luider en luider klonk. Isabella hoorde bijna de woorden Veni, sponsa Chrisli, veni sponsa Chrisli „Kom, o kom. bruid van Christus Isabella s geheugen wijlde nu eene poos bij elk der verschillende Congregatiën, die zij had leeren kennen en bij de Zusters, met wie zij persoonlijk bevriend was. Niet ééne was er, die zij niet bewonderde en vereerde, niet ééne Zuster, welke zij niet uit den grond heurs harteu De Belgische minister van Buitenlandsche Za ken, Vandervelde, is gisterochtend uit Genéve teruggekeerd. Hij heeft de pers ontvangen en haar een samervatting gegeven van wat er in de jongste zitting van den Volkenbondsraad is geschied. Vandervelde verklaarde o.a., dat hij te Ge néve langen tijd met Briand en Chamberlain gesproken heeft over het Chineesch-Belgisch conflict en in het algem en over de Chineesche aangelegenheden. De Chineesche gedelegeerde te Gei éve was aanvankelijk geneigd, de zaak voor den Raad te brengen. Men heeft hem daarvan afgebracht, en „ronduit gezegd, het spijt me", zei Vander velde, „want daardoor zou ik gelegenheid heb ben gehad, ons standpunt ampeler bekend te maken." De Britsche invloed echter heeft gemaakt, dat de Chineesche gedelegeerde de zaak te Ge néve niet aan de orde heeft gesteld. Vandervelde herhaalde, dat de Belgen in China volstrekt geen politieke doeleinden heb ben, maar zich uitsluitend op economische tei- rein bewegen. Hij erkende, dat het vraagstuk in zijn geheel moet worden onderzocht, maar zonder dat België daarbij een minder gunstige positie inneemt dan de andere staten. Een ge wapende internationale interventie, ging hij voort, zou het in elk geval buiten Belgi. che medewerking moeten stellen. Men moet rekening houden met de onweer staanbare beweging, die in China aan den dag is gekomen. Men wil over zichzelf kunnen be schikken. i Vandervelde zeide te gelooven, dat de regee ring te Canton de ovei winning zal behalen. Hij gelooft ook, dat deze regeering niet bolsjewis tisch is volgens zijn inlichtingen is zij tegelijk socialistisch en conservatief. Hij meent echter, dat het geld der bolsjewiki een rol speelt in de gebeurtenissen. Men vroeg Vandei velde of de kwestie van een Duitsch-Italiaansch verdrag eenigerlei rol had gespeeld te Genéve. Hij antwoordde Neen, ik geloof dat Duitscliland vóór alles toenadering tot Frankrijk wensclit. Verhooging Belgische huur prijzen. Uit Brussel meldt men De Belgische Kamer heeft gistermiddag met 85 stemmen tegen 34 en 6 onthoudingen de wet goedgekeurd, waarbij het den huiseigenaren vergund wordt opnieuw de huurprijzen te verhoogen en wel met 25, 75 of 100 procent naar gelang van de categorie der woningen. De totale verhooging der huurprijzen van 1914 wordt nu 150, 200 en 225 procent. De nieuwe wet tieedt 1 Januari a.s. in werking. FRANKRIJK. Marsal over Frankrijks schulden. Uit Parijs wordt bericht Francois Marsal, de Fransche oud-minister van Financiën heeft eergisteren in eer; redevoering te Rouaan over de intergeallieerde schulden gesproken en daar bij als zijn meening verkondigd, dat de thans vastgestelde regelingen voor Frankrijk onrecht vaardig zijn. Frankrijk heeft groote schuld vorderingen op zijn vroegere bondgenoot en loopen, welke men evenwel om verschiller.de redenen als oninbaar kan beschouwen, terwijl de Duitsche betalingen volgens Marsal in een voor Frankrijk weinig gur.stigea vorm zullen plaats hebben. Aan den anderen kant, zoo zeide hij, wordt van Frankrijk geëischt, dat het zijn schulden betaalt onder voorwaarden, die groqte liefhad. Drie of vier harer beminde zij met bij zondere teederheid en in de school, die zij be zocht, was zij gehecht aan eiken lessenaar, aan eiken stoel, aan elke klas. Die school was haar tweede „tehuis" geworden. En thans, nu zij erover nadacht, in welke Congregatie zij haar leven aan Christus zou wijden, maakte, zonderling genoeg, niet één dier beminde trekken, niet één dier zoo hoog geschatte kloostergemeenten, zelfs niet haar eigen school, een geroegzaam diepen, beslis- senden indruk op haar gemoed. Dat zij tot een hooger leven geroepen werd, hiervan was zij overtuigd. Twijfel en besluite loosheid waren verdwenen en duidelijk hoorde zij Jezus' stemme. Maar nog was 't haar on mogelijk, tusschen de verschillende congrega tiën hare keus te doen. Na de dankzegging keerde zij huiswaarts en gedurende het ontbijt was zij in zoo diep gepeins verzonken, dat zij nauwelijks bemerkte wat cr in de kamer voorviel. En nu was zij weder naar de kerk gegaan, om vóór het beeld der Altijddurende Hulp om méér licht te bidden.. Schoon eerst achttien jaar oud, was Isabella boven haren leeftijd ontwikkeld. Zij maakte den indruk eenei vrouw. Het strenge uitzicht harer moeder had zij niethare trekken waren zachter, milder nog droegen zij niét den stem pel van zorg en kommer. gevaren opleveren voor zijn crediet en zijn wis selkoers. Volgens Marsal's meening zou Frankrijk een groote fout begaan door de overeenkomsten, welke de ministers van Financiën met Frank rijks crediteuren hebben gesloten, te ratiti- ceeren. Marsal zeide, niet te gelooven, dat nieuwe onderhandelingen kunnen worden geopend met de crediteuren, maar hij verdedigde het. denk beeld van arbitrage. Deze arbitrage zou kunnen geschieden door den Volkenbond, door het Per manente Hof, door den Heiligen Stoel of door de een of andere groep van onpartijdige per sonen. Demonstratie tegen Brian d. Uit Parijs bericht men Toen Briand gister avond 11 uur aan het Gare de Lyon te Parijs arriveerde, had er een vijandige demonstratie tegen hem plaats, blijkbaar uitgaande van de Camelots du Roi. Nader wordt gemeld Briand werd bij zijn aankomst te Parijs door den Duitschen gezant verwelkomd. Toen de camelots du roi tracht ten een manifestatie op touw te zetten, kwam de politie tusschenbeide. Er ontstond een rel letje, waarbij 15 personen werden gearresteerd. RUSLAND. Besluiten van de Komintern. Uit Moskou bericht men De uitvoerende raad uit de Communistische Internationale heeft eenstemmig de stellingen der politieke Commissie over den in tei nation alen toestand en de taak der Komintern aangenomen. Nader wordt uit Moskou gemeld, dat Kamc- nef naar Rome is vertrokken als gevolmachtigd Sovjetgezant in Italië. MAROKKO. Weer meer onrust in Marokko. Uit Parijs wordt gemeld Berichten uit- Ma rokko melden, dat Spaansche troepen, die in het gebied van de Beni Gorfet ten oosten van Larasj patrouilleerden, in een hinderlaag zijn gelokt en ernstige verliezen hebben geleden. Verder naar het noordoosten, in de bergach tige streek van de Beni Idir, is een afdeeiiog soldaten aangevallen en tot terugtrekken ge dwongen. Ook in het land van den Anjera-stam, aan de kust in de nabijheid van Ceuta, is het onrustig en naar gemeld wordt, is daar een otficier door de rebellen gevangengenomen. In het gebied der Djeballa's, die zich aan de Spaansche autoriteiten hadden overgegeven, is het den laatsten tijd ook niet zoo rustig meer. In de Fransche zone hebben ëer.ige benden in de streek ten noorden van de Wergha en ten noordoosten van Bibane, in den laatsten tijd weer eenige aanvallen gedaan. Het huis van een sjeik is door een bende opstandelingen in brand gestoken. Een andere groep heeft eenig vee in liet gebied van de Beni Melloel gestolen. CHINA. Naar een crisis in China. Uit Peking wordt gemeld De toestand in het Noordwesten van China nadeit meer en meer een crisis. De Mandsjoerijsche troepen trekken snel op in d. provincie Kansoe en Noord-Sjersi tegen de strijdkrachten van Feng-Yoe-sjiang. Aan den anderen kant zijn de nationalisten het Westen van Iionan binnengedrongen en men gelooft niet, dat Woe-Pei-foe in staat zal zijn hen terug te drijven. Het gaat er nu om te weten, of de Mandsjoe- Thans echter was diepe ernst op hcur gelaat te lezen zij gevoelde, dat een beslissend oogen blik voor haar gekomen was. En. inderdaad eene gebeurtenis van allerhoogst gewicht na derde met rassche schreden Toen zij haar gebed geëindigd had, kwam plotseling een nieuw licht over haar de ziel van het meisje baadde nu in een nieuwe bronne van heiligen troost. Werd dc sluier, die liet oog baars geestes benevelde, weggenomen Werd haar 's Heeren wil in de toekomst geopenbaard „Het naakt," sprak zij tot zich-zelve. „Ik gevoel betHet schijnt vóór mij te zweven en nog kan ik het niet zien O zeker, mijn gebed i s verhoord o zeker, het antwoord moet ko men Op dat oogenblik legde zich eene hand op haar schouder. Zij verschrok, en zich omkecrende zag zij Maria, bleek en ontsteld, naast haar staan. „Kom, Isabella, ^auw Ik vrees dat moeder zwaar ziek is „Is dat nu het antwoord dacht Isabella zij knielde en verliet ijlings de kerk. Vol vreeze bad zij om licht en sterkte. Spoedig was zij thuis. Isabella wilde aanstonds het vertrek harer moeder binnentreden, maar juf frouw Dcvereux versperde haar den weg. Wordt vervoljd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1