Schrale Huid en dat bij daaroni niet langer de verantwoor delijkheid wenscht te dragen voor den gang van zaken. Communisten geroyeerd. De „Tribune van gisteravond bevat een telegram uit Moskou, waarin gemeld wordt, dat door de Intern. Comm. in haar slotzitting een resolutie der Hollandsche commissie werd aan genomen, waarin het royement van de heeren Wijnkoop en Van Ravesteyn uit de Comm. Inter, definitief wordt bevestigd. Fianciseaansche Kerstviering per Radio. In het jaar 1223 wenschte Sint Franciscus Kerstmis te vieren, zoo innig, zoo echt, dat het voor Hem en de Zijnen juist zou zijn, alsof het werkelijkheid ware. Giovanni Vellita was een milddadig ridder, die aan Franciscus een met bosch begroeide rots had geschonken in de buurt van het stadje Greccio. Franciscus vroeg hem, om daar in een grot een kribbe te doen plaatsen, met stroo en ook een os en ezel alles juist als in Bethlehem. „Ik wil eens echt de komst van Gods Zoon op aarde vieren en met mijn eigen oogen zien, hoc arm en ellendig Hij het hebben wilde, om onzentwille." En in den heiligen Nacht kwamen de broeders inet brandende kaarsen, en de herders en boeren uit heel de streek met fakkels in de handen naar Franciscus' Kerstkribbe. Vlak voor de kribbe had Franciscus een altaar opgericht en daarop werd de „Kerstmis" opgedragen. En Franciscus stond daar maar voor de kribbe, met tranen besproeid, diep zuchteed en overstelpt vaijL hemelsche blijdschap.En Giovanni Vellita zag, hoe Hij eindelijk een levend stralend Kindje uit de kribbe tilde, en aan zijn hart prangde. En dat Kindje streelde Franciscus' magere wangen en zijn ruwe pij. En na het Evangelie preekt Sint Franciscus en als Hij den Naam wil uitspreken van Jezus, wordt hij zoozeer door liefde ontvlamd, dat die Naam niet over zijn lippen wil en dan zegt hij maar „Kindje van Bethlehem." En bij 't uitspreken van die woorden laat hij telken zijn tong over zijn lippen gaan, om de zoetheid te proeven, die die Naam op zijn lippen bracht. Die innige liefde voor den Kerstnacht en het Jezuskind is in de zoo poëtische orde vancht. Franciscus blijven leven. En thans, nu we het zevende Eeuwfeest herdenken van het heerlijk verscheiden van den allerblijdsten Vader, nu vieren de Minderbroeders den Kerstnacht in niger dan ooit. Doch omdat we leven in de twintigste eeuw, is het mogelijk heel velen die franciscaansche Kerstviering te doen meeleven. Want den 283ten December 'savonds 8 u. zal de Hilversumsche Draadlooze Omroep een Kerstviering van het Weerter Franciscanenconvent uitzenden. Enkel Minderbroeders vormen het groote koor, dat de, grootendeels dertiende eeuwsche, i'ranciscaansche zangen uitvoert, en de muziek wordt afgewisseld door een groote franciscaan- sche Kerstrede door pater Borromeus de Greeve O. F. M.) De volledige tekst der gezangen, latijn en Nederlandsc.be, is afgedrukt in de „Ter tiaris maandblad der Derde Orde, aflevering Januari 1927, die voor de Kerstdagen verschij nen zal. Laat niemand, die het Kerstkind en Franciscus liefheeft, nalaten, zich den 13 ten December zich m- deze geestelijke genieting te voeden. Ook daar parochies 1 Wij lezen in de „Rott." „De redevoering die Ds. Van Hoogenhuyze deze week te Amsterdam hield, over „Het gro'ote-stads-probleem en de Kerk" liep uit op een vurig pleidooi voor het parochiestelsel. Wij verstaan dit ten volle. Benauwend is de vraag hoe de Kerk in de groote steden weer beslag leggen zal op de duizenden en tienduizenden, waarmee zij alle contact verloor. Dr. Flarrenstein heelt in 1913 aan de Vrije Universiteit verdedigd proefschrift over Het arbeidsterrein der Kerk in de groote steden niet te schril geteekend de geestelijke verkommering die over groote lagen der stadsbevolki ïg is gekomen. De groote stichter der vrije kerk in Schot land, Thomas Chalmers, worstelde reeds ee.o eeuw terug met dit vraagstuk. Met resolute beslistheid wees hij aan den weg, welke tot redding moet worden bewandeld die in zijn land ook gevolgd is en gewenscht resultaat heeft opgeleverd parochievorming in de Kerk. Talrijk zijn de kenners dezer materie, die advies geven Prof. Slotemaker de Bruine ten onzent heeft in zijn Christelijk-sociale studiën een schat van materiaal tot verdediging dezer gedragslijn bijgebracht. In die zelfde lijn bewoog zich Ds. van Hoogen huyze toen hij parochievorming verdedigde als het cenige middel, waardoor betere bearbei ding der groote atad mogelijk is. De kleinere kerkeraad kan vruchtbaarder werk doen. De predikant wonende in zijn parochie en veelvul- diger preekende ia zijn parochiekerk, krijgt daar door een meer hechten band met zijn gemeente leden. Het wijkgebouw kar. dan beter dan totnu toe het centrum van allen vereenigingsarbeid worden. Wanneer men overtuigd is, dat God parochie vorming eischt, heeft men in het geloof dien eisch te volbrengen, het met God te wagen, en zich niet te laten weerhouden door de vrees dat de een of andere parochie vrijzinnig zou worden. Ter toelichting op deze stelling zei Ds. Van Hoogenhuyze, dat hij niet aarzelt, al zijn velen ertegen, om parochievorming het eenige middel tot goede bearbeiding van de groote stad ta noemen. Het voorrecht, de grootste Hervormde gemeente ter wereld te wezen, is tevens ons na deel. Alles is hier massaal 30 predikanten, 15 kerkg3bouwen, een kerkeraad van bijna 200 leden. De kerk moet gaan decentraliseeren. Natuurlijk staat niet iedere Kerk in de groote stad voor moeilijkheden van gelijken aard als de Hervormde Kerk te Amsterdam. De Gereformeerde Kerk te Rotterdam b.v. verkeert door het scherp volgehouden zelfstan digkarakter der vroegere buitengemeenten en door andere factoren in gelukkiger omstandig heden. De Gereformeerde Kerk van Den Haag deed reeds gewichtige stappen tot decentralisatie. Maar al nijpt het probleem in de eene Kerk, op de eene plaats sterkerdanin d? andere Kerk, op de andere plaats, toch kan in den huidigen toestand moeilijk worden berust. In de richting van het parochiesstelsel dat moet veel sterker worden het parool tot oplossing van het groote-stads-probieem." Is het zoo niet met alles Wordt er aan de overzijde niet altijd gezocht naar verbeteringen Wat blijkt dan Zelfs enkele van onze ceremoniën worden alweer in eere hersteld zooals thans weer de nachtelijke kerstmisdienst. Centrale van vereenigingen van rijkspersoneel. In het „Gebouw voor den Werkenden Stand" vergaderde heden de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 'sRijks dienst. Nadat eenige wijzigingen in de artikelen waren aangebracht, werd besloten tot vaststelling van het ontwerp reglement van het weerstandsfonds. Vervolgens werd in principe besloten tot het oprichten van een werkloozenkas op dezen grondslag, dat het personeel in tijdelijken en lossen dienst en de op arbeidscontract aange- stelden verplicht worden van deze kas deel uit te maken. De premie beloopt 1 van het in komen met een maximum van 0.25 per week. De uitkeering duurt 13 weken en beloopt 70 van het laatst genoten loon. Ten slotte sprak de Centrale zich uit voor verplicht lidmaatschap der ambtenaren van een vakcentrale. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Prov. R.K. Kieskring „Delft." De vergadering van Zaterdag 18 dezer was hoofdzakelijk belegd ter bespreking van de can- didaten-lijst voor de a.s. verkiezing der Provin ciale Staten en wijl de heer van Rest uit Poeldijk op de lijst voorkomt, werd het voorzitterschap waargenomen door den vice-voorzitter, den heer G. C. Wubben uit Rijswijk, die bij de opening der vergadering uitdrukkelijk wees op het ver langen van de R. K. Staatspartij vooral te zor gen voor een veelzijdige samenstelling, voor een zooveel mogelijke bevrediging. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de kieskring Ridderkerk-Dordrecht om aansluiting bij onzen kring en wel omdat bij de vorige verkiezing ongeveer 5000 stemmen waren verloren gegaan. Bij dat verzoek was een „maar" en wel omdat er dan tevens verlangd werd een candidaat op een verkiesbare plaats. De afge vaardigde van Schiedam, kon zich daarmede niet vereenigen. Hierdoor zou een candidaat, uit deze plaats voorgesteld, achter wiens naam bijna 6000 stemmen staan, achteruit gedrongen worden. Het bestuur van den kring was echter van meening, dat deze aangelegenheid aan de federatie van kieskringen moest worden voorge legd en zou het advies daaromtrent worden afgewacht. Bij de algemeene beschouwing over de can- didatenlijst werd door Schiedam, om algemeene bevrediging te verkrijgen, voorgesteld dat het Westland één candidaat zou aanwijzen, ver volgens een candidaat door de Kiesvereeniging van Delft en op de derde plaats de eer daarvoor aan Schiedam zou komen, terwijl als eerste plaatsvervanger de candidaat van Vlaardingen, die als zoodanig reeds op de vorige lijst stond, zou worden aangewezen. De billijkheid daar voor werd aangetoond door verwijzing naar de laatst gehouden verkiezing waaruit b'ijkt, dat Westland met al zijn plaatsen evenveel stemmen uitbrengt als Delft en als Schiedam. Het was daarom ook, dat het bestuur van Recht, Plicht en Orde zich in verbinding had gesteld met de omliggende plaatsen, Delft, Vlaardingen, Maas sluis, Maasland, Schipluiden, den Hoorn, Kethel en Overschie om steun in deze billijke oor dracht. Uit de besprekingen, die de afgevaar digden van Schiedam toen hadden met de af gevaardigden der andere plaatsen ter vergade ring, toen tot de stemming zou worden over gegaan, bleek, dat zelfs de afgevaardigden van het Westland deze, door Schiedam voorgestelde, regeling billijk vonden, doch voor de moei lijkheid stonden één hunner candidaten te moe ten prijsgeven. Bij iedere stemming werd nu geconfereerd met het gevolg, dat op de voor- loopige lijst voorkomen 1. J. D. de Kok, Loos- duinen (Westland) 2. W. Mooyman, den Haag (Delft) 3. J. A. J. Nolet Schiedam(Schiedam) 4. A. J. van Rest, Poeldijk (Westland) 5. F. IJzermans, Vlaardingen (Vlaardingen) 6. Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaar, Delft 7. Mr. J.. Hellenberg Hubar, Rijswijk 8. A. Hegge, Overschie 9. W. M. v. d. Knaap, Wate ringen 10. M. Zomerdijk, Delft11. D. van Jole, Rijswijk12. W. Rey, Vlaardingen 13. B. Loerakker, Hillegom. Tot hiertoe kan Schiedam dus tevreden zijn. Immers, indien Recht, Plicht en Orde zijn can didaat op de verkregen plaats zal kunnen hand haven op de definitieve groslijst, die op 22 Janua ri e.k. zal worden vastgesteld, het zeker zal zijn, dat Schiedam weer evenals vroeger een afgevaardigde in de Provinciale Staten uit eigen ingezetenen zal bezitten. Hef zij zoo. St. Aloysius jongenspatronaat. Gisteren had de officieele openings, plaats van een nieuwe patronaatszaal in het R. K. weeshuis. Om één uur trad de hoogeerw. heer Deken de zaal binnen, waar den weleerw. heer Wiemers, directeur v./h. patronaat met het vol tallig bestuur en het 40-tal jongens, die de nieuwe zaal voorloopig zullen bevolken, reeds aanwezig waren. Direct daarop nam kapelaan Wiemers het woord, heette den hoogeerw. heer Deken hartelijk welkom alsmede de heeren commissie leden en de jongens. De eerw. spreker richtte zich direct tot zijn jongens, liet het geheele pa tronaatsleven de revue passeeren tot op het oogenblik, om te verklaren dat. het voor hem en de commissieleden een verheugende dag was Spreker spooide de jongens aan trouw aan het patronaat te blijven, opdat zij, zoodra zij 17 jaar zijn geworden, even trouwe leden zullen zijn van de St. Josephgezellen, dan zullen zij later flinke mannen worden voor kerk en maat schappij. Kapelaan Wiemers verzocht daarop den HoogEerw. Deken het koord door te knippen waarmede de deur gesloten was. De nieuwe zaal zag er keurig uit. Nadat allen een plaats hadden genomen, sprak de Deken den directeur, bestuursleden en de jongens toe, wenschte allen geluk, bracht dank aan directeur en bestuur voor hun werk in 'het belang van de jongens in de Parochie v./h. Frankenland en spoorde de jongens tot gehoorzaamheid en volg zaamheid aan. Vervolgen^ sprak de heer Arn. Zoetmulder nog een speciaal woord van hulde aan kapelaan Wiemers, den onvermoeiden directeur v./h. patronaat, waarna koffie en eenige versnape ringen rondgediend werden. Kapelaan Wiemers kreeg nog even het woord om na zijn jongens welkom in het nieuwe lo kaal te hebben toegeroepen, de mededeeling te doen, dat de commissieleden besloten hebben den jongens voor de nieuwe zaal een St. Aloysius beeld aan te bieden, hetgeen met applaus werd begroet. Hiermede was de kleine plechtigheid beëin digd. Collecte-opbrengsten. Naar we vernemen hebben de collectes voor de armen van de „St. Vincentiusvereeniging", wel ke gisteren in de Havenkerk en Singelkerk zijn gehouden, resp. opgebracht 588,744 en 462,82. De ontbladerde .roos. Met verwijzing naar de annonce, voorkomend in dit blad, verzoeken wij de ongetwijfeld vele belangstellenden, die deze film zullen wenschen te zien tijdig bij de in de annonce bekend ge maakte adressen, plaats te bespreken. Dit ontroerend filmwerk van de veelgeliefde, moderne Heilige, zal reeds Donderdag a.s., 's avonds om 8 uur, in den R. K. Volksbond worden vertoond. De groothandel in gedistilleerd. Staatscourant No. 245 bevat de Kon. goed gekeurde statuten der vereeniging de Vereenigde Distillateurs te Schiedam. De vereeniging heeft ten doel door onderlinge samenwerking een prijsregeling van den groot handel in gedistilleerd vast te stellen en te hand haven, die in verband met de economische om standigheden van het binnenlar.dsch distilla- teudsbedrijt billijk en noodzakelijk wordt geacht en die haar leden in staat stelt concumptiegedis- tilleerd te leveren, dat aan hooge eisch en van zuiverheid en smaak voldoet. Hoog water. 't Is Zaterdag in den namiddag weer mis ge weest aan den Maaskant. Het water steeg tot 2.55 -f- A.P., zoodat de huizen een halven voet in het water stonden. Gelukkig is thans liet water- weer tot zijn bedding teruggekeerd, zoodatnood- maatregelen konden uitblijven. Selieepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 317 schepen, waarvan 51 Nederlandsche, 78 Engelse he, 33 Noorsche, 30 Zweedsche, 4 Deensche, 60 Duitsche, 23 Fransche, 3 Amerikaansche, 4 Belgische, 8 Italiaansche, 3 Griek3che, 2 Japansche, 6 Spaan- sche, 3 Finsche, 1 Estlandsch,5 Letlandsche, 1 Portugeesch, 1 Danziger en 1 Peruaan.. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 234, Schiedam 7, Vlaardingen 14, Maassluis 2, Hoek van Holland 8, Poortershaven 1, Dor drecht 1, Pernis 1, Gorkum 1 en bovendien voor Schiedam 8, voor Vlaardingen 3, voor Poortershaven 8 en voor Vondelingenplaat 29 stoomschepen om te bunkeren Van Poortershaven vertrok 1 schip naar Rot terdam. In hetzelfde tijdperk van 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 294 schepen, waar van 251 stoomschepen, 2 zeilschepen en 41 stoom schepen om te bunkeren. Hiervan weren bestemd voor Rotterdam 231, Schiedam 9, Vlaardingen 5, Hoek van Holland 7, Zwijndrecht 1 en bovendien voor Schiedam 9, Vlaardingen 5, Poortershaven 3 en voor Vondelingenplaat 24 stoomschepen om te bunkeren. Buitenleven. Men schrijft ons op 16 December hield de vereeniging van houders van familietuintjes, genaamd „Buitenleven'.' haar jaarvergadering in hotel Beyersbergen. Na opening door den voorzitter werden de notulen en het' jaarverslag van den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende Wat de opbrengst van groenten enz. betreit, deze was over het algemeen, middelmatig. Bloemen hadden we in den regel volop, vooral de dalia's hebben ons heel wat bouquetten ver- verzacht, en geneest men met Doos 30, Tube 80 et. PUROI 4118 5 ochaft.. In 't afgeloopen jaar werden wederom dolmest en kunstmest tegen kostprijs gedis tribueerd en gezamenlijk planten aangekocht. Verder werd door den heer Geurtsen eene in teressante lezing gehouden over de inrichting van borders. Het afgeloopen jaar stond eigenlijk geheel in het teeken van de tentoonstelling, waarvan een uitgebreid verslag op de vorige vergadering werd uitgebracht. Wel dient nog even vermeld, dat uit het groot aantal door de Schiedamsche ingezetenen beschikbaar gestelde medailles blijkt, dat „Buitenleven" hier veel vrienden heeft en dat het verfraaien van het Sterrebosch door de leden door middel van hunne bloementuinen door de burgerij op prijs wordt gesteld. Het publiek is dan ook kosteloos in het bezit van een prachtig wandelpark, dat in andere steden vaak heel wat geld aan de ge meentekas onttrekt. Mocht dit oolKeens aan de ongenoode garien, die nog steeds vernielingen aanrichten, kunnen worden bijgebrachtHet aantal leden bleef stationnair. Getracht wordt dit uittebreiden. De leden zouden in dezen het bestuur kunnen helpen door individueel de huurders in de buurt van hunne tuintjes tot toetreding aan te sporen. Vervolgens bracht de penningmeester zijn verslag uit, waaruit bleek dat er een tekort is van ruim 11, ontstaan door de tentoonstelling. De ontvangsten en uilgaven werden door de heeren Vlek en Boteker nagezien en accoord bevonden. Hierna was aan de orde wijziging van het reglement, in dien zin dat het bestuur zal bestaan uit 7 inplaats van uit 5 leden, welk voorstel werd aangenomen. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Geurtsen, van Hat- tem en Hamstra, die bij acclamatie werden her kozen en hunne benoeming aannamen. De heer Geurtsen stelde zich beschikbaar voor het hou den van eene lezing over eene reis door en de plantengroei van Noord-Af'rika geillustreerd door lantaarnplaatjes welke le zing zal worden ge houden op 18 Januari a.s. in Musis Sacrum en ook voor niet leden tegen een zeer lage entrée foegangelijk zal zijn. Een en ander zal nader per advertentie worden bekend gemaakt. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. De maatregelen van het Rijk tegenover de gemeenten. De „N. R. C." schrijft het volgende De heer V. Sickenga, gemeente-secretaris van Schiedam, heeft aan de leden van de Eerste Kamer een brief geschreven, waarin hij zegt met groote ingenomenheid te hebben gezien, dat in de Eerste Kamer bij de behandeling van de be'astingontweipen ernstig de partij van de gemeenten is opgenomen. In de eerste p'aats met het oog op de bezwa ren, die met het oog op de gemeente'ijke opcen- tenheffingen voor de gemeenten zu"en voort- v'oeien uit de wijziging van de personee'e be- 'asting en vervo'gens ten aanzien van de fi- nanciee'e verhouding, ten aanzien waarvan werd geconstateerd, dat de verbetering met den dag urgenter wordt. Wat het eerste punt betreft, ziet hij uit het regeeringsantwoord met groote verbazing, dat de regeering er a's vanze'fsprekend van uitgaat, dat de gemeenten, om bij hun opcentenrcgehn- gen uit te komen, geheel of gedeeltelijk beslag zullen leggen op de vermindering van de hoofd som, die het motief was van dit voorstel immers om te brengen belastingverlaging. Het gevolg is dus, dat in die gemeenten, waar in belangrijke mate opcenten worden geheven, de aangeslagenen in de personeele belasting in veel ongunstiger toestand zullen komen dan in plaatsen, waar geen of weinig opcenten worden geheven. De aangeslagenen in deze laatste ge meenten zullen ten volle genieten van de ver mindering van de hoofdsom I den aangeslagenen in de andere gemeenten zal dit profijt geheel of gedeeltelijk worden ontnomen om gevoegd te worden bij de gemeentelijke opcenten. Bovendien zullen de bestaande verhoudingen ten aanzien van de opcentenheffingen worden verbroken. Waren deze sinds 1897 progressief, zij zullen nu uniform worden. Is een wijziging, die een diergelijken verwron gen toestand tot gevolg moet hebben en die bovendien niet brengt de beoogde belasting verlaging, niet uit den booze Het moet vanzelfsprekend worden geacht, dat, waar het rijk in den tijd, dat geen sluitende staatsbegrooting werd verkregen, zoo groot nadeel aan de gemeenten toebracht, nu de mid delen daarvoor niet meer ontbreken, in de eerste plaats vóór alle dingen, dit nadeel weer moet worden goedgemaakt, dus ook vóór de verlaging der rijksbelastingen waaraan die van de gemeen tebelastingen, mogelijk te maken door dit her stel, m°et voorafgaan. De heer P. Sanders A. G z n. van hier is geslaagd voor het diploma Stenografe Fransch. V a n een land in den Spiering- hoek zijn ten nadeele van T. R. 8 kooien ont vreemd. UIT OVERSCHIE. Faillissement. Uitgesproken 17 December. G. de Wolf, koopman te Overschie, Parallelstraat 23. Cu rator A. van Weenen recht.-comm. "Mr. J. E. Rosen Jacobson. Jaarlijksch kinderfeest. Gisteren te 5 uur hadden de kinderen van de R. K. jongens en meisjesschool, onder leicing vaQ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2