J. J. EXLER, V— Opruiming van Restanten behangselpapier. R. K. Volkspartij. Zaterdag zijn te Rotterdam de besturen van alle afdeelingen der R. K. Volkspartij in Zuid- Holland bijeengekomen, in verband met het vaststellen van de groslijst van eandidaten voor de Provinciale Staten. Besloten werd aan de kieskringvergaderingen voor te stellen, in geheel Zuid-Holland uit te komen met één gelijkluidende lijst, waarvan de samenstelling later zal worden gepubliceerd. Het rapport van het R. K. YY erklieden- verhond. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond de zer dagen met vertegenwoordigers van de aan gesloten V akbonden vergaderd ter bespreking van de wijze, waarop verder in verband met de „behandeling" van het Rapport zal worden op getreden. Er werd volkomen overeenstemming bereikt. Eén van de maatregelen zal zijn, dat spoe dig een Verweer op een verweer zal worden sa mengesteld en op groote schaal verspreid, ter wijl met de betrokken bestuurders, werkzaam in het Zuiden des lands, de situatie nog afzon derlijk zal worden besproken. Het conflict in Dordts metaalindustrie. Tusschen de directie en vertegenwoordigers van de afdeeling Dordrecht van den Metaal- bond en de vertengenwoordigers van de samen werkende arbeidersorganisaties in het metaal bedrijf zal Dinsdag 28 December a.s. een confe rentie gehouden worden. Besproken zal worden de gevraagde loons- verbcoging van 10 voor personeel, werkzaam bij Penn en Banduins Ijzergieterijen, de machi nefabriek L. Straatman en de Mij. tot Ver vaardiging van Gasmeters. De termijn, gesteld in het ultimatum aan de directie der N*. V. Slaghoedjes - en Patronenfa- briek aldaar is, met een week verlengd, ten einde de directie gelegenheid te verschaffen met het bestuur der maatschappij in Hirtenberg (Oos tenrijk) in overleg te treden. De ontwapeningsvoorstellen. Vac K. ter Laan, c.s. In een nota aan de Tweede Kamer ter beant woording van het verslag in zake het voorstel- Ontwapeningswet van de heeren K. ter Laan c.s. verstrekken de voorstellers o.m. inlichtingen over de sterkte van het luchtwapen in andere landen. Verder zetten zij uiteen, dat schending der neutraliteit kan geschieden op twee wijzen ten eerste door kleine troepen, dus niet lig gende in een opzet van den staat, waartoe zij behooren en ten tweede door zeer groote troepen, kennelijk met een vooropgezet stra tegisch doel, gelijk het geval was toen de Duit- schers in 1914 België binnenvielen. In het eerste geval is volgens de voorstel lers de veiligheidsmacht voldoende. Het tweede geval staat geheel anders. Als er een geordend leger over onze grenzen trekt, zeggen zij, dan zal de veiligheidsmacht in staat zijn de neutraliteit te handhaven, in dien zin, dat zij deze markeert. Zij is niet in staat het land te verdedigen, maar dat ligt ook niet in de bedoeling, en dat kan de tegenwoordige strijdmacht evenmin Wel zal er een onnoemelijk verschil in bloed-vergie- ten en verwoestingen zijn. Verv Igens wijzen de voorstellers er op, dat het Vt .kenbondsverdrag in zake militaire actie geen enkele verplichting oplegt, die de instand houding der tegenwoordige Nederlandsche weer macht noodzakelijk zou doe,: zijn. Geen enkel land behoeft h.i. zijn militaire macht grooter te maken dan het zelf goedvindt. Ten slotte wordt er op gewezen, dat het voor gestelde stelsel niet meer van de schatkist zal vorderen, dan een zesde ol' een vijfde van de tegenwoordige kosten. Nog meerdere lasten. Te Wamel is een druk bezochte vergadering gehouden van de besturen van de R. K. \er- eenigingen uit Dreumel, Wamel en Leeuwen ter bespreking van de kwestie der hypotheekver- leening op de nieuw gebouwde, hoofdzakelijk voor arbeiders bestemde woningen. Er is n.m. ontevredenheid ontstaan over de ongelijke ver deeling van lasten, die op dc door den waters nood getroffenen zijn gelegd. Terwijl de gelden door de regeering onvoorwaardelijk beschikbaar waren gesteld, zijn de nieuwgebouwde woningen waarop reeds oude hypotheek rustte, opnieuw met eerste hypotheek belast. Ook met grond is dit voorgevallen. Aan de betrokken bewoners is geadviseerd de hun voorgelegde hypotheekacten niet te teekenen. Begrafenis Mr. H. C. Dresselliuys. Gisteren had te Gulembcrg de begrafenis plaats van het stolfelijk overschot van den heer mr. H. C. Dresselhuys, lid der Tweede Kamer. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Roomseh-Katholiek Ziekenhuis. Er komen reeds enkele giften binnen. We zul len er later meer van vertellen nu reeds dank aan de edele, onbekende gevers. I leden een enkel nader gegeven, om onze be doeling nog duidelijker te maken voor hen, voor wie dit noodig of gemakkelijk mocht zijn. We schreven in onze circulaire, dat we ouder- deelen gaan geven van de installatie, die het in aanbouw zijnde huis tot een ziekenhuis moet maken. De dames, die het huisbezoek zullen doen, zijn in het bezit van een lijst, waarop de prijs staat aangegeven van verschillende installatie- onderdeelen. Bij haar huisbezoek laten zij daaruit een keuze doen door hen, die op deze wijze willen medewerken. Een enkel voorbeeld we zullen nu eens niet beginnen met de duurdere onderdeden op te noemen, zooals de Rontgenafdeeling, die 6000 kostde groote operatiekamer, die op 4000 wordt geschat of de kleine operatiekamer, die wel 1500 zal moeten kosten (we zijn er nutoch gaan opnoemen tegen de bedoeling in ik vestig liever Uw aandacht op de meer bereikbare geschenken. Een z.g. sterilisator voor het reinigen van ver band moet 500 kosten een microscoop f 350 de hoogtezon 320 een instrumentenkast 212 of kleiner 150 een bed compleet in alle onder deden 211.50. Ook dit zijn nog wel prijzige voorwerpen we zullen eens onder de honderd kijken. Voor een verbandwagen moet 86 gulden worden betaald voor kleine verbandtrommds 67.20 voor een verbandtafel 44.50voor een ledikant met staaldraden matras ook 44.50voor verband- emmers f 33.60.voor 2 dekens 24 voor di verse schalen /20, hetzelfde voor thermometers en toestel voor bloedonderzoek voor een stel mes sen en scharen en hechtinstrumenten enz. 15 voor een leestafel 10.50 voor 8 sloopen 8 voor een bovensprei 5. Zoo zijn er nog vele andere onderdeden der installatie op de lijsten der dames te vinden dus maar niet bang zijn, dat u alleen te veel voor uw rekening zoudt nemen op de lange lijs ten der dames staat nog niet eens alles Wie nu zijn gift voor een of ander onderdeel wil bestemmen, zoeke uit die verschillende on derdeden uit, wat van zijn gading is en spreke dan met de dames af, hoe hij het bedrag voor dit uitverkoren voorwerp wil voldoen door eer, gift ineens, door driemaandelij 1 sche of maande- lijksche of wekelijksche offers. Gemakkelijk, vindt U ook niet en aantrek kelijk bovendien. Wij hopen het door de alge- meene en groote deel name te mogen ondervin den, want de geheele installatie wordt op 50 dui zend gulden geschatdat we wel niet geheel, maar waarvan we toch een aanmerkelijk deel hopen bijeen te brengen. In groot vei trouwen. Het Comité. Post- en Telegraafdienst te Schiedam en te Kethcl. Op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag. Op Zaterdag 25 December, Zondag 26 De cember en Zaterdag 1 Januari is het kantoor gelijk des Zondags geopend van 89 v.m. en van 1—2 n.m. Voor de dienster, van pakketpost, postwissels, postbewijzen en quitantiën, alsmede voor den Postcheque- en girodienst, den dienst der Rijkspostspaarbank en der Verzekerings wetten is het kantoor op die dagen gesloten. Aangeteekende stukkeu worden alleen ter ver zending aangenomen voor zoover zij per ex presse zijn te bestellen. De ouderdomsrente, die op Zaterdag 25 December uitbetaald zou moet worden, wordt op Vrijdag 24 December uitbetaald. Op den eersten Kerstdag (Zaterdag 25 December) wordt één bestelling uitgevoerd, waarin alle voorhanden coirespondentie wordt opgenomen. Tevens worden de postpakketten op dien dag besteld. Op den tweedeii Kerstdag (Zondag 26 December) wordt evenmin als op andere Zondagen briefpost of pakketpost be steld. Er is gelijk op andere Zondagen van I2 n.m. gelegenheid lot het afhalen van correspon dentie. Voor dit afhalen op Zondag gelieve men zich voortaan steeds te vervoegen aan het voor malig telegraaflokcl, recht tegenover den ingang der vestibule. Aangezien er op den eersten Kerst dag en op den Nieuwjaarsdag besteld wordt, is er op die dagen geen gelegenheid voor afhalen. Het hulppostkantoor te Kethel zal alleen op den nieuwjaarsdag voor den telegraaf- en tele- foondieust. geopend zijn van 8—9 v.m. en voor den Postdienst ven 8.309.30 v.m. „De ontbladerde roos." T h e r e s i a-fi 1 m i n den R. K. Volksbon d. Door de zorgen van het Theresia van Lisieux- fonds zal a.s. Donderdagavond in den R. K. Volksbond de zeer bekende en druk bezochte film vertoond worden „De Ontbladerde Roos" oi het Oifer van kleine Tieesje. De zaak is zoo. Vóór eenige weken geleden vernam het bestuur van genoemd fonds, dat deze film voor eenige dagen achtereen gehuurd was door het theater Luxor een bioscoop-onder neming Ic dezer stede. Aanstonds rees nu bij het fondsbestuur het plan, om de zorg op zich te nemen van de organisatie van een echt-Ka tholieken avond, om den Katholieken, die dit zouden wenscben, de gelegenheid te geven deze film in Roomsch milieu, met Roomsche toelich ting, te aanschouwen. Na eenige besprekingen met de directie van genoemd theater werd eene overeenkomst be reikt, zoodat onder leiding van het Theresia- fonds de Theresia-film zal worden vertoond. Het fonds zal door deze opvoering geen finan cieel voordeel hebben, er zal ook geen verloting of tombola worden georganiseerd, het. fonds heeft in deze alleen het ideaal aan de Katholieken een opvoering te geven onder voor Katholieken gunstige ómstandigheden. Wie deze gelegenheid benutten wil, gelieve zich spoedig te voorzien van plaatsbewijzen, die verkrijgbaar zijn aan de adressen, in de ad vertentie in de courant van gister vermeld. Uitbetalingvan Ouderdomsrente. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Schiedam bericht, dat de ouderdomsrente die op Zaterdag 25 December, zijnde de eerste Kerstdag, uitbetaald zou moeten worden, op Vrijdag 24 December zal worden uitbetaald. Op Vrijdag wordt dus aan twee groepen rente trekkers uitbetaald zij die altijd op Vrijdag Hoogstraat 5-20-30. Vanaf heden 10 korting op alle Winter-artikelen, als GemoJtonneerde Mans- en Jongens-Broeken en Borstrokken, Directoire Pantalons enz. Bijzondere koopjes in DAMES- en KINDERVESTEN. 4126 20 komen, worden als altijd aan loket 5 geholpen zij, die anders op Zaterdag komen, worden uitgenoodigd zich Le vei voegen aan het voorma lig telegraafioket (recht tegenover den ingang van de vestibule). Carillon-bespeling. Onze tegenwoordige beiaardist, den heer Timmermans, heeft het voornemen om inplaats van Vrijdagmorgen, des avonds van 89 uur het carillon te bespelen. Besmettelijke ziekten. Ter gemeente-secretarie is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritus. Volks badhuis. Op 17 en 18 December werden genomen 459 baden. Ie Klasse. 31 kuipbaden, 54 regenbaden. 2e Klasse 37 kuipbaden, 328 regenbaden en 9 kinderbaden. Geschenk van Pli. C. Visser. De heer Ph. C. Visser, onze oud-stadgenoot, leider van de Tweede Nederlandsche Karakorum- Expeditie, heeft ten behoeve van het Zoölogisch museum te Amsterdam, ten geschenke aange boden de collectie vlinders, die door mevr. J. VisserHooft verzameld werden gedurende de tweede Karakorum-Expeditic in de gebieden van Hunza en Nagar. B. en W. stellen den raad voor het geschenk met grooten dank te aanvaarden. Diefstallen. Gistermorgen werd bij de politie aangifte gedaan, dat in een motorboot, van J.M., liggende in de Buitenhaven was ingebroken. Bij onder zoek bleek, dat een slot was verbroken en een koperen oliegeleiding ter lengte van 70 c.M. was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De slager E. v. d. V. uit de Groenelaan heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Zaterdag avond bij het opmaken van de kas, pl.m. 25 uit de toonbanklade vermiste. Politieonderzoek wordt ingesteld. De koopman P. van S. deed gisteren aangifte van verduistering van een bedrag van 161, vermoedelijk gepleegd door een te Hilversum wonenden handelsreiziger. Déze heeft bedoeld bedrag geind en het niet aan van S. afgedragen. YY aarsehu wing. De commissaris van politie herinnert aan een bericht in de „Nieuwe Rottcrdamsehe Courant" van 19 November j.l.waarin de Hoofdcommissar- ris van politie te Rotterdam het publiek in overweging geeft geen relaties aan te knoopen o.in. met de Onderlinge Crediet Verschaffing (O. C. V.) van welke instelling destijds een af deeling was gevestigd Mathenesser Dijk 205b. te Rotterdam. Het is gebleken, dat het Hoofd kantoor der O. C. V. dezer dagen uit perceel Prinsestraat 83 te 's-Gravenhage is verdwenen en vermoedelijk naar Amsb rdam is verplaatst. Rook-avond. Woensdagavond zal in het café „Het Raad huis" aan de Groote Markt de tweede rookavönd worden gehouden van de rookwedstrijd, ge organiseerd door de vier plaatselijke rookclubs. Gemeenteraad. Vergadering van Donderdag25 November. Vervolg algemeene beschouwingen. Weth. de Bruyn (S.D.A.P.) hoopt dezen avond alles te kunnen zeggen, wat hij op 't hart heeft. Ten aanzien van de posten is al bitter weinig te zeggen. De lieer Hijman (V. D.) heeft gevraagd, waar om in Schiedam geen gebruik wordt gemaakt van reserve-onderwijs-personeel, waarop spr. slechts kan antwoorden, dat men hier al reeds reserve- personeel in dienst heeft gehad, maar dat een dergelijke regeling hem niet meer aanlokt en niet in voldoende mate gunstig werkt voor Schie dam. En wat de volontairs betreft, hieromtrent kan spr. kort zijn, daar deze door de wet, alleen worden toegelaten op scholen, waar minder dan 144 leerlingen zijn ingeschreven. Daar Schiedam nog de eenige gemeente is, die rijkssteun voor werkloozen ontvangt, is spr. de meening toegedaan, dat de uitkeeringen niet moeten te worden verhoogd, met 't oog op de te verwachten verlaging van rijkssteun. Spr. bestrijdt de meening van den heer Collé, als zou voor elk kind gemiddeld slechts 4 cent voor schoolvoeding beschikbaar zijn. De heer Collé vergeet, dat slechts een klein aantal kinderen van dezen post genieten. Er zijn zeer scherpe grenzen getrokken betreffende schoolvoeding- en kleeding. Zoo zegt art. 36 van de L.O.-wet, dat niet meer dan 20.per kind per jaar mag wor- den uitgetrokken. Wat de brief van het Burg. armbestuur be treft, die door dit instituut is gezonden aan personen, die gebruik hebben gemaakt van ren- telooze voorschotten voor verloskundige hulp, is door den heer Collé ten onrechte een dreig brief genoemd. De gezonden brief heeft ten gevolge gehad, dat velen de gelden zijn komen terugbetalen. Er zijn echter ook vele gevallen van personen, die niet willen betalen. Misschien zullen dezen den brief als een dreigbrief beschouwen. Ten aanzien van de opwerpingen betreffende de annexatie zegt spr., dat deze geen partij kwestie is en acht zich verder niet. verplicht verantwoording af te leggen tegenover den heer Collé. De heer v. d. Bovenkamp betreffende de opleiding voor H.B.S. en gymnasium beant woordend, zegt spr., dat liet gemeentebestuur zijn schuld voor 100 heeft ingelost. Selectie naar aanleg is echter tegen het karakter van een opleidingsschool. De heer v. d. Kraan heeft de arbeidersreserve opgeworpen. Hierover kan spr. niets anders zeggen, dan dat een dergelijk instituut op een fiasco zou uitloopen. Het zou gaan lijken op een wachtgeldregeling, die een prikkel zou worden om zich alleen in Schiedam te vestigen, voor hen, die anders b.v. in Vlaardingen hun arbeidsveld zouden vinden. Dat men weer aan salarisherziening voor ge- meentepersoneel is gaan tornen, kan spr, zich niet begrijpen. De thans bestaande regeling is nog zoo kwaad niet. In verband met de minder vleiende bewoor dingen van den heer Ingelse aan het adres van de ambtenaren zegt spr. groot respect te hebben voor het werk dezer ambtenaren. Dat Gemeente werken duur zou zijn, zooals de heer Ingelse zonder eenig bewijs beweert, ontkent spr. Verder verklaart spr. zich te zullen verzetten tegen een eventueele poging om de reserven der techni sche bedrijven bij het grondbedrijf te voegen. Tenslotte beantwoordt spr. weth. v. Velzen, waarbij hij ontkent, als zouden de socialisten vertegenwoordigers zijnspeciaalvan de arbeiders klasse. Ook het intellect wordt in de S.D.A.P. als noodig geacht. Vergadering van Vrijdag 26 Nov., smiddags 2 uur. (Replieken). De heer Kavelaars (R. K.), die het eerst het woord krijgt zegt een geheel ander in zicht in het Grondbedrijf te hebben gekregen. Na vele'berekeningen die spr. op papier heeft gesteld en voorlezing daarvan doet aan den Raad, is het spr. het meest wenschelijk voorge komen om de rente van de winst-reserve niet te storten in de gemeentekas maar ook niet, in die van het Gemeentebedrijf. Spr. heeft zich het denkbeeld gevormd, om te kfimen tot stichting van een fonds waarin deze gelden kunnen worden gestort. De gemeente ontvangt van het Grond bedrijf gelden waarop ze geen recht heeft. Spr. i» de meening toegedaan, dat de in de begrooting genoemde winst eigenlijk geen winst is, vandaar het onrecht van de uitkeeringen aan de gemeente waarop ze slechts voor een gedeelte haar rechten kan doen gelden. Het spreekt vanzelf dat, indien men mocht overgaan van een door hem vooge- steld fonds,, dat door spr. als een veiligheidsmaat regel wordt beschouwd, men niet genoodzaakt is, reeds dit jaar daartoe te besluiten. Wel moet spreker opmerken dat deze begrooting echter geen juist denkbeeld geeft van het Grondbedrijf I'er completeering van de hem beschikbare gegevenens had spr. nog gaarne geweten hoe groot het verschil is tusschen de winst van de in exploitatie zijnde gronden en het bedrag, dat op de gronden is bijgeschreven de erfpacht gronden uitgesloten. Weth. Houtman zegt, deze gegevens te zullen verstrekken. De 3 pensioenheffing, die verleden jaar werd ingesteld, had tot gevolg, dat de 50.000 van het Grondbedrijf, aan de gemeente werd uitgekeerd. Indien men spr. niet kan aatoo- nen dat de 3 zonder eenig gevaar kan worden geschrapt, zal spr. stemmen voor de handhaving van den bestaanden Loestand. Nog minder dan verleden haar, acht spr. het noodig, dat gij de 50.000 uit het Grondbedrijf (waarbij nog een onbekend bedrag komt), welke beide bedragen reeds te veel in de Gemeentekas werden gestoJt ook nog de 90.000 uit de wins ten der Technischs bedrijven op te eischen. Weth. Houtman had deze zeer belang rijke, maar ook ingewikkelde kwestie liever in de sectie behandeling gezien. De heer Kavelaars zei, dat dit onmo gelijk was, daar hij op Zaterdagavond de begroo- t ing der bedrijven kreeg thuisgezonden en reeds Woensdag daarop de sectie vergadering was uit geschreven. Daar een raadslid nog wel wat anders te doen heeft dan het bcstudeeren van een ge- meentebeggrooting moet men tevreden zijn met het mogelijke. Weth. Houtman: Zegt alleen bedoeld te hebben, dat deze aangelegemheid een grondige studie eisclit en zegt verheugd te zijn, dat de heer Kavelaars geen haastig ingrijpen noodig acht Gemengd Nieuws. Weer aangehouden. De smid J., die onlangs was aangehouden als verdacht van de inbraak in het Prinsenhof te Delft, doch na ver hoor voor den rechter-commissaris te 's-Graven hage uit de preventieve hechtenis werd ontslagen is Vrijdag weer aangehouden, als verdacht van een inbraak eenigen tijd geleden gepleegd in de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2