Papaver Drogisterijen. G. v. d. MOST Gz. DJ VS' DE RIDDER VIN HOE WIJK, Broersveld 81.Tel. 68276. Bloemen met Kersttijd. Auiissniker per. ons 20 .cent. SMipsflite25 VfiBiesüto 25 Vanillestokjes stok 10 Saffraan in pakjes Électro-Technisch Bureau niets om gaf. Maar eergisteren kreeg ik onver wachts een schok, die mij wakker schudde en zag ik plotseling alles in een ander licht" en hij vertelde wat hem in de tram overkomen was en daarna zijn wonderbaren droom. „M'n eigen jongen", zeide de oude vrouw en streek zacht over zijn grijzend haar. „Ik heb je al die jaren op dezen avond zoo smartelijk gemist. Maar nu is alles goed. Het Kindje Jezus heeft je gezegend en Zijn lieve Moeder heelt het Licht van Bethlehem in je ziel ontstoken". o Als de dagen op hun kortst zijn en de zon reeds in den namiddag ter rust gaat, dan is het, zoo omstreeks Kersttijd, een verkwikking de rijke etalages te zien in de bloemenwinkels onzer groote steden. Welk een weelde, welke frisChe kleuren, welk een weldoende schoonheid in den grauwen wintertijd. Daar staan bundels blanke seringen in ongerepte zuiverheid, zoo krachtig, zoo vol levensintentiteit, dat men deze zich moeilijk voorstellen kan als producten eener kunstmatige cultuur. Maar onze kweekers heb ben de techniek van het. vervroegen tot de hoog ste volmaaktheid weten op te voeren met als grondslag een zeer speciale voor-cultuur. De seringen-struiken toch, die voor het leveren van bloemen in den winter moeten dienen, worden op voedselkrachtigen bodem gekweekt, zoodat forsche, sterke takken zich ontwikkelen met dikke bloemknoppen. En tegen het moment dat de ontwikkeling haar hoogtepunt heeft, bereikt, grijpt de kweeker in, en dwingt ze tot rust, door do kluiten lo* te steken, en daardoor den groei te stoppen. De takken en de knoppen rijpen daarvoor vroeger af, wat ze geschikt maakt vroeger in bloei te kunnen komen. En dan komt de kunst van het vervroegen aan de beurt; in kassen, die vaak slechts door een vulkachel worden gestookt en wel zoo, dat een opvolgende bloei plaats heeft. Naarmate de struiken van de warmtebron verwijderd zijn, wordt de ontwikkeling der bloemknoppen vei- traagd, en naarmate de bloei vordert en i c bloemen afgeoogst worden, worden de opvolgen de dichter bij de kachel gezet. Die vervroegingstechniek heeft een heersclien- den invloed gehad op den bloemenhandel m om land en vooral den invoer van Fransclie bloemen beperkt. Want niet alleen met seringen-vervroeging staat men in Holland aan de spits, ook met de teelt van vroege rozen is te tuinbouw in ons land hard vooruit gegaan. Het is een nieuwe vorm van cultuur-nijverheid geworden, welke alles aanpakt en bepioe Zie ze thans in de bloemenwinkels staan, de frissche rozen, anjers, de hippeastrums e i ron kelken, de azalea's en de hortencia's. Voor d.en kweeker zijn de jaargetijden vervallen. Hij kweekt lelietjes van dalen,- die buiten m Mei heur bloeitijd hebben, in den zomer en m den winter, en tulpen, hyacinten en narcissen bloeien als het buiten vaak nog steendik vriest Zie de roode en roodgestreepte hippeastrums als Ham- bouwen tegen de blanen seringen oplaaiend. Hn hoe vroom vouwen zich daarbij de blanke kelken der Aronskelken, met het gele kaarsje daaruit om hoog rijzend! Ook voor deze-planten iee e kweeker nieuwe wegen moeten zoeken om ze zoo vroeg reeds in bloei te kunnen heb en, en welker vroege cultuur steeds weer baseert op een oordeelkundig ingestelde rustpenoc t. Hebben de bollenkweekers achter onze duinen ook niet een speciale methode ter bevordering eener vervroegde rust uitgevonden, om un producten geschikt te maken om vroeg m oei te worden getrokken Hoe vaak roken m c en zomer de schoorsteenen hunner bollenschuren, om door verwarmde droge lucht de bo c..n brengen tot intense rustEn dit geschied, a es om heerlijke frissche bloemen te hebben m en winter, met Kerstmis en Nieuwjaar en de eers e maanden des jaars, tot het voorjaar er weer i» met zijn milde gaven. Alle gedachten zijn bij den modernen tuin bouw steeds op dit doel gericht, om in de arre tijden des jaars de glans en de vreugden c er bloemenwereld te brengen in wijden «.ring. Daarvoor worden ook allerlei planten in cu mui genomen, wier bloeitijd in den winter va o wier bloeitijd door bijzondere cultuurmaatrege len op den winter wordt gericht.. Ik noem sief-1 s de Mexicaanscbe Poinsettia's (P. pulcherrmia), die wegens den vorm harer schitterend roo bloeiwijzen, den naam van Kerststerren ver uc gen hebben. Die planten worden door bijzonder krachtige voedings en verhooging van den bodemtempera tuur in den zomer tot krachtige ontwikkeling gebracht. Bij het lengen en koeler worden dei- nachten in het najaar wordt evenredig de tem peratuur in de kasverhoogd en dan tegen veis - mis komen die prachtige, stervormige, pla e bloeistelsels tot ontplooiing, die steeds weer treffen door de onvergetelijke gloedvolle en toch milde kleuren, zooals wij in de donkerste maanden des jaars niet zouden verwachten. En tegelijk met die Mexicaansclie schuonen, komen de pure, witte -Kerstrozen van ons koe c Noordelijke klimaat tot ontluiking, de blanke sneeuw symboliseerend tegenover de gloeiende warmte der Kerststerren. Welk een contrast, en toch welk een wonder samenspel van vorm en kleur En tusschen al die wondere vormen en kleuren, uit alle deelen der wereld bijeengebracht deint een rose of witte wolk van fijn en teer ge bouwde begonia, wier honderden kleine, rose of witte bloempjes als van geluk trillen boven de za ht groene, mild omlijnde blaadjes. Als gekuif de vogeltjes verheffen, zich daartusschen de roode en witte bloemen der cyclamensz en wiege len de breede karmijnrose bloemschermen van primula obconica, Welk een kleuren, welk een vormen En alles even licht, en luchtig, als werd al dat bloemenschöon gdragen door de geurigen adem der bloemen zelve, 't Is alles overtogen door dieft fijnen sluier, welke de beschuttende kasc-ulturen over de bloemen Weeft. Zelfs de Hortensia's krijgen een transparanten glans, en de lelietjes van dalen trillen als blanke paarlen op de ranke, licht groene steeltjes'; schuchter en parmantig tegelijk, gluren de roode due van Tholl tulpjes van 'tuschen het overwijkende, zeegroene, stijfopgérichte bladerpaartje, 't Is al vreugde en kleur en leven De opgebaarde zonneëner- gie van een geheelen, glorieuzen, voorbijgeganen zomer, komt terug in vormen en kleuren, uit haar licht gegaard en geboren. Wie zou niet blij moedig gestemd zijn bij het zien van zoo veel schoone wonderen, bij zooveel ldcur en glans in duistere, trieste dagen, als een symbool van het gewijde feest des Lichts in donkeren Winter nacht Hel. kerstnummer is \vel een zeer schoone gelegenheid om eens nader kennis te doen maken men onzen Chinees ck en priester- student, die door de missie-actie .der parochianen van het Frankenland, in staat wordt gesteld, zijne stu diën te voltooien. Zijn naam is tsai Johannes Bapti sta en hij studeert aan het centraal seminaiie van het vicariaat Peking. Hij is zijn eerste jaar thee le gio begonnen, wat zeggen, wil, dat,hij met succes de kleiu-seminarie-studic. heeft volte oi'd. Dezer dagen mochten wij -zijn eersten brief in onberispelijk Latijn geschreven''ontvangen. Vertaald luidt deze als volgt Zeer goede Weldoeners-. Door de zorgen van den hoojgeerw. apos tolisch vicaris Fabréques ben ik aangewezen uw weldaden te ontvangen. Na u gegroet, te hebben wil ik u dan Ook terstond dank zeggen voor alle weldaden, waarmede gij mij ih mijn verlegenheid o vei laadt, om mij den priesterlijken loopbaan te doen bereiken. Al is de dankbaarheid voor omvangen weidaden een middel om. nieuwe gunsten te verkrijgen, het is afgezien daarvan toch plicht dankbaar te zijn, warneer men gun sten heeft verkregen en "die dankbaarheid té toonen is het bewijs van een erkentelijk hart. Maar wat zal ik u om die erkentelijkheid Le toonen, wedergeven Ik bezit - niets dan alleen mij zelven-. Ik offer mij zeiven dan voor u op met al mijne gevoelens en vraag u niet.te letten op mijn nietswaardigheid, maar op den Christus die gekruisigd is voor ons eeuwig leven en zoo beveel ik in mijn dankbetuiging' mij aan u aan met Christus, door Wien ik hoop u aarigenaam te zijn, opdat wij'des' te veiliger iiï 'een geeste lijke eenheid verbonden worden! Daarom heb. ik op den.feestdag der IJ. Maagd Maria mijne of liever ónze moeder, door hare voorspraak onder de gezongen, mis God gebeden dat Ilij u zegene naar ziel en lichaam. Moge zoo mijn dankbaarheid u bekend worden voör uw weldaden en voor uw groote lieide en omdat ik niets beter kan geven of aanbieden dan het of'er van mijn hart, dat ilc voer u geheel en onverdeeld met God veieenigen wil, zoo vraag ik u dezen brief t.e willen aanvaarden als het bewijs mijner dankbaarheid. Nu blijf mij slechts over u den vrede toe te wenschen naar ziel en lichaam, den vrede in God, Uw nederige dienaar. Tsai Johannes Baptista. Centraal seminarie Peking. 8. 9. 1926, ROMEINSCHE KRONIEK, alen in bijna alle landen der wereld. Maar eerst na den Italiaanschen Oorlog in 1859 begon Reu ters bureau naast den financieelen berichten dienst ook nog den politieleen. Alle andere persbureaux liavas, Woil'f, Stefani enz. werden naar Reuters voorbeeld ingericht. Ongeveer tegelijkertijd met het Reuteragen- tuur werd in Holland het heden nog bestaande katholieke dagblad „De Tijd" in het leven ge roepen. De uitgevers van dit dagblad waren in het jaar 1852 Dr. Cramer en Mg'r. Smits. De vor deringen van Reuter brachten hen op het idee ook een soortgelijk ondernemen ten gunste van de katholieke pers te beginnen. Zoo werd het pian opgevat voor, een katholiek inteinationaal persbureau. Als natuurlijken zetel der beweging scheen zich Parijs het meest te eigenen. Louis Veuillot, stond daar destijds ais de grooóe katholieke publicist op de hoogte van zijn roem en zijn invloed. Zijn blad „L'univers" had over de 14000 abonnées, wat toenmaals voor een katholiek dagblad als een zeer groot getal gold. Ook was Parijs destijds onder Napoleon III hef politieke middelpunt der wereld. De katho lieke partij met graaf Montalembert aan de spits behaalde' de eene overwinning na de andere in het openbare leven. Zoo gingen dan Dr. Cramer en nog een ander redactielid van „De Tijd" den vierden Februari 1852 naar Parijs. Onderweg verzekerden zij zich de deelname van meerdere katholieke redacteu ren in Antwerpen en Brussel-, in Parijs zochten ze de aanvoerders der Fransclie katholieke be weging'den'een na den ander-op. Over Veuillot, die toen nog nauwelijks 40 jaar oud was, schreef Dr. Cramer ih een brief „Zijn uiterlijke verschijning is in den vollen zï'n van het woord, hatelijk. Na eénige minuten praten mei hem Verdwijnt echter deze eerste indruk, want er is zooveel geest, dichterlijk vuur, beminnelijks én vrooms in zijn oogen, dat men van zijn overig uiterlijk niets meer bemerkt.' Veuillot leefde in dezen tijd in de Rue du Buc, nauwelijks twee schreden vair Montalembert s woning. Men moest een goede honderd treden stijgen om hem te bereiken. Maar het loonde de moeite. Een bezoek bij dén beroemden man was op zichzelf steeds een genot.Zijn woning hoog on der de dakpannen was smaakvol ingericht. Zijn Werkkamer was vrij groot, maar door de steeds grootere uitbreiding van zijn gezin, was hij ge noopt ook zijn eigen bed in zijn werkkamer'óp te stellen. De Hollanders begonnen hel gesprek met een begeestrenden lof over de katholieke partij in Frankrijk. Veuillot was in de besten luim en zeer spraakvaardig. „Ach ja", zei hij, „de katholieke partij. Men sjjreekt vandaag veel over de katholieke partij, maar weet u waaruit ze inderdaad bestaat Uit de „Univers en Montalembert,. En zelfé dezen zijn het nog vaak genoeg, oneens met elkaar Montalembert is heftig; daaruit volgt dat hij dikwijls onrechtvaardig wordt en anderen ori- illykheden.toevoegt Dan volgde de geschiedenis van de „Univers" lil het begin stond Dulac aan de spits, maar hij yas tegen de aanvallen - niet opgewassen. De katholieken en zelfs de bisschoppen weiden ponder uitzondering tegenstanders van het blad. „Toen ik in 1841 verantwoordelijk hoofdredac teur werd en Dulac zich terugtrok, hadden we slechts 1400 alnemiero. Om de aandacht te trek ken, was de strijd noodwendig geworden,, en moest het zwaard naar rechtsen naar links zwaaien en immer weer slagen uitdeelcn. Tot voordien had niemand van de „Univers" kennis willen nemen, omdat we slechts kleine tegen standers hadden. Maar door de polemiek, mijne heeren, is de Univers op zijn hoogte gekomen en stijgt immer nog van dag tot dag. Vandaag hebben we 14000 abonnées en onze hoofdarti kels hebben invloed op de gansche katholieke pers in Frankrijk, Italië, Duitschland, Engeland en Amerika." Toen de Hollanders zagen in welk een goeden luim Veuillot was, hielden ze het oogenblik voor R o m e, 23 December 1926. De opzet van een katholiek wereldpers- bureau voor zeventig jaren. Een episode uit de geschiedenis der katholieke pers Een jong Duitscher, Paul Julius van Reuter vestigde in de stormachtige dagen van 1848 zijn persagentuur in Parijs. Hij was pas 25 jaar oud en zijn dienst bestreek slechts de mededeel ing van financieele berichten. Spoedig verplaatste hij den zetel van zijn bureau naar Aken en ves tigde in Verviers in België een filiaal. Llij had een zoodanig succes, dat hij spoedig naar Londen overstak waar zijn bureau tenslotte vasten voet verkreeg. Spoedig had hij zijn fili- gekomen om met hun plannen voor den dag te komen. Er zou een katholieke persligue met een be richtendienst in Parijs gevestigd worden. Waar altijd de vrijljeid der katholieke kerk bedreigd werd, zou deze groote liga voor de rechten der katholieken in de betreffende landen opkomen. Voor het overige zou de eigenaardigheid van elk land afzonderlijk onaangetast blijven. Veuillot liet de sprekers in het geheel niet tot een einde komen. Met vuur viel hij hen in de rede „Wat u Verlangt, mijne heeren," zeide hij, „is onze lang gekoesterde hartcwensch." Het was bekend dat Veuillot een tot het na ive toe optimistisch aangelegd menscli was. „Ik zeg u vooruit," zei hij „in die dagen, de gebeurtenissen ontwikkelen zich in Europa der mate, dat in 10 of 15 jaar alle Staatsministers met elkaar katholiek zullen zijn. Ja, mijnebee- ren, u en ik zullen zelf de leiders niet zijn, wel echter zij die wij naar onze ideeën hebben opge voed. Over Napoleon IH liet hij zich volgenderwijze uit.:: „Hij woont eiken Zondag aandachtig de LI. Mis bij, daarna noodigt hij den priester uit mét hen te ontbijten. Er mogen generaals of voor name vreemden bij hem zijn, de eenvoudigste pastoor zit. dan aan zijn rechterhand Napoleon is altijd vol achting voor de geeste lijkheid en is hen hartelijk genegen. Sinds jaien draagt hij de wonderbare1 medaille en evenzoo doen zijn generaals en velen-van zijn soldaten, namelijk het „Italiaansche leger" in Roiftè, dat een waar voorbeeld van vroomheid en deugd i's en zoo tot den wederopbouw van het katholieke Rome bijdraagt. Voor elke gewichtige handeling trekt Napoleon zich in.gebed terug." Waarlijk een verrassend beeld van kortzich tig enthousiasme bij een overigens zoo buiten gewoon begaafden en klaarziendèn man. Over graaf Montalembert schrijft Dr. Cramer dat hij de magerste' man is, dien hij ooit in zijii léven heeft aangetroffen. De graaf nam het plan met begeestering op zag echter overigens in het geheel niet zoo optimistisch de toekomst, tege moet als Veuillot. „De kc-/k heeft oogenhlikke- lijk niets van de zijde der Fransche regeering të vreezen," zeidê hij, „integendeel. Maar wie kan ons zeggen hoelang Napoleon in deze ge zindheid standhoudt Betreffende Veuillot meende hij dat men een dergelijke Perscentrale zonder hem in het ge heel niet' zou kunnen tot stand brengen. Wan neer hij er geen deel aan zou nemen, dan zouden velen meenen dat hij er tegen was en zich uit de onderneming terugtrekken. Alles komt er op aan Veuillot voor zich te winnen. Daarop ver telde Dr. Cramer hem zijn bezoek bij Veuillot. Tenslotte werd een gemeenschappelijke be spreking gehouden in het huis van Montalem bert. Men kwam overeen dat de- Centrale in Parijs zou worden ingericht met Montalembert als voorzitter en Veuillot- en Cochin als medead- vi'séurs. Nog een secretaris en een vertaler zou den hun hulp diensten geven. Men hoopte in elk land den uitgever van een leidend dagblad als regelmatig berichtgever te winnen. Na verloop van tijd scheen allesw on derhasp goed geregeld te zijn. De Hollanders»hoopten op een volledig succes. En toch verliep de onderne ming in korten tijd. Veuillot deed een Tijdlang mede, maar trok zich later terug, terwijl hij zijn onvermogen voorgaf om naast zijn overi gens reeds omvangrijken arbeid ook deze nog verder te ondernemen. Hel ooi deel van Mona- lembert. dat zonder Veuillot de onderneming in Frankrijk niet bestaan kon, werd bewezen volkomen juist te zijn Spoedig hoorde men van de Parijsclie Centrale niets meer. I. K. P. R. Korte Dam 3, Telef: 68810. St. Liduinastraat 56, Teléf. 68924 4128 20 SCHIEDAM. Alle Goederen welke U bij ons, vóór of op 28 December a.s. ter be we r king geef f, worden nog 31 December afgeleverd. Schiedam Botterdam. Telefoon «8947 4173 40 LAMPEK APPEN, KRONEN EN ORNAMENTEN Voor GAS en ELECTMCITEIT. Electr. Haarden en Straalkachels in diverse uitvoering. ALLE VERWARMINGSAPPARATEN. 4188 40 voor andere Bladen en Tijdschriften worden zon der prijsverhoogiug door ons aangenomen Administratie van de Nieuwe Scliiedamsche Courant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 7