^"feuilleton DAGBLAD 1 f&GMSCHIEDAM! EN Fernando. 50ste Jaargang Zaterdag 28 Mei 1927. No. 14872 ÏTratls-Ongevallenverzekerlng 158» Wj lOTens(an9e 9chcele invalidilel» 126B Wj verlies ran een tand, •-»« »«8 i daim- 180Mjrariles van »enwlj«fr^eKn5M|^erilesvanriken«idiOTnj*j^ »«»«»>*>•—- EERSTE BLAD. DE STORM WE EU „OM." Öwiteniamdssh Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J„.»fr«nt<Sns 1 F. f 1 'if-i slks reaal éi Bureau t KOEMARKT 4. ïalefeoia InteBsammna»a;g6808S Pestbni i 38. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per p0Bt f 3.per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. AdvirtintiiDi 1—5 regale 1.75, «Iks regel terkoven §5 aï, 8 raad plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden lEsdadoeimgsis 75 e par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. Fostchèque- en girodienst ivo, m^u..mn ka„»IUPBKn Nu de politieke rust is teruggekeerd na de dikwijls vrij heftige agitatie door provinciale en gemeenteraadsverkiezingen gewekt, is het tijd om eens nuchter de resultaten van dezen electoraten strijd te beschouwen, in het bijzonder wat de gemeenteraden betreft. Hier en daar is er voor een bepaalde politieke groep inderdaad reden tot verheugenis over de winst van een zetel, na een ijvervolle campagne verkregen, maar over het algemeen is alles bij het oude gebleven. De verkiezingsberichten in de bladen geven een beeld van eentonigheid in de meeste gemeenten bleef de verhouding totaal ongewijzigd. Er is tenslotte zoo goed als niets veranderd en aan dèt resultaat zijn ont zettende uitgaven ten koste gelegd en daarvoor is een dikwijls zeer onaangename opwinding gewekt. De gemeenteraadsverkiezingen hebber^ in zooverre den uitslag van de Statenverkiezingen bevestigd, dat er een consolidatie van ons po litieke leven tot stand is gekomen, groote Veranderingen zijn voorshands uitgesloten. Zelfs de S.D.A.P., die in betrekkelijk weinige jaren zoo forsch wist op te marcheeren, blijkt thans gedwongen haar bereikte posities te bevestigen de bewegingsoorlog is vastgeloopen en over gegaan in een loopgravenstrijd, welke geen merkbare terreinwinsten meer mogelijk maakt, doch waarin door het plaatsen van mijnen en een plaatselijk spervuur hier een redoute gewon nen, dèar verloren doet gaan. Bracht vroeger het meerderheidsstelsel nog Wel eens verrassingen door bet samengaan van verschillende partijen daaraan beeft de E.Y. weer een einde gemaakt. Groote veranderingen zijn daarom in de naaste toekomst niet te ver wachten. De groote partijen hebben zich stevig gefundeerd met een vasten aanhang van kiezers, die zich niet gauw laten ompraten. De nuchtere, bedachtzame Nederlanders verwisselen trouwens ook niet zoo gemakkelijk van principe als dat ze het van colbertje doen. Hoogstens 10 der kiezers dobbert zonder vlag op de politieke baren en 't zijn deze avonturiers, die nu en dan nog eens voor de variatie zorgen door een poosje met een opgeraapte wimpel te zwaaien, waarop een of andere zeer tijdelijke leuze is afgedrukt, els „bezuiniging", of „groepsbelang" of anti- dit of pro-d&t. Is er dus al weinig wijziging merkbaar in de onderlinge verhouding der partijen, ook de Waardeering der personen onzer afgevaardigden bleek weer weinig veranderd. De menschen mop peren graag en veel, de critiek is dikwijls niet rnalsch, maar als de kiezers in hun onderscheide ne partijvergaderingen de gelegenheid krijgen om de candidaten, die hun teleurgesteld hebben, te vervangen, dan blijken ze gewoonlijk van een Verbijsterende behoudsgezindheid te zijn en wor den dezelfde candidaten weer bovenaan de lijst gezet, zonder dat ze eenige meerdere verdienste vaak kunnen laten gelden, dan dat ze al zoo Veel jaren „gezeten" hebben. Er is dus niet veel veranderd en er zal ver moedelijk in de naaste toekomst ook niet veel Veranderen. Dat moet den onderscheidenen par tijleiders tot de erkenning dwingen, dat het hun politieke groep in afzienbaren tijd toch niet gegeven zal zijn, hun partijprogram tot ver wezenlijking te brengen. Die wetenschap moet ze brengen tot verdraagzaamheid en samenwer- king met allen, die waarachtig werkzaam wil len zijn in het belang der gemeenschap. Daar naast kan dan blijven de zorg der partijen, dat niet gehandeld wordt tegen de principen, waar voor ze in de verkiezingsdagen gestreden hebben en die ze, ondanks samenwerking met wie ook, te bewaren hebben. Wat dit laatste betreft, hiervoor wordt door de R. K. Staatspartij maar al te goed gezorgd, gezien de intense arbeid in het belang van een vruchtbare werking naar binnen en. naar buiten. Tenslotte bevelen wij „links" aan wat dieper de deugd van verdraagzaamheid te beoefenen of althans niet meer zoo blaast en opstuitt als er iets voorvalt, hetwelk niet de goedkeuring van de hoeren wegdraagt. Een driftige zegt geen wijze woorden. Bij el krachtcBS wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. BENOEMING RAADSLID. De voorzitter van het Centraal stembureau maakt bekend, dat het besluit, houdende benoe ming van den heer N. Scheurkogel tot lid van den raad cler gemeente Schiedam, zulks in de vacatu re ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer J. Ingelse, ter secretarie afd. Alge- rneene Zaken ter inzage is gelegd. Schiedam, 28 Mei 1927 ENGELAND. De eerste minister Baldwin heeft gistermiddag in een vergadering van vrouwen o.a. gesproken over het afbreken der betrekkingen met Rus land. Hij verklaarde, dat het niet de bedoeling der Engelsche regeering is, met het afbreken der betrekkingen tot oorlog te komen. De re geering stelt er evenwel geen prijs op, nog langer betrekkingen te onderhouden met de Russische regeering. Een merkwaardig antwoord van Chamberlain. Op de vraag van Clynes, waarom Cham berlain thans voor de verbreking van de be trekkingen was, terwijl hij niet zoo lang ge leden gepleit had t.egen deze verbreking, ant woordde Chamberlain, dat die vraag beter in dezen vorm gesteld was Waarom hebt gij de betrekkingen al niet eerder verbroken? De Engelsche regeering zou dit reeds eerder stellig gedaan hebben, indien zij alleen op haar eigen belangen en de bescherming er van bedacht was geweest. Uit den ernst en den nadruk, waarmede hij, Chamberlain, nog eenige maanden geleden voor het aanhouden van den band had ge pleit, bleek slechts hoe ernstig hij het gemeend had alles te doen om een breuk te vermijden. Hij had zoodoende misschien argumenten ge bruikt, die de gevolgen van een breuk ernstiger afschilderden dan zij metterdaad zouden zijn DUITSCHLAND. Politieke vecht part ij te M n c h e n. Te München is Woensdagavond flink ge vochten tusschen nationaal-socialisten en anders denkenden. Een nationaal-socialist, die zwaar gewond werd, is gisteren overleden. Duitse h-E ngelsche samen werking. Volgens de „Daily News" wil men in Engeland zoo spoedig mogelijk tot een overeenkomst met de Duitschers komen op industrieel gebied ten einde de concurrentie zooveel mogelijk uit te schakelen. Binnenkort vertrekt er een delegatie van Engelsche industrieelen naar Duitschland zij zal zeer verstrekkende vol machten meekrijgen, zoodat ze zelf onmid dellijk een besluit zal kunnen nemen en een geldig accoord aangaan. FRANKRIJK. Tegen het communisme De Fransche Kamer heeft gisteren over de communistische interpellaties beraadslaagd. De minister van- Binnenlandsche Zaken, Sarraut, verklaarde, dat zijn te Constantine gehouden rede geen plotselingen aanval op het commur nisme inhield. Ik heb, zoo betoogde hij, veeleer te lang getalmd. De communistische doeleinden vernietigen Frankrijk zij zijn niet een verschil in opvatting, doch een misdaad. Ik moet den eerbied voor de wet handhaven. Vervolgens verklaarde Sarraut, daarbij door Poincaré ondersteund, dat het geheele kabinet het thans gevoerde debat goedkeurt en hij voeg de eraan toe, dat zijn overtuiging in de onder havige kwesties dagelijks groeit. Indien Poin caré de macht uit handen zou moeten geven zou dit een ramp beteekenen. Ten slotte legde de minister er den nadruk op, dat het communisme niet iets nieuws is. Nieuw daaraan is slechts zijn huidig gedrag door het toepassen der oude Russische impe rialistische en tsaristische methodes. De Rus sische communisten willen de wereldrevolutie benutten in het belang van Rusland en zij zijn voornemens de dictatuur aan Frankrijk op te leggen door bloedvergieten en burgeroorlog. Het is Moskou, dat de anti-militairistische en anti-koloniale actie leidt. CECIIOSLOVAKIJE. Masaryk als president herkozen. Bij de gisteren gehouden presidentsverkiezin gen werd Masaryk met 274 stemmen als staats president van Gechoslovakije herkozen. De communistische candidaat Sturc kreeg 54 stem men 104 stemmen werden blanco afgegeven. CHINA. Borodin c. s. verlaten Nanking. Een telegram uit Nanking meldt, dat Borodin en zeven andere bekende Russische commu nisten eergisteren Hankau verlaten en zich naar den Zuidelijken oever vari de Yang-tse begeven hebben. Dit zou het gevolg zijn van onderhandelingen tusschen Tsjang kei sjek te Nanking met de regeering te Hankau, om elkaar weer wederzijdschen steun te bieden. De eerste voorwaarde van Tsjang kei sjek was daarvoor echter, dat de Ilankausche regeering de Russen zou desavoueeren, wat zij dus blijkbaar gedaan heeft. 19 „Ja, komt naar hem toe en gij kunt u overtui gen, dat hij een goed man is. Als gij het klooster Verlaat, volgt dan dezen weg tot dat gij aan de rivier gekomen zijt ziet hier een Luitje. Wan neer gij nabij de rivier zijt, Luit eenige keeren terstond zal ik bij u zijn om u bij mijn meester te geleiden. Wanneer mij, terwijl ik planten zoek, iets overkomt, neem ik mijn toevlucht tfot dit fluitje en aanstands is mijn meester daar om 'uij te helpen." Het kind reikte alsdan het fluitje over en ver trok, het geld weigerende dat don Carlos hem aanbood. Zij bevalen hem zijn meester niet te Zeggen, dat hem twee vreemdelingen kwamen be zoeken. uit vrees dat hij misschien weigeren zou Hen aan te nemen. Het kind beloofde alles. De twee graven naderden de kloosterdeur, Welke zij gesloten hadden gevonden. Zij klopten eO weldra hoorden zij de stappen van een kloos terling, die hen opende en groette met Geloofd zij Jezus Christus, de Zoon van de Maagd Maria. „Amen. antwoordde don Cailos, terwijl hij den goeden broeder groette. Deze vroeg hem wien hij wilde spreken, nik ken niemand in dit huis," antwoordde de jonge graafik wil slechts uw klooster zien en vooral uwe kerk, om er mijne gebeden te Verrich ten. „En ik," zeide de gezant, „ben nieuwsgierig uwe bibliohteek te zien, waarin zich zooals ik denk voorname werken moeten bevinden. Zou bet mij geoorloofd zijn, ze te bezichtigen, broe der „Ik zal twee broeders halen, die a de plaatsen welke gij verlangt te zien, zullen toonen." Don Carlos werd naar de kerk gebracht, en de gezant ging de bibliotheek bezoeken. Toen de eerste zijn gebed geëindigd had, wandelde hij ee nige oogenblikken in de gangen, waar hij graaf van La Croix afwachtte. Eensklaps naderde hem een kloosterling, die hem groette „Bedriegen mij mijne oogen zei- de hij, „of zijt gij het Gij zijt de graaf van Vella- mare, niet waar Don Carlos deed verwonderd een stap achter uit. Ja, antwoordde hij, ik ben het en wijl gij mij kent, weet gij ook, dat ik een moordenaar, een lafhartig rneasch ben met schande beladen endoor Gods vloek geslagen. „Spreek niet van het verledene en laat alles aan God over. Gij hebt genoeg geleden om dezen misstap uit te wisschen bet. is de familie Ovie- do, die de oorzaak van uw ongeluk is. Ik weet alles. Herkent gij mij niet Bezie mij goed, ik ben geen vreemdeling voor u." „Groote God nu weet ik wie gij zijthet is CANADA. De Sovjet-vertegenwoordiger vraagt uitstel. De Sovjet-handelsvertegenwoordiger te Ot tawa, Guerus, verklaart, dat hij instructies van Moskou afwacht over de jegens Canada ingevolge de verbreking der betrekkingen te treffen maatregelen. Intusschen heeft hij den Canadeeschen premier gevraagd, de uitvoering der beslissing op te schorten, ten einde dc Sovjet- regeermg de gelegenheid te geven, de beschul digingen der Britsche regeering te onderzoeken. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA Een vloed van 800 K. M. in 't vierkant. Het uitgestrekte terrein tusschen de Missis sippi en de hoogte bij den Westelijken oever van de Atchafalaya komt thans onder water te staan ten gevolge van de dijkbreuk bij McCrea op den Oostelijken oever van Atchafalaya. Het water vormt, daar thans een 80 K.M. breede zee voor de vloed uitkomt in de Golf van Mexico. De vloed is van de grens van Arkansas naar het Zuiden 800 K.M. lang en even zoo breed. ALLERLEI. Uit Berlijn Het Pruisische kabinet heeft de doodstraf voor de beide jonge mannen, die den expressetrein van Keulen bij Leiferde hebben doen ontsporen, in levenslange gevangenisstraf veranderd. Uit BrusselDe commissie, die belast is met het onderzoek in zake het te graven kanaal AntwerpenLuik, is tot de conclusie gekomen, dat het werk in tien jaar gereed zal zijn en 650.000.000 francs zal kosten. Rijswijk en Voorburg zelfstandige gemeenten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, dat hun college, na overweging van de uitkomsten van het ingevolge art. 131 der Gemeentewet ge houden onderzoek, vooralsnog geen voldoende termen aanwezig acht om de totstandkoming van een grensregeling tusschen de gemeenten 's-Gravenhage, Voorburg, Rijswijk, Wateringen en Delft te bevorderen. Rijswijk en Vorburg blij ven dus als zelfstandige gemeenten voortbestaan. Van alle openbare gebouwen en bij het meeren- deel der inwoners dezer gemeenten wordt ge vlagd? Het anti-annexatie comité heeft voor he denavond een f eestvergadering belegd. Emniens linaneieelen nood. In verband met de fmancieele moe.lijkheden van de gemeente Emmen heeft de Regeering thans een bedrag van 100.000 voor deze ge meente beschikbaar gesteld, als voorschot op een eventueel nader t.e bepalen bijdrage uit 'sRijks kas. Omtrent dit laatste is nog geen beslissing genomen, wijl eerst alle gegevens nopens den financieelen toestand van Emmen bekenden tan gegaan moeten zijn. De stem van een kloosterzuster. Te Zaandam hebben de Katholieken door een meerderheid van 16/100 stem hun derden zetel behouden. Als aardige bijzonderheid valt hierbij te ver melden, dat het behoud van dezen zetel is te dan ken aan de stem van een kloosterzuster. Sinds eenigen tijd namelijk is een Zuster uit Zaandam overgeplaatst naar het R. K. Zieken huis te Heerlen. Zij stond echter nog op de kie zerslijst van haar oude woonplaats. Daar het vooral in Zaandam op één stem aankomen kan, is zij in verband met de Raadsverkiezing daar heen gereisd om daar Woensdag haar stemplicht te vervullen, met bovenvermeld succes. Fraude op het hoofdstembureau te Katwijk. In de gehouden vergadering van het hoofd stembureau, hebben de heer De Kreek c. s. pro test aangeteekend tegen de beslissing van het boofdstembureau, wegens "tonregelmalighede^ zooals ongeldig, verklaren van enkele stembiljet. pater Franciseus, die met mij spreektgij hebt het huwelijk mijner zuster met Fernando d Ovi- va gezegend. Ik ben gelukkig, iemand gevonden te hebben, wien mijn leed bekend is, en die in mijne smarten kan deelen." „Het is waar, de Hemel heeft m zijne barm hartigheid, mij reeds in den graaf van La Croix een vriend gegeven, die mij door zijn raadgevin gen en zorgen geholpen heeft, om den last waar onder ik buk geduldig te dragen. Tegelijkertijd kwam de graaf terug om don Car los mede te nemen. „Mijn vriend," zeide deze laatste, „ik vind in dezen goeden kloosterling een anderen vriend mijner familie weder hij is het, die den ongeluk- kigen echt mijner zuster met Fernando ingeze gend heeft. Ik heb hem zooveel te vrager, dat ik wenschte, dat gij mij rog eerige oogenblikken vergunt om met hem door te brengen. „Ik stem er volgaarne in toe," antwoordde de gezant intusschen vertrek ik naar de rivier, waar ik u zal afwachten om dan, zooals wij over eengekomen zijn den meester van den kleinen Alexis te gaan opzoeken. Gij zult mij daar aan treffen vertoef bier niet al te lang Daarna verwijderde hij zich. Don Carlos en pater Franciseus traden samen in eene cel en onderhielden zich langen tijd met elkaar eindelijk nam de kloosterling zijn stok en zijn getijdenboek, en bood zich aan om hem te vergezellen. Toen zij buiten het klooster gekomen waren, zeide de monnik „Laten wij een korten omweg maken door ditbosclije dat ons eene aan genamekoelte verschaft,en de weg is minder moei lijk." „Ik zal u overal volgen," atwoordde Don Car los. D© rivier. Valeria had gedurende drie jaren een rustig leven geleid in het huis, dat de bloedverwanten van den visscher Ruperto haar hadden afge staan. De bewoners der vallei, die baar en hare ongelukken eerbiedigen, wenden alle pogingen aan om haar in de droefheid bij te staan. Het grootste genoegen, dat Valeria in haar on geluk smaakte, was haren zoon in volle gezond heid te zien aangroeien, die door zijne goede hoe danigheden een goed christen beloofde te worden. Fernando had zijn zesde jaar bereikt, en was zeer groot volgens zijn ouderdom. Hij beminde zijne moeder hartelijk. Dikwijls, wanneer zij bij het vallen van den avond langs den oever der rivier wandelde, ging hij in de schaduw der ac- casias naast haar zitten, haar biddende hem een schoone geschiedenis te verhalen, of wel leunde zijn blond lioofd tegen haren arm en lachte haar tegen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1