mMGBLMD Pinksteren. FEUILLETON^ "W eergekeerd. 50ste Jaargang. Zaterdag 4 Juni 1927. No. 14878 Bureau KOEMA JUK T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus^: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advertent i}ën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven|35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advorteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit f 200 bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam EERSTE BLAD. Wegens het PINKSTERFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTDagblad voor Schiedam en omstreken, MAANDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. 't Is een traditie, dat de krant op de booge christelijke feestadagen een speciaal artikel wijdt aan de gebeurtenis, die dan herdacht wordt. Die traditie, zoo verklaarde onlangs een bekend sa- tyricüs, is een holle phrase geworden vergelijk, zoo zei hij, het eene artikel met dat van een jaar twee of meerdere jaren terug, en, 't komt zooals ge zult zien, allemaal op hetzelfde neer. Natuurlijk, zoo zouden we willen antwoordden ■want 't is tenslotte toch ook hetzelfde feit, dat We telken jare opnieuw herdenken en ook de lee ringen van het feit veranderen niet. Als de ge beurtenis een zeer bijzondere was en groote les sen inhoudt voor het leven, is het dan niet goed om tenminste één dag in het jaar zoo iets te her denken Als we den sterfdag van een vader of moeder memoreeren, worden we dan niet herin nerd aan de liefde, die zij ons betoonden en de offers, die ze ons brachten Zal de gedachte daar aan ons niet sterken in ons pogen om het goede te blijven betrachten en ons hun zorgen waardig te toonen Zoo zijn de groote christelijke feestdagen ook geschikt en bestemd om onze godsdienstige ge- •voelens levendig te houden, opdat we in dank bare herinnering aan hetgeen Christus voor de menschheid gedaan heeft, ons sterken mogen in den levensstrijd en nader komen tot het doel van ons bestaan. Is het nisschien omdat ze niet graag aan hun geestelijke plichten herinnerd worden, dat dema- terialisten onzer dagen het liefst maar niets ge sproken hooren of geschreven zien over de be doelde herdenkingsfeesten Toch, aan die her innering is niet te ontkomen.Alles, heel de Schep ping werkt mee, om de beteekenis van Kerstmis, Paschen en Pinksteren t.ot de menschheid te doen doordringen. Als het barre winter is om ons en donkerte de dagen drukt, moeten we dan niet denken aan den dood,den geestelijken dood vooral,die onzezielge- vangen heeft en als 't ware geen hoop meer laat En blikken we dan niet onwillekeurig terug naar bet tijdstip in de geschiedenis, waarin de mensch- heid gevangen zat in het kwade, maar een lich tende ster de somberte doorstraalde om de plaats te wijzen, waar de Hoop der wereld geboren was Dat is Kertmis En in het voorjaar, als een steeds krachtiger wordende zon de grijze winternevelen verdrijft en nieuw leven aan den aardbodem scheukt, gaan onze gedachten dan niet uit naar het geopende graf in Jerusalem, waar engelen Verkonden, dat Hij verrezen was, die door Zijn Offer ons vrijmaakte, herrezen om daarmee te triomfeeren over de duistre machten, die ons in ketens geklonken hadden Dat is Paschen. En thans vieren we Pinksteren, herdenken we den dag, dat God Zijne volgelingen met Zijn Geest bezielde, opdat zij de kracht zouden hebben om hun bevrij de zielen ook vrij te houden en door liet brengen van de waarheid aan hunne medemen- schen, dezen aan de verlossing deelachtig te doen Worden. Roept Gods stem heel de natuur ons weer niet 2 «- ,,'t Is warempel geen weer om langs den weg te loopen," antwoordde Louarn. „Gij woont ook zoover," hernam de bode. Ik ben onmiddellijk na de beslichting gekomen. Daar De boer strekte de hand uit en bekeek met een droevig lachje den omlag. Wat kon 't hem ook schelen, een. brief meer of minder van den advocaat Guillon, den zaakgelastigde van juf frouw Pcnhoat 't Was immers nutteloos geschrijf betalen kon hij toch niet. i,Wil je binnenkomen vroeg hij. ,.Een glaasje cider „Neen, van avond niet, een anderen keer." Na drie schreden van den man was de ronde kiel verdwenen, want de mist werd dik. „Laten we binnengaan," zeide Louarn. Terwijl hij de deur sloot en den houten gren del, die door 't lange gebruik aan 't uil einde glom Iiam zijne vrouw, ongeduldiger dan hij om te we ien wat erin stond, de in den hals van een flesch gestoken kaars van den grond, zette ze op tafel eP zich voorover buigend zei ze met schitterende oogen op voor de taak, die Christus op de schouders Zijner apostelen legde Alles leeft, alles werkt in de natuur wat nietswaardig leek, ontwikkelt zich en maakt zich op tot een schoonen bloei, als de bekroning van een werkzaam leven. „Gaat en onderwijst den volkeren" was op Paschen de last, die God aan de apostelen gaf, nadat Hij ze met den Geest bezield had. Ook ons wordt den Geest Gods niet onthouden, want da gelijks worden we met Godelijke genade begif tigd. Ook wij worden tot werken aangemaand. Wel kunnen we met allen apostelen zijn, m den zin, als de eerste dicipelen van Christus dat war ren, maar wel kunnen we door onzen handel en wandel toonen, dat we kinderen God's willen zijn, en door ons voorbeeld bewijzen, dat deugd en oprechtheid ons gelukkig bewaren in de genade der Verlossing, waardoor ons leven zich ontwik kelt tot den bloei van een latere hemelsche zalig heid. Werkt, zoolang het dag is. Dat behoeft geen zwoegen te zijn, maar wel een voortdurende ver vulling van al onze plichten van staat, die vele zijn en velerlei. Het is niet moeilijk om apostel te wezen en het leven behoeft geen doode letter te zijn voor de genen, die er waarlijk naar streven hun christelijk plichten te vervullen. Hoogste christenplicht im mers blijft het nakomen van de plichten van staat. De zaak, die we op ons genomen hebben, moeten we goed en rechtvaardig volbrengen, ook onze maatschappelijke taak. Onze dagelijksche arbeid kan een gebed op zich zelve zijn, als we er in dien arbeid naar stre ven ons nuttig te maken voor onze naasten. Arbeidt met vlijt en vertrouwen, want al zijn onze krachten zwak, God zal ons, indien we het goede wille, sterken met Zijn genade, gelijk Hij eens de arme en onwetende visschers vervuld heeft met de kracht om de wereld te veroveren voor hun goddelijken Meester. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. STREMMING SCHEEPVAART K o e in arktbrug. Ter algemeene kennis wordt gebrcht, dat vanaf Zaterdag 11 Juni 1927 des namiddags een uur de doorvaart door de nieuwe Koemarktbrug zal zijn gestremd voor schepen hooger dan 2§ M. boven N. A. P. Op Dinsdag d. a. v. is de door vaart weder geheel vrij. Schiedam, 4 Juni 1927. Buitftolaadsali Nieuws. Internationale arbelds-eonferentie De wetgeving der laagste loon en voor de geheele wereld. Op de Internationale Arbeidsconferentie zal met de wettelijke regeling der laagste arbeids- loonen worden begonnen. Men wil het eens worden over een zeker richtsnoer, dat inter nationaal moet worden nagekomen. Naar aan leiding hiervan heeft het Internationale arbeids- ambt een uitvoerige verklaring uitgegeven, waarin aangetoond wordt de regeling voor de minimum-loonen in de verschillende landen. Daarbij krijgt men het volgende overzicht Een algemeene wettelijke regeling, die voor alle „Zeg Jean, waar komt die brief vandaan Hij, aan den anderen kant der tafel, draaide de enveloppe een keer of twee drie tusschen" zijn vingers, bracht ze bij zijn lang, schraal en be houdens een paar vingerlange bakkebaardjes kaal geschoren gezicht en vervolgens onder zijn oogen, en toen hij zag dat 't de hand van mr. Guillon niet was, zeide hij „Daar, lees maar, Donatienne. Hij is niet van hem. Ik kan uit. dat geschrift niet wijs wor den." En op zijn beurt beschouwde hij de kleine Bretonsche, dié de regels volgens onder een hoofd schudden las, rood werd, beefde en eindelijk met opgeslagen vochtige en tegelijk glimlachende oogen zei „Zij vragen mij voor de verzorging en voeding van een kind Louarn werd somber. Zijn platte wangen met een kleur als van den slechten witten grond dien hij bebouwde, vertrokken. „Wie 7" vroeg hij. „Ja, menschen ik weet nietdaar staat hun naam. Maar de dokter is die van Saint-Brieuc." „En wanneer zou je dan gaan Zij liet het hoofd zakken ze zag wel, hoe 1 Louarn er uit was. „Morgen vroeg. Zij schrijven mij, dat ik met den eersten trein moet komen Ik had me er werkelijk niet meer op verwacht, man Voor de geboorte van Joel was inderdaad de kategoriën Van arbeiders geldig is, bestaat in de staten van den Australischen Bond, in Italië, Nieuw Zeeland en Mexico. Nieuw Zeeland heeft in 1894 het begin gemaaktspoedig daarna volg den de afzonderlijke staten van den Australi schen Bond en in 1904 werd het beslechtiugs- ambt opgericht. Buitendien houden arbeids- gerechtshoven en loonambten zich bezig met het vaststellen van de laagste loonen, waarmee de arbeiders volgens de wet kunnen uitkomen. In 1924 bestonden er in den Australischen Sta tenbond 538 loon-bureaux. In Italië en in Mexico beslissen plaatselijke comité's over de hoogte der minimum-loonen. De Zuid Afrika arische wet van 1925 heeft alleen betrekking op de industrie arbeiders en mijnwerkers. Het dwangtarief in Duitschland kan eveneens als wetgeving voor de laagste loonen worden beschouwd. Een bizonderc plaats in deze aangelegenheid neemt Engeland in, waar sedert 1909 en in grootcren omvang sedert 1918 loon-comit.é's I (Trade Boards) werden opgericht om minimum- loonen vast te stellen in die takken van de nijverheid, waar de loonen bizonder laag zijn en waar geen sterke arbeidersorganisaties voor de regeling der loonverhoudingen bestaan. Aan het eind van 1925 waren er 50 van zulke co mité's aan het werk. Ze zijn samengesteld voor gelijke deelen uit werkgevers en werknemers van een bepaalde industrie en ook nog onaf hankelijke personen. Terwijl er voor de industrie centrale loon-comité's voor het geheele land bestaan, zijn er voor de landarbeiders sedert 1924 loon-comité's slechts voor de afzonderlijke districten. In sommige landen worden alleen de loonen der vrouwen en der jeugdige arbeiders door de wetgeving beinvloed, zoo ih vijftien van de Vereenigde Staten. De laagste loonen worden in enkele landen in de wet zelf opgegeven, in andere weer door de permanente comité's be paald. Canada (sedert 1917) en Frankrijk (sedert 1915) laten de loonen enkel voor a:beidsters bepalen door de comité's. De meeste dezer wetgevingen beschermen alleen den huisarbeider in Duitschland, Oos tenrijk, Tsjechoslowakije, Noorwegen en Ar gentinië bestaan instellingen, om de minimum- loonen der huisarbeiders te bepalen. De Duit- sclie huisarbcids-wet var 1911 heeft pas door de nieuwe wet van 1923 volle beteekenis ge kregen sedert, dien tijd kunnen de vak-eomité's een beslissenden invloed op de loonverhoudin gen in de huisnijverheid uitoefenen. In Noor wegen heeft de wet der laagste loonen alleen betrekking op de buisarbeiders in de voort brenging van kleeren en ondergoed. In Honga rije en Uruguay bestaan wetten voor het vast stellen van minimum-loonen voor landbouw- arbeideïs. De Noorsche wet van 1918 voor han delsbedienden werd in 1925 buiten werking gesteld. Het Internationale Arbeidsbureau heeft een formulier uitgewerkt voor de minimum-loonen. Naar aanleiding der antwoorden zullen ont werpen over een conventie en een aanbeveling aan de arbeidsconferentie worden voorgelegd bij de volgende daging, om zoo een eenheid te verkrijgen voor de bepalingen der laagste loonen voor die beroepen, waarbij de organisa tie der werkgevers en werknemers is achterge bleven en waarbij de loonen te laag zijn. CHINA. De beide Tsjangs yrienden? Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een bond genootschap tot stand is gekomen tusschen idee bij hen opgekomen dat Donatienne even als zoveel bloedverwante of buurvrouwen uit de streek wel een betrekking zou kunnen vinden voor de verzorging van een kind, en de jonge vrouw was naar den dokter van Saint-Brieuc geweest, die haar naam en adres had opgetee- kend. Dat was nu acht maanden geleden en daar er niets op gekomen was, meenden zij, dat de zaak in het vergeetboek was geraakt. Alleen de man, had er nog een keer of twee over gesproken in. den oogsttijd, als hij zei ,,'t Is toch maar goed dat ze je niet gewild hebben, Donatienne! Hoe zou ik 't alleen hebben klaar gespeeld „Ik verwachtte bet niet," zei de kleine Bre tonsche, wier gelaat van den onderkant door de kaars beschenen werd. Neen, waarlijk 't is voor mij een verrassing En onwillikeurig begon haart hart te kloppen Het bloed steeg haar naar de wangen. Uit dat blanke papier, dat ze thans bekeek, zonder te lezen, kwam een soort vreugde tot haar 't was als een verpoozing, die haar werd aangeboden in al hare ellende, een bevrijding van hare levens zorgen als boerin, die een man moest voeden en zich rusteloos moest bezig houden met de kinde ren en het vee. Zij voelde den last van vermoeie nis en kommer, die hen beiden drukte, ietwat op luchten. De verhalen, welke de vrouwen van Ploeuc opdischten, de goede zorg, daarginds in de stad voor de verzorgsters der kinderen, de voorbijschietende vizioenen van geborduurd lin- Tsjang Kai-sjek, Tsjang Tso-lin en Yeng Si- Tsjang. De troepen van Tsjang Kai-sjek zullen niet over de Gele rivier trekken. In de Fransche kolonie te Sjanghai heersclit volkomen rust. De terugtocht in volmaakte orde. Naar door buitenlandsche officieren beves tigd wordt-, heeft het leger van Tsjang Tso-lin zich in volmaakte orde teruggetrokken. In ge talsterkte en uitrusting is zijn leger nog bijna intact. De troepen van Tsjang zijn hedenmorgen naar het bruggehoofd van den Kinhai-spoorweg aan den zuidelijken oever van de Gele Rivier getrok ken. Katholieke missionarissen, die met een aan tal zusters uit Tsjangtsjau te Peking zijn aange komen bevestigen eveneens, dat er orde onder de noordelijken heersclit en het moreel der troe pen door den terugtocht niet is aangetast. Vele batterijen artillerie worden aan den noordelijken oever van de Gele rivier in positie gebracht. Door de militaire gebeurtenissen der afgeloo- pen dagen zijn talrijke buitenlandsche employé's van den Loenghai-spoorweg met hun families Van Peking afgesneden, doch men neemt niet aan, dat zij in gevaar verkeerden. Omtrent de maatregelen der mogendheden wordt nader gemeld, dat Japan zoo noodig een divisie van Mandsjoerije naar het Noorden zal overbrengen, waarvan een brigade in Sjanghai en twee brigades in Tientsin zullen blijven. De sterkt e van de legatiewachten te Peking bedraagt na de jongste versterkingin 1150 man, waarvan 400 Amerikanen, 250 Japanners, 250 Franschen, 150 Engelschen en 100 Italianen hieronder is niel begrepen de Engelsche compagnie, welke morgen uit Sjanghai te Peking aankomt. Verder zijn zoo noodig nog vijfhonderd Japanners be schikbaar. De belangrijkste kwestie is evenwel, of de spoorwegverbinding met Tientsin over een lengte van 145 K. M. gehandhaafd zal kunnen worden. De den Engelschen te Peking gegeven instruc ties omtrent de eventueele ontruiming van de stad zijn heden door nieuwe vervangen- Aanbe volen wordt) dat de vrouwen en kinderen zoo spoedig mogelijk uit Peking gebracht worden. De mannen, die in de buitenwijken blijven wo nen, hebben de waarschuwing ontvangen dat zij bij eventueele ongeregeldheden niet op bescher ming kunnen rekenen en zich daarom naar de binnenstad moeten begeven. Den Engelschen in de Chineesche stad wordt aangeraden zich gereed te houden, om elk oogenblik binnen de legatie- wijk te komen. (Jit Sjanghai wordt gemeld, dat een buitenlan der, die kort geleden u.t Hankau aldaar is aan gekomen, de volgende inlichtingen heeft ver- schaft.Tang Sjensji heeft zijn campagne geheel uitgevoerd volgens de plannen van den Russi- schen generaal Gallen. Hoewel hij het bevel voert over een leger van, de regeering te Hankau stelt hij zich niet onder de met Borodin verbonden groep. In hoe groote finaucieele moeilijkheden de Kwomintang verkeert, blijkt wel uit de voor waarden voor een nieuwe leening van dertig millioen dollar, welke de financieele commissie van de Hankau-regeering zoekt te plaatsen. Deze schatkistbiljetten van de Bank van China worden gegarandeerd door de inkomsten uit de 2|% douane-surtaxes, doch niettemin bedraagt de interest zeven procent per maand; elke maand wordt een dertigste deel afgelost, zoodat de ge heele leening in December 1929 zal zijn af gelost. nen, van zijden linten, van rolletjes goud, een gevoel van trots ookjdat zij door den dokter naar een voornaam huis te Parijs werd gezonden, dat alls verdrong zich een oogenblik in haar geest. Toch hinderde haar datzij wendde zich naar de bedden met de groen serge gordijnen en deed of ze de lakens van Lucienne en Joel recht schikte, ,,'t Is treurig, dat is waar man Maar zie je, ook daaraan komt een eind." Zij kreeg geen klank tot antwoord, en behalve de hare bewoog zich geen schim op den muur. Zij hoorde buiten twee druppelen water van het strooien dak op de steenen vallen. „En dan," vervolgde zij, „dan verdien ik geld en zend het u. Die lui moeten rijk zijn. Mis schien geven ze mij wel bortstrokjes die de kleint jes zoo noodig hebben Weer greep een algemeene stilte de eenige ka mer des huizes aan, die een oogenblik als dood scheen, als verplet, evenals de bosschen en de beide, onder den zwaren dauw van dezen Sep- tembernacht. Donatienne gevoelde, dat de soort vreugde, welke zij niet had kunnen bedwingen verdwenen was, dat nu in haar doen niets kwet- sends meer was voor haar man en zij keek Louarn aan. Hij had zich niet verroerd. De kaars lichtte tot in 't diep zijner blauwe oogen, die on der de zware wenkbrauwen ook al dat nevelige van daar buiten hadden en wier blik die was van een ellendig wezen opgegaan in ondraagbare smart. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1