schillende \ereenigingen, hierboven genoemd, waar kap. Paulussen geest, adviseur van was. Ook broeder-overste wilde zich niet onthouden dap.k en bewijzen van eerbied te betuigen aan kap. Paulussen, die eenmaal in de 14 dagen m het klooster den broeders een ,,pil" toediende, dat is een conferentie, een pittige onderhouding, een aanmoediging tot het volharden en het ver volmaken in de beoefening der deugden. Immers wij zijn, zoo zegt broeder-overste, hoewel kloos terlingen, toch ook menschen. De wijze waarop kap. Paulussen deze taak ver vulde heeft ons aller bewondering en dankbaar heid en het kan niet anders of ook hijzelf legde er zich op toe, de deugden, de beoefening waar- Van hij ons aanspoorde tot de zijne te maken. Kapelaan Goossens, als secretaris van de groep adviseurs,sprak den scheidenden kapelaan °P de hem aangename wijze toe en wenschte hem een voorspoedig pastoraat toe. Kapelaan Pmilussen hierna het woord nemen de, zegt gedurende de 15 jaren al vele malen in deze zaal te zijn gekomen en ook vele malen tot de aanwezigen te hebben gesproken dat het hem nu werkelijk zwaar valt dit te doen. Het ligt niet in de bedoeling van spr. alles te memoreeren doch vat liever alles tezamen in een woord van dank. Dank aan. het bestuur van den R.K. Volksbond, dat altijd tot medewerking bereid werd gevonden dank aan allen voor den steun en spr. durft wel hardop zeggen voor de Vriendschap. Spr. zal allen blijven gedenken in zijn memento en hoopt dat de besturen der bonden van O. L. H. kracht mogen ontvangen te werken, dat zij in ^Ualiteit en quantiteit moge toenemen. Spr. spoort zijn mannen aan een voorbeeldig le ven te leiden, niet alleen dat daardoor anderen zich tot de R. K. bonden zullen voelen aangetrok ken, maar ook ten voordeele zal zijn voor zich zelf en het gezin. Het is spr. een aangename gedachte, dat niet hijzelf maar de voorzitter, die toch zeker zijn spo- ■en in het verenigingsleven verdiend heeft, de H. Familie in de belangstelling heeft aanbe volen. Spr. hoopt dat in de toekomst van Schiedam evenals onderpastoor v. Leeuwen z.g., gezegd kan worden het is een goede roomsche stad. (Luid applaus). Na een dankwoord van den voorzitter voor uller opkomst, komen allen pastoor Paulus sen de hand drukken. Het was een treffende, echt katholieke gebeurte nis, waarboven uit de vreugde van het volk schitterde over het bezit van zijn priesters. Recollectie. Een korte herinnering aan de recollectie-oefe ning, die morgenavond weer te 8 uur in de Hrankelandsche kerk gehouden wordt voor allen, die ooit eene retraite gevolgd hebben. Laten zij, die prijs stellen op deze maandelijk- sche oefening, allen present zijn, niemand ont- breke Op de laatste vergadering van het retraite fonds St. Clemens besprak de geestelijke leider het sinds kort van de pers gekomen boekje De Jezuiten tijdens een retraite bespied. O ver eenkomstig het \crzoek zal na afloop der recol lectie gelegenheid zijn hij de bestuursleden dit Werkje voor den prijs van 20 cents te verkrijgen. Te water. Gisteravond te omstreeks half zeven is de 5- jarige D. A. M. wonende Broersveld, spelender wijze in de Lange Haven geraakt. Door A. Buzers Wonende teR'dam is de knaap bewusteloos uit het Water gehaald en binnengedragen in het café van v. Dijk. waar hij spoedig tot bewustzijn kwam. Door de politie is de knaap naar de ou derlijke woning gebracht. De raad te Gouda benoemde tot rector van het gymnasium dr. H. A. Mulder, leer- aar in de oude talen aan het gymnasium, alhier. Dr. Strijd rector van het gym- nasium, alhier, is benoemd tot rector aan het Hotterdamsch lyceum, afd. gymnasium. De heer J. de Vink, wonende te K'dam heeft bij de politie aangifte gedaan, van diefstal van een ijzerdraad-knipmachine, op een bouwterrein aan de Westfrankelandschestraat. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag, 14 Juni 1927. Vervolg ingekomen stukken. Van B. en W. schrijven, waarbij ter vast stelling worden aangeboden de volgende stukken van het gemeente-ziekenhuis 1. de Rekening over 1926 2. de Nota van winst en verlies 3. de Balans en 4. de Memorie van toelichting op de rekening van bet gemeente-ziekenhuis over 1926. In handen van de commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van B. en W. voorstel om aan mej. T. v. d. Stadt, overeenkomstig haar daartoe gedaan verzoek, met, ingang van 1 September 1927 eer- Vol ontslag te verleenen als hoofd der Maria- Hewaarschool. Overeenkomstig het voorstel wordt het ont zag eervol verleend. Van B. en W. voorstel om aan den heer Dr. •I. H. W. Strijd, rector van het Stedelijk gym- Oasium, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September 1927 eervol ontslag uit zijn betrekking te verleenen. Ook dit eervol ontslag wordt verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in deze be- Wezen diensten. Idem advies naar aanleiding van het schrijven van de Federatie van vc reenigingen voor zieken verpleging en ziekenzorg in Nederland, waarbij ter kennisneming wordt toegezonden het door de Federatie aan Z.E. den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gezonden adres dd. 20 Maart 1927, houdende verzoek om de verpleegprijzen in de verschillende aca demische ziekenhuizen niet te doen verhoogen en waarin verzocht wordt aan genoemd adres instemming te betuigen. Waar bedoelde maatregel h.i. niet van zoo danig belang is, dat het op den weg der gemeen te zou liggen, hieraan bij den minister adhaesie te betuigen, stellen B. en W. voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen en adressante hiervan mededeeling te doen. De heer Scheffers begrijpt niet, wat B. en W. ertoe hee.ft geleid niet over te gaan tot een adhaesie-betuiging in de actie van bo vengenoemde federatie, temeer daar toch de mogelijkheid bestaat, dat ook min- of onver mogende Schiedamsche inwonenden van aca demische ziekenhuizen gebruik zullen maken. Bij stemming wordt ten gunste der federatie beslist. Van B. en W. schrijven houdende mededee- lingen omtrent het inrichten van kleedruimte in de zwemplaats voor vrouwen. Intusschen is een voorstel van de S.D.-leden binnengekomen dit crediet wel toe te staan. De voorzitter zegt in de volgende zitting behandeling toe. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de redactie van eenige raadsbesluiten betreffende burgerrechterlijke handelingen in dien zin, dat daarin de woorden „met inachtneming der artikelen 113114bis der Gemeentewet" wor den weggelaten. De wijziging betreft slechts een administra tieve maatregel bij straataanleg en grondver- koop. Goedgekeurd. Van B. en W. schrijven ter beantwoording van de door het lid van den gemeenteraad; den heer B. van Noordennen, bij schrijven van 28 Mei 1927 gestelde vragen betreffende het vast stellen van een gemeentelijke Huurverordening, in verband met de opheffing der Huurcommissie- wet. Zie hiertoe ons nummer van Maandag 13 Juni j.l. Op verzoek van den lieer Noordennen wordt dit punt aangehouden. Van B. en W. schrijven ter beantwoording van de door het lid van den gemeenteraad, den heer T. Slavenburg bij schrijven gestelde vragen betreffende de overplaatsing per 1 Juni 1926 van kinderen van de bewaarschool der vereeni- ging tot bevordering van Christelijk onderwijs naar de Prinses Julianaschool aan den Oost singel. Zie hiertoe ons nummer van Zaterdag 11 Juni j.l. De heer Slavenburg (C. H.) zegt dat door B. en W. hij de beantwoording van zijn vragen zeer nonchalant te werk gegaan en begrijpt niet waartoe al die omhaal van woorden noodig is en is er van overtuigd dat bepaalde vragen door het college verkeerd worden bezien, daar bet in de praktijk niet gaat, zooals B. en W. in hun ant woord willen doen gelooven. De betreffende lijst ('t was een lange) moest direct tusschen de anderen zijn opgemerkt. Het toezicht op het plaatselijk Onderwijs is aan B. en W. opgedragen. Bij een overvloed van werk is er een inspecteur van onderwijs, die het werk van B. en W. moet verlichten, zooals dat ook hier het geval is. Het is gebleken, dat voor Januari 1927 in het geheel geen controle werd uitgeoefend daarna is men begonnen met het nemen van steekproe ven. 'n Regelmatige controle komt spr. evenwel wenschelijker voor Spr. vraagt of B. en W. voor nemens zijn in de toekomst voort te gaan met het nemen van steekproeven of een ander systeem te zullen volgen. Weth. de B r u i n jS. D.) zegt dat het onjuist is gezien van den heer Slavenburg de schuld op gemeentebestuur te laden.» Op 5 Aug. 1925 werd in overleg met den rijks inspecteur een schrijven gericht aan de hoofden der scholen, waarin werd medegedeeld, dat de mutatielijsten in het vervolg moesten worden gezonden aan "de afd. belastingen. Het hoofd van de betreffende school cieed de lijst aan B. en W. toekomen. Wat de controle betreft zegt spr. dat het in de bedoeling ligt, voortaan een formeele controle uit te oefenen. De heer Slavenburg (C. H.) zegt, dat hij met klimmende verbazing naar den weth. van onderwijs heeft geluisterd. Spr. vraagt hoe B. en W. zich denken te kwijten van hun taak. Met een belachelijk excuus wil de weth. de zaak omkegelen. Spr. stelt vast, dat er verzuim is gepleegd, maar dan gaat het toch niet aan De heer Slavenburg (C. H.) betreurt de opmerking van weth. Boddeüs, juist o m- dat er geen contröle werd uitgeoefend. Nu is het alle hoofden bekend, het zou daarom niet noodig zijn in het vervolg contröle uit te oefenen. Na nog enkele opmerkingen van eenige Jeden zegt weth. de Bruin (S. D.), dat hij er niet voor niets op aandringt het debat maar te sluiten. De heer C o 11 (S. P.) spreekt het vermoeden uit, dat het hier nogal een rommel moet zijn. Van regenten der hofjes van Belois schrijven, waarbij wordt aangeboden de rekening der in komsten en uitgaven over het jaar 1926. In handen van de commissie van het onderzoek der rekeningen. Van de véreeniging „Volkshuisvesting" schrij ven, waarbij wordt aangeboden het jaarverslag over 1926, waarin is opgenomen de balans en winst- en verliesrekening, terwijl voorts de goedkeuring wordt verzocht op het besluit der ledenvergadering tot uitkeering van een rente van 4 In handen van de commissie voor hetonderzoek der rekeningen. Van de commissie van toezicht op het be- waarschoolonderwijs schrijven, waarbij wordt aangeboden het verslag van den toestand van het bewaarschoolonderwijs in de gemeente Schie dam over het jaar 1926. Kennisgeving. Het verslag ligt gedurende 14 dagen voor de leden van den gemeenteraad ter gemeente-secre tarie, Afd. Alg. zaken, ter inzage. Van de commissie voor het Algemeen handels- entrepöt schrijven, waarbij wordt aangeboden het beredeneerd verslag met, bijlagen van den toestand dier instelling over het jaar 1926. Kennisgeving. Van het bestuur der St. Willibrordusstichting schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat deze instelling heeft besloten tot stichting van een bijzondere lagere school op een terrein gelegen naast de bewaarschool aan de Lange Singel straat 53 en waarin, overeenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920 wordt verzocht de voor deze stichting, overeenkomstig art. 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. In handen van B. en W. om advies. Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 15 Juni Londen Berlijn Parijs Zwitserland Amerika We en en Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Milaan 12 123/8 59 141 2 9 771 a 34 6ö1/, 44 991/g 2.49 b/8 - 35 121/ï 68 731/„ 66 87 64.571/s 43.07 - 13 91 16 Juni 112.12V» - 59 14 V, - 9.771/j - 34 66 - 48 2.49»/» 35.12»/, 66.73 66.86 - 64.57l/2 42.85 - 13.85 SPORT. Onze voetballers. We lezen in de „Olympiade" We mogen over het slot van het Nederlandsche elftal ia dit seizoen buitengewoon tevreden zijn. Het is sedert de Spelen der VUIe Olympiade berg -af gegaan, totdat in dit voorjaar een ommekeer volgde. Wel is 't met de spelkwaliteit in het al gemeen nog vrij droevig gesteld ten onzent, is vooral het clubvoetbal van laag gehalte, maar de nationale ploeg mag er zijn. De resultaten van de laatste vier wedstrijden toonen dat volkomen aan. Eerst 81 tegen de Tsjechen, toen de 32 tegen de Belgen, daarop de 46 tegen New castle United en nu dit gelijke spel m Kopenha gen dat is een kranig werk, dat beteekent dat onze eervolle plaats door Denis en z'n mannen heroverd is en dat bij een systematische oefening een voortbouwen op 't thans gelegde fundament de oranje-ploeg met een redelijke kans op de overwinning kan deelnemen aan het Olympisch voetbaltoernooi. Zoo somber als het er 'n kwart aartje geleden uitzag, zoo hoopvol is het voetbal perspectief thans. Veel wordt thans en van de leiders en bovenal van de spelers verlangd in het nieuwe seizoen, doch er .s rede tot optimisme. geen onmiddellijke gevangenneming uit, zoo als de advocaat-generaal had gevraagd. Het vonnis maakte op Marang en zijn advocaat mr. Rolandus Hagedoorn diepen indruk en zeer geschokt verliet de veroordeelde aan den arm van zijn verdediger de rechtzaal. Men had stellig op vrijspraak gerekend en vooral ook het feit, dat de elf maanden preventieve hechtenis niet werden afgetrokken, trof hem zeer. Uit het arrest zij nog vermeld, dat het Hof bewezen achtte, dat verdachte op de hoogte was, dat de Portugeesche bankbiljetten in zijn bezit aangetroffen, valsch waren en voorts, dat hij opzettelijke heling had gepleegd. Het Hof nam_verder aan, dat verdachte van de onbe trouwbaarheid en financieele onmacht van Reis en José Bandeira op de hoogte moest zijn, gezien ook zijn genomen informaties. De dubbele deur op zijn kantoor in 1925 aan gebracht en het geheimzinnig optreden van een Portugeesch bediende buiten zijn kantoor personeel om, nam het Hof als aanwijzingen aan, dat verdachte wist, dat de zaak niet zui ver was en dat hij van de aanmaak der biljetten op de hoogte moest zijn geweest. Ook het feit van het drukken van dubbele series der bil jetten wijst hier op. Het Hof achtte derhalve bewezen, dat verdachte opzettelijk heling heeft gepleegd en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf. De ITaagsche rechtbank had Marang tot elf maanden gevangenisstraf veroordeeld, met. af trek der elf maanden preventieve hechtenis, zoodat hij na het vonnis direct op vrije voeten kon worden gesteld. Marang heeft acht dagen om cassatie tegen het vonnis aan te teekenen. Kerknieuws. Mgr. J. A. S. van Schaik f. Mgr. J. A. S. van Schaik president van het Klein-Seminarie te Culemborg is Dinsdagavond na een langdurig ziekbed overleden.Reeds gerui- men tijd vreesde men het ergste, tot in den namid dag van Dinsdag de levensgeesten dermate be gonnen te verzwakken, dat het einde niet lang meer kon uitblijven. Mgr. Van Schaik werd 3 December 1862 te Utrecht geboren en studeerde aan de seminaria te Culemborg en te Rijssen. In 1885 werd hij tot priester gewijd en was achtereenvolgens kapelaan te Irnsum en Veendam. Van 1893 tot '95 was hij secretaris va n 't aartsbisdom, waarna zijn benoe ming volgde tot pastoor te Eibergen (1903) en tot president van het Klein-Seminarie te Culemborg (1906). Ook werd mgr. Van Schaik benoemd tot geheim kamerheer van den paus in 1915. Met dezen geestelijke is een fijne, gevoelige geest en hoogstaand mensch heengegaan. Vooral op het gebied der liturgie -hij was voorzitter der Federatie van de liturgische vereenigingen in de Nederlandsche bisdommen en met name ook de kerkelijke muziek heeft hij zeer groote ver diensten. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 13. Carl August, z.v. B. F. R. van Dorp en E. A. M. Pinke, Hoogstraat. 14. Wilhelmus Alouisius, z.v. B. J. ter Braak en M. M. J. Bouwmeester, Nieuwstraat. Adrianus Jacobus Joseph, z.v. C. A. J. de Leede en G. M. Rood, Nieuwe Maasstraat. 15. Anthonis Cornelia Lena, d.v. A. P. Byte hoorn en M. J. van Rooijen, Franklinstr. te vragen of dat kwalijk wordt genomen. Verder wijst spr. er op, dat het voornemen geregelde contröle te gaan uitoefenen wel een bewijs is, dat het noodig is. Weth. de Bruin (S. D.) wijst den heer Slavenburg erop, dat hij van het onderhavige punt afwijkt. De heer Slavenburg (C. H.) vindt dit al te bar, daar de wethouder zelf niet antwoordt op de vragen door hem gesteld, in dit geval be treffende bovengenoemde lijst. Spr. wenscht het debat niet langer op zulk een wijze voort te zetten. De hèer v. d. Tempel (C. II.) vraagt, in verband met deze kwestie, hoe de heer van Pelt (S. D.) zij tA ragen heeft kunnen indienen. Spr. zegt, dat er maar op los „gescharreld" is. Weth. Boddeüs (A. R.) merkt op, dat een speciale contröle niet noodig werd geoor deeld. Thans heeft een der hoofden van scholen deze contröle noodig gemaakt. In elk geval treft Bi en W. geen schuld. Rechtzaken. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 16 Juni v.m. 3 50 n.m. 4.18. 17 Juni v.m. 4.31 n.m. 4.59. 18 Juni v.m. 5 09 n.m. 5 35. Gem. Hoogwater 87 c.M. -(- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 16 Juni. VertrokkenEng. stoomjacht Lady Betty, kapt. Fred. Mors, naar Dover.Eng. s.s. Atlantica, ledig naar Cardiff. Slavisch s.s. Marie Potenik, ledig naar Rot terdam. SCPIIEDAM, 16 Juni. AangekomenEng. s.s. Hedgehope, ledig van Rotterdam, Fransch s.s. Enseigne Marie, ledig van Rotterdam, beide om hier te dokken in de Wiltonhaven. Handelsberichten. De kwestie der Portug. valsche bankbiljetten. Marang tot twee jaar veroordeeld. De uitspraak van het ITaagsche Hof in de zaak van Marang van Ysslveere had gister morgen onder groote belangstelling plaats. De publieke tribune was geheel bezet en op de ge reserveerde tribunes was de Haagsche mon daine wereld door tal van zwaar met bont be laden dames vertegenwoordigd. Ook namens de Portugeesche Bank waren weer enkele leden der directie aanwezig. Men zag na den zwaren eisch van zes jaar gevangenisstraf van het O.M. met spanning het vonnis tegemoet. Eenigszins nerveus nam de verdachte even voor tien uur plaats in de beklaagdenbank en begon de pre sident, mr. Abemon, de voorlezing van het vrij lange arrest. Het Hof verklaarde hem schuldig aan het misdrijf, geheel opzettelijk gepleegd en sprak hem van het overige ten laste gelegde vrij. Gezien het zeer ernstige karakter van het mis drijf veroordeelde het Hof verdachte tot twee jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van de elf maanden, reeds in preventieve hechtenis door gebracht Voorts vorderde het vernietiging der valsche Portugeesche bankbiljetten en sprak Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 16 Juni. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16 50. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiri Uis. SCHIEDAM, 16 Juni. Men noteert tooi Spiritusl00% 30. Spooling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Sehied Spoelingvereeniging". Heden 1.30 per ketel. DELFT, 16 Juniboter f 1.85—2.10 per kilo. Aanvoer 2288, 6/16, wegende samen 4620 kilo. Vette koeien 180475, kalfkoeien 200415, vaarskoeien 150-275, schapen of lammeren f 42—59, vette lammeren f 18—25, magere varkens 16-62, nuchtere kalveren 8' 28, weilammeren f 1019, biggen 10 10, paar den 1.00—2.75. Rundvleesch p. kilo f 1.05 9075. Aanvoer 266 runderen, 13 paarden, 7 gras kalveren, 239 magere kalveren, 17 schapen of lammeren, 819 varkens, 801 biggen, 9 bokken of geiten, 256 lammeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3