DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREMMN* FEUILLETON ~W eergekeerd 50ste Jaargang. Woensdag 29 Juni 1927 No. 14898 AdvartsQ&iinl 1—5 regal» f 1.15, «Ike rug»! daarboven ot, 3 isaa! plaataen wordt 2 maal berekaad. Ingezonden msdedgeiingsn 75 o par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertaeren. s&rievsn worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau i KOEMARKT 4. Telelaon Interesmnnwaai 68085 Paatbni 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per p0gt ƒ3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 cta. Postchèque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, v«et ®©g 51 28© kif É««d ÏÜG bij verlies van eea daim; 180 feij verlies vaneen wijsvinger: 15 bij verlies van eiken anderen vinger*Da verzekering wordt gewaarborgd deer da W.Hell.Algem.Var». bank Scfaieaaw vinger* De verzekering gewaarborgd Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de. N. V. GEBRS. VINCENT, alhier, om vergunning tot oprichting van een fabriek van constructiewerk en kunstsmeedwerken op een terrein gelegen aan den Westelijken oever van de Wilhelminahaven, kadaster Sectie N. No. 402,met 6 electromotoren van resp. lf, 5J, 4|, 8f, en P. K., drijvende een draaibank, zaag- boor- en slijpmachines, eenracicaal-boormachine, een pons- en knipmachine en 2 ventilatoren en 2e. De Drukkerij en kantoorboekhandel, ,,MERCURIUS" om vergunning tot oprichting van een boek- en handelsdrukkerij in het pand Lange Haven 77, kadaster Sectie C. no. 1302, met 3 electromotoren van resp. If, 1 en 1 P. K., drij vende een snelpers een degelpers, en een snijma chine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 13 Juli a. s. des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet, voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe tè lichten. Schiedam, 29 Juni 1927. Bultenlandseh Nieuws. DE VLOOTCONFERENTIE. De levensduur der slagschepen De Japansche regeering heeft aan haar voor- naamsten gedelegeerde op de drie-mogendheden- conferentie, Saito, telegrafisch instructies doen toekomen, waarbij hem het recht wordt gegeven, besprekingen te voeren over de kwestie van den levensduur voor slagschepen. De bezwaren, die Japan heeft tegen het Engelsehe voorstel om deze levensduur op 27 jaar te bepalen, blijven evenwel bestaan en er wordt op gewezen, dat de Japansche schepen voor een levensduur van 20 jaar zijn gebouwd. Er zijn evenwel aanwijzingen dat een compromis bereikt zal worden. tigduizend zijn. man, waarvan de meesten gedood CHINA. De zuidelijken verliezen 3 0.0 0 0 ma n. Van Britsche zijde wordt verklaard, dat de hationalisten thans zelf toegeven de grootste nederlaag sedert het. begin van den oorlog tegen de noordelijken te hebben geleden. De Sjantoeng- troepen hebben, zooals reeds gemeld, Hsoetsjau- foe aangevallen, dat na een gevecht van vier dagen door de nationalisten ontruimd moest Worden, die zich vervolgens hebben terugge trokken op Pengpoe met achterlating van der- 22 De heuvels vooral waren verschillend van de rotsige hoogten van zijn provincie, zij leden niet onder de stormen uit het noordwesten. Het koren dat daarop verbouwd werd, lag niet tegen den grond, als de oogsttijd daar was geen boekweit velden meer of althans veel minder de brem, waartegen hij zulk een verwoeden strijd had ge voerd, werd zeldzaam evenals de hei. De zeedam- pen streken niet, over liet. land. Louarn begreep, dat hij eiken dag iets vaarwel zei, dat hem vroe ger eigen was geweest. Daarom vertraagde hij zijn reis en zag hij meer om zich heen alsof hij ■vrienden acht, die hij niet weer zou ontmoeten. Op een dier dagen werd gij overvallen door een regen, een ware stortbui. Hij zocht een schuil plaats achter den hoogen wal, die langs den weg liep en ervan gescheiden werd door een drogen greppel, waarin hij het wagentje neerzette met de twee kleintjes een boomstam, die geheel open gespleten was en van binnen vermolmd,boodNo- émi een wijkplaats aan. Louar stond met den gekromden rug naar den wind gekeerd een weinig ter zij en keek naar de landerijen voor hem. Maar de regen hield aan, de wind stak op, de greppel vulde zich met water, de bladeren boden geen bescherming meer. De natte kleeren waren als ge- Amerikaansche mariniers naar Tientsin. Vijfhonderd Amerikaansche mariniers met vijf vliegtuigen zijn gisteravond te Tientsin aangekomen. Binnenkort verwacht men de komst van den bevelhebber over de Amerikaan sche strijdkrachten in China, Smety Butler, met nog duizend mariniers. T s j a n g K a i-s j e k's ultimatum. Uit officieele berichten van verschillende bron blijkt, dat de zuidelijken gedwongen werden over 160 K. M. uit Sjantoeng terug te trekken op Hsoetsjaufee in Noord-Kiangsoe, hetgeen een gevolg is van aanvallen der Sjantoengtroepen. In nationalistische kringen wordt verklaard, dat de noordelijken Hsoetsjaufee zijn binnen getrokken. De nationalisten opperden het ver moeden, dat de Japanners aan de strijdkrach ten der noordelijken artillerie steun hebben ver leend. Berichten uit Nanking melden, dat een zuide lijk leger onder generaal Pau Poe-tsjau van Hait- sjau uit in de richting van Tsjingtau oprukt. Volgens draadlooze berichten wordt te Han- kau een belangrijke conferentie gehouden. De Hankau-regeering overweegt namelijk het ulti matum van Tsjang Kai-sjek, waarin deze naar gemeld, de ontbinding heeft geëischt van alle vakvereenigingen, voorts het ontslag van twintig Russische adviseurs en van een aantal Ghinée- sche communisten. Voorts beraadslaagt de re geering over het telegram van Feng Joesjiang, waarin toenadering tot de Nanking-regeering wordt geëischt. Terzelfden tijd doen in de Chi- neesche pers berichten de ronde, dat een toezeg ging van een half millioen dollar van de Nanking- schatkist behoord heeft tot de overwegingen, die Feng aanleiding hebben gegeven zich bij Nan king aan te sluiten. Uit Peking wordt gemeld, dat Tsjang Tsolin zich eergisteren in zijn qualiteit van generalisi- mus in het presidentieele paleis heeft geïnstal leerd. Dit zou erop wijzen, dat hij nog niet van plan is, Peking binnenkort te verlaten. Voorts verluidt uit Tokio, dat het Japansche kabinet onder leiding van den premier vergadert, ten einde te beraadslagen over Japan's politiek ten opzichte van China. De ministerraad wordt door een aantal Japansche autorititen in Mand- sjoerije bijgewoond. Nieuwe moeilijkheden. Van Britsche zijde wordt gemeld, dat een nieuwe crisis is ontstaan in verband met de wei gering der in de nederzetting gevestigde Chinee- zen, de verhoogde gemeentebelastingen te beta len. Deze belastingen moesten verhoogd worden in verband met de stijging der uitgaven. Naar verluidt, heeft de regeering te Nanking de Chineezen aangezet tot deze wijgering, die echter, naar men gelooft, niet zal leiden tot meer dan leidelijk verzet. De Chineezen verzetten zich tevens krachtig tegen de woningbelasting, welke de nationalis ten in de nederzetting trachten te heffen. De anti-Brit.sche en anti-Japansche boycot breidt zich sterk uit. FRANKRIJK. Daudet naar Zwitserland? De „Action Francaise" verklaart niet te weten, waar Léon Daudet zich bevindt. Het blad bevat dan ook heden geen artikel, dat door Daudet is onderteekend. plakt op het lichaam. Louarn zag, dat Joel koud werd. Hij trok zijn buis üit en legde haar over de kinderen heen. 't Werd kil in de natten damp kring, 't Werd kil in den natten dampkring en de handjes van 't kind, dat het zware kleedingstuk trachtte weg te duwen, waren als verstijfd. Een uur later hing een der handjes machteloos over den rand van het wagentje, en Locam bemerkte met schrik dat de kleine Joël koorts bad. Hij liet zijn buis over de kinderen liggen en trok het wagentje uit den greppel om den tocht voort te zetten en het naaste dorp te bereiken om er hulp te zoeken. Een man is zoo spoedig verlegen als hij een kind moet verzorgen. Noémi sukkelde voort over den vuilen weg, met het dunne kleed je over het hoofd geslagen, alsof dat haar zou beschermen. Nog altijd hield de regen aan, zoo dicht, dat men nauwelijks verder kon zien, dan de kanten van den weg. Slechts één gedachte hield Jean Louarn bezig eu deed hem al het ande re VergetenAls ik maar hulp voor Joël vind. Hij wist niet hoe het dorp heette, waarheen hij op weg was eu eerst na drie kwartier bereik ten hij de eerste huizen, waarvan de daken nog dropen van den regen. „Zie zoo" zei Louarn tot Noémi. Nu kun je je warmen en drogen ik zal eens zien, waar we je broertje onder dak kuDnen brengen." Bijna op een draf ging hij met de twee klein tjes verder. De druipnatte kleeren hingen hem strak om het lichaam en bemoeilijkten zijn gang. Twee vrouwen, die eens tusschen de gordijntjes Er gaan geruchten, dat hij naar Zwitserland uitgeweken zou zijn, doch volgens een bericht uit Bern zijn de Zwitsersche autoriteiten onkun dig van Daudet's verblijf op Zwitsersch grondge bied. Volgens een bericht uit Geneve zou Léon Dau det te Lausanne zijn aangekomen. Catry, de directeur van de Santé-gevangenis te Parijs, die nu de zondebok is, heeft, naar wij heb ben gemeld, het hem gedane verwijt, dat hij de drie gevangenen op niet meer dan een telefoni sche lastgeving in vrijheid heeft gesteld, beant woordt met de verzekering dat hij op precies de zelfde wijze ook den hongerstakenden communist Girardin de vrijheid had hergeven. Deze bewering van Catry wordt echter door het departement van justitie vierkant tegen gespro ken. Wel is er telefonisch aan den gevangenis-di recteur gemeld, dat Girardin vrijgelaten moest worden,maarmet de bijvoeging, dat er een amb tenaar onderweg was, met de vöor Girardin's invrijheidstelling noodzakelijke stukken. Girar din heeft de Santé niet verlaten voor de bode met de stukken er was aangekomen Pujo, de hoofd-redacteur van de „Action Fran- gaise," heeft aan den rechter van instructie ge zegd, dat Catry van de heele machinatie om Dau det vrij te krijgen, waarvan hij nu ongelukkiger wijze het slachtoffer is, niets heeft afgeweten. Er wordt gezegd, dat, wanneer de drie uit de Santé ontsnapte gevangenen zich vrijwillig weer aanmelden, zij nog zullen, profiteeren van den gratie-maatregel, die er tegën den llen Juli voor hen in uitzicht was gesteld. Melden zij zich echter niet aan of worden zij weer ingepikt, dan kan er van gratie geen sprake meer zijn. 'Het g e v a 1-D au d e t in de Kamer. De affaire-Daudet is natuurlijk ook m de Kamer niet onbesproken gebleven. Een der socialisten opende den aanval op de regeering niet de verklaring, dat zij zich tot mikpunt heeft gemaakt van alle chansonniers van Montmartre. Volgens dezen spreker kan de regeering nu niets beters doen dan maar algemeene amnestie af te kondigen zoowel voor de communisten als voor de royalisten. Een der communisten verinaakte het Huis met de opmerking, dat na alle pracht en praal, waarmede Daudet naar de gevangenis is gebracht in den auto van den prefect van politie, nadat 2000 man noodig waren geweest om hem te arresteeren, het slechts natuurlijk "was, dat zijn verlossing uit de gevangenis op even buitengewone wijze zou plaats hebben. Dit lid veronderstelde, dat al deze ongewone gebruiken het onwrikbare besluit van de geering moeten aantoonen, om alle politieke veroordeelden hun straffen te doen on< De regeering vroeg uitstel der debatten, het geen natuurlijk werd toegestaan, doch Poin caré, Barthou en Sarraut moesten zich toch enkele onaangename opmerkingen laten gevallen. De F ransche legerhervorming Nadat Painlevé de kwestie van vertrouwen had gesteld, heeft de Kamer met. 379 tegen 145 stemmen het wetsontwerp betreffende de al gemeene organisatie van het leger aangenomen. we RUSLAND. Oerga door bandieten geplunderd. Volgens een bericht uit Moskou hebben baii- doorloerden, hoe vol de riolen langs den weg waren en hoe daarboven aan den hemel de wind, de zon en de wolken elkaar slag schenen te leveren, verlieten het venster, toen zij bemerk ten, dat Jean Louarn naar haar huisje aldraaide. Een andere vrouw stond aan de deur en veegde roet een bezem bet water naar buiten, dat van den stortregen in huis gedrongen was. Zij ver moedde, dat er eei beroep op baar barmhartig heid zou gedaan worden en zij voorkwam de bede met „Ga maar voorbij, hoor 1 Ik kari je niets ge ven." Louarn, die klappertandde van de kille nat heid, meende toch iets te moeten zeggeel ,,'t Is voor mijn kleine „Ik heb zelf ook kleine kinderen, ga maar door." Wat verder was een timmerman aan 't werk. Hij stond aan de schaafbank zich voorover bui gend en weer oprichtend in onophoudelijke afwisseling. Jean Louarn zag dit door de open staande deur, maar hij aarzelde of hij hier wel eeu poging zou doen Als viouwen hem afwezen, wat zouden dan mannen doen De limmerman keek toevallig op zijn werk met een weltevreden gezicht, dat beteekende, dat hij toch prettig vond, dat hij geen last van den regen had en dat hij werk had het heele jaar door stilzwijgend maakte hij een vergelijking met den armen land- looper daar op den weg, die er zoo verloopen en bleek uitzag, Louarn, die enkel het gezicht zag mm dieten de zakenwijk van de Mongoolsche hoofd stad Oerga overvallen eu geplunderd. Zij dood den en verwondden talrijke personen en staken de huizen in brand, waardoor een werd vervolgens meer dar. 7 millioen gulden schade van aangericht. De staat van beleg is in de stad afgekondigd. Bisschop en priesters gevangen genomen. Naar uit Riga wordt gemeld, zijn bisschop Georgius en zeventien andere priesters op be vel van de tsjeka onder beschuldiging van sa menzwering tegen het bolschewistisch regime ia hechtenis genomen. Deze gevangeuneming schijnt een nieuwe cam pagne in te zetten tegen de overal oplevende godsdienstige gezindheid, waarop reeds drie weken geleden in het comité van de commu nistische partij te Moskou de aandacht was ge vestigd. De activiteit van den anti-godsdienstigen bond ten spijt zijn in verschillende deelen van sovjet-Rusland schuurkerkjes opgericht uit vrij willige bedragen v«n arbeiders als protest tegen het sluiten der kernen. De dader van den aanslag op den president der militairereehtbank te Moskou, Orlof, is thans ge ïdentificeerd als een voormalig bambte van het departement van oorlog, Beckendorf geheeten. Hij verklaarde uit wraak gehandeld te hebben, daar hij Orlof verantwoordelijk acht voor een hem opgelegde gevangenisstraf van 2£ jaar, welke hij heeft ondergaan. De wond van Orlof draagt geen gevaarlijk karakter. De werkloosheid te St. Petersburg. Naar de Times uit Riga verneemt heeft het bestuur der vakvereenigingen Vrijdag te St. Petersburg vergaderd ter bespreking van maat regelen tegen de toenemende werkloosheid. De bevolking van St. Petersburg telt- op het oogen- blik 1.635.000 zielen, er zijn 3000.000 arbeiders en 200.000 ambtenaren. In 1924 waren er onder deze 500.000 ongeveer 127.000 werkloozen, welk aantal thans tot 10.000 gestegen is, of 11 pC.t. van de totale bevolking. Van deze 180.000 zijn er 108.000 ongeschoolde werklieden, van wie een aanzienlijk deel al vijg jaar onatgebroken werkloos is. Sinds December 1925 hebben de werkloozen te St. Petersburg in het geheel 6 millioen roebel steun getrokken. De vergadering nam een motie aan, waarin buitengewone maatregelen geëischt werden, om dat „100.000 werkloozen beschouwd moet wor den als een vast getal, fat, geen verdere vooruit zichten op verlaging biedt, hoe snel de industrie zich ook mag ontwikkelen.' ENGELAND. De breuk met Rusland. Lord Grey, gewezen minister van buitenland- sclie zaken, heeft gisteren in een rede gesproken over de breuk met Rusland. Hij zeide, dat de Sowjet-politiek geen nationale Russische poli tiek is, maar naar wereldrevolutie streeft. Dc Britsche politiek dient zich Volstrekt af zijdig te houden van Russische binnenlandsche aangelegenheden. Alles in Rusland druischt zoo volstrekt tegen den menschelijken aard in, dat het stelsel onder zijn eigen gewicht moet be zwijken. Ik hoop, beslyit Grey, dat geen enkele Britsche regeering met Moskou weer betrekkin gen zal aanknoopen op een voet, die niet vol strekt oprecht is. en 's mans gedachten niet kon raden, waagde het hem aan te spreken „Kan ik hier ook opgenomen worden Zou er iemand wezen, die mij wil helpen „Bedelen is hier verboden 1" antwoordde de timmerman- De man zag er flink en gezond uitzijn voor komen verried, dat hij soldaat geweest was. „Ik vraag geen aalmoes, ik ben geen bedelaar. Ik heb een klein kind, dat ziek is. Een vrouwenstem uit de kamer achter de werkplaats zeide ,,'t Kan wel besmettelijk wezen, pas maar op, Alexander je weet niet met wien je te doen hebt 1" „Ja, ja, ik zal 't hier wel redden boor zwijg maar riep de man terug. Hij keerde zich nu geheel naar Louarn, die zich over t tweetal boog en met zijn natte handen liet buis wegnam, dat de kinderen bedekte. Het regende nog altijd en in het gedempte licint van de werkplaats zag de timmerman twee gezichtjes te voorschijn komen. Lucienne vroolijk er met een lach om den mond en Joël, bleek als was, zonder leven, afgemat en afgeleefd. De werkman had zelf kleine kinderen ge had en die zien sterven, zijn gelaat veranderde. „Er zijn hier twee dokters," zei hij, „probeer eens de een is een oude man, maar niet kwaad. Zij zullen het kind niet bij zich willen houden". Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -.gut1 im

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1