WOENSDAG 27 JULI 1927EERSTE BLAD DE KWESTIE VAN HET EINDEXAMEN DE KWESTIE DE BRUIN—HUMANS. VROUWENGOED. «)- imm DELFTS llwynjl In alle ijceile t ROEM zaken verkri EEN NETELIGE KWESTIE AANRIJDING. DE GROOTE SCHIEDAMSG'HE VERLOTING brutale diefstal;. EXAMEN BOEKHOUDEN UIT ROTTERDAM. DE ACTIE IN DÉ METAALINDUSTRIE TOEZEGGINGEN DER WERKGEVERS DE DIEFSTAL MET INBRAAK BIJ MOK IJZEREN BUS OP ZIJN VOET LINKER MAASOEVER TENTOONSTELLING WEERBERICHT RADfOMIEUWS PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG WATERSTAND BRANDJE, Het adres dat terzake de eindexamens aan de H B. S. te Schiedam en Delft aan den mi nister van onderwijs zal worden gezonden, luidt al volgt: Aan Zijn Excellentie de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen te 's-Gra- venhage. Excellentie, De ondergeteekenden, alien ouders van leer lingen die hebben deelgenomen aan het laatst gehouden eindexamen H. B. S. te Schiedam of Delft, hebben met voldoening vernomen, dat door IJwe Excellentie een onderzoek is ge- j last naar de oorzaak welke tot het bekende slechte resultaat heeft geleid. Zij veroorloven zich de hoop uit te spreken, t dat dit onderzoek zal worden opgedragen aan l onpartijdige deskundigen. Zonder nu op dit onderzoek te willen voor- uitloopen, verzoeken zij Uwe Excellentie eer biedig, te willen laten nagaa-n: le. Of het schriftelijk werk op dezelfde wijze en naar denzelfden maatstaf is gewaardeerd als, op andere plaatsen is geschied. 2e. Of het waar is, dat de examen -cijfers in de verste verte niet overeenkomen met de rapportcijfers van het laatste jaar. 3e. Of het juist is, dat hier een strengere maatstaf is aangelegd, hetgeen prof. Elias zou hebben gezegd in een onderhoud, dat ge publiceerd is in de „Voorwaarts" van 18 Juli 1.1. 4e. Of het juist is, dat hier niet het bij de wet bedoelde schoolexamen is afgenomen, maar alleen geoordeeld door heeren deskundigen, Iets wat in hetzelfde onderhoud door prof. Elias zou zijn te kennen gegeven. Mocht het blijken, dat hier inderdaad met twee maten is gemeten, dan verzoeken adres santen met klem, dat het diploma alsnog zal worden uitgereikt aan die leerlingen die blij ken daarop recht te hebben en dat ook de cijfers der geslaagden zullen worden in over eenstemming gebracht met hetgeen de nieuwe deskundigen zullen oordeelen. Zij voegen bij een exemplaar van de „Voor waarts", waarin het meergenoemde onderhoud met prof. Elias staat afgedrukt, benevens een ex. van de „Nieuwe Schied. Ct." en een van de „Sehiedamsehe Courant" waarin de aange legenheid ook van andere zijde wordt belicht". Zij verzoeken Uwe Excellentie om de beide eerstondergeteekenden in de gelegenheid te willen stellen dit adres mondeling toe te lich ten. Omtrent de, teekening van het adres deelt men ons nog mee, dat de H. B. S.-ers er gisteren mee in actie waren. Op een enkele uitzondering na "had gisteravond ieder dien zij bezochten geteekend. Vermoedelijk zullen dan ook vrijwel alle ouders van geslaagden en af gewezenen teekenen. Slechts twee ouders gaven te kennen dat zij aan de actie geen deel wilden hebben om dat zjj tevreden waren met de door hun kind behaalde cijfers. Morgen circuleert het adres te Delft waar het door het Delftsche Comité wordt overge nomen. Een van de ouders der geslaagden is op eigen gelegenheid bij den minister op audiën tie geweest. Het comité van actie heeft behalve van de pers veel steun ontvangen van invloedrijke personen in den 'lande. Onze bij uitstek deskundige stadgenoot, de heer M. Horn, oud-directeur van de H. B. S. te Schiedam, die nog steeds deel uitmaakt van een eindexamen-comissie, verschafte wehvil land alle inlichtingen welke het comité bij zijn actie van nut kunnen zijn. Indertijd was door wethouder De Bruin een aanklacht ingediend tegen den heer Michiel Hijmaas wegens uitlatingen van dezen laatste, welke de wethouder beleedigend achtte voor zijn persoon. Bij het daaruit gevolgde proces werd de heer Hijmans vrijgesproken. Zijn ver dediging legde hij ne'er in een brochure, welke de heer De Bruin opnieuw aanleiding gaf een aanklacht tegen den heer Hijmans in te dienen. Naar ons wordt meegedeeld, wordt, waar aan :1e aanklacht nog steeds geen gevolg is ge geven, thans aangenomen, dat deze door den officïer van justitie te Rotterdam is terzijde gelegd. NAAR HET FRANSCH. „Zoo trouw aan die herinnering Hoop ik op beter tijd. De toekomst zal aan ons zijn, Als de orde weer herleeft. Dus blijven we allen ^taande Den uiilenkreet getrouw: Hoe-oe, hoe-oe, hoe-oe! Houdt moed, mijn dapp'ren» moed!" Toen de schoone, mannelijke stem zweeg, was alle gevaar om ingehaald te worden ge weken. Er ontstond een hinderlijk zwijgen, want allen waren fiog vervuld van het gebeur de, en toch durfde niemand er op zinspeden. Juffrouw de Vareuil voud het middel om uit dezen kwellenden toestand verlost te worden. Zij begon op haar beurt te zingen. De onbe kende herinnerde zich dit oud-vendeesche lied, en nu paarden zich beider stemmen in een heerlijke harmonie. Middelerwijl was de wind een weinig aangewakkerd en had den nevel verjaagd: de boot dreef thans in het volle licht. Biraud meende nu ook een duit in het zakje te moeten gooien. Ziet u, mijnheer, de stem van onze juf frouw is toch machtiger dan de uwe. Uw lied heeft de ongelukken verdreven, die ons van dn menschen dreigden, zij echter heeft gevaren van het duistere moeras bezwo- ~r ft ,-f.- Reel. 54S 15 Gisteravond te omstreeks 7 uur zijn door den hoofdagent van politie van P. in beslag ge nomen eenige houten rekjes, waarop diverse kopjes en schoteltjes, welke voorwerpen in strijd met de gemeenteverordening, uitgestald waren buiten den gevel van den galanterie winkel „Rosa", van den heer K., aan de Hoog straat. Daar de winkelier IC genoemde voor werpen 'op verzoek van den hoofdagent niet wilde wegnemen, zijn ze in besiag genomen en :zal proces-verbaal tegen IC. worden opgemaakt. Een paar dagen tev-oren was K. reeds gewaar schuwd dat hij die voorwerpen niet buiten den gevel mocht étaleeren. Wij hebben ons tot den heer IC gewend, die 'verklaarde, dat de bedoelde voorwerpen niet buiten den gevel hingen.. Ook deelde de heer K. ons mede, dat hij zich gewend had tot den Woningdienst waar men hem verzekerde, daf niet het raam, waartegen de voorwerpen hin gen, maar de muur van het pand, die in dit geval verder is uitgebouwd dan het raam, de gevel uitmaakt In ieder geval zal de kantonrechter hebben uit te maken in hoeverre de heer K. de ver ordening heeft overtreden, of de politie te streng is geweest in haar optreden. De 28-jarige J. de L. uit Rotterdam heeft bij de politie alhier aangifte gedaan, dat hij gistermorgen te omstreek-s 10 uur op den hoek van de Broersvest en Boterstraat is aangereden door een motorwielrijder, die onbekend is gebleven, doeh waarvan het motornummer H. 58473 nog kon worden op genomen. Volgens de L., wiens rijwiel ge deeltelijk was vernield en eenige getuigen heeft de motorrijder geen signalen gegeven. Blijkens een te dezer stede verspreide circu laire zal de trekking van de groote Schiedaïft- sche verloting, ten bate van den Ned. R. K. Volksbond voor de- restauratie van de ge hoor- en tooneelzaal aan de Langehaven, plaats hebben op 18 October a.s. „Laat uw kans toch niet voorhij gaan!" "Wij herhalen dezie woorden van de circulaire, niet alleen om te wijzen op de kans een van de vele mooie prijzen w.o. 5 prachtige hoofd prijzen, te winnen, maar ook ter aansporing, om een steentje bij te dragen in het werk ter verfraaiing van ons inderdaad onmisbaar gebouw van den R. K. Volksbond. Immers het organisatieleven, de ontwikkeling en de ontspanning van ons Schiedammers, zijn voor een groot deel gegroeid in de zalen van den R. K. Volksbond. De anderen hebben er aangename herinne ringen aan bewaard: zij, die op de middag hoogte van hun leve nstaan, hopen er nog vele malen te vertoeven en zij, die na ons komen zullen onzen arbeid respecteeren en ons voorbeeld navolgen. Deze kans mag niemand laten voorbijgaan: het is er één uit vele, maar dan ook een, welke met beide handen moet worden aan gegrepen. Men stelle zich niet tevreden met één kans! Twee, vijf, beter nog tien, twintig! Waarom niet? Er zijn 10.000 loten en deze mogen niet hooger verkocht worden dan 50 centen per stuk. Dat niemand tevreden zij, alvorens alle loten verkocht zijn! Ze zijn verkrijgbaar overal waar biljetten zijn ge plaatst, alsmede bij de colporteurs. Half ernstig, half spottend onderbrak de jonkman hem: Ik heb inderdaad opgemerkt, dat bij de eerste woorden van uw schoone meesteres de mist verdween en de hemel opklaarde. Ik heb dus het geluk esn heerlijke reis te ma ken met de fee der wateren. Hij nam den hoed af en boog zoo hoffelijk en eerbiedig, dat zijn schijnbare spotternij een hulde aan de kasteelvrouwe werd. Zij voeren nu op de Sèvre en kregen bij het omvaren van een eiland het kasteel des On dières in het gezicht. Weldra legde de boot aan, en allen stapten uit. Zij wilden het terras naar het heerenhuis opgaan, toen de vreemde ling na juffrouw de Vareuil en haar dienaar hartelijk bedankt te hebben, afscheid wilde nemen. "Waar wilt u heengaan zonder boot, zon der gids? vroeg de kasteelvrouw verwonderd. Straks komt de mist weer opzetten, en den nacht onder den blooten hemel doorbrengen zou gevaarlijk voor uw gezondheid wezen en u misschien de oogea voor altijd bederven. Ook laat ik een ga3t zoo niet gaan. U blijft dezen nacht op les Ondières. 't Is morgen nog vroeg genoeg om een besluit te nemen. Benigne trok het meisje iets ter zijde en fluisterde: Bedenk toch, wat - u zegt. Dezen zwerver in het heerenhuis opnemen staat gelijk mot ramp en dood binnen te halen. Abelle sloeg geen acht op die woorden. Zij herhaalde de uitnoodiging en de jonkman, alle valsche bescheidenheid ter zijde stellend, nam het aanbod blij en dankbaar aan. Door een dubbele rij van eeuwenoude ol men, als door het schip van een machtige kathedraal, wandelde het viertal naar het kasteel. Lang en aandachtig beschouwde de vreemdeling den gevel, waarvan de vensters met kleine ruitjes hem In het maanlicht zoo- j* - J. van R„ wonende Villastraat, heeft aan gifte gedaan van diefstal van ongeveer H.L. aardappelen uit zijn tuintje in het Ster- re bosch. De dief is daar zoo brutaal bij te werk gegaan dat hij een in de buurt staand tuinhuisje openbrak en daaruit de spade nam om de aardappelen op een ander tuintje te rooien. Te Rotterdam slaagde voor het practijk- examen boekhouden, gehouden door de ver- eeniging v?m leeraren in de handelsweten schappen, de heer C. W. Prein, alhier. Gisteren werd onder voorzitterschap van den heer Dijkgraaf (R. D. M.) en in tegenwoordig heid van den voorzitter van den Metaalbond, den heer Goedkoop, eene conferentie gehouden met de vertegenwoordigers der werknemers organisaties inzake de loonen in de Rotter- damsche metaalindustrie. Van de zijde der werkgevers werden aller eerst ter kennis van de arbeidersvertegenwoor digers gebracht de gemiddelde loon-cijfers (uur inkomen), zooals deze tot uiting kwamen in het loonoverzicht op 1 Juli 1927 voor Rotter dam en speciaal voor het Etablissement Fijen- oord. Deze cijfers waren aldus voor geheel Rot terdam: geschoolden gemidd. SS cent uur- inkomen, ge oef en cl en 64 ct., ongeschoolden 53 ct. Voor Et. Fijenoord waren deze cijfers: ge schoolden gemidd. 69 cent uur-inkomen, ge- oefenden 65.3 ct., ongeschoolden 54.6 ct. Aan de hand en op grond van de gegevens, deelde de heer Dijkgraaf mede, dat er van ver hooging der loonen geen sprake kon zijn, noch bij Et. Fijenoord, noch bij andere werkgevers. Daarna gaf hij den vakvereenigingsbestuurders gelegenheid hun meening te zeggen. De mededeelingen van den Metaalbond wer den daarna van alle kanten scherp becritiseerd en in strijd geacht met de verklaring der di rectie van Et. FijenooTd, in de vorige confe rentie geuit. Hierop volgde een uitvoerige discussie. Door de werkgevers werd in deze bespreking opnieuw de aandacht gevestigd op de plannen van den Metaalbond in verband met de invoering van een nieuwe landelijke regeling, waarbij vele werkgevers met hun loonbetaling omhoog zullen gaan. Daarbij zijn ook werkgevers te Rotterdam, die ver beneden het gemiddelde staan. Op de concrete vraag, wie dat zijn, hoeveel dat zal bedragen en wan neer dat wordt ingevoerd, kon men geen posi tief antwoord geven. Van den kant der vak bonden bleef men aandringen op uitvoering en het geven van een algemeene loonsverhoo ging, hetgeen absoluut werd afgewezen. Ten slotte kreeg men de toezegging, dat Rot terdam zal overwegen, om reeds voordat de al gemeene regeling in werking treden zal, deze te Rotterdam toe te passen, waardoor dan bij een deel der werkgevers de loonen zullen wor den verhoogd. Dinsdag 2 Augustus zullen de werkgevers te Rotterdam daarover beslissen en daarvan direct berichten aan de organisaties. Alle organisaties besloten dit bericht af te wachten. De Hooge Raad heeft gister verworpen het cassatieberoep van A. D„ die door de Rotter- damsche Rechtbank wegens diefstal met braak in een lompeazaak van M. aan de Linker Rot- tekade 42 te Rotterdam was veroordeeld tot 2 jaar-en 6 maanden gevangenisstraf, welke straf in hooger beroep door het Haagsche Hof werd veranderd in 5 jaar. Gisterenmiddag heeft de 26-jarige bootwerker G. B., werkzaam bij Swarttouw, op een in de Waalhaven liggend schip een ijzeren buis op zijnrechtervoet gekregen. Hij verwondde zijn voetzool en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. veel oogen schenen, die hem vriendelijk ten welkom toelachten. Hoe kalm en vreedzaam moest het leven daar wel niet zijn! V. Benigne aan 't woord, In de vestibule stonden reeds twee dienst boden met kaarsen in de hand de reizigers op te wachten. Daar de gast voor een souper bedankte en ook de anderen geen behoefte aan eten gevoelden begaven allen zich naar den gTooten salon beneden. Na haar mantel afge legd te hebben plaatste de jonkvrouw zich vóór haar neergeknielde huisgenooten en bad eenvoudig maar ernstig de avondgebeden voor. Dan wenschten allen elkander goeden nacht en scheidden. Biraud belastte er zich mee den gsnoodigde naar dienst apartement te geleiden en van het noodige te voorzien. Abelle begaf zich naar haar kamer en liet Benigng in de gang staan. In boozen luim door alles, wat ze dien avond ondervonden had, mopperde deze als gewoonlijk. Onze juffrouw moet wel het verstaud ver loren hebben om in haar huis oen mau te ont vangen en op te nemen, dien ze volstrekt niet kent en langs dent weg opgeraapt heeft. Mijn waarschuwingen slaat ze in den wind en stelt meer-vertrouwen in dien lummel van een Bi raud, die mij" niet eens tegen dien onbe- schoften Brouillardeux wist te verdedigen. Die oude zal toch niet met de Roevers in be trekking staan, met hen onder één hoedje spe len? De wolf in de schaapskooi! Als Abelle wist, zooals ik, wie deze onbekende is, ze zou haar onvoorzichtigheid zeker betreuren. Ik moet liet haar zeggen, dezen avond nog ons aller heil hangt er van af. Juffrouw de Yareuil had voor haar nacbt- De opening Gisterenmiddag te vier uur is de Linker Maasoevertentoonstelling welke ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de ver- eeniging „Linker Maasoever" door haar ge organiseerd is in de houten H. B. S. op het Putscheplein officieel geopend. De voorzitter van de vereeniging de heer L. Kamhoot heette de aanwezigen welkom en legde er den nadruk op, hoezeer de Linker Maasoever in de laatste 30 jaren is gegroeid en in den laatsten tijd zoo sterk is uitge breid dat wellicht zal blijken dat over tien jaar het pas aangenomen uitbreidingsplan- Zuid reeds te klein zal zijn. Spr. herinnerde er aan dat dit stadsgedeelte door zijn lande lijk karakter en het gescheiden zijn van de binnenstad door de Maas veel ongewenschte toestanden heeft gekend en betoogde dat nog niet ieder Rotterdammer het op de juiste waarde weet te schatten. Zeer uitvoerig bracht spr. dank aan allen die tot het tot stand komen van deze ten toonstelling hebben medegewerkt en in het bijzonder aan het gemeentebestuur, aan plaat selijke werken, aan den directeur der H.B.S. en aan de hoofden der bedrijven, welke hier vertegenwoordigd zijn. De burgemeester, mr, J. Wytema, bracht de vereeniging die dit 30-jarig bestaan viert inplaats van haar zilveren jubileum zijn beste gelukwenschen en schetste deze vereeniging die in den grond niets anders is dan een buurtvereeniging, door hetgeen zij binnen liaar gezichts- en belamgenkring heeft weten te trekken als een instelling welke ver uit gaat boven een gewone buurtvereeniging. Spr. huldigde den eere-voorzitter en den voor zitter voor hetgeen de „Linker Maasoever" heeft weten te bereiken en sprak den min of meer gebruikelijken en geijkten wensch uit: „dat uwe vereeniging moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen." Spr. zeide, zich gelukkig te prijzen het aanvankelijk door hem wegens gebrek aan tijd afgewezen verzoek, als eere-voorzitter van het eere-comité deze tentoonstelling te willen openen, toch te hebben aanvaard. Daar hij thans gelegenheid had er den nadruk op te leggen dat men den Linker Maasoever niet dient te beschouwen als een apart stads gedeelte van Rotterdam, daar in onze stad de eenheid in alles „ja haast in iedere kei" tot uiting komt en men het glad mis heeft den Linker Maasoever als iets afzonderlijks te willen zien. Spr. achtte het zich een genoegen en een voorrecht een deel van de vertegenwoordigers van Scheepvaart, Nijverheid en Handel hier te mogen begroeten en hen hulde te brengen voor de grootheid welke zij aan Rotterdam hebben gegeven. Ten slotte sprak de burge meester den wensch uit, dat deze tentoon stelling, die blijk geeft van veel dat niet altijd tot uiting komt, een succes moge zijn voor den Linker Maasoever maar vooral voor Rotterdam. Nadat de heer Kamhoot .den burgemeester voor deze woorden bedankt had en de eere wijn was rondgediend, gaf de heer P. N. J. Steinweg, eere-voorzitter van het bestuur een kort retrospectief overzicht over den groei van den Linker Maasoever. Spr. herinnerde aan de jaren 1870'74 toen Rotterdam nog slechts 120.000 inwoners had en slechts 912 H.A. gronds besloeg. In dien tijd waren er op den Linker Maasoever nog geen havens of handelsrnrrchtingen. Slechts op Katendreeht stonden enkele huis jes, de fabriek van „Fijenoord" was er en ten slotte eenige boerderijen. In dien tijd was er nog geen sprake van gemeentelijke exploitatie van havens, zoodat de Handels- vereeniging besloot tot het oprichten van handelsinricktingen van Grocrte Spoordijk tot Spoorweghaven en aan de gemeente als tegen prestatie vroeg een vaste brug over de Maas te doen bouwen. Dit geschiedde van 1874 tot 1S7S; in dien tijd werden de Binnenhaven en de Entrepot haven gegraven en het entrepot gebouwd. In 1879 trad een tijdelijke stilstand in en er was nadat de idealist Pincoffs had gefaald een genie noodig om de noodige impuls te leveren voor verderen bloei. Die werd ge vonden in den persoon van den onvergete- lijken directeur van gemeentewerken, den heer G. J. de Jongh, die het gemeentebestuur ervan wist ts overtuigen dat verruiming van de gemeentegrenzen in de eerste plaats noo dig was. In 1S94 werden Charlo-ia, Kralingen en een gedeelte van IJsselmonde bij Rotter- toilet nooit de hulp van een dienstbode noodig. Lang aarzelde Benigne dan ook, eer zij zich naar Abelle's kamer begaf, onder voorwendsel haar van dienst te willen zijn. Het meisje had zich in een gemakkelijken stoel neergezet en overdacht da gebeurtenissen van dezen veelbewogen avond. Zij vroeg zich af, wie deze raadselachtige reiziger toch kon wezen, dien zij nooit te voren gezien had, van wien zij niet het geringste wist, en tot wien zij zich niettemin aangetrokken gevoelde, als hadden zij elkander reeds in den droom ont moet. Tot dezen avond had de kasteelvrouwe geen soldaat of roover gezien; zelfs de Brouil lardeux' waren nooit tot les Ondières doorge drongen. Zij kende deze lieden slechts uit de schrikwekkende verhalen der dienstboden. Maar na al, wat zij dien avond ondervonden had, kon ze onmogelijk aannemen, dat zulk een net en hoffelijk jonkman aan dergelijke euveldaden schuldig kon zijn. Hoeveel raadse len toch! Zoo nadenkend kwam ook de wree- de Fouchard haac weer voor den geest en die verfoeilijke man zocht en onbekende te verderven! Die gedachte wekte haar innig medelijden. Hoe menigmaal had zij het be treurd, geen vrienden of ongelukkigen te hebben om ze te helpen en te troosten, en nu kon zij dezen vurigen wensch vervullen door den vluchteling te beschermen, hem uit die afschuwelijke handen te redden. Was hij mis schien niet een dier verworpelingen, die zij ill haar oprechte, kinderlijke godsvrucht zoo gaar ne wilde bijstaan en onheffen? En nu het ge- - vaar bezworen was, nu zij weer rustig in de veilige, oude woning neerzat, voelde zij in nig mededoogen met dezen zwerver, door nie mand beklaagd, doch die zelf ook niet klaagde. Een beseheiden kloppen aan de deur kwam deze overpeinzingen verstoren. In de verwach ting Biraud te ziea verschijnen en iets ever Verwacht wordt: Matige Z.O. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, be houdens kans op onweer, iets warmer. De barometer gaat door met dalen. j Fietsers en motorrijders lichten op vah 's avonds 9.29 tot 's morgens 4.43. Scheveningen-Haven (1950 M.): 8.15 5.berichten; 1212.05 zuivelber.; 1-30 2.45 beursnoteeringen; 3.353.50 landbouw- ber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35 zui- velber. Hilversum (1060 M.): 12.politieber.ï I 12.35—2.lunchmuziek; 68 vooravond-cour eert; 7.45 politieber.; 10.30 nieuwsber. Chrisfc Radio-avond; 9—10.30 zang; 8.309.zang. Daventry (1680 M.): 12.20 kwartet;; I.20—2.20 gramofoonmuziek3.20 Vesper in de Westminster Abbey; 4.05 lezing; 4.2® kwartet; 5.35 kinderuurtje; 6.20 landbouw- ber.; 6.40 dansmuziek; 7.20 lezing; 7.35 lis- deren van Rich. Strauss; 7.50 concert; 8.40 „The vagabond King", comedie 9.20 nieuws; 9.40 lezing; 9.55 SuIIivan-programma; 10.50 -12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.): 10.50 II.20 concert; 12.502.10 orkest; 5.055.55 dansmuziek; S.5010.50 koor v. d. Roemeen- sche kerk. Causerie. Langenberg (469 M.), Munster (24f M.), Dortmund (283 M.): 1.30—2.50 or kest; moderne operetten; 5.506.50 vocaal concert; 8.50 concert. Daarna tot 12.20 dans muziek. Königswusterliausen (1250 M.) 2.505.50 lezingen en lessen; 5.506.50 or kest; 6.508.05 lezingen en lessen; 8.50 Ein Sommer-Abend. Tot 11.10 dansmuziek. Hamburg (395 M.): 4.35 buitenlandsche volksliederen; 5.20 dansmuziek; 6.ZO con cert; 8.50 Ein Sommer-Abend. Tot 11.10 dansmuziek. Brussel (509 M.)5.206.20 kinder matinee; 8.20—10.50 gala-concert. Zweedscha avond. Orkest, zang. Van het hoogwater wordt morgen te Rot terdam het le getij verwacht om 3.57 voor- miduags en het 2e getij om 4..15 nan. Te Hoek van Holland zal het le getij zijn om 1.52 v.m. en het 2e getij om 2.23 n.m. DOOR EEN AUTO GEDOOD Eigen onvoorzichtigheid Gisterenmiddag te half vijf was de 5-jariga L. Rosa, gewoond hebbende in de Dunkelstraat 25 te Utrecht, die bij haar grootouders in da Hudsonstraat logeerde, aan het spelen in die straat. Het kindje lette niet op en raakte doof eigen onvoorzichtigheid onder een auto. Met ernstige inwendige kneuzingen werd het op genomen en overgebracht naar het ziekenhui® aan den Coolsingel, doch bij aankomst bleek het reeds overleden. In den afgeloopen nacht ontstond in pand Kalverstraat no. 3 door onbekende oorzaak brand ten huize van mej. C. Gasten van spuit 19 bluschten het vuur met emmers water os- der leiding van brandspuitmeester J. A. Amen. Mede aanwezig waren de spuiten 16* 15 en 17. dam gevoegd, zoodat het toen tot 5519 H.A- werd vergroot. De Rijnhaven werd gegraven, spoedig daarop de Maashaven en het project van de Waalhaven werd gemaakt. „Wat 40 jaren geleden nog bouwland was, is nu groote havens en handelsinrichtingën, dit danken wij aan onzen onvergetelijken ds Jongh, aldus eindigde spreker. Hierna maakten de genoodigden, w.o. vela leden van het eere-comité en de bestuurs leden der Kamer van Koophandel, de heereb J. C. Veder en mr. R. Mees een rondgang door het gebouw. -3t den gast te vernemen, gaf ze vlug verlof tot binnentreden, doch werd onaangenaam vei" rast, toen Benigne den drempel overschreed. Ik heb u iets te zeggen, dat geen uitsta' duldt, verklaarde de binnenkomende. Zij vergat de bedachte inleiding en slo"* zorgvuldig de deur, als dreigde er een ernstig gevaar. Ik hen zoo vreeselijk moe, Benigne, zo' de kasteelvrouwe, een of andere onaang®" naamheid voorziende. Toch zult u naar mij moeten luistere11' want er hangt ons een afschuwelijk onheil W ven het hoofd. Och, alweer die ongerijmde vrees! U wilt niet zien, hooren of begrijp®11' even als altijd mijn ondervinding versmadend' Ik bid u, Benigne, het is al zoo laa'' Maak het kort. Hebt u heel niet op het gezang van dicö man gelet? Wel zeker, ik heb zelfs met hem meeg®* zongen. Dat bedoel ik niet, ik meen het l1®t' dat uw nachtzwerver aanhief, toen de wre®8^ lijke man in de boot gesprongen was. Ik s' der nog bij de gedachte aan dat angst we kend oogenbiik en vraag me zelf af, hoe 1 het overleefd heb. U leeft nog, Benigne, en dat is het naamste. Overigens ik herinner mij die tw coupletten nog heel goed: de melodie was vendig en de voordracht meesleepend. f Wel ja, noem dat mooie muziek! M hebt u den zin der woorden begrepen? Er kwam de kreet van een uil in 10 Ik zie echter niet in.... n - (Wordt vervolg"''

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2