DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. -ee" wijs™sCTi»D ■ik,fgen tv* rlie*va" "ir ""T vi°se;- D° v«^ 'zziïrLiiïrzüï 50ste Jaargang Zaterdag 6 Augustus 1927 No. 14931 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bij of kraelitens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN DE FEESTWEEK VAN DEN R. K. VOLKSBOND. HET R. K. ZIEKENHUIS. KAPEL DER EERW. ZUSTERS THERESIANEN KR. H. A. J. GIJSEN MÈm DE KOEMARKTBRUG ONGEVAL IN HET ZWEMBAD. WAARSCHUWING DOODELIJK ONGEVAL N.V. SCHIEDAMSCHE ONDERLINGE GLAS VERZEKERING. S. V. R. „DE RENNER" AANRIJDINGEN R. K. ME TA A L B E WE R KERS B ON I) TE WATER. DOODELIJK ONGEVAL. AGENDA. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN ENGELSCHE HANDELS CORRESPONDENTIE BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bn re an KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbns 39. ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. - 1 - Postchèane en Girodienst no 81440. Advertentiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussclien den tekst 60 cf. per regel. Bij conlract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten Qf oogen; ƒ250 bii verlies van één hand één voet of éAr. t ïcn u - v I vc t,-- i- De mtkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe IIAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat er op de Woensdagen 10 en 17 Augustus a.s. in den St. Joris Doele GEEN GELEGENHEID zal zijn voor het inenten en herinenten tegen pokken. Eerst op Woensdag 24 Augustus a.s. zal de gelegenheid daartoe weder opengesteld zijn. De reeds aangekondigde feest week van den R. K. Volksbond zal van 20 tot 28 Augustus worden gehouden. Men heeft dus nog een goe de veertien dagen voor de voorbereiding. Een flinken stap in de richting hoopt men te zet ten op Woensdag a.s., wanneer een bijeenkomst zal worden gehouden' van degenen die tijdens de feestweek hun gewaardeerde medewerking willen verleenen. Voor deze bijeenkomst, wel ke in het gebouw van den R. K. Volksbond plaats heeft zijn ook van harte welkom jonge dames van 18 jaar en ouder op wier medewer king hooge prijs wordt gesteld. Saldo vorige verantwoording 12.567,35 Ingekomen gelden Horlogeverloting 120,48 N.N. Bij laatste wilsbeschikking 25, Gorzen Wijk S. 6. Gorzen Wijk D. 9.15 Gorzen Wijk K. 5.90 Gorzen Wijk G. IS.— Drïemaandelijksche bijdrage 9,- Frankenland Wijk E. 17,15 'Frankenland Wijk J. 27,80 Frankenland Wijk E. 50.58 Frankenland Wijk H. 33,05 Frankenland Wijk M. 20.70 Singel parochie Wijk H. 60.65 Singel parochie Wijk K. 17.40 N. N. 50.— Singel parochie Wijk T. 17,70 Singel parochie Wijk T. 7,85 Singel parochie Wijk F. 12,90 D. driemaandelijks 3. A. J. 10.— Van de scholen 25,93 Mej. F. 5.— R. driemaandelijks 2,50 Een extratje 50 Totaal Met allerbesten dank! 12.123,59 HET COMITé. Eiken morgen te S uur H. Mis en 's Zon dags gezongen H. Mis. Eiken Woensdag H. Mis ter eere van de H. Liduina en Donderdags ter eere van de KI. Theresia. Daarna vereering der H. Re- lekwieën. Alsdan worden de intenties herdacht, Waarvoor den Eerw. Zusters verzocht is te bidden. Heden 9de Zondag na Pinksteren, feest van den H. Albertus, Ongeschoeiden Carmeliet, volle aflaat van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Om 5 uur uitstelling en om half 6 uur Lof ter eere van den H. Vader Dominl- cus. Woensdag feest van den H. Laurentius, Martelaar, van 56 uur uitstelling. Zaterdag gezongen H. Mis ter eere der H. Maagd. Heden (Zondag) H. Misoffer voor de lev. en overl. leden der familie Streng. Maandog tot intentie der Eerw. Zusters. Dinsdag tot zekere intentie uit dankbaar heid ter eere der KI. Theresia. Woensdag voor Jacoba Johanna Maria Ka belaars van der Valk. Donderdag Anna Catharina Feelders Sack. Vrijdag tot intentie voor de Eerw. Zusters hit dankbaarheid. Kondag ter eere der KI. Theresia uit dank. Mr. H. A. J. Gijsen, zoon van den burge meester, thans ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten te Roermond, Venlo, Weert, elmond, Sittard en Eindhoven, ter stand- maats Roermond, is in gelijke functie benoemd h de kantongerechten te 's-Gravenhage, Delft, lp hen en Woerden, met standplaats Den öaag. ■-t PATER ALBERTUS ZOETMULDER van de orde der Minderbroeders Conventueelen, die morgen met een plechtige Hoogmis in de Sint Janskerlt zijn 25-jarig priesterjubilé herdenkt. Hoe duidelijker zich de situatie van de nieuwe Koemarkthrug begint af te teekenen, hoe meer ook blijkt, dat alvorens met den bouw aan te vangen men ófwel zich die situatie niet behoorlijk heeft ingedacht, óf wel er, hoe ongelukkig ze ook bleek uit te vallen, om motieven die wij niet kunnen doorgronden, tenslotte toch maar genoegen mee heeft genomen. De brug zelf doet den ontwerper alle eer aan. Ze houdt rekening 'niet slechts met het heden, maar met een normale toename van het verkeer in vrij verre toekomst. De plaats venwel waar men de nieuwe brug heeft gebouwd, ig wel allerongelukkigst gekozen. Ze is niet een aansluiting, een verbinding tusschen bestaande verkeerswegen, doch men moet die wegen er naar toe leiden. Ze ligt nóch in het verlengde van de Gerrit Verhoonstraat nóch in dat van den Rotter- damschen dijk of zelfs van de Broersvest. Al die hoofdverkeerswegen worden met een hoek naar de brug gevoerd en daar waar die hoek het scherpst is, van den Rotterdam- schen dijk af, heeft men midden in de as van den weg een café geplant, dat het ge zicht op de brug van die zijde geheel weg neemt, zoodat al dadelijk een verkeersagent naar Zuid eu naar Oost zal hebben te waar schuwen voor wat het aanrijdende snel verkeer zelf niet kan zien. Vrijwel even ondoordacht is de verbinding naar de Lange Nieuwstraat, waar het ver- kéer een halve cirkel moet beschrijven om de brug te bereiken, waar een stompe hoek als aangewezen lag en men dan tevens een prachtplein had kunnen maken voor een verkeersverdeeling als schitterender wei ner gens zal zijn te vinden. We weten niet of er onoverkomelijke be zwaren zijn gerezen tegen het leggen van de nieuwe brug tegen de bestaande. Allicht zal worden gezegd, dat zulks niet ging, om dat het thans afgebroken café in den weg stond en de oude brug dan niet meer tijdens den bouw van de nieuwe had kunnen worden geopend. Het eerste bezwaar is er slechts een van tijd; het café moest toch worden weg gebroken, men had met een niet in den weg staand nieuw slechts wat eer hoeven te beginnen. Wat het tweede bezwaar betreft, het is slechts in zooverre reëel, als de oude brug bij het opendraaien het nieuwe bouwwerk zou raken, en dan had men toch voldoende speling kunnen houden, ook al ware de nieuwe brug nog ettelijke meters naar West gelegd. En overigens, wanneer men ziet wat onze ingenieurs tot stand brengen, dan vragen we ons af of ook aan de ligging van de nieuwe brug wel voldoende aandacht is ge wijd. Het is toch ieder duidelijk dat de ver- keerskwesties welke nu rijzen, zich lang niet in die mate zouden hebben voorgedaan, wan neer de nieuwe brug zoo dicht mogelijk tegen de oude ware gebouwd. Wanneer in heel deze brugkwestie zuinig heid en wijsheid tegen elkaar zijn opge wogen, dan vreezen we ernstig dat de wijs hei dzal blijken bedrogen uit te komen. (Herplaatst wegens misstelling) Gistermiddag gleed de 11-jarige P. Z„ wonende Beierlandsehe straat 31 b, in het gemeentelijk zwembad van de basaltsteenen. Hij kwam te vallen en liep een wond op aan het achterhoofd. Nadat de jongen door zwemmeester Daalmeijer was verbonden be gaf hij zich met zijn vader naar dr, van den Berg, die de wond hechtte. De burgemeester van Overschie waarschuwt ter voorkoming van teleurstellingen, tegen de praktijken van J. van Werve, wonende in die gemeente, Julianastraat no. 31. Deze persoon of diens echtgenoote geven zich uit vertegenwoordiger (ster) te zijn van The American Email Foto. Comp. en maken er hun werk van, in verschillende gemeenten langs de woningen te gaan voor het nemen van foto's, waarvoor door hen terstond een bedrag wordt geïnd. Om Vertrouwen te wek ken wordt aangeboden het gratis maken van een semi-email-portret, waarvoor een reclame biljet wordt overhandigd, of reeds te voren aan de woningen is rondgebracht. De af- leveringstijd van 3 weken wordt nimmer nagekomen. De aflevering heeft niet of slechts met groote moeite plaats. Herhaaldelijk komt het voor, dat personen hiervan de dupe worden. In de distilleerderij van den heer H. Jansen, Zijlstraat 6, heeft hedenmorgen een droevig ongeval plaats gehad, dat aan een der be kwaamste arbeiders het leven heeft gekost. Tegen zeven uur ongeveer was de 64-jarige ondermeesterkneeht A. j. van Krugten, wonen de Warande 42, aan een grondvaatje, met een inhoud van een goede veertig Hectoliter, bezig, waarbij hij het luik liet vallen, dat in het vat terecht kwam. Het vat was zoo goed als leeg; er bevond zidh slechts een gering volume voorloop in. Van Krugten begaf zich naar den 2en mees terknecht en deelde dezen mee, dat hij het luik uit het vat wilde halen. Ofschoon deze hem nog zeide, dat daar toch zoo'n haast niet bij was, daalde hij met een laddertje in het ongeveer 2.20 meter diepe vat. Oogenblikkelijk echter werd hij door de geesten bevangen en vloog achterover. De 2e meesterknecht, die bij het vat gebleven was, daalde tot tweemaal tie er in af, maar moest zonder resultaat zijn red dingspogingen opgeven. Met een makker ge lukte het hun ten slotte van Krugten weer boven te krijgen, doch het was reeds te laat. Dr. Groenewegen trachtte nog met een zuur stofapparaat de levensgeesten weder op te wekken, doch het mocht niet baten. Het lijk van den ongelukkige werd naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. Een schoon zoon bracht de weduwe van het droeve ongeval op de hoogte. Van Krugten was reeds zeker veertig jaren in het bedrijf. En hij wist natuurlijk terdege, dat het gevaarlijk is, in een vat af te dalen. Het is voorschrift hoewel het betrekkelijk slechts weinig wordt opgevolgd dat men slechts met een riem om het lijf waaraan een touw bevestigd, zich in een vat mag begeven. Ook in dit geval heeft men zich daaraan niet gehouden en het moet bij van Krugten even min als bij den 2en meesterknecht geen oogen- blik in de gedachten gekomen zijn, dat dan het afdalen in zulk een betrekkelijk klein vat gevaar verbonden kon zijn. De onvoorzichtig heid heeft thans, helaas een slachtoffer ge- eischt. Voor zijn kameraden is het ongeval een les, die behartigd "mge worden. Gisteravond heeft in het gebouw van de Rot terdammer, Lange Haven 8, onder presidium van mr. J. H. C. Kok de aandeelhoudersverga dering plaats gehad van de N.V. Schiedam- sche Onderlinge Glasverzekering. De balans, winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Het verloop der vennootschap over 1926 was bevredigend; het aantal posten vermeerderde met 35. De directeuren "W. G. Hoogendam en J. v. Katwijk werden herbenoemd. Morgen wordt door bovengenoemde vereeni- ging de 3e wedstrijd om het clubkampioenschap verreden, en wel 250 M. sprintwedstrijd. Deze wedstrijd is voor den toeschouwer zeer belangwekkend, daar hij hem in zijn ge heel kan volgen en zich niet met de eindspurt hoeft tevreden te stellen. Aanvang van den wedstrijd 9 uur precies, üverscliiescheweg. Na dezen wedstrijd volgt de touristen-wed- strijd, te ongeveer half elf, start Duinlaan nabij het Excelsirterrein. Gisteravond werd de 14-jarige W. T. met zijn transportrijwiel op de Nieuwe Haven aange reden door den melkhandelaar J. K. De jongen liep ontvellingen op, terwijl de kist die hij op zijn rijwiel vervoerde uit elkaar viel. Op den Vlaardingerdijk werd gisteravond de 23-jarige P. v. d. B. uit Vlaardingen, toen hij voor een aankomende autobus wilde uitwij ken, aangereden door een achterop rijdenden auto, die nog voor de bus wilde passeeren. De aanrijding kwam zoo stevig aan, dat het rij wiel van v. d. B. geheel vernield werd. De bestuurder van den auto bekommerde zich niet om het ongeval en reed zonder omkijken door. v AFDEELING SCHIEDAM. De afdeeling Schiedam van den R. K. Metaal- bewerkersbond heeft gisterenavond in de groote zaal van den R. K. Volksbond een buitenge wone ledenvergadering gehouden. Ondanks het drukkend warme weer, waren vele leden aanwezig. Ook de geestelijk adviseur, kapelaan A. Goossens, gaf door zijn aanwezig heid ter vergadering blijk van belangstelling. De voorziter, de heer C. H. Etman, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waar na hij met enkele woorden het doel dezer bijeenkomst uiteen zette. Hierna was het woord aan den distric'ts- leider, J. v. Abbevé, die kwam spreken over de conferenties met den metaalbond, en over het standpunt, dat de arbeiders met de ver schillende loonkwesties hebben in te nemen. Uit de rede van den heer v. Abbevé stippen wij het volgende aan: Van de arbeiders, die in dienst zijn hij de Mij. „Feijenoord", zijn gedurende het laatste jaar geregeld klachten ontvangen over slechte tarieven, enz. De verschillende bonden hebben getracht, in samenwerking met de directie, deze grieven op te heffen. Evenwel zonder resultaat. Een samenwerking met den algemeenen bond, werd op den duur echter onmogelijk, wijl de eischen, die deze bond stelde, veel te hoog waren. De R. K. bond heeft daarna, los van den algemeenen bond een ander voorstel ingediend, hetwelk in geen enkel opzicht onredelijk ge noemd kan worden. Met den metaalDond zijn toen drie conferen ties gehouden. Op de eerste conferentie, die te Amsterdam plaats vond, was behalve de metaalbond, ook de directie van „Feijenoord" aanwezig. Van de zijde van den metaalbond is toen ten onrechte de opmerking gemaakt, dat dit een zuiver Rotterdamsche kwestie was. Voor den bond is het echter een aangelegenheid, welke de arbeiders betreft, die bij „Feijenoord" werkzaam zijn. Op de tweede conferentie werd de Indruk ge wekt, dat er over de gansche linie een verbe tering zou komen. Gedurende de derde confernetie zou men trachten, vast te stellen of de loonen, zooals die bij „Feijenoord" gegeven werden, beneden de gemiddelde cijfers voor Rotterdam waren. Deze gemiddelde cijfers voor Rotterdam waren op 1 Juli van dit jaar: geschoolaen BS cent per uur, geoefenden 64 cent en ongeoefenden 53 cent. Voor „Feijenoord" waren die cijfers oderscheidenlijk 69, 65.3 en 54.6 cent. Uit deze cijfers blijkt dus, dat de arbeiders van „Feijenoord" een hooger uurinkomen had den dan het gemiddelde in de metaalindustrie voor Rotterdam bedraagt. De directie van „Feijenoord" was, gezien de melaise die in de metaalindustrie hèerscht, niet bereid eenige verhooging toe te staan. Zeer scherp becritiseerde spr. aan ere hou ding van verschillende werkgevers, die buiten- Iandsche arbeiders en industrieën protegeeren. Geiuimen tijd wijdde de heer v. Abbevé nog uit over het collectief arbeidscontract, om daarna voorlezing te doen van een brief, wel ken de R. K. bond juist dien morgen ontvangen had van de afd. Rotterdam van den metaal bond. Spr. lichtte dezen brief uitvoerig toe. Na nog even de propaganda besproken te hebben, die gevoerd dient te worden, om meer R. K. georganiseerde metaalbewerkers te krij gen, eindigt spr. zijn rede, die met luide teeke nen van instemming ontvangen werd. Nadat nog enkele vragen door den heer van Abbevé waren beantwoord, werd een korte huishoudelijke vergadering gehouden. De secretaris, de heer J. van Vonderen, racht verslag uit over de vergadering van Juli. Ook enkele werkzaamheden van den hond werden vermeld. Dit verslag werd onveranderd goedgekeurd. Ook het verslag, dat de secretaris samenge steld had, over de feestelijkheden die gehou- dn zijn op IS en 19 Juni, bij het 25-jarig be staan van den bond, werd met aandacht ge bleet te wtdVraag, waarvoor reinig animo bestaan, sloot de voorzitter de verga dering met den Christelijkeu groet. Terwijl bij bezig was te leeren fietsen ge raakte gisteravond te ongeveer half acht de 16-jarige R. L. V., wonende St. Annazuster- straat 26, door het slippen van zijn fiets in de Noordvest. Het gelukte den 28 jarigen H. Niewaul, wonende Noordvestsingel, geholpen oor den eveneens aldaar woonachtigen W. v. oom den drenkelink op het droge te bren- gen. V. was intusschen reeds bewusteloos. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten weer opgewekt, waar na de jongen onder geleide huiswaarts kon keeren. Hedenmorgen werd de 64-jarige A. J. v. IC., onderwerkmeester in de distilleerderij van H. Jansen te Schiedam bij het afdalen in een vat door de geesten bevangen. Alvorens de onge lukkige kon worden gered was hij reeds over leden. Dinsdag 9 Augustus Vergadering Ned. R. K. Bond van P.T.T.- personeel, afdeeling St. Liduina, gebouw Singelpatronaat, Emmastraat. Aanvang half negen. Woensdag 10 Augustus. Bijeenkomst van degenen die mee willen werken aan de feestweek van den R. K. Volks bond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Ledenvergadering R. K. Radiovereeniging, Gebouw R. K. Leeszaal, Lange Haven. Aan vang half negen. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R,K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9. R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Morgen zal de Zondagsdienst worden waar genomen door de geneeskundigen: van den Berg, Lange Nieuwstraat 113; dr. Bruyn,- Nieuwe Haven 125; Ormel, Singel 76 en Ris, Tuinlaan 92. Van de apotheken zal geopend zijn die der Firma Gouka, Hoogstraat 29. Geslaagd voor het te Rotterdam algemeen Mercirius-exnmen Engelsche handelscorrespon dentie, de heer A. J. v. d. Hoek. GEBOREN: Petronella M. C., d. v. Z. H. Scliikhof en M. G. E. Herben, Nieuwstraat. DE NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE TE 'S HERTOGENBOSCH. Op voordracht van den burgemeester van Rotterdam gelijk wij Donderdag reeds hebben gemeld is benoemd tot commissaris van politie te 's Hertogenbosch de heer J. H. A. Staal, thans inspecteur van politie le klasse te Rotterdam. De heer Staal werd te Maastricht geboren 23 Juni 1887 en genoot zijn eerste onderwijs aldaar bij de Broeders van de congregatie der Onbevlekte Ontvangenis. Na deze school met succes doorloopen te hebben, ging hij naar de Gemeentelijke H.B.S. die hij in 1907 met eind diploma verliet. Door verschillende zelfstudies wist de jeugdige Staal zijn kennis te vergroo- ten. In 1912 solliciteerde hij bij de Rotterdam sche politie en werd in Maart van hetzelfde jaar als inspecteur-titulair in voorloopigea dienst genomen. In Rotterdam volgde hij justi- tieelen dienst. In de oorlogsjaren werd hij overgeplaatst bij den Vreemdelingendienst, waar hij ongeveer acht jaar.is geweest. Juist in dezen dienst waaraan hooge eischen worden gesteld heeft de heer Staal, de aandacht op zich weten te trekken. De wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet, wist de gemeente Rotterdam te waardeeren, door In specteur Staal een eervolle vermelding te ge ven. Tegelijk met den hoofdcommissaris van Rotterdam den heer A. H. Sirks en den heer Dijkstra, destijds chef van den Vreemdelingen dienst, mocht de heer Staal de orde van het Duitsche itoode Kruis 2e klasse ontvangen, wegens zijn verdiensten voor de noodlijdende Duitsche kinderen, die naar Rotterdam kwa men. In 1921 ging hij over bij de centrale recherche en sedert Januari 1926 was inspec teur Staal als sous-chef verbonden aan de rivierpolitie. 1,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1