DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. IÉj| 50ste Jaargang Donderdag 29 September 1927 No. 14977 H Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS NIJPEND PLAATSGEBREK IN HET MUSEUM BOYMANS ST. LIDUINASPEL STEDELIJK MUSEUM JUBILEUM RIJKEN EN DE LANGE STAAÏSDIPLOMA ZIEKEN VERPLEGING CIRCUS-AMAR ONGEVAL Gistermiddag is de U-jarige G. V. wonende Stationstraat, op de Broersvest achter van een autobus, gevallen, waarop hij was ge klommen. Hij bekwam een bloedende hoofd wonde. Door zijn ouders is de knaap onder doktersbehandeling gesteld. NIEUWE UITGAVEN BEGIN VAN BRAND BURGERLIJKE STAND EEN DAGELIJKSCHE BELEMMERING VOOR DEN GOEDEN GANG VAN ZAKEN ROTTERDAM'S KUNSTBEZIT AANMERKELIJK UITGEBREID AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM j UIT ROTTERDAWh LANDBOUWHOOGESCIIOOL COÖPERATIEVE VEREENIGINGEN Butean KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco per post f 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postehèaue en Girodienst 81440. Advertenliën15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct( per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cL tot een maximum van 50 woorden. Kabouler-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekeriug loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Voor onze lezers is het wellicht interes sant te vernemen, dat op Woensdag 12 en Donderdag 13 October in de groote zaal van de St. Josephgezellen, Stationsplein te R'dam, het Liduinaspel van H. J. Lassooy zal worden opgevoerd. De voorstelling begint om half acht. Met Staatscourant 187 zijn verzonden af drukken van de statuten betreffende do Ver- eeniging Scidamum tot verwerving van voor werpen van gemeentelijk-historische waarde on kunstwaarde voor het Stedelijk Museum te Schiedam, gevestigd alhier. De bekende pianohandel van Rijken en De Lange aan de Gedempte Binnenrotte te R'dam, viert eerstdaags haar 75-jarig bestaan. Te dier gelegenheid zal door de jubileerende firma op 22 October een receptie worrR- gehouden. Voor het staatsdiploma ziekenverpleging zijn te Rotterdam geslaagd de dames H. Marbus en M. Plooy, die in het ziekenhuis aan den Coolsingel haar opleiding genoten. Het Circus Amar, dat thans op een terrein aan de Verl. Nieuwe Maasstraat zijn tenten opgeslagen heeft, had bij de openingsvoorstel ling, welke gisterenavond gegeven werd, niet over de belangstelling van het Schiedani3che publiek te klagen. Nadat reeds gedurende den geheelen dag Vele nieuwsgierige kijkers rond de 37 wagens van het circus gedwaald hadden, teneinde toch maar een glimp te zien te kunnen krijgen van dat wondere circusleven, waarover zooveel ro mantische verhalen in omloop zijn, concenti eer de zich tegen S uur aller aandacht op den hoofdingang. Velen bleven er geruimen tijd luisteren naar het applaus der toeschouwers en de tonen der scliettende muziek, die af en toe tot buiten doorklonken. Het eerste nummer van het programma, dat "Wij ua de gebruikelijke „plichtplegingen der heeren clowns te aanschouwen kregen, was een in vrijheid afgericht paard, voorgesteld door M. Depressemier. In den loop van den avond heeft deze heer met zijn volbloeds nog verschillende, werkelijk goede staaltjes op het gebied van paardendressuur vertoond, terwijl Wat de kunst van het berijden der paarden aangaat, door den jockey Courtault werkelijk verbluffende staaltjes van handigheid en vlugheid te bewonderen dezen werden gegeven. Dat hij ook zonder zijn paard wel in staat is, hooge en verre sprongen te maken, bewees dezelfde jockey, door met een flinke salto mor tals tot zelfs over een groote olifant heen te springen. Het laatste nummer voor de pauze, stond in liet programma aangegeven als: de Lichtfon teinen. Het geduld der toeschouwers, dat bi] de toebereidselen voor dit nummer tamelijk op de proef gesteld is, werd later ruimschoots bevredigd door de werkelijk schitterende kleur effecten die met het opspuitende water be reikt werden, Na de pauze was het Sahab-Sara, de sterke drankmaker des Duivels, die het publiek wist te boeien, door water in sterke dranken te Veranderen. En de Schiedammers, wie toch wel verondersteld mag worden, dat zij ver stand hebben van sterke dranken, wisten op de glazen met gefabriceerde cherry brandy, Punch, etc., weinig of in het geheel mets aan te merken. De voorstelling werd besloten met het optre den van de bruine en witte beren zonder welke een circus nooit volmaakt k»n worden geacht. Vermelden wij tenslotte nog: eenige acroba tische nummers, het. koorddansen, dat een circus-voorstelling moet vervolmaken, bene vens een aanial clowns en augusten, die ^oor hun dwaze invallen herhaaldelijk het pub ïe.t aan het lachen wisten te brengen. Dezen avond wordt een groote voorstelling gegeven, waarbij een volledig programma zal afgewerkt worden. Gisterenavond gedurende de pauze, en ook gedurende dezen geheelen dag, is er een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de Uitgebreide collectie van vreemde dieren, wel ke het circus meevoert, te bezichtigen. Haandboek der Katholieke Hoeder. Onderrichtingen en Gebeden door P. A, W. Ahout, Pastoor. Butzon Bercker G. m. b. H., Kevelaer, Uitgevers van den Aposto- lischen Stoel. Linnenhand rood op snede 2.40. De schrijver van dit gedenkboek stelde zich ten doel aan de katholieke moeders een „Vade mecum" te verschaffen, een handboek, dat die godvruchtige oefeningen en gelreden bevat, welke uitdrukking geven aan wat er in het moederhart omgaat in alle levensomstandig heden, in uren van moederweelde en moeder smart, een boek, waaruit de katholieke moeder onderrichting, bemoediging, troost, licht en kracht put, bij het vervullen van de ernstige plichten, welke op haar rusten. In 1897 verscheen de eerste druk. In 1927 verschijnt de negende druk. Betere aanbe veling is niet denkbaar. Ook deze uitgave zal baar weg wel vinden en aan zeer vele katholieke moeders tot handleiding en gids strekken. Alle moeders, die bij ervaring weten, welk een goeden steun en wegwijzer ze in het „Handboek" gevonden hebben, zullen het warm aanbevelen. Ze zullen het als een kost baar kleinood ter hand stellen aan hekenden en verwanten en vriendinnen, die in het huwelijksbootje stappen. Ze zullen het als een kostbaar liefdewerk, als een hij uitstek sociaal werk tevens beschouwen, het „Hand boek" ter hand te stellen aan minde-rgegoede vrouwen en moeders. Het „Handboek" brenge in de zoo bedreigde katholieke gezinnen met diepere godsdienst kennis grootere liefde en toewijding voor de zoo verheven en gewichtige levenstaak! Gistermiddag te omstreeks 4 uur heeft er een begin van brand plaats gehad in een groentenloods van de fa Jansen, staande nabij de Buitensluis. Een paar burgers hebben de deur opengetrapt en bet vuur met eenige emmers water gebluscht. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door jongens, die achter de loods een vuurtje heb ben gestookt. De brandweer, die ter plaatse kwam, behoefde geen water te geven. Aangifte van 28 September GEBOREN: Cornell's, z. v, H. Weda en J. J. van den Berg, Gustostraat Johannes M, H., z. v. J. M. van der Valk en C, J. M. Collignon, Nieuwst Huibertje, d. v. W. Schoon en A. Visser, Havendijk Cornelia, d. v. H. J. L. Jansson en M. C. Bijtenhoorn, Leliestraat. HET JAARVERSLAG OVER 1926. Verschenen is het verslag omtrent den toe stand en de aanwinsten van het Museum Boijmans te Rotterdam over het jaar 1926. In het vorig jaarverslag werd reeds, naar aanleiding ran de aanzienlijke vermeerdering van het Rotterdamsche kunstbezit door het legaat van den heer J, P. van der Schilden, op het nijpend plaatsgebrek in het museum gewezen, Was dit reeds voor dit legaat een belangrijk vraagstuk, daarna is deze kwestie, zegt het thans verschenen verslag, zelfs urgent geworden. Niet alleen voldoende zalen tot exposeeren, zoowel der schilderijen, der kunst nijverheid als van de collectie in bet prenten kabinet, maar ook ruimten voor administra tieve doeleinden ontbreken geheel. Dit laatste kan niet anders dan een dagelijksohe belem mering vormen voor den goeden gang van zaken. Reeds in November 1925 heeft dr. H. E. Reeser deze zaak in den raad der gemeente ter sprake gebracht. Andere leden van den raad sloten zich hierbij aan; met de heeren Liihrs, ter Laan en van Aalten diende dr. Ree ser een motie in om zoo spoedig mogelijk te komen met, plannen tot oplossing van het Museumvraagstnk. De wenech kan slechts worden uitgesproken, dat in het volgend jaar de plannen door den raad der gemeente zullen worden goedgekeurd. Ondertusschen is het gemeentelijk' kunst bezit nog aanmerkelijk uitgebreid, vooral dank zij den steun der stadgenooten. De aanwinsten. Met steun van stadgenooten mocht het Museum voor de afdeeling Oude Kunst een belangrijk schilderij, de „Panuekoekenbakkerij" van Pi eter Aertsz verwerven. Dank zij de bij dragen van de heeren W. CL Hudig, Ph. Mees, mr. W. A. Mees, mr. R. Mees, J. C. Veder, W. van der Vorm, A, J- M. Goudriaan, Ph. van - sK. FIor:'3 Verster. Zelfportret. „De Verloren Zoon" in de reeks van 80 gravuren en houtsneden van Diirer uit de verzameling Domcla Nieuwenhuis. Ommeren en J. J. M. Chabot te Montreux, be nevens een som uit het legaat Van der Schil den, is Boijmans een van de meest karakter volle werken van dezen meesten rijk geworden. In het bijzonder moet dank gebracht worden aan den heer W. C. Hudig voor de moeite welke hij zich getroostte voor het bijeen brengen der gelden. Nauwelijks was dit stuk in Boijmans ten toongesteld, of de heer A. van Veen schonk het Museum een tweede werk van dezen meester. Deze aanwinst toont een geheel anderen kant van het talent van den kunstenaar, zooals in onze openbare verzamelingen nog niet vertegen woordigd is, Domineeren in het eerste schil derij de figuren, in dit stuk is vooral het land schap het theater van het gebeuren. Het stelt de aanbidding van het gouden beeld van Koning Nebucadnezar voor, zooals verhaald wordt in het Oude Testament in de boeken der Profeten, Daniël 3. Hoogstwaarschijnlijk Is dit hetzelfde werk, dat in de door mr. N. de Roever in 1889 in Oud Holland gepubliceerde lijst van verloren gegane werken van den meester vermeld wordt in den boedel van Jan Vincentsz Koster in 1622 als „Een stuck van de gloeiende oven" elders genaamd „Een stuck van Nebucadnezer". Werd de „Pannekoekenbakkerij" gekocht in den kunsthandel J. Goudstikker te Amsterdam, het tweede stuk van Pieter Aertsz verwierf de heer van Veen bij den kunsthandel G. C. A. Basch te Rotterdam. Ook de afdeeling Moderne Kunst verwierf dit jaar belangrijke aanwinsten. In de eerste plaats moet vermeld worden de aankoop met steun van het Van der Scliilden-fonds, van een stilleven „Zee-egels" voorstellend, d-oor den Franschman Adolphe Monticelli in 1858 ge schilderd. Het doek is voluit gesigneerd en werd ge kocht bij de Galerie Bernheim Jeune te Parijs. Het boorde vroeger thuis in de collectie André te Marseille, welke beroemd was om de werken van dezen meester. Een belangrijk geschenk werd het Museum aangeboden door den heer C. W. F. Baron Sweerts do Landas Wyborgh. Het ls een ge zicht in Venetië door den Franschen kunste naar J. F. Raffaëlli omstreeks 1913 geschilderd. Dit schilderij werd door den heer Sweerts verworven uit den kunsthandel W. C. Huinck te Utrecht. Met medewerking van het bestuur der Academie voor Beeldende Kunsten mocht het Museum uit het Academiefonds ten gesehênke ontvangen twee belangrijke schilderijen van twee voorname meesters van onze hedendaag- sclie schildersschool; een zelfportret van Floris Verster en een figuurstuk van Isaac Israels. Beide meesters waren onvoldoende in de col lectie vertegenwoordigd. De werken zijn ver worven uit den kunsthandel W, C. Huinck te Utrecht. Door bemiddeling van mevrouw A. de Mees- ter-Obreen gaven de heeren G. L. M. van Es en J. Willebeek Le Malr aan het museum ten geschenke een portretstudie van Roland Larij, Door wijlen mej. N.N. werden ten slotte ge legateerd een verzameling van 80 stukken oud- Duitseh porselein mcerendeels Saksisch werk benevens schilderijen van A. Schelf hout, B. C. Koekkoek en A. Waldorp. Plaats gebrek verhinderde de opstelling. Ook het prentenkabinet mocht dit jaar een aantal winsten boeken. De beer J. M, Hudig schonk ons een teekening „Driekoningen" van Jacob de Gheyn. Deze levendig geschetste tee kening, wellco met zijn monogram voorzien is, was vroeger in het bezit van den bekenden verzamelaar Pitcairn Knowles, een Schot, die in bet midden der negentiende eeuw zijn zaken te Rotterdam had en geruimen tijd in deze stad woonde. Aan de moderne afdeeling van het Prenten kabinet werden geschonken twee teekeningen in kleuren, dierstudllas van den Weenschen kunstenaar Jungnickel, benevens een aantal etsen, houtsneden en lithographieën van de Hollanders J. Proost, K. van Veen en van de Duitschers W. Geiger, K. Holtz, Roger Buck, O. Kanoldt en W, Heise, Met het tentoonstellen van het graphisch werk uit de verzameling Domela Nieuwenhuis werd voortgegaan. Vooral het werk van Albrecht Dürer behoort 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap 8L Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. Dinsdags: repetitie R.K, Mannenzangvereenl- glng St. Caecilea, half 9, R. IC Volksbond;' bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 our. Donderdag 29 September Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheu9" ln de Orpheus-schulp. Zaterdag 8 October Feestavond Sehiedamsche Zwemclub, half 8 uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. 30 Sept.: Groote Kerk, 17de orgelvoor- drahet, H. de Vries, half 3 uur, Tivoll- Schouwburg, dansavond Gertrud Lelstikow, 8 uur (voor volwassenen). 3 Oct.: Groote Schouwburg, Opera Beatrijs, 8 uur. Zuiderkerk (Glashaven), concert Dresdener Kreuzchor. 8 uur, 4 Oct,: Tivoli-Sehouwburg, De Pastoor van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel), 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen) Bloseopen. Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 September ln: Luxor (voor volwassenen); Grand Theatre (voor volwassenen)Corso (voor volwasse nen); Royal (voor volwassenen); Ooster-thea- ter (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 29 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15.50. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 29 Sept. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. ƒ34.— per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— per H.L. Spoeling Noteering van do Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden ƒ1.80 per ketel. tot het kostbaarste bezit van een prentenkabi net. Mooie exemplaren zijn voor de openbare verzamelingen wegens de hooge prijzen welke die bladen op de internationale kunstmarkt op brengen, bijna niet meer te verwerven. Het Museum Boijmans kan zich dan jok gelukkig prijzen, dat hij al de schatten uit de collectie van dr. A. J. Doroela Nieuwenhuis ook deze meester zoo rijk vertegenwoordigd is. Met het exposeeren van werken uit deze verzameling zal ook het volgend jaar worden voortgegaan. Gedurende eenigen tijd waren tentoongesteld twee schilderijen van J, H. Weijns, gezichten op de binnenplaats van „De Doele" te Rotter dam. Ook de Kersftentoonstelling van kunstwer ken uit particulier bezit bracht dit jaar, dank zij den steun der verzamelaars, veel belang rijks. Achteruitgang in het bezoek Dit jaar valt, wat betreft het bezoek aan het Museum, oen achteruitgang te constateeren. Deze achteruitgang is in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat het vorig jaar de' tentoon stelling van etsen van Rembrandt nit de ver zameling Domela Nieuwenhuis een buitenge woon groot aantal bezoekers trok. In het alge meen is een kleine achteruitgang van bezoekers op Zondagen te constateeren, waarbij do groote afmetingen welke de belangstelling voor de sport heden ten dage aanneemt, een belangrijke factor genoemd kan worden. De eerste helft van het jaar 1927 vertoont weder een stijgend aantal bezoekers. Te Wageningen is geslaagd voor het in genieursexamen richting Nederlandsche Land bouw de heer W. F. Gerhardt, alhier. Met nummer 188 van de Stscrt, zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de Coöperatieve Vereeniging: No. 8864 Coöp. Bouwvereeniglng Onderling Belang G. A., te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1