Dinsdag 11 October 1927 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. ÜIT DE BELGISCHE POLITIEK DE CENTRUM-POLITIEK HET BULGAARSCH-S ERVISCH CONFLICT DE ROL DER AMERIKAANSCHE LOGES. JODEN EN PROTESTANTEN. DE OPSTAND-POGING DER MEXICANEN. DE BELGISCHE KROONPRINS HEEFT EEN DOCHTER GEKREGEN HEVIGE ONTPLOFFING TE NEW-YORK een werkplaats van anarchisten *>E NATIONALE VERGADERING IN SPANJE DE VEROORDEELING DER ITALIAANSCHE GEESTELIJKEN DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN BELGIë Oh der presidium van den koning geopend Een verklaring van rngr. Hanna EEN PROLETARISCHE GARDE Ter bescherming van de sovjets IN TWINTIG MINUTEN OYER HET KANAAL De snelste boot ter wereld GRIEKENLAND EN BULGARIJE Ook al een grensincident DE BURGEROORLOG IN CHINA Peking niet meer bedreigd? Een Engclscli eskader trekt terug De huidige „nationale" regeering in België, die zoowel door socialisten, liberalen als Katholieken gevormd is, schijnt op haar laatste beenen te ioopen. Verleden Vrijdag althans heett minister Vandervelde, die de leider der Belgische socialisten is, in een groote politieke rede verklaard, dat de wapenstilstand voorbij was. Nu de genezing van land en partij voltooid is, aldus de roode leider, is onze partij het aan zich zelf ver plicht, niet meer te spreken van wapen stilstand maar wel van actie, beweging en het hervatten onzer oude methoden. In den eerstkomenden Kamerzittijd moeten drie kwesties op den voorgrond komen: de landpacht, de verplichte verzekering van ge- salarieerden en de algemeens zes maanden dienst. Als wij met dit programma voor den dag komen, moeten wij niet bang zijn voor Parlementaire of zelfs gouvernementeele moei lijkheden! Hier wordt dus duidelijk gezegd, dat de socialisten er niet tegen zullen opzien een regeeringscrisis teweeg te brengen om liun idealen te verwezenlijken. Want het behoeft «iet gezegd, dat het zittend Belgisch parle ment het ver van eens is over de drie kwesties die, volgens Vandervelde nu aange sneden behooren te worden. De pachtwet en de verplichte arbeidsverzekering zullen wel opgelost worden, maar met de zesmaandelijk- sehe dienstplicht staat de zaak anders. Was de regeering eerst voor zes maanden, de hooge militairen vonden dit te weinig en hebben zich nu met de zaak bemoeid. De zaak moet nu opnieuw onder de oogen worden gezien en in alle partijen dringt men er op aan, kalm af te wachten en geen regeerings crisis uit te lokken, daar deze alleen den franc weer kan doen kelderen. Men wil nu trachten een compromis te vinden tusschen de partijen: de infanteristen zouden acht, de artilleristen zeven en andere soldaten zes maanden dienen. De vraag is nu of alle partijen zich daarbij zullen neerleggen en of het de instemming zal vinden van den Franschen generalen staf, die blijkbaar een woordje mee kan spreken in de opleiding der Belgische soldaten. Voor de Katholieken in België zal het er binnenkort op aan komen, dat zij eens gezind optrekken om zoo het hoofd te kunnen bieden aan den haat tegen de Kerk waar van liberalisme en socialisme vervuld zijn. Het Katholieke „Handelsblad van Antwerpen" wijst er op dat zoowel liberalisme als socia lisme geen ander vaarwater kennen dan het anti-clericale sop en dat zij de Katholieken geen recht gunnen inzake de schoolkwestie. Hoe zullen we staan tegenover twee tegen standers van hetzelfde nverdraagzame ge halte, indien wij niet onverbreekbaar sterk vereenigd zijn? vraagt het Antwerpsch blad en dringt er op aan dat de Katholieke eenheid als een uit ijzerbeton gegotene is opdat de Katholieken niet eens, door eigen schuld, hun eigen doodvonnis te teekenen hebben omdat zij niet een geweest zijn. Op een groote vergadering te Paderborn heeft de Katholieke arbeidersleider en Cen trumsafgevaardigde Stegerwald, de economi sche en sociaal-politieke vraagstukken be sproken. Hij bepleitte een verlaging der schrikbarend hooge industrieele invoerrechten die Duitschland heeft en betoogde ook dat de belastingen verlaagd moesten worden. Het was natuurlijk prachtig dat de regeering de ambtenaarssalarissen had verhoogd maar er zijn veel te veel ambtenaren in Duitschland en, in verhouding met de arbeiders, genieten zij een te hooge salarieering. Bovendien achtte Stegerwald een te groot aantal ambte naren vooral in den democratischen staat een gevaar omdat het groote gevaar bestaat, dat de politieke partijen tegen elkaar gaan opbieden om de gunst van een zoo'n groot leger van ambtenaren te verwerven. Ja, of dat nu al niet gebeurt zoowel met ambtenaren als anderen? Het is een onver mijdelijk kwade kant die aan het algemeen kiesrecht vastzit. Bulgarije is Servië in zoover tegemoet gekomen, dat in de Macedonische grens streken de staat van belg is afgekondigd en dat de Bulgaarsche grenswachten zullen samenwerken met de Servische om de Mace donische revolutionairen te verhinderen Ser vië binnen te vallen. De groote spanning zal hiermee wel afgeloopen zijn. En men moet Franschman wezen om bij dit zaakje weer heel de Italiaansehe politiek te sleepen waar de Macedonische nationalisten, die al leen voor eigen vrijheid vechten, natuurlijk niets om geven. BRUSSEL, 11 October. Kroonprinses Astrld van België, de gemalin van Leopold, heeft he denochtend om acht uur het leven geschonken aan een dochter. IN DE LUCHT GEVLOGEN. Verscheiden dooden en gewonden- Volgens telegrammen uit New-York heeft een hevige ontploffing een huis in de Itali aansehe wijk in New-York vernield, waarbij Verscheidene personen gedood of gewond zijn. Zeven lijken en 12 gedeeltelijk ernstig ge wonde personen zijn reeds geborgen. Uit de hevigheid der ontploffing leidt men af, dat zij door dynamiet en niet door gas of een andere gewone oorzaak is te weeg gebracht. De politic heeft dan ook een uitgebreid on derzoek ingesteld. Men meent, dat verschil lende kamers in het vernielde huis gebruikt zijn, om bommen te vervaardigen. Onder de Puinhoopen moet een bom gevonden zijn van hetzelfde maaksel als de hommen, die men tij dens de Sacco- en Vanzetticampagne op ver schillende punten van den ondergrondschen spoorweg beeft gevonden. Ook meent de politie in een der lijken dat van een bekend anarchist te herkennen. De buren verklaarden bij hun verhoor, dat een maand geleden 2 jonge Italianen een ka. 'Per aan de achterzijde van het huis gehuurd hebben en dikwijls met geheimzinnige pakjes in- on uitgingen. Op grond van een en ander neemt de politie Pan, dat in het huis bommen vervaardigd wer den en dat tengevolge van een onvoorzichtig- eid de ontploffing is geschied. Een onrechtvaardig vonnis Men schrijft ons uit Rome: In verband met de verwerping van bet be roep tegen de veroordeeling der vijf katholieke priesters uit Udine, die indertijd, zooals men zich herinneren zal, gedeporteerd werden, valt nog te melden. De geestelijken zijn indertijd veroordeeld, op grond van de zoogenaamde taaiparagraaf, vol gens welke het in heel Italië verboden is, in een andere taal dan in het Italiaansch onder wijs te geven. In de provincie Udine nu wonen veie Slaven. Ook wordt daar een heel bijzonder, met het Slavisch nauw verwant dialect gesproken, wat in verhand met de veroordeeling vastgestelod moet worden. Bovendien hadden drie der gees telijken van anti-fascisme blijk gegeven. De provincie Udine is over het geheel het fascisme weinig goed gezind. De bevolking daar heeft steeds trouw de partij der „popo- lari" aangehangen en doet dit, naar het schijnt, in stilte nog. De „Osservatore" heeft indertijd bij de ver oordeeling der geestelijken reeds op het on rechtvaardige daarvan gewezen en te kennen gegeven, dat, zoo herziening van het vonnis geweigerd werd, zij daarin een groot onrecht zou zien. Het zal dus interessant zijn, deze zaak ver der te volgen, want daaruit zal duidelijk te erkennen zijn, hoe Kerk en fascisme zich ten opzichte van elkander gedragen. MADRID, 10 October. (W.B.) Hedenmiddag om vier uur ia de Spaansehe nationale verga dering onder presidium van den koning plech tig geopend. De minister-president, Primo de Rivera, en Pile ministers waren aanwezig. Een huiszoeking te Brussel. BRUSSEL 9 October. (B. T. A.) Een aantal inspecteurs van politie hebben een huiszoe king gedaan in een boekhandel van de commu nistische partij. Zij hebben er 600 nummers van de Cons ent" en een voorraad anti-militaristische pro- paganda-materiaal in beslag genomen. Verder werd ook nog de vorm van het gewraakte blad meegenomen. Dij ENOELSUHE DIPLOMAAT CHAMBERLAIN MET ZIJN VROUW EN DOCHTER werden #oor onzen fotograaf gekiekt bij hun aankomst aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs, om met Briand te gaan dejeuneeren. t-i.! ..,v trJSf■Tii'. -JS» Men schrijft ons uit Rome: De „Osservatore Romano" publiceert eenige zeer interessante bijzonderheden over de Ka tholiekenvervolging in Mexico. We ontleenen er het volgende aan: De godsdienstoorlog in Mex'co duurt eigen lijk reeds 14 jaar. Zijn begin valt met de re. volutie van Caranza samen. Deze opstand werd hoofdzakelijk door het Protestantisme, speciaal bet Amerikaansche Protestantisme gefinan cierd. Slechts door de hulp der Amerikaansche regeering kon het Mexicaansclie volk systema tisch van zijn geloof beroofd worden. Om duidelijk te maken, boe zeer de Katho- iieke godsdienst onder de Mexicaansche be volking verbreid is, kunnen de publicaties van het „Diario Official" over de volkstelling van 1925 dienen. Daaruit blijkt, dat in de heele republiek Mexico 95.32 pet. der bevolking Katholiek is. In den staat Aguascalierites is 98,99 pet. Ka tholiek, in den staat Campecke 93.54 pet., in den staat Morelos 96,07 pot-, den staat Queretaro 98.84 pet. en in den staat Sonora 96.81 pet. De rest der bevolking is o£ zonder gods dienst, of van onbekenden godsdienst, maar de Protestanten maken nog niet 1 pc-rcent van het volk uit. Calles streefde van het begin af er naar, een Mexicaansche nationale kerk te stichten. Wijl bet voorgenomen schisma van 1J-" mis lukt is, begon de barbaarsche vervolging \an de geestelijkheid en de Katholieke lee De regeering-Calles heeft zoo voortreffelijke diensten aan de loge bewezen, dat den pi evi dent de vrijmetselaarsorde van verdiensten \e.- l6Ded vrijmetselaars der Ver. Staten hebben een groot aandeel in de schuld van Mexico. Want zij waren het ,die in Mexico den strijd tegen de Katholieke Kerk organiseerden en in hoofdzaak financierden. Zoo las men in October 1925, dat een groo aantal Amerikaansche vrijmetselaars naar Me xico gegaan waren om daar de loges opnieuw te organiseeren. Ook het bekende gevaarlijke en geheime ge nootschap der Ku-Klux-Kian besloot de Mexi caansche regeering in alles te ondeisteune „om het Mexicaansche volk van alle relig euse en politieke invloeden llit Europa los ,e "ook ontbreekt niet de invloed der Joden uit New-York, die steeds voor Calles zijn opge- Doch vooral is het het Amerikaansche Pro testantisme, dat bij de Katholiekenvervolging in Mexico ijverig behulpzaam is. De Pro es- tantsche propaganda is toevertrouwd aan rneu- schen, die de schandelijkste lasteringen tegen den Paus, het episcopaat, priesters en kloos ters verspreidden. Sinds 1870 werken er in Mexico 19 verschil lende Protestantsche genootschappen. Ondanks het lange tijdperk hunner actie en de krachtigste hulp der regeering, hebben 7 van deze genootschappen ook maar niet één volgeling kunnen vinden. Anderen, die iets betere resultaten konden bereiken, zijn de Me thodisten, de Presbyterianen, de Episcopalen en eenige kleinere secten. In meer dan 50 jaren gelukte bet hun 25000 Mexicanen te doo- pen en 92000 te „bekeereu". Daarbij tellen zij die menschen mee, die zich eens bij een preek bevonden! Deze secten bezitten tezamen 331 kapellen en 206 zendelingen, waaronder 174 vrouwen. In 'net jaar 1910 bezaten zij 284 scholen, waarvan 7 theologische studiehuizen, met in totaal 13000 leerlingen. Als zeer gevaarlijk moet beschouwd worden de „Young men christian association". Ook het „Student Department", de „Cosmo- polit Club", het Leger des Heils en de interna tionale studentenclub arbeiden allen aan het ééne doel: Mexico van Rome los te maken. Eu dit alles, ondanks bet feit, dat de grondwet streng verbiedt, dat buitenla:uischa priesters of godsdienstige genootscha. a in Mexico propaganda maken! Deze wetsparagraaf wordt alleen op de Ka tholieke geestelijken toegepast. De Noord-Amerikaansche Protestantsche bisschop Miller, heeft openlijk Calles voor een voortreffelijk president verklaard, en hem ge luk ermee gewenscht, dat het hem zoo goed gelukt, de Katholieken in Mexico uit te roeien! Monseigneur Drossaerts, bisschop van San Antonio in Texas en Nederlander van geboorte, van wien indertijd reeds interessante uitlatin gen over Mexico gepubliceerd werden, heeft tijdens een kort verblijf te Brussel ook een interview toegestaan aan een lid van het be stuur der Belgische Katholieke Jeugdvereeni- ging, Raoul de Guchtenaere. Mgr. Drossaerts gaat nog verder terug om den oorsprong der tegenwoordige Katholieken- vervolging te zoeken en zegt, dat, goed be schouwd, de godsdienstvervolging in Mexico reeds sinds honderd jaren in meer of minder hevigen vorm heett -gewoed. Juarez beeft ze ingezet met zijn verleekings- wetten. Sindsdien beeft de Katholieke Kerk steeds geleefd in een atmosfeer van vijandig heid. Het dragen van het religieus© kleed is ver boden onder Huerta. Een golf van godsdienst haat heeft dit regiem van geplaag veranderd in een woedende vervolging. Men kan zich in Europa moeilijk een denk beeld van de Mexicaansche vervolging vormen. Want de censuur is onverbiddelijk, alle bladen worden nauwkeurig bewaakt door de machtige communistische organisatie, die het vertrou wen der Calles-regeering geniet. Bladen, buitenlandsche periodieken, die vau een „gevaarlijke" onpartijdigheid verdacht wor den, worden uit het land geweerd. Zoo is de „Saturday Evening Post" in Mexico verboden, sedert de publicatie door dit blad van een minutieuse studie over den toestand in Mexico. Zooals men weet, zijn de bisschoppen, die nog in Mexico zijn achtergebleven, genood zaakt, zich verborgen te houden. Tegen drie hunner is het doodvonnis uitgesproken. Twee staten in Mexico bezitten hoegenaamd geen priesters; de andere tellen er nog slechts een onbeduidend aantal. Reeds vóór de vervol ging waren parochies vaa 30.000 zielen met één priester zeer talrijk. De geestelijkheid zelf, ge brekkig opgeleid en in bet algemeen uit de arm ste klassen voortgekomen, was het voorwerp der verachting van de machtigen in den lande. Ondanks deze betreurenswaardige toestanden en de verleidelijke aanbiedingen der regeering, die een „nationale kerk" wilde stichten, heeft de Mexicaansche g:--.ste!)jkheid vooral grooten moed getoond. Geen enkel gevai val is sedert het b gin dezer regeerings.p - m met behulp van den gssuspendeerden pr- c.er Perez onderno men. voorgekomen De kansen der Katholieken besprekende om de regeering met geweld omver te werpen, zeide mgr. Drossaerts. dat naar zijn meening de Mexi caansche Katholieken te weinig georganiseerd zijn voor zulk een onderneming. Mexico toch bezit een aanzienlijke meerder heid Indianen en ongeletterden. De Indianen zijn godsdienstig, maar lui en missen elk initia tief. Wat den jongsten opstandspoging, door de Katholieken beproefd, betrof, en die men niet moet verwarren met den tegenwoordigen strijd tusschen de generaals, moet er op gewezen wor den, dat er voornamelijk gebrek is aan leiders en aan materieele hulpbronnen. René Capistran Garza, die de beweging leid de, is een zeer merkwaardige jongeman. Hij heeft een grooten invloed op zijn troepen, dank zijn zijn oratorisch talent en zijn voorbeeld. Viermaal heeft men hem gevangen gezet en éénmaal is hij ter dood veroordeeld, maar steeds wist hij te onsnappen. Het gebrek aan ervaring echter en aan finan- cieele middelen beletten hem echter het plan, dat hij ontworpen had. uit te voeren. Hij heeft herhaaldelijk getracht gelden in de Vereenigde Staten bijeen te brengen, doch de Amerikanen zijn zeer gereserveerd; zij zijn van meening, dat de Mexicaansche Katholieken zich zelf maar moeten hadden, onafhankelijk van elke buitenlandsche inmenging. De hooge financieele wereld in Amerika is ten slotte met. Calles, ondanks de kwellingen van allerlei aard, waaraan Amerikaansche onderda nen in Mexico onderworpen worden. De Amerikaansche kapitalisten hebben groo te belangen bij de petroleumgebieden in Mexico. Zij prefereeren een compromis met Calles, Aldus houdt een coalitie van machtige finan cieele machthebbers een handvol gewetenlooze bandieten aan het roer, wier eenig verlangen schijnt te zijn, hun vaderland te onderdrukken en den godsdienst te vervolgen. Is het niet een vastgesteld feit, dat hun op perste chef, de fameuse Calles, 27 millioen dol lar op de bank heeft staan in Amerika? Zijn trawanten in alle rangen van dienst verzuimen niet zijn voorbeeld na te volgen. De bisschop van Sonora, mgr. Navarrete, die sinds eenige maanden in de Vereenigde Sta ten verblijft, omdat hij in zijn eigen land niet den dood bedreigd wordt, is, gelijk gemeld, dooi de bondsautoriteit.cn gearresteerd, verlacht van samenzwering tot schending van de neu- traliteitswetten van de Vereenigde Staten. Mgr. ging vrijwillig raar Tuscon, in den staat Arizona om zich te verantwoorden, nadat de groote bondsjury het „schuldig" over hem had uitgesproken. Tegen een borgtocht van 2500 werd bij vrijgelaten. In een rondzendbrief heeft mgr. Hanna, de aartsbisschop van San Francisco, bet publiek verzocht, hun oordeel op te schorten totdat alle feiten bekend zullen zijn. Mgr. zeide, dat het Mexicaansche episcopaat standvastig en on veranderlijk was geweest in zijn strijd tegen den gewapenden opstand. In een onderhoud, dat zij met Calles hadden, was hun medege deeld, dat er twee wegen open stonden, n.l. een beroep op het Congres of op de wapenen. Als één man bevestigden de bisschoppen van Mexico het antwoord van het hen vertegen woordigend comité, dat de laatste weg nooit ingeslagen zou worden, daar deze vreemd was aan den geest van de Katholieke Kerk. „Intusschen", oesloot mgr. Hanna, „aarzel ik niet te zeggen, dat een Mexicaansch bis schop, die een gewapenden opstand zou willen beginnen, klaarblijkelijk op zijn eigen persoon lijke verantwoordelijkheid en tegen de bekende houding van het Mexicaansche episcopaat, zou handelen. Naar de „Reichsposf'-correspondent te Riga aan zijn blad seint, heeft de sovjet-regeering op voorstel van de commissie van oorlog, Wo- roschiloff, tot instelling van een nieuwe z.g. proletarische garde besloten. Leiding en manschappen dezer garde zul len met de uiterste zorg gekozen worden, op dat dit corps een alleszins betrouwbaar middel zij in de hand der sovjet-regeerders, voorna melijk tegen de oppositie. De proletarische garde zal een eigen uniform hebben. De eerste proletarische divisie zal te Moskou worden gestationneerd, de tweede te Petrograd en de derde te Charkoff. Naar de „B. Z. am Mittag" uit Londen ver neemt, is een Franschman, Gasenko, er in ge slaagd, met een boot, welke veel overeenkomst met een watervliegtuig en met een onderzeeboot vertoont, doch waarmee men vliegen noch dui ken kan, het Kanaal in 20 minuten over te steken. Een Engelschman, die zich voor deze uitvin ding interesseert, heeft verklaard, dat de moge lijkheid bestaat om booten te bouwen, waarmee men 100 personen tegelijk kan vervoeren en waarmee men den Atlantiscben Oceaan in 40 uren zou kunnen oversteken. HEVIGE STORMEN OP DE ZWARTE ZEE. Schepen beschadigd. BOEKAREST, 10 October. (W. B.j Tenge volge van een op de Zwarte Zee woedenden storm dreef in de haven Constanza een Ameri- kaansch stoomschip tegen een Italiaansch pe- troleumschip „Moriseda" en het Duitsehe tank schip „Schwarzes Meer". Deze twee schepen werden beschadigd. Het Amerikaansche schip bon wegens den hevigen storm geen zee kiezen. SALONIKA, 10 October (B.T.A.). Gisteren had te middernacht hij Gornitsjovo in de streek van FloTina een treffen plaats tusschen een troep Grleksehe gendarmen en een bende Bul gaarsche comitadji's. Na een gevecht van een uur konden de laatsten op Bulgaarsch grondgebied terugge drongen worden, met achterlating van twee dooden. De lijken van de comitadji's zijn te Fiorina tentoongesteld. De bende zou bet Grieksehe grondgebied binnengedrongen zijn bij Kaymaktsjalan (Joego slavië) LONDEN, 10 October. (R. O.). Renter ver neemt, dat de officieele telegrammen er op wijzen, dat Peking op het oogenblik niet ern stig bedreigd wordt. MALTA, 10 October. (R. O.). Het eerste krui ser-eskader, dat tijdens de crisi3 in China daarheen gezonden was om de Engelsche vloot in de Chineesche wateren te versterken, zal In de eerste week van December te Malta terug- keeren. Plet vliegtuigenschip „Hermes" zal permanent in China gestationneerd worden. LONDEN, 10 October. (R. O.) Volgens be richten, van de Mexicaansche legatie verkregen, keert de rust iu geheel Mexico terug en be- beerscht de regeering den geheelen toestand. Alle spoorwegverbindingen zijn hersteld. Gomez en zijn aanhangers ontgaan den slag, maar men gelooft, dat de regeeringstroepen hen binnenkort zullen omsingelen. In Mexico is de toestand normaal NEW YORK, 10 October. (H. N.) Uit Nogales wordt aan. de „New York Herald" gemeld, dat generaal Fontei, oud-directeur van de nationale spoorwegen van Mexico met 15 volgelingen bij Jalapa standrechtelijk doodgeschoten is. Hp werd beschuldigd von ophitsing tot opstand. LONDEN, 10 October. (H.N.) Volgens de laatste berichten uit Mexico is de opstand nog niet onderdrukt en biedan in verschillende deelen van het land kleinere afdeelingen op standelingen nog steeds tegenstand aan de re geeringstroepen. De regeeringstroepen moeten volgens de nieuwe officieele berichten den op standelingen een nieuwe ernstige nederlaag hebben toegebracht, waarbij vliegtuigen de vluchtende opstandelingen met bommen be stookten. De Mexicaansche minister van oorlog heeft alleu troepenbevelhebbers gelast, de officieren opnieuw den eed van. trouw te laten afleggen, torwij! zij voorts een verklaring moeten afleg gen, dat zij de politiek der regeering steunen. Ieder officier die weigert een dergelijke ver klaring' af te leggen, zal als rebel worden be handeld. De regeering der V. S. laat verklaren dat zij zich evenals in Nicaragua, ook in Mexico er van onthoudt, in eenige richting partij te kie zen voor de verkiezing van den nieuwen pre sident. TSJECHO-SLOWAKIë EN DE H. STOEL Een concordaat aanstaande? PRAAG, 9 October. (Tsj. Si. Persb.) Het „Prager Abendblatt" verneemt, dat de onder handelingen met het Vaticaan, betreffende de kerkelijke goederen en de nieuwe diocesen thans zoo ver gevorderd zijn, dat de Curie reeds aan de regeering te Praag concrete voorstellen heeft doen toekomen. Het ministerie van buitenlandsche zaken zal, na deze voorstellen onderzocht te hebben, zijn tegenvoorstellen indienen. „Bohemia" zegt, dat minister Krofta binnen kort naar Rome zal vertrekken. De houding der Ver, Stalen De correspondent van de „Daily Mail" t<S New-York meldt, dat de regeering te Washing ton nauwkeurig de verantwoordelijkheid na gaat, die generaal Obrëgon heeft voor de hui dige troebelen in Mexico. Van bevoegde zijde verluidt, dat de massa executie van de tegenstanders van president Calles kan leiden tot een ernstige herziening van de politiek der Vereenigde Staten ten op zichte van Mexico. Indien de gevechten in Mexico in omvang toenemen, hetgeen waarschijnlijk wordt geacht, zal het vertrek van den nieuwen ambassadeur naar Mexico worden uitgesteld. YVeer een generaal terecht gesteld PARIJS, 10 October. (H.N.) Volgens een be richt aan de „New-York Herald" is generaal Vilianueva te Zacatacas terechtgesteld. Te San Louis Potosi zijn 18 opstandelingen gearres teerd. De geheele gemeenteraad van Tapa- chula, behalve de burgemeester, die nog bijtijds wist te ontkomen, ia eveneens gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9